PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν λειτουργει η αναγνωριση κλησεων



alex24
28-05-11, 02:27
Λοιπον το προβλημα μου εχει ως εξης απ οταν ενεργοποιηθηκα στο 2play υπολειτουργει η αναγνωριση κλησεων.Δηλαδη το πρωι 8 στις 10 κλησεις εμφανιζονται κανονικα ενω απογευμα και βραδυ δεν λειτουργει καθολου.Μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη κανανε δοκιμες αλλα τιποτα αλλαξα τρεις συσκευες ασυρματες, αλλαξα πριζες , αλλαξα φιλτρο δοκιμασα και με splitter τιποτα.Ηρθαν οι τεχνικοι (λεγοντας τους οτι το προβλημα υπαρχει μονο το βραδυ) την πρωτη φορα στο σπιτι μετρησαν την γραμμη απο την κεντρικη πριζα την βρηκαν καθαρη, την μετρησαν απο την εισαγωγη ηταν οκ και απο κει,το ιδιο και απο το Α/Κ ειπαν οτι θα το παρακολουθησουνε αλλα το προβλημα δεν λυθηκε.Ξανα δηλωνω βλαβη ξανα ηρθαν οι τεχνικοι βαζουν το σταθερο τηλ στo μεταλλικο κουτι του ΟΤΕ(ξεροντας υποτιθεται οτι το πρωι εχω κανονικα αναγνωριση) ηταν οκ λεγοντας μου οτι φταει ή το utp καλωδιο που εχω απο το μεταλλικο κουτακι του ΟΤΕ που ειναι στο σπιτι εως στην εισαγωγη του σπιτιου ή η εσωτερικη καλωδιωση...Βαζω αλλο utp καλωδιο το προβλημα συνεχιζει, αλλαζω το ζευγος των εσωτερικων καλωδιων τιποτα....Και τωρα ρωτω εγω εαν το προβλημα ηταν στη εσωτερικη καλωδιωση δεν θα ειχε καποιο βραχυκυκλωμα θα αντιμετωπιζα καπου προβλημα πχ στο ιντερνετ,πχ θα ακουγοταν καποιος θορυβος στο τηλ ή δεν θα λειτουργουσε δεν νομιζω να χαλαγε μονο η αναγνωριση,εξαλλου απο τις μετρησεις που εκαναν και οι τεχνικοι και η εταιρια βρηκαν την γραμμη πεντακαθαρη,επισης στις αλλες εταιριες δεν ειχα κανενα προβλημα...Δεν μου μενει κατι αλλο να κανω τα εχω δοκιμασει ολα,ειναι σπαστικο να μην βλεπεις ποιος σε περνει ή ποιος σε πηρε την ωρα που δεν ησουν σπιτι και να εχεις και την γκρινια των γονεων για την αλλαγη εταιριας....Θελω την βοηθεια σας στο τι βηματα να κανω για να λυθει αυτο το προβλημα...Συγγνωμη για το μακροσκελες νημα αλλα εχω αγανακτησει...Ευχαριστω.....:respekt:

alex24
30-05-11, 00:12
Καμια λυση ρε παιδες?Θελω να ξερω τι βηματα να κανω!!!

sdikr
30-05-11, 00:23
Απο την στιγμή που έχει γίνει έλεγχος, έχεις αλλάξει και συσκευές δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις εσυ κάτι παραπάνω.

Θα πρέπει να ζητήσεις απο αυτούς να σου βρούνε λύση

alex24
30-05-11, 00:34
Απο την στιγμή που έχει γίνει έλεγχος, έχεις αλλάξει και συσκευές δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις εσυ κάτι παραπάνω.

Θα πρέπει να ζητήσεις απο αυτούς να σου βρούνε λύση

Τους εχω ζητησει και η απαντηση που πηρα απο τους τεχνικους ηταν οτι ''η αναγνωριση ειναι περιεργο πραγμα και δεν ξερεις εαν θα λειτουργησει ή οχι εαν δεν την εχεις αναγκη αφησε το,τους ειπα για αλλαγη πορτας ή καρτας στο dslam και μου ειπανε οτι και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει και το αφησαν'' τους εχω στειλει και mail αλλα κινηση καμια..Τωρα το οτι μπορει να φταιει το καλωδιο δεν το πολυ βλεπω σαν κολλημα αλλα σαν δικαιολογια για να το αποφυγουν...:respekt:

sdikr
30-05-11, 00:39
Τους εχω ζητησει και η απαντηση που πηρα απο τους τεχνικους ηταν οτι ''η αναγνωριση ειναι περιεργο πραγμα και δεν ξερεις εαν θα λειτουργησει ή οχι εαν δεν την εχεις αναγκη αφησε το,τους ειπα για αλλαγη πορτας ή καρτας στο dslam και μου ειπανε οτι και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει και το αφησαν'' τους εχω στειλει και mail αλλα κινηση καμια..Τωρα το οτι μπορει να φταιει το καλωδιο δεν το πολυ βλεπω σαν κολλημα αλλα σαν δικαιολογια για να το αποφυγουν...:respekt:

Μα αφού και καλώδιο άλλαξες, εντάξει πες τους και εσυ, η πληρωμή του λογαριασμού είναι ενα περίεργο πράγμα, δεν ξέρεις αν θα πληρωθεί ή όχι

alex24
30-05-11, 00:44
Μα αφού και καλώδιο άλλαξες, εντάξει πες τους και εσυ, η πληρωμή του λογαριασμού είναι ενα περίεργο πράγμα, δεν ξέρεις αν θα πληρωθεί ή όχι

Λες μηπως δεν θελουν μια τετοια απαντηση,αναρωτιεμαι με τα λιγα πραγματα που ξερω οτι εαν ειχε καποιο προβλημα η καλωδιωση θα εντοπιζα και αλλου προβληματα και οχι στην αναγνωριση.Θα κανω και αλλον ενα κοπο να ξανα αλλαξω καλωδιο μετα θα τους ενοχλησω ξανα και εαν δεν βρεθει λυση φευγει καταγγελια στην ΕΕΤΤ

sdikr
30-05-11, 01:17
Λες μηπως δεν θελουν μια τετοια απαντηση,αναρωτιεμαι με τα λιγα πραγματα που ξερω οτι εαν ειχε καποιο προβλημα η καλωδιωση θα εντοπιζα και αλλου προβληματα και οχι στην αναγνωριση.Θα κανω και αλλον ενα κοπο να ξανα αλλαξω καλωδιο μετα θα τους ενοχλησω ξανα και εαν δεν βρεθει λυση φευγει καταγγελια στην ΕΕΤΤ


Αν το τηλέφωνο σου είναι εντάξει, το internet πάει καλά (καλός συγχρονισμός κλπ), τότε λίγο δύσκολο να είναι πρόβλημα καλωδίου στην πλευρά σου και πάλι όπως είπες το άλλαξες, δηλαδή ότι μπορούσες να κάνεις εσυ απο την πλευρά σου το έκανες

Πάντως το να σου λένε η αναγνώριση μπορεί να δουλέψει μπορεί και να μην δουλέψει είναι τουλάχιστον αστείο

Παλιότερα σου δούλευε η αναγνώριση;

alex24
30-05-11, 01:59
Με αλλους παροχους ΟΤΕ,wind και hol που ειχα δουλευανε κανονικα απο την ημερα που ενεργοποιηθηκε η forthnet αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα...Οχι στο ιντερνετ δεν εχω καποιο προβλημα εχω πολυ καλο συγχρονισμο και αρκετα σταθερο το καλωδιο δεν νομιζω να ειναι προβλημα μιας και με τις μετρησεις που ειχαν κανει εντος και εκτος σπιτιου οι τεχνικοι την ειχανε βρει καθαροτατη...Μαλιστα οι ιδιοι μου ειπανε την ιδια μερα οτι φταιει η καλωδιωση οποια και την αλλαξα και μαζι με αυτο και τις πριζες...Και την δευτερη φορα μου ειπανε παλι το ιδιο για την καλωδιωση και οτι στο κεντρο δεν εχουν εντοπισει καποιο προβληα...Μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν αξιζει και πως μπορω να τους πιεσω για αλλαγη πορτας στο dslam?

golity
30-05-11, 02:04
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα... πραγματικά απαράδεκτοι, που δεν μπορούν να βρούνε τι φταίει! Και επειδή άκρη δεν έβγαλα το άφησα, από το χάσω την ηρεμία μου. Να τονίσω ότι με τον ΟΤΕ ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα στην αναγνώριση. Το κερασάκι βέβαια στην τούρτα ήταν ότι ενώ είπε ο τεχνικός ότι δεν θα υπάρξει χρέωση, μου ήρθε ένα μήνα μετά ραβασάκι για 60ευρώ του τεχνικού. Ευτυχώς είχα κρατήσει το αποδεικτικό του τεχνικού (όπου δεν ήταν σημειωμένο το κουτάκι χρέωσης) και την έστειλα φωτοτυπημένη μαζί με μια επιστολή για διαγραφή του χρέους! Ου μπλέξεις! :p

alex24
30-05-11, 02:13
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα... πραγματικά απαράδεκτοι, που δεν μπορούν να βρούνε τι φταίει! Και επειδή άκρη δεν έβγαλα το άφησα, από το χάσω την ηρεμία μου. Να τονίσω ότι με τον ΟΤΕ ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα στην αναγνώριση. Το κερασάκι βέβαια στην τούρτα ήταν ότι ενώ είπε ο τεχνικός ότι δεν θα υπάρξει χρέωση, μου ήρθε ένα μήνα μετά ραβασάκι για 60ευρώ του τεχνικού. Ευτυχώς είχα κρατήσει το αποδεικτικό του τεχνικού (όπου δεν ήταν σημειωμένο το κουτάκι χρέωσης) και την έστειλα φωτοτυπημένη μαζί με μια επιστολή για διαγραφή του χρέους! Ου μπλέξεις! :p

Kαι μενα το ιδιο μου ειπανε δεν μπορουν να βρουν τι φταιει και απ οτι βλεπω επισης οι τεχνικοι δεν μου εχουν σημειωσει το κουτακι με την χρεωση ας κανουν την κινηση και τα λεμε:),τελικα το γλυτωσες το 60αρι?Ελεος δηλαδη δεν μπορουν να παρεχουν μια απλη υπηρεσια?Παντως τους εστειλα mail και τους εδωσα μια βδομαδα διορια μετα εφυγε καταγγελια...

golity
30-05-11, 02:47
Kαι μενα το ιδιο μου ειπανε δεν μπορουν να βρουν τι φταιει και απ οτι βλεπω επισης οι τεχνικοι δεν μου εχουν σημειωσει το κουτακι με την χρεωση ας κανουν την κινηση και τα λεμε:),τελικα το γλυτωσες το 60αρι?Ελεος δηλαδη δεν μπορουν να παρεχουν μια απλη υπηρεσια?Παντως τους εστειλα mail και τους εδωσα μια βδομαδα διορια μετα εφυγε καταγγελια...
Υποθέτω πως αν δεν είχα κρατήσει το χαρτί και αν δεν τους το έστελνα μαζί με την επιστολή θα είχα τρεξίματα! Ευτυχώς αναγνώρισαν το λάθος τους στέλνοντας μια επιστολή μαζί με τον καινούργιο λογαριασμό που αφαιρούσε την χρέωση.

Αλλά πραγματικά αυτό με την αναγνώριση είναι αισχρό. Διάβασα κάτι άρθρα που είχαν και άλλοι πρόβλημα και έπρεπε να χρησιμοποιήσεις μόνο συσκευές που υποστηρίζονταν. Μέχρι και αυτό έκανα, άλλα δεν!

Ίσως να παίζει κάτι με την τάση που έχει η γραμμή, γιατί σε μια δοκιμή που έκανα με ενεργοποιημένη την αναμονή και ανοιχτό το τηλέφωνο, παίρνοντας πίσω στον αριθμό του σπιτιού, μου εμφάνιζε πάντα τον αριθμό! Δοκίμασε δηλαδή να πάρεις σε κάποιο άλλο τηλέφωνο από το σπίτι (κατά προτίμηση σε σταθερό ή αριθμό χωρίς χρέωση για να μη χρεώνεσαι) και όσο έχεις το τηλέφωνο ανοιχτό δοκίμασε από το κινητό σου ή κάποιο άλλο τηλέφωνο να πάρεις σπίτι. Εμένα έτσι πάντα μου εμφάνιζε τον αριθμό :vava:

sathob
30-05-11, 08:13
Είχα το ίδιο πρόβλημα παλιότερα(3-4 μήνες) έκανα τηλέφωνο στην τεχνική υπηρεσία
και αφού έκαναν έλεγχο από εκεί, έστειλαν στο σπίτι τεχνικό.
Ο οποίος κάνοντας έλεγχο έξω από το σπίτι διαπίστωσε το πρόβλημα και μίλησε με τ/υ
!! δεν ξέρω ακριβώς τι είπαν !! αλλά σε 10 λεπτά η αναγνώριση ΟΚ μέχρι και σήμερα
φτου.φτου.....:)
Αν θυμάμαι καλά είπαν ότι ήταν θέμα ρύθμισης.

alex24
30-05-11, 17:10
Εστειλα mail στην forthnet και με πηρε μια κυρια με τσαμπουκα και στυλακι αφηνοντας να εννοηθει οτι φταει η καλωδιωση και δεν υπαρχει τιποτα αλλο να κανουνε...Της ειπα οτι μονο το βραδυ παρατηρω αυτο το πραγμα και μου μιλαγε και με ειρωνια απο πανω οταν της ειπα οτι εφοσον σαν πελατης πληρωνω ενα παγιο και οφειλουνε να μου παρεχουν την αναγνωριση και ολες τις ψηφιακες ευκολιες, μου απαντησε οτι ειναι δωρεαν και δεν πληρωνω κατι γι αυτες σαν να μου ελεγε ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω οτι ειναι δωρεαν δεν ειναι και απαραιτητο να τις εχετε....Αυτη συνεχιζε και ελεγε τα δικα της οτι ταχα φταει η καλωδιωση κτλπ και απο δω εγω να τις εξηγω οτι εφερα ηλεκτολογο αλλαξα τη καλωδιωση μου,πριζες και να μου λεει με θρασος και που τον βρηκατε τον ηλεκτρολογο και τον φερατε τοσο αμμεσα μετα τον ελεγχο του τεχνικου μας της απαντω οτι εχω γνωστο μου και τι σας νοιαζει ..Στο τελος μου ξανα λεει οτι με λιγα λογια το προβλημα δεν υφισταται, της απαντω με νευρα γιατι πηγε να με βγαλει και τρελο οτι επειδη δεν εχω τι να κανω ολη μερα περνω τηλεφωνο και δηλωνω βλαβες επισης μολις της ειπα να μου αλλαξουν καρτα ή πορτα μου ειπε οτι ειναι κριμα για ενα τοσο ασημαντο προβλημα να κατσετε χωρις τηλ 2 βδομαδες...Ειλικρινα η τυπισα δεν παιζοταν....Κακιστη εξυπηρετηση παντως:down:

dkmaster
31-05-11, 10:17
Κοίταξε, να σου αλλάξουν όριο για την αναγνώριση δεν υπάρχει περίπτωση. Από την άλλη και η αναγνώριση είναι ενεργή από εκείνους καθώς παίζει (έστω τις ώρες που παίζει) και δεν μπορούν να την αφαιρέσουν κατ' επιλογήν. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το τηλέφωνο χωρίς splitter/φίλτρα στην πρίζα, χωρίς να είναι το ρούτερ συνδεδεμένο;

alex24
31-05-11, 10:49
Κοίταξε, να σου αλλάξουν όριο για την αναγνώριση δεν υπάρχει περίπτωση. Από την άλλη και η αναγνώριση είναι ενεργή από εκείνους καθώς παίζει (έστω τις ώρες που παίζει) και δεν μπορούν να την αφαιρέσουν κατ' επιλογήν. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το τηλέφωνο χωρίς splitter/φίλτρα στην πρίζα, χωρίς να είναι το ρούτερ συνδεδεμένο;

Ναι τα εχω δοκιμασει ολα οσα μου ειπαν και οσα νομιζα οτι θα ειχαν αποτελεσμα αλλα τιποτα δυστυχως....

DSLaManiaC
31-05-11, 12:13
Εγω δε καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις ακομα.
Μετα το υφος που ειχε η εταιρια προς τα σενα σε φαση "ειναι τσαμπα η αναγνωριση κι αμα γουσταρει μπορει να μη δουλευει" γιατι δεν αλλαζεις παροχο?
Οταν μια εταιρια σου απευθυνεται μ αυτο το τροπο, γιατι της δινεις τα χρηματα σου?
Ακομα και εγωιστικα λιγο να το δεις..

prodromosfan
31-05-11, 12:29
Εγω δε καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις ακομα.
Μετα το υφος που ειχε η εταιρια προς τα σενα σε φαση "ειναι τσαμπα η αναγνωριση κι αμα γουσταρει μπορει να μη δουλευει" γιατι δεν αλλαζεις παροχο?
Οταν μια εταιρια σου απευθυνεται μ αυτο το τροπο, γιατι της δινεις τα χρηματα σου?
Ακομα και εγωιστικα λιγο να το δεις..

Kαλα κανει και το ψαχνει (αρκει να αντεχουν τα νευρα του)
γιατι τιποτα δεν ειναι δωρεαν και ολα τα πληρωνει.
Δεν ειναι αποδεκτη απαντηση αυτη και εγω δεν καταλαβα γιατι τον πηρε κιολας η υπαλληλος.
Τι θα τον εκφοβισει κιολας;

Παντως κι εγω δεν πιστευω οτι θα σου αλλαξουν ακρο για οποιοδηποτε λογο.

Κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και βλέπεις αλλιως μπορεις να διακοψεις και να επιλεξεις αλλη εταιρια,
και αν σου πουνε για χρεωση κλπ πολυ απλα τους λες οτι δεν μου παρεχετε σσωστη υπηρεσια.

DSLaManiaC
31-05-11, 12:34
Δε χρειαζεται να χαλιεται τοσο..

Δε μου το φτιαχνετε? Γεια σας.

alex24
31-05-11, 13:30
Εγω δε καταλαβαινω γιατι το ψαχνεις ακομα.
Μετα το υφος που ειχε η εταιρια προς τα σενα σε φαση "ειναι τσαμπα η αναγνωριση κι αμα γουσταρει μπορει να μη δουλευει" γιατι δεν αλλαζεις παροχο?
Οταν μια εταιρια σου απευθυνεται μ αυτο το τροπο, γιατι της δινεις τα χρηματα σου?
Ακομα και εγωιστικα λιγο να το δεις..

Δεν μπορω να κρυψω οτι το ψαχνω να φυγω γιατι δεν αντιμετωπιζουν με σεβασμο τον πελατη τους,παραδειγμα οσες φορες ειχα κανει παραπονα στην hol ηταν πολυ ευγενικοι και ακουγαν τι εχεις να πεις,αλλα με τα προβληματα που εχει το δικτυo δεν ειναι και οτι το καλυτερο για επιλογη.

Kαλα κανει και το ψαχνει (αρκει να αντεχουν τα νευρα του)
γιατι τιποτα δεν ειναι δωρεαν και ολα τα πληρωνει.
Δεν ειναι αποδεκτη απαντηση αυτη και εγω δεν καταλαβα γιατι τον πηρε κιολας η υπαλληλος.
Τι θα τον εκφοβισει κιολας;

Παντως κι εγω δεν πιστευω οτι θα σου αλλαξουν ακρο για οποιοδηποτε λογο.

Κανε μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ και βλέπεις αλλιως μπορεις να διακοψεις και να επιλεξεις αλλη εταιρια,
και αν σου πουνε για χρεωση κλπ πολυ απλα τους λες οτι δεν μου παρεχετε σσωστη υπηρεσια.

Ναι χαχα πηρε και μου μιλαγε πολυ ''αγρια''.Προσπαθουσα να της μιλησω οσο πιο ευγενικα μπορουσα αλλα τοσο μου την εδινε στα νευρα οσο αυτη μου ελεγε οτι δεν υφισταται προβλημα σαν να με εβγαζε τρελο..Ακρο δηλαδη ειναι βροχος?Απλα θελω να κανουν οτι ειναι για να λυσουν το προβλημα μου.

Seitman
31-05-11, 13:34
Εδώ έβγαλαν 510 άτομα τρελούς, σε εσένα που είσαι ένας θα κολλήσουν? ;)

prodromosfan
31-05-11, 13:35
ελα μου ντε.
λες η "αναγνωριση κλήσεων" να ειναι "ψυχαγωγικού χαρακτήρα εφαρμογή"; :hmm:

alex24
31-05-11, 13:52
ελα μου ντε.
λες η "αναγνωριση κλήσεων" να ειναι "ψυχαγωγικού χαρακτήρα εφαρμογή"; :hmm:

Iσως, απο αυτην την εταιρια ολα να τα περιμενεις :respekt:.Παντως σκεφτομαι μηπως κανω εκτροπη σε voip αριθμο εστω να βλεπω ποιος με καλει ή να τους κουνησω μαντηλι

Harby
31-05-11, 20:15
Η συσκευη είναι Panasonic?

alex24
31-05-11, 23:01
Η συσκευη είναι Panasonic?

Οχι siemens και philips

vshadow
14-07-11, 12:20
Είχα κι εγώ πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης στο σπίτι μου. Είχα ένα τηλέφωνο Panasonic συνδεδεμένο με το φίλτρο που μου έδωσε η forthnet και το router σε άλλη τηλεφωνική πρίζα συνδεδεμένο μέσω ενός splitter Speedtouch που είχα από παλιότερο σπίτι. Αυτό το splitter και το τηλέφωνο με Tellas σε άλλο σπίτι ήταν δοκιμασμένα και δούλευε η αναγνώριση.

Δεν πήρα καν τηλέφωνο, διότι από πρότερη εμπειρία ξέρω ότι δε θα έβγαζα άκρη όταν και αν έπιανα ποτέ γραμμή. Ψάχνοντας στα site άρχισα να κάνω δοκιμές.

Δοκίμασα με συσκευή τηλεφώνου Siemens που είχε αναγνώριση κλήσης σε σπίτι με forthnet και δε δούλεψε. Δοκίμασα με κλειστό το router και εξακολουθούσε να μη δουλεύει. Όταν έβαλα το router απευθείας στην πρίζα χωρίς να παρεμβάλλεται το splitter, τότε δούλεψε η αναγνώριση! Τι κουλό είναι τώρα αυτό... Το splitter δημιουργεί πρόβλημα μόνο στην αναγνώριση κλήσης; Και μάλιστα και με κλειστό το router;

Φυσικά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν ήθελα να βάλω το router και το τηλέφωνο στην ίδια πρίζα, αφού δε μας έδωσαν splitter αλλά ένα μόνο φίλτρο από τη forthnet. Και φυσικά τι θα γινόταν αν δεν ήξερα από υπολογιστές...

mihalos
14-07-11, 16:40
Και εγω μια απο τα ιδια με τον φιλο μου
Με το που εβαλα forthnet εχασα την αναγνωριση κλησεων, ενω με τις ιδιες συσκευες με ΟΤΕ δουλευε μια χαρα
Εδωσα 2 φορες βαβη για το ιδιο θεμα, το κοιταξαν απο τα κεντρικα ,ηρθε κ 2 φορες τεχνικος σπιτι τπτ.
Εχω αλλαξει 4 διαφορετικες συσκευες, δοκιμασα και με χωρις καθολου router τπτ
.Τελικα το πηρα αποφαση οτι με forthnet δεν θα εχω αναγνωριση κλησεων

ΜΑΙΚ
14-07-11, 17:15
Καλησπέρα και από εμένα...
Ο ALEX24 έχει κάθε δίκιο και πρέπει να έχει αναγνώριση στην γραμμή του.
Ο τρόπος που του μίλησε ο υπάλληλος στο τηλ κέντρο δεν είναι σωστός και είναι καταδικαστέος σε κάθε περίπτωση.
Επειδή ο υπάλληλος που του μίλησε έτσι στο τηλ δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση , θα πρέπει να το αναφερθεί στην εταιρεία.
εάν ο πελάτης έχει πρόβλημα με την αναγνώριση θα πρέπει η forthnet να το λύση.
Προτείνω να ζητήσεις έλεγχο της γραμμής σου για το λόγο που δεν έχεις αναγνώριση και να το ζητάς μέχρι να το φτιάξουν ή μέχρι να έρθει τεχνικός στο σπίτι και να σου δείξει ότι το δικό του τηλ βγάζει κανονικά αναγνώριση, οπότε σε αυτήν την περίπτωση φταίει η συσκευή.

........Auto merged post: ΜΑΙΚ πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πράγματι vshadow με τις συσκευές Panasonic παίζει μια ασυμβατότητα. Υπάρχουν μοντέλα που δεν βγάζουν αναγνώριση στο δίκτυο forthnet ενώ στου ΟΤΕ λειτουργούσαν κανονικά και το αντίστροφο δηλ μοντέλα που στον ΟΤΕ δεν είχαν στην forthnet να έχουν.

FSHOPAXD
14-07-11, 20:21
Εαν στο όριο του ΒΟΧ μπει συσκευή απλή, υπάρχει αναγνώριση ? εαν ναι τότε κάτι συμβαίνει εντός, εαν όχι τότε θα πρέπει να γίνει καταγραφή βλάβης στο 13831 και να ζητηθεί να ερθει τεχνικός να το ελένξει και από τις δυο πλευρές (Α/Κ-ΒΟΧ πελάτη).
Φυσικά και δεν ήταν σωστή η συμπεριφορά αυτού που απάντησε.

valen_gr
14-07-11, 20:37
ΒΟΧ πελατη δεν υπαρχει. Του ΟΤΕ ισως.

FSHOPAXD
14-07-11, 22:06
ΒΟΧ πελατη δεν υπαρχει. Του ΟΤΕ ισως.

Η είσοδος από την πλευρά του πελάτη εννοώ και όχι από την πλευρά του κέντρου(κατανεμητής κλπ) .

valen_gr
15-07-11, 01:20
Το ΒΟΧ απο οποια πλευρα και να το πιασεις ειναι ιδιοκτησια του ΟΤΕ και μονο αυτος ελέγχει εκει.

FSHOPAXD
15-07-11, 05:04
Το ΒΟΧ απο οποια πλευρα και να το πιασεις ειναι ιδιοκτησια του ΟΤΕ και μονο αυτος ελέγχει εκει.

To BOX , όπως και ο χαλκός είναι πραγματική ιδιοκτησία του Ελληνικού Λαού, του πατέρα μου, του παππού μου και όλων αυτών που πληρώσανε για να δημιουργηθούν.
Εαν σήμερα νομοθετικά εχει αποκλειστική διαχείριση ο ΟΤΕ αυτό είναι μια πραγματικότητα.
Αλλα από όπου και να το πιάσεις ανήκει σε αυτόν που το πλήρωσε.

prodromosfan
15-07-11, 10:10
Πράγματι έτσι θα πρέπει να είναι.
Ανήκε στον ελληνικό λαό και πουληθηκε το δικτυο αυτο καθαυτό απο την κυβερνηση,
και πλέον ανηκει στην Ανώνυμη Εταιρία ΟΤΕ Α.Ε.

Δυστυχως:(
γιαυτό και επικροτούμε την υπαρξη της ΕΕΤΤ και τις ενεργειες της,
και ας φωναζουν όσο θέλουν οι φιλ-ΟΤΕτζήδες.

alex24
15-07-11, 11:01
Εμενα η αναγνωριση φτιαχτηκε υστερα απο το mail που τους εστειλα και μετα απο την απαραδεκτη σταση της κυριας απο το τμημα εξ.πελατων.Το ξανα δηλωσε βλαβη και ως δια μαγειας η αναγνωριση δουλεψε παρ ολο που μου λεγανε οτι κοτσανα τους ερχοταν.Τελικα απ οτι εμαθα απο την τεχν.υποστηριξη ηταν θεμα ρυθμισεων και λεω εγω δεν μπορουσανε να κανουν αυτες τις ρυθμισεις απο τυν αρχη;Τωρα ειναι ολα οκ παρα μονο η αποκρυψη φαινετε με ενα 0..

invaider
15-07-11, 13:02
Τελικα απ οτι εμαθα απο την τεχν.υποστηριξη ηταν θεμα ρυθμισεων και λεω εγω δεν μπορουσανε να κανουν αυτες τις ρυθμισεις απο τυν αρχη;
Οχι

Υπαρχει καποιο Default Profil το οποιο συνηθος 99% δουλευει.
Τωρα λογο χαλκου-αποστασης και και και...... παρα πολλα πραγματα, ισως να μην δουλευε.
Το νουμερο μπορουν να ορισουν σε ποιον χτυπο θα στελνετε και καποιες αλλες παραμετρους.
πχ το default ειναι μεταξυ πρωτου και δευτερου ντριν.
εισαι μακρια απο το κεντρο?

alex24
16-07-11, 12:36
Ναι ειμαι μακρια 2,9 χμ απο το κεντρο και ναι στην αρχη ειχαν το default γιατι χτυπαγε μετα το 1ο κουδουνισμα του τηλ.

customer
06-01-12, 20:31
Κατι τετοια νηματα διαβαζω, και δεν αλλαζω παροχο.
Δεν θα μπορουσα ποτε να ανεχθω τηλεφωνια χωρις αναγνωριση κλησης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.