PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητοτητα ?



toxotis70
31-05-11, 12:53
Παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας !
Ειμαι στην HOL (μονο Internet - τηλεφωνο στον OTE) , εδω και πολλα χρονια, αλλα αποφασισα (για προσωπικους λογους) να "μετακομισω στην conxx

Στις 21/05/2011 εκανα αιτηση αλλαγης στον ΟΤ και μεσα σε 5 μερες εχω internet apo CONXX.
Το θεμα ειναι οτι εχω ακομη ιντερνετ και απο HOL!!!
Το διαπιστωσα , συνδεωντα παλι το παλιο εξοπλισμο της HOL ...

Epikoinvnhsa kai me HOL και μου ειπαν οτι δεν εχουν αιτημα διακοπης του βρογχου και οτι αν κανω τωρα αιτηση, θα πρεπει να πληρωσω αλλον ενα μηνα HOL !!!

Τι ακριβως συμβαινει ?
Δεν αρκει η αιτηση μου στον ΟΤΕ για φορητοτηα ?

pan24
31-05-11, 13:02
αν δεν εχει περασει το δωδεκαμηνο απο οταν μπηκες στην hol πρεπει να πληρωσεις τους μηνες που απεμεναν στην προκειμενη περιπτωση 1μηνα.

toxotis70
31-05-11, 13:14
Εχω HOL πολλα χρονια.... το εγραψα στην αρχη.
Τι γινεται ?

jkoukos
31-05-11, 13:20
Είναι δυνατόν η γραμμή κάποιου να συγχρονίζει σε 2 παρόχους;
Είσαι σίγουρος ότι συνδέεσαι με conn-x;
Στη HOL δεν έχουν σημασία τα στοιχεία user name και password, αρκεί να γράφει κάτι στα αντίστοιχα πεδία, για να συγχρονίσει το modem.

toxotis70
31-05-11, 13:29
Ναι, συγχρονιζει με 2 παροχους !!!
Αυτη τη στιγμη εχω και HOL kai CONXX .

To διαπιστωσα και σε site τυπου wahts my ip , που σου δειχνει που εισαι συνδεδεμενος .

alex24
31-05-11, 13:33
Ναι, συγχρονιζει με 2 παροχους !!!
Αυτη τη στιγμη εχω και HOL kai CONXX .

To διαπιστωσα και σε site τυπου wahts my ip , που σου δειχνει που εισαι συνδεδεμενος .

Και τι σου γραφει εκει?

toxotis70
31-05-11, 13:47
Οταν εχω συνδεδεμενο το modem hol , σου δειχενι server πο HOL.
Οταν εχω το modem απο conxx , οτενετ .

Μα πηρα και τις 2 εταιρειες.... και μου το επιβεβαιωσαν!
Εχω 2 παροχους ταυτοχρονα...

Το θεμα ειναι, δεν αρκει η δικια μου αιτηση φορητοτητας στον ΟΤΕ (connx) ?

alex24
31-05-11, 13:51
Ναι αναλαμβανει ο ΟΤΕ να σου διακοψει τη συνδεση σου με την hol

toxotis70
31-05-11, 15:50
Καλα , αυτοι κοιμουνται...

Εχω επικοινωνησει 100 φορες, και δεν ξερουν τι τους γινεται.

Ισχυριζονται οτι εκαναν τη διακοπη (ΟΤΕ) αλλα η ΗΟΛ οτι δεν εχει λαβει τιποτα... !!!!

Geocheats2
31-05-11, 15:55
οσο έχεις internet τι σε νόιαζει. Mπορείς να παίξεις και διπλό ταμπλό στον ΟΤΕ δείχνεις τον λογαριασμό της hol για να μην πληρώσεις και στη hol τον λογαριασμό του ΟΤΕ για να μην πληρώσεις και άστους να βγάλουν άκρη :p

johnsruro
01-06-11, 00:16
Καλά κι αφού τους λες ότι έχεις κάνει αίτηση φορητότητας ,τι περιμένουν για να σε αποσυνδέσουν. Πήγαινε κάνε μια αίτηση διακοπή μην τελικά βρεθείς να πληρώνεις και τίποτα ανανεώσεις συμβολαίων και τέλη αποσύνδεσης.

valen_gr
01-06-11, 02:00
αγαπητοι, ο φιλος εχει γραμμη ΟΤΕ. Απλα επειδη στο ρουτερ της HOL εχει περασμενα τα username/password της HOL, o BRAS του ΟΤΕ δρομολογει προς HOL . Αυτο γινεται απο καθε γραμμη του ΟΤΕ. Αν βαλεις username παροχου, η προσβαση δρομολογειται απο τον παροχο διαμεσου της γραμμης του ΟΤΕ πλεον. Αυτο απλα σημαινει οτι η HOL εχει κρατησει ενεργό το username σου κατ'ελάχιστον.
Εφοσον ειχες ιντερνετ απο Hol και τηλεφωνο απο ΟΤΕ, ειχες μεριζομενο βροχο. Καλα σε ενεργοποιησε ο ΟΤΕ στα δικα του συστηματα και σε κουμπωσε σε δικο του DSLAM. Καταργηση του μεριζομενου βροχου στο WCRM πέρασε? Αν όχι, μην περιμενεις η HOL να σου διακοψει τις υπηρεσιες που παρέχει και να σταματησει να σε χρεώνει...

Geocheats2
01-06-11, 11:01
αγαπητοι, ο φιλος εχει γραμμη ΟΤΕ. Απλα επειδη στο ρουτερ της HOL εχει περασμενα τα username/password της HOL, o BRAS του ΟΤΕ δρομολογει προς HOL . Αυτο γινεται απο καθε γραμμη του ΟΤΕ. Αν βαλεις username παροχου, η προσβαση δρομολογειται απο τον παροχο διαμεσου της γραμμης του ΟΤΕ πλεον. Αυτο απλα σημαινει οτι η HOL εχει κρατησει ενεργό το username σου κατ'ελάχιστον.
Εφοσον ειχες ιντερνετ απο Hol και τηλεφωνο απο ΟΤΕ, ειχες μεριζομενο βροχο. Καλα σε ενεργοποιησε ο ΟΤΕ στα δικα του συστηματα και σε κουμπωσε σε δικο του DSLAM. Καταργηση του μεριζομενου βροχου στο WCRM πέρασε? Αν όχι, μην περιμενεις η HOL να σου διακοψει τις υπηρεσιες που παρέχει και να σταματησει να σε χρεώνει...

η hol δεν δίνει username για να συνδεθείς σε αυτήν μπορείς να συνδεθείς με οτιδήποτε γράψεις στο username και στο password

valen_gr
01-06-11, 12:47
πάμε πάλι. Εαν συνδέεσαι απο γραμμη DSL ΟΤΕ, μπορεις να βαλεις username hol/forthnet κλπ και να παρεις ΙΡ απο αυτους,.
Τι σχεση εχει αυτο με το οτι στο ιδιοκτητο δικτυο της η hol δεν απαιτει user/pass?

Geocheats2
01-06-11, 12:49
εσυ που εχεις connex επιβεβαίωσε το. username hol@hol.gr password guest

valen_gr
01-06-11, 12:55
το hol@hol.gr δεν ειναι username συνδρομης. μιλάμε για username που εχουν δημιουργηθει . Το οτι η Hol δεν απαιτει ενα για να συνδεθεις, δεν σημαινει οτι δεν εχεις την δυνατοτητα να δημιουργησεις (πχ για να εχεις και email).
Με κανονικό username hol , συνδεεσαι απο οποιαδηποτε DSL γραμμη ΟΤΕ.

Geocheats2
01-06-11, 13:01
και όμως όλα τα router που δίνει η hol αυτο έχουν ως προεγκατεστιμένο usename + pass . οπότε το μόνο που μένει είναι να ρωτήσουμε τον toxotis70 αν έχει αλλάξει το usename και το pass στο ρουτερ του. Αν πάλι ενοείς να συνδεθείς στο e-mail σου στην hol ναι θέλεις συγκεκριμένο username και pass

toxotis70
01-06-11, 17:54
Δεν εχω αλλαξει τιποτα στο router...

τη πατατα την εχει κανει o Γερμανος *(connx) που εκανε αιτηση διακοπης με λαθος ονομα (εδωσε τ ονομα της γυναικας μου αντι το δικο μου) και η HOL φυσικα δεν την ελαβε υπ οψην της.

Ακομη εχω internet και απο τους 2 , γινεται αυτο... απλα τωρα πρεπει να κανω εγω την αιτηση διακοπης στην ΗΟΛ!!!

FuS
01-06-11, 22:21
Δεν ξέρω τι σου έκανε ο Γερμανός και ποιος ειναι ο κάτοχος γραμμής αλλά η εξουσιοδότηση καταναλωτή αφορά τον/την κάτοχο και μόνο.
Στο δικό σου όνομα είναι η γραμμή του τηλεφώνου ή στης γυναίκας σου;

maik
02-06-11, 10:36
Αφου ειναι πολλα χρονια στην HOL ο φιλος και εχει τηλεφωνο απο ΟΤΕ το πιθανοτερο ειναι να εχει συνδεση ΑΡΥΣ. Οποτε ουσιαστικα "παιζει" με τα username. Αν βαλει της hol συνδεεται στην hol, αν βαλει του ΟΤΕ συνδεεται στον ΟΤΕ.
Το μονο που εχει να κανει ειναι μια αιτηση διακοπης στην HOL για να μην πληρωνει κερατιατικα.


ΥΓ. Συμβουλη προς ολους. Για δυσκολες περιπτωσεις προτιματε τα oteshop.Τα παιδακια στον Γερμανο ειναι καλα να σου εξηγησουν τα παντα για τα android κινητα αλλα σε θεματα ΟΤΕ ειναι απλα ασχετοι.

FuS
02-06-11, 15:39
....ΥΓ. Συμβουλη προς ολους. Για δυσκολες περιπτωσεις προτιματε τα oteshop.Τα παιδακια στον Γερμανο ειναι καλα να σου εξηγησουν τα παντα για τα android κινητα αλλα σε θεματα ΟΤΕ ειναι απλα ασχετοι.

Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια όσον αφορά τα συνεργαζόμενα δίκτυα. Αρκετά λάθη ιδίως σε καταχωρήσεις καθώς και λανθασμένη ενημέρωση όσον αφορά τις ενεργοποιήσεις. Δεν έχω κάτι με τους υπαλλήλους στα καταστήματα αυτά βέβαια αλλά με άλλους που βάζουνε τους στόχους για να ανεβαίνουν οι "δείκτες"..

maik
02-06-11, 16:45
Δυστυχώς, αυτή είναι η αλήθεια όσον αφορά τα συνεργαζόμενα δίκτυα. Αρκετά λάθη ιδίως σε καταχωρήσεις καθώς και λανθασμένη ενημέρωση όσον αφορά τις ενεργοποιήσεις. Δεν έχω κάτι με τους υπαλλήλους στα καταστήματα αυτά βέβαια αλλά με άλλους που βάζουνε τους στόχους για να ανεβαίνουν οι "δείκτες"..

Το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια σε Γερμανο. " Δεν εχω αυτη την στιγμη ρουτερ για ISDN να σου δωσω ενα για PSTN;"

FuS
02-06-11, 17:20
Το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια σε Γερμανο. " Δεν εχω αυτη την στιγμη ρουτερ για ISDN να σου δωσω ενα για PSTN;"

maik, εδώ πηγαίνει πελάτης να κάνει μια απλή μετατροπή πακέτου χωρίς αναβάθμιση (πχ είχε conn-x 2 mbps + conn-x talk 24/7 F2M και ήθελε μετατροπή σε DP2 F2M) κάτι το οποίο γίνεται σε μερικά λεπτά από το woms, και του κάνουνε κατάργηση και εκ νέου ενεργοποίηση (και του δίνουνε δωρεάν ασύρματο ρούτερ) χωρίς όμως να ενημερωθεί για την κατάργηση.
Ο λόγος προφανής..
Συν τοις άλλοις του λένε ότι αυριο -το πολύ μεθαύριο- θα είσαι έτοιμος (που μάλλον δεν θα είναι..) αλλιώς κάλεσε στο 13888..

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ο πέλάτης αυτός να βγαίνει μετά στο 13888 ή στο oteshop και να λέει τα εξής:
α) Είστε απαράδεκτοι που δεν δίνετε δωρεάν ρούτερ, ο Γερμανός δίνει (αφού τον καταργήσανε πρώτα και τον ξαναενεργοποιήσανε ύστερα, χωρίς να το γνωρίζει)
β) Είστε απαράδεκτοι που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη, ο Γερμανός μου είπε ότι σήμερα θα είναι έτοιμη (κοιτάζοντας στο σύστημα δεν είχε καν καταργηθεί η υπάρχουσα και έπρεπε να περαστεί και η νέα αίτηση από τον Γερμανό)\
γ) Είστε απαράδεκτοι που θέλετε μέχρι 10 ημέρες για την νέα σύνδεση (όσο γράφει η σύμβαση δηλαδή -άσχετα αν ολοκληρωθεί και αυθημερόν- ενώ ο Γερμανός την κάνει σε 2-3 μέρες το αργότερο.
Τι να του πεις και αυτού τώρα..

Ο οτέ φυσικά έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης,
α) γιατί είναι δικοί του συνεργάτες,
β) γιατί ηθελημένα ο ίδιος θέλει να απαξιώσει τα oteshop (υπάρχει ο Γερμανός) και το 13888 (έρχεται η e-value)
Mείωση λειτουργικών εξόδων και αξιοπιστία my ass..

Για το τεχνικό κομμάτι τα γνωρίζεις και τα γνωρίζω (εσύ βέβαια καλύτερα από εμένα) τι περικοπές κάνουν και τι αποτέλεσμα έχει στην ποιότητα και την αξιοπιστία του.

toxotis70
02-06-11, 19:33
Εκανα αιτηση διακοπης στη HOl...θα δουμε τωρα ποτε θα η κοψουν.

FuS
02-06-11, 22:05
Ελπίζω γραπτώς με fax να την έκανες.
Και κράτησε και το journal του φαξ.

Vitruvian78
03-06-11, 11:47
Το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια σε Γερμανο. " Δεν εχω αυτη την στιγμη ρουτερ για ISDN να σου δωσω ενα για PSTN;"

Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ανήκει στο δίκτυο συνεργατών του ΟΤΕ εδώ και χρόνια. Δεν θα έπρεπε ο ΟΤΕ να έχει φροντίσει να εκπαιδεύσει-ενημερώσει-ενσωματώσει επαρκώς τους υπαλλήλους στο δίκτυο ΓΕΡΜΑΝΟΣ πως να διαχειρίζονται, και να πωλούν τα πακέτα του σωστά;; Όταν μας αποκαλούν ερασιτέχνες λοιπόν οι ξένοι, έχουν δίκιο...Εγώ πάντως ποτέ δεν έχω εμπιστευτεί για θέματα ίντερνετ και σταθερής τον ΓΕΡΜΑΝΟ. Και γιατί να το κάνω;; Αφού υπάρχει το 13888 και παραγγέλνεις άμεσα και άνετα απο τον ΟΤΕ οτιδήποτε θέλεις. Ακόμη και για το κινητό μου προτιμώ απευθείας την Cosmote. Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ παραμένει το κατάστημα των ηλεκτρονικών ειδών κατ' εμένα. Νομίζω τα πράγματα έτσι είναι πιο απλά και έχεις να κάνεις απλά και μόνο με τον ΟΤΕ με οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει.

Άρης13
03-06-11, 18:20
Σε γραμμή ΟΤΕ δοκιμασμένο εάν βάλεις username και pass από άλλη εταιρία ενεργά τότε παίρνεις κανονικά ip από την άλλη εταιρία. Απλώς γίνεται η δρομολόγηση μέσα από τη γραμμή του ΟΤΕ

Δεν είναι κάτι παράξενο ούτε πρωτοφανές

maik
03-06-11, 23:33
Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ανήκει στο δίκτυο συνεργατών του ΟΤΕ εδώ και χρόνια. Δεν θα έπρεπε ο ΟΤΕ να έχει φροντίσει να εκπαιδεύσει-ενημερώσει-ενσωματώσει επαρκώς τους υπαλλήλους στο δίκτυο ΓΕΡΜΑΝΟΣ πως να διαχειρίζονται, και να πωλούν τα πακέτα του σωστά;;

Ο Γερμανος ειναι ενα συνεργαζομενο δικτυο πωλησεων με δικια του δομη και οργανωση.

emeliss
03-06-11, 23:49
Ο Γερμανος ειναι ενα συνεργαζομενο δικτυο πωλησεων με δικια του δομη και οργανωση.
Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει τον πελάτη.

Vitruvian78
04-06-11, 07:44
Ο Γερμανος ειναι ενα συνεργαζομενο δικτυο πωλησεων με δικια του δομη και οργανωση.

........δεν κατανοώ τη λογική σου! Αυτό τί σημαίνει οτι δεν φέρει καμία ευθύνη για τη σωστή εξυπηρέτηση των πελατών μιας εταρείας με την οποία συνεργάζεται;;; Αυτή η νοοτροπία έχει καταστρέψει εντελώς τη χώρα και ακόμη μυαλό δεν βάζουμε!!

sexrazat
04-06-11, 08:56
Εκανα αιτηση διακοπης στη HOl...θα δουμε τωρα ποτε θα η κοψουν.

Το πότε περάστηκε αίτημα από τον ΟΤΕ και ενημερώθηκε η Hol φαίνεται από το wcrm. Πιθανότατα η Hol έχει ενημερωθεί και απλά προσπαθεί να τσιμπήσει κανά μήνα ακόμα. Από το 13888 μαθαίνεις πότε ακριβώς έγινε η επιστροφή και αν λάβεις λογαριασμό από την Hol για μεταγενέστερο διάστημα στέλνεις ένα fax με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ ζητώντας να σου απαντήσουν επίσημα πότε έγινε η διακοπή.
Αν ο ΟΤΕ έχει κάνει λάθος (πολύ χλωμό γιατί το αίτημα δρομολογείται αυτόματα στο wcrm) απλά ζητάς πίστωση των διπλοχρεωμένων ημερώ. Όλα αυτά αν δεν βαριέσαι βέβαια τη διαδικασία :p

ΥΣ Τα προβλήματα του Γερμανού προφανώς αφορούν τον ΟΤΕ και όχι τον συνδρομητή.

johnsruro
08-06-11, 01:16
Ο ΟΤΕ δεν πρέπει να βάζει χέρι όταν δε γίνεται σψστά η δουλεία από αυτούς που έχει διαπιστεύσει να την κάνουν?

Georgevtr
20-06-11, 18:13
Ο ΟΤΕ δεν πρέπει να βάζει χέρι όταν δε γίνεται σψστά η δουλεία από αυτούς που έχει διαπιστεύσει να την κάνουν?

Καλά το πιστεύεις εσύ αυτό?:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.