PDA

Επιστροφή στο Forum : 48 ώρες και ακόμα να ενεργοποιηθώ



pipeline23
28-05-11, 12:42
Εχουν περάσει πάνω από 48 ώρες από την Πέμπτη που ξεκίνησε η ενεργοποίηση μου και ακόμη να ενεργοποιηθώ. Στο μεταξύ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ενώ το Ιντερνέτ ενώ συγχρονίζει κανονικά σε καλή ταχύτητα 10.8 ενίοτε μου δίνει πρόσβαση και ενίοτε η πρόσβαση διακόπτεται (no Internet access), χωρίς να αποσυγχρονίζει, χωρίς να πέφτει, ασύρματο όλα οκ.
Από την εξυπηρέτηση πελατών έχω λάβει διάφορες αποαντήσεις όσον αφορά τον τύπο και τον χρόνο της αποκατάστασης. (Μετρήσεις στη γραμμή, ΕΒδάφ κλπ). Τωρα που γράφω ξαναδιακόπηκε η σύνδεση.
Εχω πάρει εντωμεταξύ μύνημα από την Wind ότι έχω ενεργοποιηθεί.
εν τωμεταξύ βλέπω σε pings ότι χάνω πακέτα 1 στα 100 περίπου..
Εχει κανείς ιδέα τι γίνεται?
Στέλνω ακυρωτικό τη Δευτέρα.

schumifer
28-05-11, 16:57
Η δική μου έκανε μία βδομάδα. Από Τρίτη σε Τρίτη.
Ο λόγος?
Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να ασχοληθεί 5 λεπτά με τη γραμμή μου. Την κούμπωσε σωστά ο πΟΤΕ στη Wind την Τρίτη το πρωί-πρωί και παρέμεινε σε κατεστραμμένο συγχρονισμό και χωρίς τηλέφωνο μέχρι την επόμενη Τρίτη. Τότε (μετά από πολλά τηλέφωνα εν τω μεταξύ και email) φαίνεται ότι κάποιος ασχολήθηκε λίγο και τώρα όλα δουλεύουν σωστά

africa_twin
28-05-11, 17:52
Εχουν περάσει πάνω από 48 ώρες από την Πέμπτη που ξεκίνησε η ενεργοποίηση μου και ακόμη να ενεργοποιηθώ. Στο μεταξύ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ενώ το Ιντερνέτ ενώ συγχρονίζει κανονικά σε καλή ταχύτητα 10.8 ενίοτε μου δίνει πρόσβαση και ενίοτε η πρόσβαση διακόπτεται (no Internet access), χωρίς να αποσυγχρονίζει, χωρίς να πέφτει, ασύρματο όλα οκ.
Από την εξυπηρέτηση πελατών έχω λάβει διάφορες αποαντήσεις όσον αφορά τον τύπο και τον χρόνο της αποκατάστασης. (Μετρήσεις στη γραμμή, ΕΒδάφ κλπ). Τωρα που γράφω ξαναδιακόπηκε η σύνδεση.
Εχω πάρει εντωμεταξύ μύνημα από την Wind ότι έχω ενεργοποιηθεί.
εν τωμεταξύ βλέπω σε pings ότι χάνω πακέτα 1 στα 100 περίπου..
Εχει κανείς ιδέα τι γίνεται?
Στέλνω ακυρωτικό τη Δευτέρα.
Δοκίμασε να βάλεις τους κωδικούς (username & pass) που σου έδωσε η wind για το mail στις ρυθμίσεις του router!

pipeline23
28-05-11, 18:35
Δοκίμασε να βάλεις τους κωδικούς (username & pass) που σου έδωσε η wind για το mail στις ρυθμίσεις του router!


Δεν μου έδωσε καθόλου κωδικούς

thenetpoet
28-05-11, 18:37
Εχουν περάσει πάνω από 48 ώρες από την Πέμπτη που ξεκίνησε η ενεργοποίηση μου και ακόμη να ενεργοποιηθώ. Στο μεταξύ το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ενώ το Ιντερνέτ ενώ συγχρονίζει κανονικά σε καλή ταχύτητα 10.8 ενίοτε μου δίνει πρόσβαση και ενίοτε η πρόσβαση διακόπτεται (no Internet access), χωρίς να αποσυγχρονίζει, χωρίς να πέφτει, ασύρματο όλα οκ.
Από την εξυπηρέτηση πελατών έχω λάβει διάφορες αποαντήσεις όσον αφορά τον τύπο και τον χρόνο της αποκατάστασης. (Μετρήσεις στη γραμμή, ΕΒδάφ κλπ). Τωρα που γράφω ξαναδιακόπηκε η σύνδεση.
Εχω πάρει εντωμεταξύ μύνημα από την Wind ότι έχω ενεργοποιηθεί.
εν τωμεταξύ βλέπω σε pings ότι χάνω πακέτα 1 στα 100 περίπου..
Εχει κανείς ιδέα τι γίνεται?
Στέλνω ακυρωτικό τη Δευτέρα.

το modem δεν αποσυχρονιζει και δεν πεφτει οπως λες αλλα χανεις προσβαση στο ιντερνετ οπως λες.
μηπως κατι στο ασύρματο φταιει? δοκιμασες με καλωδιο?

pipeline23
28-05-11, 20:28
το modem δεν αποσυχρονιζει και δεν πεφτει οπως λες αλλα χανεις προσβαση στο ιντερνετ οπως λες.
μηπως κατι στο ασύρματο φταιει? δοκιμασες με καλωδιο?

ναι βέβαια και με καλώδιο τα ίδια....

thenetpoet
28-05-11, 21:33
σε ποια περιοχη εισαι?

schumifer
29-05-11, 12:18
Δεν μου έδωσε καθόλου κωδικούς

Χεχε, και σε εμένα το είχαν "ξεχάσει"
Πάρε 13800 να στους δώσουν!

pipeline23
29-05-11, 12:25
Το ακυρωτικό τόχουν σίγουρο πάντως εάν μέχρι αύριο το μεσημέρι δεν επανέλθουν όλα κανονικά....

........Auto merged post: pipeline23 πρόσθεσε 1 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αυτό που με εξέπληξε είταν το ανθολόγιo των απαντήσεων που πήρα για το τι φταίει....πουσαι Netone

schumifer
30-05-11, 00:07
Άστα φίλε, ήξερα κι εγώ ότι σε οίκο ανοχής θα έπεφτα όπου και να πήγαινα αλλά η υπομονή που έκανα τη βδομάδα που δεν είχα νετ και τηλέφωνο δεν περιγράφεται. Και από υποστήριξη...3 στους 5 ήξεραν τι έλεγαν

silegav
30-05-11, 14:15
Πολύ εύκολο το χετε το ακυρωτικό πάντως. :Ρ Αν η γραμμή σου ενεργοποιηθεί με το καλό και είσαι οκ γιατί να φύγεις πάλι;

johnsruro
30-05-11, 23:52
ΝΑ ρωτήσω για ποιο λόγο επέλεξες τη Wind μετά της Netone, αφού απόσο άκουσα οι της Netone πήγαν σε CYTA?

schumifer
31-05-11, 11:00
Μπορεί να έχει και κινητό οπότε οικονομικά τον συμφέρει

thenetpoet
31-05-11, 20:38
τελικα εγινε τιποτα με τη γραμμη σου?

Nick2k2
03-06-11, 05:53
To ίδιο πρόβλημα συμβαίνει και με μένα. Είναι πραγματικά απαράδεκτοι. Ήταν η μεταφορά να γίνει στις 31/5, οπότε στις 1/6 με κόβει η On Telecoms το τηλέφωνο ως όφειλε (το Internet λειτουργεί κανονικά) και παίρνω τηλέφωνο στην Wind να ρωτήσω πότε θα γίνει η μεταφορά και μου λένε οτι η ενεργοποίηση παίρνει απο 2 εως 24 ώρες και θα πρέπει να περιμένετε να περάσει το χρονικό διάστημα. Ξαναπαίρνω το ίδιο βράδυ τηλέφωνο, όντας σχεδόν 12 ώρες χωρίς τηλέφωνο, και μου λένε δεν πρόλαβαν σήμερα οι τεχνικοί, η ενεργοποίηση θα γίνει το πολύ μεχρι αύριο το απόγευμα, στις 2/6 δηλαδή. Έχοντας παρέλθει το 24ωρο παίρνω το μεσημέρι τηλέφωνο κράζοντάς τους και μου λένε οτι έχω δίκιο και οτι θα έπρεπε να είχε ενεργοποιηθεί ήδη η γραμμή, το κοιτάει λίγο και λέει οτι είναι κάνουν τις τελικές μετρήσεις στην γραμμή και θα το προωθήσει το άιτημα ως επείγον και μέχρι το απόγευμα ή νωρίς το βράδυ θα γίνει η ενεργοποίηση. Φτάνει το βράδυ και αφού δεν έγινε κλασσικά τίποτα, ξαναπαίρνω την εξυπηρέτηση πελατών και μου τα μασούσε πάλι μην ξέροντας τι να πει, και οτι είναι ακόμα στο τελικό στάδιο ενεργοποίησης και μέχρι αύριο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί να ξαναπάρουμε τηλέφωνο. Έχοντας κλείσει σχεδόν 48 ώρες χωρίς τηλέφωνο σήμερα πάω σε ένα απο τα καταστήματα Wind που θέλω να κάνω και μια αλλαγή και θα γίνει της πόπης... Αν δεν έχει ενεργοποιηθεί μέχρι τότε, θα τους πω ή το ενεργοποιείτε τώρα ή τους στείλω ακυρωτικό και τελειώνει η υπόθεση. Είναι πραγματικά γελοία πράγματα αυτά, να κάνουν να συνδέσουν μια γραμμή 3 ημέρες, έχω την εντύπωση οτι κανείς τεχνικός δεν ασχολήθηκε με το θέμα και μου λένε διάφορες μπούρδες στο τηλέφωνο. Αλλά σήμερα είναι η τελευταία τους ευκαιρία, αν δεν το συνδέσουν μέχρι το μεσημέρι, τρώνε ακύρωση και κανονικά θέλει και καταγγελία αυτή η κατάσταση...:evil:

vassilis023
04-06-11, 19:48
Παιδιά το πρόβλημα αυτό που λέτε είχε παρουσιαστεί και σε εμένα και είχα "νεκρά" διαστήματα χωρίς ίντερνετ. Δοκίμασα με ένα ρούτερ sagem ενσύρματο που είχα από παλιά να δώ τι γίνεται. Αυτό που έσωσε την κατάσταση ήταν η απενεργοποίηση του firewall του ρούτερ της wind(ΖΤΕ) γεγονός που δεν επηρέασε σε κάτι εφόσον έχουν τα windows firewall και έχω και firewall στο ιnternet security. Όσο για τους κωδικούς και να μην τους βάλεις λειτουργεί απλά αν τυχει να αντιμετωπίσεις πρόβλημα και καλέσεις στο 13800 θα μπορουν να σε δουν συνδεδεμένο με το username και δεν θα χρειαστεί να δούν από το νούμερο τηλεφωνου αν έχεις ip, δηλαδή φαίνεται και από το username και από το password η ιp που πήρε το ρούτερ. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το firewall του ρούτερ............Αν δεν φταίει αυτό ενοείται οτι θα σου επιστρέψουν αναλογικά το πάγιο εφόσον δεν είχες ιντερνετ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.