PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθήνα DSL -> Γιοκ



Σελίδες : [1] 2

axez
15-03-04, 21:46
Δοκίμασα νούμερα απο 30 περίπου
διαφορετικές περιοχές της Αθήνας και γύρω περιοχών

Δεν μου έβγαλε εκτός απο μια φορά διαθεσιμότητα DSL ούτε για ISDN ούτε για PSTN

Δεν ξέρω αν υπάρχει στο Σουφλί αλλα DSL στην Αθήνα βρήκα μόνο στην Κυψέλη.

Ελπίζω να μήν περιμένουν το χωράφι του Κόκκαλη να φυτρώσουν πατάτες πiκoιλίας DSLAM όπως έγινε με τα Netmod που απ ότι μου είπαν στον ΟΤΕ της περιοχής μου δεν υπάρχουν γιαυτό δέν υπάρχει διαθεσιμότητα όυτε ISDN.

...
Εταιρία δίπλα στο μέγαρο του ΟΤΕ έχει κάνει αίτηση εδω και ενάμιση μήνα -και εκεί γιοκ.

shakm
15-03-04, 21:58
Τελείωσαν οι εκλογές και κάθισαν πάλι.. :evil: Το μόνο που μας ανακοίνωσαν ήταν οι αγορές του εξοπλισμού. Μέχρι να τον εγκαταστήσουν όμως..

GP
15-03-04, 22:04
Και ηταν αναγκη να το πεις; Τωρα να δεις που θα πανε στα υψη τα ενοικια στην Κυψελη...

ogenikos
15-03-04, 23:16
Γκύζη-Πολύγωνο για PSTN έχει ακόμη πόρτες, για ISDN ούτε λόγος.
Εξάρχεια έχει και PSTN και ISDN.

profitis
16-03-04, 00:32
Γκύζη-Πολύγωνο για PSTN έχει ακόμη πόρτες, για ISDN ούτε λόγος.
Εξάρχεια έχει και PSTN και ISDN.


Παω να πιασω σπιτι στα Εξαρχεια.........

androu
16-03-04, 00:36
χε. Τουλάχιστον στο Ηράκλειο Κρήτης μάλλον δεν το έχουν πάρει πολλοί είδηση... :D

MetalHeart
16-03-04, 01:30
Παίδες όπως έχω πει και σε άλλο post ... δεν υπάρχει νέο netmod ούτε για δείγμα. Υπάρχει μόνο ένα απόθεμα ασφαλείας για αντικατάσταση των χαλασμένων.
Τεχνικός του πΟΤΕ μου το είπε και δεν είχε λόγο να μου πει ψέμματα.
Εντελώς πληροφοριακά... από αυτόν έμαθα ένα κολπάκι για να χαλάσετε το netmod σας αν είναι παλιό όπως το δικό μου που είναι σειριακό ώστε να μην φαίνεται ότι το κάνατε εσείς. Απλώς πρέπει να μείνετε 2 μέρες χωρίς τηλ (το dsl θα παίζει κανονικά) μέχρι να σας το αλλάξουν. pm για πληροφορίες.

redlemon.gr
16-03-04, 05:57
η κατάσταση τείνει προς το απροχώρητο ... νομίζω οτι πρέπει να πάρουμε μέτρα.. εγώ πήρα σε γραφεία του κεντρικού μεγάρου και τους ρώταγα και μου λεγαν .. "εε τώρα με τις εκλογές έχουν πα΄γωσει τα πράγματα.. και δεν ξερουμει κιόλας τι θα γίνει και αν θα πρεπει να ακολουθήσουμε το πρόγραμμα που είχαμε πριν τις εκλογές" και με νόημα οτι δηλαδή τώρα που άλλαξε η ηγεσία ενός φαινομενικά άσχετου υπουργείου με την "ιδιωτική" επιχήρηση ΚΟΤΕ θα επηρεαστεί ο 'οργανισμός"....μεγάλες παπαριές απο άχρηστα και ευθυνόφοβα άτομα.. εγώ λέω να τους αρχίσουμε στα mails και ιδιαίτερα την επιτροπή ταχυδρομείων και τηλεπικοινωνιών μπάς και τους φρακάρουμε τα mail servers και μας δώσουν σημασία!
δεν κάνω πλάκα... το εννοώ.. απο 3 mails ο καθένας (να μήν θεωρηθεί και spam!)

Neo_Daywalker
16-03-04, 06:43
η κατάσταση τείνει προς το απροχώρητο ... νομίζω οτι πρέπει να πάρουμε μέτρα.. εγώ πήρα σε γραφεία του κεντρικού μεγάρου και τους ρώταγα και μου λεγαν .. "εε τώρα με τις εκλογές έχουν πα΄γωσει τα πράγματα.. και δεν ξερουμει κιόλας τι θα γίνει και αν θα πρεπει να ακολουθήσουμε το πρόγραμμα που είχαμε πριν τις εκλογές" και με νόημα οτι δηλαδή τώρα που άλλαξε η ηγεσία ενός φαινομενικά άσχετου υπουργείου με την "ιδιωτική" επιχήρηση ΚΟΤΕ θα επηρεαστεί ο 'οργανισμός"....μεγάλες παπαριές απο άχρηστα και ευθυνόφοβα άτομα.. εγώ λέω να τους αρχίσουμε στα mails και ιδιαίτερα την επιτροπή ταχυδρομείων και τηλεπικοινωνιών μπάς και τους φρακάρουμε τα mail servers και μας δώσουν σημασία!
δεν κάνω πλάκα... το εννοώ.. απο 3 mails ο καθένας (να μήν θεωρηθεί και spam!)

Εγώ ΤΟ ΕΙΠΑ σε thread που άνοιξα τις προάλλες, να ξεκινήσουμε τις διαμαρτυρίες. Αλλά με άκουσε κανείς? Που τέτοια τύχη. Βλέπεις οι περισσότεροι στο φόρουμ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ!! (για να μην πω τίποτα χειρότερο).

Νεο Ηράκλειο μένω btw. No ISDN πόρτες ανοιχτές ούτε εδώ. Σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση.

ggeorgan
16-03-04, 09:07
Αν αληθεύουν οι πληροφορίες αυτές, ας προσθέσουμε στους αποδέκτες των e-mail μας και την διοίκηση του Χρηματιστηρίου. Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτική εταιρεία και έχει μετόχους που δεν θέλουν να βλέπουν τα χρήματα που έδωσαν στον ΟΤΕ να κάθονται και να μην κερδίζουν. Δεν φθάνει που τα κέρδη του ΟΤΕ έπεσαν φέτος ; Πόσο πρέπει να πέσουν για να καταλάβει ο ΟΤΕ ότι πρέπει να προσφέρει τις υπηρεσίες που ζητά ο πελάτης ; Μια υπηρεσία έχει ο ΟΤΕ που έχει ζήτηση (και καλές τιμές για τον ΟΤΕ φυσικά, όχι για τους χρήστες) και αυτήν δεν μπορεί να την προσφέρει. Όσο για τις αιτήσεις, όχι μόνο δεν τις ακυρώνουμε, αλλά κάνουμε και έλεγχο μήπως μας τις έχει ακυρώσει ο ΟΤΕ και τις ξανακάνουμε.

marzd4l
16-03-04, 09:29
μήπως μπορεί κάποιος ρε παιδιά να δώσει μια λιστούλα με email όπου μπορούμε να στείλουμε....Να είστε σίγουροι θα στέλνω 10 την ημέρα...έχω κάνει αίτηση από Ιανουάριο για Μαρούσι και ακόμα τίποτα...τι γίνεται τα τρώνε για την πάρτυ τους μήπως στο μαρούσι???ξέρει κανείς αν παίζουν ακόμα τα πιλοτικά και τι μπορούμε να κάνουμε γι'αυτό??γιατί αν έχει πάρει κάθε διαυθυντής από ένα...τοτε....ούτε το 2050 δεν βλέπω adsl.

panos72
16-03-04, 09:43
http://www.oteshop.gr/contact/contact_home.htm στην φόρμα αυτή απαντάνε δοκιμασμένο.
pvasilakis@ote.gr Τμήμα Υπηρεσιών xDSL. πρέπει να απαντάει δεν ξέρω.
Κι ενα ψάξιμο στο forum θα δώσει πολλές διευθύνσεις και τηλέφωνα του πΟΤΕς. Πάντως για over ISDN έχουν σταματήσει να βάζουν κάρτες στα DSLAM μάλλον γιατί θέλουν να μαζέψουν πίσω netmod.
Αλλά και στο 134 αν παίρνει κανεις και ενοχλεί συνεχώς κάποια στιγμή θα δει κάποιος υπεύθυνος τις τηλεφωνήτριες να παίρνουν χάπια και ίσως κάτι να γίνει

kadronarxis
16-03-04, 13:06
ρε συ, Neo_Daywalker,
τι λόγια είναι αυτά ρε μεγάλε;
από ότι διαβάζω, ακούγεσαι συνετό και ώριμο παλικάρι.

Εντάξει, έχω μια adsl σύνδεση που ανα πέντε λεπτά σβήνει και ανάβει μόνο της.
Και περιμένω και τον πρώτο λογαριασμό.

Θεωρούμαι βολομένος δηλαδή;

Εγώ που μπήκα στο χορό και χορεύω, τι να πω δηλαδή;
τουλάχιστον εσύ είσαι έξω από τον χορό ακόμα,
αλλα δεν έχεις φτάσει σε σημείο ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και να ΜΗΝ έχεις σύνδεση.

Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.

Άντε γερά και πάντα φιλικά.

Γιώργος.

ΥΓ: εγώ σε καταλαβαίνω γιατί το πέρασα, αν και για μικρό διάστημα, το λούκι το δικό σου.

androu
16-03-04, 13:06
Το αστείο ήταν ότι πήρα στο 134 για να κάνω dsl αίτηση και μου είπε η "κυρία" εκει ότι τους έχουν εξαντληθεί τα dsl μόντεμς και ότι πρέπει να αγοράσω απέξω. Πήγα στον Οτε την άλλη μέρα και διαπίστωσα ότι είχανε. Μήπως πρέπει να πάτε αυτοπροσώπως σε κάποιο κατάστημα? Διότι μου φαίνεται ότι στο 134 είναι "ΛΙΓΟ" άσχετοι .. (ίσως όχι όλοι.. αλλά ένα μεγάλο μέρος )

marzd4l
16-03-04, 13:15
Ο κ. Βασιλάκης μου είχε απαντήσει το Γενάρη που είχα κάνει αίτηση ότι το πολύ σε ένα μήνα θα υπάρξει διαθεσιμότητα///πέρασαν δυο μήνες από τότε....
ας βγει κάποιος και ας πει με ειλικρίνια ότι θα έχουμε τον Ιούλιο...όχι να μας έχουν στο περίμενε έτσι χωρίς πληροφόρηση....
και ας μας πει κάποιος πόσα πιλοτικά παίζουν ακόμα στο τζαμπέ στο Μαρούσι....

redlemon.gr
16-03-04, 14:23
εγώ πάντως άρχισα με το να στείλω στην φόρμα του ΚΟΤΕ που είχατε επισυνάψει παραπάνω το εξής μύνημα αγανάκτησης "έχω κάνει αίτηση για DSL πρίν απο την καθαρά δευτέρα... και ακόμα τίποτε.. περάσανε και οι 12 μέρες που μου είπατε και όλα.. δεν μποροώ να καταλάβω, περιμένουμε ολυμπιακούς και ο ΟΤΕ έχει μηδενική ευρυζωνική υποδομή, για αυτό τον πληρώνει τόσα χρόνια ο ελληνικός λαός; υπαρχουν και άνθρωποι που (οσο και να σας φανεί εξωγήινο) χρησιμοποιούν το ιντερνετ για δουλειά και προσπορίζονται απο αυτό. δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια αντιμετώπηση πάντα. δηλαδή ο μόνος τρόπος για να κάνουμε την δουλειά μας θα είναι πάντα η άσκηση πίεσης μέσω πολιτικών γνωριμιών; εκεί μας οδηγείτε όλους. μας δείχνετε τον δρόμο με το να μη λειτουργείτε σωστά; άραγε θα είναι καλύτερα αν πέσουν μερικά κεφάλια στον "ανεξαρτητο" οργανισμό σας; αισθάνομαι εξαπατημένος απο την εταιρία σας.
με εκτίμηση" επίσης να πώ οτι καλό είναι να δίνετε τα κανονικά σας στοιχεία στην φόρμα ώστε άν φιλοτιμηθεί κανένας χριστιανός και μας λάβει υπ' όψιν του να μπορεί να δεί οτι πράγματι έχουμε εκρεμής αιτήσεις και δεν τους δουλεύουμε.Όσο το περι "πολιτικών" μέσων, κατά τύχη η οικογένεια μου διαθέτει εξοχική κατοικία στην γενέτηρα του τωρινού υπουργού μεταφορών ... αλλά δεν είναι μόνο αυτό ... τα σπίτια μας έχουν απόσταση 3 μέτρων... οπότε υπάρχουν άριστες κοινωνικές σχέσεις με τον άνθρωπο (δεν λέω όνομα για να μη θεωρηθεί προπαγάνδα), λοιπόν αν θέλω μπορώ να "βολευτώ" σίγουρα εγώ και να τους τρέξω αρκετά εκει στον "οργανισμό", άσε που οι νέοι κυβερνητικοί ψάχνονται για τέτοια ωστε να υπάρχει αφορμή να "στείλουν" παλιές καραβάνες. ισως με τον φόβο μόνο θα λειτουργήσει η πίεση μας :mrgreen:
ΥΓ. παρακαλώ μη το πάρετε κομματικά... δεν ανήκω έτσι και αλιώς σε κανένα χώρο.. είμαι μόνο έλληνας, και σε αυτό το σκοπό που τραβάμε όλοι μαζι εδώ "κουπί" και λέγετε broadband υπηρεσίες πρέπει να ενωθούμε σαν γροθιά.... εναντια στα βολεμένα υπαληλάκια του δημοσίου που τα "ξήνουν" όλη μέρα... (αλήθεια, έχει επισκευθεί κανείς γραφεία του ραδιομεγάρου ΚΟΤΕ στο μαρούσι εν' ώρα λειτουργίας να δείτε το τί κολοβάρεμα και ομιλία στο free -μαλλον- τηλέφωνο παίζει;)

WAntilles
16-03-04, 14:41
Καταρχήν να δηλώσω ευθέως ότι ούτε γωνρίζω προσωπικά, ούτε έχω συμφέρον, άμεσο ή έμμεσο, υπέρ ή κατά του κ. Βασιλάκη.

Αλλά επειδή αναφέρθηκε το όνομα του συγκεκριμένου ανθρώπου, θέλω να ανακοινώσω δημόσια ότι πρέπει να είναι από τους ελάχιστους υπεύθυνους ανθρώπους στον πΟΤΕ με ευθύνη.

Επειδή η ιστορία μου για το πώς απέκτησα DSL είναι πονεμένη (όπως πολλών άλλων άλλωστε), ήταν ο μόνος ο οποίος κυριολεκτικά ασχολήθηκε με το θέμα το δικό μου ενώ είχα πάρει 131 (εκεί ξύνονται) και στο κατάστημα της Καλλιθέας όπου υπάγομαι (εκεί ξύνονται ΑΣΥΣΤΟΛΩΣ - τα αίματα από τη Δαβάκη έχουν κυλίσει μέχρι κάτω στον παλιό Ιππόδρομο και τη θάλασσα).

ISDN στη Νέα Σμύρνη, και είχα κάνει αίτηση τέλη Οκτωβρίου λίγες μέρες (ατυχία) αφότου τελείωσαν οι πόρτες στη Νέα Σμύρνη για ISDN.

Όταν ξαναφάνηκαν διαθέσιμες περί τα μέσα Ιανουαρίου, επικοικώνησα με τον κ. Βασιλάκη (είχα ήδη μιλήσει μαζί του στις αρχές Νοεμβρίου) για επαναπροωθηθεί η αίτησή μου.

Έκπληκτος και ο ίδιος !!! είπε τότε ότι από τον πΟΤΕ είχαν ακυρώσει ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ την αίτησή μου χωρίς καν να με ενημερώσουν.

Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, χάρις σε αυτόν τον άνθρωπο, ο οποίος πραγματικά ασχολήθηκε με το θέμα μου (επί 10 μέρες με δική του πρωτοβουλία είχαμε μιλήσει 4-5 φορές στο τηλέφωνο), έχω σήμερα DSL (από το τέλος Ιανουαρίου).

Αυτά κύριοι, ώστε οι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι που έχουν ξεμείνει σήμερα στον πΟΤΕ, να επιβραβεύονται δημόσια.

Όσο για το κατάστημα της Καλλιθέας, για να καταλάβετε ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΡΑ ΞΥΝΟΝΤΑΙ, όταν είχα πάει να πάρω το δωρεάν splitter που δικαιούμουν, ενώ ο υπάλληλος ήξερε ότι είναι σύνδεση over ISDN, με ρώτησε ρητά εκείνη την ώρα, και του απάντησα ρητά, τελικά μου έδωσε splitter για POTS. Αποτέλεσμα, εκείνη την ημέρα να πάω για δεύτερη φορά στην Digital Sima (απ' όπου πήρα το ZyXEL 652R-13 μου) για να πάρω σωστό splitter. Και €10.00 χαμένα αλλά κυρίως, χαμένος χρόνος και εκνευρισμός.

Αυτά για να χωρίζουμε τους αμνούς από τα ερίφια και να είμαστε δίκαιοι.

redlemon.gr
16-03-04, 14:51
μήπως υπάρχει κάποιο direct phone προς τον κύριο βασιλάκη; αν δεν υπήρχαν πόρτες, πότε τελικά σε εξυπηρέτησαν; με τις αμέσως επόμενες; εμένα μου παν οτι ηταν να βάλουν στο δίκτυο της περιοχής μου δυο κάρτες (απο 32 η μία θύρες) που κατα λέξη μου 'παν "κοιτάχτε μόλις βρήκαμε κάπου 6 ιντρακομ κάρτες και θα τις μοιράσουμε, αλλά βλέπω οτι στην περιοχή σας ήταν να μπουν δυο και τωρα θα παει η μια αλλού.." και όταν τον ρώτησα πόσοι είαμστε στην "ουρά μου πε πάνω απο 58!!!!! άλλα την μια θα την πάνε αλλού! έτσι τους έκατσε... και το άλλο; "βρήκαμε" τι σημαίνει "βρήκαμε"; σε τίποτε αραχνιασμένα υπόγεια ανακαλύψανε τίποτε πειραματικές; ρε σεις δεν παίζονται οι άνθρωποι! άκου "βρήκαμε!"; :shock:

adrianos
16-03-04, 14:56
Ρε παιδια τι λετε τωρα, εχω κανει αιτηση απο 17/10/2003!!!!!!!!!!!
Εβγαλε στον υπολογιστη τους πως εχει θεσεις. περιμενα 12 μερες, πηρα στις βλαβες, ΧΑΟΣ!! εψαχναν 10 μερες να δουν τι εγινε η αιτηση.
Η αιτηση περαστηκε και ακυρωθηκε τελικως. Ουδενας υπαλληλος -υπευ8υνος και υποδιευθυντης πηρε ευ8υνη 'η εκανε κατι να βοηθησει...... (αυτα συμβαινουν κυριε)... ακουσα απο υποδιευθυντη Ηλιουπολης (εχετε αποδειξεις πως η αιτηση περαστηκε?) ΓΚΡΡΡΡΡΡ!!!@!#!# Βλακα η αιτηση περαστηκε και ακυρωθηκε ανοικσε τον υπολογιστη σου να δεις (εγινε της πουτανας) Ολοι βλακες ηταν και ασχετοι αλλα βοηθαγανε, αλλα αυτος πολυ Καφρος.
αποτελεσμα= ακομα περιμενω αναβαθμιση με το ζυχελ 65ρ-33 που αγορασα απο τοτε.....

panos72
16-03-04, 14:56
redlemon.gr, πολύ καλό.
Ας ψάξουμε όλοι μαζί τότε μπας και βρούμε καμμιά κάρτα επέκτασης να τους την στείλουμε.
Δεν ξέρω πόσο κάνουν αλλά φαντάζομαι πως πολλοί από εδώ μέσα θα το σκεφτόντουσαν σοβαρά να αγοράσουν μερικές να τις κάνουν δώρο στο πΟΤΕς μπας και παίξει κανένα DSL

redlemon.gr
16-03-04, 15:09
πάνο λογικο.. αδριανέ και γώ στο δίκτυο ηλιούπολης είμαι.. και μάντεψε.. όταν και άμα μας βάλουν dsl θα έχουμε dslam απο το κοκαλιστάν! είμαστε όλοι έλληνες και σε μας τους έλληνες αρέσουν οι θεωρίες συνομοσίας, λοιπόν έχω μια απλή και λογική να προτείνω (κολάει και με αυτό που λεεί ο ανδριανός και με το "βρήκαμε" αλλά πήγαν "άλλου") οτι πριν τις εκλογές και μέσα στην φούρια τους αντί να εξυπηρτούν τον "απλ'ο" κοσμάκη, τα σπρώχνανε στα διάφορα πολιτικά γραφεία και οργανώσεις... να σας θυμίσω οτι η ψηφοφορία για τον γιωργάκη έγινε "δικτυακά" απο όλες τις τοπικές του Κοκαλο_ΣΟΚ της ελλάδας! ε.. άμα είσαι στην ελλάδα και έχεις και το μαχαίρι και το πεπόνι κα θές να το παίξεις και σύγχρονος δεν μπαίνεις στον "πειρασμό" να σπρώξεις όλα τα διαθέσιμα (η μπρείς να βάλεις και άλλα επιλεκτικά σε καθε περιοχη που δεν έχει ) dsl στην κάθε τοπική ώστε να εντυπωσιάζεις τους ιθαγενείς (που θά ρθουν να ψηφίσουν) με τις ταχύτητες που θα έχουν τα pc-άκια σου!; .... είμαστε και νέοι έχουμε και dsl και άμα μας βγάζατε θα σας δίναμε μερικές και σε σας κακομοίρηδες!!!!!

panos72
16-03-04, 15:16
WAntilles, έχεις δίκιο για την ηθική επιβράβευση αυτών που προσπαθούν και μπράβο τους.
Φαντάσου σε εναν οργανισμό των 5000+ ατόμων να μην δούλευε κανείς. Ακόμα με μανιατά τηλέφωνα θα ήμασταν.
redlemon.gr, έχεις δει τις "θεωρίες συνομοσίας" πρόσφατα ?

redlemon.gr
16-03-04, 15:27
χοχο .. φίλε μου οι θεωρίες συνομοσίας είναι πολύ απλές μπροστά στο παγκόσμιο σχέδιο κυριαρχίας των βρίλ και των εσωγήινων δρακονιανών που θέλουν να μας πάρουν το dsl και να το εγκαταστήσουν στην σπηλιά του Νταβέλη που επικοινωνεί μυστικά με το υπουργειο παιδείας και με την αλεξάνδρεια της αιγύπτου! αλλά οι έψιλον θα τους νικήσουν με τον ιπτάμενο δίσκο του Γκιόλβα που δεν πέθανε αλλά μπήκε στον δίσκο και πάει στο Α του λαγού να βρει τον πλανήτη του Αριστοτέλη ..... περισότερες πληροφορίες εδώ ( http://www.esoterica.gr/articles/history/epsilon/epsilon.htm )

redlemon.gr
16-03-04, 15:30
"από πού έρχονται οι ΕΨΙΛΟΝ". Αυτοί που πιστεύουν την ύπαρξή τους, λένε πως προέρχονται από τον αστερισμό της Ανδρομέδας. Μάλιστα υπάρχουν καταγεγραμμένες εμφανίσεις Α.Τ.Ι.Α. τα οποία επάνω τους έχουν ο διπλό έψιλον!!!

redlemon.gr
16-03-04, 15:32
επίσης.... δείτε και αυτό το thread http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=362

polakis
16-03-04, 15:44
Δηλαδή εγώ που έκανα αίτηση πριν μία εβδομάδα στον ΟΤΕ για adsl 384 over pstn και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πόσο θα πρέπει να περιμένω;
Είμαι απο Π. Φάληρο

panos72
16-03-04, 15:50
redlemon.gr, έχει πολύ βάθος η ιστορία. Ζουν αναμεσά μας :?:
Μόλις μπορέσω θα τους αφιερώσω περισσότερο από τον χρόνο μου γιατί φαίνεται πως εκεί μάλλον βρίσκεται η απάντηση για την χαμένη ταχύτητα της 384 DSL μου.

marzd4l
16-03-04, 16:40
redmelon.gr.....πολύ σωστός.....πάντως αν καθυστερήσει πολύ η όλη ιστορία εγω θα τους μαυρίσω όλους στις επόμενες εκλογές..promise....

geokas
16-03-04, 18:07
Ρε παλικάρια και εγώ από Ηλιούπολη σας γράφω καθώς είμαι ένας ακόμα "εγκλωβισμένος" στις συμπληγάδες πόρτες των dslam που δεν μας αφήνουν να φτάσουμε στην Ιθάκη μας...

Εγώ, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post μου στο παρόν φόρουμ, έκανα την αίτησή μου αρχές Φλεβάρη στο κατάστημα του οτε της περιοχής μας όπου μου είπαν -επισυνάπτοντάς μου 3 τηλέφωνα στο χαρτί με τους όρους της αιτήσεώς μου που μου έδωσαν πίσω- να τους καλώ συχνά σε αυτά τα τηλέφωνα για να τους σμπρώχνω...
Αρχίζοντας πριν τρεις βδομάδες να καλώ σε αυτά τα τηλέφωνα των οποίων τα ψηφία ξεκινούσαν τα 2 από 82 και το τρίτο από 72 μου έδωσαν άλλα δύο τηλέφωνα (σορρυ για την αριθμητική αλλά προσπαθώ να γίνω λεπτομερείς!).

Τα δύο νέα τηλέφωνα ήταν τα γνωστά σε όλους μας 210611**** και 8011167*** στα οποία έβγαινε η ίδια τηλεφωνήτρια η οποία την πρώτη φορά που την κάλεσα με διαβεβαίωσε ότι θα γινόταν η ενεργοποίηση σε 15 μέρες τονίζοντάς μου να την ξανακαλέσω σε μια βδομάδα το οποίο και έκανα, αλλά αυτή τη φορά οι 15 μέρες έγιναν 1.5 μήνας!! Στην εύλογη ερώτησή μου γιατί άλλαξε το μέγεθος της περιόδου μου απάντησε ότι έπεφταν εκλογές κι ότι θα γινόταν ένας ψιλοχαμός!

Τότε, είναι η αλήθεια, πως δεν μου πέρασαν καθόλου από το μυαλό αυτά τα σενάρια που εξιστορείτε εδώ πέρα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι σχέση είχαν οι εκλογές με την επέκταση των υποδομών του οτε!

Αυτή τη στιγμή όμως νοιώθω σίγουρος ότι πιθανότατα να ήθελαν να ωθήσουν τον κόσμο να κάνει πρώτα μετατροπή σε pstn και να επιστρέψει έτσι τα netmod του καθώς και η πιθανή χρηματοδότηση των κομμάτων από τα χρήματα τα οποία ενδεχομένως να προορίζονταν για κάρτες επέκτασης dslam που απευθύνονται σε isdn γραμμές πετυχαίνοντας έτσι με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!!!!

Σε αυτό το σενάριο "δένουν" και η φαγωμάρα να μετατρέψω την γραμμή μου του υπαλλήλου του οτε με τον οποίο έκανα την αίτηση καθώς και η προτροπή προς αυτή την κατεύθυνση όταν πήγα να κάνω την αίτηση τηλεφωνικά στο 134!

Με βάση τα παραπάνω δεν σας κρύβω ότι η απογοήτευση και η υπομονή μου έχουν ξεπεράσει κάθε λογικά όρια και ως εκ τούτου θα σας πρότεινα να κάνουμε αν μη τι άλλο τουλάχιστον μια έγγραφη καταγγελία στην ένωση καταναλωτών καθώς και κάποια καταγγελία στην σχετική επιτροπή της Ε.Ε. καθώς είναι οι μόνοι πλέον που ενδεχομένως μπορούν να ταρακουνήσουν αυτό το μεγαθήριο με την ονομασία Ο.Τ.Ε..

Neo_Daywalker
16-03-04, 19:02
ρε συ, Neo_Daywalker,
τι λόγια είναι αυτά ρε μεγάλε;
από ότι διαβάζω, ακούγεσαι συνετό και ώριμο παλικάρι.

Εντάξει, έχω μια adsl σύνδεση που ανα πέντε λεπτά σβήνει και ανάβει μόνο της.
Και περιμένω και τον πρώτο λογαριασμό.

Θεωρούμαι βολομένος δηλαδή;

Εγώ που μπήκα στο χορό και χορεύω, τι να πω δηλαδή;
τουλάχιστον εσύ είσαι έξω από τον χορό ακόμα,
αλλα δεν έχεις φτάσει σε σημείο ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ και να ΜΗΝ έχεις σύνδεση.

Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.

Άντε γερά και πάντα φιλικά.

Γιώργος.

ΥΓ: εγώ σε καταλαβαίνω γιατί το πέρασα, αν και για μικρό διάστημα, το λούκι το δικό σου.

Φίλε kadronarxis, δεν εννοούσα εσένα προσωπικά με την λέξη "βολεμένοι". Εσύ μου έχεις ξεκαθαρίσει απο πρίν την θέση σου και ξέρω ότι είσαι εντάξει παιδί. Αυτό που με εκνευρίζει όμως, είναι ότι τις προάλλες άνοιξα κοτζάμ thread στο οποίο έλεγα ΟΛΑ αυτά που λέμε τώρα εδώ πέρα (να κάνουμε διαμαρτυρίες, να στείλουμε επιστολές κ.λ.π). Και το αποτέλεσμα ήταν να μην δώσει ΚΑΝΕΙΣ σημασία εκτός από έναν τυπά που είπε "Ά εγώ έχω ADSL 256/128 από ACN και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα". Σαν να μου λένε δηλαδή, κάτσε και σκούζε όσο θες μ@λ@κα, τι με νοιάζει εμένα αφού είμαι OK?

Και κακά τα ψέμματα υπάρχουν πολλοί με αυτήν την νοοτροπία του στύλ, "έβαλα ADSL, βολεύτηκα, οπότε όσοι έχουν πρόβλημα να πάνε να πνιγούν". Συγνώμμη που μιλάω έτσι σκληρά αλλά... αυτό κατάλαβα εγώ.

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ, στην Ελλαδίτσα δεν είχαμε ADSL ούτε για δείγμα και τραβιόμασταν ατελείωτα με τις ψευτο-συνδέσεις των Intraconnect και Vivodi, όλοι ήταν με τις επιστολές στο χέρι για να τις στείλουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, στον ΟΤΕ και στην ΕΕΤΤ. Τώρα όμως οι περισσότεροι... δε με ξέρεις, δεν σε ξέρω. Γιατί ρε παιδιά? Στο παρελθόν κάναμε τόσα και τόσα μέσα απο αυτό το site και καταφέραμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Γιατί όχι και τώρα?

Τέλος πάντων, αυτά είχα να πω. Sorry αν ήμουνα κάπως σκληρός στις εκφράσεις μου, ΑΛΛΑ κάποιες αλήθειες πρέπει να τις λέμε.

kadronarxis
16-03-04, 19:29
Σωστά τα λες Νεο_Daywalker.
Καλή τύχη πάντως...θα την χρειαστείς.

Neo_Daywalker
16-03-04, 19:53
Σωστά τα λες Νεο_Daywalker.
Καλή τύχη πάντως...θα την χρειαστείς.

Kadronarxis, ακόμα και αν δεν βάλω ADSL τελικά έ δεν θα είναι και η συντέλεια του κόσμου (εδώ στην καθημερινή μου ζωή έχω σοβαρότερα προβλήματα, για αυτό θα σκάσω?). Απλά, όπως όλοι μας που περνάμε δύσκολα με το εν λόγω θέμα, θέλω να δω κάποια βελτίωση και περισσότερη ευαισθησία (από αρμόδιους και μη)...

Τέλος πάντων... Υπομονή. Κάποια στιγμή θα βολευτούμε και εμείς. "Να μη μασάμε" όπως λές και εσύ!! (Να πάρει, δεν μου δουλεύουν και τα emoticons, να εκφραστώ καλύτερα!)

axez
16-03-04, 20:23
Εγώ έχω και ADSL modem και NetMod αλλα ο OTE δεν έχει υπευθυνότητα

Οταν έκανα αίτηση ρώτησα
Θέλω ADSL αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα τότε θέλω ISDN.

H 134 ναναι η ώρες της μου είπε φυσικά και υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL
Σε έντεκα το πολύ ημέρες θα είναι έτοιμο. :D
Ξαναρωτάω και επιμένω για το ADSL αλλιως ISDN και μου λέει ISDN δεν υπάρχουν γιατί δεν έχουμε τερματικό εξοπλισμό (NetMod). Τις λέω ότι έχω NetMod.
Μου λέει ότι δεν γίνεται αλλα θα προχωρήσουμε στην αίτηση ADSL
( την αίτηση την έκανα 01/03/2004 ξέροντας ότι υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας αλλα μου είπαν ότι φυσικά υπάρχει διαθεσιμότητα ).

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στο 134 την 9 μέρα και μου λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. :shock: :shock: :shock: Από την δωδέκατη ημέρα και μετά τους παίρνω τρείς φορές την ημέρα έτσι για σπάσιμο.
Η απάντηση απο διαφορετική τηλεφωνήτρια κάθε φορά ήταν ADSL γιοκ ISDN γιοκ
Το 6115232 και 6115235 δεν το σηκώνει κανείς.
Οταν έκανα αίτηση για απλή τηλεφωνική γραμμή δεν ξέραν να μου πουν. Κάνε λεέι αίτηση για γραμμη και μετά ξαναπάρε να κάνεις αίτηση για ADSL και θα δούμε.


Αυτό το χάος σε μια εταιρία που υποτίθεται θα αναλάβει τους Ολυμπιακόυς του 2004

Κατάντησα λοιπόν να έυχομαι κάθε φορά μετα το τηλέφωνο στο 134 κατα τους Ολυμπιακούς αγώνες να πάνε όλα στραβα στις τηλεπικοινωνίες και μετά ο ΟΤΕ να κατεδαφιστεί και όλοι οι σχετικοι με αυτόν υπεύθηνοι να πέσουν απο την Ακρόπολη
με διάταγμα του προέδρου της Δημοκρατίας και όλης της Βουλής.

kadronarxis
16-03-04, 20:55
Φιλε, σε καταλαβαίνω...
Άστα να πάνε.
Οι αιτίες είναι οι εξής:

1) το ειδικευμένο προσωπικό, είναι άσχετο(δυστυχώς)

2) τους έχουν δωσει ελλατωματικά μηχανήματα DSLAM

3) Χρήμα δεν υπάρχει για καινουργιες προμήθειες DSLAM και μηχανημάτων

4) και τα τρία παραπάνω μαζί.

Αν έχεις προβλήματα με τα dslam, πληρώνεις ναύλα σε άτομα της μαμάς εταιρείας,
αεροπορικά έξοδα, διαμονή, κλπ και έρχονται και σε φτιάχνουν κύριο.
Ενημερώνουν και τους δικούς σου εδώ.

Αν δεν υπάρχει χρήμα, με ψευτολύσεις δεν βγαίνει η δουλειά.

Παρήγγειλαν κάτι DSLAM από Κίνα.(ΧΑΧΑΧΑΧΑ, δεν μπορώ θα λιώσω)

Που πας και παραγγέλνεις εξοπλισμό, που δεν έχει δοκιμασθεί ευρέως είτε Ελλάδα αλλά
και στην Ευρώπη.Επειδή είναι φθηνά;;;; Άρα, να περιμένεις και τα χειρότερα.

Οι υπάλληλοι του οτε δεν φταίνε.Εγώ πιστεύω δουλεύουν και καλά μάλιστα.

Η διοίκηση, δρόμο.ΤΩΡΑ.

Άντε γερά, η ΚΙΝΑ είναι κοντά

axez
16-03-04, 21:06
Γί' αυτό είπα οι υπέυθηνοι του OTE να πέσουν απο την Ακρόπολη

Αυτό που συμβαίνει τελικά ότι στην Αθήνα τουλάχιστον δεν μπορείς να έχεις Internet γιατί με 30 40 50 kbps όταν συνδεθείς και αν δεν πέσει η γραμμή σου
μόνο τον ΟΤΕ κάνεις πλούσιο για να μας δουλεύει ενώ σου σπάνε τα νέυρα με τις φοβερές ταχύτητες.

Γι' αυτό ξαναλέω να κατεδαφιστούν όλα τα κτίρια του ΟΤΕ και να πέσουν απο την Ακρόπολη όλοι οι υπεύθηνοι... :x :x

nick_fot
16-03-04, 21:15
Και εγω απο 17/11/2003 περιμενω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αντε να χαθουνε πια, οι παλιοΞΕΦΤΙΛΕΣ!!!

Neo_Daywalker
16-03-04, 21:45
Βρε Kadronarxis, δεν ανασκουμπωνόμαστε να γράψουμε καμια επιστολή? Και να την στείλουμε όπου μπορούμε? Να κάνουμε κάτι τελος πάντων!

axez
16-03-04, 21:49
nick_fot οταν κλείσεις χρόνο προτείνω να κάνεις ένα πάρτι και αν ο OTE έχει κατεδαφιστεί εγώ θα σου φέρου ένα τούβλο απο το γραφείο του διευθηντή στο οποίο χτύπησε το κεφάλι του

nick_fot
16-03-04, 22:00
Και επανερχομαι με κατι πρωτοτυπο:
Ειναι παλιοΞΕΦΤΙΛΕΣ.

ΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΤ!!!

kadronarxis
16-03-04, 22:23
Daywalker,

ξέρεις τι δεν μ¨αρέσει;
που θα το διαβάζουνε και θα γελάνε.

Είχα στείλει δύο γράμματα, ήρεμα, χωρίς ακρότητες...
Αν είδες εσύ απάντηση, είδα και εγώ.

Απλά θα ρωτήσω τι μπορεί να γίνει με ευρώπη μεριά.
και σίγουρα ένα καλό γράμμα στην ΕΕΤΤ (εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών και αηδίες...
τσιράκια του οτε και αυτοί)
τζάμπα μωρέ θα πάνε όλα.

Πήγα έβαλα βενζίνη, και στο δρόμο σκεφτόμουνα:
αφού ο οτε έλαβε τα μυνήματα από τις υπόλοιπες χώρες της ευρώπης,
γύρω στα τέλη του 1999,
γιατί επέμεινε τόσο πολύ στο isdn;

μήπως δεν θα το παίρναμε χαμπάρι;
ή θα μας άφηνε έτσι η ευρωπαική ένωση;

απο management τα παιδιά, για την κομμένη την γέφυρα.

Daywalker, χαλάρωσε, θα το ψάξω , θα σου πω.

Άντε γερά.

shakm
16-03-04, 22:46
Εγώ ΤΟ ΕΙΠΑ σε thread που άνοιξα τις προάλλες, να ξεκινήσουμε τις διαμαρτυρίες. Αλλά με άκουσε κανείς? Που τέτοια τύχη. Βλέπεις οι περισσότεροι στο φόρουμ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ!! (για να μην πω τίποτα χειρότερο).

Βολεμένοι; Τι, επειδή έχω dsl δηλαδή νομίζεις πως όλα είναι ρόδινα; Οταν εσυ δεν έχεις διαθεσιμότητα για να βάλεις dsl σημαίνει αντίστοιχα και για μένα πως η ποιότητα του dsl πάει κατα διαόλου! Προσωπικά κάθε άλλο παρά αδιαφορώ και έχω ήδη μιλήσει με πολλούς, μέχρι και με ΚΕΠ μίλησα. Δεν έχει να κάνει με το αν έχει κάποιος ή όχι dsl.


Ο ΟΤΕ είναι ιδιωτική εταιρεία και έχει μετόχους που δεν θέλουν να βλέπουν τα χρήματα που έδωσαν στον ΟΤΕ να κάθονται και να μην κερδίζουν.

Καλά, σωστό και αυτό, αλλά μάλλον είμαστε ένας από τους "μικρούς" λόγους να ανησυχούν οι επενδυτές, αφού έτσι κι αλλιώς "καίγονται" αυτή τη στιγμή με τα μειούμενα κέρδη και αυτά τα χωρις λόγο μπονους που μοιράζονται. --> Φαίνεται πως ο οτε δε χρειάζεται τη συγκατάθεση των adslgrιτών για να ανοίξει το λάκο του.. :roll:


Το αστείο ήταν ότι πήρα στο 134 για να κάνω dsl αίτηση και μου είπε η "κυρία" εκει ότι τους έχουν εξαντληθεί τα dsl μόντεμς και ότι πρέπει να αγοράσω απέξω. Πήγα στον Οτε την άλλη μέρα και διαπίστωσα ότι είχανε. Μήπως πρέπει να πάτε αυτοπροσώπως σε κάποιο κατάστημα? Διότι μου φαίνεται ότι στο 134 είναι "ΛΙΓΟ" άσχετοι ..

..ή το κάνουν επίτηδες για να κερδίσουν χρόνο απ' όπου μπορούν :wink:

Πάντως ειδικά για Μαρούσι πρέπει να έχει φτάσει στο απροχώρητο η κατάσταση. Κάπου διάβασα οτι ζητάνε οι εταιρίες και δε μπορούν να βάλουν.. και πότε όλα αυτά ? Την ίδια στιγμή που οι πολιτικοί μιλούν περήφανα για το πρόγραμμα "δικτυωθείτε" (ή όπως λέγεται τεσπα). Τι να πει κανείς.. :roll:

kadronarxis
16-03-04, 22:55
shakm,
συμφωνώ.
και επαυξάνω.
Κοίτα να δεις που σε λίγο καιρό,
μπορεί να έχει ήδη αρχίσει το κακό,
που και ο BBRAS του οτε θα παθαίνει black out.
και τότε, τράβα με να σε τραβώ,να τραβάμε όλοι μαζί.
Γαμώτο.
Τώρα με τους ολυμπιακούς,
τσίτα τα γκάζια.

Μαρακ, κινέζικα dslams.Τσιτωμένα, εγγυημένα.
Μόλις μπήκα στο site της ΒΤ,και είδα οτι χρησιμοποιεί Fujitsu,Thomson.
Εμείς κινέζικα. Ti support περιμένουν να έχουν από αυτά,
δεν μπορώ να καταλάβω.

άντε γερά.

shakm
16-03-04, 23:09
Οσο για τον κ.Βασιλάκη, έχει επικοινωνήσει και μαζί μου μέσω email και θα συμφωνήσω πως ο συγκεκριμένος άνθρωπος, χωρίς να τον ξέρω καθόλου βέβαια, δεν αξίζει την οργή μας. Προφανώς είναι ένας υπάλληλος που έκανε απλώς σωστά τη δουλειά του, σε αντίθεση με πολλούς άλλους. Αλλά και το να κρεμαστούμε όλοι από πάνω του για να έχουμε dsl δε θα ειδωθεί σαν επιβράβευση από πλευράς του, οπότε με το μαλακό εδώ.

Και για την επέκταση που αργεί να γίνει, σίγουρα παίζονται χροντρά εμπορικά παιχνίδια.. Τουλάχιστον μία αλλαγή στην κυβέρνηση σημαίνει πιθανότατα οτι παύουν να υπάρχουν εκείνα τα πρόσωπα που υπήρχαν στην προηγούμενη και επιβράδυναν τις διαδικασίες για να κλείσουν συμφωνίες με προσωπικό κέρδος.. Στην κακή περίπτωση δημιουργούνται αμέσως νέα παιχνίδια με άλλα πρόσωπα και σε αυτήν την περίπτωση καήκαμε.. Όλα αυτά άσχετα από τις πολιτικές μου πεποιθήσεις πάντα.


Αυτό που με εκνευρίζει όμως, είναι ότι τις προάλλες άνοιξα κοτζάμ thread στο οποίο έλεγα ΟΛΑ αυτά που λέμε τώρα εδώ πέρα (να κάνουμε διαμαρτυρίες, να στείλουμε επιστολές κ.λ.π). Και το αποτέλεσμα ήταν να μην δώσει ΚΑΝΕΙΣ σημασία εκτός από έναν τυπά που είπε "Ά εγώ έχω ADSL 256/128 από ACN και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα". Σαν να μου λένε δηλαδή, κάτσε και σκούζε όσο θες μ@λ@κα, τι με νοιάζει εμένα αφού είμαι OK?

Καλά, εγώ είχα ανοίξει κάποτε thread λέγοντας στον empire να επικοινωνήσει με τα μέσα ενημέρωσης και την κυβέρνηση.. Είναι στη διακριτική ευχέρεια καθενός το τι θα κάνει. Δεν είναι οτι είναι "βολεμένοι" όμως, απλώς δε τους πειράζει τόσο πολύ η κατάσταση (κάτι που μας εκνευρίζει, αλλά δε μπορούμε να το αλλάξουμε). Εγω, εσύ και όσους άλλους τους πειράζει περισσότερο, θα στείλουμε και τα email μας και θα παραπονεθούμε και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε όσους δεν τους νοιάζει τόσο να παραπονεθούν, αλλά δε θα τους κατηγορήσουμε. Και προσοχή βέβαια όταν λες κάποια πράγματα χωρίς διακρίσεις γιατι θιγόμαστε και όσοι προσπαθούμε πολύ. Φιλικά :)

shakm
16-03-04, 23:18
Kadronarxis, τώρα που είδα το ποστ σου (έγραφα το δικό μου όταν ποσταρες προφανώς) οι ολυμπιακοί ίσως είναι μια τελευταία ευκαιρία. Για πολλούς λόγους μάλιστα. Πέραν απο μικρά-μικρά επιχειρήματα οπως οτι δε θέλουμε να μας κοροϊδεύει όλος ο κόσμος υπάρχουν και άλλα. Αν δηλ. εγώ ήμουν μια μεγάλη telecom του εξωτερικού που έψαχνε λογο εγχώριου κορεσμού να επενδύσει κάπου έξω και έβλεπα την κατάσταση στην Ελλάδα να είναι τόσο άσχημη σε μία στιγμή (ολυμπιάδα) που υποτίθεται πως "τα δίνουμε όλα" θα σκεφτόμουν "εδώ υπάρχει ευκαιρία". Η ελευθερη αγορά έχει και τα καλά της :wink:

Όσο για τα dslams που λες δε το ήξερα αυτό. Κάθε μέρα γινόμαστε και πιο ρεζίλι τελικά :( Να λεγες τουλάχιστον πως θα αγόραζαν τέτοια μετά την ολυμπιάδα, να έλεγα οτι είναι πονηροί, αλλά αυτό είναι πολύ απερισκεπτο χρονικά :roll:

marzd4l
16-03-04, 23:34
παιδιά και εγώ πήρα σήμερα email από τον κ. βασιλάκη ο οποίος είναι ο μοναδικός που ασχολείται με το θέμα και τουλάχιστον αφιερώνει και 5 λεπτά να γράψει ένα email...μου είπε 20 μέρες ακόμη περίπου....έχουν παραγγείλει siemens και περιμένουν (μαρούσι)...

kadronarxis
16-03-04, 23:47
shakm:
μόλις τώρα έβλεπα ένα configuration σε dslam της cisco.
command line είναι όλο.
Καταλαβαίνεις τί γίνεται.
άντε και το καταφέρνεις.
Σε περίπτωση προβλήματος, τι κάνεις;

βάλε τώρα στη θέση των cisco, τα κινέζικα μαρακ.
αυτό μόνο.

mar4q:
αυτό είναι τρομερή είδηση.τουλάχιστον είναι siemens.
Δόξα το Θεό,siemens support έχει πολύ καλό και η Αθήνα
αλλά και η Θεσσαλονίκη.

άντε γερά.

PReD
17-03-04, 01:53
Άλλα πράγματα δεν έχει η Θεσσαλονίκη...

(Φαντάζομαι σας έχω κουράσει ε? Τι να κάνω και εγώ...)

redlemon.gr
17-03-04, 05:07
shakm είπες "Αν δηλ. εγώ ήμουν μια μεγάλη telecom του εξωτερικού που έψαχνε λογο εγχώριου κορεσμού να επενδύσει κάπου έξω και έβλεπα την κατάσταση στην Ελλάδα να είναι τόσο άσχημη σε μία στιγμή (ολυμπιάδα) που υποτίθεται πως "τα δίνουμε όλα" θα σκεφτόμουν "εδώ υπάρχει ευκαιρία". Η ελευθερη αγορά έχει και τα καλά της " ναι καλά!.. νομίζεις οτι είναι εύκολο να μπορέσεις να στήσεις στην ελλάδα σήμερα επιχήρηση; ξέρεις πόση χαρτούρα και τι τρέξιμο (και απο χρόνο; άσε!) θα μου πείς καλά αυτός που την φτιάχνει θα βάλει κάποιους να το κάνουν.. ακόμα και έτσι ξέρεις τι σου κάνουν σε κάθε υπηρεσία που πάς για τις διατυπώσεις; εγώ έφτιαξα μια προσωπική εταιρία για να κατασκευάζω websites και multimedia παρουσιάσεις... με π*δ*σαν στο τρέξιμο! πήγα 10 φορές στην εφορία (και λίγες πήγα γιατί εδώ στην περιοχή είναι πολύ καλοί και σου λένε πιο πριν το θα χρειαστείς παρακάτω ωστε να μην πάς και να ρχεσε! στο τεβε όμως έτρεχα πάνω απο 25 φορές, δεν θυμάμαι και γώ πόσα αποδεικτικά αποδεικτικών χρειάστηκαν και ειρωνία (κυριε μου δεν ξερω τις σας είπε το δίπλα γραφείο, λάθος είναι πρέπει να πάτε να μας φέρετε πάλι το τάδε χαρτί γιατί αυτό θα το κρατήσουμε!!!!!!!) και ξύσιμο απόλυτο, και μηχανοργάνωση που λειοτυργεί με έντυπα! (ναι! για να σε ψάξουν μόνο στο computer -386- πρέπει να συμπηρώσει και να υπογράψεις κάθε φορά μια σελίδα με όλα τα στοιχία σου και να πάς να στο υπογράψει ένας υπευθυνος -κάθεσε σε κείνη την ουρά- και μετά πάλι πίσω στο computer -κάθεσε στην ουρά του computer τωρα-)και πάει λεγοντας. (εγώ πάντως χρειάστηκε να κάνω μόνο την διαδικασία του computer τουλάχιστον 6-7 φορές!!!!) και φυσικά έχει και άλλα πιο χρονοβόρα ενδιάμεσα ε!. όποιος έχει φτιάξει εταιρία θα ξέρει οτι στην πορεία της διαδικασίας χρειάζετε στη εφορία ενα χαρτί του τεβε που όμως δεν έχει γραφτει ακόμα γιατι δεν έχεις παρει τελικό απο την εφορία!!!!!! Ω ναι!!! υπάρχει αυτό ρωτήστε!! και σου δίνουν ενα προσωρινο απο την εφορία να πας να αρχισεις διαδικασίες στο τεβε και μετα αμα τελειώσεις πας παλι εφορια για κλεισεις και απο κει.. (αν στο τεβε σε καθυστερήσουν για οποιοδήποτε λόγο, βλέπε εκλογές, εθνικές εορτές, αργίες ξυσίματος, κομμωτήρια, στάσεις εργασίας και απεργίες σου την λένε και απο την εφορία!) και το κερασάκι στην τουρτα!; όλοι σου την λένε γιατί δεν γενήθηκες να ξέρεις άπ' έξω όλες τις διαδικασίες που χρειάζονται για να προχωρήσεις (τι χαρτιά χρειάζονται, πόσα αντίτυπα, ποιοι πρέπει να έχουν υπογράψει, σε πιό σημείο, δικαιολογητικά, αποδεικτικά και μύρια άλλα! -και να ξερεις και την σειρά που πρέπει να απευθυνθείς-) αν κάνεις το λάθος και τους ρωτήσεις το λογικό "κύριε θλω να κάνω αυτό, πόσα και ποιά χαρτιά θα χρειαστώ για όλλη την διαδικασία ώστε να μην τρέχω αλλού μόλις περάσω το πρώτο γραφείο" σε κοιτάνε με ένα αηδιασμένο ύφος και σου λένε "δεν ξέρω κύριε για τί με περάσατε;", σαδιστές, αυτό ειναι, γουρούνια είναι που καυλ*νουν να σε τρέχουν απο δώ και απο κεί, και άν τα καταφέρουν και σε στείλουν εκτός του κτηρίου αισθανονται ικανοποιημένοι γιατί μάλλον δεν θα τους ζαλίσεις άλλο σήμερα.... ξέρω οτι έφυγα για άλλη μια φορά απο το θέμα αλλά ήθελα να σας δόσω να καταλάβετε πόσο μας εκδικείται το ελληνικό σύστημα εμάς τους μαλάκες που πήραμε την ηλίθια πρωτοβουλία να κάνουμε κάτι καινούριο και να είμαστε νόμιμοι (και να μην τα παίρνουμε μάυρα) γιατί θέλουμε (τι ηλιθιο ε!;) να είμαστε "σωστοί". μας εκδικείτε το σύστημα... με ποιό δικαίωμα να μην θέλω να είμαι υπάλληλος για όλη την ζωή μου και να θέλω να κάνω κάτι δικό μου.... να γιατί δεν έρχονται ουτε ακόμα και παραμονή των ολυμπιακών ξένες εταιρίες να επενδύσουν στην χώρα μας... τρελοί είναι να τους βγεί προβληματικό το τμήμα απο την γραφειοκρατία και το κολοβάρεμα των δημοσιο-υπαλλήλων!? (αν κάποιος είναι δημοσιουπάλληλος και θιχτεί ας δεί στην αρχή του post που έλεγα οτι η εφορία της περιχής μου δουλέυει άψογα! εν αντιθέσει με άλλη περιοχή (ζωγράφου) που είχα κάποια πάρε δώσε για κάποιο μεγάλο διάστημα και κάνανε όλα τα παραπάνω... υπάρχουν καλοί (...άλλα λίγοι) και μιάς και το σύστημα τους βοηθάει με την χαότική δομή του οι κακοί πατάνε εκει και σε ξεσκίζουν, φυσικά όλ ααυτά τα γλιτώνεις με ενα γνωστό τρόπο αν θές και μπορείς! (ΞΕΡΕΤΕ!)

Υ.Γ.
ίσως για να σε αναγκάζουν να χρησιμοποιείς τον "τρόπο" τα κάνουν όλα αυτά!!!

panos72
17-03-04, 09:42
kadronarxis, αφού το ξέρεις ότι σε λίγο και το σώβρακο που φοράμε κινέζικο θα είναι, γιατί παραπονιέσαι ??

WAntilles
17-03-04, 14:11
Προς adrianos και redlemon:

Επειδή ρωτήσατε, έκανα αίτηση στις 25-10-2003.

Απέκτησα DSL στις 25-01-2004.

3 μήνες κύριοι.

Επίσης χωρίς να θέλω να φανώ κακός, θεωρώ ότι οφείλει ο πΟΤΕ με κάθε καινούρια "πόρτα" που βάζει, ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ OVERBOOKING ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ DSLAMs ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ.

Οφείλει να το κάνει αυτό ο πΟΤΕ προς τους παρόντες χρήστες γιατί αυτοί ήδη χρεώνονται και μάλιστα υπέρογκα για την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνουν.

Όσο για τον κ. Βασιλάκη, όπως πολύ σωστά είπαν κάποιοι, είναι άδικο λόγω της υπευθυνότητας που έχει (ο μόνος εκεί μέσα) να επωμισθεί όλο το βάρος. Και ας ελπίσουμε η δημοσιότητα που έλαβε το όνομά του σε αυτό το forum να μην του δημιουργήσει προβλήματα στο χώρο εργασίας του. Μακάρι τέτοιοι άνθρωποι στον πΟΤΕ να υπήρχαν χιλιάδες άλλοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.