PDA

Επιστροφή στο Forum : emule TBH - overhead bandwidth



BeholderX
17-03-04, 07:41
Τσέκαρα σήμερα την επιλογή
Display - Show bandwidth with overhead

και βλέπω τα εξής:

up: 4.7 (8.7) - (limit εχω 10 στα Connection settings)
down: 27.0 (31.0) - (limit εχω 36 στα Connection settings)

Είναι φυσιολογικό τώρα αυτό 46% overhead όσον αφορά το Upload?

Settings:
Max new connections/5 secs = 30 .
Sources hard limit = 900
Max connections = 800
(αυτά με OTEnet 384 εδώ και 1 εβδομάδα)

panos72
17-03-04, 09:49
δεν έχω δει ποτέ πάνω από 0,8 overhead σε κανένα μουλάρι (official, tbh, sivka) αλλά έχω χαμηλότερες τιμές στις ρυθμίσεις.
btw sivka rulez που λεει κι ο evilhawk (αν δεν κάνω λάθος). Και σερφάρεις χαλαρά, και νομίζω ότι είναι πιο ελαφρύ. (τουλάχιστον δεν δείχνει να τρώει τόση μνήμη).
φυσικά το zyxel το έσκασε κι αυτό με τη σειρά του (μετά από 35 ώρες)

BeholderX
17-03-04, 11:07
Ισως τα έχω πολύ υψηλά τα settings. Τα έριξα σε
Max new connections/5 secs = 10 .
Sources hard limit = 500
Max connections = 300
εκανα και disconnect από το KAD

Και παρόλο αυτά αυτά το overhead κυμαίνεται μεταξύ 2.0-3.0 kb/s , δεν πέφτει πιο χαμηλά. Τι στο καλό συμβαίνει...

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα όσν αφορά τα connections. Πχ έχω δει ότι κατεβάζω maximum από 20 άλλους χρήστες ταυτόχρονα, και από εμένα παίρνουν 5 περίπου. Σύνολο λοιπόν 25 connections. Το διπλασιάζω για άλλα connections searches/queries, κτλ, σύνολο 50.
Κάπου εκεί φαντάζομαι είναι ο μέσος έλληνας χρήστης. Εχει λοιπόν κανένα νόημα τα connections να είναι στο 400/300/200 ή να μπουν πχ στα 100 ή 50 ?

EvilHawk
17-03-04, 21:03
Ναί έχει την ώρα που ξεκινάει να βρεί τίς πηγές και να μοιράσει τι δικές σου, δες απο τα στατιστικά connection/general τίς τιμές ποθ πετυχαίνεις και δια μόρφωσε ανάλογα τις δικές σου. Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ρίξεις το sources hard limit σε 200, να αφησεις το connections στο 300 & να ανεβάσεις το max new σε 20 !

BeholderX
17-03-04, 21:52
Δεν βάζω πολλά νέα downloads μαζί, συνήθως ένα ή δύο αρχεία μαζί. Οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα πόσο γρήγορα θα το αρχίσει ή θα κάνει query ολα τα sources. Αυτό που θέλω είναι να μειώσω το overhead, χωρίς με κάποιο λάθος χειρισμό να μπουκώσω είτε τα uploads ή τα downloads.

Εριξα μια ματια στα statistics, βλέπω την μπλε γραμμή των active connections (1:3) να πηγαίνει μέχρι τα 90 περίπου. Αυτό τη σημαίνει, ότι αν το βάλω πχ στα 100 ή 150 από θα είμαι οκ ?

EvilHawk
18-03-04, 10:34
Δοκίμασε τις ρυθμίσεις απο το προηγούμενο μήνυμα , η τιμή αφορά τίς μέγιστες συνδέσεις και όχι τον μέσο όρο!

cosmos
18-03-04, 11:14
BeholderX, τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψε ο EvilHawk. Aκολούθησε ακριβώς τις τιμές που σου λέει ο EvilHawk (αν θες μπορείς να βάλεις sources hard limit -> 400).

Το 90 που βλέπεις είναι με κλίμακα 1:3. Άρα είναι 3χ90=270 connections αυτά που βλέπεις...

Τέλος για το overhead του Kademlia: στο ED2K ενημερώνεις για τα καλούδια που έχεις μια και καλή κατά τη σύνδεση, στέλνοντας με το καλημέρα λίστα όλων των αρχείων (πλήρη ή ημιτελή). Στο Kademlia τα πράγματα δουλεύουν διαφορετικά. Θα δώσω μία εξήγηση εδώ http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5473

wintech2003
18-03-04, 11:27
Εγώ παιδια παίζω με το emule v0.42d χωρις κανενα mod και κατεβάζω με το Cisco μου ανετότατα εδώ και μέρες ολόκληρες. Ουσιαστικά ποτε δεν κλείνει το PC.
Έχω και 2GB μνήμη στο μηχάνημα οπότε δεν αγχονομαι :)

Πάντως κατεβάζω από ανάμεσα στα 24 - 34ΚΒ/sec και δεν έχω κανει reset εδώ και 25 μέρες ούτε το PC ούτε το router. :D

Και πάντα έχω τουλάχιστον 35 αρχεία στο κατέβασμα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.