PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γίνεται με το e-shop;



elias_21
01-06-11, 22:34
Καλησπέρα παίδες...

Έχω παραγγείλει από 24/5 έναν υπολογιστή και ακόμα περιμένω να φέρουν επεξεργαστή, μνήμες και DVD... Το θέμα είναι ότι παίρνω τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορεί να τα φέρουν και από βδομάδα...Πάει κάπως πολύ να περιμένεις 2 βδομάδες, όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου, και δεν είναι τίποτα σπάνια κομμάτια αυτά που πήρα.

Έχετε και εσείς κάποιο τέτοιο πρόβλημα; Κάτι άκουσα ότι δεν παν καλά τα πράγματα στο e-shop, σε περίπτωση που κλείσει θα έχω την εγγύηση από τις εταιρίες ή να κοιτάξω σε κανένα πλαίσιο να τελειώνω;


Ευχαριστώ πολύ,
Ηλίας

cranky
01-06-11, 22:46
Υπάρχει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=504255) θέμα, σχετικά με το Ε-shop.
Πολύς κόσμος αναφέρει προβλήματα σαν το δικό σου.

elias_21
01-06-11, 23:06
Κάποιο εναλλακτικό κατάστημα; και το pc1 του e-shop δεν είναι;

Xouzouris
01-06-11, 23:17
Προσωπικα εμπιστεύομαι κάργα msystems ενώ τελευταια εχω πολύ καλές εντυπώσεις από τιμές, εξυπηρέτηση και διαθεσιμότητα από το e-gate.

nikos1982
01-06-11, 23:32
Προσωπικα εμπιστεύομαι κάργα msystems ενώ τελευταια εχω πολύ καλές εντυπώσεις από τιμές, εξυπηρέτηση και διαθεσιμότητα από το e-gate.

το e-gate και σε διαθεσημοτιτα ειναι αρκετα καλο.και εγω και φιλος θελαμε κατι πραγματα και τα παραλαβαμε την ιδια μερα.

Dark_Nightfall
01-06-11, 23:48
Καλησπέρα παίδες...

Έχω παραγγείλει από 24/5 έναν υπολογιστή και ακόμα περιμένω να φέρουν επεξεργαστή, μνήμες και DVD... Το θέμα είναι ότι παίρνω τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορεί να τα φέρουν και από βδομάδα...Πάει κάπως πολύ να περιμένεις 2 βδομάδες, όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου, και δεν είναι τίποτα σπάνια κομμάτια αυτά που πήρα.

Έχετε και εσείς κάποιο τέτοιο πρόβλημα; Κάτι άκουσα ότι δεν παν καλά τα πράγματα στο e-shop, σε περίπτωση που κλείσει θα έχω την εγγύηση από τις εταιρίες ή να κοιτάξω σε κανένα πλαίσιο να τελειώνω;


Ευχαριστώ πολύ,
Ηλίας

Την εγγυηση για τα hardware parts καθως και την χρονικη διαρκεια αυτης την παρεχει ο εκαστοτε κατασκευαστης και οχι καταστηματα τυπου e-shop ,πλαισιο κτλ..
Σε περιπτωση που κλεισει καποιο καταστημα απο το οποιο προμηθευτηκες προιον το οποιο εχει αποδειχθει ελλατωματικο και εντος εγγυησης θα πρεπει να κανεις RMA το προιον εσυ ο ιδιος;) Νομιζω κατι τετοιο ισχυει σε αυτη την περιπτωση εαν γνωριζει κατι αλλο καποιος η κανω λαθος ας με διορθωσει....

djuan1988
02-06-11, 00:18
Προσωπικα εμπιστεύομαι κάργα msystems

Είναι λίγο αγενείς στο τηλέφωνο και για αυτόν το λόγο με απωθούν. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό κατάστημα.

ikyriakidis
02-06-11, 01:04
Απο γνωστούς και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για την msystems.

cuprakatos
02-06-11, 02:30
Το e shop πάει για φούντο , όπως πολλοί άλλοι αυτή την περίοδο

hexadecimal
02-06-11, 09:46
Το e shop πάει για φούντο , όπως πολλοί άλλοι αυτή την περίοδο
Που το διαβασες αυτο? Φημες (προφανως),γιατι στο αλλο νημα φαινεται οτι κανει κινησεις αντιθετες με αυτο του δηλωνεις...;)

cranky
02-06-11, 09:56
Το e shop πάει για φούντο , όπως πολλοί άλλοι αυτή την περίοδο
Κανένα λίνκ, έχεις ;

panatas
02-06-11, 10:45
το προβλημα ειναι γενικο με τη διαθεσει part εγω προσωπικα παρηγγειλα ενα σκληρο δισκο απο το eshop περιμενα περιμενα δεν ηταν διαθεσιμο παω multirama μου λεν κατοπιν παραγγελιας λεω αστο δε θα παρω παω visionstudio μου λεν θα το εχουμε σε 7 εργασιμες το παραγγηλα ειρθε οντος σε 7 μερες απλος περιμενεις δες τη λεει ο αρχηγος μας http://www.youtube.com/watch?v=WmPm1vb8q1c

cuprakatos
02-06-11, 15:00
Κανένα λίνκ, έχεις ;

Οχι , οτι ακούω τελευταία μεταφέρω , θα το ψάξω όμως , υπάρχουν ''άκρες'', εδω και το plaisio πάει για κοτσόβολος , με τις ηλεκτρικές συσκευές που φέρνει : μικροκυματων , σίδερα , καφετιέρες κλπ:lol:

alsthom
03-06-11, 08:49
Σε περιπτωση που κλεισει καποιο καταστημα απο το οποιο προμηθευτηκες προιον το οποιο εχει αποδειχθει ελλατωματικο και εντος εγγυησης θα πρεπει να κανεις RMA το προιον εσυ ο ιδιος Νομιζω κατι τετοιο ισχυει σε αυτη την περιπτωση εαν γνωριζει κατι αλλο καποιος η κανω λαθος ας με διορθωσει....

Εγώ έτσι ακριβώς έκανα σε μια περίπτωση που μου είχε τύχει....

f15
03-06-11, 10:04
Το e shop πάει για φούντο , όπως πολλοί άλλοι αυτή την περίοδο

Όλοι πάμε για φούντο ,πανελλαδικός :)

Πιστεύω ότι η καθυστέρηση υπάρχει για τον λόγο ότι τα εμπορικά καταστήματα δεν στοκάρουν προϊόντα αυτή την εποχή.

Papados
03-06-11, 10:11
Εχω κάνει μια παραγγελία στο e-shop με πιστωτική κάρτα και τώρα μου ζητάνε φωτοτυπία της κάρτας, φωτοτυπία της ταυτότητας κλπ. Εχει κανείς άποψη επί του θέματος? Ετσι κάνει πάντα για αγορές με πιστωτική?

ckbond
03-06-11, 10:40
Εχω κάνει μια παραγγελία στο e-shop με πιστωτική κάρτα και τώρα μου ζητάνε φωτοτυπία της κάρτας, φωτοτυπία της ταυτότητας κλπ. Εχει κανείς άποψη επί του θέματος? Ετσι κάνει πάντα για αγορές με πιστωτική?
Αν είναι η πρώτη φορά που ψωνίζεις με πιστωτική κάρτα από το εν' λόγω κατάστημα ναι αυτά ζητάνε σε όλους...

elias_21
05-06-11, 01:52
Τελικά τα πήρα... Όχι όλα όμως. Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω άλλο (κοντά 2 βδομάδες) πήρα επεξεργαστή από πλαίσιο.

GeorgeVita
06-06-11, 19:19
...Έχω παραγγείλει από 24/5 έναν υπολογιστή και ακόμα περιμένω να φέρουν επεξεργαστή, μνήμες και DVD... Το θέμα είναι ότι παίρνω τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορεί να τα φέρουν και από βδομάδα...

Τα ίδια με 2x toner! Μετά από 3 εβδομάδες ακόμη "για την Παρασκευή το βλέπω".
Αλλάξαμε προμηθευτή (υπέρ e-shop) και τώρα πάλι πίσω στον "κλασικό"...

Επιπλέον το τηλεφωνικό τους κέντρο μας κάνει και μαθήματα Αγγλικών: "Your line is the next to be answered..."

Φιλικά,
Γιώργος

ConstantinosBok
11-06-11, 03:23
εγω ειχα παραγγειλει ακουστικα στις 25 απριλιου και μου ηρθαν 25 μερες μετα.. ε δεν πηγα να τα παρω ...ελεος...

aton
23-06-11, 20:13
Εχω κάνει μια παραγγελία στο e-shop με πιστωτική κάρτα και τώρα μου ζητάνε φωτοτυπία της κάρτας, φωτοτυπία της ταυτότητας κλπ. Εχει κανείς άποψη επί του θέματος? Ετσι κάνει πάντα για αγορές με πιστωτική?

Αυτό συνηθίζεται σε ελληνικά μαγαζιά που αντιλαμβάνονται με έναν κάπως ιδιαίτερο τρόπο την τεχνολογική εξέλιξη. Να ξέρεις ότι αν έχεις στείλει τη φωτοτυπία της ταυτότητας και της πιστωτικής σε κάποιον ελπίζεις αυτός ο κάποιος να είναι (1) ένας πολύ καλός άνθρωπος και (2) ικανός να προστατεύσει τα προσωπικά σου δεδομένα.

Μπορεί για παράδειγμα ο συνάδελφός του από το διπλανό γραφείο να ανοίξει το συρτάρι του το απόγευμα, να πάρει τον αριθμό της κάρτας και τα λοιπά στοιχεία και να προχωρήσει σε διάφορες αγορές ;)

Υπάρχει και σχετική συζήτηση: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955&page=107

sdikr
23-06-11, 21:07
Ας συνεχίσουμε στα άλλα νήματα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=492953

@ ADSLgr.com All rights reserved.