PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενεργοποίηση γραμμής με άλλο νούμερο???



Arkady
04-06-11, 19:56
Πρόσφατα μετέφερα την γραμμή στο πατρικό μου σπίτι, από Forthnet σε HOL.

Ο αριθμός ήταν της μορφής 213-ΧΧΧΧΧΧΧ. Όταν έγινε η ενεργοποίηση στο δίκτυο της HOL, διαπίστωσα ότι καλώντας το νούμερο, ακούγεται το μήνυμα "Ο αριθμός που καλέσατε, δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".
Κάλεσα την Τεχνική Υποστήριξη της HOL και μου είπαν ότι γίνονται "κάποιες μετρήσεις και δοκιμές" και προσωρινά θα ενεργοποιήσουν την γραμμή με ΑΛΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ.:blink::blink:. Η ενεργοποίηση της κανονικής γραμμής θα γινόταν μέσα σε 24 ώρες.

Παρόλο που έχουν περάσει περίπου 48 ώρες, το κανονικό νούμερο εξακολουθεί να μην έχει ενεργοποιηθεί ενώ απο την Τεχνική Υποστήριξη "τα μασάνε"...

Πρώτη φορά ακούω προσωρινή ενεργοποίηση σε ΑΛΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ, λόγω τεχνικού προβλήματος. Μήπως έχουν κάνει καμιά μ@λ@κία και χαθεί ο αριθμός?:hmm:

sdikr
04-06-11, 20:00
και εσύ τους έβαλες δύσκολα, και μεταφορά γραμμής και αλλαγή παρόχου;
Αν καλέσεις το κινητό σου σου δείχνει το σωστό νούμερο;

Arkady
04-06-11, 20:30
και εσύ τους έβαλες δύσκολα, και μεταφορά γραμμής και αλλαγή παρόχου;
Αν καλέσεις το κινητό σου σου δείχνει το σωστό νούμερο;

Δείχνει το νέο -προσωρινό- νούμερο, στο οποίο έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Υποψιάζομαι μήπως έχουν κάνει κάποια μ@λ@κία και προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, έτσι ώστε να επικοινωνήσουν με την Forthnet ώστε να μην δώσει σε άλλον το αρχικό νούμερο.Παίζει να συμβαίνει κάτι τέτοιο?:hmm:

Vitruvian78
05-06-11, 11:41
Δείχνει το νέο -προσωρινό- νούμερο, στο οποίο έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή.
Υποψιάζομαι μήπως έχουν κάνει κάποια μ@λ@κία και προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο, έτσι ώστε να επικοινωνήσουν με την Forthnet ώστε να μην δώσει σε άλλον το αρχικό νούμερο.Παίζει να συμβαίνει κάτι τέτοιο?:hmm:

Οχι, ηρέμησε! Θα σου δώσουν τον αριθμό σου πίσω κανονικά. Δεν χάνονται έτσι απλά οι αριθμοί τηλεφώνου των συνδρομητών. Προφανώς κάτι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη απο την όλη διαδικασία.

vasileios13
05-06-11, 14:59
και εσύ τους έβαλες δύσκολα, και μεταφορά γραμμής και αλλαγή παρόχου;
Αν καλέσεις το κινητό σου σου δείχνει το σωστό νούμερο;

+1........ένα βήμα κάθε φορά......:fishsmack:

Arkady
05-06-11, 15:40
Οχι, ηρέμησε! Θα σου δώσουν τον αριθμό σου πίσω κανονικά. Δεν χάνονται έτσι απλά οι αριθμοί τηλεφώνου των συνδρομητών. Προφανώς κάτι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη απο την όλη διαδικασία.

Το ξέρεις σίγουρα, δηλαδή έχεις ακούσει ανάλογη περίπτωση?

Εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά ακούω "προσωρινή ενεργοποίηση" σε άλλο αριθμό, λόγω "τεχνικού προβλήματος". Αν υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, αυτό θα ήταν στην γραμμή όχι στο νούμερο της γραμμής...
Αυτό που μου έχει βάλει "μπισμπίλια" ότι έχουν κάνει π@π@ριά , είναι ότι μου "τα μσαάνε" στο τηλέφωνο και δεν μου λένε με σαφήνεια ποιό είναι το πρόβλημα.

pRieStaKoS
06-06-11, 19:59
Όταν πάρουν την φορητότητα του άλλου νούμερου θα στο περάσουν πάνω. Σε χαλάει που έχεις ένα νούμερο να δουλέψεις μέχρι να είναι οκ ? ή θα προτιμούσες καθόλου γραμμή ?

Arkady
06-06-11, 21:06
Όταν πάρουν την φορητότητα του άλλου νούμερου θα στο περάσουν πάνω. Σε χαλάει που έχεις ένα νούμερο να δουλέψεις μέχρι να είναι οκ ? ή θα προτιμούσες καθόλου γραμμή ?

Θα προτιμούσα να ενεργοποιηθεί η γραμμή κατευθείαν στο κανονικό νούμερο, όπως γίνεται σε όλους τους παρόχους.

Arkady
07-06-11, 19:23
Τελικώς ενεργοποιήθηκε σήμερα ο κανονικός αριθμός. Πάντως ούτε σήμερα ήξερε το CS τι είχε συμβεί...

Aias
08-06-11, 10:14
μια χαρα ξερει το τεχνικο τμημα τι γινεται.Απλα στην 1η κληση που κανεις μιλας με ατομα απο customer care.Λογικα ειχες παρει προσωρινο νουμερο hol μεχρι να γινει η φορητοτητα σωστα,μολις ολα ηταν οκ σου κουμπωσαν τον αριθμο.Μερικες φορες η γραμμη ενεργοποιειται πριν ολοκληρωθει η φορητοτητα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.