PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην ADSL μετά απο βροχη-αστραπες-βροντες



Nikiforos
26-05-11, 22:04
Σήμερα μετά το δυνατο αστραποβροντι που εριξε μαζι με βροχη πολυ η γραμμή μου τα έπαιξε τελείως! ενώ ειχα 19 ωρες χωρις αποσυνδεσεις μεσα σε λιγη ωρα εχει κανει απειρες αποσυνδέσεις και το παράξενο είναι πως η λιστα με τα στατιστικά γραμμης μηδενιζεται και μετά ξαναξεκινάει!
Επίσης ενώ ειχα errors μόνο στο down τωρα εχει περισσοτερα στα up! πηρα και στο 1242 και μου ειπε μια κοπελα να δοκιμασω χωρις το splitter! φυσικα δεν αλλαξε τίποτα! εγινε κατι παρομοιο σε κανέναν άλλον? τι εγινε ζημια στον ΟΤΕ? ή τα έπαιξε το Adsl router? το έχω και πάνω σε UPS!

ADSL State Show Time
Data Path Interleaved
Operation Mode G.dmt.bisplus
Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 9412 / 781
Bandwidth Down/Up(kbps) 7784 / 766
SNR Margin Down/Up(dB) 9.6 / 10.0
Attenuation Down/Up(dB) 40.0 / 24.7
Power Down/Up(dBm) 17.8 / 11.3
CRC Down/Up 14144 / 15509
FEC Down/Up 48823 / 35000
HEC Down/Up 19958 / 0
System Up Time 1:04:02
DSL Up Time 0:11:52
PVC Select
PPP Up Time 0:11:45

nnn
26-05-11, 22:06
Έγινε χαμός από κεραυνούς, πιθανόν να επηρεάστηκε το ΑΚ που είσαι.

sdikr
26-05-11, 22:07
Σήμερα μετά το δυνατο αστραποβροντι που εριξε μαζι με βροχη πολυ η γραμμή μου τα έπαιξε τελείως! ενώ ειχα 19 ωρες χωρις αποσυνδεσεις μεσα σε λιγη ωρα εχει κανει απειρες αποσυνδέσεις και το παράξενο είναι πως η λιστα με τα στατιστικά γραμμης μηδενιζεται και μετά ξαναξεκινάει!
Επίσης ενώ ειχα errors μόνο στο down τωρα εχει περισσοτερα στα up! πηρα και στο 1242 και μου ειπε μια κοπελα να δοκιμασω χωρις το splitter! φυσικα δεν αλλαξε τίποτα! εγινε κατι παρομοιο σε κανέναν άλλον? τι εγινε ζημια στον ΟΤΕ? ή τα έπαιξε το Adsl router? το έχω και πάνω σε UPS!


Αν κάνει μηδενισμό, τότε θα πρέπει να δείς το Ups, δεν συνεργάζονται όλα

Nikiforos
26-05-11, 22:15
ΑΚ? τι ειναι αυτο ? στο UPS έχω το router από την αρχη που το έβαλα δλδ από τις 13 Μαιου καπου εκει, δε νομιζω να το πειραζει τωρα! ο μηδενισμος στατιστικων στοιχειων γινεται μετα απο σημερα το απογευμα οποτε σιγουρα καποια ζημια εχει γινει! εντυπωση μου κανει πως στο UP δεν ειχα ποτε λαθη και τωρα εχει περισσοτερα απο τα down!

cranky
26-05-11, 22:16
ΑΚ? τι ειναι αυτο ?
Αστικό Κέντρο.

sdikr
26-05-11, 22:17
ΑΚ? τι ειναι αυτο ? στο UPS έχω το router από την αρχη που το έβαλα δλδ από τις 13 Μαιου καπου εκει, δε νομιζω να το πειραζει τωρα! ο μηδενισμος στατιστικων στοιχειων γινεται μετα απο σημερα το απογευμα οποτε σιγουρα καποια ζημια εχει γινει! εντυπωση μου κανει πως στο UP δεν ειχα ποτε λαθη και τωρα εχει περισσοτερα απο τα down!


Μηδενισμός είναι power failure

τα ups έχουν αναλώσιμα, τα λένε μπαταρίες, κάποια στιγμή χαλάνε

nnn
26-05-11, 22:17
Αστικό Κέντρο, αν έπεσε κεραυνός εκεί κοντά ίσως έχει επηρεάσει τις γραμμές.

Επίσης πολλά Ups δεν αποδίδουν καλά σε μικροβυθίσεις τάσεις (δεν προλαβαίνουν να περάσουν στην μπαταρία)

Nikiforos
26-05-11, 22:21
τι κολλημα ειναι με το UPS! εχω και αλλα πραγματα επάνω και παιζουν αψογα δλδ στο ADSL router χαλιεται τωρα? δεν εχει ουδεμια σχεση! κατι εχει παθει κατι στον ΟΤΕ απο τον καιρο! οσο για την μπαταρια την εχω αλλαξει ειναι λιγων μηνων, δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Πολυ ωρα αναμονη στο 1242 μαλλον δεν ειμαι ο μόνος με πρόβλημα! μολις μου ειπαν να δηλώσω βλαβη αυριο στο 121 γιατι τωρα εχει κλείσει (είναι μέχρι τις 22:00).

_FLIP_
26-05-11, 22:22
θεμα χρονου ειναι το ποτε θα στρωσει η γραμμη μαν. χωρις αγχος.

gbil
27-05-11, 10:29
Από την στιγμή που είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει κάτι στην πλευρά σου πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη. Δεν νομίζω ότι κάποιος από το forum μπορεί να σου φτιάξει την γραμμή...

hall2001
27-05-11, 11:38
Τα ίδια παθαίνω και εγώ με τις βροχές το router γεμίζει τρελά errors μέσα σε λίγα λεπτά και επανέρχεται πάλι μόλις η βροχή σταματήσει.
Δεν έχω βέβαια αποσυνδέσεις και πρόβλημα στην ταχύτητα οπότε τα αφήνω ως έχει.

Nikiforos
27-05-11, 18:35
Από την στιγμή που είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει κάτι στην πλευρά σου πάρε το 121 και δήλωσε βλάβη. Δεν νομίζω ότι κάποιος από το forum μπορεί να σου φτιάξει την γραμμή...

Στο forum το αναφερω γιατι μπορει καποιος αλλος να εχει προβλημα για να δω αν το παθαινουν και αλλοι! εννοειτε πως απο εδω δεν φτιαχνει κατι!!! αλλα οπως ειπα χτες ειχε κλεισει το 121!
Πάντως σημερα παρολο πως βρεχει και παρολο πως επεσαν αστραπες-βροντες έφτιαξε και δεν εχω πλεον errors στο UP! κάτι από τον ΟΤΕ θα ήταν!

psyxakias
27-05-11, 18:53
System Up Time 1:04:02
DSL Up Time 0:11:52
PPP Up Time 0:11:45Αν δεν έκανες εσύ restart 1 ώρα πριν το post, τότε έκανε restart το modem αλλά και πάλι είχες αποσυγχρονισμό 10 λεπτά πριν το post.

Όσον αφορά το UPS, κάνει εναλλαγή από ρεύμα στη μπαταρία σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Δυστυχώς κάποιοι μετασχηματιστές ή/και συσκευές δεν πληρούν κάποια standards και επηρεάζονται από τις διακοπές ρεύματος έστω και πάνω σε UPS. Δες εδώ σχετικό post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2343981&postcount=11), που ένα siemens CL-110i "αντιλαμβανόταν" τις διακοπές ρεύματος (ειδικά όταν τα είχαν παίξει οι πυκνωτές του) και ας ήταν πίσω από το UPS. ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 4 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εδώ πάντως όλα καλά με τους κεραυνούς και τις επαναλαμβανόμενες βυθίσεις τάσης, δεν επηρέασε καθόλου την γραμμή.. απλά κουράστηκα να ακούω συναγερμούς αυτοκινήτων να βαράνε. Τώρα που το είπα όμως, παίζει να καεί το DSLAM και να μείνω ΠΣΚ χωρίς internet. :crazy:

System Up Time|30:19:02
DSL Up Time|30:18:15
PPP Up Time|30:18:06

Tiven
27-05-11, 19:13
Εδώ τραβάμε και εμείς πολλά errors (και οι ταχύτητες πάνε απελπιστικά αργά κατά διαστήματα) αλλά ευτυχώς ακόμα δεν είχαμε αποσύνδεση αν και το SNR από χθες παίζει 5 με 6 από 9 :p




System Up Time|30:19:02
DSL Up Time|30:18:15
PPP Up Time|30:18:06


System Up Time|32 days, 01:28
DSL Up Time|29 days, 14:24:27
PPP Up Time|710:25:03

ψυχάκια σε πατάω :p

psyxakias
27-05-11, 19:15
ψυχάκια σε πατάω :pΑυτό έλειπε να μην με πάταγες αφού η ΟΤΕ γραμμή μου είχε μια ανεξήγητη διακοπή τηλεφωνίας/internet 21 ωρών προχθές (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4156875&postcount=669). ;)

Nikiforos
27-05-11, 23:27
Αν δεν έκανες εσύ restart 1 ώρα πριν το post, τότε έκανε restart το modem αλλά και πάλι είχες αποσυγχρονισμό 10 λεπτά πριν το post.

Όσον αφορά το UPS, κάνει εναλλαγή από ρεύμα στη μπαταρία σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Δυστυχώς κάποιοι μετασχηματιστές ή/και συσκευές δεν πληρούν κάποια standards και επηρεάζονται από τις διακοπές ρεύματος έστω και πάνω σε UPS. Δες εδώ σχετικό post μου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2343981&postcount=11), που ένα siemens CL-110i "αντιλαμβανόταν" τις διακοπές ρεύματος (ειδικά όταν τα είχαν παίξει οι πυκνωτές του) και ας ήταν πίσω από το UPS. ;)ειχα κανει εγω καμποσα μπας και ξεκολλησει το ρημαδι! εχω κανει ηδη δοκιμες και χωρις UPS και δεν ειδα καμια διαφορα οποτε ειπαμε δεν ειναι απο αυτο, οι μηδενισμοι που λεγαμε στα στατιστικα γινοντουσαν μονο χτες και σημερα ειναι οκ. Γενικα εχω αποσυνδεσεις ομως τις κλασικες και εχουμε πει ποιο ειναι το προβλημα στο αλλο τοπικ, αλλα το αποριας αξιο ειναι γιατι με τον ΟΤΕ φαινεται τοσο πολυ το προβλημα ενώ με τη Netone ήταν σχεδον αμελητεο? δλδ μεσα σε λιγες μερες από την μεταβαση Netone >>> OTE τοσο πολυ χαλασε το καλωδιο στην πολυκατοικία μου? περιεργα πράγματα! εκτος αν επειδη η γραμμη ειναι τωρα ISDN και ειναι πολυ ευαίσθητη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.