PDA

Επιστροφή στο Forum : Απεργία ΟΤΕ και δεν λειτουργεί τίποτα ...



elladara
02-06-11, 21:42
Ο ΟΤΕ σήμερα έχει απεργία και δεν φτιάχνουν βλάβες!!! Έχω τον πατέρα μου καρδιοπαθή και από τις 2 σήμερα το μεσημέρι δεν έχει τηλέφωνο ... τι να πεις; Μάλλον πείστηκε ότι πρέπει να αλλάξει πάροχο και να πάει σε κάποιον εναλλακτικό που δεν απεργεί τόσο συχνά ....:evil:

sdikr
02-06-11, 21:51
Ο ΟΤΕ σήμερα έχει απεργία και δεν φτιάχνουν βλάβες!!! Έχω τον πατέρα μου καρδιοπαθή και από τις 2 σήμερα το μεσημέρι δεν έχει τηλέφωνο ... τι να πεις; Μάλλον πείστηκε ότι πρέπει να αλλάξει πάροχο και να πάει σε κάποιον εναλλακτικό που δεν απεργεί τόσο συχνά ....:evil:

Κοίτα στον ΟΤΕ θα έχεις πρόβλημα όταν έχουν απεργία, αλλού δεν ξέρεις πότε θα έχεις !

yuk
02-06-11, 22:01
Κοίτα στον ΟΤΕ θα έχεις πρόβλημα όταν έχουν απεργία, αλλού δεν ξέρεις πότε θα έχεις !
Ό,τι είπε. Σε όλους που το τηλέφωνο είναι πρώτη ανάγκη, προτείνω ΟΤΕ.

Και πες ότι φεύγει. Θα του βάλεις VOIP; Προφανώς όχι. Θα πας κάπου αλλού με PSTN και θα έχεις να φοβάσαι και τα (ανύπαρκτα) προβλήματα της τηλεφωνίας του OTE και τα προβλήματα του άλλου παρόχου. Οπότε;

karetsos
02-06-11, 22:13
για περιπτώσεις ανάγκης υπάρχουν και τα κινητά

όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες

εκτός να απαγορέψουμε και την απεργία στην Ελλάδα, για να είναι όλο χαρούμενοι

(τι λέω, εδώ που και μας πληρώνουν εμάς τους μισθωτούς, χάρη μας κάνουνε, κανονικά πρέπει να υιοθετήσουμε σύστημα αλλά αρχαία Αίγυπτο...)

xmperop1
02-06-11, 23:02
Ο ΟΤΕ σήμερα έχει απεργία και δεν φτιάχνουν βλάβες!!! Έχω τον πατέρα μου καρδιοπαθή και από τις 2 σήμερα το μεσημέρι δεν έχει τηλέφωνο ... τι να πεις; Μάλλον πείστηκε ότι πρέπει να αλλάξει πάροχο και να πάει σε κάποιον εναλλακτικό που δεν απεργεί τόσο συχνά ....:evil:

Αν η βλάβη δημιουργήθηκε σήμερα το μεσημέρι στις 2 δηλώθηκε βλάβη στο 121?
Αν η βλάβη δημιουργήθηκε σήμερα το μεσημέρι στις 2 και δηλώθηκε βλάβη στο 121 τότε θα πάει στα συνεργεία αύριο το πρωί οπότε κανονικά και θα φτιαχτεί.
Ακόμα και απεργία να μην υπήρχε η βλάβη πάλι την άλλη μέρα θα πήγαινε στα συνεργεία.
Η μόνη περίπτωση να επανέλθει αυθημερόν το σήμα είναι η περίπτωση που χρειάζεται κάποιο ρισετ από το ψηφιακό κέντρο και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη γραμμή.
Αν έχει απόλυτη ανάγκη επικοινωνίας και τηλέφωνο έπρεπε να του έχεις πάρει όχι ένα αλλά δύο κινητά και τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες.:evil:

emeliss
02-06-11, 23:28
Ήμαρτον καταρχήν για τους λόγους που έχουν αναφερθεί.
Αλλα άντε και είχες εναλλακτικό. Θα δηλωνες βλάβη, αυτοί θα δήλωναν βλάβη στον ΟΤΕ και απλά θα παραπονιόσουν σε άλλο υποφόρουμ.

_FLIP_
03-06-11, 17:03
δεν μπορεις να αναγκασεις τον αλλο να χρησιμοπιησει κινητο.
το τηλεφωνο θα πρεπει να δουλευει κανονικα παντα
η δουλεια τους ειναι να δουλευει το σταθερο σου σιγα μη παρακαλαμε κιολας ρε
κ στο κατω κατω να μην κανουν απεργιες μονο αυτοι πινανε;
:rtfm:

yiapap
03-06-11, 17:05
Συγγνώμη... Δεν υπάρχει προσωπικό ασφάλειας για σοβαρά θέματα (π.χ. υγείας);

redbull790
03-06-11, 17:56
γεια σου ΟΤΕ με τα ωραια σου!ιντερνετ δε μας δινεις,τηλεφωνο δε δινεις...
ΥΓ. 1)το κινητο δεν ξερουν να το χειριζονται ολοι οι ανθρωποι....λεω εγω!
2)εγω δε θα εδινα κινητο σε αρρωστο ανθρωπο απ'τη στιγμη που εκπεμπει ακτινοβολια!...ξαναλεω εγω............................
Ευχαριστω!

karetsos
03-06-11, 18:01
νομίζω ότι ήρθε η ώρα να επέμβει κάποιος moderator στο θέμα.

_FLIP_
03-06-11, 18:01
ποιο κινητο.
το κινητο κανονικα ειναι για πεταμα.
δεν χρειαζεται παντα, μπορει να ζησει ανθρωπος χωρις αυτο.

redbull790
03-06-11, 18:18
κ πανω απ'ολα κατ'εμε ανθυγιεινο...
δικαιωμα στην απεργια ολοι εχουν κ ειναι Συνταγματικα κατοχυρωμενο απο το αρθρο 23 παρ. 2 του Συνταγματος.Κατα τη διαρκεια της απεργιας η συνδικαλιστικη οργανωση,η οποια την κηρυσσει εχει υποχρεωση να διαθετει το αναγκαιο προσωπικο για την αντιμετωπιση στοιχειωδων αναγκων του κοινωνικου συνολου.(αρθρο 2 παρ. 1 του ν. 2224/1994)

yuk
03-06-11, 18:52
Όποιος διαφωνεί με τις τακτικές του OTE, μπορεί να κάνει καταγγελία όπου νομίζει. Τα υπόλοιπα είναι οfftopic και να 'χαμε να λέγαμε. :closed:

fotis 65
03-06-11, 19:38
και μιας που είδα σχετικό τοπικ λέω εγώ....
Οι γονείς μου μένουν σε ερημική τοποθεσία (εξοχή) μαζί με την γιαγιά (87) και τους τελευταίους 12 μήνες μια βδομάδα έχουν σταθερό και μια βδομάδα δεν έχουν. Στο 121 σίγουρα μπορούν να δουν το ιστορικό με τις βλάβες καθώς και να ακούσουν αυτά που τους έλεγα(αν καταγράφεται η συνομιλία). αγράμματοι καθώς είναι δεν μπορούν να χειριστούν κινητό παρόλο που τους πήγα ένα. Στις 27/5 παθαίνει εγκεφαλικό η γιαγιά και
χωρίς γείτονες και τηλέφωνο παραμένουν και περιμένουν βοήθεια. Μετά από κάνα 3ωρο
πέρασα τυχαία και την μετέφερα στο Κ.Υ. η κατάστασή της δύσκολη λόγο αργοπορειας.
ερώτηση = Μπορώ να ζητήσω ευθύνες από τον ΟΤΕ και που να απευθυνθώ??

ubuntubu
03-06-11, 20:52
Ο ΟΤΕ δεν είναι καν ΔΕΚΟ πολύ δε περισσότερο ΔΕΚΩ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%8 2_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

Αλλά μια ιδιωτική εταιρία,ξένων συμφερόντων που αποσκοπεί στο κέρδος.

Τα περί κοινωνικών ευαισθησιών ,δημοσίου συμφέροντος και συναφή σπαραξικάρδια ,ακούγονται ρομαντικά ,αφελή και οπωσδήποτε είναι έξω από τα πλάνα και τους σχεδιασμούς των μανατζαραίων.

proffessor_x
03-06-11, 21:06
και μιας που είδα σχετικό τοπικ λέω εγώ....
Οι γονείς μου μένουν σε ερημική τοποθεσία (εξοχή) μαζί με την γιαγιά (87) και τους τελευταίους 12 μήνες μια βδομάδα έχουν σταθερό και μια βδομάδα δεν έχουν. Στο 121 σίγουρα μπορούν να δουν το ιστορικό με τις βλάβες καθώς και να ακούσουν αυτά που τους έλεγα(αν καταγράφεται η συνομιλία). αγράμματοι καθώς είναι δεν μπορούν να χειριστούν κινητό παρόλο που τους πήγα ένα. Στις 27/11 παθαίνει εγκεφαλικό η γιαγιά και
χωρίς γείτονες και τηλέφωνο παραμένουν και περιμένουν βοήθεια. Μετά από κάνα 3ωρο
πέρασα τυχαία και την μετέφερα στο Κ.Υ. η κατάστασή της δύσκολη λόγο αργοπορειας.
ερώτηση = Μπορώ να ζητήσω ευθύνες από τον ΟΤΕ και που να απευθυνθώ??

αφου ειχατε τοσες πολλες βλαβες γιατι δεν βαζατε εναν ανθρωπο κοντα στην γιαγια σε περιπτωση που συμβει κατι;;Ο οτε ειναι υπευθυνος για την βλαβη σου αλλα δεν μπορεις να τον κατηγορεις για αυτο που επαθε η γιαγια σου δυστυχως, επρεπε να ειχες ενα κινητο back up και να το χειριζονται εστω για ενα τηλεφωνο οι γονεις σου..

emeliss
03-06-11, 21:22
Συγγνώμη... Δεν υπάρχει προσωπικό ασφάλειας για σοβαρά θέματα (π.χ. υγείας);
Για σοβαρά θέματα υπάρχει. Σοβαρά θέματα είναι το 166, το 199, το 100, μια πόλη, κλπ.

karetsos
03-06-11, 21:24
για σοβαρά θέματα βάζεις μια αποκλειστική, ή πας τον άνθρωπο στο νοσοκομείο ή τον παίρνεις στο σπίτι σου...

(με κάνετε και απαντάω ενώ το θέμα είναι ανούσιο)

emeliss
03-06-11, 21:27
κ πανω απ'ολα κατ'εμε ανθυγιεινο...
δικαιωμα στην απεργια ολοι εχουν κ ειναι Συνταγματικα κατοχυρωμενο απο το αρθρο 23 παρ. 2 του Συνταγματος.Κατα τη διαρκεια της απεργιας η συνδικαλιστικη οργανωση,η οποια την κηρυσσει εχει υποχρεωση να διαθετει το αναγκαιο προσωπικο για την αντιμετωπιση στοιχειωδων αναγκων του κοινωνικου συνολου.(αρθρο 2 παρ. 1 του ν. 2224/1994)
Και στο νοσοκομείο να είναι κάποιος αυτές τις μέρες πρέπει να καταλάβει ότι οι απεργίες και οι στάσεις είναι υπέρ του, ότι είναι υπέρ μας. Και το λέω ενώ αυτές τις μέρες περνάω λούκι σε νοσοκομείο που είναι σχεδόν μόνιμα σε στάση εργασίας.

gerokost
03-06-11, 21:32
Παιδιά, υπάρχει προσωπικό ασφαλείας στον ΟΤΕ σε όλες τις θέσεις..
Η βλάβη μιας τηλεφωνικής γραμμής, εντάσσεται σε μή critical όμως "υπηρεσία"..

emeliss
03-06-11, 21:40
Πάντως το απλό τηλέφωνο, είτε σταθερό είτε κινητό, είναι σχεδόν άχρηστο σε μια ώρα ανάγκης όταν υπάρχει άρρωστος/ηλικιωμένος μόνος του. Πρέπει να ψάξουν οι ενδιαφερόμενοι λύσεις με μπουτον κινδύνου και με κλήσεις για έλεγχο από τρίτους (συγγενείς ή εταιρία).

sdikr
03-06-11, 21:45
Έχουμε συνηθίσει το να δουλεύει πάντα, έστω και με συνακροάσεις ή με το πάτα το 0, πράγμα όμως που δεν υπάρχει στην σύμβαση, και απεργία να μην είχαν πάλι θα το βλέπανε μέσα σε 48 ώρες, όχι μόνο στην Ελλάδα άλλα και στο εξωτερικό.

Υποθέτω ότι είχαν προσωπικό για αυτούς που είχαν sla κλπ

Και εμείς μείναμε στο γραφείο χωρίς τηλέφωνο γιατί έσκασε μια σωλήνα του ΟΥΘ και κάνανε μπάνιο τα καλώδια στο καφάο, σήμερα το είχανε φτιάξει (λιγότερο απο 18 ώρες), ευτυχώς δούλευε το Internet όποτε ζητήσαμε να γίνει προώθηση σε voip νούμερο

fotis 65
03-06-11, 21:51
αφου ειχατε τοσες πολλες βλαβες γιατι δεν βαζατε εναν ανθρωπο κοντα στην γιαγια σε περιπτωση που συμβει κατι;;Ο οτε ειναι υπευθυνος για την βλαβη σου αλλα δεν μπορεις να τον κατηγορεις για αυτο που επαθε η γιαγια σου δυστυχως, επρεπε να ειχες ενα κινητο back up και να το χειριζονται εστω για ενα τηλεφωνο οι γονεις σου..
Το ξαναγράφω.... κοντά στην γιαγιά υπήρχαν οι γονείς μου χωρίς τηλ.
οι βλάβες καταγραμμένες στο 121 4~5 τον μηνα χ 1 χρονο.
τον άνθρωπο που λες τι να τον έβαζα για τηλεφωνητή ανάγκης????? τα πάγια όμως στην ώρα τους.
27/5/11 έγινε το συμβάν.

AssVas
04-06-11, 21:23
ΌΤαν έχεις βλάβη μή επιλύσιμη ζητάς αποχρέωση - δεν έχεις υπηρεσία που πληρώνεις .

nkats_99
07-06-11, 16:10
Εγώ λέω να καταργηθούν και οι απεργίες όχι μόνο στον Οτε αλλά παντού! Έτσι κι'αλλιως ο καθ'ενας κάποια ανάγκη θα έχει καθημερινά!
Τι λέμε τωρα! Σιγά μην ασχοληθούμε με το δικαίωμα του εργαζόμενου να απεργεί που αποκτήθηκε με θυσία αλλά και αίμα!!!:mad:



ΌΤαν έχεις βλάβη μή επιλύσιμη ζητάς αποχρέωση - δεν έχεις υπηρεσία που πληρώνεις
Εκτός και αν για την βλάβη δεν ευθύνεται ο Οτε αλλά εσύ ο ίδιος(βλαβη εντος του χώρου του συνδρομητή);)

fotis 65
07-06-11, 22:40
σχετικά με τα συνδικαλιστικά.... ευχαριστώ δεν θα πάρω. Όσο για το αν η βλάβη είναι μέσα η έξω από το σπίτι ,τους ενημέρωσα ότι 99% είναι το καλώδιο που έρχεται από την διπλανή κολόνα (20m) και δεν ήρθε κανένας να το αλλάξει.{μπήκε μεταχειρισμένο ρετάλι καμένο από τον ήλιο}....... 100 ξυλιές σε ξένο κώλο τι είναι? Έλα εσύ από τις 27/5/11 να κάνεις 100hm πήγαινε έλα και ένα 12ωρο (07-00-19:00) συνοδού, αγαπητέ εργατοπατέρα nkats_99 και μετά μιλάς για δικαιώματα.

karetsos
07-06-11, 23:15
μη στεναχωριέσαι, τώρα που θα γίνει αμιγώς γερμανική εταιρία ο ΟΤΕ, να δεις τι ωραία που θα αποκαθιστούνται οι βλάβες...

nkats_99
08-06-11, 00:44
:clap:

Aπο το επίπεδο κατάλαβα πολλά! κλασικός ελληναρας! Ξερουμε που είναι η βλάβη, για όλα φταίνε οι άλλοι και πουθενα εμείς, ξέρουμε τι εργασίες έκαναν και φυσικά κανενας δεν έχει δικαίωμα εκτός από εμας!

Αντε καληνύχτα!!!:closed:

johnsruro
08-06-11, 01:45
Βασικά έγινε από εχθές, τυπικά. Ουσιαστικά μένει να δούμε τι θα γίνει.

fotis 65
08-06-11, 22:12
:clap:

Aπο το επίπεδο κατάλαβα πολλά! κλασικός ελληναρας! Ξερουμε που είναι η βλάβη, για όλα φταίνε οι άλλοι και πουθενα εμείς, ξέρουμε τι εργασίες έκαναν και φυσικά κανενας δεν έχει δικαίωμα εκτός από εμας!

Αντε καληνύχτα!!!:closed:
3 πεντάμηνα σαν βοηθός τεχνίτη στον οτε της περιοχής μου είναι αρκετά για να καταλάβω τι μπορεί να φταίει .... όσο για τα επίπεδα και τις καμπύλες με βρίσκεις σε χάλια κατάσταση και δεν έχω την διάθεση για καβγα....να κλείσει το θέμα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας στο πρόβλημά μου.-:lock:

maik
09-06-11, 00:57
3 πεντάμηνα σαν βοηθός τεχνίτη στον οτε της περιοχής μου είναι αρκετά για να καταλάβω τι μπορεί να φταίει ....

Ενταξει καταλαβαμε.:closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.