PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

alekan
16-07-13, 13:18
Στη θέση σου, κι επειδή αποδεδειγμένα στα ποδηλατικά ισχύει το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" δεν θα απέκλεια τα "επώνυμα".
Αν και δεν διευκρίνησες τι ακριβώς εννοείς με αυτό.
Πχ, θεωρείς πως αν πάρεις επώνυμο στυλ Shimano, θα πληρώσεις βαπορίσια έξοδα;
Υπάρχουν και άλλα επώνυμα, ένα παράδειγμα είναι τα MKS ή και τα Wellgo ακόμη , στα οποία δεν νομίζω πως πληρώνεις "φίρμα"

Βάλε κι ένα ταβάνι χρηματικό αν θες.

ipo
16-07-13, 13:55
Στη θέση σου, κι επειδή αποδεδειγμένα στα ποδηλατικά ισχύει το "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις" δεν θα απέκλεια τα "επώνυμα".
Αν και δεν διευκρίνησες τι ακριβώς εννοείς με αυτό.
Πχ, θεωρείς πως αν πάρεις επώνυμο στυλ Shimano, θα πληρώσεις βαπορίσια έξοδα;
Υπάρχουν και άλλα επώνυμα, ένα παράδειγμα είναι τα MKS ή και τα Wellgo ακόμη , στα οποία δεν νομίζω πως πληρώνεις "φίρμα"

Βάλε κι ένα ταβάνι χρηματικό αν θες.
Δεν αποκλείω τα επώνυμα. Απλά προτιμώ να πάρω κάτι ποιοτικό μη επώνυμο.

Το γράφω αυτό, διότι κάποιοι άνθρωποι νιώθουν ασφάλεια, μόνο αν πληρώσουν κάτι επώνυμο. Προσωπικά, σκέφτομαι διαφορετικά. Ξέρω ότι το σίγουρο με το επώνυμο προϊόν είναι το γεγονός ότι θα πληρώσεις τη διαφήμιση και το όνομα. Η ποιότητα δεν είναι αντιπροσωπευτική του κόστους. Αντιθέτως, με καλό ψάξιμο και κυρίως εμπειρίες τρίτων (γι' αυτό ρωτάω εδώ), μπορείς να αγοράσεις ποιοτικά προϊόντα σε καλές τιμές.

Τιμή δεν έχω σκεφτεί ακόμα, διότι εξαρτάται από την ποιτότητα. Π.χ. αν μου πει κάποιος για πετάλια με τα οποία έχει κάνει 30.000 χιλιόμετρα και του έχουν βγει άριστα, εννοείται ότι θα δώσω και 30€. Καλύτερα από το να πληρώνω 10€ κάθε χρόνο.

Mouse Potato
16-07-13, 16:00
Από τότε που έβαλα κουμπωτά Shimano με σχετικά μεγάλη πλατφόρμα ώστε να μπορώ να οδηγώ και με κανονικό παπούτσι, έχω βρει την υγειά μου. Εδώ και αρκετούς μήνες κάνω περί τα 20-30χλμ καθημερινά με κανονικά παπούτσια. Η αλήθεια είναι πως στα 20χλμ, η πατούσα μου αρχίζει και την ακούει λόγω της σχετικά μικρής επιφάνειας αλλά νομίζω πως έχω βρει τη χρυσή τομή σε συμβατικό και spd.

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν θες εγγυημένη απόδοση πας σε κάτι γνωστό. Ναι μεν πληρώνεις το όνομα, αλλά αυτό το όνομα πέρα από την διαφήμιση, έχει δαπανήσει και μεγάλα ποσά στο R&D.

Πριν από τα κουμπωτά που έχω τώρα είχα τα μεταλλικά Wellgo. Κανένα πρόβλημα για κάμποσα χλμ.

kosmasdel
16-07-13, 18:20
αντιπροσωπος ειναι ο Κασσιματης στο Πειραια http://www.wiw.gr/greek/piraeus_kassimatis_cycling_kasimatis_g_ltd/

Θεωρητικα οσα ποδηλαταδικα πουλανε και specialized (σχεδον ολα) μπορουν να σου φερουν κατοπιν παραγγελιας αλλιως τηλεφωνο στο Κασσιματη

Τα ποδηλατα εχουν απειρο value for money
Αυτό γιατί το λες; Συνδέονται οι 2 εταιρίες/μάρκες;

alekan
16-07-13, 18:40
Αυτό γιατί το λες; Συνδέονται οι 2 εταιρίες/μάρκες;

O Κασσιμάτης είναι ο αντιπροσωπος και των δύο.

megahead13
17-07-13, 00:28
Από τότε που έβαλα κουμπωτά Shimano με σχετικά μεγάλη πλατφόρμα ώστε να μπορώ να οδηγώ και με κανονικό παπούτσι, έχω βρει την υγειά μου. Εδώ και αρκετούς μήνες κάνω περί τα 20-30χλμ καθημερινά με κανονικά παπούτσια. Η αλήθεια είναι πως στα 20χλμ, η πατούσα μου αρχίζει και την ακούει λόγω της σχετικά μικρής επιφάνειας αλλά νομίζω πως έχω βρει τη χρυσή τομή σε συμβατικό και spd.

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν θες εγγυημένη απόδοση πας σε κάτι γνωστό. Ναι μεν πληρώνεις το όνομα, αλλά αυτό το όνομα πέρα από την διαφήμιση, έχει δαπανήσει και μεγάλα ποσά στο R&D.

Πριν από τα κουμπωτά που έχω τώρα είχα τα μεταλλικά Wellgo. Κανένα πρόβλημα για κάμποσα χλμ.
Ποια πετάλια είπαμε ότι έχεις;;;

yuk
17-07-13, 09:39
Ξεκίνησα να διαβάζω το νήμα και έχω μείνει λίγο μ@@@κας. Δε φανταζόμουν ότι ένα κοινό (μη pro) ποδήλατο μπορεί να έχει τόση τεχνολογία, να υπάρχουν τόσα διαφορετικά εξαρτήματα, τόσα πράγματα που πρέπει να προσέξεις, να σκεφτείς ή αναβαθμίσεις ή να ρυθμίσεις. Τόση ποικιλία ποδηλάτων.
Βασικά δεν πιάνω και πολλά από τα πιο ψαγμένα που λέτε. Tόσο άσχετος που πρέπει να έχω πει καμιά 10αριά φορές "τι λένε ρε μ@λ@κα :what:" και δεν έχω διαβάσει ούτε 20 σελίδες ακόμα. Συνεχίστε... :p

vamvakoolas
17-07-13, 11:37
εχεις απολυτο δικιο. Αλλα ισχυει σε ολα τα χομπι αλλα και αθληματα, να δωσω παραδειγματα

-ντοπινγκ στη σκοποβολη και τοξοβολια:worthy:
-φιλη μου επικοντιστρια καθοταν και μου ελεγε επι ωρες για τη σημασια του κονταριου και τι υλικο πρεπει να ειναι, ανθρακονηματα :hmm: παχος κοκ
-γνωστος που κανει ελευθερη καταδυση εχει ρολοι που κανει οσο ενα...διαμερισμα!

Παντως η ποδηλασια ειναι απο τα ακριβα αθληματα (γιατι εξελισσονται ολα τα ανταλλακτικα και οχι ενα κομματι) αλλα σα χομπι ειναι οχι απλως οικονομικο αλλα πλεον με τη κριση κερδιζεις κιολας αν το χρησιμοποιεις εστω για τις βασικες μετακινησεις

Mouse Potato
17-07-13, 13:14
Ποια πετάλια είπαμε ότι έχεις;;;

Τούτα:

http://www.youtube.com/watch?v=sd3qbll35OY

ipo
19-07-13, 00:42
Επίσκεψη στον ποδηλατά για τις ζημιές που είχαν μαζευτεί:

- Ένα φθαρμένο πετάλι. Αλλάχθηκε το σετ με μεγαλύτερα μεταλλικά πετάλια με καρφάκια.

- Ο θόρυβος που άκουγα κατά το πεταλάρισμα προερχόταν από τη μεσαία τριβή που είχε χαλαρώσει. Με σφίξιμο έγινε άψογη.

- Η αλυσίδα μετά από περίπου 14.000 χιλιόμετρα είχε ανοίξει και έπρεπε να αλλαχθεί. Ευτυχώς που την είδαμε, διότι αν ανοίξει πιο πολύ αρχίζει να τρώει τους δίσκους και τα γρανάζια.

- Είχε σπάσει το μικρό γρανάζι της κασέτας σε δύο σημεία. Πηδούσε η αλυσίδα όταν έκανα πετάλι με πίεση με αυτό το γρανάζι, αλλά νόμιζα ότι ήταν θέμα αλυσίδας. Όταν το άνοιξε ο ποδηλατάς, είδαμε ότι είχε γίνει 3 κομμάτια το γρανάζι. :shock: Απορώ πώς συγκρατούνταν τα κομμάτια και δεν είχαν φύγει.


Μου έχει τύχει να σπάσει δόντι από γρανάζι, αλλά όχι γρανάζι ολόκληρο να γίνει 3 κομμάτια. Μάλιστα μιλάμε για το μικρότερο γρανάζι που δεν μπορεί να φάει εγκάρσιο ζόρι από κατέβασμα (συνήθως έτσι σπάνε τα δόντια). Αν κάνεις χιλιόμετρα, τελικά βλέπεις ζημιές που άλλοι δε βλέπουν ποτέ στα ποδήλατά τους.

Εντύπωση μου έκανε και η μεσαία τριβή που είχε χαλαρώσει. Από εκεί προερχόταν το τακ-τακ που ένιωθα, περιέργως μόνο στο δεξί πετάλι. Ο ποδηλάς όμως είπε ότι δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και κάποιες φορές θέλει σφίξιμο μετά από μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα. Γύρω στις 12.000 χιλιόμετρα είχα κάνει, απ' όταν τοποθετήθηκε η συγκεκριμένη μεσαία τριβή.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η προηγούμενη μεσαία τριβή είχε κρατήσει περίπου 20 χρόνια και αλλάχθηκε επειδή δεν ήταν συμβατή με το νέο δισκοβραχίωνα. Γενικά είναι από τα γερά εξαρτήματα που δε χαλάνε εύκολα, εκτός κι αν κάνεις μεγάλα άλματα, οπότε τρώει ζόρι κατά την προσγείωση από τα πετάλια.

raspoutiv
19-07-13, 12:41
και να φανταστώ το κράταγες σε καλή κατάσταση :p

άντε καλορίζικο, γιατί το κανες σαν καινούριο. κι εγώ σε φάση ρεκτιφιέ του mountain είμαι τώρα. το ξεμοντάρισα όλο αλλά τέτοιες ζημιές δε βρήκα. σκυλί το hillmaster

ipo
19-07-13, 14:54
Πράγματι, το Ideal Hillmaster είναι πολύ καλό ποδήλατο. Ένας φίλος μου βρήκε σε προσφορά περσινό μοντέλο σε κατάστημα και πήρε Hillmaster με 460€ (από 600€) και μάλιστα με ανάρτηση που κλειδώνει από το τιμόνι (συνήθως δε φοράνε με τέτοια).

Γενικά η μεσαία τριβή είναι πολύ ανθεκτικό εξάρτημα σε κανονική χρήση. Οι ανοικτού τύπου ήθελαν μία στη δεκαετία γρασάρισμα, ενώ οι νέες κλειστού τύπου χρειάζονται μόνο περιστασιακό σφίξιμο.

Έχω δει όμως δύο ποδήλατα με αναβάτες που κάνουν καγκουριές (μεγάλα άλματα), με χαλασμένη μεσαία τριβή. Στο ένα τα δύο πετάλια γύρισαν το ένα κάθετα στο άλλο (αντί να είναι στην ίδια ευθεία), μετά από ένα μεγάλο άλμα. Μιλάμε για ποδήλατο χιλιάδων ευρώ με πολύ ακριβά εξαρτήματα πάνω. Στο άλλο κάνεις πετάλι και έχει τζόγο η μεσαία τριβή. Το έχει ξεσκίσει το παλικάρι με άλματα, σκαλιά και έχει καταστρέψει τα κέντρα των τροχών.

Έχω μερικούς γνωστούς που δίνουν απίστευτα χρήματα σε ποδήλατα full suspension (3.000 - 7.000€ ποδήλατα), αλλά είναι τέτοια η χρήση που κάνουν, που καταστρέφουν ακόμα και τα καλύτερα ανταλλακτικά της αγοράς. Σπάνε ανθρακονημάτινους σκελετούς, κάνουν θρύψαλα τα κέντρα των τροχών, αχρηστεύουν τις αναρτήσεις. Όσο ποιοτικό και να είναι κάτι, όσο καλές και να είναι οι αναρτήσεις, αν προσγειώνεσαι από δύο μέτρα ύψος, όλο και κάτι θα διαλυθεί σε μία άτσαλη προσγείωση που θα σου τύχει.

alekan
20-07-13, 18:52
ipo, τι έκανες με το θέμα πετάλια τελικά;
Διαβάζω καλά λόγια για τα MKS Sylvan Touring

ipo
20-07-13, 18:57
Πήρα τα Xerama K370.

alekan
20-07-13, 19:07
Πόσο πήγαν;

ipo
20-07-13, 19:23
Κόστισαν 12€.

Είναι πιο βαριά από τα προηγούμενα (490 γραμμάρια το ζευγάρι, ενώ τα προηγούμενα ήταν μόλις 260 γραμμάρια), αλλά μου αρέσει η μεγάλη επιφάνεια που έχουν και η καλύτερη συνοχή με το παπούτσι. Θυμίζουν τα παλιά πλαστικά που είχα στο θέμα της επιφάνειας.

Στην αρχή, που μου τα πρότεινε ο ποδηλατάς, έκανα μία πρόχειρη αναζήτηση και είδα ότι τέτοια πετάλια συνήθως βάζουν στα bmx. Όμως είχα δει μερικούς φίλους να έχουν τέτοια και σε trekking και mtb, οπότε τα αγόρασα. Τα στενά και στις δύο διαστάσεις πετάλια των MTB που είχα πριν, δε με είχαν βολέψει. Μάλιστα εκείνα (Point) είχα αργήσει πολύ να τα συνηθίσω στην αρχή, ενώ με τα καινούρια βολεύτηκα αμέσως.

Για την ποιότητα και την αντοχή στο χρόνο, θα δούμε. Δεν πήγα τελικά σε ακριβή λύση με ρουλεμάν κλειστού τύπου.

raspoutiv
20-07-13, 19:24
σε τοπικό κατάστημα ή παραγγελία από net;

ipo
20-07-13, 19:36
σε τοπικό κατάστημα ή παραγγελία από net;
Από ποδηλατάδικο φίλου στο Χαλάνδρι.

alekan
20-07-13, 19:47
Aυτά, έτσι;
126597

Για 12€ είναι σούπερ. Γενικά από ό,τι έχω καταλάβει τα "BMXάδικα" πετάλια αυτού του τύπου, προτιμούνται από πολλούς.
Σίγουρα θα μπορείς να βιδώσεις και πινάκια για να αγκιστρώνουν οι σόλες καλύτερα πάνω τους, ειδικά σε βροχές κλπ.

ipo
20-07-13, 19:50
Αυτά είναι, αλλά τα είχε μόνο σε ασημί. Τα μαύρα είναι πιο όμορφα και θα ταίριαζαν καλύτερα με το ποδήλατό μου. Στα συγκεκριμένα τα καρφάκια δεν είναι αποσπώμενα.

alekan
20-07-13, 19:52
A, έχει ήδη πάνω του καρφάκια. Νόμιζα ότι είναι οι υποδοχές έτσι όπως φαίνεται στη φωτό.
Οπότε, μάλλον θα τα πηγαίνουν καλά από "κράτημα"

ipo
20-07-13, 19:54
Πράγματι η συνοχή τους με το παπούτσι είναι πολύ καλή. Συχνά σε παρατεταμένες ανηφόρες πατάω το παπούτσι πιο μπροστά στο πετάλι, ώστε να μπορώ να τραβάω προς τα πίσω με την καμάρα του ποδιού και να αλλάζω λίγο τις μυϊκές ομάδες που δουλεύουν. Ε, με αυτά έχω τόσο καλή συνοχή που μπορώ να τραβήξω σχετικά καλά και με τη μύτη του ποδιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αίσθηση, ελπίζω να με ικανοποιήσουν και με την αντοχή τους στη χρήση.

alekan
20-07-13, 19:56
Δεν τα ανοίγεις να τα γρασάρεις επιπλέον από τώρα; Μπας και έτσι κρατήσουν περισσότερο.

ipo
20-07-13, 19:58
Δεν τα ανοίγεις να τα γρασάρεις επιπλέον από τώρα; Μπας και έτσι κρατήσουν περισσότερο.
Αυτό είχε κάνει στα προηγούμενα πετάλια μου ένας φίλος ποδηλατάς. Είχε τρυπήσει το καπάκι και τα είχε τιγκάρει με ένα πράσινο γράσο μέχρι να ξεχειλίσει από την άλλη μεριά το πετάλι. Τα καινούρια περιστρέφονται άψογα και χωρίς τριβές. Λυπάμαι να τα ανοίξω και θα είναι δύσκολο να πετύχω την τέλεια ρύθμιση μετά με το κωνικό παξιμάδι.

leros2004
20-07-13, 20:05
25/7 στο Lidl έχει πάλι τα ''γνωστά'' ποδηλατικά http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=36024

alekan
20-07-13, 20:06
Μικρή ,ακριβή και αμφίβολης ποιότητας σε ορισμένα τη βρίσκω τη γκάμα τους αυτή τη φορά.

Καλά για το σταντ επισκευής που το πουλάει σε όλες τις άλλες χώρες, ξανά ούτε λόγος.

raspoutiv
20-07-13, 20:11
αυτό κοίταξα κι εγώ να δω αν θα φέρει αλλά τζίφος. κρίμα γιατί ήθελα να φτιάξω μια σακαράκα από το 0 και θα βόλευε

το σακίδιο ρε παιδιά τι το ειδικό για ποδήλατο έχει δλδ; ήμαρτον
τόσα αξεσουάρ ποδηλάτου υπάρχουν κι αυτοί φέρνουν τα τετριμένα

alekan
20-07-13, 20:12
Μα έχει
Σύστημα συγκράτησης για φιάλες νερού
Δίχτυ για κράνος
:rtfm:


:tooth



Για το σταντ, την επόμενη φορά λεφτά στον megahead, και μας τα στέλνει με parcel force, μοιραζόμαστε τα έξοδα.

raspoutiv
20-07-13, 20:14
Μα έχει
Σύστημα συγκράτησης για φιάλες νερού
Δίχτυ για κράνος
:rtfm:


:tooth

:D ααα γι αυτό δεν το εκτίμησα. γιατί δε φοράω κράνος
το τσαντάκι σέλας είναι μαζί με το πολυεργαλείο που δείχνει ή σκέτο;
όχι πως μπορείς να το περάσεις στο ποδήλατο και να ελπίζεις να σου μείνει για πάνω από 2μηνο αλλά λέμε τώρα.

ίσως τα ελαστικά να αξίζουν βασικά, αλλά θα θελα τη γνώμη κάποιου που τα έχει δοκιμάσει στο παρελθόν

ipo
20-07-13, 20:31
το τσαντάκι σέλας είναι μαζί με το πολυεργαλείο που δείχνει ή σκέτο;
όχι πως μπορείς να το περάσεις στο ποδήλατο και να ελπίζεις να σου μείνει για πάνω από 2μηνο αλλά λέμε τώρα.
Το είχα πάρει πέρσι με 5€ και είχε τα ακόλουθα μέσα το τσαντάκι:
- Τσαντάκι σέλας (προφανώς :p)
- Πολυεργαλείο
- Σετ μπαλώματα + κόλλα
- Μοχλούς αλλαγής ελαστικού

Δεν το έβαλα ποτέ στη σέλα, διότι είχα αγοράσει άλλο της Pro (πολύ καλή ποιότητα, 17€), αλλά φίλοι που το έβαλαν τους έσπασε μετά από μερικά χιλιόμετρα σε ανώμαλο έδαφος. Είναι κακής ποιότητας η βάση, θα σου σπάσει εκεί που δεν το περιμένεις και θα το κουβαλάς στο χέρι.

Το πολυεργαλείο έχει μπόλικα εξαρτήματα, το έχω συχνά μαζί μου, αλλά είναι βαρύ. Καμία σχέση με όσα πουλάνε τα ποδηλατικά καταστήματα με 20€.

Τα μπαλώματα και οι μοχλοί είναι μια χαρά.

Το πακέτο έχει πολύ χαμηλή τιμή για το πλήθος των περιεχομένων του, αλλά η ποιότητα της βάσης του τσαντακιού είναι απαράδεκτη.

alekan
20-07-13, 20:50
Υπερθεματίζω ipo.
Μέχρι να βρεθούν €€ για καλύτερο πολυεργαλείο, κααααλούλι είναι.
Βάση ευτυχώς είχα μια καλύτερη, βιδωμένη σε μια Nukeproof σέλα που μου χάρισε φίλος.


Kαι μιας και είπα σέλα.

Κάποιος κάτοχος/χρήστης Brooks, υπάρχει στην παρέα;

andm
21-07-13, 02:47
Είχα πάει προχθές για βόλτα με έναν φίλο και κατέβηκα μια μεγάλη κατηφόρα(ΜΕΓΑΛΗ όμως),και δεν πως τα κατάφερα και έσκισε το λάστιχο.Ο ποδηλατάς μου έβαλε ένα traveller λάστιχο και μου πήρε 26€.Εκεί παίζουν οι τιμές;
Έχω ένα trekking 28'' bullet

ipo
21-07-13, 03:09
Ποιο λάστιχο ακριβώς σου έβαλε;

Οι τιμές των ελαστικών για trekking ξεκινάνε από 10€. Προς τα πάνω φθάνουν σε πολλαπλάσιο κόστος.

Γενικά τα λάστιχα δε σκίζονται εύκολα. Πιθανοί λόγοι είναι:
- Να μην είναι ρυθμισμένα σωστά τα τακάκια και να βρίσκουν πάνω στο λάστιχο. Το έπαθε πρόσφατα ένας φίλος.
- Να πατήσεις κάποια κοφτερή στις άκρες της λακκούβα, ειδικά αν κάνεις και με άλμα.
- Να κάνεις κωλιές και γενικά να κοκκαλώνεις το λάστιχο και να σέρνεται. Συνήθως οι πιτσιρικάδες τα ξεσκίζουν έτσι.
- Να πατήσεις κοφτερή πέτρα σε βουνό ή κανένα μεγάλο γυαλί σε άσφαλτο.
- Να το έχεις πολλά χρόνια και να έχει ξεραθεί.


Έχω δει ή έχω ακούσει απ' όλες τις περιπτώσεις. Περισσότερη εντύπωση μου έκανε ένας τύπος που κουβαλούσε μαζί του διπλωτό λάστιχο:
"Αν σου έχει σκιστεί λάστιχο στο βουνό και έχεις περπατήσει ώρες για να γυρίσεις σπίτι, αρχίζεις και κουβαλάς μαζί σου όχι μόνο σαμπρέλα, αλλά και λάστιχο."

Η μόνη φορά που μου έχει σκιστεί λάστιχο είναι σε ένα βαθύ φρεάτιο που πήγα να περάσω από πάνω με άλμα. Προσγειώθηκε ο πίσω τροχός στο τελείωμα του φρεατίου και σκίστηκε.

raspoutiv
21-07-13, 11:00
αυτό με το διπλωτό λάστιχο μου φαίνεται πολύ σωστό. ταιριάζει και με την προσφορά που έχει το Lidl και σχολιάσαμε παραπάνω. μου φαίνεται θα ακολουθήσω τη συμβουλή του φίλου σου και θα προσθέσω και 1 λάστιχο εκτός από σαμπρέλα, ειδικά για τις μεγάλες διαδρομές.
έχει ο διάολος πολλά ποδάρια βλέπεις

andm
21-07-13, 11:38
Ποιο λάστιχο ακριβώς σου έβαλε;

Οι τιμές των ελαστικών για trekking ξεκινάνε από 10€. Προς τα πάνω φθάνουν σε πολλαπλάσιο κόστος.

Γενικά τα λάστιχα δε σκίζονται εύκολα. Πιθανοί λόγοι είναι:
- Να μην είναι ρυθμισμένα σωστά τα τακάκια και να βρίσκουν πάνω στο λάστιχο. Το έπαθε πρόσφατα ένας φίλος.
- Να πατήσεις κάποια κοφτερή στις άκρες της λακκούβα, ειδικά αν κάνεις και με άλμα.
- Να κάνεις κωλιές και γενικά να κοκκαλώνεις το λάστιχο και να σέρνεται. Συνήθως οι πιτσιρικάδες τα ξεσκίζουν έτσι.
- Να πατήσεις κοφτερή πέτρα σε βουνό ή κανένα μεγάλο γυαλί σε άσφαλτο.
- Να το έχεις πολλά χρόνια και να έχει ξεραθεί.


Έχω δει ή έχω ακούσει απ' όλες τις περιπτώσεις. Περισσότερη εντύπωση μου έκανε ένας τύπος που κουβαλούσε μαζί του διπλωτό λάστιχο:
"Αν σου έχει σκιστεί λάστιχο στο βουνό και έχεις περπατήσει ώρες για να γυρίσεις σπίτι, αρχίζεις και κουβαλάς μαζί σου όχι μόνο σαμπρέλα, αλλά και λάστιχο."

Η μόνη φορά που μου έχει σκιστεί λάστιχο είναι σε ένα βαθύ φρεάτιο που πήγα να περάσω από πάνω με άλμα. Προσγειώθηκε ο πίσω τροχός στο τελείωμα του φρεατίου και σκίστηκε.Το λάστιχο είναι ένα cst traveller >>> cross ,all season compound 700 x 35

- Παίζει και αυτό γιατί μου το ρύθμισε ο ποδηλατάς
- Κυρίως αυτό γιατί η ζάντα είναι "χτυπήσει" σε ένα σημείο και μάλλον έτσι έσκισε το λάστιχο
- Έτσι ξεσκίζω το πίσω :p
- Μάλλον λακούβα ήταν κι όχι πέτρα
- Είναι ολοκαίνουριο το ποδήλατο

Καλά έκανε ο φίλος...ήμουν μακριά απ'το σπίτι και τον πήγαινα με σκασμένο λάστιχο γιατί δεν είχα άλλη επιλογή....Μετά κάθησα και σκέφτηκα ότι θα μποορύσε να είχε διαλύσει η ζάντα(ευτυχώς είναι διπλή)

frap
21-07-13, 18:39
Το λάστιχο είναι ένα cst traveller >>> cross ,all season compound 700 x 35
Γύρω στα 10.50€ βλέπω στο x40 σε online shop, οπότε θα έλεγα πως αν δε σου τα άλλαξε και τα δύο στην τιμή αυτή, σε έπιασε ελαφρώς...

andm
21-07-13, 22:20
5€ χρεώνει την σαμπρέλα πάντως...τέλος πάντων...μπορείς να μου στείλεις λινκ;

frap
22-07-13, 01:23
Aν είναι το ίδιο...
x42 http://ebike.hu/products/wheel/tires/road-trekking/101992_cst-c1447-traveller-cross-reflex-622-700c/
x40 http://www.k2-bike.hu/shop/bicycle-products/spares/wheels-tires/tires-tubes/cst-traveller-cross-c1447-70040c-tire

Προφανώς δεν είναι να τα φέρεις από κει, αλλά η διαφορά τιμής είναι κάπως χτυπητή.

andm
22-07-13, 08:27
Όντως...

kosmasdel
22-07-13, 17:20
Για κάτι φθηνό το κοντέρ από τα Lidl αξίζει;

manicx
22-07-13, 17:44
2 χρόνια έχω ασύρματο του Lidl. Δεν είχα κάποιο θέμα.

kkgas
22-07-13, 20:47
να παραθέσω και εγώ το πρόβλημα μου στην προσπάθεια μου να βρω μια αξιόπιστη ΑΛΛΑ και όσο το δυνατόν ποιο οικονομική λύση. πριν Κανά 2 μηνο μου έκλεψαν το ποδήλατο μου, το είχα 5 χρόνια και ήταν σκυλί σε όλα του, μόνο λάστιχα και τακάκια είχα αλλάξει. βλέποντας ότι είχα στεναχωρηθεί η γυναίκα αποφάσισε να μου κάνει ένα καινούργιο δώρο την προηγούμενη εβδομάδα αλλά μην ξέροντας από ποδήλατα (και μιας τα οικονομικά δεν είναι και καλά) πήγε και πηρέ αυτό http://www.praktiker.gr/p/podilato-everest-maverick-26-mayro-19038 το οποίο αποδείχτηκε χάλι μαύρο. και εξηγούμε στην πρώτη ορθοπεταλια που έκανα το πετάλι έφυγε από την θέση του και παραλίγο να φάω τα μούτρα μου. κοιτώντας το άλλο είδα ότι δεν ήταν τέρμα βιδωμένο και υπέθεσα ότι έτσι ήταν και το άλλο και για αυτό έφυγε και μια και είχαν χαλάσει οι βόλτες από το μπράτσο του, πηρά ένα καινούργιο μπράτσο και βίδωσα το πετάλι . έκανα και έναν Έλενο σε όλες τις βίδες του ποδήλατου για να είμαι σίγουρος και όντος βρήκα αρκετές απλά πιασμένες. το πρόβλημα όμως ξαναέγινε το σαββατοκύριακο όπου αποφάσισα να πάω μια μακρινή βόλτα και στα μισά του δρόμου σε μια μικρή ανηφόρα έμεινα πάλι χωρίς πετάλι. όποτε είμαι πάλι για αλλαγή αλλά δεν ξέρω τι να πάρω για να είμαι ήσυχος. να αλλάξω πετάλια-μπράτσα η όλο το σύστημα γρανάζια μεσαία τριβη. Και με το σασμάν έχω θέμα το πίσω αλλά εκεί μάλλον ανεβαίνει το κόστος

ipo
23-07-13, 01:22
Για κάτι φθηνό το κοντέρ από τα Lidl αξίζει;
Μου χάλασε το ενσύρματο, που είχαν φέρει πέρσι, μέσα σε μία εβδομάδα.

Siba
26-07-13, 10:51
να παραθέσω και εγώ το πρόβλημα μου στην προσπάθεια μου να βρω μια αξιόπιστη ΑΛΛΑ και όσο το δυνατόν ποιο οικονομική λύση. πριν Κανά 2 μηνο μου έκλεψαν το ποδήλατο μου, το είχα 5 χρόνια και ήταν σκυλί σε όλα του, μόνο λάστιχα και τακάκια είχα αλλάξει. βλέποντας ότι είχα στεναχωρηθεί η γυναίκα αποφάσισε να μου κάνει ένα καινούργιο δώρο την προηγούμενη εβδομάδα αλλά μην ξέροντας από ποδήλατα (και μιας τα οικονομικά δεν είναι και καλά) πήγε και πηρέ αυτό http://www.praktiker.gr/p/podilato-everest-maverick-26-mayro-19038 το οποίο αποδείχτηκε χάλι μαύρο. και εξηγούμε στην πρώτη ορθοπεταλια που έκανα το πετάλι έφυγε από την θέση του και παραλίγο να φάω τα μούτρα μου. κοιτώντας το άλλο είδα ότι δεν ήταν τέρμα βιδωμένο και υπέθεσα ότι έτσι ήταν και το άλλο και για αυτό έφυγε και μια και είχαν χαλάσει οι βόλτες από το μπράτσο του, πηρά ένα καινούργιο μπράτσο και βίδωσα το πετάλι . έκανα και έναν Έλενο σε όλες τις βίδες του ποδήλατου για να είμαι σίγουρος και όντος βρήκα αρκετές απλά πιασμένες. το πρόβλημα όμως ξαναέγινε το σαββατοκύριακο όπου αποφάσισα να πάω μια μακρινή βόλτα και στα μισά του δρόμου σε μια μικρή ανηφόρα έμεινα πάλι χωρίς πετάλι. όποτε είμαι πάλι για αλλαγή αλλά δεν ξέρω τι να πάρω για να είμαι ήσυχος. να αλλάξω πετάλια-μπράτσα η όλο το σύστημα γρανάζια μεσαία τριβη. Και με το σασμάν έχω θέμα το πίσω αλλά εκεί μάλλον ανεβαίνει το κόστοςΤι συνεβη την δευτερη φορα και εμεινες χωρις πεταλι δεν μας ειπες ομως.

kkgas
26-07-13, 16:37
Τι συνεβη την δευτερη φορα και εμεινες χωρις πεταλι δεν μας ειπες ομως.
αυτο ειναι το θεμα οτι δεν γνωριζω..... το μονο που μπορω να φανταστω ειναι το πεταλι απο κατασκευης να ηταν καποιοα χιλιοστα λεπτοτερος ο αξονας του

Siba
26-07-13, 19:16
αυτο ειναι το θεμα οτι δεν γνωριζω..... το μονο που μπορω να φανταστω ειναι το πεταλι απο κατασκευης να ηταν καποιοα χιλιοστα λεπτοτερος ο αξονας του
Δεν με καταλαβες, κοπηκε το πεταλι? εσπασε ο αξονας του? χαλασαν τα πασα (βολτες) εκει που εδραζεται στον βραχιωνα? τι απο ολα?

hedgehog
26-07-13, 21:24
θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να αποφύγω τα Pro Rider Disc 2012 (http://www.malatestasbikes.gr/bicycles/bikes/mtb/ideal-pro-rider-disc-2012/) & Megisto Disc 2012 (http://www.malatestasbikes.gr/bicycles/bikes/off-road-trekking/ideal-megisto-disc-2012/); :redface:

Δεν έχω ιδιαίτερο σκοπό να μπω σε ορεινό μονοπάτι (αυτά προτιμώ να τα κάνω ποδαράτος :p), αλλά θα 'θελα να μπω σε χωματόδρομο, με μεγάλο ωστόσο ποσοστό της κίνησης να είναι σε άσφαλτο. Επίσης δεν θα με εξυπηρετήσει σε καθημερινή χρήση.

alekan
26-07-13, 21:33
Θα προτιμουσα το Megisto λογω του 7005 κραματος.
Θετικό ότι και στα 2 κλειδώνει η ανάρτηση, μιας και λες ότι θα το χρησιμοποιείς περισσότερο στην άσφαλτο.

kkgas
27-07-13, 10:02
Δεν με καταλαβες, κοπηκε το πεταλι? εσπασε ο αξονας του? χαλασαν τα πασα (βολτες) εκει που εδραζεται στον βραχιωνα? τι απο ολα?


χαλασαν τα πασα (βολτες)

kosmasdel
27-07-13, 13:45
Καλημέρα και καλό ΣΚ! Πριν από 2 ώρες παρέλαβα αυτό: http://www.dragbicycles.com/?menu=product&id=259 από το κατάστημα http://screambikes.eu/el/ :)
Θα το συναρμολογήσω από Τρίτη. Θέλω να ρωτήσω όποιος φίλος μπορεί να βάλει κάποιο λινκ σχετικά με την συντήρηση και το service που χρειάζεται ένα ποδήλατο διαχρονικά καθώς είμαι λίγο άσχετος! :p Επίσης η αλυσίδα πρέπει να έχει πολύ λάδι (να λερώνει δηλαδή πολύ το δάχτυλο όταν την αγγίζεις) ή μέτρια ποσότητα; Ευχαριστώ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.