PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικο dsl απο forthnet



Σελίδες : [1] 2

Dangor
07-10-06, 14:45
Τι ακριβως παιζει με το φοιτητικο dsl στην forthnet? μαθητες απο ιδιωτικα ΙΕΚ το δικαιουνται? υπαρχει αλλος ISP με φοιτητικο dsl?

hemlock
07-10-06, 14:57
Μενιδιοτ διαβασε αυτο το αρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39067) και την σελιδα του ΔΙΟΔΟΣ (http://diodos.gsrt.gr/):oneup:

Dangor
07-10-06, 15:12
μενιδιατη ρε, οχι με "ο" :P

MoSKY-7-
08-10-06, 16:49
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.. Είχα 1bill και έληξε στις 13 Σεπτεμβρίου. Ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η διακοπή της γραμμής από τον ΟΤΕ... Άμα πάρω το φοιτητικό της forthnet, μπορώ να κρατήσω την γραμμή, και αντί να γίνει διακοπή και νέα ενεργοποίηση, να γίνει απλώς υποβάθμιση σε 768?

Talos82
08-10-06, 17:00
Τι ακριβως παιζει με το φοιτητικο dsl στην forthnet? μαθητες απο ιδιωτικα ΙΕΚ το δικαιουνται? υπαρχει αλλος ISP με φοιτητικο dsl?


Μενιδιοτ διαβασε αυτο το αρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=39067) και την σελιδα του ΔΙΟΔΟΣ (http://diodos.gsrt.gr/):oneup:

Το φοιτητικό της Φόρθνετ δεν έχει σχέση με το Δίοδος (προς το παρόν τουλάχιστον).
Κοίτα το ημαιλ που έλαβα από το η-σοπ. Απ'οτι καταλαβαίω το δικαιούνται και οι φοιτητές ΙΕΚ.




Το ADSL in a box γίνεται τώρα φοιτητικό, για ΟΛΟΥΣ εσάς που είστε φοιτητές ή σπουδαστές ιδιωτικής ή δημόσιας σχολής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε έτος φοίτησης μέσα σε όλη την προβλεπόμενη διάρκεια των σπουδών σας συν έναν επιπλέον χρόνο (δηλ. ν+1 έτος σπουδών). Χωρίς καμία γραφειοκρατική διαδικασία: Επωφεληθείτε από την απίστευτη προσφορά απλά στέλνοντας στη Forthnet mail με την αίτηση συνδρομής που θα βρείτε στη συσκευασία μια φωτοτυπία της φοιτητικής σας ταυτότητας, ή βεβαίωση σπουδών από τη σχολή σας.

parsifal
09-10-06, 00:45
Το φοιτητικό της Φόρθνετ δεν έχει σχέση με το Δίοδος (προς το παρόν τουλάχιστον).
Κοίτα το ημαιλ που έλαβα από το η-σοπ. Απ'οτι καταλαβαίω το δικαιούνται και οι φοιτητές ΙΕΚ.

Χμμ...
Τριτοβάθμια εκπαίδευση != Μετα-δευτεροβάθμια εκπαίδευση (ΙΕΚ κλπκλπ)
Δε θα συμφωνήσω με την άποψη του Talos82.

MoSKY-7-
09-10-06, 01:15
Το φοιτητικό της Φόρθνετ δεν έχει σχέση με το Δίοδος (προς το παρόν τουλάχιστον).
Κοίτα το ημαιλ που έλαβα από το η-σοπ. Απ'οτι καταλαβαίω το δικαιούνται και οι φοιτητές ΙΕΚ.
ΛΑΘΟΣ! Κι όμως είναι μέσω Δίοδος!!!
Δες το http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx
Έχει βάλει την forthnet αλλά ακόμα δεν έχει προσφορά. Από Δευτέρα ίσως την εμφανίσει εκεί πέρα..

Talos82
09-10-06, 01:28
Χμμ...
Τριτοβάθμια εκπαίδευση != Μετα-δευτεροβάθμια εκπαίδευση (ΙΕΚ κλπκλπ)
Δε θα συμφωνήσω με την άποψη του Talos82.

Ναι σε αυτό το σημείο είναι η όποια αμφιβολία μου, αν τα ΙΕΚ θεωρούνται 3βάθια εκπαίδευση. Δεν το γνωρίζω.
Πάντως και τυπικά να μην ανήκουν, όσοι ενδιαφερόμενοι δοκιμάστε να ρωτήσετε την Φόρθνετ. Δεν μου φαίνεται τόσο περιοριστική γύρω από τα τυπικά κριτήρια η συγκεκριμένη προσφορά...



ΛΑΘΟΣ! Κι όμως είναι μέσω Δίοδος!!!
Δες το http://diodos.gsrt.gr/Packages.aspx
Έχει βάλει την forthnet αλλά ακόμα δεν έχει προσφορά. Από Δευτέρα ίσως την εμφανίσει εκεί πέρα..

Αν θέλανε να δώσουν μέσω δίοδος (την τρέχουσα προσφορά ξαναλέω, δεν ξέρω τι θα κάνουν μετά από ένα μήνα), θα ζητάγανε από τον κόσμο να εγγραφεί στο Δίοδος από την μία και δεν θα απευθύνονταν σε φοιτητές ιδιωτικών σχολών από την άλλη.

stillstill
09-10-06, 10:45
Μάλλον θα καλύπτους μέσω διοδος τους φοιτητές των δημόσιων πανεπιστημίων και ΤΕΙ, και εκτός διοδος τους φοιτητές των ιδιωτικών πανεπιστημίων και των ΙΕΚ. Η προσφορά πάντως είναι σούπερ, με όποιον τρόπο και αν γίνει η σύνδεση.

MoSKY-7-
09-10-06, 13:52
Μάλλον θα παρέχεται και μέσω ΔΙΟΔΟΣ μέσω ΕΔΕΤ, αλλά και όπως ένα κανονικό πακέτο..

http://www.forthnet.gr/templates/newsPosting.aspx?p=174118
Η συγκεκριμένη προσφορά θα προσφέρεται και μέσω του ΔΙΟΔΟΣ. Σύντομα θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες για την ημερομηνία από την οποία θα μπορεί να γίνει αυτό.

www.forthnet.gr/foititiko

runner70
09-10-06, 14:46
Υπαρχει το ενδεχομενο της υποχρεωτικης παραμονης μετα την ληξη του ενος ετους??
Στη σελιδα τους λεει οτι ανανεωνεται αυτοματα...ωστοσο δεν αναφερει αν υπαρχει κατι υποχρεωτικο ή οχι.Τους πηρα τηλεφωνο την παρασκευη και μου ειπαν οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να ανανεωσω τον επομενο χρονο....αλλα φοβαμαι γιατι η δεσποινις στο τηλεφωνο δεν ηξερε καλα καλα ποτε ληγει η προσφορα αυτη και αν διεφερε το κουτι εξωτερικα απο ενα κανονικο adsl in a box(εχει ενα μπλε αυτοκολλητο τελικα)

Talos82
09-10-06, 17:13
Όντως η μόνη διαφορά είναι το αυτοκόλλητο.

Μετά το 12μηνο μπορείς είτε να συνεχίσεις με 12€ το μήνα, είτε να διακόψεις (με τη γνωστή χρονοβόρα διαδικασία). Είναι πολύ πιθανό πάντως, είτε κατα την διάρκεια της συνδρομής, είτε με το πέρας της, να μπορείς να μεταβείς σε LLU.

MoSKY-7-
10-10-06, 00:19
Στην δίοδο δεν έχουν την προσφορά με το router.

Στην αίτηση έχουν τικ εκεί που λέει ανανέωση σε αορίστου χρόνου..Μεγάλη μ... Άμα βάλεις blanco? :hmm:

odys2008
10-10-06, 00:22
Επειδή οι ταχύτητές μου είναι χάλια στην 1024 και μου την έχει δώσει, θα ρωτήσω αύριο για το αν μπορώ από 1 bill να πάω σε φοιτητικό(λήγει σε 3 βδομάδες η σύνδεση), χωρίς να διακοπεί η γραμμή και να χάσω την πόρτα.

Θα ενημερώσω σχετικά άυριο

runner70
10-10-06, 06:15
Στην αίτηση έχουν τικ εκεί που λέει ανανέωση σε αορίστου χρόνου..Μεγάλη μ... Άμα βάλεις blanco? :hmm:


Ναι το ειδα αυτο και με προβληματιζει...:hmm: Μηπως τελικα εισαι υποχρεωμενος να παραμεινεις?
Θα παρω σημερα τηλεφωνο να ξαναρωτησω.Παντως αν ισχυει αυτο δεν βλεπω το λογο να θελει καποιος να επιλεξει το συγκεκριμενο πακετο απο το διοδος.

odys2008
10-10-06, 11:28
Εκτος αν εχει ήδη forthnet και δεν θέλει να χάσει την πόρτα :whistle: (Δεν είναι σίγουρο θα ρωτήσω αν γίνεται)

odys2008
10-10-06, 12:10
Λοιπόν μετά απο επικοινωνία μου με την forthnet. Ανανέωση με φοιτητικό γίνετε κανονικά, ακόμα και αν έχετε μεγαλύτερη ταχύτητα όπως έγώ. Η πόρτα διατηρείται σε εσάς και όπως μου είπε δεν είναι υποχρεωτική η ανανέωση μετά το πέρας των 12 μηνών. Αν θέλουμε ανανεώνουμε όπως μου είπε χαρακτηριστικά.

Crosstalk
10-10-06, 12:36
H Forthnet, μπηκε και στο diodos.edu.gr για να γλυτωνει οσο μπορει και τις προμηθειες που θα εσκαγε εαν ο φοιτητης αγοραζε το πακετο απο καταστηματα ή συνεργατες!

Εκτος βεβαια απο το οτι τον τελευτιαο μηνα η ΓΓΕΤ εχει κανει μια καμπανια ενημερωσης των φοιτητων για την δραση Διοδος και εινια μια εμμεση διαφημιση για καθε παροχο που συμμετεχει!

runner70
10-10-06, 12:41
Επικοινωνησα και εγω πριν λιγο με την forthnet και επιβεβαιωνω αυτο που λεει και ο odys2008 οτι δεν ειναι απαραιτητη η ανανεωση μετα το περας των 12 μηνων.Οταν ρωτησα αν αυτο το πακετο θα ειναι μεσω του ΕΔΕΤ ή της forthnet μου απαντησε οτι ειναι μεσω της forthnet.Στην επομενη ερωτηση μου αν θα ειναι και μεσω Διοδου μου απαντησε οτι οχι ειναι μεσω forthnet.Με ρωταει που το ειδα αυτο για το διοδος και τους απανταω μεσα απο την ιστοσελιδα του διοδος.Μου αναφερει οτι πιθανον θα το εβαλαν εκει γιατι αναφερεται σε φοιτητες.Ιδεα δεν ειχε...οπως και ιδεα δεν ειχε σε αυτο που αναφερει η ιστοσελιδα της forthnet : <<Μπορώ να εκμεταλλευθώ την προσφορά μέσω του Δίοδος;
Η συγκεκριμένη προσφορά θα προσφέρεται και μέσω του ΔΙΟΔΟΣ. Σύντομα θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες για την ημερομηνία από την οποία θα μπορεί να γίνει αυτό.>>

mix21
10-10-06, 12:53
γεια σας παιδια,ειμαι νέος στο forum και θέλω να ρωτήσω ποιο φοιτητικό πακέτο αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο προς αγορά.
για την ώρα επικεντρώνομαι σε αυτό τησ forthnet.
αν λυθει κ το θεμα σχετικα με την υποχρεωτική ή όχι παραμονή στην forthnet μετα τον πρώτο χρόνο ολα θα είναι καλύτερα.
κ κατι ακόμα.το πακέτο λέει για προεπιλoγη forthnet για στεθερή τηλεφωνία,ισχύει?

to paketo perilambanei mono to usb modem. filter kai splitter de xriazonte?

mix21
10-10-06, 12:57
γεια σας παιδια,ειμαι νέος στο forum και θέλω να ρωτήσω ποιο φοιτητικό πακέτο αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο προς αγορά.
για την ώρα επικεντρώνομαι σε αυτό τησ forthnet.
αν λυθει κ το θεμα σχετικα με την υποχρεωτική ή όχι παραμονή στην forthnet μετα τον πρώτο χρόνο ολα θα είναι καλύτερα.
κ κατι ακόμα.το πακέτο λέει για προεπιλoγη forthnet για στεθερή τηλεφωνία,ισχύει?



Apo to site DIODOS

FORTHnet ADSL 1Bill 768 ΔΙΟΔΟΣ

Τύπος Normal
Ταχύτητα D768_U192
Πάροχος Δικτύου OTE
Διάρκεια 12 μήνες
Κόστος 117 €
Προπληρωμή ΝΑΙ
Πρόσθετες χρεώσεις
Στην τιμή περιλαμβάνεται:
- ADSL USB Modem
- Τέλος ενεργοποίησης
- ΦΠΑ 19%

Μετά το τέλος του 12μήνου η συνδρομή ανανεώνεται αυτόματα σε αορίστου χρόνου με μηνιαίο κόστος 12 ευρώ για όλη την υπολειπόμενη διάρκεια σπουδών σύμφωνα με τις προϋποθέσεις συμμετοχής.
Πρόσθετες υπηρεσίες
- Προσωπικό e-mail account της μορφής user@pop.forthnet.gr
- Υπηρεσία FORTHnet WebMail: Πρόσβαση στον e-mail λογαριασμό σας μέσω web ή wap περιβάλλοντος, από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου
- Απόλυτη προστασία με τις υπηρεσίες Μy Security. Απαλλαγείτε από τους ιούς & ξεχάστε το spam mail. Ενημερωθείτε σωστά για ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο.
- Φιλοξενία προσωπικών σελίδων (10MB)
- 24ωρη τεχνική υποστήριξη, 365 μέρες τον χρόνο, στα 801-100-9000 & 211-100-9000

runner70
10-10-06, 13:11
Πηρε το πακετο ενας γνωστος μου σημερα και εκανε την αιτηση (οχι μεσω Διοδου αλλα μεσω forthnet) και μου ανεφερε οτι μεσα στην αιτηση στην ερωτηση αν θελεις να ανανεωσεις μετα τους 12 μηνες αυτοματα, εχει επιλογη που τσεκαρεις να μην γινει αυτο.

hsigma
10-10-06, 13:40
Δηλαδή όταν λέμε USB modem σημαίνει ότι δεν έχει ethernet θύρα για σύνδεση με το PC???

Talos82
10-10-06, 13:55
Πηρε το πακετο ενας γνωστος μου σημερα και εκανε την αιτηση (οχι μεσω Διοδου αλλα μεσω forthnet) και μου ανεφερε οτι μεσα στην αιτηση στην ερωτηση αν θελεις να ανανεωσεις μετα τους 12 μηνες αυτοματα, εχει επιλογη που τσεκαρεις να μην γινει αυτο.

Να συμπληρώσω επίσης οτι αφού μιλάει για προιόν αορίστου χρόνου, σημαίνει οτι όποτε θέλεις το κόβεις. Οπότε και αν συνεχίσεις μετά το 12μηνο, μπορείς όποτε θέλεις να φύγεις. Απλά σου λένε οτι για όσο είσαι φοιτητής μπόρεις να έχεις DSL με 12€.


Δηλαδή όταν λέμε USB modem σημαίνει ότι δεν έχει ethernet θύρα για σύνδεση με το PC???

Πολύ καλά κατάλαβες. Αν θελεις σύνδεση μέσω ethernet (και κάποια άλλα πραγματάκια όπως NAT, Firewall, κλπ) θα χρειαστείς ένα router.

hsigma
10-10-06, 14:13
Πολύ καλά κατάλαβες. Αν θελεις σύνδεση μέσω ethernet (και κάποια άλλα πραγματάκια όπως NAT, Firewall, κλπ) θα χρειαστείς ένα router.

ΟΚ, αλλά μηπως είναι ένα μειονέκτημα αυτό? Δηλαδή έχω διαβάσει σε πολλές περιπτωσεις το πόσο υστερεί η σύνδεση με USB σε σχέση με Ethernet...

Talos82
10-10-06, 14:22
Σε γενικές γραμμές αν έχεις μόνο έναν υπολογιστή το μόντεμ θα σε καλύψει. Φρόντισε να χρησιμοποιείς και ένα καλό software firewall(όχι αυτό των windows).

Αν θέλεις να μοιράζεις την dsl σε περισσότερους υπολογιστές, το ρούτερ είναι η πιο απλή και αποτελεσματική λύση. Μην περιμένεις πάντως να βρείς ρούτερ πακέτο προσφοράς (εξαίρεση τα πακέτα με wireless και οι προσφορές της hol, οπού όμως απλώς στο δανείζει).

mix21
10-10-06, 15:50
epidi thelo na βαλω το modem σε ενα pc kai na to μοιραζω και σε laptop στον κατω οροφο του σπιτιου χρειαζομε κατι αλλο?
επισησ στο site ths forthnet εχει FORTHnet ADSL ΔΙΟΔΟΣ και FORTHnet ADSL. δεν ειναι το ιδιο?
αν ακολουθησω το πρωτο link χρειαζοντε λιγοτερες διαδικασιες.ποιο απο τα δυο πρεπει να δοκιμασω?
επειδη το απογευμα θα παω να αγορασω το πακετο.θα κανω ηλεκτρονικα την αιτηση και απο εκει κ περα πωσ θα καταλαβω οτι εχει ενεργοποιηθει?ποσο καιρο θα παρει περιπου?
οταν ενεργοποιηθει θα τρεχω μονο τον explorer οταν θα θελω να συνδεθω ή και καποιο άλλο πρόγραμμα?
exo γραμμη ptsn ,χρειαζομαι ή οχι filter?γιατι η προσφορα έχει μόνο modem

Lucky Luke
10-10-06, 17:23
Φίλτρο έχει η συσκευασία αλλά όχι splitter. Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η αίτηση που έχει μέσα το κουτί. Αναφέρει προσφορές για 384 (3 μήνες) ή 512 (2 μήνες) και πουθενά δεν υπάρχει επιλογή για 768 (12 μήνες - φοιτητικό). Εντωμεταξύ το κουτί απ' έξω δεν αναγράφει "φοιτητικό" αν και μου το έδωσαν σ' αυτή την τιμή.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Έχει κανείς πετύχει καμιά τέτοια αίτηση;

odys2008
10-10-06, 17:27
Το φοιτιτκό από ότι διάβασα έξω έχει ένα μπλε αυτοκολλητάκι. Όλα τα box έχουν 117Ε, οπότε μάλλον πήρες το κανονικό και όχι το φοιτητικό.(Σίγουρα δλδ γιατί είναι παλιό αφού έχει 384 και 512 επάνω). Λογικά όμως δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά πάρε στο 8011008000 και πες τους να σου πουν τι να κάνεις. Στην χριρότερη θα πας στο μαγαζί που το πήρες και θα στο αλλάξουν

Lucky Luke
10-10-06, 22:25
Τελικά το αυτοκόλλητο ήταν στη ζελατίνα έξω από το κουτί και δεν το είχα προσέξει. Πήγα να καταθέσω τα χαρτιά και μου είπαν από το κατάστημα να σβήσω τα 384 και 512 και να γράψω 768. Τα κατάθεσα και τώρα περιμένω να δούμε πότε θα ενεργοποιηθεί. Αναμένωμεν...

mix21
10-10-06, 23:58
θα μπορουσες να κανεις την αιτηση ηλεκτρονικα απο το site tis forthnet και να τελειωνεις.δε νομιζω οτι χρειαζεται να τα καταθεσεις καπου.απο ειδα στο site δηλαδη

sdikr
11-10-06, 00:00
Μπράβο στην forthnet επιτέλους είναι πρώτη σύμφωνα με αυτά που ελεγε στην σελίδα της και δινει και αυτή φοιτητικό (ασχετα αν πέρασε ενας χρόνος και, ασχετα αν δεν αφήσε τον οτε να το δώσει φθηνότερα)

Lucky Luke
11-10-06, 00:02
Tα έστειλα με fax. Aπ' ό,τι μου είπαν γίνεται είτε ταχυδρομικά είτε με fax. Τέλος πάντων...

mix21
11-10-06, 00:04
http://www.forthnet.gr/templates/corporateproductsdetails2.aspx?c=10009102

MoSKY-7-
11-10-06, 00:22
Επειδή οι ταχύτητές μου είναι χάλια στην 1024 και μου την έχει δώσει, θα ρωτήσω αύριο για το αν μπορώ από 1 bill να πάω σε φοιτητικό(λήγει σε 3 βδομάδες η σύνδεση), χωρίς να διακοπεί η γραμμή και να χάσω την πόρτα.

Θα ενημερώσω σχετικά άυριο
Έχω και εγώ την ίδια απορία. Τους έστειλα λοιπόν mail.. Ορίστε η πολύ "ύποπτη" απάντηση!!


Αξιότιμε κύριε ΧΧΧΧΧΧ
Ευχαριστούμε πολύ που επικοινωνήσατε μαζί μας και σας ζητούμε συγνώμη για την καθυστέρηση της δικής μας απάντησης λόγω φόρτου εργασίας.
Ζητούμε την κατανόησή σας και σας παρακαλούμε όπως μας γνωστοποιήσετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας, ώστε αν δεν έχετε ήδη εξυπηρετηθεί να σας καλέσουμε το συντομότερο δυνατό.
Με εκτίμηση,
ΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Αφού ζητάει συγγνώμη που καθυστέρησε να απαντήσει(2 μέρες).. Γιατί δεν απαντάει στην ερώτηση μου και ζητάει τηλεφωνική επικοινωνία? Μήπως γιατί ο γραπτός λόγος μένει, ο προφορικός όμως όχι? Δεν ξέρω..Πολύ ύποπτη και περίεργη απάντηση.. Εκτός αν δεν ξέρουν τι τους γίνεται...
Με κάνουν να σκέφτομαι να καλέσω από το κινητό για να ηχογραφήσω την απάντηση τους...

illusion6
11-10-06, 00:29
χμμ , όντως παράξενο και εγώ τους είχα κάνει ερωτήσεις σχετικά με το φοιτητικό πακέτο και μου είπαν "παρακαλούμε όπως μας γνωστοποιήσετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας" ... τι συμβαίνει άραγε? Έχουν πείξει στις μυνήσεις?? Δεν θέλουν άλλες αφορμές.... θέλουν να εξαφανίσουν τα στοιχεία που τους ενοχοποιούν? Χα! Σερλοκ Χόλμς ... θα γίνω μου φαίνεται!!

Τι πράγματα είναι αυτά... εγώ τους το στειλα και δεν με πήραν τηλέφωνο ακόμα...μάλλον λόγω φόρτου εργασίας (μή χεσ(_|_) ) ... πάντως το πακετάκι καλή και συμφέρουσα λύση είναι...να δούμε με τα DSLAM τι γίνεται...εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι... θα κατευάζουμε με 70άρια ή με 30άρια...? χμ?

viper151
11-10-06, 01:18
odys το φοιτητικο ομως αν ειναι μεσω του διοδος τοτε λογικα θα χασεις τις πορτες...δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι το υποπτο..

zafx
11-10-06, 10:27
Να ρωτήσω και εγώ κατι,

το πακέτο πρέπει υποχρεωτικά να ενεργοποιηθεί στην περιοχή που σπουδάζεις

ή μπορείς να το ενεργοποιήσεις οπουδήποτε;

Για τα πακέτα μέσω ΔΙΟΔΟΣ ξέρω ότι ισχύει ο τοπικός περιορισμός. Για αυτό της Forthnet ξερει κανεις;

illusion6
11-10-06, 12:42
νομίζω μόνο εκεί που σπουδάζεις..αλλά τώρα τι το ψάχνεις... όπου και να το βαλεις και δηλώσεις ότι είσαι φοιτητής...θα το δεχτούν... τι νομίζεις, θα κάτσουν να ψάχνουν που σπουδάζεις κλπ...? αυτοί τα χρήματα θέλουν...είτε έτσι , είτε αλλιώς!! Άντε καλό σερφάρισμα.... Ας ελπίσουμε να μην αργήσει η ενεργοποίηση.... Αλήθεια, πόσες μέρες πέρνει περίπου??? Λογικά...?

mix21
11-10-06, 13:28
Φιλε θα πρεπει ο τόπος διαμονής να συμπίπτει με τη διευθυνση στην οποια αντιστοιχει η γραμμή του ΟΤΕ.
πχ αν εισαι απο Βολο και σπουδάζεις θεσνικη μπορεις να έχεισ adsl στη θεσνικη αν έχεις κ σταθερό στο σπίτι σου στη θεσνικη. δε μπορείσ να μένεις,εστω προσωρινα, θεσνικη κ να βαλεις φοιτητικο adsl σε γραμμή στον Βόλο.
αυτό γινεται μόνο σε φοιτητεσ του ανοιχτου πανεπιστημιου οι οποιοι ούτωσ ή αλλωσ δε μένουν εκει που σπουδάζουν.

και άλλο: που μπορώ να δω τη λιστα αναμονής για παροχή adsl στο τοπικό dslam της περιοχής μου?

mix21
11-10-06, 14:08
telika ekana aitisi k meso diodos kmeso forthnet k o theos boithos.
ante na doume.

XxBMWxX
11-10-06, 14:46
Φιλε θα πρεπει ο τόπος διαμονής να συμπίπτει με τη διευθυνση στην οποια αντιστοιχει η γραμμή του ΟΤΕ.
πχ αν εισαι απο Βολο και σπουδάζεις θεσνικη μπορεις να έχεισ adsl στη θεσνικη αν έχεις κ σταθερό στο σπίτι σου στη θεσνικη. δε μπορείσ να μένεις,εστω προσωρινα, θεσνικη κ να βαλεις φοιτητικο adsl σε γραμμή στον Βόλο.
αυτό γινεται μόνο σε φοιτητεσ του ανοιχτου πανεπιστημιου οι οποιοι ούτωσ ή αλλωσ δε μένουν εκει που σπουδάζουν.

και άλλο: που μπορώ να δω τη λιστα αναμονής για παροχή adsl στο τοπικό dslam της περιοχής μου?

Ναι, αυτό ισχύει για το ΔΙΟΔΟΣ, μήπως όμως ενημερώθηκε κανείς για της forthnet; Ωραία θα ήταν να γίνεται...

odys2008
11-10-06, 23:06
odys το φοιτητικο ομως αν ειναι μεσω του διοδος τοτε λογικα θα χασεις τις πορτες...δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι το υποπτο..

Έκανα σαφή ερώτηση στην πωλήτρια και η απάντηση ήταν ότι δεν θα την χάσω

mix21
11-10-06, 23:40
παιδια παο λαθος μου δωσανε το κουτι που αφορα σύνδεση σε γραμμη isdn το οποίο περιεχει splitter anti gia filter.mporo na xrismopoihso afto?
poso exi ena filtro na agoraso?
episis kata tin egkaτάσταση του modem εγινε εγκατάσταση του AccessRunner Control Panel alla oxi toy AccessRunner DSL. τι πρέπει να κάνω για να εγκατασταθει κ αυτο? να ξανα εγκαταστήσω το modem?
πως θα καταλάβω οτι ειμαι online?με περνουν τηλεφωνο απο forthnet κ μετα αναβει το λαμπάκι στο μοντεμ?

odys2008
12-10-06, 11:37
Το modem(F200 crypto) που έχει μέσα το box μπορεί να πάιξει και σε isdn και σε pstn αρκεί να το ρυθμίσεις στο control panel του. Τα φιλτράκια μπορείς να τα πάρεις από το oteshop με κόστος περίπου 3Ε το ένα. Το splliter δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Για το software δεν έχω το modem σου και δεν μπορώ να σου πώ αναλυτικές οδηγίες

Talos82
12-10-06, 12:12
Φιλέ μην πας να πάρεις φίλτρα αδίκως. Το σπλίτερ δουλεύει μια χαρά και με PSTN.

mix21
12-10-06, 13:54
αυτο σκεφτηκα κ εγω να κανω.στη γραμμη που ερχεται στον Η/Υ μπορω να χρησιμοποιήσω για την ώρα ο splitter ώστε στη μια έξοδο(line) να χρησιμοποιώ το modem για ptsn και στην άλλη έξοδο (modem) να συνδέσω το modem για adsl ωστε να μη μεινω απο ίντερνετ αλλα και να καταλάβω πότε θα ανοίξει η γραμμή adsl?

σχετικά με την εγκατάσταση κατα την οποία εγκαταστάθηκε το AccessRunner Control Panel αλλα όχι το AccessRunner DSL??τι να κάνω?

telika εχω παρεμβαλει το splitter στη γραμμη που ερχεται στον Η/Υ και εχω δωση τη γραμμη line στο modem 56k και την εξοδο modem sto adsl modem κ ολα λειτουργουν οκ.μένει να παρω αλλα 3 φιλτρα για τις τηλεφωνικές συσκευέσ που βρίσκονται στα άλλα δωματια.

MoSKY-7-
13-10-06, 02:08
Εμένα το κουτί είναι από τα παλιά και στην αίτηση γράφει μέσα 384 και 512. Και εκτός αυτού είχε και 2 φίλτρα μέσα :lol:
Κατά τα άλλα ήταν περιορισμένα πακέτα... Βάλαν σε όσα τους είχαν περισσέψει μια ζελατίνα και τα μοιράζουν για φοιτητικά...

mix21
14-10-06, 20:25
παιδια εβαλα φιλτρα πριν απο καθε τηλεφωνο αλλα ενω λειτουργουν κανονικα τα σταθερα το ασυρματο που εχω δε δουλευει οταν παρεμβαλω το φιλτρο.τι φταιει?

odys2008
14-10-06, 22:34
Δοκίμασες με άλλο φίλτρο από τηλέφωνο που δουλεύει? Μπορεί να είναι ελλατωματικό

@ ADSLgr.com All rights reserved.