PDA

Επιστροφή στο Forum : Το dsl θα καταστρεψει το pc και την κοινωνικη ζωη μου??!



Σελίδες : [1] 2

Vadur
15-03-04, 23:17
Καποιες ερωτησεις που ποτε δεν εγραψα..
Φρεσκος στο DSL,κλεινω μολις μια 1.5 βδομαδα κατεβαζω σαν τρελος!Σαν μουρλος..1.5 βδομαδα χωρις ζωη εκτος απο τα σαββατοκυριακα..
Και εχω μερικες ερωτησεις-

1.Ποσο αφηνεται το pc σας ανοιχτο?Εγω 5 μερες τη βδομαδα χωρις κλεισιμο αντε καμοια επανεκκινηση απενεργοποιηση ποτε!Με αυτη τη χρηση τι θα πρεπει να προσεχω απο hardware?Ηδη εβαλα καιανουργια ανεμιστηρακια παντου,ρυθμιστη τασεως και 420 watt levicom PSU..το βραδυ κλεινω την οθονη..Ποσο θα αντεξει το pc?

2.Ποσσοι ωρα αφιερωνεται στο δυαδικτιο?

3.Tα DVD-R δισκακια ποσο αντοχη ζωης εχουν?Σκεφτομαι να αγορασω συντομα DVD-R μιας και το plextorακι CD recorder δεν τα βγαζει περα με το dsl πια..

roiy1
15-03-04, 23:25
Από 9 Αυγούστου είμαι always on... Με καλή ψύξη και ένα UPS line interactive πιστεύω ότι είσαι κομπλέ. Επίσης μια, δυο φορές το δίμηνο φρόντιζε να το ανοίγεις και να του ρίχνεις κανένα φύσημα, να φεύγουν οι πολλές σκόνες.

ΥΓ Καλύτερα always on, παρά άνοιξε-κλείσε. Με σταθερές θερμοκρασίες σε CPU και σκληρούς δίσκους πιο πολύ θα αντέξει το μαραφέτι. Αυτά...

Vadur
15-03-04, 23:34
Με σταθεροπιητη τασεως δεν ειμαι ενταξει?Εκτος απο την περιορισμενη εξασφαλιση ρευματος τι περσσοτερο παρεχει?
Σε σκληρους δισκους δηλαδη προτεινεις να βαλω ψυκτρες στους HDDs η απλα να διαμορφωσω τα ανεμιστηρακια μεσα ωστε να αεριζεται καλυτερα το εσωτερικο?

Εχω 2 ανεμιστηρακια να βγαζουν αερα πισω,ενα Titan CPU ανεμιστηρα με διακοπτακι επιλογης RPM,συντονισμενο στα 3600 RPMΣ..και τα 2 ανεμιστηρια του PSU που βρισκονται μεσα στο ιδιο το PSU..

roiy1
15-03-04, 23:49
Πιστεύω ότι για καλύτερη κυκλοφορία του αέρα στο κουτί πρέπει να βάλεις και μπροστά ανεμιστηράκι(α) που να βάζει αέρα. Δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Και ο σταθεροποιητής μια χαρά είναι απλώς το UPS σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (και απουσίας δικής σου από το χώρο που είναι το PC) θα κάνει τερματισμό μόνο του (με την προϋπόθεση βέβαια ότι συνδέεται με το PC) χωρίς να έχεις κίνδυνο να χάσεις αρχεία που π.χ. κατεβαίνουν εκείνη τη στιγμή και είναι ημιτελή. Έχω ένα MGE ellipse premium 500 με USB σύνδεση με το PC. (150 ευρώ περίπου) 'Εχει αυτονομία γύρω στα 10 λεπτά και με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές. Πιστεύω ότι τα UPS και οι μνήμες είναι από τα λίγα hardware που πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους.

kadronarxis
15-03-04, 23:50
Βάλε 5,6 ανεμιστηράκια και το pc μετά βάλτο στο μπαλκόνι, διότι μέσα στο σπίτι θα είναι αδύνατον να κάτσεις.

Vadur
15-03-04, 23:56
Συντομα θα παρω και εγω UPS,την εχω πατησει παλια οταν κατεβαζα ενα τερας των 600+ ΜΒ με 56κ~συνδεση..Το resume στο DC++ δεν δουλευε!
Ο πυργος που εχω δεν εχει θεση ανεμιστηρα μπροστα,αλλα παιρνω καλες θερμοκρασιες τωρα,το καλοκαιρι την βλεπω να κανω καμοια πατεντα πανω του :|

roiy1
15-03-04, 23:59
Αυτό που λέει ο kadronarxis για το θόρυβο ισχύει αλλά θα το συνηθίσεις όπως όλοι μας. Πάντως είναι βασικό και να μπαίνει αέρας, όχι μόνο να βγαίνει. Welcome to the club.

Aegis
16-03-04, 00:05
μια πολύ καλή λύση είναι να φτιάξεις ένα δίκτυο με ένα παλιό σχετικά υπολογιστή,αθόρυβο,που μοναδικός του σκοπός είναι να τρέχει την dsl,να μοιράζει το internet και να γίνει το προσωπικό σου κατεβαστήρι. :)
αυτό έκανα και εγώ και ειλικρινά το απολαμβάνω. το 'καλό' pc αφιερώνεται σε άλλες κατάστασεις και όλα δουλεύουν μια χαρά. φυσικά, ο υπολογιστής που τρέχει την dsl δεν κλείνει ποτέ και κατεβάζει συνέχεια,ειδικα τις νυχτερινές ώρες τα δίνει όλα. :)
έτσι δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τον καλό σου υπολογιστή μήπως πάθει κάτι από την πολύωρη χρήση. επίσης το κόστος απόκτησης ενός υπολογιστή ικανό να κάνει τα παραπάνω είναι αρκετά μικρό και πολλές φορές μικρότερο του να εξοπλίσεις το άλλο μηχάνημα με αθόρυβους ανεμιστήρες,τροφοδοτικά κτλ.
ο χρόνος που αφιερώνει κάποιος στο δίκτυο δεν είναι κάτι σταθερό τουλάχιστον για μένα...ανάλογα τη μέρα.
Τα dvd-r με σωστές συνθήκες έχουν διάρκεια ζωής μερικές δεκάδες χρόνια και σίγουρα περισσότερα από ενα σκληρό.

Vadur
16-03-04, 00:11
Aegis πολυ καλη ιδεα την ειχα σκεφτει αλλα η αποκτηση και αλλου pc με απονθαρυννε ενω σπαταλαω αρκετα στον υπαρχον..
Αλλα αυτη ειναι η καλυτερη λυση ιδιαιτερα στο σημειο που μιλας για δικτυο,ετσι θα μπορω να σερφαρω με την υσηχια μου με τον εναν και τον αλλον απλα θα τον εχω ονλαιν συνεχεια..
Για πες τι προτεινεις εσυ σαν δευτερο pc με χαμηλη τιμη?Αληθεια ποσσο θα κοστιζε ενα leeching-always on φτηνο pc?
Φτιαξε με μεγαλε..επιτελους θα κοιμαμαι τα βραδυα στο δωματιο μου παλι οπως παλια

Aegis
16-03-04, 00:30
την δουλειά που αναφέρω παραπάνω την κάνει για μένα ένας pII-400mhz με 128mb ram 30gb σκληρό.Τρέχει την dsl,windows xp,μοιράζει το internet,κατεβάζει και είναι απόλυτα ήσυχος. κοιμάμαι επιτέλους με ηρεμία.
Το κόστος είναι φυσικά πολύ μικρό και μπορείς να βρεις ένα παρόμοιο σύστημα με οθόνη μέχρι 100-120€ το πολύ.φυσικά η τιμή πέφτει άμα το ψάξεις καλά. για το δικό μου απλά έδωσα 30€ για να πάρω το δίσκο, τα υπόποιπα τα είχα. φυσικά να θυμίσω πως εδώ δεν σε ενδιαφέρει να είναι τρομερός υπολογιστής, απλά να μπορεί να ανταποκρίνεται στις παραπάνω λειτουργίες.

Nick2k2
16-03-04, 07:09
Ναι παιδιά αυτή την λύση την θεωρώ και γω κορυφαία.Γιατι να τα εχεις όλα σε ενα pc είναι λίγο σούμα.Γεμίζει το σύστημα με βλακείες και μετά σέρνεται ολόκληρο και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.Εγώ αυτό που σκέφτομαι και θα το κάνω προς το καλοκαίρι είναι να βάλω ένα δεύτερο pc ήδη έχω έναν παλιό P-133 που μου τον χάρισε ένας φίλος μου,θα του κοτζάρω και έναν 40αρη σκληρό και θα τον έχω για κατεβαστήρι.Και στο παρων pc(XP 1600+,512ddr,120GB HD,Radeon 9700pro) θα τον έχω μόνο για παιχνίδια και εφαρμογές να τρέχω οπότε να είναι καθαρός,ίσως τον κοτζάρω και καμιά αναβάθμιση χτυπήσω και καμια TFT και βάλω αυτή την οθόνη(17' Sony) στον παλιό.Και αν εκείνος είναι πολυ παλιός έχω επιλογή να βάλω καποιον ΑΜD γιατί εχω ήδη μια m/b να κάθεται λόγω ενός προβλήματος με το DMA που είχε και την άλλαξα.Γενικά σαν ιδεά καραλέει πάντως τους κοτζάρεις σε δικτυάκι και είσαι κύριος. :D

psyxakias
16-03-04, 07:13
Το dsl θα καταστρεψει το pc και την κοινωνικη ζωη μου??!Την ποια;;; τι είναι αυτό;;; κοινωνικη ζωη;;; :lol: :lol: :lol:

panos72
16-03-04, 09:11
Vadur, δεν ξέρω για την ... πως την είπαμε ? αλλά τα αυτιά σου θα τα καταστρέψει σίγουρα.
το έχω σε ενα δωμάτιο και το βράδυ κλείνω την πόρτα. Μάλλον πρέπει να ψάξω για τον τέταρτο αθόρυβο ανεμιστήρα και τροφοδοτικό. Πάντως η λύση με το δεύτερο PC είναι όλα τα λεφτά, αρκεί να τα έχεις

DAG
16-03-04, 10:50
Η λυση ειναι ενα προγραμματακι το οποιο λεγεται SpeedFan. Αν οι ανεμιστηρες τροφοδοτουνται απο το ΜΒ, τοτε ρυθμιζει την ταχυτητα τους αναλογα με τις θερμοκρασιες που επικρατουν. Επισης ειναι προτιμοτερο και πιο αθορυβο να εχεις 6 ανεμιστιρια στις 1200rpm παρα 2 στις 3000rpm.
Ετσι στο δικο μου main PC εχω 2 εμπρος (εισαγωγης), δυο πισω (εξαγωγης), ενα στο πλαι στο υψος του CPU, και φυσικα 1 τροφοδοτικου, και 1 CPU. Αυτοι ειναι 80mm 3000rpm περιπου. Επιπλεον καρτα οθονης και ΜΒ chipset εχουν τα δικα τους.
Χωρις το SpeedFan που τους δουλευει περιπου στις 800-1200rpm εκτος κι αν ξεπεραστουν καποια ορια το μηχανημα θα "πεταγε" (απ το παραθυρο). :lol:

DAG
16-03-04, 10:55
Επισης συμφωνω με το αθορυβο "Internet PC". Εχω μαζεψει ολη την παλια σαβουρα κι εχω ενα PII 400, 256MB RAM, 30GB, και τρεχει linuxaki. PLUG & FORGET. Reboot μονο αν πεσει το ρευμα χρειαζεται...και το ρουτερ και το linux. Σε αντιθεση με το M$ winXP που το τραβαει ο οργανισμος του το Reboot.

panos72
16-03-04, 15:04
DAG, που χάθηκες τόσο καιρό.
Δεστο και με καμμιά αλυσίδα στο πάτωμα για να είσαι σίγουρος

redlemon.gr
16-03-04, 15:20
με τον θόρυβο των δίσκων τί κάνετε... εμένα με αποσπούν πολύ απο την δουλειά μου και αναγκάζομαι να έχω πάντα μουσική για να μήν με ζαλίζουν... και δέν έχω τίποτε μπακατέλες.. εαν ibm και ενα maxtor καινούριο... με ένα φίλο σκεφτόμαστε να κάνουμε το εξής γι αηχητική μόνοση.. να καλύψουμε εξωτερικά το κουτί παντου εκτός απο τις οδούς "αναπνοής-εκπνοής αέρα" με χοντρό καουτσούκ απο αυτό που χρησιμοποιούν για την κατασκευή στολών κατάδυσης! έχει την δυνατότητα να βρεί ( http://www.kartelias.gr ) λογικά δεν θα ακούγετε σχεδόν τίποτε.. και ούτε πρόβλημα υπερθέρμανσης θα χει γιατί θα είναι απ' έξω.... :wink:

Vadur
16-03-04, 16:33
Παιδια εχω μια 2 βδομαδες να κοιμηθω στο δωματιο μου..κοιμαμαι στο αλλο δωματιο γιατι ο θορυβος θα με τρελαινε..οπωςκαι ο redlemon.gr οταν βρισκομαι στο pc παντα παιζει το winamp,μερικεςφορες ακομα ακουγεται το αεροδρομιο κατω απο το γραφειακι μου!
Περισσοτερες λεπτομερειες για το speed..προγραμματακι?Ειναι αξιοπιστο?

Μαζευω λεφτα και παω για κανα μικρο pc ,το leeching συστημα μου.. :mrgreen:

AsGoodAsItGets
16-03-04, 17:19
Aegis, εγώ έχω ένα δικτυάκι στο σπίτι με 2 PC, ένα Celeron@333Mhz/384MB/Win2k-Sp4 και ένα P4@2.5Ghz/768MB/WinXPPro-sp1. Μέχρι τώρα κατεβάζω με τον P4, αλλά μου τη σπάει που δε μπορώ να κάνω βαρβάτα πράγματα την ώρα που κατεβάζει.
Το θέμα είναι ότι ο Celeron μου φαίνεται πολύ αργός για efficient κατεβάσματα από μουλαροειδή.
Εσύ έχεις βάλει και xp se PII@400Mhz με μόνο 128MB ram? Και παίζει καλά;
Λες να δοκιμάσω να βάλω κι εγώ XP στον Celeron να δω τι γίνεται;
Αλλά μετά θα πρέπει να πάρω κι ένα δίσκο τουλάχιστον 20GB, και θα πρέπει να μεταφέρω ότι κατεβάζω στον P4 που έχει το γρήγορο Plextor καυτήρι...

XTCgr
16-03-04, 19:57
Tο μηχάνημα το έχω κάνει supersilent ώστε να κοιμάμαι άνετα στο δωμάτιο μου. Για αυτο το λόγο έχω παθητική ψύξη northbridge/VGA + rheobus για 4 ανεμιστήρες ώστε να δουλεύουν στα 7volts (συμπεριλαμβανομένου και του ανεμιστηρα της CPU ), πολύ ήσυχο τροφοδοτικό (αλλα και πολυ δυνατό - Τagan 480w)... έχω κάνει και μερικές ακόμα πατέντες στο κουτί. Ίσως αργότερα να δικτυώσω μόνιμα το PC με το φορητό, το πρώτο για να είναι συνέχεια online, το δεύτερο για να δουλεύω

Aegis
16-03-04, 21:11
Aegis, εγώ έχω ένα δικτυάκι στο σπίτι με 2 PC, ένα Celeron@333Mhz/384MB/Win2k-Sp4 και ένα P4@2.5Ghz/768MB/WinXPPro-sp1. Μέχρι τώρα κατεβάζω με τον P4, αλλά μου τη σπάει που δε μπορώ να κάνω βαρβάτα πράγματα την ώρα που κατεβάζει.
Το θέμα είναι ότι ο Celeron μου φαίνεται πολύ αργός για efficient κατεβάσματα από μουλαροειδή.
Εσύ έχεις βάλει και xp se PII@400Mhz με μόνο 128MB ram? Και παίζει καλά;


πηγαίνει μια χαρά φίλε AsGoodAsItGets, τουλάχιστον για τα πράγματα που το χρησιμοποιώ εγώ. δεν χρησιμοποιώ καθόλου e-mule,e-donkey και ιστορίες. κατεβάζω κυρίως από ftp ,kazaa άντε και shareazza για κανένα torrent. πιστεύω όμως ότι ο celeron θα τα βγάλει πέρα μια χαρά,χωρίς κανένα πρόβλημα. έχω φροντίσει φυσικά να το ελαφρύνω ,βγάζοντας visual styles,services άχρηστα κτλ.
η μεταφορά των δεδομένων από το ένα pc στο άλλο , δεν παίρνει και αρκετή ώρα. για να μεταφέρω ένα dvd για να το γράψω στο plextoraki μου παίρνει 10 λεπτά και σίγουρα μπορώ να περιμένω προκειμένου να έχω την ησυχία μου.
άλλωστε από τότε που την dsl και τα κατεβάσματα τα ανέλαβε το άλλο pc, o athlon μου κάνει τα πάντα πιο άνετα και γρήγορα, απαλλαγμένος από τα παραπάνω.

nnn
16-03-04, 23:50
για να γίνω λίγο κακός δεν υπάρχει πιο ήσυχο pc από ένα notebook με τεχνολογία centrino.το έχεις δίπλα σου και δεν ακούς τίποτα.:D

γιατί όσες φορές αφήνω το τέρας τον πύργο ανοιχτό για να κάνω "νόμιμο" αντίγραφο σε κάποιο dvd άστα να πάνε,δεν κλείνω μάτι.

PReD
17-03-04, 02:01
Ευτυχώς εγώ δεν έχω πρόβλημα με κανένα ήχο...
Κανόνια να βαράνε δεν καταλαβαίνω τίποτα...
Το αφήνω ανοιχτό συνήθως (όχι λόγω aDSL ακόμη, λόγω πΟΤΕ) αλλα για dvd κλπ κλπ κλπ
Βάζω λίγη μουσικούλα και τελείωσε η υπόθεση...

Πάντω πιστεύω οτι υπάρχουν αρκετές και συμφέρουσες λύσεις για την αθορυβοποίηση ενός pc...

Τώρα που το σκέφτομαι παιδιά να κάνουμε ένα thread με ανάλογο τίτλο ώστε να έχουμε τις απαντήσεις απο όλους??

Nick2k2
17-03-04, 03:35
Εγώ παιδιά για τον θόρυβο έχω αυτό το speedfan που είπε ο DAG.Απο ανεμιστήρες δεν έχω και τπτ το τρομερό.Έχει ένα μικρό το chipset το οποίο πριν κανα χρόνο είχε χαλάσει και έκανε κάτι θορύβους και αρκετές φορές δεν γυρνούσε καθόλου αλλά επειδή βαρέθηκα να το αλλάξω το άφησα και απλά τώρα γυρνάει αλλά σε πολυ λιγότερες στροφές.Καλα ουτος η άλλως δεν ακουγονταν καθόλου μιας και πρέπει να ειναι πολυ πιο κατω απο 1000 στροφες το λεπτο.Ο άλλος ανεμιστήρας είναι του τροφοδοτικού 300W που δυστυχώς έχει προβλήματα με την ζέστη.Αν ανεβεί λίγο η θερμοκρασία γυρίζει στο γρήγορο mode με αποτέλεσμα το pc να γίνεται ψυγείο απο το θόρυβο :D Οπότε για αυτό τον λόγο αναγκάστηκα να τον ανοίξω απο την μια μεριά και έτσι οι θερμοκρασίες τουλάχιστον τον χειμώνα είναι σε ανεκτά επίπεδα και το τροφοδοτικό είναι ήσυχο.

Το καλοκαίρι όμως αναγκαστηκά βάζω έναν εξωτερικό ανεμιστήρα να χτυπάει πάνω στην m/b γιατι αλλιώς το τροφοδοτικό διαμαρτύρεται.Το παλιο μου δεν μου κανε τέτοια αλλά κάτι έπαθε απο την ζέστη καποια στιγμή και άρχισε να μυρίζει και έτσι το άλλαξα.Τουλάχιστον με αυτο ειμαι πιο σίγουρος.Βέβαια ο εξωτερικός ανεμιστήρας κάνει και αυτός θόρυβο αλλά πάλι κάνει λιγότερο θόρυβο απο το τροφοδοτικό όταν δουλεύει στο noise mode :D Tεσπα όλα αυτα δυστυχώς δεν μπορεις να τα ρυθμίσεις.Αυτο που μόνο ρυθμίζεται έιναι ο fan της cpu ο φασαρτζής volcano 6cu 5200rpm.Με το speedfan τον έριξα στις 2700-2800 βέβαια που είναι και το μικρότερο.Γενικά απο τοτε που το κανα ησύχασε η πλάση αλλά πάλι να κοιμηθώ με το pc ανοιχτό δεν μπορώ,δεν είναι ενοχλητικός αλλά ακούγεται οσο να ναι ενα γρ γρ γρ.Μόνο οταν τον ρίξω στις 0 στροφες είναι πραγματικά ήσυχα μιας και ακούγεται μόνο το τροφοδοτικό αλλα έτσι θα ο cpu θα γίνει ψητός :lol: Ο σκληρός maxtor 120gb δεν ακούγεται καθόλου που γυρίζει όπως επίσης και ο fan της ati radeon 9700pro.Γενικά το ησύχασα κάπως το άτιμο αλλα ακόμα θέλει.Πάντως η μόνη λύση για να απαλλαγείς μια και καλή απο τον θορυβο και να μπορεις να κοιμάσαι στο δωματιο σου είναι ή να βάλεις κανενα watercooling ή να σουτάρεις το θορυβώδες pc σε καποιο άλλο δωμάτιο και να φέρεις κανεναν παλιο P2-P3 που είναι ήσυχοι και να τον έχεις για κατεβαστήρι :wink:

Kotsus
17-03-04, 05:23
Εγω παλι ρε παιδια δεν εχω κανενα προβλημα με τον ηχο στον υπνο. Οχι πως δεν κανει θορυβο, σαν ψυγειο κανει (τι να περιμενεις αλλοστε απο ενα ανεμηστηρα των 15€!!) αλλα οι καταστασεις με εχουν μαθει να κοιμαμαι κατω απο ΣΤΑΘΕΡΟ και ΜΟΝΟ θορυβο. Δλδ αν ειναι το pc κλειστο και εχει ησυχια μπορει να ξυπνησω αν τραβηξει καζανακι καποιος 2 οροφους πανω!
Μερικες φορες το αφηνω ανοιχτο χωρις να κανει τιποτα μονο και μονο για να με νανουριζει και για να "καλυπτει" τους μικροθορυβους νυχτας και μερας.
Περισοτερο με ενοχλει οταν βαζω να δω κανα DVD και δεν μπορω να ακουσω τι γινεται και οταν καθομαι μπροστα γενικως.

Nick2k2
17-03-04, 07:43
Ναι Kotsus αυτό είναι στον οργανισμό του καθενός.Άλλοι θέλουν απόλυτη ησυχία για να κοιμηθούν,άλλοι θέλουν λίγο θόρυβο ίσα ισα για να τους νανουρίζει και άλλοι κοιμούνται και με φασαρία απέξω ας πουμε.Εγω ας πουμε οταν είμαι εντελώς πτώμα και είμαι με 2-3 ώρες ύπνο για μερικές μέρες ύστερα ότι θόρυβο και να κάνει το pc θα με πάρει ο ύπνος,αλλά αλλιώς δυσκολεύομαι και όσες φορες το εχω επιχειρήσει με ξυπνάει στα καλα καθούμενα το pc και ας έχει λίγο θόρυβο,οπότε δεν έχω σταθερό ύπνο έτσι να ξυπνάω καθε λίγο και λιγάκι.Γενικά δεν μπορώ να έχω κάτι να δουλεύει διπλα μου γιαυτο και αναγκάζομαι και το κλείνω και αυτό είναι death αν θες να κατεβάσεις απο p2p.

maria
17-03-04, 11:56
www.silentpcreview.com
15€ ανεμιστηρας?Και ακουγεται? Πάρε ενα zalman ή ένα panaflo.
http://www.silentpcreview.com/article63-page1.html

panos72
17-03-04, 15:09
maria, έχεις ιδέα που μπορώ να βρώ zalman στην αθήνα :?:

maria
17-03-04, 16:00
Στο πλαισιο. Ειχα προσφατα προβλημα με το τροφοδοτικο μου και κανοντας καποιες αλλαγες το εψαξα αρκετα. Αν ψαξεις για ενα σχετικο ποστ θα καταλαβεις. Εν ταχει: Zalman τροφοφοτικο 400αρι 90€, ανεμιστηρας κουτιου 6€ και ψυκτρα 7000Α-Cu 45€.Τα 2 τελευταια τρεχουν στις 1900 στροφες.Το μηχανημα ειναι πλεον τελειως αθορυβο και σε full load η cpu δεν ξεπερνα τους 47 και το συστημα τους 42(υποψιν οτι ειναι amd 1600+ απο τις θερμοτερες cpu).Το μονο που ακουω ειναι ενας βομβος απο το cdr.Αλλα που θα μου παει...Θα το σωπασω και αυτο ή θα παρει ποδι. :wink:
http://www.zalman.co.kr/english/product/product.htm

XTCgr
17-03-04, 16:19
Maria le roi est mort, VIVE le roi
To όνομα του νέου ηγέτη στα αθόρυβα τροφοδοτικά Τagan 480w, 116 euro τελική :mrgreen:

kinq1
17-03-04, 16:28
Υπάρχει ένα ειδικό υλικό με το οποίο καλύπτονται τα εσωτερικά τοιχόματα του PC και το οποίο απορροφά τους θορύβους. Το έχω δοκιμάσει και κάνει αρκετά καλή δουλειά. Απορροφά περίπου το 60-70% του θορύβου στο PC μου. Το προϊόν λέγεται PAXMATE και είναι της εταιρείας ACASA.
http://www.checkmate.gr/products/noise.htm

maria
17-03-04, 16:35
Με γεια, με γεια!!
Τι λεει το tagan? Δεν ακουγεται καθολου? Τι αλλες πατεντες εκανες?
Εγω αλλαξα και κουτι και επεσε εκει που ειναι τωρα η θερμοκρασια.Τωρα το αφηνω συνεχεια ανοιχτο, εχει να κλεισει 10 μερες!!! :roll:

XTCgr
17-03-04, 16:51
το Τagan είναι απιστεύτο, 2 connectors για τροφοδοσία serial ata συσκεύων, κάπου 10 connectors για τροφοδοσία συσκευών(δίσκοι κτλ), έχει adaptor για τροφοδοσία μητρικών servers....εχει...έχει... μέχρι και καλώδιο για να γειώσεις την μητρική!!! :shock:. Tα ρεύματα που δίνει τέλεια!!! Χαλαρά το πιο αθορυβο τροφοδοτικό >>> 2 ανεμιστήρες που full load δουλεύουν στις 1800rpm max!!! (28dba max). Ο 2ος ενεργοποιείται αν παραστεί ανάγκη. Επίσης οι ανεμιστήρες βρίσκονται στην ίδια ευθεία ("push & pull") οπότε η ροή αέρα είναι καλύτερη απο αυτή ενος antec ή enermax οπου η ροή αέρα αναγκαστικά κάνει ορθή γωνία επειδή οι τελευταίοι είναι τοποθετημένοι κάθετα.
www.tagan.com (3 χρόνια εγγύηση)

maria
17-03-04, 17:14
Πολυ καλο, και σχαρα πισω και αν ειδα καλα active pfc? Αντε καλα ρευματα
Ακου λεει ακουγονται τα πισι τους!!!

DAG
18-03-04, 11:24
Παραθετω link για οσους ενδιαφερονται να μαθουν περισοτερα για τον μονο τροπο για silent computing. Watercooling http://www.pctech.gr/forumdisplay.php?fid=36

Επισης το link του SpeedFan http://www.almico.com/speedfan411.exe

Ενδιαφερον εχουν τα "σπιτικα" υδροψυκτα συστηματα, κοινως ψυγειο απο καλοριφερ αυτοκινητου, 2 ανεμιστηρες 120mm 1200rpm, αντλια ενυδρειου 1200l/hr, ταπερακι της μαμας, λαστιχο (να μην τσακιζει), σφυκτηρακια. Ολα αυτα μπορει καποιος να τα βρει με περιπου 50-60 Ευρω. Το μονο που μενει ειναι το Waterblock που μπορει να το βρει με αλλα 50 Ευρω περιπου.

Αποτελεσμα: με 100-120ευρα εχουμε ενα συστημα μακραν καλυτερο απο τα "ετοιμα κιτ" υδροψυξης, σε μια τιμη που ειναι περιπου οσο κανουν οι ακριβες αμφιβολου αποδοσης και θορυβωδης αεροψυκτες λυσεις.

Λιγο μερακι και φαντασια θελει. Αντε και λιγη προσοχη...

Εγω ηδη συλλεγω τα επιμερους για να υλοποιησω το Watercooling Project μου.

Μπηκε το νερο στ' αυλακι... :D

maria
18-03-04, 13:56
Προσοχη!Η υδροψυξη δεν αποτελει την λυση ανευ ανεμιστηρων.Τουλαχιστον ενας ανεμιστηρας ειναι απαραιτητος(το νερο ψυχει τη cpu,το ψυγειο το νερο,το ψυγειο δεν εχει ανεμιστηρα?).Εκτος αυτου θελει πολυ ψαξιμο, πολυ κοπο και μαστορια (και μπραβο στους ικανους) και πολυ(οχι λιγη :wink: ) προσοχη και ελεγχους πριν την τελικη του εφαρμογη.Επισης αντε να ψυξεις την cpu και την κ.γραφικων. Ολα τα αλλα χρειαζονται εναν ανεμιστηρα στο κουτι.Πολυ καλα τα λινκς.

panos72
18-03-04, 14:29
DAG, έπρεπε στο τέλος να βάλεις "kids don't try this at home" :)

GP
18-03-04, 15:53
....εχει...έχει... μέχρι και καλώδιο για να γειώσεις την μητρική!!!

Γιατι;; Η μητρικη δεν γειωνεται μεσα απο το ATX connector?

XTCgr
18-03-04, 16:53
μερικά reviews για όποιον ενδιαφέρεται

http://www.bit-tech.net/review/299/
http://www.3dvelocity.com/reviews/tagan/tg480_4.htm
http://www.hardwarezoom.com/viewcontent.jsp?ReviewID=186&PageNo=11

έχει ένα extra καλωδιάκι το οποίο προσαρμόζεται μεταξύ βίδας στήριξης και μητρικής και απο οτι λένε βελτιώνει την "σταθερότητα" όπως λένε σε κάποια review.

DAG
19-03-04, 04:17
Προσοχη!Η υδροψυξη δεν αποτελει την λυση ανευ ανεμιστηρων. Τουλαχιστον ενας ανεμιστηρας ειναι απαραιτητος(το νερο ψυχει τη cpu,το ψυγειο το νερο,το ψυγειο δεν εχει ανεμιστηρα?).

Ειχα αναφερει 2 ανεμιστηρες 120mm 1200rpm, ακριβως για να ψυχουν το ψυγειο. Δεν χρειαζεται να κανουν ομως σαν το βεντιλατερ του αυτοκινητου απλα επειδη θα βαλουμε και ψυγειο αυτοκινητου :wink:



Εκτος αυτου θελει πολυ ψαξιμο, πολυ κοπο και μαστορια (και μπραβο στους ικανους) και πολυ(οχι λιγη ) προσοχη και ελεγχους πριν την τελικη του εφαρμογη.

No pain no gain,
Αν δεν ειχα καψει καποτε εναν 486 στο πρωτο μου watercooling project με αυτοσχεδιο waterblock απο ψυκτρα Pentium 75 καπακωμενη με "ARIELETTE" :shock: (του γνωστου απορυπαντικου) :!: :!: :!: και σιλικονη, μοτερ απο πιτσιλιστιρι παρμπριζ αυτοκινητου, :twisted: και watertank το δοχειο με τα χελωνακια :twisted: :twisted: ( και τα χελωνακια, αταραχα 8) ) δεν θα θεωρουσα κατι τετοιο ευκολο. Απλα καθενας μας απο καπου πρεπει να ξεκινησει δεν νομιζεις?

Οσο για την προσοχη, αν βαλεις τα παντα μεσα στο κουτι για να ειναι ομορφο τοτε πας γυρευοντας.
Αν εχεις μεσα στο κουτι μονο το waterblock του CPU τοτε τα παντα ειναι πιο απλα και σιγουρα. 2 σφικτηρες και σιλικονη, ασε που το απεσταγμενο νερο δεν ειναι καλος αγωγος του ρευματος, οποτε καπως πιο ευκολα τωρα.



Επισης αντε να ψυξεις την cpu και την κ.γραφικων.
Υπαρχουν waterblocks για οτι μπορεις να φανταστεις, ακομη και για το τροφοδοτικο





Ολα τα αλλα χρειαζονται εναν ανεμιστηρα στο κουτι.


Παντα προτιμω περισσοτερους απο εναν, αλλα σε χαμηλοτερες στροφες, εχουν καλυτερη ροη αερα συνολικα σε ολο το κουτι και ακουγονται λιγοτερο.

MetalHeart
19-03-04, 08:06
Επισης συμφωνω με το αθορυβο "Internet PC". Εχω μαζεψει ολη την παλια σαβουρα κι εχω ενα PII 400, 256MB RAM, 30GB, και τρεχει linuxaki. PLUG & FORGET. Reboot μονο αν πεσει το ρευμα χρειαζεται...και το ρουτερ και το linux. Σε αντιθεση με το M$ winXP που το τραβαει ο οργανισμος του το Reboot.

Ότι καλύτερο...... :D :D :D
Κάπου έχω έναν Cyrix 200+ .. ε ρε γλέντια!!!! :D :D

maria
19-03-04, 10:30
DAG, εμ δεν τα ειπες ολα!!
Επισημανση: αλλο το απιονισμενο νερο κι αλλο το απεσταγμενο.

kirki
23-03-04, 02:07
Η φτηνότερη λύση.

1. Τρυπάτε τον τοίχο της κουζίνας με το σαλόνι.
2. Τοποθετήτε το tower στην κουζίνα.
3. Αγοράζετε καλώδιο για την οθόνη (40 ευρώ).
4. Πληκτρολόγιο - ποντίκη ασύρματο.
5. ενώνετε
6. Τέλος. Θόρυβος 0.

Αυτό έκανα και τελείωσε το πρόβλημα.
Όλα τα παραπάνω για watercooling κλπ
είναι πανάκριβες λύσεις.

Φιλιά:)

kadronarxis
23-03-04, 02:19
:lol:
το tower παίζει το ρόλο και του πάγκου για να αφήνεις το πιάτο με τις τηγανιτές πατάτες πάνω του περιμένοντας να βγουν και τα κεφτεδάκια;;
Σοβαρά τώρα, η κουζίνα έχει είναι μέρος με αρκετή υγρασία.Ειδικά για μηχάνημα όπως υπολογιστής.
Άσε ποου για να βάλεις,βγάλεις κανένα cd, είσαι συνέχεια στην κίνηση.

PReD
23-03-04, 03:31
Δηλαδή αυτό ήταν το πρώτο που σκέφτηκες kadronarxis???

GP
23-03-04, 04:45
Οποτε πλεον η μετατροπη του PC σε καφετιερα ΕΧΕΙ νοημα! :lol:

PReD
23-03-04, 05:57
Εγώ πάλι δεν μπορώ να φανταστώ το pc μου πάνω στο πάγκο της κουζίνας (ή στο τραπέζι) δίπλα απο την φριτέζα και την τοστιέρα...

Πέραν απο τις τεχνικές δυσκολίες που είναι υπαρκτές και σημαντικές είναι και το πρόβλημα της αισθητικής...

Αλλα σαν crazy idea είναι πρώτη...

kirki
23-03-04, 06:34
1. Το σαλόνι μου έχει περισσότερη υγρασία
από την κουζίνα
2. Η κουζίνα μου δεν έχει υγρασία.
3. Όπου κουζίνα εσείς μπορείτε να βάλετε το
ποιό κοντινό δωμάτιο.
4. Δεν μπαινοβγάζω cd.
5. To σαλόνι μου δείχνει πιο αισθητικό χωρίς καλώδια
και ένα συνεχές βρρρρρρρρ.
6. Τώρα μπορώ να καλώ φίλους, να βλέπουμε dvd και
να ακούμε την ταινία αντί το tower.
7. Οντως αναλογα την χρήση του pc και του χώρου
η λύση δεν ενδείκνυτε για όλους.
8. ΧΑΧαχα έχετε χιούμορ όμως χιχιχιχι..


Φιλικά

kadronarxis
23-03-04, 12:26
ρε συ kirki,
όταν βράζεις μακαρόνια,δεν έχει υγρασία μέσα η κουζίνα;
όταν βράζεις φακιές;ρεβύθια;φασόλια;
κουνουπίδια;
τηγανίζεις πατάτες;
πωπω το pc μετά θα μυρίζει κινέζικο εστιατόριο
χεχεχεχε

Desperado
23-03-04, 14:21
καλα ε γαματη η ιδεα του pc στην κουζινα. Ρε σεις υπαρχει και η λυση της τουαλετας...Θα ειναι φοβερη η εμπειρια να ποσταρεις στο φορουμ απο τον... θρονο :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.