PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet: ΔΕΝ πάει πάνω απο 1mb/sec



supwner
26-05-11, 19:11
Ότι σέρβερ δοκίμασα εξωτερικού, εσωτερικού, τόρεντ, speedtest δεν μπορώ να ξεπεράσω το φράγμα του 1 megabyte. Υπάρχει κάποιο φρένο? Δοκίμασα με Cat5 μηπως έφταιγε και το wireless. Η γραμμή ειναι σε Fast Path τσεκαρισμένο απλά δεν το δείχνει το εργαλείο για κάποιο λόγο. Αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

Μοντεμ : Thomson TG 585 v7, firmware 7.4.4.7

Uptime: 0 days, 0:09:56
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 19.893
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 8,0 / 17,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 2
HEC Errors (Up/Down): 35 / 2

antonis556
26-05-11, 20:15
Ποιο δεν παει πανω απο 1mb/sec ? Το download ή το upload ?

Andreaslar
26-05-11, 20:21
Με τι δοκιμάζεις? Δοκίμασες κάποιο speedtest tool που υπάρχουν στο forum?
Δοκίμασες με ftp από κάποιο Ελληνικό πανεπιστήμιο ?

dim7tris
26-05-11, 20:46
supwner τι περιοχη εισαι γιατι εγω με 17db οπως βλεπεις
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13098 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 8 db
Downstream Line Attenuation: 17 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 20 db
πιανω 13mbps με το ζορι και ενω μου η forthnet μου λεει η γραμμη σας πιανει 14-19 αλλα δεν θεωρειται σημαντικη αυτη η απωλεια

pan24
26-05-11, 20:52
@dim7tris
εγω στον οτε με 17db πιανω 18-19 mbps και εγω και down snr 9.αν το βαλω στο 6 θα πιανω 20 η και παραπανω αρα καλυτερα δηλωσετο βλαβη

CortexDSL
26-05-11, 20:58
Αυτό που γράφει ο δημιουργός του θέματος είναι τελείως διαφορετικό από τον συγχρονισμό.

-καθένας έχει τον πόνο του βλέπω :lol:-

Οι γραμμές που είναι σε fast path δεν κάνουν first hop error correction με αποτέλεσμα αυξημένο Packet loss από 15% (στις καλές περιπτώσεις ακέραιου βρόχου) έως και 50% ή και περισσότερο.

Όταν συγχρονίζεις στα 20mbit για παράδειγμα μπορείς σε interleave να κατεβάσεις χοντρικά με 2mb/sec. Με fast path δεν μπορείς να περιμένεις αυτή την ταχύτητα ούτε καν σε θεωρητικό επίπεδο.

Για να ελέγξεις τη δυνατότητα download κατέβασε από κάποιον μεγάλο provider που έχει ελληνικό hop (για παράδειγμα nvidia). Νομίζω η forthnet έχει κι αυτή έναν test server ftp αλλά δε ξέρω διεύθυνση.

Τα speedtests του τύπου speedtest.net είναι γιαλατζί καθώς βρίσκουν bottleneck στο backhaul network και δεν μπορείτε να στηριχτείτε στα αποτελέσματά σε καμία περίπτωση.

dim7tris
26-05-11, 21:02
@pan24 δεν κανουν τιποτα. δεν το βλεπουν σαν βλαβη...λενε ειμαι στο φυσιολογικο επιπεδο και το θεμα ειναι δεν μπορω να βρω και gap γιατι το linksys wag200g μου δεν ειναι συμβατο για μετρηση

pan24
26-05-11, 21:15
δωκιμασε να συνδεσεις το router στη γραμμη μονο του,χωρις φιλτρα η τηλεφωνα και πες μου ποσο συγχρονιζει

dim7tris
26-05-11, 21:17
το εχω δοκιμασει να τα βγαλω ολα και να το βαλω στην κεντρικη πριζα και αντε να παει 14008 τιποτα παραπανω

CortexDSL
26-05-11, 21:20
Κοιτάζετε μεμονωμένα στοιχεία που δεν λένε όλη την αλήθεια για το συγχρονισμό.
Πχ η δικιά μου γραμμή, με attenuation 6 και SNR 6db πιάνει 19.000kbps
Πόσο έπρεπε να πιάνει με τον τρόπο που το εξετάζετε εσείς; 23.000; Αμ δε πάει έτσι!
Παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο για την τονικότητα της γραμμής στο tip του βρόχου.

Μπορείς για παράδειγμα να έχεις attenuation 4, SNR 6 και να συγχρονίζεις στα 18.000kbps (πραγματικό παράδειγμα) χωρίς να υπάρχει ηλεκτρολογική βλάβη στη γραμμή.

Μην ζαλίζετε τους παρόχους σας με φαντάσματα :P αυξάνετε το κόστος λειτουργίας τους άδικα και τελικά το πληρώνουμε οι καταναλωτές στις τιμές των υπηρεσιών τους.

sdikr
26-05-11, 21:20
Αυτό που γράφει ο δημιουργός του θέματος είναι τελείως διαφορετικό από τον συγχρονισμό.

-καθένας έχει τον πόνο του βλέπω :lol:-

Οι γραμμές που είναι σε fast path δεν κάνουν first hop error correction με αποτέλεσμα αυξημένο Packet loss από 15% (στις καλές περιπτώσεις ακέραιου βρόχου) έως και 50% ή και περισσότερο.

Όταν συγχρονίζεις στα 20mbit για παράδειγμα μπορείς σε interleave να κατεβάσεις χοντρικά με 2mb/sec. Με fast path δεν μπορείς να περιμένεις αυτή την ταχύτητα ούτε καν σε θεωρητικό επίπεδο.

Για να ελέγξεις τη δυνατότητα download κατέβασε από κάποιον μεγάλο provider που έχει ελληνικό hop (για παράδειγμα nvidia). Νομίζω η forthnet έχει κι αυτή έναν test server ftp αλλά δε ξέρω διεύθυνση.

Τα speedtests του τύπου speedtest.net είναι γιαλατζί καθώς βρίσκουν bottleneck στο backhaul network και δεν μπορείτε να στηριχτείτε στα αποτελέσματά σε καμία περίπτωση.

Σε θεωρητικό επίπεδο, όχι άπλα έχει 2mb/sec έχεις κάτι παραπάνω (για το fast path)

CortexDSL
26-05-11, 21:24
Σε θεωρητικό επίπεδο, όχι άπλα έχει 2mb/sec έχεις κάτι παραπάνω (για το fast path)

Μιλάμε για πραγματικές συνθήκες όμως όπου το packet loss στο fast path μόλις χαθεί ένα πακέτο θα προκαλέσει retransmit όλου του frame και πιθανό backtrack.

Οκ σε ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες θα έχεις ίδια δυνατότητα download γιατί δε θα έχεις packet loss. Δεν λειτουργεί έτσι όμως στην πράξη.

Nikiforos
26-05-11, 21:32
http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian-cd/6.0.1a/i386/iso-dvd/
απο εδώ οταν ειχα 10mbps συνδεση γιατι τωρα επεσε επιανα 1.0 mb/sec στη netone με 12mbps επιανα 1,2 γενικα ειναι 100% αξιοπιστο και παντα ετσι κανω τις δοκιμές μου! σελιδες κτλ για speedtest ειναι εντελως λαθος τα αποτελεσματα!
τωρα που εχω αυτη την ταχυτητα Bandwidth Down/Up(kbps) 8134 / 735 πιανω 810-830 kb/sec μολις τωρα δοκιμασα, ειμαι σε interleaved γραμμη btw.

sdikr
26-05-11, 22:00
Μιλάμε για πραγματικές συνθήκες όμως όπου το packet loss στο fast path μόλις χαθεί ένα πακέτο θα προκαλέσει retransmit όλου του frame και πιθανό backtrack.

Οκ σε ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες θα έχεις ίδια δυνατότητα download γιατί δε θα έχεις packet loss. Δεν λειτουργεί έτσι όμως στην πράξη.

Εσυ είπες ούτε σε θεωρητικό επίπεδο,
βέβαια μάλλον χαλάνε την πάστα κάποιες γραμμές οτε με fastpath

Αποφάσισε λοιπόν για τι επίπεδο μιλάμε.

ΥΓ μην ξεχνάς το snr έτσι

CortexDSL
26-05-11, 22:18
Εσυ είπες ούτε σε θεωρητικό επίπεδο,
βέβαια μάλλον χαλάνε την πάστα κάποιες γραμμές οτε με fastpath

Αποφάσισε λοιπόν για τι επίπεδο μιλάμε.

ΥΓ μην ξεχνάς το snr έτσι

Χρησιμοποίησα ειδικά τη φράση θεωρητικό επίπεδο, όχι ιδανικές συνθήκες. Ακόμα και στο θεωρητικό επίπεδο λοιπόν μόλις υπάρξει (σίγουρα θα υπάρξει) burst error σε tcp πρωτόκολλο γίνεται backtrack στο σημείο φυσικής συνέχειας του frame, κάτι που σου μειώνει άμεσα το downstream ratio σε σχέση με το interleave που έχει καλές πιθανότητες να διορθώσει το λάθος πριν αυτό γίνει propagate στο application level.

Αυτό με τις γραμμές ΟΤΕ η αλήθεια είναι δεν το κατάλαβα.

sdikr
26-05-11, 22:21
Χρησιμοποίησα ειδικά τη φράση θεωρητικό επίπεδο, όχι ιδανικές συνθήκες. Ακόμα και στο θεωρητικό επίπεδο λοιπόν μόλις υπάρξει (σίγουρα θα υπάρξει) burst error σε tcp πρωτόκολλο γίνεται backtrack στο σημείο φυσικής συνέχειας του frame, κάτι που σου μειώνει άμεσα το downstream ratio σε σχέση με το interleave που έχει καλές πιθανότητες να διορθώσει το λάθος πριν αυτό γίνει propagate στο application level.

Αυτό με τις γραμμές ΟΤΕ η αλήθεια είναι δεν το κατάλαβα.

Απλά στον ΟΤΕ το fast path δουλεύει

supwner
27-05-11, 09:30
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι δεν αναφέρομαι σε ένα πρόβλημα που προέκυψε τις τελευταίες μέρες άλλα το παρακολουθώ εδώ και μήνες απλά δεν έδινα σημασία. Δεν πρόκειται για κάποιο τεστ που έγινε σε ώρα αιχμής. Δείτε μια δοκιμή που έκανα πριν λίγη ώρα. Είτε βράδυ είτε πρωί δεν αλλάζουν και πολλά. Το θέμα το άρχισα απλά για να διαπιστώσω αν η φουρνέτ βάζει φρένο στις ταχύτητες μας η απλά τυχαίνει για κάποιο λόγο μόνο σε μένα.

vaggospat13
27-05-11, 11:39
μαλλον κατι με σενα παιζει μηπως εχεις βαλει καποιον limiter;δεν γινεται να σε κοβει ακριβως στο 1MBps
οπως βλεπεις εγω πιανω παραπανω απο 2MBps
και κατι αλλο το 1mb/sec που λες παραπανω ειναι λαθος ειναι λαθος , το σωστο ειναι 1MB/sec

@ ADSLgr.com All rights reserved.