PDA

Επιστροφή στο Forum : Favorite TV Sit-Coms



BeholderX
17-03-04, 22:05
Με αφορμή την υπογραφή του Lord_Flasheart που είδα σε ενα post (και αφού εκανα και ενα γρήγορο search μήπως υπάρχει παρόμοιο παλιό topic), ερωτώ:

Ποια είναι τα αγαπημένα σας sit-coms ?

Οι δικές μου βασικές προτιμήσεις:

1. Fawlty Towers (άπαιχτος ο John Cleese ως Basil, και ο Manuel)
2. Married with Children (παρεπιπτόντως, κυκλοφόρησε και το season 2 της σειράς σε DVD zone 1)
3. Black Adder
4. Friends

JamesBond
18-03-04, 00:00
1. Fawlty Towers νομίζω έγραψε ιστορία.....εχω ολα τα επεισόδια σε videotapes
αλλα άραγε μπορώ να τα κατεβάσω σε MPEG4?
2. Μr. Bean μετά και
3. Black Adder επίσης απίθανο.

Married with Children μ.....α για Αμερικανάκια και πολύ Low...
Friend is OK but όλοι εκεί είναι πολύ όμορφοι, υγειείς κλπ κλπ πολύ
Hollywood βρε παιδί.

James

chrispen
18-03-04, 00:16
friends , married with children , southpark

GP
18-03-04, 00:31
Blackadder - η βασιλισσα στα αρχικα επεισοδια ειναι ολα τα λεφτα. :lol:

Corto
18-03-04, 00:48
Black Adder, Yes Minister, Yes Priminister, Mr. Bean. Μ' αυτή τη σειρά. Και τ' αμερικάνικα καλά είναι.... αν σ'αρέσουν οι Αμερικάνοι :lol: που τώρα ανακάλυψαν το sex (π.χ. Sex and the city)

blackjim
18-03-04, 01:08
Τop 5 TV series

1> The Simpsons (Matt Groening εισαι και γ@μω! =] )

2> Friends

3> South Park

4> Futurama (Matt Groening εισαι και γ@μω! =] )

5> Married with children

Θα φτιαξουμε top επιλογες για ολους τους τομεις...?
παντως ενδιαφερον ειναι :lol:

Cafeeine
18-03-04, 01:08
Black Adder ( Πρώτο με με διαφορά )
Futurama ( το παρεξηγημένο παιδί του Groening)
Τhree's Company (φαινονται τα χρόνια μήπως;)


Κραταιa θέση στη μνήμη μου εχει ο Μπένι Χιλ, αν και δεν μου κάνει σαν sitcom.

Και για πολλά γέλια το κανάλι της βουλής :D

harvard
18-03-04, 03:00
Simpsons, South Park, Futurama, King of The Hill, Family Guy (Cartoons)
Friends, Frasier, Will&Grace, BlackAdder (όλα), Big Train, The Office, Seinfeld, Alan Partridge (όλα), Trigger Happy

Desperado
18-03-04, 03:14
1)Simpsons (η καλυτερη και πιο εξυπνη σειρα ever)
2)Mr. Bean (αν και λιγα σχετικα τα επεισοδια)
3)Married with children (δεν ειναι τοσο χαζοαμερικανικη οσο την περιγραφετε)

Vadur
18-03-04, 03:24
Παλιες οι σειρες οι δικες μου απο την μακρυνη δεκαετια των '80 :mrgreen:

*Ο παραμυθας λεγοταν,Τhe storyteller..ιστοριες με φαντασματα,μαγια και ξορκια πλυ fantasy γενικως..[παιδια την ψαχνω οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει!]

*Δεν θυμαμαι ονομα..μονο καποιον DrWho! :mrgreen:

Desperado
18-03-04, 03:34
DrWho !!! Πολυ τελεια σειρα την εβαζε η ερτ1. Αν θυμαμαι καλα προσφατα ψηφιστηκε η πιο δημοφιλης σειρα στην αγγλια και αποφασιστηκε να γυριστουν και νεα επεισοδια. Νομιζω, νομιζω πως πρεπει να υπαρχουν σε dvd η να σχεδιαζεται να κυκλοφορησουν μελλοντικα.

mithrandir
18-03-04, 11:43
Εγώ θα ψήφιζα το married with children και το DrWho.Σε DVD δε νομίζω να υπάρχουν επεισόδια του DrWho παρά μόνο κάποιες ταινίες.Πάντως και εγώ άκουσα ότι θα γυριστούν καινούργια επεισόδια αλλά δε ξέρω πότε.

chat1978
18-03-04, 11:51
BeholderX, τι είναι ακριβώς τα sit-coms ???
Απο αυτά που διάβασα πάντως παρατηρώ μια μικρή αδικία. Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα. Άλλο τα καρτούν και άλλο οι σειρές με πραγματικούς ηθοποιούς.
Άλλο οι κωμικές σειρές και άλλο οι επιστημονικής φαντασίες σειρές.

Πάντως αν διάλεγα ενδεικτικά με βάση κατηγορίες πάντα σίγουρα θα έβαζα καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας το Babylon5. Εκπλητικό και η πρώτη φορά που ουσιαστικά κάτι τόσο μεγάλο και οργανωμένο γραφτηκε για σειρά τηλεόρασης. (Καλά μπορώ να λέω χρόνια ....)
Καλύτερη σατιρική σειρά χαλαρά το BlackAdder. Τίποτα δεν συγκρίνεται μπροστά του.

Καλύτερο καρτούν δεν μπορώ να διαλέξω. Τι να πρωτοπείς. Looney Toons,Simsons (τα πρώτα) Johny Bravo για κομωδίες!
Και φυσικά να μην ξεχνάμε τις γιαπωνέζικες σειρές?? Θυμάστε Robotech???

Τώρα με πορώσατε!!!!!!! Και δεν έχω dsl και το beep δίκτυο που έχουμε είναι firewalled,monitored port-blocked και ότι σκατά θες ακόμα και το βράδυ!!!.

BeholderX
18-03-04, 12:21
@Demelene
Πρόκειται για σειρές της τηλεόρασης, με ηθοποιούς ή cartoon δεν έχει σημασία.


PS. για όσους δεν ξέρουν το Fawlty Towers, δεν ξέρετε τι χάνετε!
http://images-eu.amazon.com/images/P/B00005OCTG.02.LZZZZZZZ.jpg
Πρόκειται για 12 καταπληκτικά επεισόδια κωμωδίας με τον John Cleese (των Monthy Pythons), ο οποίος είναι ιδιοκτήτης και manager ενός μικρού ξενοδοχείου. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΕΛΙΟ!!! Υπάρχει και στα video club πλέον σε DVD με ελληνικούς υπότιτλους (πάντως η μετάφραση, είναι πάντα μετάφραση),και αλλά και στο e2dk network βεβαίως (αγγλικοί υπότιτλοι). Στην Ελλάδα από όσο ξέρω το έπαιζε το SevenX παλιότερα.

Ανεπιθύμητος
18-03-04, 12:34
Demelene, sitcom ονομάζονται οι σειρές κωμικού περιεχομένου, με ελαφρύ περεχόμενο, σύνηθως ημίωρες ή ωριαίες. Με την αυστηρή έννοια η πεμπτουσία του sitcom είναι το "Friends". Με πιο χαλαρά κριτήρια, Θα βάλω την Μαυρη οχιά, που κατ' εμε έστειλε ακόμα και τον mr Bean αδιάβαστο (Oποιος δεν το έχει κάνει ακόμα ας δεί το Blackadder Back & Forth", δεν θα χάσει) το married with children που μου πρόσφερε ατελείωτες ώρες γέλιου (και μια τάση να νοικιάζω όποιο άσχετο dvd έχει μέσα την christina applegate) και Red dwarf για scifi sitcom. Honorable mentions: Futurama, Roseanne, Dilbert, Absolutely Fabulous.

patrasjim
18-03-04, 14:50
Δεν ξέρω αν θυμάστε οι 30άρηδες μια καταπληκτική σειρά στην ΕΡΤ κάπου εκει στα 1988. Λέγεται "Shoap" (Σαπούνι, από σαπουνόπερα). Την έπαιζαν στις 1 το μεσημέρι. Απίστευτο γέλιο και θυμάμαι ακόμα σκηνές...
Κατά τ'άλλα Blackadder, Mr. Bean, Yes Priminister, Fawlty Towers και φυσικά η καλήτερη σειρά αυτή την εποχή sex and the city. Περιμένω και το 24 να δω τι παίζει.. Με το Friends γελάς αλλά είναι πολύ σεξοφοβικοί ρε γαμώτο. Γελάς με το πόσο κολλημένοι είναι.

Elalekom
18-03-04, 16:54
Για μενα friends και Mr.Bean πιστευω οτι ειναι σειρες που αφησαν ιστορια(τα Friends θα αφησουν ιστορια τον Μαιο).

Επισης το Futurama ειναι καταπληκτικο,με χαρακτηρες οι οποιοι ειναι απο την φυση τους αστειοι (ενα αλκοολικο κλεπτομανες ρομποτ,ενας αστακος γιατρος,μια μονοφθαλμη πιλοτος,...),αλλα το τι γινεται εκει μεσα το καταλαβαινεις μονο αν ακουσεις τα αγγλικα και οχι με την μεταφραση(tv μακεδονια νομιζω το δειχνει στην Ελλαδα)

XTCgr
18-03-04, 21:23
άλλος ένας φανατικός των Simpsons και του married with children :lol: ακόμα και τώρα βλέπω τις επαναλήψεις τους (αν το θυμηθώ )

moshstef
19-03-04, 00:53
sit-com = situation comedy (κωμωδία καταστάσεων)

Friends
Married with Children
Simpsons
Kids in the Hall
Futurama
Spin City
Just Shoot Me
Unhappily Everafter

Cafeeine
19-03-04, 02:10
moshstef, Πολύ σωστός. Kids in the hall! Τρομερό!

BeholderX
19-03-04, 06:34
Kids in the Hall

Πώς το ξέχασα αυτό ? Είχε γέλιο...
"i'm crushing your head, i'm crushing your head"
http://www.geocities.com/Hollywood/Hills/5138/KITH_PIN.JPG

MetalHeart
19-03-04, 07:53
Κωμωδίες.

1. Black Adder
2. Mr. Bean
3. Married with children

Όλα τα υπόλοιπα

1. The prisoner
Απίστευτη σειρά. Το έπαιξαν ΕΡΤ και MEGA(όταν πρωτοάνοιξε)
Όποιος θυμάται προσκυνάει....
"...You are Number 6. I'm not a number, i'm a free man!"
http://www.retroweb.com/prisoner.html

2. Star Blazers
Το πρώτο δυτικό jap anime cartoon που αντέγραψε η δύση.
Το έπαιξε η τότε ΕΡΤ αρχές '80 με τον τίτλο "Διαστημόπλοιο Αργώ"
http://www.geocities.com/Tokyo/Harbor/3904/geoyamato.html

3. Star Trek
Τι να πει κανείς....
Kirk: "Well there it is...war. We didn't want it, but we've got it."
Spock: "Curious how often you humans manage to obtain that which you do not want."

harvard
19-03-04, 21:38
Sitcom σημαινει Situation Comedy (κωμωδια καταστασεων δηλαδη)

EDIT: καποιος με προλαβε, αλλα προς υπερασπιση μου εγραψα τι σημαινει σιτκομ ενω διαβαζα την πρωτη σελιδα ακομη...

moshstef
19-03-04, 22:39
Και ένα ακόμα καταπληκτικό είναι το

Malcolm in the Middle

(Το έδειχνε το Μακεδονία TV πριν μερικούς μήνες)

kostthem
19-03-04, 23:56
MetalHeart,

Που το θυμήθηκες το Διαστημόπλιο Αργώ....

Είχα κολλήσει πολύ άγρια με την μουσική του.

MetalHeart
23-03-04, 00:03
MetalHeart,

Που το θυμήθηκες το Διαστημόπλιο Αργώ....

Είχα κολλήσει πολύ άγρια με την μουσική του.

Λες να υπάρχει πουθενά. Ήταν φοβερή....!!!

PReD
23-03-04, 03:57
Κλασικά και εγώ φανατικός του Groening

1. Futurama (bender f@cks ass - me no speakidi engles)
2. Simpsons (mmmmmmm Beer - Wooohoooo)
and last but not least
3. Married With Childern (This is my houseKeeper Consuella - Adios Consuella)

Desperado
23-03-04, 04:17
2. Simpsons (mmmmmmm Beer - Wooohoooo)

ξεχασες κατι... το καλυτερο
DAAAAAAOU :D :D

PReD
23-03-04, 04:34
DOOOOOOOOOOH

http://www.ebaumsworld.com/homer.html
http://www.ebaumsworld.com/bender-futurama.html

Desperado
23-03-04, 14:08
καλα απαιχτα τα url σου. Μιλαμε 3 η ωρα και εβαζα τον Ομηρο να ουρλιαζει χεχεχεχε

PReD
23-03-04, 16:54
Ναι ναι είναι κορυφαία...

Το γενικό url είναι το εξής:

http://www.ebaumsworld.com/soundboards.shtml

Είναι όλα άπαικτα και έχει και πολύ ποικιλία...

Έχει και τον Stewie απο το Family guy

fdion
23-03-04, 19:06
1. Six feet under
2. 24
3. Sex & the city
4. Friends
5. Will and Grace

mavlok
24-03-04, 11:00
Δεν ξέρω αν θυμάστε οι 30άρηδες μια καταπληκτική σειρά στην ΕΡΤ κάπου εκει στα 1988. Λέγεται "Shoap" (Σαπούνι, από σαπουνόπερα). Την έπαιζαν στις 1 το μεσημέρι. Απίστευτο γέλιο και θυμάμαι ακόμα σκηνές...



SHOAP!!! Με τον B. Crystal και ενα μαυρο butler δεν ηταν? Καιρο προσπαθουσα να θυμηθω τον τιτλο. Πραγματι, πολυ γελιο. Θυμαμαι πηγαινα χεσμενος στα γελια καθε φορα στο σχολειο οταν ημουν μεσημεριανος...

Επισης, Simpsons, Married with Children και Beavis and Butthead για οσους κατεχουν καλα τα αγγλικα και μπορουν να καταλαβουν το humor του Mike Judge.

Και για ξεκαρφωμα, Στο Καμπινγκ και Αυθαιρετοι.
Καλογεροπουλος-Μαϊμος και Βαλαβανιδης = το απολυτο γελιο.

Μετα απο αυτα, τις ελληνικες παραγωγες τις πηρε και τις σηκωσε.

czubul
24-03-04, 12:26
Black Adder έβλεπα όταν ήμουν μικρός στην TV και ήταν και πολύ πρώτο! Πρόσφατα ανακάλυψα και τα Friends, βρήκα από ένα πειρατή τις πρώτες 8 σειρές σε divx (1 dvd η κάθε σειρά- 24 επεισόδια) και έχω κολλήσει!

Ανεπιθύμητος
24-03-04, 13:08
Παιδιά, νομίζω οτι η σειρά ήταν το "Soap" (http://www.imdb.com/title/tt0075584/). Δεν έτυχε να το δώ πολύ αυτό,αν και πρέπει να ήταν καλό.

zouzouni
26-03-04, 19:33
Αγγλικά
Faulty Towers
Yes Minister
Yes Prime Minister
Βlack Adder
Μr. Bean
Red Dwarf & Red Dwarf 9 (κωμωδία/παρωδία των Star Treck & Dr. Who)


Αμερικάνικα
Taxi
Μ.Α.S.H
Cheers (Το Μπαράκι)
και η "συνέχειά του" Frasier
The Simpsons
Futurama
Ally McBeal
Spin City (τα original με τον Μ.J.Fox)
Sex & The City (μέχρι και η ΝΕΤ το αντέγραψε με το Σχεδόν Ποτέ)

Mια κι έγραψα για αντιγραφές......άλλο ένα καλό Αγγλικό sitcome ήταν το Μοm, που το παρουσίασε πέρσυ η ΕΤ1 με τον Αλέξανδρο Αντωνόπουλο και την Ντίνα Κώνστα

BeholderX
15-04-04, 22:38
Μιας και πολλοί αναφερθήκατε στο Futurama το οποίο γνώριζα μόνο ως τίτλο, είδα μερικά επεισόδια, και το βρίσκω αρκετά πετυχημένο :)

Συνειδητοποίησα επίσης ότι η Peggy Bundy (Married With Children) και η Turanga Leela (Futurama) είναι το ίδιο πρόσωπο. Οχι μόνο της μοιάζει σαν φιγούρα, αλλά έχουν και την ίδια φωνή. Το έψαξα λοιπόν και είδα ότι είναι η ίδια ηθοποιός που 'χαρίζει τη φωνή της', ή Katey Sagal !

Οι fans του futurama το είχατε προσέξει ???

arcanum
15-04-04, 23:42
BeholderX,

Το παρατήρησα στο επεισόδιο που παντρέυεται τον al και είναι παρωδία του Married With Children. (και μετά το έλεγξα στο www.imdb.com)

Φυσικά,
1)Futurama (Bite my shiny metal ass)
2) Simpsons ( Doh! )
3) South Park (Oh my god. They killed Kenny! You bastards!)
4) Family Guy
5)Married with Children
6) Black Adder (Ήμουν μικρός αλλα το έβλεπα)
7) Benny Hill
8) Agent Smart (ή όπως λεγόταν)
9) Monsters

Το Malcolm in the middle είναι τρομερό (όσο έδειξε το Μακεδονία).

Οχι κωμικές σειρές:
1) Star Trek (live long and prosper) (αλλα μόνο τα original. οχι τα χάλια με τον Picard)
2) McGuyver (Θέλετε να σας φτιάξω ενα ADSL modem με 2 τομάτες, μια μπαταρία και ενα συνδετήρα?)
3) Mission Impossible
Φυσικά μου άρεσαν και πολλές άλλες όπως The avengers, The Saint, Αυτό με τους 2 τύπους που ταξιδέουν στον χρόνο, the 6 million dollar man (και woman που σκίζει τον τηλεφωνικό κατάλογο με τα χέρια της) ,

giorgos76
13-05-04, 15:24
ρε σεις μου θυμισατε πολλες σειρες που γουσταρω και τελικα ειμαι τηλεορασοπληκτος!
μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε αυτες τις σειρες σε avi,mpg κτλ?καποια λιγα εχει το καζαα, εγω ασ πουμε εχω τα friends εως και την 8 σειρα απο προπερσι που γυρισα απο αγγλια (ειχα broadband εκει 512 και με τιμη σουπερ αλλα ασχετο).τωρα που εβαλα ντιεσελ και εδω θα κοιταξω να κατεβασω τα υπολοιπα.και μετα θα ξεκινησω το 24 και το sex and the city.

Ανεπιθύμητος
13-05-04, 16:05
arcanum, η σειρά που λές agent smart, μήπως είναι το get smart? http://www.imdb.com/title/tt0058805/

guru
13-05-04, 16:31
μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε αυτες τις σειρες σε avi, mpg κτλ? καποια λιγα εχει το καζαα, εγω ασ πουμε εχω τα friends εως και την 8 σειρα απο προπερσι που γυρισα απο αγγλια (ειχα broadband εκει 512 και με τιμη σουπερ αλλα ασχετο). τωρα που εβαλα ντιεσελ και εδω θα κοιταξω να κατεβασω τα υπολοιπα. και μετα θα ξεκινησω το 24 και το sex and the city.
Εκτός από το kazaa, όπυ μπορείς να βρεις π.χ. όλα τα επεισόδια από το Friends και άλλες σειρές, μπορείς να δοκιμάσεις και το Soulseek (http://www.slsknet.org/). Για να βρεις όμως τεράστια ποικιλία από ξένες σειρές χρηιμοποίησε το bit-torrent.

cherryman
13-05-04, 16:54
Να θυμίσω κι εγώ κάτι άλλο που επίσης απ' ότι κατάλαβα δεν πρέπει να έιναι sit-com , αλλά αξίζει προσοχής. The flying circus of Monty Python.

simpsonment
04-09-09, 11:57
Μιας και πολλοί αναφερθήκατε στο Futurama το οποίο γνώριζα μόνο ως τίτλο, είδα μερικά επεισόδια, και το βρίσκω αρκετά πετυχημένο :)

Συνειδητοποίησα επίσης ότι η Peggy Bundy (Married With Children) και η Turanga Leela (Futurama) είναι το ίδιο πρόσωπο. Οχι μόνο της μοιάζει σαν φιγούρα, αλλά έχουν και την ίδια φωνή. Το έψαξα λοιπόν και είδα ότι είναι η ίδια ηθοποιός που 'χαρίζει τη φωνή της', ή Katey Sagal !

Οι fans του futurama το είχατε προσέξει ???

NAI!!!!;);):worthy::clap::clap::lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.