PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλακτικές λύσεις μέχρι την Ενεργοποίηση !!



WebChief
30-05-11, 17:16
Θα ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας επειδη ΔΕΝ τα γνωριζω και πολυ καλα αυτα τα πραγματα. Ειμαι πελατης NetOne και εχω κανει αιτηση στην Cyta (κανονικα, για double-play οπως και πολλοι αλλοι πελατες της NetOne). Μιλησα με την Cyta και μου δινουν πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης στις 14 Ιουνιου (ισως και μερικες μερες νωριτερα αν ειμαι τυχερος, εξαρταται απο τον ΟΤΕ μου ειπαν). :sorry: Και η NetOne μου ξεκαθαρισε οτι απο την 1η Ιουνιου ΔΕΝ θα χω ουτε τηλεφωνο ουτε Internet (ζητησα καποια "παραταση", αλλα για τεχνικους λογους ΔΕΝ γινεται). :(

Εχετε να μου προτεινετε καποιες ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ λυσεις για αυτες τις 2 βδομαδες που θα ειμαι χωρις τηλεφωνο/internet ? Υπαρχει καποια "υπηρεσια" (πχ με καρτες απο τα περιπτερα, κλπ) που μπορει να μου δινει ΕΣΤΩ Internet στο σπιτι ? (και ισως αστικα τηλεφωνα αλλα δεν με πολυνοιαζει αυτο, βασικα το INTERNET χρειαζομαι !!). Γινεται να εχω το κινητο μου ως "modem" για το laptop η το επιτραπεζιο pc στο σπιτι ? Η θα πρεπει να τρεχω καθε μερα στα Internet Cafe ?? :hmm:

Οποιαδηποτε εναλλακτικη λυση εχετε να μου προτεινετε ! Ευχαριστω πολυ !! :)

Geocheats2
30-05-11, 17:31
Για κάρτες από περίπτερα μάλλον αδύνατο γτ όπως είπες θα σου κόψουν το τηλέφωνο . Άν έχεις κάποιο android ή ios κινητό μπορείς να μοιράζεσαι την σύνδεση της cosmote/wind/vodafone με το pc σου ασύρματα/ενσύρματα (μεσω usb) αλλά το pc τρώει τρελό data σε σχέση με το κινητό . Αλλά μην βιαστείς (εννοώ μην αρχίσεις και βάζεις κάρτες αβέρτα στο κινητό) περίμενε να δεις τι θα γίνει από μεθαύριο. Και κάτι άλλο για δες αν μπορείς να συνεννοηθείς με κάποιον καλό γείτονα να σου δίνει internet ασύρματα ή ενσύρματα

WebChief
30-05-11, 20:02
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, αυτο το τελευταιο που εγραψες ακουγεται καλη ιδεα !! (εχω καποιον γειτονα υποψη μου, αλλα μαλλον θα χρειαστω 50 μετρα καλωδιο δικτυου επειδη μας χωριζουν 4 οροφοι, ελπιζω να βρω τοσο μακρυ στην αγορα !) :)

pan24
30-05-11, 20:05
μπορεις να παρεις internet απο τον γειτονα ασυρματα

Geocheats2
30-05-11, 20:30
μπορεις να παρεις internet απο τον γειτονα ασυρματα

στους 4 ορόφους θέλεις τουλάχιστον 2 καλά repeaters μην σου πω 3 αρα το καλώδιο είναι μονόδρομος

pan24
30-05-11, 20:58
οχι απαραιτητα.εγω σε διωροφη μονοκατοικια με dlink repeater της συμφορας πιανω ανετα.το θεμα με το καλωδιο ειναι πως θα φτασει 4 οροφους?θα το κρεμασει απο το μπαλκονι?

Geocheats2
30-05-11, 21:09
Μπορεί . Το τι θα κάνει είναι δικό του θέμα μπορεί κάλλιστα να το περάσει απο κάποιον φωταγωγό αν υπάρχει εγώ ιδέες δίνω

........Auto merged post: GEOCHEATS2 πρόσθεσε 3 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

αλλά το κόστος ανάμεσα σε 1 το λιγότερο repeater (http://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html) και 40 μέτρα καλώδιο (http://www.skroutz.gr/c/694/kalodia-diktyou.html?keyphrase=utp+40m) ειναι τα διπλά λεφτά

WebChief
30-05-11, 21:14
απο τον 6ο οροφο θα το πεταξω κατω να φτασει στον 2ο παιδια, καπως θα το βολεψουμε στις μπαλκονοπορτες, θα κανουμε καμμια πατεντα με τον γειτονα (ευτυχως εχει ζεστανει και ο καιρος) ... 2 βδομαδες ειναι αυτες, δεν παλευονται offline ... ;) (ευχαριστω πολυ για το link του καλωδιου, δεν περιμενα οτι θα χει μονο 10 ευρω !)

dimitri_ns
30-05-11, 21:21
οχι απαραιτητα.εγω σε διωροφη μονοκατοικια με dlink repeater της συμφορας πιανω ανετα.το θεμα με το καλωδιο ειναι πως θα φτασει 4 οροφους?θα το κρεμασει απο το μπαλκονι?

Μια χαρά είναι, σαν καλώδιο εξωτερικης κεραίας τηλεόρασης
Το πρόβλημα είναι πως από τα δύο μπαλκόνια θα μπείς μέσα

Ανάλογα με το modem/router/πάροχο του γείτονα/αν υπάρχει ρεύμα κοντά στον κατανεμητή της πολυκατοικίας ώστε να μπεί το router εκεί, η καλλίτερη περίπτωση είναι να πάρεις σήμα από τον κατανεμητή, συνδέοντας την εσωτερική σου εγκατάσταση με αυτή του γείτονα. Συνεννοήσου μαζί του και φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο/οτετζή(εκτος εργασίας του) που να ξέρει

Η άλλη περίπτωση και πιό φτηνή, είναι να σου δόσει κλειδί..

Nikiforos
30-05-11, 22:26
κανενα πακετακι κινητης αν εχει στην περιοχή σου καποια εταιρια 3G? αλλιως οπως ειπαν τα παιδια να δανιστεις από γειτονα, αλλα για τηλεφωνια μαλλον δεν μπορεις να κανεις κατι! θα πρεπει να δουλευεις με το κινητο σου! αν ήσουν στο AWMN θα σε βολεύαμε με κανα VPN ή proxy! ακόμα και με VOIP για τηλεφωνία.

Geocheats2
30-05-11, 23:25
κανενα πακετακι κινητης αν εχει στην περιοχή σου καποια εταιρια 3G? αλλιως οπως ειπαν τα παιδια να δανιστεις από γειτονα, αλλα για τηλεφωνια μαλλον δεν μπορεις να κανεις κατι! θα πρεπει να δουλευεις με το κινητο σου! αν ήσουν στο AWMN θα σε βολεύαμε με κανα VPN ή proxy! ακόμα και με VOIP για τηλεφωνία.

Τον γιατρό τον ξέρεις??

WebChief
30-05-11, 23:26
σας ευχαριστω ολους σας ΠΟΛΥ ρε παιδες !! :) ... θα κανουμε τη πατεντα με το 40μετρο καλωδιο με το γειτονα τελικα !! :oneup:

schumifer
31-05-11, 10:57
Και για τηλέφωνο γίνεται άμα έχεις ίντερνετ. Πχ skype out

Nikiforos
31-05-11, 17:20
Τον γιατρό τον ξέρεις??

Δεν καταλαβαινω τι εννοείς!

Geocheats2
31-05-11, 19:06
άστο άκυρο

kostas2712
31-05-11, 19:17
σας ευχαριστω ολους σας ΠΟΛΥ ρε παιδες !! :) ... θα κανουμε τη πατεντα με το 40μετρο καλωδιο με το γειτονα τελικα !! :oneup:
Φιλε μου εχω τραβηξει 55 μετρα (utp νομιζω το λενε) καλωδιο εδω και χρονια απευθειας επανω στο router απο 2ο σε 7ο οροφο με κατι στροφουλες και δεν εχω κανενα προβλημα, δουλευει αψογα. Αν μπορεις να συνδεσεις τη μια ακρη στο router και την αλλη στο pc σου τελειωσες. Επισης δεν παθαινει τιποτα απο καιρικες συνθηκες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.