PDA

Επιστροφή στο Forum : Format σε δισκο-Προβλημα;



zoug100
25-05-11, 02:27
Γεια σας.
Σημερα ηθελα να κανω format στον σκληρο δισκο του υπολογιστη μου στον οποιο εχω εγκατεστημενα μεσα τα Windows XP, και μετα να τα εγκαταστησω παλι. Ομως εχω το εξης θεμα.
Οταν εφτασα στην επιλογη να κανω format μου εδινε δυο επιλογες. Να κανω format με την μεθοδο
1)NTFS και
2) με την μεθοδο NTFS (Quick)

Εγω διαλεξα να κανω το format με την μεθοδο NTFS. Ομως ειχα το εξης προβλημα. Οταν εφτασε στο 6% του format, κολλησε εκει για πολυ ωρα και δεν προχωρουσε η διαδικασια. Περιμενα γυρω στα 50 λεπτα αλλα τιποτα. Παρεμενε κολλημενο στο 6%. Σαν να μην προχωραγε το format δηλαδη...
Δοκιμασα 2-3 φορες ακομα, αλλα δεν αλλαξε κατι. Παλι κολλαγε στο 6% και δεν προχωρουσε.
Και τελικα ξεκινησα παλι την ολη διαδικασια απο την αρχη και επελεξα την μεθοδο NTFS (Quick), οπου κανονικα εγινε το φορματ μεσα σε πολυ λιγα δευτερολεπτα.
Εδω να σας αναφερω οτι το ιδιο ακριβως προβλημα το ειχα συναντησει για πρωτη φορα πριν 5 μηνες περιπου που ειχα κανει format για τελευταια φορα. Ενω παλιοτερα δεν υπηρχε κανενα προβλημα.

Ξερετε να μου πειτε τι μπορει να συμβαινει και κολλαει στο 6% παντα; Υπαρχει μηπως καποιο προβλημα με τον σκληρο δισκο;
Και επισης μια αλλη ερωτηση. Η μεθοδος με το NTFS (Quick) ειναι "χειροτερη" επειδη γινεται το format πιο γρηγορα; Ή δεν παιζει κανενα ρολο οτι γινεται πιο γρηγορα απο την πιο αργη μεθοδο NTFS;

cranky
25-05-11, 04:04
To "αργό" format, συνιστάται όταν ο δίσκος είναι καινούργιος (χωρίς αυτό, βέβαια να είναι δεσμευτικό).
Σε πρώτη φάση, έλεγξε τον δίσκο σου για σφάλματα, με εργαλείο του κατασκευαστή του.

panatas
25-05-11, 08:58
To "αργό" format, συνιστάται όταν ο δίσκος είναι καινούργιος (χωρίς αυτό, βέβαια να είναι δεσμευτικό).
Σε πρώτη φάση, έλεγξε τον δίσκο σου για σφάλματα, με εργαλείο του κατασκευαστή του.

οχι cranky στα windows ειναι το προβλημα

........Auto merged post: panatas πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καλυτερα δοκιμασε ενα αλλο δισκακι

cranky
25-05-11, 09:07
Αν έφταιγε το δισκάκι, panata, δεν θα ολοκληρωνόταν σε καμμία περίπτωση η εγκατάσταση.

panatas
25-05-11, 09:54
Αν έφταιγε το δισκάκι, panata, δεν θα ολοκληρωνόταν σε καμμία περίπτωση η εγκατάσταση.

διαγραμενο αρχειο παει το μυαλο μουμ ου ετυχε γιαυτο το λεω εμενα κολουσε στο 48 της εκατο ας δοκιμασει και κανενα αλλο δισκακι και βλεπει

Simpleton
25-05-11, 10:06
Όταν λες «διαγραμμένο αρχείο»; Το αργό format ελέγχει πρώτα όλους τους τομείς του δίσκου/διαμερίσματος, γι' αυτό και θέλει τόση ώρα. Αν κολλάει εκεί, είναι ένα πρώτο «καμπανάκι».

MichaelSE
25-05-11, 10:35
Ακριβώς αυτό. Η μόνη διαφορά του αργού από το γρήγορο format είναι ότι το αργό κάνει και chkdsk. Αν κολλάει λοιπόν κάπου το αργό format , μάλλον έχει πρόβλημα ο δίσκος που αργά ή γρήγορα θα το εμφανίσει.

Φίλε zoug100 μπορείς να προχωρήσεις με την εγκατάσταση κανονικά, αλλά απλά να έχεις στο μυαλό σου ότι ο δίσκος δεν είναι ασφαλής και μπορεί να χτυπήσει ανά πάσα στιγμή. Μπορεί και όχι βέβαια. Αλλά το ότι το αργό format δεν προχωράει είναι ένα καμπανάκι, όπως είπε και ο Simpleton.

........Auto merged post: MichaelSE πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α! και οπωσδήποτε έλεγξε το δίσκο με τα utilities του κατασκευαστή του, όπως είπε ο cranky.

NoMoreDos
25-05-11, 11:09
διαγραμενο αρχειο παει το μυαλο μουμ ου ετυχε γιαυτο το λεω
εμενα κολουσε στο 48 της εκατο ας δοκιμασει και κανενα αλλο δισκακι και βλεπει

Το πρόβλημα εμφανίζεται κατά την διάρκεια του format και όχι κατά την διάρκεια αντιγραφής αρχείων,όπου θα είχες δίκαιο με αυτά που λες.


Ακριβώς αυτό. Η μόνη διαφορά του αργού από το γρήγορο format είναι ότι το αργό κάνει και chkdsk. Αν κολλάει λοιπόν κάπου το αργό format , μάλλον έχει πρόβλημα ο δίσκος που αργά ή γρήγορα θα το εμφανίσει.
cranky.

Σαφώς και δεν είναι η μόνη διαφορά στο αργό format γράφεται το κάθε sector με 0 για αυτό και είναι αργό,στο quick απλά ενημερώνεται το «ευρετήριο» του δίσκου για να δείχνει άδειος στο όποιο λειτουργικό.

Όπως σου είπαν κάνε έλεγχο με το προγραμματάκι του κατασκευαστή,αν και είναι σίγουρο ότι θα βρει πρόβλημα.
Αν έχεις την δυνατότητα να τον βάλεις σε κάποιο άλλο Η/Υ κάνε του ένα LowLevelFormat (http://hddguru.com/software/2006.04.12-HDD-Low-Level-Format-Tool/) υπάρχει περίπτωση να σου των φτιάξει.

MichaelSE
25-05-11, 11:49
Σαφώς και δεν είναι η μόνη διαφορά στο αργό format γράφεται το κάθε sector με 0 για αυτό και είναι αργό,στο quick απλά ενημερώνεται το «ευρετήριο» του δίσκου για να δείχνει άδειος στο όποιο λειτουργικό.


Αυτό είναι συνηθισμένη παρανόηση. Δεν ισχύει αυτό που λες. Η μόνη διαφορά είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω.

http://support.microsoft.com/kb/302686

zoug100
25-05-11, 12:59
Καλημερα παιδια. Και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Το προβλημα το εκανε με 2 διαφορετικα cd εγκαταστασης windows οποτε μαλλον ο σκληρος θα εφταιγε.
Εκανα αλλη μια προσπαθεια σημερα το πρωι και τελικα ολα κυλησαν ομαλα. Δεν ξερω τι εγινε, αλλα τωρα λειτουργησε κανονικα.
Θα ηθελα να μου πειτε προγραμματα με το οποιο μπορω γενικα να ελεγξω τους σκληρους δισκους για προβληματα. Ειναι πολυ παλιο το pc και δεν εχω cd απο κατασκευαστη κτλ...
Αν υπαρχουν καποια προγραμματακια που δειχνουν σε τι κατασταση βρισκονται οι σκληροι δισκοι, θα ηθελα να μου τα προτεινετε. :)

MichaelSE
25-05-11, 13:05
Καλημερα παιδια. Και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Το προβλημα το εκανε με 2 διαφορετικα cd εγκαταστασης windows οποτε μαλλον ο σκληρος θα εφταιγε.
Εκανα αλλη μια προσπαθεια σημερα το πρωι και τελικα ολα κυλησαν ομαλα. Δεν ξερω τι εγινε, αλλα τωρα λειτουργησε κανονικα.
Θα ηθελα να μου πειτε προγραμματα με το οποιο μπορω γενικα να ελεγξω τους σκληρους δισκους για προβληματα. Ειναι πολυ παλιο το pc και δεν εχω cd απο κατασκευαστη κτλ...
Αν υπαρχουν καποια προγραμματακια που δειχνουν σε τι κατασταση βρισκονται οι σκληροι δισκοι, θα ηθελα να μου τα προτεινετε. :)

Τα διαγνωστικά προγράμματα που δίνουν οι κατασκευαστές είναι τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

zoug100
25-05-11, 13:15
Τα διαγνωστικά προγράμματα που δίνουν οι κατασκευαστές είναι τα καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Ναι. Απλα επειδη εγω δεν εχω καποιο cd κτλ μιας και ο υπολογιστης ειναι πολυ παλιος και μου τον ειχαν χαρισει, μπορω να βρω σε καποιο site πχ αυτα τα διαγνωστικα προγραμματα αν βρω την μαρκα του σκληρου δισκου;

MichaelSE
25-05-11, 13:36
Ναι. Απλα επειδη εγω δεν εχω καποιο cd κτλ μιας και ο υπολογιστης ειναι πολυ παλιος και μου τον ειχαν χαρισει, μπορω να βρω σε καποιο site πχ αυτα τα διαγνωστικα προγραμματα αν βρω την μαρκα του σκληρου δισκου;

Ναι, αυτό εννοώ. Τα διαγνωστικά προγράμματα μπορείς να τα κατεβάσεις από το site της εταιρείας που κατασκευάζει το δίσκο σου. Διατίθενται δωρεάν από εκεί. Δεν χρειάζεται CD.

@ ADSLgr.com All rights reserved.