PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind και περίεργο πρόβλημα με snr



vaggos_fromhell
24-05-11, 14:33
Όπως ανέφερα και σε άλλο θέμα, πριν από μερικές μέρες η γραμμή έπαψε να κλειδώνει με snr 6.0 μετά από αρκετούς μήνες άψογης λειτουργίας και πλεον συνήθως συγχρονίζει με 10. Λεω συνήθως γιατί μερικές φορές και έπειτα από συνεχόμενα restart κλειδώνει με 6.0, μέχρι να ξανα ρίξω την γραμμή. Έχω επικοινωνήσει με την Wind ήδη τρεις φορές και πιο πρόσφατα χτες όπου μετά από αρκετές ώρες ομιλίας και προσπαθειών έγινε η μείωση του snr, προσωρινή βέβαια μέχρι να ρίξω ξανα την γραμμή. Από την Wind μου λένε ότι είμαι κλειδωμένος με 6.0 και προσωπικά τους πιστεύω οπότε πρέπει να είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα. Από την πλευρά μου έχω δοκιμάσει ότι μπορώ (έβγαλα τηλέφωνα, καλώδια,φίλτρα,μετακίνησα τον ρούτερ στην κεντρική πρίζα) αλλά τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;

nnn
24-05-11, 14:35
Έχεις κάποιο άλλο router ?

vaggos_fromhell
24-05-11, 14:41
Έχεις κάποιο άλλο router ?

Έχω το speedstream αλλά δεν μπορώ να βρω το τροφοδοτικό.

nnn
24-05-11, 14:41
Δεν σου έχει στείλει η Wind ?

vaggos_fromhell
24-05-11, 14:42
Δεν σου έχει στείλει η Wind ?

Τι πράγμα; :oops:

nnn
24-05-11, 14:46
modem ??
για σιγουριά καλό είναι να βρεις ένα και να δοκιμάσεις

vaggos_fromhell
24-05-11, 18:15
Έχω το siemens όπως είπα αλλά πρέπει να βρώ το τροφοδοτικό. Θα ψάξω και θα το δοκιμάσω. Εν το μεταξύ καμιά φορά συγχρονίζει και με παραπάνω από 9.5 snr. Πριν ήταν στο 11.5....

........Auto merged post: vaggos_fromhell πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι που επίσης δοκίμασα αλλά ανεπιτυχώς ήταν fw update. Άμα κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει αναλυτικά πώς γίνεται στο 585v7 θα ήμουν ευγνώμων. Μια φορά που πήγα να το κάνω μου έβγαλε fail.

nnn
24-05-11, 18:54
Δεν τα έχω σε μεγάλη υπόληψη τα Thomson :p

Τόσες αλλαγές snr δείχνουν ή πρόβλημα γραμμής ή πρόβλημα modem.

RASTAVIPER
24-05-11, 19:41
Έχω το siemens όπως είπα αλλά πρέπει να βρώ το τροφοδοτικό. Θα ψάξω και θα το δοκιμάσω. Εν το μεταξύ καμιά φορά συγχρονίζει και με παραπάνω από 9.5 snr. Πριν ήταν στο 11.5....

........Auto merged post: vaggos_fromhell πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι που επίσης δοκίμασα αλλά ανεπιτυχώς ήταν fw update. Άμα κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει αναλυτικά πώς γίνεται στο 585v7 θα ήμουν ευγνώμων. Μια φορά που πήγα να το κάνω μου έβγαλε fail.
Έχω δοκιμάσει όλα τα τελευταία firmware στο 585, αλλα καλύτερο για την Wind μου δουλεύει το ΖΤΕ.
Για περισσότερες πληροφορίες για το ποια υπάρχουν, τι προσφέρει το καθένα και πώς γίνεται το upgrade δες στην σχετική ενότητα (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=54).

vaggos_fromhell
24-05-11, 21:40
Λοιπόν επιχείρησα να βάλω το speedstream αλλά δεν κατάφερα να κάνω τίποτα καθώς δεν μπορούσα να συνδεθώ καν στο interface. (μου το έκανε καμια φορά και παλιότερα και έφτιαχνε με fw reinstall κάτι που δεν είχα όρεξη να κάνω τώρα) Πάντως από τα λίγα λεπτά που το είχα συνδεδεμένο και χωρίς να βλέπω τα στοιχεία της γραμμής παρατήρησα ότι έπεφτε συνέχεια η γραμμή. (αυτός είναι και ο λόγος που το άλλαξα με το thomson δεν είναι κάτι το ανησυχητικό για τη γραμμή) Αυτή τη στιγμή είμαι με το 585 και κανονικά με snr 6.0.
Μερικές παρατηρήσεις:

1. Τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής πέρα από το snr δεν έχουν μεταβληθεί καθόλου.

2. Μερικές φορές που συγχρονίζει με μεγαλύτερο από 6 snr, ύστερα από λίγο πέφτει η γραμμή και ξανα συγχρονίζει με 6. Σαν να προσπαθεί δηλαδή με το ζόρι να συγχρονίσει με 6 snr.

3. Όταν συγχρονίζει σε χαμηλότερη ταχύτητα από αυτή που έχω με 6 snr, άμα πατήσω αμέσως για να δω τα στοιχεία της γραμμής, το snr φαίνεται να είναι 6 και αμέσως μετά με refresh γίνεται 10.

Καμία ιδέα;

cmaniac
24-05-11, 21:58
Η γραμμη σου επηρεαζεται απο καποια μεταβαλλομενη πηγη θορυβου. Πρεπει να γινει καλωδιακος ελεγχος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.