PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ! ΠΩΣ ?



energie
07-10-06, 00:29
εχω το 6+6 το οποιο ληγει τα χριστουγεννα .. επειδη με εχει κουρασει πολυ η χολ με τις πο*στιες που κανει ,θα ηθελα να αποχωρησω οσο το δυνατον γρηγοροτερα !πως μπορω να κανω διακοπη και να παρω και το υπολοιπο ποσο της συνδρομης ?

nmavro73
07-10-06, 00:50
Δύσκολα.Μονο αν αποδειχτεί το traffic shaping μπορεί με καταγγελία να πάρεις πίσω τα χρήματα. Με το δεδομένο ότι δεν αναφερόταν πουθενά στο χαρτί που υπέγραψες. Δεν έχει ξαναγίνει πάντως

Hyde
07-10-06, 01:21
Εμένα λήγει αρχές Δεκέμβρη, αλλά στα "μανάρια" μου....Θα τους κόψω τώρα τους φούστηδες και ας χάσω και τα χρήματα που έδωσα....Να πάρουν και το xxxxxxx το router πίσω τα xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx (Πότε θα έρθει η Δευτέρα να τελειώνουμε....) Αρκετά....ούτε έτσι ούτε γιουβέτσι είναι η κατάσταση με τις προτεραιότητες πακέτων και p2p. OTE ρε και τα μυαλά στα κάγκελα....τουλάχιστον εκεί είναι Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει και όχι "δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ΟΤΕr" και άλλες χχχχχχχχχχχχ

Χολ....xxxxxxxέπρεπε να λέγεται....

energie
07-10-06, 01:53
Χολ.....χχχχχχχ έπρεπε να λέγεται....


lol ΣΥΜΦΩΝΩ !!οπως και να εχει αυριο θα παρω τηλεφωνο να κανω διακοπη δεν παει αλλο η κατασταση..

mevan
07-10-06, 11:35
Ρε παιδιά.... Αμα υπάρχει τρόπος να γίνει διακοπή σύνδεσης πριν τη λήξη του συμβολαίου πείτε τον και σε εμενα! Τους το έχω ζητήσει απο την Τρίτη αλλά σχεδόν με έχουν πείσει οτι δέ γίνεται.


Χαιρετίσματα

Avvocato
07-10-06, 13:00
διακοπη μπορει να γινει οποιαδηποτε στιγμη θελεις.

Το τηλεφωνο ειναι δικο σου και σου ανοικει δεν ανοικει σε κανεναν προμηθευτη ιντερνετ.

Απο εκει και περα το μοναδικο σου προβλημα θα ειναι οτι αν εχεις προβληρωμενο πακετο δεν θα μπορεις να ζητησεις τα χρηματα σου πισω μεχρι την ληξη του πακετου, τα χανεις δηλαδη, και σε περιπτωση που εχεις μερικως πληρωμενο πχ 6+6 η πχ εχεις συμβολαιο 1 χρονου και εχεις προκαταβαλει 8 μηνες θα πρεπει να πληρωσεις και το υπολοιπο.

Αλλα απο εκει και περα ειναι υποχρεωμενοι απο την στιγμη που θα λαβουν την αιτηση διακοπης και θα εχεις τακτοποιησει και το οικονομικο να σε αποδεσμευσουν.

mevan
07-10-06, 16:20
Που λες, φιλε Avvocato, ζήτησα απο τη HOL διακοπή την Τρίτη που μας πέρασε. Μέχρι και με "προϊστάμενο" στο τμήμα των πωλήσεων μίλησα. Εχω τακτοποιήσει τα οικονομικά μου. Παρόλα αυτά ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να μου το κόψουν πριν το πέρας της σύμβασης. Δεν καταλαβαίνω το γιατί, τα λεφτά τους τα πήρανε!

Χαιρετίσματα.

m4rk
07-10-06, 17:56
Που λες, φιλε Avvocato, ζήτησα απο τη HOL διακοπή την Τρίτη που μας πέρασε. Μέχρι και με "προϊστάμενο" στο τμήμα των πωλήσεων μίλησα. Εχω τακτοποιήσει τα οικονομικά μου. Παρόλα αυτά ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να μου το κόψουν πριν το πέρας της σύμβασης. Δεν καταλαβαίνω το γιατί, τα λεφτά τους τα πήρανε!

Χαιρετίσματα.

Αν δεν υπάρχει ρητός όρος στο συμβόλαιό σου που να το απαγορεύει δε νομίζω ότι νομικά μπορούν να το κάνουν αυτό! Κι εγώ σκέφτομαι τη διακοπή τώρα τελευταία και ενδιφέρομαι να μάθω τι γίνεται. Be sure to inform us ;)

Madness
07-10-06, 19:00
για δοκιμαστε να μπείτε οκταμπιτ να δειτε οτι η ηολ δεν μπαινει ενω άλλοι πάοχοι μπαίνουν ....δηλώστε το βλάβη....σε 2 μέρες αν δεν το εχει φτιάξει αποτελεί όρο διακοπής....δεν γίνεται να μπαίνουν όλοι στην σελίδα εκτος απο την χολ....επίσης ακόμα και με τα π2π ως δικαιολογία...(μπορείς να ισχυριστείς οτι το π2π είναι μέσο επικοινωνίας απο την στιγμή που με όλους τους άλλους παίζει και δεν παίζει με χολ να βρούν το πρόβλημα ....αμα σου πουνε θα το κοιτάξουμε στις 2 μέρες ετσι και δεν εχει φτιαχτεί ομοίως αποτελεί όρο διακοπής


Στον φίλο μου με την διακιολογία των π2π κόπηκε

ssotiris
07-10-06, 23:21
Εγώ επειδή θαμπώθηκα από τα 4000/1000 (ονομαστική τιμή), και ενώ ήμουν υπέρ ευχαριστημένος 3 χρόνια με την altec, αναγκάστικα να κάνω διακοπή πριν την λήξη της σύμβασης, η οποία έληγε σε 2 μήνες.

Πήγα στα γραφεία της altec, τμήμα πωλήσεων, με ανέλαβε μια τρομερά εξυπηρετική,ευγενική,κλπ κυρία, της είπα τι θέλω να κάνω, προσπάθησε να μου αλλάξει γνώμη, δεν τα κατάφερε (είχα καούρα να πάω στην hol), οπότε :

μου συμπλήρωσε στο pc της όλα τα χαρτία, σε κάτι σχεδόν έτοιμες φόρμες

τα τύπωσε και μου έδωσε αντίγραφο

έστειλε email και πήρε τηλέφωνο (άμεσα και μπροστά μου) στο τεχνικό τμήμα και στο λογιστήριο, ενημερώνοντας το πρώτο για την ΑΜΕΣΗ διακοπή (με χαρακτηρισμό ΕΠΕΙΓΟΝ), και το δεύτερο για ΑΜΕΣΗ εξώφληση του υπολοίπου.

με έστειλε στο λογιστήριο σε συγκεκριμένη κυρία η οποία με περίμενε, και μου είχε ήδη ετοιμάσει κάτι άλλα χαρτιά και με έστειλε στο ταμεία, ο οποίος είχε ήδη πάρει τα άλλα χαρτιά και είχε βγάλει το διπλότυπο εξώφλησης.

στο τέλος πέρασα και από μια ακόμη κυρία η οποία έβγαλε την πιστωτική μου κάρτα από το σύστημα πληρωμών του ιντερνέτ και την άφησε μόνο για την τηλεφωνία.

Δεν ξέρω εάν βλέπεται διαφορές με την εξυπηρέτηση πελατών της HOL.....

mondo52
08-10-06, 12:57
Που λες, φιλε Avvocato, ζήτησα απο τη HOL διακοπή την Τρίτη που μας πέρασε. Μέχρι και με "προϊστάμενο" στο τμήμα των πωλήσεων μίλησα. Εχω τακτοποιήσει τα οικονομικά μου. Παρόλα αυτά ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να μου το κόψουν πριν το πέρας της σύμβασης. Δεν καταλαβαίνω το γιατί, τα λεφτά τους τα πήρανε!

Χαιρετίσματα.



ειναι φοβεροι!!!!!κανουν οτι κανουν και μετα μας παρακαλανε!!!εχουν να παθουν μυθο που δεν θα το πιστευουν!!!:lol:

Hyperionas
09-10-06, 00:10
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ Hol;

ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ...

Gila1899
09-10-06, 01:33
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ Hol;

ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ...
Νομικός δεν είμαι, αλλά λογικά μπορείς.Διάβασε πρώτα τους όρους του συμβολαίου σχετικά με το τί ισχύει σε περίπτωση πρόωρης διακοπής.Θα πρέπει να αναφέρει αυτή την περίπτωση.Και ειδικά με το traffic shaping μπορείς να ισχυριστείς οτι αποτελεί παραβίαση των όρων του συμβολαίου.Το ζήτημα είναι βέβαια πως θα καταφέρεις να αποδείξεις οτι πράγματι συμβαίνει, από τη στιγμή που η HOL το αρνείται.

Καλό θα ήταν πάντως όλοι να κάνετε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ σχετικά με το ζήτημα.Τουλάχιστον να τους τρέξετε λίγο.

nmavro73
09-10-06, 07:30
Εμένα μου είπαν ότι σε περίπτωση τεχνικού προβλήματος που οφείλεται σε αυτούς ΜΠΟΡΕΙΣ να διακόψεις. Κανε καταγγελία σε κάποια καταναλωτική ένωση με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ. Εμένα η ΕΕΤΤ μου απάντησε

kiriak
09-10-06, 08:29
Στην ΕΕΤΤ έχουμε δημιουργήσει τον Τομέα Εξυπηρέτησης Καταναλωτών, με στόχο:

* να διεκπεραιώνουμε τα ερωτήματα και τις καταγγελίες των καταναλωτών για θέματα τηλεπικοινωνιακών και ταχυδρομικών υπηρεσιών
* να ενημερώνουμε τους καταναλωτές για θέματα τηλεπικοινωνιακών και ταχυδρομικών υπηρεσιών, όπως οι δυνατότητες επιλογών και οι διευκολύνσεις που έχουν στη διάθεσή τους
* να προβαίνουμε στις απαραίτητες ενέργειες για τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών από τις εταιρείες


Τρόποι επικοινωνίας με τον Τομέα:

1. Γραμμή Επικοινωνίας: 801 11000 80 (αστική χρέωση)
2. Ταχυδρομική Διεύθυνση: Λεωφόρος Κηφισίας 60, 151 25 ΜΑΡΟΥΣΙ
3. E-mail: katanalotes@eett.gr, consumers@eett.gr
4. Fax: 210 610 5049


Ο Τομέας λειτουργεί εργάσιμες ημέρες και ώρες 9:00-16:00.

http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html

Έντυπο Ερωτήματος Καταγγελίας

Στην παρούσα ενότητα θα βρείτε το έντυπο για την υποβολή ερωτημάτων / καταγγελιών και χρήσιμες πληροφορίες για τους καταναλωτές.

Για την υποβολή ερωτημάτων/ καταγγελιών μπορείτε να συμπληρώσετε το συνημμένο έντυπο και να το αποστείλετε με τους ακόλουθους τρόπους:

1. Ταχυδρομικώς στη διεύθυνση: ΕΕΤΤ, Λεωφόρος Κηφισίας 60, 151 25 ΜΑΡΟΥΣΙ
2. μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση katanalotes@eett.gr ή consumers@eett.gr
3. μέσω fax: 210 610 5049

Avvocato
09-10-06, 10:39
παιδια μην το κουραζετε και κανετε τα απλα παργματα πολυπλοκα.

Ειπαμε αν ειναι τακτοποιημενο το οικονομικο μπορει ανα πασα στιγμη να διακοψει.

Δεν μπορουν να του δεσμευουν την γραμμη.

Οποιος εχει παρομοιο προβλημα μπορει καλιστα να απιτησει αμεσως την διακοπη και αν δεν συμορφοθουν να στιλει ενα εξωδικο με το οποιο εκτος απο την αμεση διακοπη και αποδεσμευση της γραμμης του θα απειλει και με απαιτηση αποζημιωσης σε περιπτωση μη συμορφωσης της εταιρειας με τις υποδειξεις του. Μιλαω ομως και το τονιζω, παντα με την προυποθεση οτι το οικονομικο σκελος ειναι τακτοποιημενο.


Αυτο φυσικα ισχυει για ολες τις εταιρειες και οχι μοναχα για την HOL.

Madness
09-10-06, 12:35
Ένα τεχνικό προβλημα ειναι οτι με ιρ ΗΟΙΛ δεν μπορείς να μπεις οκταβιτ gr δοκιμαστε να δείτε...δηλώστε το

ssotiris
09-10-06, 12:36
Παιδιά σας είπα και σε άλλο ποστ μου, ότι εάν έχεις πληρώσει ότι χρωστάς η διακοπή είναι άμεση (δηλ. σε 2-3 μέρες το πολύ).
Μετά εάν η αποδέσμευση της γραμμής αργήσει περισσότερο από μια βδομάδα, στέλνεις ένα εξώδικο.
Εάν έχεις δικιά σου γραμμή τότε γλιτώνεις τον χρόνο της αποδέσμευσης από τον προηγούμενο πάροχο.

mondo52
09-10-06, 14:35
οκταβιτ??στειλε το link

maxorfo
09-10-06, 16:51
οκταβιτ??στειλε το link



http://partners.oktabit.gr/

groove54
10-10-06, 16:45
τι ειναι αυτη η oktabit ρε παιδια?? οντως δεν μπαινει

etheo
10-10-06, 19:57
http://partners.oktabit.gr:8080/main.jsp
δοκιμάστε εδώ.

mondo52
10-10-06, 21:03
http://partners.oktabit.gr/

μπα δεν μπαινω ουτε εγω


http://partners.oktabit.gr:8080/main.jsp
δοκιμάστε εδώ.

εδω μπαινω

maxorfo
10-10-06, 23:28
http://partners.oktabit.gr:8080/main.jsp
δοκιμάστε εδώ.


Εγώ πάντως ούτε σ' αυτό μπαίνω.

nnn
10-10-06, 23:43
Από 4νετ βγαίνει non-existence domain.

Tem
10-10-06, 23:48
και με άλλους ISPs δεν μπαίνει.Επομένως δεν είναι αποκλειστικά πρόβλημα της HOL

customer
11-10-06, 00:34
Ένα τεχνικό προβλημα ειναι οτι με ιρ ΗΟΙΛ δεν μπορείς να μπεις οκταβιτ gr δοκιμαστε να δείτε...δηλώστε το

H σελιδα του γερμανου δουλευει? (e-germanos.gr)

Madness
11-10-06, 11:53
Από 4νετ βγαίνει non-existence domain.


Με φορθνετ μπαίνω κανονικά απλα αργεί να φορτώσει....μνε Ηολ δεν μπαίνει....το πρόβλημα έχει διαπιστωθεί και απο την Ηολ.:whistle:

Νικαετός
11-10-06, 11:56
Από 4νετ βγαίνει non-existence domain.

Εγώ με forthnet μπαίνω κανονικά ;)

jimarass
11-10-06, 18:39
Παιδιά το συμβόλαιό μου λήγει 21/12/06/ Τους πήρα τηλ και μου είπαν για διακοπή να στειλω fax μόνο με μια λευκή κόλα χαρτί. Το netroute το επιστρέφουμε μέσω acs το οποίο πληρώνει η HOL!!!!. Θα ζητήσω διακοπή νωρίτερα για να μπω shared llu vivodi or forthnet.

nnn
11-10-06, 20:37
Εγώ με forthnet μπαίνω κανονικά ;)
Σήμερα μπαίνει,κάποια αλλαγή στο Domain θα έγινε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.