PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γινεται?Η wind ειναι για....



andrew_18
04-06-11, 01:09
Καλησπερα σε ολους.
Λοιπον εχω βαλει wind, εδω και 3 μηνες δεν ειχα καθολου προβλημα ουτε αποσυνδεσεις ουτε τπτ κλειδωνα περιπου στα 11-13 mbps.Εδω και 4 5 με μερες κλειδωνω στα 4 με 6 mbps και παιζει να εχω και 30-50 αποσυνδεσεις τη μερα εχω αγανακτησει πληρωνω για εως 24 και εχω 5 και με αποσυνδεσεις?Μολις τελειωσει το 12 μηνο συμβολαιο την εχω κανει.
Τι μπορει να φταιει?Εχω βγαλει φιλτρα δοκιμαζω χωρις τηλ αλλα παλι τα ιδια.Μηπως ειναι το ρουτερ για τον π.....?Να και τα στατιστικα.Ειμαι στο dslam φιλελληνων και σχετικα κοντα περιπου στο 1km.Τι παιζει?

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 587/6869 kbps
Noise Margin (Up/Down) 7.2/6.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14.2/20.3 db
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 532/5448 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 36

foutrelis
04-06-11, 01:40
Πάρε ένα τηλέφωνο στο τμήμα αναγγελίας βλαβών (τηλ.: 1212) να τους ενημερώσεις για το πρόβλημα. Μπορείς επίσης να δεις τι συμπεριφορά έχει η γραμμή με διαφορετικό router (αν έχεις ή μπορείς να δανειστείς από κάποιο φίλο).

thenetpoet
04-06-11, 10:47
Καλησπερα σε ολους.
Λοιπον εχω βαλει wind, εδω και 3 μηνες δεν ειχα καθολου προβλημα ουτε αποσυνδεσεις ουτε τπτ κλειδωνα περιπου στα 11-13 mbps.Εδω και 4 5 με μερες κλειδωνω στα 4 με 6 mbps και παιζει να εχω και 30-50 αποσυνδεσεις τη μερα εχω αγανακτησει πληρωνω για εως 24 και εχω 5 και με αποσυνδεσεις?Μολις τελειωσει το 12 μηνο συμβολαιο την εχω κανει.
Τι μπορει να φταιει?Εχω βγαλει φιλτρα δοκιμαζω χωρις τηλ αλλα παλι τα ιδια.Μηπως ειναι το ρουτερ για τον π.....?Να και τα στατιστικα.Ειμαι στο dslam φιλελληνων και σχετικα κοντα περιπου στο 1km.Τι παιζει?

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 587/6869 kbps
Noise Margin (Up/Down) 7.2/6.7 db
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 14.2/20.3 db
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dbm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 532/5448 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 36

καποια στιγμη καλο ειναι να καταλαβουμε οτι τα προβληματα με αποσυνδέσεις και αστάθεια ή χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού, στο 99% των περιπτώσεων αφορούν τον χαλκό ή τον router και όχι τον εξοπλισμό του παρόχου.
Πάρε ένα τηλέφωνο και δώσε βλάβη. Αν δεν λυθεί μπορείς πάντα να πας σε άλλο πάροχο αλλά τα προβλήματα αν έχει θέμα ο χαλκός η υπάρχουν παρεμβολλές θα παραμείνουν.

CybeRNerO
04-06-11, 15:43
Εγώ πάντως που έφυγα από HOL και ήρθα σε Wind, κλειδώνω σε υπερδιπλάσια ταχύτητα, και φυσικά σταθερότατη γραμμή... Μπορεί να φταίει και κακή υλοποίηση/βλάβη, από πλευράς dslam?

thenetpoet
04-06-11, 18:14
Εγώ πάντως που έφυγα από HOL και ήρθα σε Wind, κλειδώνω σε υπερδιπλάσια ταχύτητα, και φυσικά σταθερότατη γραμμή... Μπορεί να φταίει και κακή υλοποίηση/βλάβη, από πλευράς dslam?

η κακη υλοποιηση φαινεται απο την αρχη, πολυ σπανια γινονται αλλαγες στα dslam και αφορουν κυριως firmware.
o χαλκος δεν ειναι μονο το καλωδιο απο το σπιτι σου στο κεντρο, ειναι και τα patch cords που πανε στο dslam απο τον κατανεμητη του ΟΤΕ που συνηθως ειναι προκαλωδιωμενα προς το dslam. Αν σε μετακινηση η προσθηκη νεου patch πειραξουν αλλα καλωδια, τοτε μπορει να εχεις προβλημα. Ομοιως αν περασουν σε αλλο ζευγος μπορει να φτιαξει το προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.