PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
04-10-13, 19:04
τσογλανι/ντελιβερας - αλλοδαπος/γυφτος

αυτούς

Siba
04-10-13, 20:45
αυτούς τσογλανι/ντελιβερας - αλλοδαπος/γυφτος
Εγω βλεπω
Ατομο νεαρης συνηθως ηλικιας και κακης διαγωγης/Επαγγελμα - Φυσικο προσωπο/Αρσενικο νομαδικου λαου με ινδικη καταγωγη.

Βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος.

nm96027
05-10-13, 13:41
εχεις απολυτο δικιο και ετσι πρεπει να σκεφτονται ολοι ομως:

γιατι οταν πηγαινω σε ποδηλατικο μαγαζι αν λεω οτι θελω ποδηλατο π.χ με 200 ευρ με γραφουν;
γιατι να με κοροιδευουν οταν κινουμαι με "φθηνο ποδηλατο" αλλοι ποδηλατες; και τα 2 δυο ροδες δεν εχουν; δηλαδη το κομπλεξ που υπαρχει για τις μαρκες στα ιχ μεταπηδησε, και στα ποδηλατα;
γιατι (το εχω γραψει και εδω) οταν κανω παρατηρηση -σαν επιβατης- οτι το ποδηλατο στο μετρο πρεπει να μπαινει στο τελευταιο βαγονι και οχι οπου ναναι, να με βριζουν οι ποδηλατες;

Έχω πει ότι δεν θα ξαναπάω στο cyclist γιατί όταν πήγα την μία και μοναδική φορά ζήτησα από την πωλητή μία ποδηλατική βερμούδα μέχρι 50 ευρώ. Και γυρνάει και μου κάνει με απαξιωτικό ύφος: "Γιατί θες μία τόσο φθηνή βερμούδα;" Ασφαλώς ήθελα να του πω "Γιατί ρε μεγάλε; Εσένα το μεροκάματο σου, πόσο είναι;" αλλά δεν το έκανα. Θα μπορούσε να μου πει: "Δυστυχώς δεν έχουμε τόσο φθηνές!" ή "Μπορείτε να βρειτε μία τόσο φθηνή βερμούδα αλλά φοβάμαι πως θα το μετανιώσετε μετά".

Έκτοτε δεν ξαναπήγα.

Στο μετρό έχω τσακωθεί αρκετές φορές με αυτούς που μπαίνουν σε άσχετα βαγόνια, που μπαίνουν ενώ υπάρχου ήδη 3 ή 4 ή 5, για αυτούς που ποδηλατούν πάνω στην αποβάθρα. Στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερα αναπτυγμένη την αφελή προσέγγιση του καταχρηστικού δικαιώματος. Ειδικά το ποδήλατο που εύκολα ταυτίζεται με έναν χιπστερικό/αντισυμβατικό/ελευθεριακό υποτίθεται τρόπο ζωής είναι ακόμα πιο επικίνδυνο για τους προσήλυτους αφού όλοι αυτοί νομίζουν πως ποδήλατο σημαίνει το κάνω ότι γουστάρω. Δυστυχώς.

Siba
05-10-13, 14:08
Έκτοτε δεν ξαναπήγα. Και πολυ καλα εκανες.


Στο μετρό έχω τσακωθεί αρκετές φορές με αυτούς που μπαίνουν σε άσχετα βαγόνια, που μπαίνουν ενώ υπάρχου ήδη 3 ή 4 ή 5, για αυτούς που ποδηλατούν πάνω στην αποβάθρα. Στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερα αναπτυγμένη την αφελή προσέγγιση του καταχρηστικού δικαιώματος. Ειδικά το ποδήλατο που εύκολα ταυτίζεται με έναν χιπστερικό/αντισυμβατικό/ελευθεριακό υποτίθεται τρόπο ζωής είναι ακόμα πιο επικίνδυνο για τους προσήλυτους αφού όλοι αυτοί νομίζουν πως ποδήλατο σημαίνει το κάνω ότι γουστάρω. Δυστυχώς.
Τουλαχιστον αν πεσει ενα ποδηλατο πανω σου απο λαθος η αφελη χειρισμο, δεν σε σκοτωνει. Δεν θα ελεγες το ιδιο και για μια μηχανη η ενα αυτοκινητο οπου καθημερινα βλεπεις τους οδηγους των οποιων να εξαντλουν την χρηση του καταχρηστικου δικαιωματος που αναφερεις και να θεωρουν οτι τους ανηκουν και οι δρομοι και τα πεζοδρομια. Γιατι στο δρομο σου κορναρουν για να περασουν πατωντας τερμα γκαζι χωρανε δεν χωρανε ακομα και στα στενα και στα πεζοδρομια παρκαρουν με τεραστια ανεση και το χερι απ εξω να ανεμιζει η ελληνικη τριχα και μην ντουμανιαζει καπνα απο το τσιγαρακι η καμπινα.

Περα απο αυτο και χωρις απολυτως καμια διαθεση για φλειμ νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω περα γραφετε χωρις να εχετε ιδεα τι σημαινει να ποδηλατεις μεσα στην Αθηνα. Το να εχεις ενα ποδηλατακι και που και που στον ελευθερο σου χρονο για διασκεδαση να κανεις καμια βολτα το τετραγωνο και λιγο παραπερα δεν πιανετε.

Hodad
05-10-13, 14:35
Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα.

Θα ήθελα την έμπειρη και, προφανώς, πολύτιμη συμβουλή σας για ένα θέμα που προέκυψε.
Να τονίσω ότι η σχέση μου με το ποδήλατο είναι εντελώς επιφανειακή (ξέρω να κάνω πάντως :p) οπότε αν ρωτήσω και καμιά μ@λ@κία δείξτε λίγο υπομονή.

Η παρέα μου εδώ στο χουριό ψήθηκε και αγόρασε ποδήλατα κυρίως για Κυριακάτικες εκδομές αλλά και για περιστασιακή μετακίνηση κοντινών αποστάσεων, πράγμα το οποίο βρίσκω άκρως δελεαστικό. Το θέμα όμως είναι ότι το ποδήλατο δεν είναι πρώτη μου προτεραιότητα και η χρήση του δε θα είναι έντονη οπότε προφανώς δε θέλω να χαλάσω χρήματα (π.χ. τα 200 ευρώ για μένα είναι πολλά, μη βαράτε ξέρω ότι με αυτό το μπάτζετ μετα βίας (και αν) αγοράζεις 'σάπιο' καινούργιο) οπότε έψαχνα για μια φθηνή λύση, δηλαδή απλά ένα λειτουργικό ποδήλατο για να δω πως θα πάει η φάση.

Εδώ έρχεται αυτό το ρετάλι:
129652
129653
129654
129655
129656

Όπως βλέπετε είναι σε πολύ κακή κατάσταση οπότε θέλει ολική επαναφορά.
Δε με πολυπειράζει που είναι κούρσα (έχει και άσφαλτο εδώ στο χουριό).
Υπάρχει καμιά ελπίδα να το σώσω δεδομένου ότι μ αρέσει το DIY με κόστος που να μη πάει στα όρια καινούργιου (σάπιου) ποδηλάτου;
Σκέφτεστε καμία άλλη λύση στη φάση που βρίσκομαι ή να κάτσω στα αυγά μου κι αν κάποια στιγμή μου περισσεύουν λεφτά για αξιοπρεπές ποδήλατο (καινούργιο ή μεταχειρισμένο) τότε να δω τι θα κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

raspoutiv
05-10-13, 14:42
200€ πωλείται σε αυτή την κατάσταση ή φτιαγμένο;

Hodad
05-10-13, 14:47
Αν αναφέρεσαι στο 'κτήνος' παραπάνω είναι δικό μου και απλά ρωτάω αν αξίζει/συμφέρει να το φτιάξω.

ckbond
05-10-13, 14:52
Έχω πει ότι δεν θα ξαναπάω στο cyclist γιατί όταν πήγα την μία και μοναδική φορά ζήτησα από την πωλητή μία ποδηλατική βερμούδα μέχρι 50 ευρώ. Και γυρνάει και μου κάνει με απαξιωτικό ύφος: "Γιατί θες μία τόσο φθηνή βερμούδα;" Ασφαλώς ήθελα να του πω "Γιατί ρε μεγάλε; Εσένα το μεροκάματο σου, πόσο είναι;" αλλά δεν το έκανα. Θα μπορούσε να μου πει: "Δυστυχώς δεν έχουμε τόσο φθηνές!" ή "Μπορείτε να βρειτε μία τόσο φθηνή βερμούδα αλλά φοβάμαι πως θα το μετανιώσετε μετά".

Έκτοτε δεν ξαναπήγα.

Στο μετρό έχω τσακωθεί αρκετές φορές με αυτούς που μπαίνουν σε άσχετα βαγόνια, που μπαίνουν ενώ υπάρχου ήδη 3 ή 4 ή 5, για αυτούς που ποδηλατούν πάνω στην αποβάθρα. Στην Ελλάδα έχουμε ιδιαίτερα αναπτυγμένη την αφελή προσέγγιση του καταχρηστικού δικαιώματος. Ειδικά το ποδήλατο που εύκολα ταυτίζεται με έναν χιπστερικό/αντισυμβατικό/ελευθεριακό υποτίθεται τρόπο ζωής είναι ακόμα πιο επικίνδυνο για τους προσήλυτους αφού όλοι αυτοί νομίζουν πως ποδήλατο σημαίνει το κάνω ότι γουστάρω. Δυστυχώς.

Θα συμφωνήσω απόλυτα and then some... :oneup:


...Τουλαχιστον αν πεσει ενα ποδηλατο πανω σου απο λαθος η αφελη χειρισμο, δεν σε σκοτωνει.
Αυτό να λες στον εαυτό σου όταν ποδηλατείς στην αποβάθρα και κατα λάθος σπρώξεις κάποιον στις γραμμές γιατί δεν φτάνει που το κάνεις βιάζεσαι κιόλας και θέλεις να περάσεις ανάμεσα... (ελπίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι σ' εσένα αλλά στον κακό ποδηλάτη γενικότερα...)


Περα απο αυτο και χωρις απολυτως καμια διαθεση για φλειμ νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω περα γραφετε χωρις να εχετε ιδεα τι σημαινει να ποδηλατεις μεσα στην Αθηνα. Το να εχεις ενα ποδηλατακι και που και που στον ελευθερο σου χρονο για διασκεδαση να κανεις καμια βολτα το τετραγωνο και λιγο παραπερα δεν πιανετε.

Αχχχχ... πόσο μου θυμίζεις όλους αυτούς τους γονείς / πατέρες / μητέρες που όταν στην κουβέντα έρχεται το θέμα "Παιδιά" και δεν συμφωνείς με την γνώμη τους ή τους υποδεικνύεις που θεωρείς ότι κάνουν λάθος σου απαντάνε με το ύφος του αλάνθαστου και πανσοφου ανθρώπου "Δεν ξέρεις εσύ δεν είσαι γονιός / πατέρας / μητέρα..."

raspoutiv
05-10-13, 14:52
Αν αναφέρεσαι στο 'κτήνος' παραπάνω είναι δικό μου και απλά ρωτάω αν αξίζει/συμφέρει να το φτιάξω.

βεβαίως και αξίζει να το φτιάξεις. δε φαίνεται να χει πρόβλημα διάβρωσης το πλαίσιο εκ 1ης
ίσως χρειαστεί να αγοράσεις πέρα από, λάστιχα, σαμπρέλες, παπουτσάκια, μουσακάδες, σέλες και τα συναφή αναλώσιμα, και καμια ζάντα αλλά μου φαίνεται πως φτιάχνεται. όρεξη να χεις κι εργαλεία.

Hodad
05-10-13, 14:59
βεβαίως και αξίζει να το φτιάξεις. δε φαίνεται να χει πρόβλημα διάβρωσης το πλαίσιο εκ 1ης
ίσως χρειαστεί να αγοράσεις πέρα από, λάστιχα, σαμπρέλες, παπουτσάκια, μουσακάδες, σέλες και τα συναφή αναλώσιμα, και καμια ζάντα αλλά μου φαίνεται πως φτιάχνεται. όρεξη να χεις κι εργαλεία.
Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ :oneup:

Siba
05-10-13, 15:33
Αυτό να λες στον εαυτό σου όταν ποδηλατείς στην αποβάθρα και κατα λάθος σπρώξεις κάποιον στις γραμμές γιατί δεν φτάνει που το κάνεις βιάζεσαι κιόλας και θέλεις να περάσεις ανάμεσα... (ελπίζω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν αναφέρομαι σ' εσένα αλλά στον κακό ποδηλάτη γενικότερα...)
Το να ποδηλατεις στη αποβαθρα απαγορευεται ρητα και πολυ λαθος σου μετα απο ολα οσα εχουν ειπωθει να αναφερεσαι σε αυτο το εξαιρετικα σπανιο φαινομενο (ποσες φορες ακουσες εσυ να επεσε καποιος στις γραμμες και μαλιστα να τον εσπρωξε ποδηλατης??) και να μην αναφερεσαι στο ποσοι ποδηλατες χουλιγκανιζονται/βριζονται/παραμεριζονται βιαια/παρασυρονται κτλ καθημερινα στον δρομο?

Τα ξερεις αυτα τα περιστατικα ποσα ειναι καθημερινα? Δεν τα ξερεις γιατι δεν τα γραφει η εφημεριδα σου. Ελλειψει επιχειρηματων οτι θελει γραφει ο καθενας.
Αν και δεν αναφερεσαι σε μενα προσωπικα οπως λες θα σου πω οτι δεν παιρνω ποτε το τρενο οταν ειμαι με το ποδηλατο πλην ελαχιστων περιπτωσεων που υπηρχε λογος.


Αχχχχ... πόσο μου θυμίζεις όλους αυτούς τους γονείς / πατέρες / μητέρες που όταν στην κουβέντα έρχεται το θέμα "Παιδιά" και δεν συμφωνείς με την γνώμη τους ή τους υποδεικνύεις που θεωρείς ότι κάνουν λάθος σου απαντάνε με το ύφος του αλάνθαστου και πανσοφου ανθρώπου "Δεν ξέρεις εσύ δεν είσαι γονιός / πατέρας / μητέρα..."
Δεν ξερω τι σου θυμιζω αλλα αυτο δεν ειναι η γνωμη μου. Ειναι η κοινη πραγματικοτητα οσων ποδηλατουν ολη μερα καθε μερα στην Αθηνα. Και δεν υποδεικνυω τιποτα σε κανεναν, ετσι ειναι τα πραγματα που προφανως δεν τα γνωριζεις μιας και κατα πασα περιπτωση εμπιπτεις στην κατηγορια που ανεφερα παραπανω.
Κατι το οποιο δεν ειναι κακο να κανεις ποδηλατο δηλαδη τουριστικα η μονο το καλοκαιρι, τουναντιον ουτε το ανεφερα κοροιδευτικα, ειναι κακο ομως να μην γνωριζεις απο πρωτο χερι αυτο για το οποιο μιλας γιατι σε αυτους που ξερουν την φαση φαινεται και ειναι ασχημο.

- - - Updated - - -



Θα ήθελα την έμπειρη και, προφανώς, πολύτιμη συμβουλή σας για ένα θέμα που προέκυψε.
Να τονίσω ότι η σχέση μου με το ποδήλατο είναι εντελώς επιφανειακή (ξέρω να κάνω πάντως :p) οπότε αν ρωτήσω και καμιά μ@λ@κία δείξτε λίγο υπομονή.
Ειναι καλο ποδηλατο Ιταλικης προελευσης πιθανοτατα κατασκευης στα τελη του '70. Αξιζει να το ανακατασκευασεις με αυθεντικα περιφεριακα της εποχης μονο και μονο για να το εχεις ακομα και να μην το καβαλας. Προσεξε μην στο ζητησει για αγορα κανενας επιτηδειος εναντι πινακιου φακης με την προφαση οτι και καλα ειναι παλιο εχει σκουριες και τετοια λουλουδενια.

sdikr
05-10-13, 15:49
Το να ποδηλατεις στη αποβαθρα απαγορευεται ρητα και πολυ λαθος σου μετα απο ολα οσα εχουν ειπωθει να αναφερεσαι σε αυτο το εξαιρετικα σπανιο φαινομενο (ποσες φορες ακουσες εσυ να επεσε καποιος στις γραμμες και μαλιστα να τον εσπρωξε ποδηλατης??) και να μην αναφερεσαι στο ποσοι ποδηλατες χουλιγκανιζονται/βριζονται/παραμεριζονται βιαια/παρασυρονται κτλ καθημερινα στον δρομο?

Τα ξερεις αυτα τα περιστατικα ποσα ειναι καθημερινα? Δεν τα ξερεις γιατι δεν τα γραφει η εφημεριδα σου. Ελλειψει επιχειρηματων οτι θελει γραφει ο καθενας.
Αν και δεν αναφερεσαι σε μενα προσωπικα οπως λες θα σου πω οτι δεν παιρνω ποτε το τρενο οταν ειμαι με το ποδηλατο πλην ελαχιστων περιπτωσεων που υπηρχε λογος.
.


Ξέρεις πόσοι ποδηλάτες περνάνε με κόκκινο; δεν δίνουν σημασία καν στο πράσινο για τους πεζους;
πόσοι πάνε σε μονόδρομο; στο πεζοδρόμιο;
Να πω όλοι;

Αυτόν που τον βρίσανε μήπως τους είχε τρενάκι όλους; μήπως όταν του κάνανε προσπέραση φυσιολογικά και με τον νόμο στο επόμενο κόκκινο φανάρι με ύφος (φάε την σκόνη μου) πέρασε με κόκκινο με αποτέλεσμα πάλι να τον έχουν μπροστά τους;

sorry αλλά δεν γίνεται να ισχύουν οι νόμοι/κοκ κλπ μόνο όταν βολεύει

Hodad
05-10-13, 15:55
Ειναι καλο ποδηλατο Ιταλικης προελευσης πιθανοτατα κατασκευης στα τελη του '70. Αξιζει να το ανακατασκευασεις με αυθεντικα περιφεριακα της εποχης μονο και μονο για να το εχεις ακομα και να μην το καβαλας. Προσεξε μην στο ζητησει για αγορα κανενας επιτηδειος εναντι πινακιου φακης με την προφαση οτι και καλα ειναι παλιο εχει σκουριες και τετοια λουλουδενια.

Σ ευχαριστώ και σένα για την επισήμανση.

Με λίγο ψάξιμο στο internet (θυμόμουν και κάποια πράγματα από την παιδική ηλικία) είδα ότι υπήρξε μια υπόνοια αξίας (τουλάχιστον όχι αξίας σκουριασμένου σαράβαλου) στο ποδήλατο.
Πιστεύω ότι εκτός από σέλα, σαμπρέλες, λάστιχα, όπως είπε και ο rasputiv όλα τα υπόλοιπα είναι λειτουργικά ή τουλάχιστον επιδιορθώσιμα.

Siba
05-10-13, 16:04
Ξέρεις πόσοι ποδηλάτες περνάνε με κόκκινο;
Ναι ξερω.


Αυτόν που τον βρίσανε μήπως τους είχε τρενάκι όλους;
Κανεις λαθος. Σε μονο και στενο δρομο το ξερεις οτι παλι σου κορναρουν για να περασουν? Αν κανεις στην ακρη ξερεις ποσο κοντα σου περασει ο τσολιας? Κατω απο μισο μετρο. Ξερεις ποσες φορες με εχουν ακουμπησει με καθρεφτες και οχι μονο στην προσπαθεια τους να περασουν παση θυσια αγνοωντας και διακινδυνευοντας την σωματικη μου ακαιρεοτητα και την περιουσια μου?
Κανεις λαθος που το σκεφτεσαι ετσι. Ο νομος λεει να πηγαινουν τα ποδηλατα οταν αυτο ειναι δυνατο στην δεξια λωριδα. Μην με ρωτησεις γιατι το θετω ετσι φανταζομαι ολοι ξερουμε που σταματανε τα αμαξια οταν δεν σταματανε ασκοπα μεσα στην μεση? Οταν ο δρομος ειναι μια λωριδα πως να γινει δεν χωραμε και οι δυο.

Γιατι ο ποδηλατης πρεπει να κανει στην ακρη δεν καταλαβα? Απο που και ως που? Ο δρομος ανηκει στα αυτοκινητα? Η μηπως ανηκει στους φορολογουμενους πολιτες? Ποδηλατες οδηγους και μοτοσυκλετιστες?
Και μαλιστα οντας και οδηγος οταν σκαω το 300αρι για για τελη κυκλοφοριας καθε χρονο δεν ειδα να εχει προβλημα κανεις να τα εισπραξει γιατι κυριως κινουμαι με το ποδηλατο.

sdikr
05-10-13, 16:15
Ναι ξερω.

Κανεις λαθος. Σε μονο και στενο δρομο το ξερεις οτι παλι σου κορναρουν για να περασουν? Αν κανεις στην ακρη ξερεις ποσο κοντα σου περασει ο τσολιας? Κατω απο μισο μετρο. Ξερεις ποσες φορες με εχουν ακουμπησει με καθρεφτες και οχι μονο στην προσπαθεια τους να περασουν παση θυσια αγνοωντας και διακινδυνευοντας την σωματικη μου ακαιρεοτητα και την περιουσια μου?
Κανεις λαθος που το σκεφτεσαι ετσι. Ο νομος λεει να πηγαινουν τα ποδηλατα οταν αυτο ειναι δυνατο στην δεξια λωριδα. Μην με ρωτησεις γιατι το θετω ετσι φανταζομαι ολοι ξερουμε που σταματανε τα αμαξια οταν δεν σταματανε ασκοπα μεσα στην μεση? Οταν ο δρομος ειναι μια λωριδα πως να γινει δεν χωραμε και οι δυο.

Γιατι ο ποδηλατης πρεπει να κανει στην ακρη δεν καταλαβα? Απο που και ως που? Ο δρομος ανηκει στα αυτοκινητα? Η μηπως ανηκει στους φορολογουμενους πολιτες? Ποδηλατες οδηγους και μοτοσυκλετιστες?
Και μαλιστα οντας και οδηγος οταν σκαω το 300αρι για για τελη κυκλοφοριας καθε χρονο δεν ειδα να εχει προβλημα κανεις να τα εισπραξει γιατι κυριως κινουμαι με το ποδηλατο.


Το κομμάτι με το τρενάκι και το κόκκινο το προσπέρασες γιατί;
Εσυ το βλέπεις σωστό το επειδή γράφει κάποιος στα τέτοια του τον ΚΟΚ να περνάει μπροστά απο όλου και να τους κάνει τρενάκι;
Δεν θα τα πάρουν στο κρανίο οι απο πίσω;
ο κοκ λέει δεν περνάμε με κόκκινο, δεν πάμε σε μονόδρομο.

alekan
05-10-13, 17:24
Ηodad, πάρε μια μεζούρα, και μέτρα:τον οριζόντιο σωλήνα ( από τη σέλα μέχρι τον λαιμό του τιμονιού), και τον κάθετο (εκεί που μπαίνει το παλουκόσελο, μέχρι τα πετάλια)
Αν είναι πάνω από 60 εκ, αναλαμβάνω να σε απαλλάξω από την παλιατζούρα, να σου δώκω 100€, να συμπληρώσεις να πάρεις από τα Carrefour ένα ποδηλατάκι τσίλικο.
:p:p
Στου υπόλοιπους, τα περί αγορών και κραξίματος των τρέντoμοδάτων καταναλωτών, εδώ.
Όλα τα άλλα, στο άλλο νήμα, να μπορεί να συμμετέχει κι ο BlindG.Είστε offtopic.

ipo
05-10-13, 21:09
Είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός, έως αρνητικός, στο ζήτημα της αναπαλαίωσης ποδηλάτου 30 ετών, ως φθηνή λύση. Η αναπαλαίωση είναι χόμπι, είναι νοσταλγία, όχι συμφέρουσα επιλογή. Σίγουρα πρέπει να την κάνεις μόνος σου, διότι οι εργατοώρες που απαιτούνται, θα ανεβάσουν το κόστος κατά εκατοντάδες ευρώ. Επίσης πρέπει να ψάξεις να βρεις φθηνά ανταλλακτικά και όχι να πάρεις ό,τι βρίσκεις στα ποδηλατάδικα.

Φίλος που έκανε αναπαλαίωση κούρσας, έδωσε 700€, επειδή πλήρωσε ποδηλατάδες για να του κάνουν τη δουλειά. Και άλλους έχω ακούσει, που έχουν δώσει 400€ περίπου. Δεν είναι φθηνή επιλογή, εκτός κι αν αφιερώσεις πολλές μέρες και ψάξεις συστηματικά.

Η δική μου σύσταση είναι να ψάξεις στην αγορά μεταχειρισμένων. Δύο γνωστοί μου πήραν καινούριες κούρσες αλουμινίου, ελαφρώς μεταχειρισμένες με 200€. Του ενός έκανε καινούρια 380€ και του άλλου 550€. Ειδικά η δεύτερη, ήταν απίστευτη ευκαιρία. Και μιλάμε για καινούριες κούρσες, μέτριου βάρους, όχι τις παλαιές βαριές που αναπαλαιώνουν άλλοι. Η αναπαλαίωση είναι για τους νοσταλγούς του παρελθόντος, που εκτιμούν κάποια χαρακτηριστικά, δεν τους νοιάζουν οι επιδόσεις, πιάνουν τα χέρια τους και θέλουν να αφιερώσουν πολύ χρόνο.

Siba
06-10-13, 03:33
Το κομμάτι με το τρενάκι και το κόκκινο το προσπέρασες γιατί;
Εσυ το βλέπεις σωστό το επειδή γράφει κάποιος στα τέτοια του τον ΚΟΚ να περνάει μπροστά απο όλου και να τους κάνει τρενάκι;
Δεν θα τα πάρουν στο κρανίο οι απο πίσω;
ο κοκ λέει δεν περνάμε με κόκκινο, δεν πάμε σε μονόδρομο.
Kαλα κανει και τους παει τρενακι και δεν ειναι απαραιτητο να παραβιασεις τον ΚΟΚ για να το κανεις απλα χωρας και περνας χωρις να διακυνδινευεις να τραματισεις/σκοτωσεις κανεναν περα απο τον εαυτο σου. Οταν με παει εμενα καροτσι ο ταριφας που σταματαει καθε τρεις και λιγο χωρις αλαρμ γιατι πρεπει να τον ανεχομαι? Εσενα που σταματας με την αμαξαρα σου παλι χωρις αλαρμ και το πετας οπως νανε καταλαμβανοντας τον μισο δρομο (και ενιοτε και το μισο πεζοδρομιο) για να σταματησεις να παρεις τσιγαρα στο περιπτερο, ενω λιγο πιο κατω εχει ολοκληρη θεση γιατι πρεπει να σε ανεχομαι?

Θα με ανεχεσαι και συ λοιπον οταν βρεθω μπροστα σου αλλα αν εσυ το βρισκεις σωστο να μου επιτεθεις με την αμαξαρα σου και να διακυνδινευσεις την ζωη μου γιατι βιαζεσαι εισαι ελευθερος να το κανεις γιατι αν δεν το κανεις βλακεια κανεις τοσο καιρο γιατι ολοι οι αλλοι το κανουν μη εχοντας καμια συναισθηση και χωρις να δειχνουν κανενα σεβασμο σε καποιον που υπαρχει στον ιδιο δρομο και χρησιμοποιει και το μυαλο του παραλληλα με το σωμα του. ΚΑι σαν να μην φτανει αυτο γυριζετε σπιτια σας με τις αμαξαρες σας και την συνειδιση καθαρη οτι ταχα μου τα πηγατε καλα σημερα στον δρομο.


Παιδια αλλαξετε λογικη και αντιμετωπιση γιατι χανομαστε. Αυτες οι καναπεδοαρτιοσκληρωτικες λογικες μας φερανε ως εδω. Το ποδηλατο ειναι πολλα πραγματα για πολλους ανθρωπους και εσεις εχετε μεινει ακομα στο οτι το ποδηλατο ειναι κατι που το κανουν οι πιτσιρικαδες και οτι ειναι για την πλακα.
Αυριο θα ειναι το παιδι σου στον δρομο με το ποδηλατο που εσυ θα του εχεις αγορασει, δεν το καταλαβαινεις?

Αυτα ειχα να πω και σταματαω γιατι παραξεφυγε το θεμα και σπαμαρουμε πλεον.

alekan
06-10-13, 09:51
Είμαι ιδιαίτερα σκεπτικός, έως αρνητικός, στο ζήτημα της αναπαλαίωσης ποδηλάτου 30 ετών, ως φθηνή λύση. Η αναπαλαίωση είναι χόμπι, είναι νοσταλγία, όχι συμφέρουσα επιλογή. Σίγουρα πρέπει να την κάνεις μόνος σου, διότι οι εργατοώρες που απαιτούνται, θα ανεβάσουν το κόστος κατά εκατοντάδες ευρώ. Επίσης πρέπει να ψάξεις να βρεις φθηνά ανταλλακτικά και όχι να πάρεις ό,τι βρίσκεις στα ποδηλατάδικα.

Φίλος που έκανε αναπαλαίωση κούρσας, έδωσε 700€, επειδή πλήρωσε ποδηλατάδες για να του κάνουν τη δουλειά. Και άλλους έχω ακούσει, που έχουν δώσει 400€ περίπου. Δεν είναι φθηνή επιλογή, εκτός κι αν αφιερώσεις πολλές μέρες και ψάξεις συστηματικά.

Η δική μου σύσταση είναι να ψάξεις στην αγορά μεταχειρισμένων. Δύο γνωστοί μου πήραν καινούριες κούρσες αλουμινίου, ελαφρώς μεταχειρισμένες με 200€. Του ενός έκανε καινούρια 380€ και του άλλου 550€. Ειδικά η δεύτερη, ήταν απίστευτη ευκαιρία. Και μιλάμε για καινούριες κούρσες, μέτριου βάρους, όχι τις παλαιές βαριές που αναπαλαιώνουν άλλοι. Η αναπαλαίωση είναι για τους νοσταλγούς του παρελθόντος, που εκτιμούν κάποια χαρακτηριστικά, δεν τους νοιάζουν οι επιδόσεις, πιάνουν τα χέρια τους και θέλουν να αφιερώσουν πολύ χρόνο.
H αναπαλαίωση, για λόγους συλλεκτικούς, επαναφέροντας ένα ποδήλατο στην κατάσταση κουτιού με όλα τα εξαρτήματά του ορίτζιναλ, είναι ασύμφορη και μόνο για χόμπι.
Η αναπαλαίωση ενός παλιού ποδηλάτου, με σκοπό την χρήση που αναφέρει ο Hodad είναι μια χαρά συμφέρουσα, γιατί δεν προϋποθέτει το να κάνεις ένα παλιό ποδήλατο ολοκαίνουργο.
Κούρσες σύγχρονες με 200€ βρίσκεις σπανιότατα.
Οι παλιές μια χαρά ελαφριές είναι, με το βάρος τους να κυμαίνεται κάτω από τα 10 κιλά.
Όσον αφορά στα υλικά, έδινα τώρα το Κona μου, που είναι με 7005 κράμα αλουμινίου, για ένα ποδήλατο με ατσάλι Reynolds 531.
Όπως λένε και οι εγγλεζάρες, nothing rides like steel. (Όχι το ατσάλι κατσαρόλας που έχουν τα καρφουροποδήλατα, να καταλαβαινόμαστε)

tsigarid
06-10-13, 16:06
Άλλαγή τακάκια, σύρματα φρένων, λάστιχα, σαμπρέλες. Πολύ καλό καθάρισμα αλυσίδας (αν γίνεται), αντικατάσταση αν είναι σκουριασμένη. Τι άλλο θέλει ένα ποδήλατο για βασική αναπαλαίωση; Με 100-120 ευρώ καθάρισες. Γρανάζια κλπ δεν χρειάζονται τίποτα κατά πάσα πιθανότητα (εκτός του καθαρίσματος προφανώς), εκτός αν έχουν εμφανή σκουριά.

alekan
06-10-13, 16:09
Άλλαγή τακάκια, σύρματα φρένων, λάστιχα, σαμπρέλες. Πολύ καλό καθάρισμα αλυσίδας (αν γίνεται), αντικατάσταση αν είναι σκουριασμένη. Τι άλλο θέλει ένα ποδήλατο για βασική αναπαλαίωση; Με 100-120 ευρώ καθάρισες. Γρανάζια κλπ δεν χρειάζονται τίποτα κατά πάσα πιθανότητα (εκτός του καθαρίσματος προφανώς), εκτός αν έχουν εμφανή σκουριά.

Και σκουριά να έχουν, ξύδι+χυμός λεμόνι, μούλιασμα 1-2 μέρες, και με λίγο τρίψιμο, έφυγε.

sdikr
06-10-13, 16:22
Kαλα κανει και τους παει τρενακι και δεν ειναι απαραιτητο να παραβιασεις τον ΚΟΚ για να το κανεις απλα χωρας και περνας χωρις να διακυνδινευεις να τραματισεις/σκοτωσεις κανεναν περα απο τον εαυτο σου. Οταν με παει εμενα καροτσι ο ταριφας που σταματαει καθε τρεις και λιγο χωρις αλαρμ γιατι πρεπει να τον ανεχομαι? Εσενα που σταματας με την αμαξαρα σου παλι χωρις αλαρμ και το πετας οπως νανε καταλαμβανοντας τον μισο δρομο (και ενιοτε και το μισο πεζοδρομιο) για να σταματησεις να παρεις τσιγαρα στο περιπτερο, ενω λιγο πιο κατω εχει ολοκληρη θεση γιατι πρεπει να σε ανεχομαι?

Θα με ανεχεσαι και συ λοιπον οταν βρεθω μπροστα σου αλλα αν εσυ το βρισκεις σωστο να μου επιτεθεις με την αμαξαρα σου και να διακυνδινευσεις την ζωη μου γιατι βιαζεσαι εισαι ελευθερος να το κανεις γιατι αν δεν το κανεις βλακεια κανεις τοσο καιρο γιατι ολοι οι αλλοι το κανουν μη εχοντας καμια συναισθηση και χωρις να δειχνουν κανενα σεβασμο σε καποιον που υπαρχει στον ιδιο δρομο και χρησιμοποιει και το μυαλο του παραλληλα με το σωμα του. ΚΑι σαν να μην φτανει αυτο γυριζετε σπιτια σας με τις αμαξαρες σας και την συνειδιση καθαρη οτι ταχα μου τα πηγατε καλα σημερα στον δρομο.


Παιδια αλλαξετε λογικη και αντιμετωπιση γιατι χανομαστε. Αυτες οι καναπεδοαρτιοσκληρωτικες λογικες μας φερανε ως εδω. Το ποδηλατο ειναι πολλα πραγματα για πολλους ανθρωπους και εσεις εχετε μεινει ακομα στο οτι το ποδηλατο ειναι κατι που το κανουν οι πιτσιρικαδες και οτι ειναι για την πλακα.
Αυριο θα ειναι το παιδι σου στον δρομο με το ποδηλατο που εσυ θα του εχεις αγορασει, δεν το καταλαβαινεις?

Αυτα ειχα να πω και σταματαω γιατι παραξεφυγε το θεμα και σπαμαρουμε πλεον.


Δεν έχω αμάξι καρδιά μου, αλλά με αυτά που λές, καλύτερα να πάρω άρμα, δίπλωμα έχω :p

Ακόμα, επειδή έχω μηχανάκι (ναι μηχανάκι όχι μηχανάρα) ξέρω το ότι στους δρόμους άσχετα τι λέει ο ΚΟΚ υπάρχει θέμα, οπότε προσέχω 3 φόρες και δίνω προτεραιότητα ακόμα και όταν την έχω.

Όπως το είπες, παιδιά αλλάξτε λογική, εσείς θα πονέσετε παραπάνω!

tsigarid
06-10-13, 16:54
Δεν έχω αμάξι καρδιά μου, αλλά με αυτά που λές, καλύτερα να πάρω άρμα, δίπλωμα έχω :p

Ακόμα, επειδή έχω μηχανάκι (ναι μηχανάκι όχι μηχανάρα) ξέρω το ότι στους δρόμους άσχετα τι λέει ο ΚΟΚ υπάρχει θέμα, οπότε προσέχω 3 φόρες και δίνω προτεραιότητα ακόμα και όταν την έχω.

Όπως το είπες, παιδιά αλλάξτε λογική, εσείς θα πονέσετε παραπάνω!

Πόσο σωστή κουβέντα!

Μέχρι να αλλάξει η κοινωνία, προσέχουμε για να έχουμε.

ipo
06-10-13, 18:39
Σαν απάντηση στο παραπάνω, έχω ακούσει από πιτσιρικά τη φράση: "Σιγά μην σταματάω όταν έχω προτεραιότητα. Να με πατήσει και μετά να με πληρώσει!"

:wall:

Φανερός Πράκτωρ
07-10-13, 02:31
Σαν απάντηση στο παραπάνω, έχω ακούσει από πιτσιρικά τη φράση: "Σιγά μην σταματάω όταν έχω προτεραιότητα. Να με πατήσει και μετά να με πληρώσει!"

:wall:

BlindG εσυ;;; :p

nm96027
07-10-13, 11:21
Περα απο αυτο και χωρις απολυτως καμια διαθεση για φλειμ νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω περα γραφετε χωρις να εχετε ιδεα τι σημαινει να ποδηλατεις μεσα στην Αθηνα. Το να εχεις ενα ποδηλατακι και που και που στον ελευθερο σου χρονο για διασκεδαση να κανεις καμια βολτα το τετραγωνο και λιγο παραπερα δεν πιανετε.

Γενικώς οι υποθέσεις επί προσωπικού είναι προβληματικές, ειδικότερα στον χώρο του διαδικτυακου διαλόγου. Λάθος νομίζεις λοιπόν. Επειδή λοιπόν νομίζεις πως δεν έχω ιδέα για το ποδήλατο στην Αθήνα, μάθε πως η βόλτα από Ζωγράφου μέχρι Καβούρι (μέσω Φλοίσβου) είναι μία αρκετά συχνή (τουλάχιστον μία-δυο φορές την εβδομάδα, ειδικά το καλοκαίρι) και πως η βόλτα Ζωγράφου-Ραφήνα ή Μαραθώνας (λίμνη), ομοίως για τα ΣΚ. Ποδηλατώ 10 χρόνια στην Αθήνα, έχω ποδηλατήσει ως τουρίστας στο Λονδίνο, το Παρίσι, την Νέα Υόρκη και την Ουάσινγκτον (Σαράφης στα Τρίκαλα, Σαράφης στην Αθήνα κτλ - για τους παλιότερους).

raspoutiv
07-10-13, 13:01
Γενικώς οι υποθέσεις επί προσωπικού είναι προβληματικές, ειδικότερα στον χώρο του διαδικτυακου διαλόγου. Λάθος νομίζεις λοιπόν. Επειδή λοιπόν νομίζεις πως δεν έχω ιδέα για το ποδήλατο στην Αθήνα, μάθε πως η βόλτα από Ζωγράφου μέχρι Καβούρι (μέσω Φλοίσβου) είναι μία αρκετά συχνή (τουλάχιστον μία-δυο φορές την εβδομάδα, ειδικά το καλοκαίρι) και πως η βόλτα Ζωγράφου-Ραφήνα ή Μαραθώνας (λίμνη), ομοίως για τα ΣΚ. Ποδηλατώ 10 χρόνια στην Αθήνα, έχω ποδηλατήσει ως τουρίστας στο Λονδίνο, το Παρίσι, την Νέα Υόρκη και την Ουάσινγκτον (Σαράφης στα Τρίκαλα, Σαράφης στην Αθήνα κτλ - για τους παλιότερους).

στο Λονδίνο Σαράφη δεν έχει; :p
ααα είδες και τον Παπαχελά στη Ουάσιγκτον;

BlindG
07-10-13, 13:15
BlindG εσυ;;; :p

A μπα. Εγώ θα είμαι ο πεζός που θα τον χαστουκίσει και θα πέσει κάτω.

nm96027
07-10-13, 13:15
στο Λονδίνο Σαράφη δεν έχει; :p
ααα είδες και τον Παπαχελά στη Ουάσιγκτον;


Δεν είμαι τόσο γέρος, ώστε να προλάβω τον Παπαχελά στην Ουάσινγκτον...:p

Siba
07-10-13, 13:28
Γενικώς οι υποθέσεις επί προσωπικού είναι προβληματικές, ειδικότερα στον χώρο του διαδικτυακου διαλόγου. Λάθος νομίζεις λοιπόν. Επειδή λοιπόν νομίζεις πως δεν έχω ιδέα για το ποδήλατο στην Αθήνα, μάθε πως η βόλτα από Ζωγράφου μέχρι Καβούρι (μέσω Φλοίσβου) είναι μία αρκετά συχνή (τουλάχιστον μία-δυο φορές την εβδομάδα, ειδικά το καλοκαίρι) και πως η βόλτα Ζωγράφου-Ραφήνα ή Μαραθώνας (λίμνη), ομοίως για τα ΣΚ. Ποδηλατώ 10 χρόνια στην Αθήνα, έχω ποδηλατήσει ως τουρίστας στο Λονδίνο, το Παρίσι, την Νέα Υόρκη και την Ουάσινγκτον (Σαράφης στα Τρίκαλα, Σαράφης στην Αθήνα κτλ - για τους παλιότερους).


Περα απο αυτο και χωρις απολυτως καμια διαθεση για φλειμ νομιζω οτι οι περισσοτεροι εδω περα γραφετε χωρις να εχετε ιδεα τι σημαινει να ποδηλατεις μεσα στην Αθηνα. Το να εχεις ενα ποδηλατακι και που και που στον ελευθερο σου χρονο για διασκεδαση να κανεις καμια βολτα το τετραγωνο και λιγο παραπερα δεν πιανετε.
α. Παρολο τον διαδικτυακο διαλογο ειναι ξεκαθαρο το οτι δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα.
β. Τι δεν καταλαβαινεις στο "οι περισσοτεροι"?

nm96027
07-10-13, 13:41
α. Παρολο τον διαδικτυακο διαλογο ειναι ξεκαθαρο το οτι δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα.
β. Τι δεν καταλαβαινεις στο "οι περισσοτεροι"?

Δεν επιθυμώ να σου εξηγήσω την ερμηνευτική της διαδικασίας: "κάνω quote και απαντώ σε κάποιον και όχι γράφω ένα μήνυμα προς όλους". Ας τελειώσουμε εδώ τα ανούσια και off topic σχόλια.

Hodad
08-10-13, 18:12
Αν και ετεροχρονισμένα ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις σας.

Αν και δεν ασχολούμαι με το ποδήλατο γενικότερα η απλή/απλοϊκή σκέψη ήταν ότι αν όλα τα μέρη του ποδηλάτου (εξαιρούνται λάστιχα, σαμπλέρες κτλ κτλ) είναι λειτουργικά ή επισκευάσιμα τότε τα έξοδά μου θα είναι μόνο αυτά συν οι εργατοώρες οι δικές μου οπότε θα την βγάλω 'φθηνά'.
Και επαναλαμβάνω ότι το μόνο που θέλω εγώ είναι το ποδήλατο να είναι λειτουργικό για να μπορώ να κάνω max 30 χιλιόμετρα τη βδομάδα.
Αναζητώ τη φθηνότερη λύση γιατί κατά πρώτον το ποδήλατο είναι στις πολύ τελευταίες μου προτεραιότητες και κατά δεύτερον υπάρχει και η πιθανότητα αν αγοράσω κάτι άλλο καινούργιο/μεταχειρισμένο να κάνω καμιά βόλτα και μετά να το φάει η σκουριά.

Τώρα αν τελικά επιχειρήσω την αναπαλαίωση είναι αμφίβολο. Πάντως μια πρώτη ιδέα την έχω. Ευχαριστώ και πάλι :oneup:

costa
09-10-13, 00:05
Πριν απο 2 μήνες αγόρασα ενα scott http://www.scott-sports.com/global/en/products/221825/sub-40/ αλλα δεν πρόσεξα το μέγεθος και μου βγήκε μικρο, ειμαι 1,88 και πήρα το (L) ενω ήθελα το (XL).
Tωρα σκεφτομαι να το δώσω(το θέλει ενας φίλος μου) και να παω σε κατι αλλο που να εχει το σωστό μεγεθος .
Απο την αρχη μου αρεσαν τα cube αλλα επειδη ήταν λίγο ακριβά(έψαχνα κατι κατω απο 500Ε) τα απέρριψα.
Εχω βρει ενα site απο Γερμανία οπου εχει φτηνά ,συγκεκριμένα με ενδιαφέρει αυτο http://www.mhw-bike.com/sale/cross-bike/330/cube-hyde-shadow-black-2013 ,φαίνεται αξιόπιστο ,εχει κανεις εμπειρία απο αυτο το μαγαζί?

nm96027
22-10-13, 21:33
Να ρωτήσω κάτι σχεδόν υποθετικά.

Όπως ξέρουμε εγώ έχω ένα megisto από το 2008 (σχεδόν). Δεν έχω παράπονο κανένα. Ωστόσο κάτι τουμπίτσες που έχω φάει το έχουν πληγώσει ελαφρώς (όχι τίποτα σπουδαίο) και σκέφτομαι πως μπορεί να φάει ένα ρετουσάρισμα (πχ μανέτες) Σε αυτά τα πλαίσια μου μπαίνουν ιδέες για καινούργιο, αλλά σίγουρα αν είναι να πάρω καινούργιο δεν γίνεται να πάρω και πάλι trekking ή έστω fitness. Να προσθέσω πως με το καιρό κάνω περισσότερα km (χρησιμοποιώντας πλέον τις μακριές σχέσεις) και σκέφτομαι μήπως είναι η ώρα να κάνω την ανατροπή και να πάω σε road (κούρσα).

Γνωρίζω πως είναι μία τελείως διαφορετική εμπειρία ποδηλασίας, αλλά ωστόσο δεν έχω σαφή εικόνα. Αν κάνω το βήμα σίγουρα θα κρατήσω το megisto για πιο σύντομες διαδρομές εντός πόλης ώστε να μπορώ να ανεβαίνω πεζοδρόμια και τέτοια, όπως επίσης και για λίγο χώμα (όσο κάνω και τώρα) και θα έχω το άλλο για μεγάλες διαδρομές με πολλά km.

Τι λέτε; Τι εμπειρία έχετε από τέτοια αλλαγή;


Μεγειές, πάντα όρθιος κι άσκαστος.

Thanx!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το όρθιος είναι κάτι που με καίει, καθότι έχω μύρια ορθοπαιδικά θέματα και επιθυμώ να παραμείνω intact που λένε και στην Τουρκία.

alekan
23-10-13, 08:24
Σχετικά με την κτήση νέου ποδηλάτου.
Σίγουρα αξίζει η αγορά ποδήλατου που καταπίνει πιο άνετα τα χιλιόμετρα.
Μπορείς να δεις σε κούρσα, fitness πραγματικό (δλδ σκελετός-γεωμετρία και περιφερειακά κούρσας, αλλά με ίσιο τιμόνι) σε κάποιο touring ποδήλατο (πιο βαριά από κούρσα,με πιο χαλαρή θέση, αλλά και πιο στιβαρά μιας και κουβαλούν φορτία, και συνήθως με chromoly πλαίσια (πιό "γλυκιά" οδήγηση, μιας και τα κράματα ατσαλιού απορροφούν τις ανωμαλίες) ή ακόμη κι ένα cyclocross ποδήλατο, δηλαδή κουρσάδικη γεωμετρία αλλά με δυνατότητα χώματος,λασπουριάς κλπ.Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάποια που τα προσδιορίζουν σαν road "comfort", και είναι κούρσες με λίγο περισσότερη έμφαση στην άνεση και όχι στις ταχύτητες.
Ενδεικτικά, για να καταλαβαινόμαστε καλύτερα
Fitness εννοώ κάτι σαν αυτό
http://2013.merida-bikes.com/el_gr/bike/2014/195/Road_Fitness/Speeder+T2
Touring
http://www.myjamis.com/SSP%20Applications/JamisBikes/MyJamis/consumer/bike.html?year=2014&model=Aurora&cat_grp=road_9
Cyclocross
http://www.konaworld.com/cyclocross.cfm
Road comfort
http://www.konaworld.com/honky_tonk.cfm

Προσωπικά παρόλο που το Dew μου το αγαπώ, αν αγόραζα τώρα, θα έπαιρνα touring ή comfort.

vamvakoolas
23-10-13, 11:26
υπαρχουν μεγαλες διαφορες στη γεωμετρια. Τι σημαινει αυτο?

Ενα ποδηλατο δρομου (αγωνιστικο που λενε) λογω πλαισιου και τιμονιου εχει επιθετικη σταση σωματος (το στηθος προς τον οριζοντιο σωληνα ποδηλατου) που ευνοει αεροδυναμικη και τη σταση συγκεκριμενων μυικων ομαδων του ποδιου. Επισης εχουν σελλες σχετικα σκληρες. Ολα αυτα στο ποδηλατη ΜΤΒ ή πολης να φαινονται κουραστικα ομως στη πραξη αυτα βοηθουν τοσο σε υψηλες ταχυτητες οσο και στις μεγαλες αποστασεις πανω απο 20 χλμ. Αντιθετα στις μικρες αποστασεις ειναι βασανο. Επισης αν μιλαμε για συγχρονο ποδηλατο δρομου τα ανταλλακτικα και αναλωσιμα ειναι πιο ακριβα απο σχεδον ολα τα αλλα ποδηλατα διαφοερτικου τυπου ομως εχουν σχετικα μεγαλυτερη αντοχη και ποιοτητα. Τελος δε θα πρεπει να ξεχναμε τη συμβουλη του καλυτερου Ελληνα αθλητη ποδηλατη (για μενα) Κανελλου Κανελοπουλου που ελεγε οτι " με μια κουρσα δε βγαινεις στο δρομο για να πας αργα"

Αντιθετα ενα ερμαφροδιτο ποδηλατο ειναι τυπου πολης ή fitness . Μερικοι τα λενε "δεν εχω λεφτα να παρω κουρσα αλλα θελω να κανω αποστασεις". Προσωπικα δεν εχω δει κανεναν ποδηλατη να κραταει ενα τετοιο ποδηλατο για παντα (ή παει σε κουρσα ή επιστρεφει σε ΜΤΒ). Αν και βολευει στη πολη σε μεγαλες αποστασεις η ορθια σταση στη πλατη και η μη δυνατοτητα για εναλλαγες στη θεση (π.χ σε μια κουρσα μπορεις να σκυψεις περισσοτερο για να πιασεις το τιμονι) πραγματικα κουραζει. Χρησιμοποιει συνηθως ανταλλακτικα απο κουρσες και απο ΜΤΒ.

Τι θα εκανα εγω(που το εκανα); θα αγοραζα μια παλια κουρσα (μαξ 200 ευρ) να δω αν το εχω αν με βολευει η σταση σωματος, αν δε φοβαμαι να βγω σε δρομους εξω απο τον αστικο κυκλο και αν τα καταφερω θα επαιρνα μια κουρσα καλη (ενω θα πουλαγα ευκολα τη παλια κουρσα) ωστε να κανω πιο ευκολα και περισσοτερα χλμ.

Υ.Γ Το ιδανικο για μενα ειναι cyclocross (παει και κανενα δασικο αμα λαχει) αλλα ειναι δυσκολο να τα μεταπωλησεις

nm96027
23-10-13, 13:21
υπαρχουν μεγαλες διαφορες στη γεωμετρια. Τι σημαινει αυτο?

Ενα ποδηλατο δρομου (αγωνιστικο που λενε) λογω πλαισιου και τιμονιου εχει επιθετικη σταση σωματος (το στηθος προς τον οριζοντιο σωληνα ποδηλατου) που ευνοει αεροδυναμικη και τη σταση συγκεκριμενων μυικων ομαδων του ποδιου. Επισης εχουν σελλες σχετικα σκληρες. Ολα αυτα στο ποδηλατη ΜΤΒ ή πολης να φαινονται κουραστικα ομως στη πραξη αυτα βοηθουν τοσο σε υψηλες ταχυτητες οσο και στις μεγαλες αποστασεις πανω απο 20 χλμ. Αντιθετα στις μικρες αποστασεις ειναι βασανο. Επισης αν μιλαμε για συγχρονο ποδηλατο δρομου τα ανταλλακτικα και αναλωσιμα ειναι πιο ακριβα απο σχεδον ολα τα αλλα ποδηλατα διαφοερτικου τυπου ομως εχουν σχετικα μεγαλυτερη αντοχη και ποιοτητα. Τελος δε θα πρεπει να ξεχναμε τη συμβουλη του καλυτερου Ελληνα αθλητη ποδηλατη (για μενα) Κανελλου Κανελοπουλου που ελεγε οτι " με μια κουρσα δε βγαινεις στο δρομο για να πας αργα"

Αντιθετα ενα ερμαφροδιτο ποδηλατο ειναι τυπου πολης ή fitness . Μερικοι τα λενε "δεν εχω λεφτα να παρω κουρσα αλλα θελω να κανω αποστασεις". Προσωπικα δεν εχω δει κανεναν ποδηλατη να κραταει ενα τετοιο ποδηλατο για παντα (ή παει σε κουρσα ή επιστρεφει σε ΜΤΒ). Αν και βολευει στη πολη σε μεγαλες αποστασεις η ορθια σταση στη πλατη και η μη δυνατοτητα για εναλλαγες στη θεση (π.χ σε μια κουρσα μπορεις να σκυψεις περισσοτερο για να πιασεις το τιμονι) πραγματικα κουραζει. Χρησιμοποιει συνηθως ανταλλακτικα απο κουρσες και απο ΜΤΒ.

Τι θα εκανα εγω(που το εκανα); θα αγοραζα μια παλια κουρσα (μαξ 200 ευρ) να δω αν το εχω αν με βολευει η σταση σωματος, αν δε φοβαμαι να βγω σε δρομους εξω απο τον αστικο κυκλο και αν τα καταφερω θα επαιρνα μια κουρσα καλη (ενω θα πουλαγα ευκολα τη παλια κουρσα) ωστε να κανω πιο ευκολα και περισσοτερα χλμ.

Υ.Γ Το ιδανικο για μενα ειναι cyclocross (παει και κανενα δασικο αμα λαχει) αλλα ειναι δυσκολο να τα μεταπωλησεις

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις!

manicx
23-10-13, 16:42
Εγώ έχω και Trekking και Fitness. Και πήγα σε Fitness έχοντας βρει μεταχειρισμένη κούρσα Bianchi σε τιμή σκότωμα. Ο λόγος είναι απλός. Δεν μπορώ με κούρσα να κουβαλάω σακίδιο 4-5 κιλά καθώς ουσιαστικά αναιρώ τα πλεονεκτήματα της κούρσας σε θέμα βάρους αλλά και θέσης. Σκυφτός και με σακίδιο 5 κιλά είναι σαν να θέλεις να διαλύσεις τη μέση σου. Ακόμα και στη πιο όρθια στάση σε κούρσα, είσαι σκυφτός. Αν θες απλά να καβαλήσεις χωρίς έξτρα εξοπλισμό σε πλάτη, τότε είσαι κομπλέ.

Ουσιαστικά είναι τι θες να κάνεις και τι ανάγκες έχεις. Το Trekking έχει σαφώς πιο βαρύ σκελετό. Το fitness πιο ελαφρύ. Μεταξύ των δύο πήρα την απόφαση να έχω το Trekking φορτωμένο με σχάρα και σακίδια σχάρας, το fitness για πιο ανάλαφρες μετακινήσεις εντός πόλης το πολύ με ένα σακίδιο πλάτης. Ακόμη και σκέτα να τα πάρεις χωρίς τσάντες, σχάρες κλπ το fitness θα σου φανεί ότι πετάει. Σχετικά με το αν κουράζει το fitness, ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΧΙ και σκοπεύω να το κρατήσω μέχρι να σπάσει. Τα πάντα είναι θέμα σεταρίσματος. Μπορείς να πάρεις fitness που το τιμόνι είναι flat οπότε αυτόματα ρίχνεις το σώμα σου μερικά εκατοστά χαμηλότερα. Υπάρχουν και fitness με τιμόνι που έχει ανύψωση 2-3 εκατοστά. Αυτόματα ψηλώνεις τη θέση που κρατάς το σώμα σου. Μπορείς κάλλιστα σε fitness να έχεις flat τιμόνι με ακρόμπαρα και να αλλάζεις θέση, να πηγαίνεις σε πιο σκυφτή κλπ. Για πόλη, θεωρώ τα fitness ως ιδανική επιλογή. Αν σέβεσαι σηματοδότες κλπ και είσαι σταμάτα ξεκίνα, πάλι με την κούρσα αναιρείς το θέμα ταχύτητας. Κούρσα θα είχα αν ήμουν επαρχία και πήγαινα σε ήσυχους επαρχιακούς δρόμους.

ipo
23-10-13, 16:50
Με την κούρσα χρειάζεσαι λιγότερη ενέργεια για να κάνεις δεδομένη διαδρομή, με την ίδια ταχύτητα, σε σχέση με το trekking. Άρα για να γυμνάζεσαι αντίστοιχα, θα πρέπει να αυξήσεις τις αποστάσεις και την ταχύτητα κίνησης. Πιο ακριβά ανταλλακτικά, πιο ευαίσθητοι τροχοί (θα χρειάζεσαι πιο συχνά ακτινολόγηση, θα σκάνε πιο συχνά τα λάστιχα).

Τα cyclocross έχουν αυξημένη αντοχή, αλλά είναι πιο αργά από τα αγωνιστικά δρόμου. Επίσης υπάρχουν κούρσες με ελαστικούς συνδέσμους σε ψαλίδι και πιρούνι, που αποροφούν καλά τις ανωμαλίες των δρόμων. Δοκίμασα μία Time και ξαφνιάστηκα με την άνεση που προσφέρει. Φυσικά η απόσβεση είναι εις βάρος της επίδοσης.

Με δεδομένο ότι έχεις trekking, ξέχνα το fitness, αν τελικά αγοράσεις. Ναι, έχει διαφορά, αλλά καλύτερα να πάρεις κούρσα. Αυτό που λέει ο manicx για τα φανάρια, δεν ισχύει. Οι κούρσες έχουν φοβερή επιτάχυνση και κερδίζεις στο σταμάτα-ξεκίνα (αλλά επιμένω ότι γυμνάζεσαι λιγότερο, αν δεν πιέζεσαι να πας πολύ πιο γρήγορα από το trekking).

nm96027
23-10-13, 17:14
Με την κούρσα χρειάζεσαι λιγότερη ενέργεια για να κάνεις δεδομένη διαδρομή, με την ίδια ταχύτητα, σε σχέση με το trekking. Άρα για να γυμνάζεσαι αντίστοιχα, θα πρέπει να αυξήσεις τις αποστάσεις και την ταχύτητα κίνησης. Πιο ακριβά ανταλλακτικά, πιο ευαίσθητοι τροχοί (θα χρειάζεσαι πιο συχνά ακτινολόγηση, θα σκάνε πιο συχνά τα λάστιχα).

Τα cyclocross έχουν αυξημένη αντοχή, αλλά είναι πιο αργά από τα αγωνιστικά δρόμου. Επίσης υπάρχουν κούρσες με ελαστικούς συνδέσμους σε ψαλίδι και πιρούνι, που αποροφούν καλά τις ανωμαλίες των δρόμων. Δοκίμασα μία Time και ξαφνιάστηκα με την άνεση που προσφέρει. Φυσικά η απόσβεση είναι εις βάρος της επίδοσης.

Με δεδομένο ότι έχεις trekking, ξέχνα το fitness, αν τελικά αγοράσεις. Ναι, έχει διαφορά, αλλά καλύτερα να πάρεις κούρσα. Αυτό που λέει ο manicx για τα φανάρια, δεν ισχύει. Οι κούρσες έχουν φοβερή επιτάχυνση και κερδίζεις στο σταμάτα-ξεκίνα (αλλά επιμένω ότι γυμνάζεσαι λιγότερο, αν δεν πιέζεσαι να πας πολύ πιο γρήγορα από το trekking).

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η κούρσα είναι πιο ξεκούραστη...Αφού οι σχέσεις είναι μακρύτερες, άρα στο γνωστό ανάγλυφο της Αττικής (με ανηφόρες) θα πρέπει να βάζω παραπάνω δύναμη.

Στην ευθεία το καταλαβαίνω πως είναι πιο ξεκούραστο (από άποψη ισχύος) με τα trekking.

Όσο για την πόλη και τις σύντομες αποστάσεις, ούτως ή άλλως το megisto (αν πάρω καινούργιο ποδήλατο) θα μείνει ενεργό και μάχιμο.

Mouse Potato
23-10-13, 17:39
Υπάρχει και κάτι λίγο από fitness, λίγο από cyclocross, λίγο από road:

http://www.giant-bicycles.com/en-in/bikes/model/anyroad.1/15224/67137/ :confused:

vamvakoolas
23-10-13, 17:41
Καταρχην η κουρσα εχει απειρους αποθηκευτικους χωρους εγω προσωπικα δεν εχω σχεδον ποτε κουβαλησει κατι στη πλατη. Υπαρχουν βαλιτσες που δενουν στο παλουκοσελο (εκει βαζω λαπτοπι) τσαντακια για τον οριζοντιο σωληνα και μαλιστα μεγαλυτερη ποικιλια απο φιτνες/πολης (ακομα πιο ακριβα αξεσουαρ ή πιο ελαφρυα).


για το cyclocross που επισης εχω ιπο εχεις αδικο μιας και τα παντα ειναι ιδια με μια κουρσα το μονο που αλλαζει ειναι τα φρενα. Για το βουνο εχω ενα ζευγαρι λαστιχα (τα πηρα απο ενα φορουμ 20ευρ το ζευγαρι) και για την ασφαλτο κουρσαδικα (μαλιστα συνηθως οι τροχοι ειναι βαρυτεροι 2kgr ειναι ομως ανθεκτικοτατοι)

υ.γ για τις σχεσεις θα απαντησεις ο αρμοδιος (ιπο)

alekan
23-10-13, 18:39
Tι ύψος έχεις nm;

ipo
23-10-13, 18:59
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η κούρσα είναι πιο ξεκούραστη...Αφού οι σχέσεις είναι μακρύτερες, άρα στο γνωστό ανάγλυφο της Αττικής (με ανηφόρες) θα πρέπει να βάζω παραπάνω δύναμη.

Στην ευθεία το καταλαβαίνω πως είναι πιο ξεκούραστο (από άποψη ισχύος) με τα trekking.
Σε ανηφόρες με πολύ μεγάλη κλίση δεν είναι πιο ξεκούραστη η κούρσα. Όμως σε μέτριες ανηφόρες είναι πιο ξεκούραστη. Έχει μικρότερο βάρος, μικρότερη περιστρεφόμενη μάζα (σημαντικότατο), μικρότερη τριβή κύλισης και μικρότερη αεροδυναμική τριβη (μικρής σημασίας στις ανηφόρες το τελευταίο). Για έναν προπονημένο ποδηλάτη, όπως εσύ, ακόμα και ο Υμηττός θα είναι πιο εύκολος, αν έχεις κοντή σχέση 34T - 30Τ, που έχουν πολλές σύγχρονες εισαγωγικές κούρσες (μέχρι 34T - 32T έχω δει).

- - - Updated - - -


για το cyclocross που επισης εχω ιπο εχεις αδικο μιας και τα παντα ειναι ιδια με μια κουρσα το μονο που αλλαζει ειναι τα φρενα. Για το βουνο εχω ενα ζευγαρι λαστιχα (τα πηρα απο ενα φορουμ 20ευρ το ζευγαρι) και για την ασφαλτο κουρσαδικα (μαλιστα συνηθως οι τροχοι ειναι βαρυτεροι 2kgr ειναι ομως ανθεκτικοτατοι)
Βαρύτεροι τροχοί και φαρδύτερα λάστιχα = πιο αργό ποδήλατο. Δε λέμε κάτι διαφορετικό.

nm96027
23-10-13, 19:02
Tι ύψος έχεις nm;

Δεν θεωρείς την ερώτηση αυτή τουλάχιστον απρεπή;

Μπορούσες να μου στείλεις ένα pm, έστω. Δεν χρειάζεται να σοκάρουμε κόσμο. Δεν είμαι ο Τυφλός.

1.80

:p

ipo
23-10-13, 19:03
Χωρίς το σκαμνί!

nm96027
23-10-13, 19:07
Χωρίς το σκαμνί!

Μαρτυριάρη! Οκ: 1.78 (και μισό).

ipo
23-10-13, 19:11
ΟΚ, τώρα βγάλε και τις εγκυκλοπαίδειες.

megahead13
23-10-13, 19:16
Υπάρχει και κάτι λίγο από fitness, λίγο από cyclocross, λίγο από road:

http://www.giant-bicycles.com/en-in/bikes/model/anyroad.1/15224/67137/ :confused:
Δεν ξέρω τι λέει ως ποδήλατο, αλλά προσωπικά μου φαίνεται αρκετά όμορφο :)

alekan
23-10-13, 19:19
Οκ. Τώρα που σε φακέλωσα σωματομετρικά, θα έχω το νου μου να σε ενημερώσω αν δω κανένα καλό ατσαλάκι σε καλή τιμή, μιας και τα παρακολουθώ στενά τα μεταχειρισμένα.

Θα σου έλεγα να πας για κάνα test drive στο κατάστημα εκείνο με τα ακριβά κολάν, αλλά αν ζητήσεις να δεις τίποτα κάτω από 1,5k, θα σου πουν καμμιά εξυπνάδα πάλι.:tooth

@ ADSLgr.com All rights reserved.