PDA

Επιστροφή στο Forum : CONN-X 24 Περιεργα στατιστικα γραμμης....



jimel
27-05-11, 21:43
γειας σας παιδια θα ηθελα καποιος να μου πει αν αυτα τα στατιστικα γραμμης ειναι ενταξει η αν εχει προβλημα η γραμμη και πρεπει να παρω τον οτε ξανα μιας και μου λενε οτι απο την στιγμη που δεν εχω αποσυνδεσεις δεν υπαρχει καποιο προβλημα,αλλα καποια νουμερα μου προκαλουν αποριες αν ολα ειναι ενταξει η οχι...

yuk
27-05-11, 22:42
Καλά είναι τα στατιστικά και αφού δεν έχεις αποσυνδέσεις, αγνόησε τα λάθη.
Βασικά το περίεργο που βλέπω είναι ότι έχεις κατεβάσει 5ΚΒ σε 5 ημέρες. :confused: Αυτό μάλλον είναι θέμα μόντεμ.

Nikiforos
27-05-11, 23:29
Αν ειχα εγω τετοια στατιστικα θα ανοιγα σαμπανιες τώρα!!!! :oneup:

jimel
28-05-11, 09:42
Καλημερα παιδια και ευχαριστω πολυ για την ενημερωση σχετικα με τα ερωτηματα και τις αποριες που ειχα με τα στατιστικα τις γραμμης,αλλα τοσα πολλα λαθοι ειναι λογικο να υπαρχουν στην γραμμη? πριν ενα χρονο δεν ειχα τετοια νουμερα στα στατιστικα,επισης θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καποιο προβλημα αν το snr απο 10,5 φτανει στα 8,0 ειναι καλο αυτο? το πολυ να ανεβει τωρα που μιλαμε απο τα 8 στα 9 και μετα παλι πεφτει...δεν παει καθολου 10 πλεον.. επισης θα ηθελα αν καποιος απο εσας γνωριζει να μου εξηγησει τι ειναι τα Error seconds Local/remote?

yuk
28-05-11, 13:35
Ένα error second είναι το δευτερόλεπτο κατά το οποίο προέκυψε τουλάχιστον ένα λάθος. Εrror Seconds είναι το σύνολο αυτών των δευτερολέπτων. Συνήθως αυτές οι τιμές δεν είναι ακριβείς και δε νομίζω ότι προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο ως προς την αξιολόγηση της γραμμής.

To ότι πέφτει το snr, θεωρητικά δεν είναι καλό. Πρακτικά, από τη στιγμή που δε φτάνει σε τόσο χαμηλά επίπεδα ώστε να δημιουργεί πρόβλημα στη γραμμή (πολλά λάθη με αποτέλεσμα δυσλειτουργία ή αποσυνδέσεις) και το μόντεμ μπορεί να κρατήσει τη σύνδεση, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για την πτώση του snr δεν είναι απαραίτητο ότι φταίει (μόνο) η γραμμή. Μπορεί να είναι θόρυβος από άλλες γραμμές ή κάτι άλλο.

Όσο αφορά τα περισσότερα λάθη, θα έλεγα ότι μάλλον είναι φυσιολογικό. Όσο περνάνε τα χρόνια και φθείρεται ο εξοπλισμός (καλώδια, μηχανήματα, κλπ) και αυξάνονται και οι γραμμές, είναι λογικό να υπάρχουν τέτοια θέματα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις το μόντεμ απευθείας στην πρίζα ώστε να αποκλείσεις θέμα σπλίτερ/καλωδίου. Γενικά θα έλεγα ότι δε χρειάζεται να κάνεις κάτι από τη στιγμή που δεν έχεις προβλήματα.

jimel
28-05-11, 13:51
μπορει αυτο το αποτελεσμα σχετικα με τα errors seconds και το snr να οφειλονται σε καποιες ενωσεις του χαλκου? δηλαδη αν καποιος κανει εντος του σπιτιου στο καλωδιο τηλεφωνου του χαλκου ενωση μπορει να δημιουργησει αυτα του ειδους τα προβληματα....?

Vitruvian78
28-05-11, 13:52
Αν ειχα εγω τετοια στατιστικα θα ανοιγα σαμπανιες τώρα!!!! :oneup:

Κι εγώ το ίδιο!!! χαχα

yuk
28-05-11, 14:24
μπορει αυτο το αποτελεσμα σχετικα με τα errors seconds και το snr να οφειλονται σε καποιες ενωσεις του χαλκου? δηλαδη αν καποιος κανει εντος του σπιτιου στο καλωδιο τηλεφωνου του χαλκου ενωση μπορει να δημιουργησει αυτα του ειδους τα προβληματα....?
Φυσικά. Oι ενώσεις πάντα έχουν κάποια προβλήματα.
Και λάθη πάντα θα έχουν όλοι, εκτός και αν οι μετρήσεις γίνονται σε συνθήκες εργαστηρίου, με το μόντεμ κολλημένο στο DSLAM. :p

Παρακάτω είναι τα δικά μου στατιστικά. Προχτές πριν μου αλλάξουν DSLAM είχα πολύ λιγότερα, γύρω στα 10.000 - 20.000 παντού. Στη Net One είχα δισεκατομμύρια μετά από βδομάδες.
Από τη στιγμή που η γραμμή συμπεριφέρεται καλά, ο συγχρονισμός σωστός και οι ταχύτητες download σταθερές, μην ασχολείσαι. Απόλαυσε τη σύνδεσή σου. Τουλάχιστον εγώ αυτό προτείνω. Tα μόνα λάθη που ουσιαστικά πρέπει να προσέχεις είναι όλα τα Loss.

jimel
28-05-11, 18:24
σας ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια,επισης θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο απο την net one πως βλεπει την συνδεση στην εταιρια που ειναι τωρα? με ποσο κατεβαζεις ολη την διαρκεια τις ημερας? ασχολουμε πολυ με το κατεβασμα οπως καταλαβες και πριν 2 χρονια ειχα την forthnet οπου μπορεις να καταλαβεις τι προβληματα ειχα και ποσο σοβαρα ητανε τα πραγματα,κλειδωνα στα 10 και κατεβαζα με 200kb και οταν τους επαιρνα τηλεφωνο μου λεγανε οτι φταιει ο χαλκος,τα χριστουγεννα που βαζαμε λαμπακια στο μπαλκονι μου λεγανε οτι κανουν παρεμβολες και οτι εξαιτιας αυτου εχω χαμηλες ταχυτητες,γενικα αρχισανε την ψευτια και την κοροιδια,και αυτο προσωπικα με τρελαινει,να πληρωνω και να μου συμπεριφερεται ετσι μια εταιρια,που απο τον καθε πελατη ζει αν το καλοσκεφτουμε..

yuk
28-05-11, 19:16
τα χριστουγεννα που βαζαμε λαμπακια στο μπαλκονι μου λεγανε οτι κανουν παρεμβολες και οτι εξαιτιας αυτου εχω χαμηλες ταχυτητεςΚορυφαίο! :lol:

Στη Net One είχα 16Μbit με 12 snr και 22 att όταν ξεκίνησα το 2007. Σταδιακά άρχισε να πέφτει, ώσπου φέτος με 6 snr είχα περίπου 14Μbit. Με 12 snr (το default της Net One) πήγαινε περίπου 10Mbit.

Στον OTE (όπως θα είδες) με 9 snr και 22 att έχω 16Mbit. Κατεβάζω με μέση ταχύτητα περίπου 1,7ΜΒ/sec. Παίζει ανάμεσα σε 1,68-1,7ΜΒ, πάντα! Τα λόγια είναι περιττά νομίζω. :oneup:
Πολύ ευχαριστημένος από τον OTE και όσο αφορά τις υπηρεσίες, αλλά και την τεχνική υποστήριξη.

Nikiforos
29-05-11, 17:01
Κορυφαίο! :lol:

Στη Net One είχα 16Μbit με 12 snr και 22 att όταν ξεκίνησα το 2007. Σταδιακά άρχισε να πέφτει, ώσπου φέτος με 6 snr είχα περίπου 14Μbit. Με 12 snr (το default της Net One) πήγαινε περίπου 10Mbit.

Στον OTE (όπως θα είδες) με 9 snr και 22 att έχω 16Mbit. Κατεβάζω με μέση ταχύτητα περίπου 1,7ΜΒ/sec. Παίζει ανάμεσα σε 1,68-1,7ΜΒ, πάντα! Τα λόγια είναι περιττά νομίζω. :oneup:
Πολύ ευχαριστημένος από τον OTE και όσο αφορά τις υπηρεσίες, αλλά και την τεχνική υποστήριξη.

Θα ήταν καλύτερο όταν αναφερεστε σε ταχυτητες και σε Attuenation να λετε και μια αποσταση απο το DSLAM για να βγαζουμε συμπεράσματα γραμμης, γιατι τουλάχιστον εγώ καθε φορα αναγκαζομαι να ρωταω τι αποσταση είσαι απο το DSLAM σου? εγω που είμαι πάντως 2-2,5 χλμ αν δεν ειχα καλωδιακη βλαβη θα επιανα 12-13mbps με attuenation 28-29 στο down. Με τη Netone ειχα ξεκινησει με 13,5mbps με att down 28-29 με SNR 12,5 με τα χρονια επεσε, εγινε η καλωδιακη βλαβη στο υπογειο της πολυκατοικιας μου και τωρα η γραμμη χαροπαλευει με ασταθες SNR 7-11, att down 40 και ταχυτητα 7-9+ mbps αλλα τα 10 δεν τα πατάει με την καμια και φυσικά αρκετές αποσυνδέσεις κάθε μέρα!

yuk
29-05-11, 19:02
Βασικά δεν ξέρω την απόσταση. Σύμφωνα με το attenuation μου είμαι στα ~1600 μέτρα.
Σύμφωνα με το Google Maps, μέχρι το κτίριο του OTE είναι 900 μέτρα (με τα πόδια).
Τώρα, από περνάει και που καταλήγει η γραμμή... δε το έχω ψάξει.
Έχω την εντύπωση όμως ότι κάποιος τεχνικός ή της Net One ή της Forthnet που ήμουν στην αρχή, μου είχε πει ότι είμαι στα 1400κάτι μέτρα. :hmm:

Nikiforos
29-05-11, 21:29
οκ έτσι εξηγειται τωρα η ταχυτητα που εχεις! εμενα με 2-2,5χλμ πιανει εδω η περιοχη γυρω στα 12-13mbps το πολύ.

mephisto
30-05-11, 09:23
εγω που ειμαι στο 1 χλμ και πιανω 12 με att 25 τι να πω...

jimel
30-05-11, 19:37
παιδια εμενα ο οτε μου λεει οτι η αποσταση που εχω απο το dslam ειναι 2 χιλιομετρα γιατι τον ειχα ρωτησει για την iptv που εχω μαζι με το conn-x,οσο αφορα για τα στατιστικα μπορειτε να τα δειτε στην φωτογραφια που εχω ανεβασει,κατι αλλο απο θελω να σας ρωτησω ειναι γιατι η τηλεοραση συνεχεια κανει κολληματα? εχετε καμια εμπειρια? το περιεργο τις υποθεσεως ειναι οτι το πασχα και γενικα στις γιορτες που φευγει ο κοσμος δεν μου παρουσιαζει κανενα προβλημα,μολις ομως επιστρεφει τοτε αρχιζει να κανει σπασιματα και κολληματα...ο οτε λεει οτι δεν μπορει να παιξει η tv λογο τις αποστασης που εχω απο το dslam,και κανει πειραματα με την ταχυτητα συγχρονισμου και την κατεβαζει στα 9 για να παιξει λεει η τηλεοραση ενω παιζει μια χαρα στα 11 που κλειδωνει το ρουτερ και το ειδα με τα ιδια μου τα ματια αυτο το πασχα που ειχε κλειδωσει παρακαλω πολυ στα 12 χωρις κανενα κολλημα...εχετε εσεις παρομοια συμπεριφορα? δηλαδη κολληματα στην τηλεοραση του οτε? αυριο περιμενω να ερθει ο τεχνικος του οτε τι θα λεγατε να του πω σχετικα με τις δικαιολογιες του? γιατι παντα κατι θα βρει να μου το πει σαν δικαιολογια στο προβλημα....
την προηγουμενη φορα που ειχε ερθει μου ειχε πει οτι περνανε δεν ξερω ποσα καλωδια απο κατω και δεν ειμαι ο μονος και οτι ειναι λογικο η τηλεοραση να κολλαει ειδαλλως παμε για καταργηση,ασε που πληρωνω τηλεοραση και βλεπω τα ιδια και τα ιδια με περσινο προγραμμα επαναληψεις..δηλαδη πληρωνω για επαναληψεις και παρακαλω ριχτε μια ματια ποσο κανει η συνδρομη τον μηνα..και απορρω μα καλα κανενας δεν μιλαει για τις επαναληψεις? μονο το ποδοσφαιρο ειναι το θεμα? τι να πω....!!!!!

Nikiforos
30-05-11, 21:56
Καλά είναι δυνατον με τις ταχυτητες που πιανουμε να περιμενουμε να δουμε σωστα ip tv? για να δεις αψογα πρεπει να μενεις μαλλον διπλα στον ΟΤΕ! προφανως η γραμμη σου παιζει οριακα και ετσι αμα ειναι κοσμος στην Αθηνα δεν μπορεις να δεις σωστα ενώ αν λειπουν όλοι βλεπεις! απλα θα κανεις διακοπη εφοσον δεν μπορεις να δεις σωστα και κανει σπασιματα και αυτο ήταν! τωρα με τα ψηφιακα καναλια τι την θες την ip tv?

sdikr
30-05-11, 22:01
Καλά είναι δυνατον με τις ταχυτητες που πιανουμε να περιμενουμε να δουμε σωστα ip tv? για να δεις αψογα πρεπει να μενεις μαλλον διπλα στον ΟΤΕ! προφανως η γραμμη σου παιζει οριακα και ετσι αμα ειναι κοσμος στην Αθηνα δεν μπορεις να δεις σωστα ενώ αν λειπουν όλοι βλεπεις! απλα θα κανεις διακοπη εφοσον δεν μπορεις να δεις σωστα και κανει σπασιματα και αυτο ήταν! τωρα με τα ψηφιακα καναλια τι την θες την ip tv?


Μια χαρά βλέπω και ας είμαι στα 2 χλμ

Nikiforos
30-05-11, 22:16
εσύ δεν είσαι Αθηνα! μπορει εδω να εχει περισσοτερο κοσμο! τι να πω! παντως απο την στιγμη που δεν του το φτιαχνουν να παιζει καλα μπορει να διακοψει για μη σωστη παροχη των υπηρεσιων!

yuk
30-05-11, 23:45
Μια χαρά βλέπω και ας είμαι στα 2 χλμ
Και ένας τεχνικός του OTE, το ίδιο μου είπε. Παίζει 11-12Mbit (και σε Marac, Nikiforos :p) και βλέπει μια χαρά IPTV.

@ ADSLgr.com All rights reserved.