PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία στο ΙΝΚΑ για τις χαμηλές ταχύτητες της forthnet;



ispofacto
06-10-06, 12:34
Παιδιά τι θα λέγατε να κάνουμε μία ομαδική καταγγελία για τις χαμηλές ταχύτητες που έχουμε με τη forthnet; Εγώ έχω πακέτο adsl in a box 1024 και εκτός του δεν έχει διπλασιαστεί ακόμα η ταχύτητα σε 2048 κυμαίνεται μεταξύ 30 kb/s kai 5 kb/s ...
Στη σελίδα του ΙΝΚΑ έχει μάλιστα και φόρμα για ηλεκτρονική καταγγελία.
http://62.192.64.71/default.asp?cid=34
Μπορούμε για παράδειγμα να στείλουμε όλοι το ίδιο κείμενο υπογραμμένο ή κάτι τέτοιο.
Τι λέτε;

xtreme29
06-10-06, 13:47
Εγώ υπογράφω ..
Είχα 512 και κατέβαζα μέσο όρο με 55-60κ και με την αναβάθμιση κατεβάζω 25-45κ
κάτι γίνεται στην Forthnet...

apok
06-10-06, 13:48
Εχχμμμ...
Μια ερώτηση... έχετε πάρει ντεμο απο αλλου και φέρνετε με περισσότερα?;)

gloec
06-10-06, 15:27
Δεν φταίει η forthnet μάγκες...
Αλλού ψάξτε το πρόβλημα... Δοκίμασα διαφορετικά demo accounts και πάλι τα ίδια είχα...

FFGR
06-10-06, 15:42
Αυτήν την στιγμή έχω 4νετ, Hol demo και Tellas αορίστου (δεν έχει κοπεί ακόμη).
Και στα 3 μια πάει σφαίρα (βράδια μετά τις 10-12) και μια αργά.

ispofacto
06-10-06, 15:43
Εμείς στη forthnet δεν έχουμε πληρώσει; Αυτή συνεπώς αφού έχει κάνει τα ανάλογα tests και τις ανάλογες ρυθμίσεις ξέρει πολύ καλά πόσους χρήστες μπορεί να αντέξει στο bandwith που τις δίνει ο ΟΤΕ. Που να απευθυνθούμε δηλαδή στη ...Vivodi και να της κάνουμε μύνηση; :)

chrisyah
06-10-06, 16:01
Παιδιά δεν είμαι υπάλληλος στη forthnet άλλα στο συμβόλαιο αναγράφεται καθαρά ότι οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες...

Αν θέλετε εγγυημένες ταχύτητες πρέπει να στραφείτε σε μισθωμένα κυκλώματα...

nmavro73
06-10-06, 16:39
Λέει ομως ότι πρέπει να εξασφαλίζει ομαλή λειτουργία του δικτύου. Εχω κάνει καταγγελία στο ΚΕΠΚΑ. Κερδισα όλο το διάστημα που πηγαινε χαλια ως δωρεαν συνδρομη

ispofacto
06-10-06, 16:40
Δηλαδή μπορεί κάποιος να έχει πάρει 2048 και να έχει ταχύτητα 2 κβ/sec και να μην τρέχει τίποτα και να είναι καθ'όλα νόμιμη η forthnet; Δεν πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον το κατώτατο όριο το 1/3 τουλάχιστον;

chrisyah
06-10-06, 16:41
Τι προβλήματα είχες ?

nmavro73
06-10-06, 16:51
Αν ήταν όντως έτσι και ήταν νομιμο αυτό δεν θα αποζημίωναν κανέναν χρήστη με δωρεάν παράταση και δεν θα έστελνε η ΕΕΤΤ ερώτημα στη forthnet για το ποιος έιναι ο λόγος που είναι χάλια. Θυμάστε φαντάζομαι το γενάρη τι γινόταν

ispofacto
07-10-06, 02:46
Τι προβλήματα είχες ?
έχω πακέτο adsl in a box 1024 και εκτός του δεν έχει διπλασιαστεί ακόμα η ταχύτητα σε 2048 κυμαίνεται μεταξύ 30 kb/s kai 5 kb/s ...

GizmO
07-10-06, 08:23
έχω πακέτο adsl in a box 1024 και εκτός του δεν έχει διπλασιαστεί ακόμα η ταχύτητα σε 2048 κυμαίνεται μεταξύ 30 kb/s kai 5 kb/s ...

τα βασικά βήματα είναι για αρχή, demo από άλλον Provider, έλεγχος γραμμής, και για να μην έχεις αναβαθμιστεί ακόμη κάτι πολύ κακό συμβαίνει με το dslam σου. αυτή είναι η δική μου άποψη. Την σκέφτηκα και εγώ αυτήν την καταγγελία αλλά δεν φταίει η καημένη η φορθνετ μην τα φορτώνουμε όλα σε αυτήν και γενικά στους providers.

anepro
07-10-06, 10:26
Εγώ πάντως τους δίνω διορία μέχρι την αλλαγή του χρόνου. Για να τελειώσουν στον ΟΤΕ με τις αναβαθμίσεις και μετά που δεν θα έχει κανείς δικαιολογία, αν συνεχίσει η παρούσα κατάσταση θα αρχίσω τις καταγγελίες.

ispofacto
07-10-06, 10:34
τα βασικά βήματα είναι για αρχή, demo από άλλον Provider, έλεγχος γραμμής, και για να μην έχεις αναβαθμιστεί ακόμη κάτι πολύ κακό συμβαίνει με το dslam σου. αυτή είναι η δική μου άποψη. Την σκέφτηκα και εγώ αυτήν την καταγγελία αλλά δεν φταίει η καημένη η φορθνετ μην τα φορτώνουμε όλα σε αυτήν και γενικά στους providers.

Από ποιον provider μπορώ να βάλω demo; Μήπως έχεις κάποιο τηλ; Μπορώ σίγουρα να βάλω demo αφού η γραμμή δεν είναι δικιά μου αλλά έχω adsl in a box;

Έλεγχο γραμμής που τηλεφωνώ για να κάνω;

Ωχ... τι κακό μπορεί να συμβαίνει δηλαδη; Να είναι π.χ. το πιο για τον ... στη Θεσσαλονίκη; Το ξέρω ότι είμαι γκαντέμης, επιβεβαιώνεται ακόμη μια φορά!:(

Themos3
07-10-06, 14:21
Τι σχεση εχει τωρα το Demo και οι αλλοι παροχοι?Απο την στιγμη που εχω 1Bill και πληρωνω τα παντα στον ISP μου αυτος ειναι υπευθυνος και για οποιοδηποτε προβλημα εχει η γραμμη μου.Κατα 90% ειναι φταιξιμο του πΟΤΕ η χαλια κατασταση του τελευταιου μηνα αλλα θα μου πει καποιος τι με νοιαζει εμενα αυτο?Αν δε μπορουν να πιεσουν τον πΟΤΕ οι ιδιοι για να το φτιαξουν ας με αποζημιωσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για οσο χρονο δεν απολαμβανω τις υπηρεσιες για τις οποιες πληρωνω.Και στην τελικη το θεμα δεν ειναι αν καλυπτεται νομικα η forthnet που μου δινει την μιση γραμμη αλλα το οτι θελει ειδικα μεσα στο επομενο εξαμηνο να εχει υπερευχαριστημενους πελατες και δυσαρεστημενους προς τον πΟΤΕ ωστε να στηριξει το full llu της στο οποιο εχει επενδυσει πολλα.Λεγοντας λοιπον οτι ΦΤΑΙΕΙ ΜΕΝ Ο πΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΩ ετσι κ αλλιως μονο κερδος μπορει να αποφερει στην εταιρεια.Εγω παντως τους εστειλα μια σειρα απο dsl test του τελευταιου μηνος , ΑΠΑΙΤΗΣΑ γραπτη ΕΠΩΝΥΜΗ απαντηση και οχι τηλεφωνικη κ ανωνυμη οπως συνηθιζεται , καθως και να μη μου σταλει το γνωστο κειμενο που αποστελεται σε ολους.Γεγονος ειναι πως καταφερα να παρω μια απαντηση , επωνυμη , της μορφης "Λαβαμε το mail σας και σας απαντησουμε συντομα οσων αφορα την ικανοποιηση των αιτηματων σας".Και επειδη με το ιδιο ατομο συνομιλουσα και το Γεναρη και πηρα 2 μηνες παραταση πιστευω οτι το ιδιο θα συμβει και τωρα.Πραξτε ολοι αναλογα γιατι μονο οταν φαινεται πως υπαρχει ομαδικη δυσαρεσκεια και σωστος τροπος εξωτερικευσης της θα εχουμε αποτελεσματα.Η καταγγελια στο ΙΝΚΑ αποτελει για μενα το τελευταιο σταδιο , στο οποιο φυσικα ειμαι προθυμος να συμμετασχω αν δε δω αμεση αντιμετωπιση των προβληματων και ικανοποιηση των αιτηματων μου/μας!

nmavro73
07-10-06, 14:35
Μπορείς να ζητήσεις την αποζημίωση και θα την πάρεις. Εμένα από 15 μαρτίου τώρα λήγει 4 απριλίου. Δεν χρειάζεται να το ζητήσετε ομαδικά, απλα να το ζητήσετε ΕΠΙΜΟΝΑ και πολλοι. Το δικαιούστε

ispofacto
07-10-06, 15:03
Τουλάχιστον πιστεύω ότι αν βάλω demo και δω ότι είναι τα ίδια δεν φταίει η forthnet. Αυτό με την αποζημίωση θα το κάνω και εγώ αν είναι,από δευτέρα παίρνω τηλ!

ispofacto
07-10-06, 17:36
Δοκίμασα demo της hol 1024 και τα ίδια σκ*** είναι η ταχύτητα... Ωραία... :)

vaggoulas
07-10-06, 17:49
Δοκίμασα demo της hol 1024 και τα ίδια σκ*** είναι η ταχύτητα... Ωραία... :)
Ελπίζω να μην έκανες δοκιμή σε P2P με την HOL καθώς όπως φαίνεται έχουν βάλει κόφτη σε αυτά.:down:

ispofacto
07-10-06, 19:33
δοκίμασα από το speedtest της forthnet και διάφορα http downloads κυρίως. Έχουν βάλει κόφτη σε p2p; να το έχω υπόψιν μου να μη βάλω ποτέ hol λοιπόν στο μέλλον!

atlasjd
07-10-06, 21:04
Που ξερουμε οτι δεν εχει βαλει κοφτη και η 4νετ??

ispofacto
08-10-06, 12:15
Λές να έχει βάλει κόφτη και η forthnet; Σίγουρα πάντως αν το αρχίσει μία ελληνική εταιρεία μία τέτοια πρακτική δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες. Το θέμα είναι να κάνει μία την αρχή πιστεύω.

Icebox
08-10-06, 12:41
Παιδες πριν 2 βδομαδες και εγω σερνομουνα.Με 2056 κατεβαζα μαχ 90 κβ/σ.Τωρα εχω επανελθει στα κανονικα επειπεδα και κατεβαζω ξανα με 210κβ/σ.Απλος κατι παιζετε και σιγα σιγα διορθωνετε

saint240881
08-10-06, 14:20
χαλια ταχυτητες απο την 3η ημερα ενεργοποιησης την συνδεσης μου.

μιλαμε για επιπεδα κατωτερα του 768

σε ενα dslam που ειμαστε ατομα μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου....

ispofacto
08-10-06, 15:55
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 213.33kb/s

Forthnet 2048
Yeah!

nnn
08-10-06, 23:01
Ας μην γεμίσει και αυτό το θέμα με speedtest,υπάρχουν ήδη 2 ανοικτά.
;)

GizmO
09-10-06, 08:27
Ας μην γεμίσει και αυτό το θέμα με speedtest,υπάρχουν ήδη 2 ανοικτά.
;)

Μα τι να κάνουμε ποιά;; εμείς οι Έλληνες έχουμε την τάση να επιδεικνίουμε τα χάλια μασ:rofl:

Ευχαριστούμε ΟΤΕ ! :respekt:

nnn έχεις δίκιο πάντως σε αυτό :respekt:

nmavro73
10-10-06, 20:54
Από τη forthnet μου στείλαν email ότι δεν περιορίζουν το downloading από όπου και να γίνεται

jpirros
21-11-06, 22:07
Κι εδω τα ιδια προβληματα.
Εχω Forthnet 384/128 που αναβαθμηστικε σε 768/192 και εχει περιπου τωρα εναμιση μηνα που οι ταχυτητες εναι της ταξης του 50-100kbps στις ωρες μεταξυ 5μμ-2πμ, το δε latency.....αστα να πανε.
Πριν αναβαθμησει ο οτε τη γραμμη μου ηταν ολα ανεκτα,τουλαχιστον δεν ειχα 500ms ping σε διαφορους game servers, απο τη μερα που εγινε η "αναβαθμηση" αρχισαν τα προβληματα.
Ενα ριμαδοπαιχνιδο θελουμε να παιξουμε και δεν μπορουμε:)
Παραλληλα, αλλοι φιλοι μου που παιζουν το ιδιο παιχνιδι και εχουν παροχο οτε,δεν εχουν προβλημα,μπορει να εχουν χαμηλες ταχυτητες επισεις,αλλα το ping τους ειναι γυρω στα 100ms

Lostsoul
21-11-06, 22:54
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στην Ξάνθη! Συνεπώς αποφάσισα να επιλέξω μία προσφορά του δίοδος για την πρόσβασή μου στο διάδυκτιο! Έτσι επέλεξε την Forthnet, καθώς είχα θετικές εμπειρίες στην Θεσσαλονίκη και μετά την αναβάθμιση..
Το θέμα είναι ότι στην ξανθή η σύνδεση (768) μου είναι χάλια. Κατεβάζω κατά την διάρκεια της μέρας με 20 το πολυ 40 και λιγότερο! Παρατήρησα όμως ότι μετά της 1.30 περίπου αποκτώ ταχύτητες που αντιστοιχούν στις ονομαστικές ταχύτητες! Το πρωί πάλι κατά της 10 η ταχύτητά μου πέφτει στα προαναφερόμενα όρια... Επίσης όταν πάω να χρησιμοποιήσω Limewire κτλ η ταχύτητα μου πέφτει στο 12 με 10 παροχής. Φυσικά τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουν και φίλοι μου με Otenet 1024 πάλι από το δίοδος μονό που εκείνοι κατεβάζουν σταθερά με 60 όλη την μέρα ακόμα και στα προγράμματα P2p...
Μήπως τα προγράμματα του δίοδος βρίσκονται σε δεύτερη μοίρα, δηλαδή μήπως οι χρήστες που πληρώνουν κανονικές τιμές έχουν προτεραιότητα στο δίκτυο έναντι των φοιτητών;
Γνωρίζω ότι κατά κανόνα φταίει ο Ote για τις κακές συνδέσεις μήπως όμως εδώ εμπλέκονται και οι παροχής του ιντερνετ;
Τι προτείνεται να κάνω; Να διαμαρτυρηθώ ή όχι;

sdikr
21-11-06, 23:02
Είμαι πρωτοετής φοιτητής στην Ξάνθη! Συνεπώς αποφάσισα να επιλέξω μία προσφορά του δίοδος για την πρόσβασή μου στο διάδυκτιο! Έτσι επέλεξε την Forthnet, καθώς είχα θετικές εμπειρίες στην Θεσσαλονίκη και μετά την αναβάθμιση..
Το θέμα είναι ότι στην ξανθή η σύνδεση (768) μου είναι χάλια. Κατεβάζω κατά την διάρκεια της μέρας με 20 το πολυ 40 και λιγότερο! Παρατήρησα όμως ότι μετά της 1.30 περίπου αποκτώ ταχύτητες που αντιστοιχούν στις ονομαστικές ταχύτητες! Το πρωί πάλι κατά της 10 η ταχύτητά μου πέφτει στα προαναφερόμενα όρια... Επίσης όταν πάω να χρησιμοποιήσω Limewire κτλ η ταχύτητα μου πέφτει στο 12 με 10 παροχής. Φυσικά τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουν και φίλοι μου με Otenet 1024 πάλι από το δίοδος μονό που εκείνοι κατεβάζουν σταθερά με 60 όλη την μέρα ακόμα και στα προγράμματα P2p...
Μήπως τα προγράμματα του δίοδος βρίσκονται σε δεύτερη μοίρα, δηλαδή μήπως οι χρήστες που πληρώνουν κανονικές τιμές έχουν προτεραιότητα στο δίκτυο έναντι των φοιτητών;
Γνωρίζω ότι κατά κανόνα φταίει ο Ote για τις κακές συνδέσεις μήπως όμως εδώ εμπλέκονται και οι παροχής του ιντερνετ;
Τι προτείνεται να κάνω; Να διαμαρτυρηθώ ή όχι;

Αυτό που έχεις δεν είναι Διόδος (πάνε στο Http://www.whatismyip.com για να δείς)

macgalileo
21-11-06, 23:05
Προσωπικά θεωρώ ότι έχει γίνει χοντρό παιχνίδι με τις ταχύτητες. με τα λίγα που ξέρω και την απλή λογική μπορώ να υποθέσω τα παρακάτω
Ο ΟΤΕ αποφάσισε να αυξήσει τις ταχύτητες χωρίς να του στοιχέισει τίποτα (αν δεν κάνω λάθος δεν άλλαξε τον εξοπλισμό αλλά κάποιες ρυθμίσεις) άρα χαμηλό κόστος και έφυγε από πάνω του η ρετσινιά ότι προσφέρει χαμηλές ταχύτητες
Οι providers πολύ όμορφα και ωραία σου λένε ότι με τα ιδια λεφτά σου προσφέρω διπλάσια ταχύτητα.Κανένα κόστος και εδώ παρά μόνο της διαφήμισης στα κανάλια, μια και δεν αύξησαν τη χωρητικότητα και στην ουσία γίναν και αυτοί τζάμπα μάγκες
Διαφορετικά πως να εξηγήσω ότι υπάρχει σε όλους τους providers πρόβλημα ΜΟΝΟ ΣΤΟ DOWNLOAD και ποτέ UPLOAD και επίσης ότι με θράσος χρησιμοπμοιούν τη καραμέλα του ΟΤΕ
εως ότου ολοκληρωθούν τα δικά τους full llu κυκλώματα.
και αν λάβω υπόψιν ότι σταματήσαν οι πολοί μεγάλες προσφορές από τα μέσα Οκτωβρίου όπου ότι μπορέσαν να πάρουν πήραν από χρήματα των καταναλωτών και τώρα θα επενδύσουν μέρος από αυτά για την αναβάθμιση των δικών τους δικτύων, αλλά ως τότε θα φταίει ο ΟΤΕ
Ουσιαστικά θεωρώ ότι βρήκαν πολύ καλή ευκαιρία με την αναβάθμιση των γραμμών από τον ΟΤΕ να πάρουν τζάμπα χρήματα και να κάνουν τις επενδύσεις τους, με άλλα ,λόγια μας κάναν μετόχους- καταναλωτές χωρίς απολαβές από τις μετοχές. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΡΤΕΛ ΚΑΙ ΧΟΙ ΣΤΟ ΓΑΛΑ.....

silencer51
25-11-06, 21:30
Κι εγώ θα υπέγραφα μια τέτοια καταγγελία. Δε πάει άλλο με τις τραγικές ταχύτητες της 4νετ.

Με pings εξωτερικού πάνω απο 300ms που να παίξεις online... Και ταχύτητες σε download θλυβερές... :-(

el7
26-11-06, 12:02
Μας ειχαν πει εως και τελη Νοεμβριου θα εχουμε καλυτερες ταχυτητες,για να δουμε υπομονη και αλλη μια βδομαδα μετα καταγγελια και τα χρηματα πισω,αλλαγη σε καλυτερο δικτυο.

Costas123
26-11-06, 12:14
Παιδες ριχτε μια ματια σε αυτο το trheat ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ. Οι καταναλωτές έχουμε ΔΥΝΑΜΗ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=55296 και θα παρετε μια γενικη εικονα

@ ADSLgr.com All rights reserved.