PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με emails, βοήθεια



urmaster45
02-06-11, 10:06
Καλημέρα

Ένας φίλος έχει μια μικρή επιχείριση, Ένα υπολογιστή με ένα windows 7 account.
Σε ένα πάροχο έχει δημιουργήσει 3 email accounts τα οποία παραλαμβάνει με το windows live mail client.
Με ρωτάει αν μπορεί το δικό του email να γίνει περισσότερο ιδιοτικό (να μην μπορούν οι υπόλοιποι να διαβάζουν τα δικά του email).

Παντού (διδικτυακά) λέγεται να ανοίξω το mail link στο control panel ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΩ.

Μου είπαν για windows live mail profiles.
Γκογλάρω αλλα δεν βρίσκω κατάλληλες οδηγίες μπορείτε να βοηθήσετε;

Seitman
02-06-11, 10:37
Πόσοι έχουν πρόσβαση στον υπολογιστή?

urmaster45
02-06-11, 10:45
3 Ατομα (ένα windows 7 64bit account)

Seitman
02-06-11, 10:48
Μάλιστα. Δηλαδή 3 άτομα χρησιμοποιούν έναν υπολογιστή.

Για να μην έχουν πρόσβαση οι άλλοι στο mail του φίλου σου, μπορεί απλά να αλλάξει password στο δικό του και ορίσει στις επιλογές να μην γίνεται αποθήκευσή του, ώστε σε κάθε σύνδεση να απαιτήται εισαγωγή του.

urmaster45
02-06-11, 10:52
Το φιλαράκι θέλει να παραλαμβάνει την αλληλογραφία του π.χ προσφορές, τιμοκατάλογοι ... θα ΠΡΕΠΕΙ να σώζονται στον υπολογιστή του. Αν είναι σε διαφορετικό προφιλ τότε θα έχει μια ελάχιστη ασφάλεια.

MichaelSE
02-06-11, 11:19
Πρέπει καταρχάς να υπάρχουν 3 accounts στον υπολογιστή. Κάθε φορά που χρησιμοποιεί κάποιος τον υπολογιστή πρέπει να κάνει login με τα δικά του credentials. Έτσι, στο C:\Users θα δημιουργηθούν 3 περιοχές (μία για κάθε χρήστη) και ο κάθε χρήστης θα μπορεί να δει μόνο τα δικά του αρχεία (με τα κατάλληλα permissions που θα θέλει ο φίλος σου).

urmaster45
02-06-11, 11:23
τελικα μια τέτοια λύση θα δώσω.

Μήπως γνωρίζεις κατι για το παραπάνω ερώτημα που έθεσα περι mail profiles;

Ευχαριστώ

MichaelSE
02-06-11, 11:42
Συγγνώμη, δεν χρησιμοποιώ live mail. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζονται διαφορετικά mail profiles αν δοθεί η λύση με τα 3 accounts, γιατί ο κάθε χρήστης θα αποθηκεύει τα options του live mail στη δική του περιοχή. Αλλά όπως σου είπα δεν χρησιμοποιώ live mail ώστε να είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό.

yiapap
02-06-11, 12:04
Συγγνώμη, δεν χρησιμοποιώ live mail. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζονται διαφορετικά mail profiles αν δοθεί η λύση με τα 3 accounts, γιατί ο κάθε χρήστης θα αποθηκεύει τα options του live mail στη δική του περιοχή. Αλλά όπως σου είπα δεν χρησιμοποιώ live mail ώστε να είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό.Σε Windows 7 οτιδήποτε άλλο θα ήταν εντελώς παράλογο.

biggeo65
05-06-11, 06:57
Το φιλαράκι θέλει να παραλαμβάνει την αλληλογραφία του π.χ προσφορές, τιμοκατάλογοι ... θα ΠΡΕΠΕΙ να σώζονται στον υπολογιστή του. Αν είναι σε διαφορετικό προφιλ τότε θα έχει μια ελάχιστη ασφάλεια.

Και μόνο με το LiveMail γίνεται αυτό κάνωντας το εξής¨
ανοίγει το LiveMail, από το μενού επιλέγει Λογαριασμοί... ανήγει το παράθυρο με τους λογαριασμούς ,επιλέγει τον δικό, του και πατά το κουμπί ιδιότητες.

Όταν ανοίξει το παράθυρο ιδιοτήτων πατά πρώτα την ταμπέλα Διακομιστής από επάνω, ξετσεκάρι το κουτάκι που λέει Απομνημόνευση κωδικού πρόσβασης και πατά εφαρμογή,
μετά πατά την καρτέλα για προχωρημένους από επάνω και πάει στο κάτω μέρος, και κάυω από το Παράδοση τσεκάρει τις επιλογές:
A) Διατήρηση αντιγράφου στον διακομιστή
Β)Και σβύσιμο από τον διακομιστή μετά από: βάζει πόσες μέρες θέλει να διατηρούντε τα αντίγραφα.
Κι αν θέλει και το Γ) Διαγραφή από τον διακομιστή΄όταν .... ώστενα διαγράφωντε από τα εισερχόμενα του διακομιστή μόλις τα διαγράψει κι αυτός από τον δίσκο του.

Τώρα κάθε φορά που θα γίνεται έλεγχος e-mail θα του ζητά το password, και θα διατηρείται η αλληλογραφία του στον server του παρόχου, χωρίς να διαγραφεί μέχρις ότου την διαγράψει αυτός.

ZORO
06-06-11, 01:35
Το καλύτερο, θα είναι οι χρήστες να έχουν διαφορετικό λογαριασμό. Εάν απλά πάει και ξετσεκάρει την απομνημόνευση του κωδικού στον λογαριασμό, τότε κάποιος που θα καθήσει στον υπολογιστή, δεν θα μπορεί να παραλάβει καινούργιο e-mail, αλλά θα μπορεί να διαβάσει, αυτά που ο φίλος σου, ήδη έχει παραλάβει στον υπολογιστή του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.