PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG WAG320N Συχρονισμός σε χαμηλότερη ταχύτητα



kosdian
25-05-11, 18:51
Καλησπέρα,
Είχα πρόβλημα με το WiFi του IAD2 και σκέφτηκα να δοκιμάσω το WAG320N μιας και έχει πολλά καλούδια, αλλά προς απογοήτευσή μου είδα πως συγχρονίζει ~1-2Mbps ποιό αργά στην ήδη αργή γραμμή μου (8mbps!) Είναι φυσιολογικό αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι να αυξήσω την ταχύτητα;

Ευχαριστώ,
Kosdian

Seitman
25-05-11, 19:22
Λογικό είναι φίλε μου, αλλά δεν είναι και τόσο δραματικό.

Το chipset του WAG δεν είναι απόλυτα συμβατό με το chipset του DSLAM της HOL. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα στη σύνδεσή σου. Απλά θα συγχρονίζεις λίγο παρακάτω, όπως ήδη διαπίστωσες.

kosdian
26-05-11, 01:45
Κρίμα και νόμιζα πως με λίγο fine-tuning μπορούσα να πετύχω κάτι καλύτερο.:(
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Seitman
26-05-11, 08:03
Όλο και κάτι μπορείς να πετύχεις, απλά δε γνωρίζω το εν λόγω "εργαλείο". Δε χάνεις τίποτα με το να δοκιμάσεις, γιατί όπως και να έχει είναι καλύτερο από το netfaster.

Αλλά αφού έχει πρόβλημα, γιατί δεν επικοινωνείς με την HOL να σου στείλουν άλλο? Είναι με χρησιδανεισμό ο εξοπλισμός και δεν τίθεται θέμα εγγύησης. ;)

kosdian
26-05-11, 13:43
Δεν νομίζω να είναι προβληματικό το δικό μου μόνο, αλλά και 2 ακόμη φίλοι μου που έχουν το ίδιο router έχουν και εκείνοι πρόβλημα μα το WiFi δηλαδή όχι μεγάλη κάλυψη και συχνά disconnects.

Το συγκεκριμένο router το πήρα λόγω Gigabit ethernet και επειδή θεωρούσα οτι θα κλειδώνει και καλύτερα (Cisco γαρ), αλλά στο 2ο θέμα δεν είδα τα αναμενόμανα. Αντιθέτως, έχασα ταχύτητα αλλά κέρδισα σε όλα τα άλλα. Μάλλον δεν μπορεί κανείς να τα έχει όλα :sorry:

Seitman
26-05-11, 13:59
Εαν έχεις disconnects από το wifi, θα μπορούσες να αλλάξεις το κανάλι εκπομπής του. Μπορεί κάποια γειτονική συσκευή (ασύρματο τηλ, φούρνος μικροκυμάτων) να προκαλεί παρεμβολές, με αποτέλεσμα να χάνεις τη σύνδεση.

silkman
28-06-11, 17:56
Και εγω που σκεφτομουν να παρω το συγκεκριμενο ρουτερακι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.