PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί μας στείλατε στην Cyta????



Fanfaras
26-05-11, 00:57
Μετά από τόσα χρόνια που ...λάτρευα τη Net1 για τις μοναδικές της υπηρεσίες, έκανε το λάθος και μας έριξε στο στόμα του λύκου, στη Cyta...

Η απρόσκοπτη μετάβαση έχει γίνει παγίδα για όλους μας που πήγαμε εκεί από τη Net1. Άλλος δεν έχει τηλέφωνο, άλλος δεν έχει internet, άλλος συγχρονίζει χαμηλά, άλλος έχει συνεχείς επανεκκινήσεις και .....ούτε έναν δεν άκουσα να μιλάει για "απρόσκοπτη μετάβαση"! Ο πιο "ευτυχισμένος" είναι ένας που είχε πρόβλημα μόνο 6 ώρες και τώρα λειτουργεί στη μισή ταχύτητα από τη Net1!!!

Εμένα το modem δεν συγχρόνιζε πάνω από τα 2 mbps!!! (στη Net1 ήταν 9). Διαβάζοντας κάποια πράγματα εδώ, αποφάσισα να κάνω hard reset και το internet έφτιαξε! Πήγε μάλιστα και λίγο παραπάνω, στα 11mbps! Όμως δεν λειτουργεί η τηλεφωνία και από το support μου απάντησαν το τραγικό "αποφεύγουμε να πούμε να γίνει hard reset στα speedtouch γιατί μετά δεν μπορούμε να επαναφέρουμε τις ρυθμίσεις της Net1!!!!!!

Ρε παιδιά... που μας στείλατε σ' αυτούς;;;; Καμιά ιδέα κανείς σας γιατί δεν παίζει η τηλεφωνία μετά το hard reset? (ενώ έφτιαξε ο συγχρονισμός και το internet)
Θα εκτιμούσα μια απάντηση από εσάς, γιατί τελικά ....μόνο εσείς ξέρετε! Μια πιθανή αιτία...

Επίσης γνωρίζετε αν η Cyta έχει δικαίωμα να μας πάρει τα speedtouch αν μας δώσει το Pirelli? Εγώ με εσάς έκανα τη συμφωνία χρήσης του speedtouch, όχι με αυτούς... Κοίτα που στο τέλος θα με ταλαιπωρήσουν και θα μου πάρουν και το router!!!!

Ευχαριστώ (και ευχαριστώ γενικότερα για την άψογη ΤΥ που είχατε στα χρόνια που ήμουν στη Net1 και τα πάντα λύνονταν σε χρόνο dt)

Netone1
26-05-11, 01:15
Καλησπέρα σας,

Πιθανόν να αποστείλατε αυτό το μήνυμα μην περιμένοντας απάντηση, αλλά εφόσον οι υπηρεσίες μας λειτουργούν μέχρι 31/05, λειτουργεί και το Net One Support (αν και, σε προσωπικό επίπεδο, δεν περίμενα να χρειαστεί να απαντηθεί κάτι):

Θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι έχουν γίνει όλες οι απαραίτητες ενέργειες από την πλευρά μας ώστε η μετάβασή σας να είναι κατά το δυνατόν απρόσκοπτη και απροβλημάτιστη.

Φαινόμενα σαν αυτά που αναφέρετε, οφείλονται εν μέρει σε λανθασμένη πληροφόρηση, κάτι που είναι αναμενόμενο όταν κάποιος συνδρομητής βρίσκεται στο "άγχος της μετάβασης", ή σε θέματα που η Cyta, από τη στιγμή που ο βρόχος σας περάσει στο δίκτυο της, είναι υπεύθυνη ώστε να επιλύσει.

Βρισκόμαστε σε συνεργασία με τους αρμόδιους ώστε να προχωρήσει η μετάβασή σας, καθώς και όλων των συνδρομητών Net One, κατά το δυνατόν ομαλότερα, ασχέτως με τις "παιδικές ασθένειες" που πιθανόν να έχουν παρουσιαστεί.

Για το πρόβλημα της τηλεφωνίας που αναφέρετε, εκτιμώ ότι δεν έχετε λάβει σωστά τις απαραίτητες ρυθμίσεις, ώστε να λειτουργεί η υπηρεσία σας σωστά, και θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με την Τεχνική Υποστήριξη της Cyta ώστε να λυθεί το πρόβλημά σας. Θα πρέπει να τους τονίσετε ότι λειτουργεί το Internet σας, και ότι διαθέτετε Cyta firmware (άρα, το router σας είναι διαχειρίσιμο από το δίκτυο της Cyta).

Για τα θέματα του εξοπλισμού, επίσης αρμόδια για να σας απαντήσει είναι η Cyta, εφόσον έχετε ολοκληρώσει την διαδικασία μετάβασης και λειτουργείτε στο δίκτυό της.

Παρόλο που σε πρακτικό επίπεδο δεν υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου της γραμμής σας ή των ρυθμίσεών σας από εμάς, παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμβουλή, διευκρίνιση, ή πληροφορία πιθανώς να χρειαστείτε.

Σας ευχόμαστε ταχεία επίλυση της βλάβης σας το ταχύτερο δυνατόν.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Netone1

Fanfaras
26-05-11, 01:45
Τι να πω.... Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα απάντηση και μάλιστα τόσο γρήογορα! Άλλο επίπεδο.... Ευρώπη!

Ευχαριστώ και για το tip, αν και δεν βλεπω να βγάζω άκρη, με απαντήσεις του τύπου "δεν μπορούμε να επαναφέρουμε τις ρυθμίσεις μετά από hard reset"!!!! Μάλλον θα με πάνε για αλλαγή router, αλλά εγώ θέλω το Speedtouch που γράφει και πάνω ....Netone!!! Είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό το router!!! :p

Πάντως ειλικρινά μπράβο και πάλι για το επίπεδο υπηρεσιών σας, ειλικρινά ξεφεύγει από ελληνικά πρότυπα και δεδομένα...

Καλή συνέχεια...

@ ADSLgr.com All rights reserved.