PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμονή για νέα γραμμή 1μήνα και βλέπουμε...



pt3
24-05-11, 21:25
Εκανα αίτηση για νέα γραμμή και ένταξη στο πακέτο Office double play πρίν απο ένα μήνα περίπου. Ακόμα όμως περιμένω καθώς μόνο ο εξοπλισμός έχει έρθει.
Στην αρχή μου έλεγαν οτι ο ΟΤΕ θα παραδώσει στις 20/5 τώρα μου λένε οτι ίσως παραδώσει στις 26/5 χωρίς να έιναι σίγουρο. Αλλα και για μετά την παράδοση δεν μου λένε πόσο χρόνο θα περιμένω μέχρι να συνδεθώ. Λάθος μου βέβαια που δεν ενδιαφέρθηκα να μάθω απο την αρχή τους χρόνους, είχα μείνει με την εντύπωση οτι μπάινει άμεσα και οτι αναμονη 2-3 εβδομάδων θα είναι υπεραρκετή.
Πόσο ακόμα θα περιμένω έχει κανείς καμια ανάλογη εμπειρία?

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο κάνει ο ΟΤΕ να σου δώσει γραμμή? Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τη κάνω απο τώρα. Γνωρίζει κανεις αν μπορώ χωρίς έξοδα ή έστω με τι έξοδα.Προφανώς θα επιστρέψω τον εξοπλισμό.

Αν και δεν νομίζω οτι παίζει σημασία το τηλέφωνο αφορά το κέντρο Καματερού.

vaggoulas
24-05-11, 23:02
Αν δεν κάνω λάθος ο ΟΤΕ πλέον θέλει 15 εργάσιμες για να παραδώσει ανενεργό βρόχο.Αν ξεπεραστεί η ημερομηνία που είχε δωθεί αρχικά περιμένεις από μέρα σε μέρα.
Από την στιγμή που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα μπορείς να ζητήσεις ακύρωση χωρίς να χρεωθείς κάτι.Μίλα με cc για να σου πουν ακριβώς.:)

valen_gr
25-05-11, 01:02
κάτι τέτοια βλέπω και εκνευρίζομαι. Οταν όμως παει καποιος να γίνει πελάτης του ΟΤΕ, η γραμμη κατασκευαζεται εκ θαυματος σε ελάχιστες ημέρες , και σε αρκετες περιπτωσεις 1-2 εργασιμες μονο...

bpapad81
26-05-11, 09:51
κάτι τέτοια βλέπω και εκνευρίζομαι. Οταν όμως παει καποιος να γίνει πελάτης του ΟΤΕ, η γραμμη κατασκευαζεται εκ θαυματος σε ελάχιστες ημέρες , και σε αρκετες περιπτωσεις 1-2 εργασιμες μονο...

Ε, λογικό δεν είναι ο ΟΤΕ να εξυπηρετει πιο γρήγορα τους πελάτες του απο την στιγμή που έχει χάσει μεγάλο μέρος απο αυτόυς λόγο ανταγωνισμού?
Ο ΟΤΕ θέλει 15-20 εργάσιμες για ΑντοΒ, και δίνει μια ημ/νια πιθανής ενεργοποιησης και συνηθως δεν την ξεπερνάει. Αν έχει παρελθει η ημ/νια αυτή, περίμενε αλλη μια βδομάδα και μετά κανε διακοπή μετά αφου βιαζεσαι τόσο. Κανενας πάροχος δεν μπορει να κανει κατι αν έχει παρελθει η ημ/νια ενεργοποιησης απο το να περιμένει. Δεν φταίει ο παροχος αλλά ο ΟΤΕ για την καθυστέρη :whistle::whistle::whistle: Αλλα το ερώτημα ειναι γιατι να καθυστερησει την ενεργοποίηση????;);)

Vitruvian78
26-05-11, 15:20
Ε, λογικό δεν είναι ο ΟΤΕ να εξυπηρετει πιο γρήγορα τους πελάτες του απο την στιγμή που έχει χάσει μεγάλο μέρος απο αυτόυς λόγο ανταγωνισμού?
Ο ΟΤΕ θέλει 15-20 εργάσιμες για ΑντοΒ, και δίνει μια ημ/νια πιθανής ενεργοποιησης και συνηθως δεν την ξεπερνάει. Αν έχει παρελθει η ημ/νια αυτή, περίμενε αλλη μια βδομάδα και μετά κανε διακοπή μετά αφου βιαζεσαι τόσο. Κανενας πάροχος δεν μπορει να κανει κατι αν έχει παρελθει η ημ/νια ενεργοποιησης απο το να περιμένει. Δεν φταίει ο παροχος αλλά ο ΟΤΕ για την καθυστέρη :whistle::whistle::whistle: Αλλα το ερώτημα ειναι γιατι να καθυστερησει την ενεργοποίηση????;);)

Για να το ξανασκεφτείς, να εκνευριστείς να το ακυρώσεις και να πας στον ΟΤΕ για να τελειώνεις γρηγορότερα!

gibrakis
28-05-11, 00:22
οτι ακριβως σκεφτομαι να κανω και εγω! Εχω ενεργοποιηση απο τις 17/05 και ακομα τιποτα! Και φυσικα στη hol δε μπορουν να κανουν τιποτα!

dimitri_ns
28-05-11, 00:49
κάτι τέτοια βλέπω και εκνευρίζομαι. Οταν όμως παει καποιος να γίνει πελάτης του ΟΤΕ, η γραμμη κατασκευαζεται εκ θαυματος σε ελάχιστες ημέρες , και σε αρκετες περιπτωσεις 1-2 εργασιμες μονο...

Γι αυτό,αν και το συχαίνομαι, η διαδικασία για νέα γραμμή είναι η εξής
1.Πας στον ΟΤΕ και ζητάς νέα γραμμή
2.Μόλις στην βάλλουν πας σε όποιον παροχο θέλεις

Ξεμπερδεύεις γρήγορα και φτηνά
Για νέα γραμμή σε ιδιώτη ο ΟΤΕ χρεώνει περίπου 35€
Για νέα γραμμή ανενεργού βρόγχου σε πάροχο, ο ΟΤΕ χρεώνει τον πάροχο περίπου 75 €

Ασε που με αυτό τον τρόπο γλυτώνεις και την περίπτωση να πεί ο ΟΤΕ στον πάροχο ότι δεν έχει γραμμές (χαλκό). Ενώ αν σου δόσει γραμμή, απλώς μεταφέρεται το ζεύγος στον πάροχο

john84
28-05-11, 03:38
Mονο που απ' οσο ξερω πρεπει να μεινεις ενα μηνο και μετα μπορεις να κανεις φορητοτητα.

gibrakis
30-05-11, 10:07
Σημερα το πρωι ηρθε συνεργειο για να συνδεσει τη γραμμη!!! Αντε επιτελους!!

vasileios13
30-05-11, 12:13
Σημερα το πρωι ηρθε συνεργειο για να συνδεσει τη γραμμη!!! Αντε επιτελους!!

Άντε.....με το καλό...................:rocker

pt3
30-05-11, 22:09
Εγω πάντως δεν άντεξα άλλο ακύρωσα και παω για ΟΤΕ. Τουλάχιστον ως προς τη διαδικασία ακύρωσης, μεχρι στιγμής τουλαχιστον, ήταν εντάξει, με πηραν τηλέφωνο όπως μου είχαν πει και οταν τους είπα οτι ειμαι αμετάπιστος με κατατόπισαν για τη διαδικασία χωρίς πολλα -πολλά (αποστολή φαξ ακύρωσης και επιστροφή εξοπλισμού).
Ισως κάποια άλλη στιγμή ξαναδοκιμάσω.

johnsruro
31-05-11, 00:19
Για να το ξανασκεφτείς, να εκνευριστείς να το ακυρώσεις και να πας στον ΟΤΕ για να τελειώνεις γρηγορότερα!

Αυτό δε λέγεται αθέμιτος ανταγωνισμός?
Αλλά μήπως κι ο πάροχος δεν πιέζει όσο θα έπρεπε γιατί θέλει κι αυτός πχ να πάρει τα τέλη ενεργοποίησης και αποσύνδεσης κι ας χάσει τον πελάτη?Λέω εγώ τώρα...

valen_gr
31-05-11, 11:37
πιο πολλα πληρωνει για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση στον ΟΤΕ , οποτε οχι...

johnsruro
31-05-11, 13:30
Άρα γιατί δεν πιέζει πιο πολύ για ενεργοποίηση. Αφού πληρώνει μίσθωμα γιατί δεν απαιτεί εξυπηρέτηση?

valen_gr
01-06-11, 00:20
δυστυχως τον ΟΤΕ δεν τον "τρεχει" κανεις.
Ο ΟΤΕ θα κανει αυτο που του ζητάς οταν ο ΟΤΕ το κανει.

sdikr
01-06-11, 00:26
δυστυχως τον ΟΤΕ δεν τον "τρεχει" κανεις.
Ο ΟΤΕ θα κανει αυτο που του ζητάς οταν ο ΟΤΕ το κανει.

Τον πάροχο που δεν έχει πόρτες ποιος τον τρέχει;

Για τον ΟΤΕ υπάρχουν ημερομηνίες που πρέπει να παρέχει κάτι, αλλιώς έχει πρόστιμα

valen_gr
01-06-11, 00:32
τον παροχο τον τρεχει ο πελατης(ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε) γιατι έχει μέσο πίεσης ισχυρο.Φτιάξτο ειδάλως παω αλλου.
Ο πάροχος βεβαια, δεν εχει την ιδια πολυτελεια. Μονο απο τον ΟΤΕ θα παρει :p
Οσο για τα προστιμα, τι να σου πω, δεν τα πληρώνει απο την τσέπη του ο τεχνικος του τοπικου ΑΚ, και για να σου πω την αληθεια, δεν ξερω για την συγκεκριμενη περιπτωση τι προβλεπεται (ρητρες κλπ).
Καθε εταιρεια εχει τις καθυστερησεις της.
Εάν ο πάροχος δεν εχει πορτες, κακο του κεφαλιου του, αυτος χανει πελατες και μονος του βγαζει τα ματια του και χαλάει το ονομά του. Αν ο ΟΤΕ στις δικες του γραμμες κατασκευαζει αυθημερον και στον παροχο είτε στο max του προβλεπομενου ή και ακομα περισσοτερο, αυτο ειναι θέμα δικης του συμπεριφορας .

sdikr
01-06-11, 00:39
τον παροχο τον τρεχει ο πελατης(ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε) γιατι έχει μέσο πίεσης ισχυρο.Φτιάξτο ειδάλως παω αλλου.
Ο πάροχος βεβαια, δεν εχει την ιδια πολυτελεια. Μονο απο τον ΟΤΕ θα παρει :p
Οσο για τα προστιμα, τι να σου πω, δεν τα πληρώνει απο την τσέπη του ο τεχνικος του τοπικου ΑΚ, και για να σου πω την αληθεια, δεν ξερω για την συγκεκριμενη περιπτωση τι προβλεπεται (ρητρες κλπ).
Καθε εταιρεια εχει τις καθυστερησεις της.
Εάν ο πάροχος δεν εχει πορτες, κακο του κεφαλιου του, αυτος χανει πελατες και μονος του βγαζει τα ματια του και χαλάει το ονομά του. Αν ο ΟΤΕ στις δικες του γραμμες κατασκευαζει αυθημερον και στον παροχο είτε στο max του προβλεπομενου ή και ακομα περισσοτερο, αυτο ειναι δικό του θέμα .


Δεν θα είναι η πρώτη φόρα ούτε η τελευταία που λέει ο πάροχο οτι δεν δίνει ο ΟΤΕ ενώ δεν έχει ο παρόχος πόρτες, βέβαια άντε βρες ποιος φταίει.

το θέμα κατασκευής είναι ενα θέμα, απο την άλλη μιλάμε για μια κατάσταση που θα πρέπει όλοι οι εμπλεκόμενοι να συνεργαστούν, πχ παροχος στο ΑΚ του και στον δικό του κατανεμητή, Φορητότητα αν υπάρχει, Τεχνικός Οτε στον γενικό κατανεμητή, τεχνικός παρόχου στον χώρο του πελάτη.

Αμα ψάξεις θα δεις παράπονα γιατί ο ΟΤΕ τους άλλαξε ποιο νωρίς ενώ δεν ήταν έτοιμος ο πάροχος

valen_gr
01-06-11, 00:49
Συμφωνοι, μην μπλέκουμε όμως και άλλες περιπτώσεις.
Κανονικα ο κατανεμηταριος του ΟΤΕ θα πρεπει να αλλάξει οριο στον κατανεμητη την ημέρα της φορητοτητας οπως προκύπτει απο την ΕΒΔΑΦ. Το οτι εχει παρατηρηθει τελευταια οτι ο ΟΤΕ ολοκληρωνει πριν την προβλεπομενη ημερομηνια την αλλαγη ειναι αλλο θέμα, και αφορα κακη εσωτερικη λειτουργια του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο θέμα.

Οντως, ο πελάτης δεν μπορει να ξέρει κατα πόσο του λέει αληθεια ο παροχος του, οτι δηλαδη η καθυστέρηση αφορά τον ΟΤΕ ή δική του έλλειψη σε πόρτα.
Βεβαια, αν ο πελάτης κανει καταγγελία και ζητήσει εγγράφως την αιτηση κατασκευης βρόχου που δοθηκε στον ΟΤΕ, εκεί ξεδιαλυνονται ολα. Ειτε ο παροχος έλεγε μπαρουφες και δεν μπορει να δωσει τα απαραιτητα στοιχεια, ειτε έλεγε αλήθεια και παρουσιαζει την αιτηση απευθειας απο το WCRM και τελειωνει εκει το θεμα.

Βεβαια, δεν ειναι αυτο και το θέμα, ποιος λέει αληθεια και ποιος ψεματα ή ποιος φταιει, το θέμα ειναι οτι υπάρχει ευνοικότατη μεταχειρηση νέων πελατών ΟΤΕ vs νέων πελατών Παρόχων. Κι εγω στην θέση του ΟΤΕ το ιδιο θα έκανα, και ειναι ευνόητο το γιατί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.