PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταυτόχρονη ενοικίαση και ιδιοκτησία κατοικίας στην ίδια περιοχή επιτρέπεται;



evantigger
07-06-11, 15:46
Και για να γίνω πιο ξεκάθαρος.

Οι γονείς μου με γονική παροχή μας έχουν αφήσει το σπίτι στο οποίο ζούμε. Αλλά κοντεύω τα 27, η αδερφή μου τα 23 και θέλουμε να μπορούμε να φέρνουμε φίλους φίλες χωρίς να ανησυχούμε αν θα μας ενοχλούν οι γονείς.

Πριν από 3 χρόνια η θεία μου νοίκιαζε ένα τριάρι ενώ είχε ιδιόκτητο ένα δυάρι και είχε αναφέρει ότι αναγκαζόταν να φύγει από το τριάρι γιατί δεν επιτρεπόταν ταυτόχρονα να νοικιάζει ένα σπίτι ενώ το άλλο που κατείχε ήταν στην ίδια περιοχή.

Η λογική λέει ότι δεν ισχύει αυτό το πράγμα αλλά ως γνωστόν εδώ στην Ελλάδα η λογική έχει πηδήξει από το παράθυρο, έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο και κυρίως αν υπάρχει κάποιος νόμος που να το αναφέρει κι αν ακόμα ισχύει τι μπορεί να κάνει κανείς για τον προσπεράσει νόμιμα;

29gk
07-06-11, 15:50
Τα εχετε κανει σαλατα. Και εσυ και η αδελφη σου και η θεια σου. Δεν υπαρχει τετοιο θεμα ή κατι αλλο θελεις να πεις.

yiapap
07-06-11, 16:01
Και για να γίνω πιο ξεκάθαρος.

Οι γονείς μου με γονική παροχή μας έχουν αφήσει το σπίτι στο οποίο ζούμε. Αλλά κοντεύω τα 27, η αδερφή μου τα 23 και θέλουμε να μπορούμε να φέρνουμε φίλους φίλες χωρίς να ανησυχούμε αν θα μας ενοχλούν οι γονείς.

Πριν από 3 χρόνια η θεία μου νοίκιαζε ένα τριάρι ενώ είχε ιδιόκτητο ένα δυάρι και είχε αναφέρει ότι αναγκαζόταν να φύγει από το τριάρι γιατί δεν επιτρεπόταν ταυτόχρονα να νοικιάζει ένα σπίτι ενώ το άλλο που κατείχε ήταν στην ίδια περιοχή.

Η λογική λέει ότι δεν ισχύει αυτό το πράγμα αλλά ως γνωστόν εδώ στην Ελλάδα η λογική έχει πηδήξει από το παράθυρο, έχει ακούσει κανείς κάτι παρόμοιο και κυρίως αν υπάρχει κάποιος νόμος που να το αναφέρει κι αν ακόμα ισχύει τι μπορεί να κάνει κανείς για τον προσπεράσει νόμιμα;Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα!
Φυσικά και υπάρχει λογική να έχεις μια κατοικία που εκμεταλεύεσαι και να νοικιάζεις κάποια άλλη. Αυτό που ίσως είναι "ύποπτο" είναι να έχεις ένα διαμέρισμα "κλειστό/αδειο/ξενοίκιαστο" (ε;ε;ε; το έπιασες το υπονούμενο; ) για χρόνια και να νοικιάζεις άλλο! Και αυτό όμως αν και χρίζει ελέγχου δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να μην επιτρέπεται! Δεν γουστάρω αυτό το σπίτι, δε μένω σ'αυτό για τους 1002 λόγους!

evantigger
07-06-11, 16:08
Έχεις δίκιο. Σε περίπου τέτοια κατάσταση παρέπεμπε. Ευχαριστώ πολύ. Απαντήθηκε το ερώτημά μου οπότε αν θέλετε κλειδώστε το.

@ ADSLgr.com All rights reserved.