PDA

Επιστροφή στο Forum : Pirelli Ξαφνικά πρόβλημα στο ethernet



dimitris_edessa
25-05-11, 16:00
Καλησπέρα σε ολους,πριν απο καμια ωρα ανοιξα το pc μου και πηγα να συνδεθω στο ιντερνετ μπαινω με τον broswer και βγαζει οτι δεν εχω συνδεθει,κατευθειαν βλεπω και κατω αριστερα οτι βγηκε το εικονιδιο οτι δεν εχω συνδεθει λογω του οτι αποσυνδεθηκε το καλωδιο δικτυου αμεσως κανω ρεσταρτ το μοντεμ και το pc αλλα τιποτα τα ιδια αλλαξα και καλωδιο εδερνετ αλλα παλι τζιφος.
sis900 PCI fast ethernet adapter ειναι ο ανταπτορας του ethernet.
*τωρα μπηκα μεσω usb απο το παλιο μου modem

f15
25-05-11, 17:22
Κανε ξανά εγκατάσταση τον driver τις κάρτας δικτύου .

dimitris_edessa
25-05-11, 17:28
το προσπαθησα και αυτο αλλα τιποτα,λες να καηκε η καρτα δικτυου;αλλα χθες το βραδυ λειτουργουσε

Seitman
25-05-11, 17:36
Ε εντάξει. Ότι δούλευε χθες βράδυ δεν είναι δεσμευτικό. Πάντα πριν χαλάσει κάτι, πριν δούλευε. ;)

Υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο router? Αν δουλέψει με το άλλο, τότε φταίει το router, αν δε δουλέψει είναι θέμα κάρτας.

dimitris_edessa
25-05-11, 17:43
φιλε seitman αλλαξα 3 ρουτερ και κανενα δεν δουλευει με εδερνετ.....
η καρτα δικτιου εiναι pci fast ethernet sis 900 αρκετα χρονακια το εχω το pc
αλλα δεν πιστευω να καηκε διοτι μου βγαζει κατω δεξια εκει που λεει την ωρα την εικονα με
τα 2 pc και το <<χ>> και λεει οτι εχει αποσυνδεθει το καλωδιο ενω το καλωδιο το εχω συνδεμενο και στο ρουτερ και στο pc αλλα δεν το διαβαζει ουτε το ενα ουτε το αλλο

Seitman
25-05-11, 17:47
Αυτό σημαίνει ότι δε λειτουργεί κάποιο "υποσύστημα" της κάρτας σωστά και κατ' επέκταση η κάρτα ολόκληρη.

Μάλλον είσαι για αλλαγή. Τώρα πλέον είναι σχετικά φθηνές. Με €15 βρίσκεις.

dimitris_edessa
25-05-11, 18:06
pffff....Μολις παρω αλλη καρτα,βγαζω την παρουσα;
γιατι αυτη που εχω τωρα δεν ειναι σαν τις αλλες που ξερω...ειναι μια πολυ μικρη μαλλον επειδη ειναι παλια...

Seitman
25-05-11, 18:25
Βγάζεις την παλιά και στη θέση της βάζεις την καινούργια. Δεν έχει σημασία ο μέγεθος, την ίδια δουλειά θα κάνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.