PDA

Επιστροφή στο Forum : Μία ακόμα περίπτωση απάτης: Πωλητής της hol διαφήμιζε πρόσβαση μέσω οπτικών ινών



Σελίδες : [1] 2

easyrider77
30-05-11, 15:50
Τωρα πριν λιγο ηρθε ενας πωλητης απο HOL και μου ειπε οτι εχουν περασει οπτικες μεχρι το καφαο ..

εχει κανεις εμπειρια απο ταχυτητες γενικα με HOL - Αγ. Δημητριο..? κατι για 16-18 μου λεγε πιανουν στη γειτονια και γω με το ζορι πιανω 6-7.. :hmm:

djuan1988
30-05-11, 15:53
Δεν υπάρχει περίπτωση. Ψέματα σου είπε φυσικά.

easyrider77
30-05-11, 15:58
Ητανε πειστικος ο πιτσιρικας .. ρε του λεω 10 μετρα πιο κατω ειναι το καφαο.. δεν θα ειχα δει τα γρανια στο δρομο..? :p οχι λεει περασανε.. τι να του πεις.. και με ξυπνησε κιολας μεσημεριατικα..

nm96027
30-05-11, 16:06
Aναρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να κάνουμε μία μαζική καταγγελία στην ΕΕΤΤ προκειμένου να σταματήσει το πανηγύρι των πωλητών της hol. Για την ακρίβεια δεν αναρωτιέμαι, είμαι σίγουρος. Κακώς δεν το έχουμε ξεκινήσει τόσο καιρό.

easyrider77
30-05-11, 16:30
Και ειναι και θρασυ***στες.. επιμενουν..! αν ειχαν βαλει στα καφαο οπτικες θα το ειχαν μαθει μεχρι και τα κατσουλια με τη διαφημιση που θα κανανε.. Για ξεκινα κανα θρεντακι / διαδικασια βρε nm96027.. οχι τιποτα αλλο, νομιζουν οτι μασας , στη λενε νταιληκι φερε το λογαριασμο του οτε κλπ.. εχει χαρη που ειχε και μια πιτσιρικα μπανικη μαζι.. θαχε ακουσει τα μπινελικια.. :p

cranky
30-05-11, 16:34
Εγώ, για ένα πράγμα απορώ :

Γιατί δεν ζητάτε γραπτώς και με την υπογραφή τους, όσα σας υπόσχονται οι πωλητές όλων των παρόχων. :what:

easyrider77
30-05-11, 16:46
Ρε ελεγα να τον σουταρω με τη μια.. ας οψεται το νινακι που ητανε διπλα.. :p

vasileios13
30-05-11, 17:27
Ρε ελεγα να τον σουταρω με τη μια.. ας οψεται το νινακι που ητανε διπλα.. :p

Δε σε χάλασε........:rocker

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Aναρωτιέμαι αν τελικά πρέπει να κάνουμε μία μαζική καταγγελία στην ΕΕΤΤ προκειμένου να σταματήσει το πανηγύρι των πωλητών της hol. Για την ακρίβεια δεν αναρωτιέμαι, είμαι σίγουρος. Κακώς δεν το έχουμε ξεκινήσει τόσο καιρό.

Άντε,ξεκίνα.......να στείλουμε όλοι.....................:rocker

geopapath23
30-05-11, 22:51
Είναι τραγικοί οι πωλητές της hol. Ηθελα να ξέρω αν πας να υπογράψεις και το ψάξεις τι θα πουν?

dimitri_ns
30-05-11, 22:59
Είναι τραγικοί οι πωλητές της hol. Ηθελα να ξέρω αν πας να υπογράψεις και το ψάξεις τι θα πουν?

Θα σου πούν "λεφτά υπάρχουν"

johnsruro
30-05-11, 23:49
Συγγνώμη για να καταλάβω...έχει βγάλει πωλητές η ΗΟL στη γύρα και χτυπάνε κουδούνια και κάνουν προώθηση προιόντων, ή αυτό έγινε σε κάποιο κατάστημα? Αν είναι οι πρώτοι τότε δικαιολογημένα λένε ότι θέλουνε αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται και απλά θέλουν να πουλήσουν. Αν είναι οι δευτεροι τότε να μας ζήσει το εκπαιδευμένο προσωπικό!!!

valen_gr
01-06-11, 02:08
Η hol δεν εχει καταστήματα.
Προφανως μιλάμε για εξωτερικους "πωλητες" ο θεός να τους κανει...

easyrider77
01-06-11, 03:45
Συγγνώμη για να καταλάβω...έχει βγάλει πωλητές η ΗΟL στη γύρα και χτυπάνε κουδούνια και κάνουν προώθηση προιόντων, ή αυτό έγινε σε κάποιο κατάστημα? Αν είναι οι πρώτοι τότε δικαιολογημένα λένε ότι θέλουνε αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται και απλά θέλουν να πουλήσουν. Αν είναι οι δευτεροι τότε να μας ζήσει το εκπαιδευμένο προσωπικό!!!



Κουδουνια 3,30 - 4.00 μεσημερι φιλε.. να ξεκουραζεσαι και να σε πεταει στον αερα ο πιτσιρικας να σου πουλησει πνευμα για τις υπηρεσιες της HOL(E).. (εξηγω πιο πανω για δε τον σουταρα..)

vasileios13
01-06-11, 17:36
Κουδουνια 3,30 - 4.00 μεσημερι φιλε.. να ξεκουραζεσαι και να σε πεταει στον αερα ο πιτσιρικας να σου πουλησει πνευμα για τις υπηρεσιες της HOL(E).. (εξηγω πιο πανω για δε τον σουταρα..)

Φίλε είναι ώρα κοινής ησυχίας και δεν θα επεκταθώ παραπέρα.................:hit:

christakoss
02-06-11, 08:40
Εγώ, για ένα πράγμα απορώ :

Γιατί δεν ζητάτε γραπτώς και με την υπογραφή τους, όσα σας υπόσχονται οι πωλητές όλων των παρόχων. :what:

Τό είχα κάνει σε πωλητή της hol.Απλά ο τύπος είχε μείνει.Αντί να με δουλεύει αυτος,κατέληξα να τον δουλεύω εγω.
Τραγική πάντως αυτη η τακτική της hol

christossu
02-06-11, 08:56
Περασαν και απ τα δικα μου τα λημερια , πορτα πορτα........λεγοντας τις ιδιες ανοησιες
η και χειροτερες , οπως ..."εχουμε αγορασει την forthnet"
εγω βεβαια τους πηρα με τις κλωτσιες.....
λιγες μερες αργοτερα ανακαλυψα οτι είχαν ξεγελάσει αρκετούς αφελείς
και μια ερωτηση...αν γνωριζει κανεις...
Τι ειναι αυτοί ?

Seitman
02-06-11, 09:09
Αυτοί είναι εξωτερικοί συνεργάτες που δουλεύουν με το "κεφάλι". Όσο περισσότερα συμβόλαια, τόσο μεγαλύτερη προμήθεια.

avafeiadis
09-06-11, 13:02
Μόλις τώρα μού ήρθε ένας τέτοιος, στην Καλαμαριά. Λίγο ότι ήμουν ζαλισμένος, λίγο ότι ήταν απίστευτος μαρκετίστας (τα ψέματα τα έλεγε με απίστευτη ευκολία) τσίμπησα και κάθισα να ακούσω τι προσφέρει. {Λέω για ψέματα, γιατί πέρασαν -λέει- οπτικές μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Τέλος πάντων μάσαγε τα λόγια του, με μπέρδεψε κ μένα}.

Δυστυχώς το μετάνιωσα που του έδειξα το λογ/σμό της forthnet (βλακεία μου, αλλά έγινε). Ντεμέκ ήθελε να τσεκάρει στα χαρτιά του αν ο βρόγχος μου καλύπτεται από τις νέες οπτικές που έβαλαν. Παίζει να έχω κάνα πρόβλημα; Το λέω, γιατί πάνω αναγράφεται ο ΑΦΜ κλπ. Δε ζητάω να γίνετε μάντεις, απλώς αν έχει ακουστεί κάνα ακραίο σενάριο...

cranky
09-06-11, 13:07
Παίζει να έχω κάνα πρόβλημα; Το λέω, γιατί πάνω αναγράφεται ο ΑΦΜ κλπ.
Μπά.
Σέ τί θα του χρησιμεύσει ;
Δεν μπορεί να σε δεσμεύσει, αν δεν έχει κάπου την υπογραφή σου.
Αλλιώς, θα κινδύνευε οποισδήποτε κόβει αποδείξεις λιανικής. :what:

avafeiadis
09-06-11, 13:13
Ευχαριστώ cranky. Κάηκα στο χυλό, φυσώ και το γιαούρτι... Υπογραφή δε θα έβαζα φυσικά, αλλά τη βλακεία να κάτσω να ακούω "πατάτες", την έκανα. Απίστευτοι αυτοί οι πωλητές της Hol.

DSLaManiaC
09-06-11, 13:15
Καλα καλα... Σε λιγο καιρο που θα βλεπετε κουστουματους της HOL να ψαχνουν τα σκουπιδια στις γειτονιες θα σας πω εγω:Ρ

dkmaster
09-06-11, 13:36
Ρε παιδιά είναι απλό, οι εξωτερικοί συνεργάτες από τη στιγμή που πληρώνονται ανα συμβόλαιο θα σας πουν ότι θα έχετε και οικόπεδο στο φεγγάρι μαζί με τις οπτικές. Αν δεν ενδιαφέρεστε να αλλάξετε εταιρία μην τους ανοίγετε. Μετά δικαιολογίες του τύπου, ήταν ωραίο το γκομενάκι (λες και αν σου κάνει συμβόλαιο θα σου κάτσει κιόλας) ή τα έλεγε ωραία είναι βλακείες και τρέχετε μετά να ακυρώνετε αιτήσεις και σας φταίει η hol και η κάθε hol.

Όλα από εμάς ξεκινάνε σε αυτό το κομμάτι, γι' αυτό προσοχή πρώτα στον εαυτό σας.

avafeiadis
09-06-11, 13:46
Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου, είπα ήδη ότι έκανα βλακεία. Επί της ουσίας συμφωνώ dkmaster, όμως ήθελα να καταδείξω ότι εγώ που διαβάζω το adslgr κόντεψα να την πατήσω, λόγω διάφορων συγκυριών (δεν είναι ανάγκη να επεκταθώ). Φαντάσου κάποιος που δεν έχει όντως ιδέα, τι μπορεί να πάθει, οπότε υπάρχει θέμα της εταιρικής ευθύνης. Δεν υπάρχει;

dkmaster
09-06-11, 14:05
Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα, αλλά σε γενικότερο επίπεδο. Θέμα εταιρικής ευθύνης δεν υπάρχει καθώς δεν είναι από την ίδια την hol οι πωλητές αλλά εξωτερικοί συνεργάτες. Και να σταματήσουν να συνεργάζονται με τους συγκεκριμένους θα αρχίσουν με άλλους. Αυτό το κάνουν λίγο πολύ όλες οι εταιρίες. Εμένα η wind με έχει πρήξει στα τηλέφωνα κάθε μέρα για να βάλω και ίντερνετ γιατί οι οπτικές ίνες θα είναι μέχρι το σπίτι και όταν τους ρωτάω, άρα δεν θα έχω adsl θα έχω fiber to the home, μου λένε όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα έχετε adsl αλλά με την οπτική είναι να φτάνει μέχρι το σπίτι.

Το ζουμί είναι πως όλοι τα ίδια λένε και δεν είναι μέσα από την εταιρία για να μπορείς να κάνεις καταγγελία και να βρεις το δίκιο σου εύκολα.

easyrider77
09-06-11, 14:56
Ευχαριστώ cranky. Κάηκα στο χυλό, φυσώ και το γιαούρτι... Υπογραφή δε θα έβαζα φυσικά, αλλά τη βλακεία να κάτσω να ακούω "πατάτες", την έκανα. Απίστευτοι αυτοί οι πωλητές της Hol.


Ναι βλακεια, οπως και γω σπαταλησα 10 λεπτα να ακουω τον πιτσιρικα να λεει το πημα αλλα δε γινεται στο σπιτι σου να μην ανοιγεις η να μην ακους τιποτα.. ταμπουρωμενοι ειμαστε..? :p

yiapap
09-06-11, 15:00
Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα, αλλά σε γενικότερο επίπεδο. Θέμα εταιρικής ευθύνης δεν υπάρχει καθώς δεν είναι από την ίδια την hol οι πωλητές αλλά εξωτερικοί συνεργάτες. Και να σταματήσουν να συνεργάζονται με τους συγκεκριμένους θα αρχίσουν με άλλους. Αυτό το κάνουν λίγο πολύ όλες οι εταιρίες. Εμένα η wind με έχει πρήξει στα τηλέφωνα κάθε μέρα για να βάλω και ίντερνετ γιατί οι οπτικές ίνες θα είναι μέχρι το σπίτι και όταν τους ρωτάω, άρα δεν θα έχω adsl θα έχω fiber to the home, μου λένε όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα έχετε adsl αλλά με την οπτική είναι να φτάνει μέχρι το σπίτι.

Το ζουμί είναι πως όλοι τα ίδια λένε και δεν είναι μέσα από την εταιρία για να μπορείς να κάνεις καταγγελία και να βρεις το δίκιο σου εύκολα.Συγγνώμη αλλα διαφωνώ!
Οι "εξωτερικοί συνεργάτες" πληρώνονται από την (όποια) HOL. Συνεπώς η HOL έχει ευθύνη για το ότι αγύρτες λένε ψέματα στον κόσμο.
Θυμίζω ότι η ΕΕΤΤ έχει στο παρελθόν επιβάλει πρόστιμα (νομίζω στην Tellas) για τέτοιες πρακτικές.

ipo
09-06-11, 15:03
Φοβερό το brain strorming της κοινότητας. Ήδη εκφράστηκαν δύο καινοτόμες ιδέες επιθετικής αλλαγής παρόχου. :lol:

1)

Καλα καλα... Σε λιγο καιρο που θα βλεπετε κουστουματους της HOL να ψαχνουν τα σκουπιδια στις γειτονιες θα σας πω εγω:Ρ
Όποιος δεν καίει τα έγγραφά του και τα πετάει στα σκουπίδια ή στην ανακύκλωση, θα κινδυνεύει να βρεθεί με άλλο πάροχο. :p


2)

Μετά δικαιολογίες του τύπου, ήταν ωραίο το γκομενάκι (λες και αν σου κάνει συμβόλαιο θα σου κάτσει κιόλας) ...
Θα συνάπτει συνεργασία ο πάροχος με ένα γραφείο "συνοδών" και θα σου κάνει η τύπισσα πρόταση: "Με αλλαγή παρόχου η εταιρεία μας σας προσφέρει μασάζ με full extra." :p

Βάζουν τώρα τους κοστουμάτους να λένε για οπτικές ίνες... Very last year! :p

dkmaster
09-06-11, 19:21
Συγγνώμη αλλα διαφωνώ!
Οι "εξωτερικοί συνεργάτες" πληρώνονται από την (όποια) HOL. Συνεπώς η HOL έχει ευθύνη για το ότι αγύρτες λένε ψέματα στον κόσμο.
Θυμίζω ότι η ΕΕΤΤ έχει στο παρελθόν επιβάλει πρόστιμα (νομίζω στην Tellas) για τέτοιες πρακτικές.

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά για να γνωρίζει ο κάθε πάροχος πως ο εξωτερικός συνεργάτης είναι προβληματικός χρειάζεται feedback είτε από πελάτες που έγιναν με αυτόν τον τρόπο (εξαπατήθηκαν) είτε από καταγγελείες.


Φοβερό το brain strorming της κοινότητας. Ήδη εκφράστηκαν δύο καινοτόμες ιδέες επιθετικής αλλαγής παρόχου.

Το συγκεκριμένο παράδειγμα το ανέφερα εξαιτίας αντίστοιχου comment
Ρε ελεγα να τον σουταρω με τη μια.. ας οψεται το νινακι που ητανε διπλα..

Αν και γνωρίζω πως το συγκεκριμένο ήταν αστεϊσμός έχω δει περίπτωση φίλου(μάπα) που άνοιξε γι' αυτόν τον λόγο, επειδή ήταν ωραίο το γκομενάκι και τελικά έκανε αίτηση στον πάροχο εκείνο.

Seitman
10-06-11, 13:14
Από άλλο θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=516178):


Περιοχη Αγ. Ιεροθεος , Περιστερι.
Ειμαστε τωρα στη 4η ημερα χωρις τηλεφωνο & internet.
Το 121 με πληροφορησε οτι ειναι καλωδιακη βλαβη σε ολη τη περιοχη.
Αναρωτιεμαι γιατι η αποκατασταση της βλαβης ειναι τοσο χρονοβορα.
Κατανοω οτι και σε ενναλακτικο παροχο να ημουν δεν θα αλλαζε κατι, αν και ο πανω οροφος που εχει hol εχει internet & τηλεφωνια .
Το ξεπουλημα του ΟΤΕ ανοιξε τον ασκο του Αιολου;;

Είδατε βρε κακοί?
Αμέσως να τους κατηγορήσετε. Έβαλαν οπτικές ίνες μέχρι τα σπίτια :crazy:

nnn
10-06-11, 13:39
:whistle: τι εμποδίζει τον κουστουμάτο να στείλει την αίτηση αφού έχει τα στοιχεία ?
ΑΦΜ, αριθμό βρόχου κλπ ?
:whistle:

DSLaManiaC
12-06-11, 01:38
:whistle: τι εμποδίζει τον κουστουμάτο να στείλει την αίτηση αφού έχει τα στοιχεία ?
ΑΦΜ, αριθμό βρόχου κλπ ?
:whistle:

Το ότι αν στείλει αίτηση χωρίς την υπογραφή σου μπορείς να τον πας μέσα για κακούργημα.

Εγώ δε θα το έκανα στη θέση του.

xaker
14-06-11, 19:52
εμενα μου ειχαν σπάσει τα ... κάθε εβδομάδα επερναν και απο ενα τηλ μέχρι που σταμάτησαν τις μ... για fiber to the home και μου έκαναν πίστωση στον 1 λογαριασμό 50€ (έγινε κανονικά)

emeliss
14-06-11, 22:55
Το ότι αν στείλει αίτηση χωρίς την υπογραφή σου μπορείς να τον πας μέσα για κακούργημα.
Έχει γίνει χιλιάδες φορές. Το χιλιάδες χωρίς υπερβολή. Κανένας δεν μπήκε μέσα για κακούργημα. Κάτι μικρά πρόστιμα έπεσαν.

DSLaManiaC
17-06-11, 22:58
Έχει γίνει χιλιάδες φορές. Το χιλιάδες χωρίς υπερβολή. Κανένας δεν μπήκε μέσα για κακούργημα. Κάτι μικρά πρόστιμα έπεσαν.

Η πλαστογραφία και η απάτη δεν είναι κακουργήματα?

Όχι στη HOL (η οποία μπορεί να ισχυριστεί μεμονωμένο περιστατικό και άγνοια), μήνυση προσωπικά σ αυτόν τον πωλητή που το κανε. Και μη μου πείτε ότι "τι φταίει αυτός" και "η εταιρία τον έβαλε". Έχουμε ευθύνη για τις πράξεις μας.

Σίγουρα ξέρουν ποιος είναι, αλλιώς δε θα έπαιρνε bonus απ την αίτηση.

antonis556
18-06-11, 12:58
Δεν εχω δει προσωπικα καποιον πωλητη , αλλα εχθες ετυχε να ακουσω σχετικη διαφημιση στο ραδιο και ελιωσα στο γελιο ...

emeliss
18-06-11, 13:00
Η πλαστογραφία και η απάτη δεν είναι κακουργήματα?
Μην ρωτάς εμένα. Ρώτα αυτούς που στην ουσία επιβράβευαν τέτοιες τακτικές ώστε να αλλάξουν μέγεθος τα κομμάτια της πίτας.

kontinos
19-06-11, 15:50
Εδω τηλεφωνικο κεντρο των νοτιοανατολικων αναφερει πως αν θες να κανεις διακοπη συμβολαιου δεν υπαρχει ποινη βαση του νομου υπερ του καταναλωτη... Η ατακα εχει ως εξης> "Μπορειτε να κανετε το συμβολαιο και μετα τους πρωτους 3 ΔΩΡΕΑΝ μηνες με την τωρινη προσφορα μας να κανετε διακοπη του συμβολαιου χωρις να πληρωσετε τιποτα, με βαση τον νομο περι προστασιας του καταναλωτη"..
Υπεροχα πραγματα?

elladara
01-09-11, 08:41
:gun::gun::gun::gun::gun::gun::gun::gun: φέρτε μου και άλλους πωλητές! :tease::tease::chair::chair::chair::hit::hit::hit::hit::gun::gun::gun::gun:

geopapath23
01-09-11, 14:23
Μόλις μου χτύπησε την πόρτα μου ένα ξανθό ΜΟΝΤΕΛΟ πωλητής της χολ. Μίνι φούστα. τρομερό κορμί και σπαστή προσφορά. Παραλίγο να αλλάξω πακέτο το παραδέχομαι :)

xaker
10-10-11, 22:29
φαρσα απο ελληνοφρενεια σε hol
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=B4-IG4t1-Iw

GIOPER2
18-10-11, 22:34
Γεια σας παιδιά,
ξέρετε από τη στιγμή που έχει υπογραφεί η αίτηση αλλά δεν έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία αν είναι δυνατόν να ακυρωθεί η αίτηση αυτή χωρίς να πληρώσω προστιμο ;

Vitruvian78
18-10-11, 23:15
Ναι, γινεται. Παίρνεις στην εταιρεία να μάθεις αν λάβανε την αίτησή σου. Αν σου πούνε ναι, τότε στέλνεις ένα φαξ με την ταύτοτητά σου και τους λες παρακαλώ επιθυμώ την ακύρωση της αίτησης μου για ενεργοποίηση. Το στέλνεις και μετα απο 2-3 μέρες παίρνεις να επιβεβαιώσεις οτι το λάβανε και οτι ακυρώσανε την αίτηση σου....

GIOPER2
18-10-11, 23:19
ευχαριστώ Vitruvian78

kronos911
26-10-11, 11:54
Σήμερα τα «κουστούμια» είναι στα Ιωάννινα. Τα κλασικό παραμύθι ότι είμαστε για τα τηλέφωνα. Μόλις είπα ότι είμαι στην hol τότε μου είπαν ότι και αυτή είναι από εκεί.

lunatic
02-12-11, 21:58
Ναι περάσανε σήμερα και απο μένα... είναι για κλωτσιές...

akis8607
02-12-11, 22:41
παντως να ξερετε οτι τα παιδια αυτα δεν τα στελνει η hol. ειναι εταιριες δηθεν marketing και εκμεταλευται τους φοιτητες και τα παιδακια που δε βρισκουν δουλεια με τιποτα.ενα παραδειγμα ειναι αυτη http://www.wwo.gr/wwo_gr.html εκπροσωπουν hol wind vodafone. τα ξερω αυτα γιατι ειχε παει ενας φιλος να δουλεψει φυσικα μολις ειδε τι παιζει εφυγε τρεχωντας

enakos
03-12-11, 17:43
εξωτερικοι συνεργατες ειναι

emeliss
03-12-11, 18:10
@δύο παραπάνω
Και τι με αυτό;

papajo
13-12-11, 16:48
Μόλις τώρα μού ήρθε ένας τέτοιος, στην Καλαμαριά. Λίγο ότι ήμουν ζαλισμένος, λίγο ότι ήταν απίστευτος μαρκετίστας (τα ψέματα τα έλεγε με απίστευτη ευκολία) τσίμπησα και κάθισα να ακούσω τι προσφέρει. {Λέω για ψέματα, γιατί πέρασαν -λέει- οπτικές μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Τέλος πάντων μάσαγε τα λόγια του, με μπέρδεψε κ μένα}.

Δυστυχώς το μετάνιωσα που του έδειξα το λογ/σμό της forthnet (βλακεία μου, αλλά έγινε). Ντεμέκ ήθελε να τσεκάρει στα χαρτιά του αν ο βρόγχος μου καλύπτεται από τις νέες οπτικές που έβαλαν. Παίζει να έχω κάνα πρόβλημα; Το λέω, γιατί πάνω αναγράφεται ο ΑΦΜ κλπ. Δε ζητάω να γίνετε μάντεις, απλώς αν έχει ακουστεί κάνα ακραίο σενάριο...

Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας πως αυτοί οι άνθρωποι δεν αποτελούν προσωπικό της hol, η hol χρηματοδοτεί μια X εταιρία, αυτή η X εταιρία έχει ανοίξει γραφειάκια δήθεν marketing και εγώ δεν ξέρω τι και ψάχνει για καημένους (υπό την έννοια ότι χρειάζονται άμεσα χρήματα για να επιβιώσουν) που δεν έχουν τυπικά προσόντα (χαρτιά υγείας από τα ελληνικά ιδρύματα) αλλα έχουν κάποια βασικά προσόντα για την δουλειά (έχουν φυσιολογικό IQ, ξέρουν να διαβάζουν, να μιλάνε, να περπατάνε, και τους κόβει λίγο στην κουβέντα...

άσχετο αλλα παρακολουθώντας αγγελίες καμια φορα στο internet έχω φρίξει με το ψώνιο-ταγαριά κάποιων εργοδοτών που θέλουν μέχρι και κλητήρες με μεταπτυχιακά....)

προσλαμβάνουν κάτι τέτοιους λοιπόν γιατί είναι η μονη κατηγορια ανθρώπου στην ελλάδα που θα δεχτεί να δουλέψει χωρίς μισθό...

οποτε αν φταίει κάποιος φταίει η διαφημιστική εταιρία!

αλλα ούτε αυτή δεν φταίει!

φταίει η κατάντια της ελληνικής κοινωνίας! (σε όλα τα επίπεδα) άρα φταίμε εμείς! και θα εξηγήσω εν μέρη γιατί. (δεν θα το αναπτύξω εντελώς γιατί θα πάρει σελίδες επί σελίδων.. )



Αυτά τα παιδιά λοιπόν (η και μεγάλοι άνθρωποι πολλές φορες) πηγαίνουν συνήθως επειδή είναι αφελείς θαμπώνονται από τις "φοσκωμενες" αγγελίες (στέλεχος marketing, συνεχής εκπαίδευση, επίτευξη στόχων, καριέρα σε εταιρία με λογότυπο κτλ )

-που σε με μια υγιής κοινωνία δεν θα ήταν αφελείς γιατί πράγματι πολλοί άνθρωποι πχ στις ΗΠΑ έτσι στήσανε κολοσσούς εκατομμυρίων ξεκινώντας από τίμιες και αξιοπρεπείς δουλειές door το door και σιγά σιγά αποδεικνύοντας την αξια τους παιρνανε προαγωγές... στην ελλάδα όμως δεν είναι συνεχές το συστημα αυτό.. σε καταναλώνει και μόλις πάρει αυτό που χρειάζεται σε πετάει και ψάχνει το επόμενο θύμα-


μεγάλη παρένθεση συνεχίζω... λοιπόν όταν πηγαίνουν εκεί αυτοί οι νέοι δεν τους δίνουν ένα μάτσο συμβόλαια και τους στέλνουν για κυνήγι...

όντως τους εκπαιδεύουν τώρα το ποσο καλά είναι άλλο θέμα... πάντως στόχος της εκπαίδευσης είναι το social engineering και όχι τα ψέματα! ισα ισα δέχονται συστάσεις για να μην λένε ψέματα (και αν κάποιος πελάτης ακυρώσει το συμβόλαιο του επειδή δεν ήταν ευχαριστημένος χάνουν και την προμήθεια.. οποτε δεν τους συμφέρει!)

τους μαθαίνουν περισσότερο πως να σε πιάσουν στον ύπνο και πως να σε πείσουν.. πως να σου αλλάξουν την στάση (από εχθρική σε φιλική) και γενικά πως να παίρνουν τον έλεγχο σε μια κουβέντα..

πχ ένα σύστημα που παρατήρησα ότι χρησιμοποιούν είναι το YES,YES έχει παρατηρηθεί ότι αν αποκριθείς θετικά τουλάχιστον 2 φορες σε έναν άνθρωπο και αυτός σου ζητήσει στο καπάκι να κανεις κάτι τότε μάλλον θα τον εμπιστευθείς και θα το κανεις...

Γιαυτο σου κάνουν 2 βλακώδεις ερωτήσεις που σίγουρα θα απαντήσεις θετικά... πχ

-σταθερό του ΟΤΕ δεν έχετε?
-ναι (1)
-Από 210 δεν ξεκινάει ο αριθμός σας?
-ναι (2)
-Φέρτε μου λοιπόν τον λογαριασμό σας (προτείνοντας τον δείκτη τους επιτακτικά και μετά γυρίζοντας την πλάτη σημειώνοντας κάτι δήθεν πως έχουν δουλειά και πως σου κάνουν χάρη που ασχολούνται με εσένα... ) για να δούμε ποσα λεφτά μπορούμε να σας γλιτώσουμε.

7/10 8a πιαστεί στον ύπνο ο άλλος και θα το κάνει..

αλλα και να αρνηθεί μαθαίνουν τα λεγόμενα "γυρίσματα"


Μέχρι εδώ όλα καλά...

Τα κακά ξεκινάνε στο ότι οι άνθρωποι αυτοί είναι παιδιά καταπιεσμένα με προβλήματα... έχουν αποτύχει στις πανελλήνιες (η δεν δώσανε καν επειδή γνώριζαν η φοβήθηκαν πως δεν μπορούν να τα καταφέρουν) και έχουν την πλύση εγκεφαλου ότι είναι πλέον άνθρωποι ανίκανοι για προκοπη και το μέλλον τους είναι εντελώς αβέβαιο... οποτε κάνουν τα πάντα για τα αρπάξουνε έτσι ώστε να αισθανθούν ασφάλεια και επίσης να είναι σε θέση να ικανοποιήσουν και μια άλλη πλύση εγκεφαλου που έχουν δεχτεί αυτή του πλούσιου lifestyle.. ότι θα γίνουν πιο ευτυχισμένοι με ένα ακριβό ρολοι και ένα περίεργο ποτό στο μεγαλύτερο club της αθηνας...

Και παρακάμπτουν την εκπαίδευση τους αρχίζοντας να θεωρούν ότι είναι πιο έξυπνοι από αυτό (και ίσως υπο συνθήκες να είναι παρότι αυτή η σκέψη είναι εξ αρχής λάθος και τους οδηγεί σε λάθος αποτελέσματα... φταίει η ελληνική απαιδεία σε αυτό τους το concept.. ) και ότι είναι καλύτερα για αυτούς να δουλέψουν τον κόσμο για να κερδίσουν περισσότερα...


από την άλλη είναι και οι ελληνάρες που θέλουν να κοιμούνται 10 ώρες το βραδυ και 4 ώρες μέχρι το απόγευμα (μεσημέρι για αυτούς) σε μια χωρα που είναι υπό κατάρρευση και που θα έπρεπε να κόβουν ώρες ξεκούρασης ακόμη και από τις βραδινές...(αλήθεια σε χώρες με ισχυρή οικονομία όπως πχ η γερμανία.. έχουν μεσημεριανές ώρες ύπνου? η στην κίνα κοιμούνται τόσο πολύ? είναι πιο δυνατοί η πιο έξυπνοι από εμάς εκεί? πως τα καταφέρνουν?)

και που θεωρεί εισβολέα και άνθρωπο χαμηλότερης νοημοσύνης τον οποιοδήποτε χτυπήσει την πόρτα του σπιτιού του.. (ο φιλόξενος δίας ξεχάστηκε....)

Οι οποιο συνεισφέρουν με την νοοτροπια τους και αναγκάζουνε τα παιδια αυτα να κάνουν τέτοια κολπάκια γιατί αλλιώς θα τρώγανε πόρτα από όλους....

οποτε είναι ένας φαύλος κύκλος... αποδεχτείτε το αλλιώς δράστε θετικά ξεκινώντας από την ριζα του προβλήματος και όχι σαν κυρα μαρίκες κάνοντας απρόσωπες μηνύσεις εδώ και εκεί...

yiapap
13-12-11, 16:59
Για νιοστή φορά:
Οι άνθρωποι αυτοί έρχονται και λένε "Είμαστε από τη HOL". Ή στην καλύτερη "Θέλουμε να σας κάνουμε μια προσφορά εκ μέρους της HOL"

Ποσώς με ενδιαφέρει ποιός τους πληρώνει, αν πέρασαν πανελλαδικές, αν έχουν προσωπικά θέματα ή αν οι Ελληνάρες κοιμούνται 14 ώρες και νυστάζουν!
Ποσώς όμως.

Υπεύθυνη 100% είναι η εταιρεία που τους χρησιμοποιεί στην προκειμένη η HOL. Γιατί δηλαδή οι ίδιες (ή αντίστοιχες) ανοησίες δεν ακούγονται τόσο συχνά από άλλες εταιρείες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.