PDA

Επιστροφή στο Forum : Traffic Shaping στην HOL (μόνο αναφορές)



Σελίδες : [1] 2

George28K
06-10-06, 12:38
Στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα να γράψουν οι χρήστες που έχουν ενδείξεις για ts στα p2p μέσω hol αναφέροντας τα παρακάτω στοιχεία. Είδος σύνδεσης και χωρητικότητας της (μέσω hol , OTE) , ημερομηνία που άρχισαν να υποπτεύονται το ts και περίπου πόσα GB είχαν κατεβάσει τον προηγούμενο πριν ενεργοποιηθεί το ts.

Για να μην ξεφύγει το θέμα να μείνουμε μόνο σε αναφορές ώστε να δούμε με ποια κριτήρια εφαρμόζει (έαν εφαρμόζει) ts η ΗΟL.
Σαν ένδειξη για ts μπορούμε να πούμε την βελτίωση της ταχύτητας με την χρήση encryption.

H δική σου σύνδεση HOL 2048/256 μέσω ΟΤΕ δεν εμφανίζει ενδείξεις ts αλλά είναι πολύ μέτρια σε απόδοση σε p2p πρακτικά δεν ξεπερνά το 150kb/sec αλλά έχω έμμεσες ενδείξεις οτι εφαρμόζει σε άλλους ts καθώς έχουν βελτιώθει αρκετά τα pings από τότε που άρχισε η ιστορία και έχει βελτιωθεί και το web-browsing. To μήνα Αύγουστο το συνολικό μου download δεν είχε ξεπεράσει τα 5gb.

nikosg7
06-10-06, 20:38
Καλησπέρα, εγώ έχω hol 1024/256 (μετά το διπλασιασμό). Λοιπόν, σήμερα είχα ανοιχτό το dc++ και ήμουν συνδεδεμένος σε 7 hubs.Έτσι οπως είναι φυσικό το upload και download πήγαινε σύνεφο! Μερικές ώρες αργότερα αφού το έκλεισα το dc++ προσπάθησα να παίξω δικτυακό και το ping ήταν ατέλειοτο.Στο msn μια από τα ίδια και οταν πήγα να ανοίξω http η σελίδα δεν άνοιγε με τίποτα. Έτσι λοιπόν έκλεισα το ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά που το ξανα-άνοιξα βελτιώθηκε κάπως. Εαν δεν υπήρχε ts λογικά αμέσως μετά το κλείσιμο του dc δεν θα δούλευαν όλα μια χαρά?

sdikr
06-10-06, 21:51
Καλησπέρα, εγώ έχω hol 1024/256 (μετά το διπλασιασμό). Λοιπόν, σήμερα είχα ανοιχτό το dc++ και ήμουν συνδεδεμένος σε 7 hubs.Έτσι οπως είναι φυσικό το upload και download πήγαινε σύνεφο! Μερικές ώρες αργότερα αφού το έκλεισα το dc++ προσπάθησα να παίξω δικτυακό και το ping ήταν ατέλειοτο.Στο msn μια από τα ίδια και οταν πήγα να ανοίξω http η σελίδα δεν άνοιγε με τίποτα. Έτσι λοιπόν έκλεισα το ρούτερ για κάνα 5λεπτο και μετά που το ξανα-άνοιξα βελτιώθηκε κάπως. Εαν δεν υπήρχε ts λογικά αμέσως μετά το κλείσιμο του dc δεν θα δούλευαν όλα μια χαρά?

Ακρίβως το αντίθετο, το οτι εσύ το εκλείσες το DC++, δεν σημαίνει οτι ξεμπλοκαρε το ρουτερ σου, θέλει κάποιο χρόνο μεχρί να καθαρίσει η γραμμη

Mitsaras
07-10-06, 18:11
Λοιπόν, εγώ έχω γραμμή 2048, σύνδεση 1024. Μέχρι και περίπου 4 βδομάδες πριν (αν θυμάμαι σωστά), οι ταχύτητες ήταν ως εξής:
1) Torrents: Από 60 μέχρι 100
2) FTP: 150 (!)

Μια εβδομάδα μετά, άρχισε να χειροτερεύει η κατάσταση, με τις ταχύτητες να πέφτουν στο μισό και πιο κάτω (σημ. άλλοι 2 γνωστοί μου με HOL, παρατήρησαν την ίδια σταδιακή μείωση στις ταχύτητες).

Έχοντας όμως και 1024 account στην OTENet, οι ταχύτητες ήταν διπλάσιες από αυτές της HOL (στην ίδια γραμμή)!


Τώρα η κατάσταση έχει χειροτερέψει, μια και με το ζόρι πιάνω πάνω από 40KB/s από ελληνικό ftp στην ίδια γραμμή, αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι από hol κατεβάζω με 10, ενώ η OTEnet πάει στα 35. Δε γνωρίζω τι μπορεί να φταίει (ονομαστική αναβάθμιση; Ελλιπές bandwidth με εξωτερικό; Ή μήπως traffic shaping), η ίδια η hol επιρρίπτει τις ευθύνες στον ΟΤΕ, αλλά οι διαφορές μεταξύ των δύο providers ισχύουν.

Wonderland
08-10-06, 00:45
...ώστε να δούμε με ποια κριτήρια εφαρμόζει (έαν εφαρμόζει) ts η ΗΟL... Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία πλέον για το εάν εφαρμόζεται...

Πριν την αναβάθμιση, 384/128, πακέτο 6+6, hol/ote, η υποψία εδώ και 20 τουλάχιστον ημέρες, με πτώση +50% στο emule. Πλέον, με obfuscation, ανεβαίνει (δύσκολα) ως και περίπου 40% . Δε γνωρίζω πόσα, αλλά είχα κατεβάσει μπόλικα GB ως τότε, αλλά όχι με χρήση 24/7, κάθε άλλο.
Δε θυμάμαι πόσα kB/s έπιανε παλαιότερα, τώρα ζήτημα είναι να πιάσει 40 το emule, πριν την "αναβάθμιση" πήγαινε καλύτερα. Ξέρω όμως τί θα πιάσει η HOL με τη λήξη του συμβολαίου που πλησιάζει αμείλικτα.

DJMIKE
08-10-06, 03:03
Δεν έχω ακόμα αναβαθμιστεί 512/128 αλλά p2p έχω χάλια τελευταία 4-5 ταχύτητα και όταν πάω να σερφαρω δεν ανοίγει ούτε το goggle. Βγάζω το modem από την πρίζα και μετά από λίγο σερφαρω σφαίρα. Έχω τσατιστεί πολύ. Πληρώνω 80 ευρω ΟΤΕ + HOL που έχω ακόμα αρκετούς μήνες . Αλλάζω παροχο και ποτέ ξανά HOL .
Άντε γιατί εγώ ότι μου πληρώνουν στη δουλειά μου το παρέχω με το παραπάνω. Κοροϊδίες τέλος!!!!!

sakisf
08-10-06, 03:49
μέχρι αρχές σεπτέμβρη από 25-50 κβ/σ σε torrents από public trackers με 10+ seeders το καθένα. από αρχές σεπτέμβρη κι έπειτα 2-15 κβ/σ από public trackers ακόμη και με 50+ seeders. το έχω συνδυάσει όμως με τα προβλήματα που ανέφεραν άλλοι μετά τις αναβαθμίσεις (αν και δεν αναβαθμίστηκα ακόμη) και με τα προβλήματα γενικά του dslam τούμπας. καμία εμφανής διαφορά μεταξύ unencrypted kai encrypted protocol. 512/128. αύγουστος 45gb, σεπτέμβριος 30gb.

tsismal
08-10-06, 12:47
ψυχραιμία παιδιά δεν ξέρω αν εφαρμόζουν ts αλλά για να το δούμε θα πρέπει να έχουμε πιο συγκεκριμένα παραδείγματα. φίλε sakisf το κατέβασμα από public trackers είναι πραγματικό μαρτύριο. ρόλο δεν παίζει μόνο αν έχεις 10 ή 50 ή 100 seeders αλλά και πόσους leechers. Τι να το κάνω να έχω 50 seeders και 500 leechers , πως να κατεβάσεις με τέτοια αναλογία ειδικά αν ο tracker ειναι εξωτερικό. Μπές σε private και αν και εκεί έχεις 2-15 κβ/σ τότε κάτι τρέχει. Επίσης φιλε wonderland αν πιάνεις 40αρια στο μουλάρι με σύνδεση 384 πρέπει κατά τη γνώμη μου να είσαι και ευχαριστημένος. όσο για τους διπλασιασμούς πρέπει να είναι μεγάλη μούφα. δεν θέλω να υπερασπιστώ την hol και δεν έχω και κανένα συμφέρον να το κάνω αλλά τα ίδια συμβαίνουν πάνω κάτω σε όλους και για να δούμε αν εφαρμόζεται ts χρειαζόμαστε παραδείγματα σαν του mitsara με δοκιμές στην ίδια γραμμή

gspil34
08-10-06, 14:32
παιδια μια απο τα ιδια με την hol μου εκαναν αναβαθμισει απο 384 σε 768 και παω χειροτερα! αντε να ερθουν τα χριστουγενα να την κανουμε γιατι η hol ειναι να τις βαλεις δυναμιτη να γλιτωσει κανεις! (και μην νομιζεται οτι και με την 384 πηγαινα καλα)

nske
08-10-06, 23:54
Το ότι απότομα εφάρμοσαν κάποια περιοριστική πολιτική που πιάνει τα p2p είναι βέβαιο. Εδώ και 1,5 μήνα, σε μια νύχτα, από 300+kbps που έπιανα πάντα, σε private trackers, όλα περιορίστικαν στα 1-60. Στο ίδιο δίκτυο έχω και μια 2048/640 vivodi llu, και αυτή παραμένει σταθερή σε φυσιολογικά νούμερα.

Το encryption μην το υπολογίζετε σαν "ασημένια σφαίρα", γιατί όσο δύσκολο είναι να κάνουν match encrypted p2p traffic, τόσο εύκολο είναι να κανουν match όλα τα συνηθισμένα είδη traffic (και limit όλα τα υπόλοιπα, μέσα στα οποία και τα p2p).

Elorant
09-10-06, 21:00
Ρε παιδιά τι είναι το traffic shaping;

broylis
09-10-06, 22:56
Πρίν την "αναβάθμιση" πήγαινα μια χαρά στα Ρ2Ρ.Τώρα ενω στο σερφάρισμα είναι άψογη η γραμμή στο μουλαρια και DC σέρνομαι...Κάτι παίζεται...

nske
10-10-06, 00:09
Ρε παιδιά τι είναι το traffic shaping;
Η παρέμβαση στη ροή του traffic με σκοπό τη βελτιστοποίηση της κατανομής του διαθέσιμου bandwidth κατά κάποια υποκειμενικά ή μη κριτίρια. Με άλλα λόγια, στην προκειμένη, το ότι η HOL προκειμένου να διατηρήσει ένα ελάχιστο (καλό) επίπεδο σε υπηρεσίες όπως web (ταχύτατη πρόσβαση ιστοσελίδων και λήψης αρχείων μέσω http), ftp (λήψης αρχείων μέσω ftp) και VoIP (φωνητική επικοινωνία μέσω internet) άρχισε να περιορίζει δραστικά την ταχύτητα σε άλλου είδους υπηρεσίες οι οποίες στην πράξη έχουν αποδειχτεί ότι κάνουν δυσανάλογη κατάχρηση του bandwidth. Τέτοιες είναι τα μαζικά p2p πρωτόκολλα, όπως το bittorrent.

Είναι σημαντικό να το ξεκαθαρίζει αυτό κάποιος και να μη λέει απλά "η HOL σέρνεται", ή "η HOL είναι απάτη". Σίγουρα θα ήταν σωστό από μέρους της να το ξεκαθαρίσει από μόνη της η HOL, ώστε να κάνει κάθε χρήστης το κουμάντο του εκ των προτέρων αντί να αισθάνεται εξαπατημένος, όμως, σκεπτόμενοι αντικειμενικά, υπάρχουν άτομα που απλά δεν ενδιαφέρονται για χρήση p2p. Για αυτούς η HOL είναι απίστευτα καλή επιλογή (τουλάχιστον όσους καλύπτει το πακέτο 4mbit τους) κατά τη γνώμη μου.

Tem
10-10-06, 01:40
το γεγονός ότι υπάρχει παρέμβαση δεν νομίζω ότι μπορεί πλέον να αμφισβητηθεί. Διαμορφώνεται ένα τοπίο στο οποίο το προφιλ του κάθε χρήστη θα είναι ο καθοριστικός παράγοντας για την επιλογή ISP. Το πιθανότερο είναι ότι με τα σημερινά δεδομένα η HOL θα σταματήσει να είναι ελκυστική για χρήστες που κάνουν χρήση p2p πρωτοκόλλων και άλλων συναφών.

Avvocato
10-10-06, 04:05
λοιπον εγω μολις εβαλα την 4μβιτ κατεβαζα με 350 και πανω απο private tracker με το utorrent.

εδω και 10-15 μερες ξεκινησε να κατεβαζει με μεγιστο 60 εως 120κβ απο τον ιδιο τρακερ.

Και μιλαμε πως ενω η 4μβιτ της χωλης κατεβαζει με 60 την ιδια ωρα η αλλη μου γραμμη (2μβιτ Οτενετ) κατεβαζει το ιδιο πραγμα απο τον ιδιο τρακερ με 190κβ.

Αν αυτο δεν ειναι TS τοτε τι ειναι ???

Φυσικα τον τελεφταιο καιρο εχουν κοψει και τοανεβασμα.

Μοναχα το σαββατοκυριακο επιανε μεγαλες ταχυτητες με το εξωτερικο, μιας και ξεχασα να σας πω πως με το εσωτερικο κατεβαζει απο p2p σφαιρα αρκει αυτος που θα δινει να ειναι ελλαδα.

anticlimatix
13-10-06, 01:40
Και σε εμένα έγινε ότι έγινε και σε πολλούς! Με την αρχή της αναβάθμισης στα 2mbit τα πράγματα βελτιώθηκαν λίγο προς το καλύτερο (από 80-100->120-130). Εδώ και μία εβδομάδα, η κατάσταση άλλαξε απότομα και δραματικά προς το ΠΟΛΥ χειρότερο. Το max download μου από το ftp της HOL είναι 60kb/s για 2MBits σύνδεση!!! Για όνομα του θεού δηλαδή. Και μιλάμε για τον ftp της HOL!!! Μπορείτε βέβαια να φανταστείτε τα downloads σε torrents.
Σε private tracker του εξωτερικού, το download μου δεν ξεπερνάει πλέον τα 10kb/s και σε μέση τιμή είναι γύρω στα 5kb/s... Ευτυχώς η συνδρομή μου τελειώνει προς το τέλος του μήνα οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

8anos
13-10-06, 15:34
Εξακολουθώ να εχω την αίσθηση οτι μάλλον προβλημα bandwith ειναι. Παραθετω ορισμενα screenshot που πιθανότατα να μην ειναι και αντιπροσωπευτικά

Υποψιν οτι :
1) Η λειτουργια encryption ειναι ενεργοποιημενη
2) Η ανταλλαγη αρχειων γινεται κυριως με ελλήνες
3) 768/192 γραμμη

Z3RatuL
15-10-06, 13:31
Είμαι HOL 4/1 και πριν από περίπου ένα μήνα κατέβαζα σταθερά με 280-400kbs χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το Protocol Encryption στο μTorrent. Τώρα εδώ και ένα μήνα είτε είμαι με Enabled το Protocol Encryption, είτε με Disabled είναι το ίδιο και αυτό, κατεβάζει με την ίδια ταχύτητα

Έχω κατεβάσει και ανεβάσει ατελείωτα GB αυτό να λέγεται (άλλωστε και γι' αυτό βάζει κάποιος γρήγορη σύνδεση, αν ήθελα web και http/ftp downloads θα έμενα στην 512kb που θα γινόταν 1mb με την αναβάθμιση) μέσω torrent. Δε ξέρω αν γίνεται traffic shaping όμως κατεβάζω το πολύ με 60kbs τώρα και ανεβάζω σχεδόν κανονικά 70-80kbs.

Http κάνενα πρόβλημα, πιάνω 420kb όταν κατεβάζω. Από τον server της Microsoft κατέβασα τα Win Vista RC-2 με 415kbs κολημένα, άρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θέμα Bandwidth πλέον αλλά καθαρό Traffic Shaping. Υπάρχουν ήδη λίστες με μαυρισμένους ISP ανά τον κόσμο που κάνουν την ίδια δουλειά με την HOL (ενδεικτικά η λίστα από το Azureus (http://www.azureuswiki.com/index.php/Bad_ISPs)). Σας παρακινώ να την βάλουμε και την HOL σ' αυτή τη λίστα και να στείλουμε link στο support ώστε να δουν τι παέι να πει καταναλωτική δύναμη.

sv1bdo
16-10-06, 23:21
Είμαι συνδρομητής στο Broadpack 300 (386-128 πρίν την αναβάθμιση, πλέον 786-196 ή κάτι τέτοιο), χρήστης του Emule (0.47c πλέον) και με όλα τα προβλήματα που έχουν προαναφερθεί από άλλους HOL-οπαθείς.

Τρέχοντας το speed test της Forthnet (http://adsltest.forthnet.gr/), πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα στο detailed statistics.


WEB100 Enabled Statistics:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 170.40Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 664.53kb/s

------ Client System Details ------
OS data: Name = Windows 2000, Architecture = x86, Version = 5.0
Java data: Vendor = Sun Microsystems Inc., Version = 1.5.0_06

------ Web100 Detailed Analysis ------
Cable modem/DSL/T1 link found.
Link set to Full Duplex mode
No network congestion discovered.
Good network cable(s) found
Normal duplex operation found.

Web100 reports the Round trip time = 208.52 msec; the Packet size = 1460 Bytes; and
No packet loss - but packets arrived out-of-order 21.05% of the time
This connection is receiver limited 94.26% of the time.
Increasing the current receive buffer (17.0 KB) will improve performance
This connection is network limited 5.67% of the time.
Contact your local network admin and report excessive packet reordering

Web100 reports TCP negotiated the optional Performance Settings to:
RFC 2018 Selective Acknowledgment: ON
RFC 896 Nagle Algorithm: ON
RFC 3168 Explicit Congestion Notification: OFF
RFC 1323 Time Stamping: OFF
RFC 1323 Window Scaling: OFF
Packet size is preserved End-to-End
Server IP addresses are preserved End-to-End
Information: Network Address Translation (NAT) box is modifying the Client's IP address
Server says [XX.XXX.XX.XXX] but Client says [YY.YYY.YY.YYY]

Μήπως το Packet reordering που αναφέρεται (η εντονη γραφή δική μου) είναι η απόδειξη γιά το Traffic Shapping της HOL?
Καθότι αδαής, κάποιος περισσότερο γνώστης θα μπορούσε να βοηθήσει.

Avvocato
17-10-06, 03:33
σαν να εχεις δικιο με αυτο το excessive packet reordering μου το εβγαλε οταν εκανα το τεστ με τη γραμμη της HOL ενω με αυτη της ΟΤΕΝΕΤ τα εβγαλε ολα νορμαλ.

Οντως αυτο ισως αποδεικνυει το TS αλλα παλι αν μπορουν οι πιο ειδικοι να μας ενημερωσουν θα ητανε καλο

karavagos
17-10-06, 09:45
Το packet reordering είναι κάποιες φορές ένδειξη (όχι όμως απόδειξη) εφαρμογής QoS. Τις περισσότερες όμως φορές απλά σημαίνει ότι υπάρχουν στην διαδρομή περισσότερα του ενός μονοπάτια...

groove54
17-10-06, 20:50
Παιδια εγω κατεβαζω απο strong dc++ με 110 maximum και minimum γυρω στο 90. Δοκιμασα να κατεβασω πολλα αρχεια απο πολλους χρηστες ταυτοχρονα.
Εχω 1 Mbit και προς το παρον δεν εχω τικαρει καμια επιλογη σχετικα με encryption κλπ. Ουτε καν ξερω αν εχει τετοια επιλογη. Ακομα και απο torrents δοκιμασα με πολλους seeders και κατεβαζει στα ορια κοντα 110 kb/s.
Χρησιμοποιησα το bitcomet το οποιο παλι δεν ξερω αν εχει επιλογη για encryption

Avvocato
17-10-06, 23:23
εγω φιλε μολις δοκιμασα να κατεβασω απο rapidshare το οποιο ειναι ιδιωτικος σερβερ με συνδρομη και μπορεις να εχεις οτι αρχεια θελεις εκει , κι ενω με ΟΤΕΝΕΤ κατεβαζει 190κβ με την χωλη κατεβαζει μολις με 15

και μιλαμε για 4μβ γραμμη οχι 1 ουτε 2

groove54
18-10-06, 14:31
ναι ομως το προβλημα που αναφερεις δεν εχει καμια σχεση με traffic shaping καθως αυτο "υποτιθεται" οτι εφαρμοζεται στα p2p και οχι στο downloading απο http που κατεβαζεις εσυ

Avvocato
18-10-06, 15:34
ναι ομως το προβλημα που αναφερεις δεν εχει καμια σχεση με traffic shaping καθως αυτο "υποτιθεται" οτι εφαρμοζεται στα p2p και οχι στο downloading απο http που κατεβαζεις εσυ

και σου ξαναλεω κατι που δεν εχεις καταλαβει

Η HOLη βαζει ορια σε ολα τα ειδη απο οπου μπορεις να κατεβασεις.

Για να το καταλαβεις καλα το rapidshare εχει μια συγκερκιμενη IP απο οπου σου δινει και μια συγκερκιμενη πορτα. Δεν τους ειναι καθολου δυσκολο να βαλουν εκει ενα οριο.

giannakis1984
18-10-06, 16:02
πάντως σε επικοινωνία που είχα τώρα με υπάλληλο της ΗΟL μου είπε οτι για τα torrents δεν μπορουν να με βοηθήσουν αφου:
1ον δεν τα υποστηρίζουν (??????):twisted: :twisted: :twisted:
2ον μπορουν να βοηθήσουν για προγράμματα που παρέχει η HOL και για προβλήματα γραμμής....

αφου λοιπόν δεν απάντησε τίποτα, με ρώτησε αν έχω κάνει τέστ για ιούς και τελικά έστειλε την γραμμή για έλεγχο απο τον ΟΤΕ....

πλέον χρησιμοποιώ μονο Azureus με Encryption και Emule με obfuscation γιατι αλλιώς η ταχύτητα δεν πάει πάνω απο 5 με 10 kB/s!!!!! ενω με αυτά ενεργά ανεβαίνει στο υποφερτό 25-30!!!(και πάλι χάλια βέβαια)

Φίλος με Οτε και 768 γραμμή (μετά την αναβάθμιση) στο ιδιο dslam με εμένα κατέβαζε το ιδιο torrent με εμένα με ταχύτητα 52 kB/s σταθερή......:hmm: :hmm: :hmm: :hmm:

η μόνη λύση παιδιά είναι η διακοπή...να μείνουν μόνοι τους να παίζουν online για να παιρνάει η ώρα τους.....

groove54
18-10-06, 16:17
Δεν ξερω ρε παιδια τι να πω. Εμενα απο rapidshare που δοκιμασα μολις τωρα κατεβαζει στο full με 109 kb/s. Παραθετω και ενα screenshot.
Εκτος και αν εφαρμοζει traffic shaping σε συγκεκριμενους χρηστες, δεν ξερω... Εμενα μια χαρα κατεβαζει με 1mbit
Αλλα και στα p2p οπως εγραψα παραπανω κατεβαζω με minimum 90 kb/s

Avvocato
18-10-06, 16:57
μα δεν εχεις καταλαβει τι παιζει????

Εσυ ,οπως βλεπω απο την εικονα, κατεβαζεις απο free server rapidshare, αλλα εγω μιλαω για premium account.
Και αυτο το λεω γιατι σαν τζαμπα δινει διαφορετικες πορτες και σερβερ, ενω αν κατεβαζεις με το προγραμματακι του παει σε σταθερο

groove54
18-10-06, 17:32
Αν ολος αυτος ο ντορος γινεται για το 1 στα 10 ατομα που εχουνε premium accounts τοτε παω πασο. Και μην μου πει κανεις οτι εχουνε περισσοτεροι απο 1 ατομο premium. Μην τρελαθουμε κιολας.
Παντως οπως και να εχει περα απο το http εγω κατεβαζω απο p2p σχεδον στο maximum...
Ισως να με ξεχασαν εμενα... :whistle:

ktas
18-10-06, 22:20
Θα ήθελα να με ενημερώσετε γιατί εδώ και 2 εβδομάδες (και κυρίως μετά την αναβάθμιση) οι ταχύτητες downloading μέσω p2p εφαρμογών δεν ξεπερνάνε τα 5 kb/sec.

Ελπίζω να μην εφαρμόζετε την τακτική του trafing shaping γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο μου αφαιρείτε χωρίς καμία ειδοποίηση το δικαίωμα μου για απρόσκοπτη χρήση του Internet μέσω οποιασδήποτε εφαρμογής εγώ κρίνω αναγκαίο να χρησιμοποιώ.

Θα παρακαλούσα λοιπόν να με ενημερώσετε για το πρόβλημα και να προχωρήσετε στην άμεση επίλυση του διαφορετικά θα προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης με την εταιρεία σας και επιφυλάσσομαι για περαιτέρω άσκηση των νόμιμων δικαιωμάτων μου.

Το παρόν e-mail θα δημοσιευτεί και στο www.adslgr.com στο forum της HOL στο θέμα Traffic Shaping στην HOL (μόνο αναφορές) (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51125) στο οποίο θα διαπιστώσετε ότι υπάρχουν εκατοντάδες παράπονα για τις υπηρεσίες σας.

Avvocato
19-10-06, 21:50
Αν ολος αυτος ο ντορος γινεται για το 1 στα 10 ατομα που εχουνε premium accounts τοτε παω πασο. Και μην μου πει κανεις οτι εχουνε περισσοτεροι απο 1 ατομο premium. Μην τρελαθουμε κιολας.
Παντως οπως και να εχει περα απο το http εγω κατεβαζω απο p2p σχεδον στο maximum...
Ισως να με ξεχασαν εμενα... :whistle:


premium accounts εχουνε παρα πολλοι, αλλα κανεις δεν κανει αναφορα, ισως γιατι το εδω forum δεν ειναι για αυτου του ειδους τις συζητησεις. Αν πας σε αλλα Ελλινικα forum που ασχολουνται με μουσικη, βινετο και αλλου ειδους υλικο καταλληλο για κατεβασμα θα δεις πως υπαρχουν πολλοι που εχουν προβλημα με την εν λογω εταιρεια.

Αλλα ακομη και αν ισχυει η παντελως αυθεραιτη αναλογια που δινεις 1/10 αυτος ο ενας δεν εχει πληρωσει????

Με ποια κριτηρια του περιοριζεται η χρηση??? Απο που προβλεπεται αυτο στην συμβαση???? Γιατι δεν τον ενημερωσε κανεις σχετικα ????? Γιατι δεν τον ενημερωνει κανεις σχετικα ????:rtfm:

groove54
20-10-06, 01:16
Ωραια δεν διαφωνω μαζι σου, εχει πληρωσει αυτος ο 1 στους 10 ή οσοι ειναι τελοσπαντων αλλα μπορεις να μου εξηγησεις πως γινεται και εγω δεν εχω προβλημα? Κατεβαζω αβερτα απο p2p και http με το μαξιμουμ της ταχυτητας μου. Εκτος αν η HOL εφαρμοζει ts επιλεκτικα...

Perseas_888
20-10-06, 03:53
Αναμένοντας την ενεργοποίηση της 4/1 της HOL για την ώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παρακολουθώ τις εμπειρίες των ήδη ενεργών συνδρομητών της HOL (μη δυνάμενος ακόμα να εκφράσω προσωπική άποψη). Και ενώ ένα 90% αυτών, σε όλα τα σχετικά topics, κάνουν λόγο για ελεεινές καταστάσεις (πχ 5-40 kb/s με 4άρα κτλ) , ορισμένοι λένε ακριβώς τα αντίθετα κι ότι όλα πάνε καλά...

Θέλω να πιστέψω τους δεύτερους αλλά δυστυχώς "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά"...
Συνεπώς τίθεται θέμα: Μήπως κάποιοι δεν είναι τόσο ειλικρινείς ? Επίσης , ΑΝ είναι ειλικρινείς , μήπως οι μεγάλες ταχύτητες που επιτυγχάνουν , πιάνονται (τόσο σε p2p όσο και σε http) κυρίως όταν κατεβάζουν από πηγή εντός Ελλάδος ? Γιατί αν κατεβάζουν πχ μόνο ελληνικά τραγούδια από ελληνικά hubs του DC++ , και μεγάλα αρχεία πχ από την Microsoft (http) ή από ελληνικά sites τότε λογικό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα... Δεδομένου του πολύ μικρού bandwidth της HOL στο εξωτερικό, λογικό είναι , να εφαρμόζει traffic shaping για τα κατεβάσματα από πηγές του εξωτερικού μόνο και όχι από "ντόπιες"(αν και εφ'όσον πράγματι χρησιμοποιεί ts).

Επίσης μικρή πιθανότητα δίνω και στο θέμα της περιοχής που ανήκει ο χρήστης (όχι για τους 4/1 αλλά για τους απλούς, βλ. πιεσμένο DSLAM κ.τ.λ). Ίσως κάπως έτσι να εξηγούνται οι διάφορες (σπάνιες βέβαια) αντιφατικές απόψεις επί του ζητήματος. Θα πρότεινα λοιπόν , αν είναι δυνατόν, ο κάθε ένας που εκφράζει την άποψη-εμπειρία του να είναι πιο αναλυτικός ως προς την πηγή και τις συνθήκες γενικά του "απογοητευτικού" (ή μή) downloading , μπας και βγάλουμε κάποια άκρη πώς αυτά που "ισχύουν στους περισσότερους" δεν ισχύουν σε ορισμένους άλλους...

Tem
20-10-06, 08:12
Αναμένοντας την ενεργοποίηση της 4/1 της HOL για την ώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να παρακολουθώ τις εμπειρίες των ήδη ενεργών συνδρομητών της HOL (μη δυνάμενος ακόμα να εκφράσω προσωπική άποψη). Και ενώ ένα 90% αυτών, σε όλα τα σχετικά topics, κάνουν λόγο για ελεεινές καταστάσεις (πχ 5-40 kb/s με 4άρα κτλ) , ορισμένοι λένε ακριβώς τα αντίθετα κι ότι όλα πάνε καλά...

Θέλω να πιστέψω τους δεύτερους αλλά δυστυχώς "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά"...
Συνεπώς τίθεται θέμα: Μήπως κάποιοι δεν είναι τόσο ειλικρινείς ? Επίσης , ΑΝ είναι ειλικρινείς , μήπως οι μεγάλες ταχύτητες που επιτυγχάνουν , πιάνονται (τόσο σε p2p όσο και σε http) κυρίως όταν κατεβάζουν από πηγή εντός Ελλάδος ? Γιατί αν κατεβάζουν πχ μόνο ελληνικά τραγούδια από ελληνικά hubs του DC++ , και μεγάλα αρχεία πχ από την Microsoft (http) ή από ελληνικά sites τότε λογικό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα... Δεδομένου του πολύ μικρού bandwidth της HOL στο εξωτερικό, λογικό είναι , να εφαρμόζει traffic shaping για τα κατεβάσματα από πηγές του εξωτερικού μόνο και όχι από "ντόπιες"(αν και εφ'όσον πράγματι χρησιμοποιεί ts).

Επίσης μικρή πιθανότητα δίνω και στο θέμα της περιοχής που ανήκει ο χρήστης (όχι για τους 4/1 αλλά για τους απλούς, βλ. πιεσμένο DSLAM κ.τ.λ). Ίσως κάπως έτσι να εξηγούνται οι διάφορες (σπάνιες βέβαια) αντιφατικές απόψεις επί του ζητήματος. Θα πρότεινα λοιπόν , αν είναι δυνατόν, ο κάθε ένας που εκφράζει την άποψη-εμπειρία του να είναι πιο αναλυτικός ως προς την πηγή και τις συνθήκες γενικά του "απογοητευτικού" (ή μή) downloading , μπας και βγάλουμε κάποια άκρη πώς αυτά που "ισχύουν στους περισσότερους" δεν ισχύουν σε ορισμένους άλλους...
Πολλά από αυτά που λέγονται καλύτερα να τα διαπιστώσεις μόνος ;)

antreas9
20-10-06, 09:26
σου εύχομαι,να μην τα διαπιστώσεις όπως τα διαπίστωσα εγω φίλε μου!!!
δεν ξέρω τι να πω
η ΗΟΛ κωφεύει....

ΥΓ:groove54, premium account sto rapidshare εχω εγω,όπως έχω κ τη σύνδεση 4/1.
αν συνεχιστεί όμως η κατάσταση μετά το 0,5γίγα,να μου κόβει την ταχύτητα στο 1/7,και μετα το 1-1,5 γίγα,να μου ΜΗΔΕΝΙΖΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, όσο και να βρίσκονται εδώ μέσα κάποιοι ετερόκλητοι κ αυτόκλητοι υπερασπιστές της ΗΟΛ,εγώ θα συνεχίζω να τη δυσφημώ...

groove54
20-10-06, 14:04
Λοιπον με αφορμη το post του φιλου perseas_888 πρεπει να ομολογησω οτι τα τεστ που εκανα ηταν απο το ntua και τα τορρεντς απο ελληνες χρηστες επι το πλειστον.
Γι`αυτο και δοκιμασα να κατεβασω απο το download.com οπου ειδα οτι οι ταχυτητες κυμαινονταν απο 35-50 kb/s (συνδεση 1 Μβιτ) και εκει αρχισα να υποπτευομαι κατι...
Στην συνεχεια δοκιμασα να κατεβασω ενα αρχειο 10 ΜΒ απο το tucows.com οπου τεσταρα την ταχυτητα απο mirrors του εξωτερικου και οχι της HOL ή αλλου ελληνικου mirror. Δοκιμασα Κροατια, Γαλλια, Γερμανια και Αγγλια και οι ταχυτητες ηταν στο maximum γυρω στα 109 kb/s με εξαιρεση την Αμερικη οπου ειχα 100 kb/s.

ΥΓ: antreas9, οσο εγω συνεχιζω να κατεβαζω με τετοιες ταχυτητες θα συνεχιζω να την διαφημιζω...

George28K
20-10-06, 14:31
Το παρόν θέμα το βάλαμε καθάρα για αναφορές και όχι να την λέει ο ένας στον άλλον. Οι αναφορές εως τώρα που έχω δει δεν με έχουν βοηθήσει να επιβεβαιώσω μια θεωρεία που είχα για πιθανή. Η θεωρία μου έλεγε οτι το ts εφαρμόζεται για heavy users με πάνω από 5ή 10 gb download το μήνα για τους προηγούμενους μήνες. Δυστυχώς δεν έχω δει στοιχεία εδω να επιβεβαιώνουν την παραπάνω θεωρία.

aeonas
20-10-06, 18:54
Eίμαι με 4Mbit (Ιούλιο ξεκίνησε η συνδρομή) και από τέλη Σεπτέμβρη τα torrents από εξωτερικό φτάνουν το ΜΕΓΙΣΤΟ 50kb/sec και άντε 70kb/sec με obfuscation σε Azureus.

Από torrents σε ελληνικούς trackers τα πράγματα είναι καλύτερα (έχω χτυπήσει ακόμα και 200άρες), αλλά και πάλι παρηγοριά στον άρρωστο..Οι ταχύτητες είναι από απαράδεκτες ως τραγικές για δεδομένα 4Mbit. Αρκεί να αναφέρω ότι τoν Αύγουστο και μέχρι μέσα Σεπτέμβρη κατέβαζα torrents σταθερά με 432kb/sec όπου υπήρχαν πάνω από 10-20 seeds.

H κατάντια αυτή κατά την γνώμη μου είναι συνδυασμένη απόρροια του χαμηλού bandwidth με εξωτερικού και του traffic shaping. Η ΗΟL θέλει άγριο και μαζικό κράξιμο σε μεγάλο βάθος χρόνου για να αλλάξει μυαλά...

giwrgosp1
20-10-06, 22:11
Παιδια καλησπερα.
Ειμαι και γω συνδομητης της Hol και ειχα διαπιστωσει το προβλημα με τα p2p , εδω και ενα μηνα περιπου. Οταν εβαζα να κατεβασω ενα torren κατεβαζα το μεγιστο 40κβ ( η γραμμη μου ειναι 2048). Πολλες φορες δοκιμαζα και εβγαινα απο Hol και εμπαινα με ACN και απο 40κβ κατεβαζα μεχρι και με 150-160κβ. Σημερα ομως διαπιστωσα οτι και απο hol και απο acn κατεβαζω με την ιδια ταχυτητα. 150-160. Διαπιστωσε κανεις αλλος κατι αναλογο; Μηπως τελικα πηρε και αλλη γραμμη προς τα εξω η Hol;

ramones7
20-10-06, 23:13
Καλησπέρα
Έχω HOL στα 2048 (μετα απο διπλασιασμό) και μέχρι πριν 1 μήνα είχα ταχύτητες με το xtreme emule έως και 220kbs.
Όμως πλέον η ταχύτητα του μουλαριού έχει πέσει σε απίστευτα νούμερα, μιλάμε για 10-20 kbs maximum!!!!:evil:
Βάζοντας το obfuscation on και το allow obfuscated connection only, επιτέλους κατόρθωσα και είδα ξανά ταχύτητα μετά απο πολυ καιρό 150kb/s.
Τώρα υπομονή μέχρι να λήξει το συμβόλαιο και να δούμε το τι θα κάνουν και οι υπόλοιποι providers...:hmm:

Avvocato
21-10-06, 04:48
Το παρόν θέμα το βάλαμε καθάρα για αναφορές και όχι να την λέει ο ένας στον άλλον. Οι αναφορές εως τώρα που έχω δει δεν με έχουν βοηθήσει να επιβεβαιώσω μια θεωρεία που είχα για πιθανή. Η θεωρία μου έλεγε οτι το ts εφαρμόζεται για heavy users με πάνω από 5ή 10 gb download το μήνα για τους προηγούμενους μήνες. Δυστυχώς δεν έχω δει στοιχεία εδω να επιβεβαιώνουν την παραπάνω θεωρία.


Ρε συ Γιωργο αυτος ο ορισμος heavy user με κατεβασμα 5gb ή 10gb ειναι λιγο αστοχος.

ΘΑ συμγωνησω μαζι σου πως μπορει να εχεις δικιο,αλλα καποιος με 4μβ γραμμη αυτα τα νουμερα τα κατεβαζει σε μια δυο μερες το πολυ.
Εγω προσωπικα δηλαδη θα πρεπει να εχω TS στη γραμμη μου για τα επομενα 10 χρονια με τοσα που κατεβαζω.

Παντως θα μας ενδιεφερε να μας εξηγησεις πως κατεληξες σε μια τετοια θεωρια, διοτι αν επαληθευτει αυτη τοτε αυτο κι αν θα ειναι αποδειξη για αλιωση των συμβατικων τους υποχρεωσεων μιας και θα θετουν ενα οριο ουσιαστικα στο ανωτατο οριο που μπορεις να κατεβαζεις το μηνα, κατιπου 10000000000% δεν αναφερεται σε κανενα σημιο του συμβολαιου. Εκει να δεις γλεντια μετα.

george_a
23-10-06, 18:31
Καλησπέρα,

Εχω αναβαθμισμλενη 2Mbps.
Με την 1 Mbps κατεβαζα ανετα torrents και emule γυρω στα 90-100 kbps. Ωραια έλεγα! Τώρα με τα 2Mbps κατεβαζω το πολύ μεχρι 10 kbps. Κατι σαν dial-up. Να τραβας τα μαλλια σου, που δεν εχω.

Tem
24-10-06, 07:56
κατέβασμα torrents με 300+ σήμερα το πρωί. Πολύ καλά θα έλεγα , ίσως καλύτερα απο οποιαδήποτε άλλη φορά

kiriak
25-10-06, 14:50
Τέλειωσε η αναβάθμιση και σταμάτησαν μάλλον το TS.

harris
25-10-06, 14:55
Τέλειωσε η αναβάθμιση

Ελπίζω να κάνεις τραγικό λάθος, γιατί αν όντως τελείωσε η αναβάθμιση ζήτω που καήκαμε φίλε μου!!! Τα 1050Mbps προς το εξωτερικό, δεν φτάνουν ούτε για "ζήτω" :whistle::rofl:

customer
25-10-06, 23:17
Τέλειωσε η αναβάθμιση και σταμάτησαν μάλλον το TS.

No way, man:nono:

DJMIKE
26-10-06, 22:35
Δεν ανεβαινει πανω απο 15 με τιποτα

Tem
26-10-06, 23:45
Πολύ φοβάμαι οτι τελικά αυτή ήταν η αναβάθμιση. Μάλλον δεν αξίζει η HOL. Καθαρά προσωπική άποψη αλλα αν κάποιος με ρωτούσε σχετικά θα του συνέστηνα καποιον άλλο πάροχο

harris
27-10-06, 00:54
Πολύ φοβάμαι οτι τελικά αυτή ήταν η αναβάθμιση. Μάλλον δεν αξίζει η HOL. Καθαρά προσωπική άποψη αλλα αν κάποιος με ρωτούσε σχετικά θα του συνέστηνα καποιον άλλο πάροχο

Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι "με ότι σε προβληματίζει, μ'αυτό ασχολείσαι και αυτό κατακρίνεις"... Την περίοδο που περνάμε όλοι χάλια είναι...

Νωρίτερα είχα κουβέντα με καλό μου φίλο που έχει 4νετ 768... αφού ξεκίνησε με το γνωστό "μακάρι να μην αναβαθμιζότανε", συνέχισε με το ότι στα Ρ2Ρ πιάνει μέγιστο 40kΒps (λιγότερο από το μισό της γραμμής του), και αυτό μόνο για κάνα 20άλεπτο... μετά και για περίοδο περίπου μισής ώρας η γραμμή νεκρώνει, και ανασταίνεται ξανά από μόνη της... και αυτός ο κύκλος πάει λέγοντας!

Η κατακλείδα του ήταν "φίλε πάλι καλά που είσαι στην ΧΟΛ"! E το τί γέλιο έκανα δεν λέγεται, και του άρχισα τα δικά μας:rofl::rofl::rofl:

Φίλε Tem, ας ελπίσουμε να είσαι λάθος... αλλιώς ας αρχίσουμε να ψάνχουμε ISP:whistle:

Tem
27-10-06, 05:22
Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι "με ότι σε προβληματίζει, μ'αυτό ασχολείσαι και αυτό κατακρίνεις"... Την περίοδο που περνάμε όλοι χάλια είναι...

Νωρίτερα είχα κουβέντα με καλό μου φίλο που έχει 4νετ 768... αφού ξεκίνησε με το γνωστό "μακάρι να μην αναβαθμιζότανε", συνέχισε με το ότι στα Ρ2Ρ πιάνει μέγιστο 40kΒps (λιγότερο από το μισό της γραμμής του), και αυτό μόνο για κάνα 20άλεπτο... μετά και για περίοδο περίπου μισής ώρας η γραμμή νεκρώνει, και ανασταίνεται ξανά από μόνη της... και αυτός ο κύκλος πάει λέγοντας!

Η κατακλείδα του ήταν "φίλε πάλι καλά που είσαι στην ΧΟΛ"! E το τί γέλιο έκανα δεν λέγεται, και του άρχισα τα δικά μας:rofl::rofl::rofl:

Φίλε Tem, ας ελπίσουμε να είσαι λάθος... αλλιώς ας αρχίσουμε να ψάνχουμε ISP:whistle:
ελπίζω να κάνω λάθος φίλε harris. Δυστυχώς τους δύο περίπου μήνες που είμαι με HOL δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Η απόκλιση προς τα κάτω είναι εντυπωσιακή .Αν δεν διορθωθεί τώρα , πότε θα διορθωθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.