PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

alekan
11-04-15, 19:43
Nα μην μπεις. Δεν χρειάζεται.



Αντε, βγες να τους πατήσεις να μας πεις εντυπώσεις.

Φανερός Πράκτωρ
13-04-15, 12:12
Και με τους νέους τροχούς πάνω

153721

Innersense
13-04-15, 13:03
Και με τους νέους τροχούς πάνω

Super, καλοταξιδο!
Τι λαστιχο φορας φιλε;

Φανερός Πράκτωρ
13-04-15, 13:36
Σ'ευχαριστώ. Να'σαι καλά!
Schwalbe Durano Plus 25άρι

Innersense
13-04-15, 23:57
Οκ, το είδα ταξιδιάρικο και ρώτησα μήπως φόραγες κάποιο adventure 28αρι γιατί ψάχνωμαι στην κατηγορία 28-32.

Φανερός Πράκτωρ
14-04-15, 00:28
Το Durano Plus βγαίνει και σε 28 αν δεν κάνω λάθος. Και είναι λάστιχο αρκετά ενισχυμένο για να μη σκάει.
Έχω κάνει κάπου στα 1500+ χλμ αυτή τη σεζόν χωρίς να τα λυπάμαι σε χωματόδρομους και δεν είχα κανένα σκάσιμο.

Νομίζω ότι τα Schwalbe Marathon Plus είναι τα αντίστοιχα για πιο χοντρές διαστάσεις.

costa
16-04-15, 00:25
Οκ, το είδα ταξιδιάρικο και ρώτησα μήπως φόραγες κάποιο adventure 28αρι γιατί ψάχνωμαι στην κατηγορία 28-32.

Φοραω το maxxis re-fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse ,ειναι διπλωτο εχει τραχιά επιφάνεια και καλα κρατήματα και(όπως διαφημίζει η εταιρία)ιδιαίτερα ανθεκτικό, μεχρι τωρα ειμαι ευχαριστημενος .
Πάντως αν θες και λιγο χώμα πήγαινε σε 32αρι να είσαι άνετα ,και εγω αν εβαζα τωρα λαστιχο ισως να πήγαινα σε 32αρι.

Innersense
16-04-15, 15:00
Έχω CycloCross και φοράει από τη μάνα του τα Michelin CycloCross Mud2 700x30C
http://bike.michelinman.com/tires/michelin-mud

Είμαι σχετικά ευχαριστημένος αλλά επειδή μου αρέσει να κάνω πολλά χιλιόμετρα δρόμο, θέλω κάτι γρήγορο και άνετο.

Υπάρχει σκέψη για τα εξής με το σκεπτικό το πάτημα να είναι εντελώς φαλακρό και απλά στις άκρες να υπάρχει χάραξη. Τα συγκεκριμένα υπάρχουν και σε 28mm και σε 32mm
http://www.maxxis.com/catalog/tire-261-119-detonator
http://www.kendatire.com/en/bicycle/kwick-series/kwick-tendril/

Αν πήγαινα ξανά σε CycloCross λάστιχο θα έβαζα τα Continental κι ας είναι και 35mm
https://www.conti-online.com/www/bicycle_de_en/themes/cross/cyclocross_speed_en.html

Τα Schwalbe τα έχω αποκλείσει γιατί είναι θεόβαρα. γενικά θα ήθελα να κρατηθώ στα 350gr και μέχρι 85psi

ipo
18-04-15, 15:30
Έχω CycloCross και φοράει από τη μάνα του τα Michelin CycloCross Mud2 700x30C
http://bike.michelinman.com/tires/michelin-mud
Αυτό είναι καθαρά για λάσπη. Πού να βγάλεις την κούρσα με αυτά στην άσφαλτο; Θα πηγαίνεις χειρότερα και από ποδήλατο βουνού.

Φανερός Πράκτωρ
18-04-15, 16:19
Αυτό είναι καθαρά για λάσπη. Πού να βγάλεις την κούρσα με αυτά στην άσφαλτο; Θα πηγαίνεις χειρότερα και από ποδήλατο βουνού.

Συμφωνώ

- - - Updated - - -


Τα Schwalbe τα έχω αποκλείσει γιατί είναι θεόβαρα. γενικά θα ήθελα να κρατηθώ στα 350gr και μέχρι 85psi

ΟΚ, απλά σιγουρέψου ότι μιλάς για/συγκρίνεις ίδιας ποιότητας ελαστικά και με ίδια αντοχή στις κακουχίες.
Δεν έχω μεγαλύτερη εμπειρία για να σου πω πιο συγκεκριμένα. Λίγα λάστιχα δοκίμασα πρόσφατα πριν καταλήξω σε αυτά που σου είπα όπου και έμεινα μια που είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Innersense
18-04-15, 20:16
Σημερα πηγα Σουνιο. 128km :)
Epic!

Φανερός Πράκτωρ
18-04-15, 20:20
Σημερα πηγα Σουνιο. 128km :)
Epic!

:worthy: :worthy: :worthy:

εεε, βάλε και καμία φωτό! ;)

Innersense
18-04-15, 21:09
100+km milestone :)

154024

Ειναι απιστευτο το πως η κουραση παραμεριζεται απο την ενεργεια της ευχαριστησης που νοιωθεις να ρεει μεσα σου.

frap
19-04-15, 00:06
Σημερα πηγα Σουνιο. 128km :)
Epic!

Ω ρε φίλε... προσκυνώ.
Εγώ προχθές πήγα ΑΠΘ - Σιδ. Σταθμό και μετά Λιμάνι, Παραλία, Ποσειδώνιο έως Βούλγαρη ~15 χλμ/45' στη σέλα και πιάστηκε ο κ***ς μου... tragic :p

Innersense
19-04-15, 08:55
Θέλει σταδιακά τα χιλιόμετρα παιδιά. Να προσαρμόζεται το σώμα. Μην πιέζεστε.
Είμαστε πολύ προνομιούχοι στην Αττική που έχουμε μια τόσο όμορφη διαδρομή όπως αυτή της παραλιακής και δεν το καταλαβαίνουμε. Προσωπικά η θάλασσα μου δίνει απίστευτη ενέργεια να συνεχίσω. Η οδήγηση δρομου/αντοχής δεν έχει σχέση με το commuting. Κατεβάζεις κεφάλι και βρίσκεις τον εαυτό σου βρίσκωντας τον ρυθμό σου. Σιγά σιγά ο ρυθμός και η αντοχή στρετσάρωνται και φτάνεις να κάνεις πράγματα που ούτε φανταζόσουνα!

Και το σχετικό log (https://www.runtastic.com/en/users/Vassilis-Kyriacopoulos/sport-sessions/439409011)

lewton
19-04-15, 14:46
Πώς σας φαίνεται αυτό (https://shop.zweirad-stadler.de/Fahrrad-Shop/MTB/Hardtail/DYNAMICS-Gravity-29.html?force_sid=d4b1963417b2c019896cce82e42b565d) στα 500€ καινούριο;
Κάπου τόσα λέω να δώσω και πήγα και το δοκίμασα και μου φάνηκε ακριβώς αυτό που θέλω.
Κάποιο λόγο για να μην το πάρω;

slalom
19-04-15, 16:21
Υδραυλικα δισκοφρενα εχει?

frap
19-04-15, 19:51
Αν είναι να κινείσαι σε άσφαλτο, τα λάστιχα θα σε κουράσουν.
Τι γρανάζια έχει μπροστά;

Φανερός Πράκτωρ
19-04-15, 19:58
Πώς σας φαίνεται αυτό (https://shop.zweirad-stadler.de/Fahrrad-Shop/MTB/Hardtail/DYNAMICS-Gravity-29.html?force_sid=d4b1963417b2c019896cce82e42b565d) στα 500€ καινούριο;
Κάπου τόσα λέω να δώσω και πήγα και το δοκίμασα και μου φάνηκε ακριβώς αυτό που θέλω.
Κάποιο λόγο για να μην το πάρω;

Βερολίνο δεν είσαι;

lewton
19-04-15, 23:10
Βερολίνο δεν είσαι;
Βερολίνο, ναι.
Θέλω ένα ποδήλατο mountain αλλά μόνο μπροστά ανάρτηση. 500€ θεωρείται ΟΚ τιμή;
Πολύ όμοιο νοίκιαζα όταν έμενα Ελβετία (που τη γύρισα όλη με ποδήλατο αλλά ποδήλατο ποτέ δεν αγόρασα, μόνο νοικιασμένο) και πήγαινα και άσφαλτο.

- - - Updated - - -

Στις ερωτήσεις για δισκόφρενα και γρανάζια δε μπορώ να απαντήσω (άσχετος :p), το Google Translate βοηθάει;

Φανερός Πράκτωρ
19-04-15, 23:29
Βερολίνο, ναι.
Θέλω ένα ποδήλατο mountain αλλά μόνο μπροστά ανάρτηση. 500€ θεωρείται ΟΚ τιμή;
Πολύ όμοιο νοίκιαζα όταν έμενα Ελβετία (που τη γύρισα όλη με ποδήλατο αλλά ποδήλατο ποτέ δεν αγόρασα, μόνο νοικιασμένο) και πήγαινα και άσφαλτο

Την μάρκα δεν την ξέρω αλλά αυτό δεν λέει και πολλά. Έχω καιρό να ασχοληθώ με mountain οπότε δεν μπορώ να σου πω πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Έχω την αίσθηση όμως ότι για την αρχική του τιμή (700) θα έπρεπε να έχει καλύτερα περιφερειακά (π.χ. γιατί no-name ανάρτηση σε ποδήλατο των 700 ευρώ; ).

Από εκεί και πέρα (όπως θα σου πει και ο alekan) δεν χρειάζεσαι ανάρτηση για μέσα στην πόλη αλλά και για χαλαρούς έως ίσως και μέτριους χωματόδρομους. Οπότε σκέψου/πες μας που θες να πηγαίνεις.

Από εκεί και πέρα η δικιά μου συμβουλή είναι να πάρεις μεταχειρισμένο. Η Γερμανία έχει πολύ καλή αγορά μεταχειρισμένων και στο Βερολίνο σίγουρα θα πουλιούνται πολλά που θα μπορείς να τα δεις από κοντά. Το ebay είναι φίλος σου.

Εγώ αγόρασα μέσω ebay κούρσα επώνυμη (entry level), ~6 χρόνων με ~6000km (πολύ καλή κατάσταση) στα 250 ευρώ. Στα νιάτα της έκανε 600 με 700 ευρώ. Δεν αξίζει να ασχολείσαι με καινούργια αν τα μεταχειρισμένα (σε πολύ καλή κατάσταση) τα βρίσκεις σε -60% (ή και παραπάνω) της αρχικής τιμής εκτός και αν υπάρχει λόγος (π.χ. ποδηλατικό κολάν)

lewton
20-04-15, 01:04
Επειδή είμαι βαρύς (96 κιλά τελευταίο ζύγισμα) και αρκετά απρόσεκτος, επειδή οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια στο Βερολίνο είναι σε άθλια κατάσταση (+συχνά στρωμένα με πέτρα), και επειδή έχω σκοπό να γυρίσω το Βραδεμβούργο τα σαββατοκύριακα αλλά και να πάω και Sächsische Schweiz, για όλους αυτός τους λόγους η ανάρτηση επιβάλλεται.

slalom
20-04-15, 01:13
Μαλλον υδραυλικα ειναι
Bremsen
Tektro Auriga, hydr. Scheibenbremsen

alekan
20-04-15, 08:14
Επειδή είμαι βαρύς (96 κιλά τελευταίο ζύγισμα) και αρκετά απρόσεκτος, επειδή οι δρόμοι και τα πεζοδρόμια στο Βερολίνο είναι σε άθλια κατάσταση (+συχνά στρωμένα με πέτρα), και επειδή έχω σκοπό να γυρίσω το Βραδεμβούργο τα σαββατοκύριακα αλλά και να πάω και Sächsische Schweiz, για όλους αυτός τους λόγους η ανάρτηση επιβάλλεται.

Το τελευταίο σημαίνει πως θα πατάς χώμα συχνά; Αν ναι, οκ η ανάρτηση πρέπει να υπάρχει. Για όλα τα προηγούμενα, δεν επιβάλλεται τιποτα. Και υπάρχουν και πιό βαριοί από εσένα ;)

manicx
20-04-15, 12:09
Για πόλη καλό είναι να κλειδώνει το πιρούνι. To 'blockierbar' σημαίνει ότι κλειδώνει; Αν ναι, τα περιφερειακά του μόνο κακά δεν τα λες και είναι τίμια επιλογή.

- - - Updated - - -


100+km milestone :)

154024

Ειναι απιστευτο το πως η κουραση παραμεριζεται απο την ενεργεια της ευχαριστησης που νοιωθεις να ρεει μεσα σου.

Που είναι το like button;

lewton
20-04-15, 13:52
Έχω κάνει και εγώ 2-3 φορές 100+ χιλιόμετρα σε μια μέρα. Η ευχαρίστηση είναι απίστευτη.

- - - Updated - - -


Το τελευταίο σημαίνει πως θα πατάς χώμα συχνά; Αν ναι, οκ η ανάρτηση πρέπει να υπάρχει. Για όλα τα προηγούμενα, δεν επιβάλλεται τιποτα. Και υπάρχουν και πιό βαριοί από εσένα ;)

Εννοείται χώμα κάθε σαββατοκύριακο.
Αλλά και μετά στην πόλη, στο πλακόστρωτο, μου αρέσει η αίσθηση της ανάρτησης.

Φανερός Πράκτωρ
20-04-15, 14:29
Εεε τότε λογικό να πας σε mountain. Το lockout στην ανάρτηση (που ανέφερε ο manicx) εμένα με βοήθησε πολύ μέσα στην πόλη. Δεν ξέρω τι συντήρηση θέλει η ανάρτηση και τι πρέπει να κοιτάξεις αν πάρεις μεταχειρισμένο που σου είπα (εγώ πήρα αλουμινένια κούρσα & θα δίσταζα π.χ. να πάρω carbon κούρσα μεταχειρισμένη). Αλλά αν το αποφασίσεις να πας προς μεταχειρισμένα θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να διαβάσεις & να ψάξεις την αγορά μόνος σου (για να μπορείς να αξιολογήσεις αυτά που βλέπεις).

Innersense
20-04-15, 15:03
Που είναι το like button;
Kαι μόνο η κουβέντα φτάνει! :drunk:


Έχω κάνει και εγώ 2-3 φορές 100+ χιλιόμετρα σε μια μέρα. Η ευχαρίστηση είναι απίστευτη.
Αδερφέ το signature το έχεις προσέξει; :rocker

raspoutiv
20-04-15, 21:54
Το τελευταίο σημαίνει πως θα πατάς χώμα συχνά; Αν ναι, οκ η ανάρτηση πρέπει να υπάρχει. Για όλα τα προηγούμενα, δεν επιβάλλεται τιποτα. Και υπάρχουν και πιό βαριοί από εσένα ;)

τα βαριά κορμιά του forum :p
όσο πετάλι και να κάνετε...

lewton
25-04-15, 00:02
τα βαριά κορμιά του forum :p
όσο πετάλι και να κάνετε...

Δεν κάνω πετάλι για να χάσω βάρος. Μια χαρά είμαι. :cool: :p

- - - Updated - - -


Για πόλη καλό είναι να κλειδώνει το πιρούνι. To 'blockierbar' σημαίνει ότι κλειδώνει; Αν ναι, τα περιφερειακά του μόνο κακά δεν τα λες και είναι τίμια επιλογή.

Σε ευχαριστώ, λέω να το χτυπήσω τελικά.
Δεν έχω το χρόνο και τις γνώσεις να ασχοληθώ με μεταχειρισμένα, ειδικά επειδή έχω και τη γλώσσα ως επιπλέον εμπόδιο.

slalom
05-05-15, 14:22
Εχει παρει κανενας HR αισθητηρα, και αισθητηρα για πεταλιερα, συμβατα με ΑΝΤ+ ?

Θελω να τα συνδεσω με το Endomondo σε S4

Φανερός Πράκτωρ
05-05-15, 14:31
Νομίζω ότι είναι πολλά τα λεφτά. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένα μη ANT πολύ (πιο) φθηνά.
Εγώ ξεμπέρδεψα με 40-45 ευρώ για cadence, speed HR, και μαζί και το κοντεράκι που τα δείχνει.

Δεν τα ανεβάζω online και δεν μπορώ να τα συσχετίσω με τη διαδρομή που κάνω αλλά είναι μικρό το κακό (για μένα).

alekan
05-05-15, 14:36
Bluetooth;

Φανερός Πράκτωρ
05-05-15, 14:57
Polar είναι εταιρεία & έχει/είχε το δικό της κλειστό και αντισυμβατικό πρωτόκολλο. Τώρα έχει συμβιβαστεί με ANT ή bluetooth στα νέα της μηχανήματα ή πομπούς. Δεν το έχω παρακολουθήσει και πολύ. Απλά ξέρω ότι τα δικά μου δεν επικοινωνούν με ATN/Bluetooth compatible συσκευές.

Μικρό το κακό για τον χομπίστα.

slalom
05-05-15, 15:14
Νομίζω ότι είναι πολλά τα λεφτά. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένα μη ANT πολύ (πιο) φθηνά.
Εγώ ξεμπέρδεψα με 40-45 ευρώ για cadence, speed HR, και μαζί και το κοντεράκι που τα δείχνει.

Δεν τα ανεβάζω online και δεν μπορώ να τα συσχετίσω με τη διαδρομή που κάνω αλλά είναι μικρό το κακό (για μένα).
Αυτό εχω βρει για το πεταλι
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Genuine-Wahoo-Fitness-ANT-Speed-Cadence-Sensor-/400850704141?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d5490570d

Μικρό το κακό για τον χομπίστα.
Χομπιστας είμαι χωρις αυτά, θελω να φτασω σε άλλο επιπεδο

frap
05-05-15, 19:35
Χομπιστας είμαι χωρις αυτά, θελω να φτασω σε άλλο επιπεδο

Τότε θα σε χαλάσω, αλλά μάλλον γράφεις σε λάθος forum :p

alekan
05-05-15, 19:51
Μα γιατί το λες αυτό; Έχει σκληροπυρηνικούς ποδηλάτες εδώ, πχ raspoutiv

slalom
05-05-15, 21:20
Τότε θα σε χαλάσω, αλλά μάλλον γράφεις σε λάθος forum :p
Το μονο σιγουρο, λεγεται adslgr και εχουμε ανοιξει θεμα για ποδηλατα :p

και αυτο για HR

http://www.ebay.co.uk/itm/CooSpo-H6-ANT-Smart-Sensor-Bluetooth-V4-0-Heart-Rate-Monitor-for-iPhone-iPad-/351305688855?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item51cb736717

καλα δεν ειμαστε?

raspoutiv
05-05-15, 21:29
Μα γιατί το λες αυτό; Έχει σκληροπυρηνικούς ποδηλάτες εδώ, πχ raspoutiv

τα χιλιόμετρα είναι για να τα τρώμε. όχι για να τα περιγράφουμε στα φόρα. και μιας που πήρα φόρα, οι ήρωες με τα κολλάν ήταν μια φορά κι έναν καιρό στο Σεργουντ. ντυθείτε αντρίκια και μην ξεχνάτε: το καλοκαίρι πάντα καπελάκι

frap
05-05-15, 21:45
Μα γιατί το λες αυτό; Έχει σκληροπυρηνικούς ποδηλάτες εδώ, πχ raspoutiv

Μεταξύ αστείου και σοβαρού το είπα πρωτίστως, αλλά ναι, έχουμε και εδώ, αλλά πόσους; 10 νοματαίοι είμαστε που γράφουμε εδώ μαζί και στο άλλο thread και έχουμε 3-4 σκληροπυρηνικούς.

Σε εξειδικευμένα ποδηλατικά forum, όχι κατ' ανάγκη ελληνικά, ο slalom θα έβρισκε πολύ περισσότερο κόσμο και περισσότερες απόψεις για τα θέματα του εξοπλισμού που θέτει.

Φανερός Πράκτωρ
05-05-15, 22:12
Χομπιστας είμαι χωρις αυτά, θελω να φτασω σε άλλο επιπεδο

Προσωπική μου γνώμη πάντα & σκόρπιες σκέψεις:
- Τη μάρκα που αναφέρεις την έχω δει/ακούσει επειδή και εγώ σκεφτόμουν το ίδιο με εσένα. Δεν έχω ιδέα πως τα πάει με τη σύνδεση με τη συσκευή σου ή γενικότερα αλλά θυμάμαι ότι στο site του endomondo ανάφεραν πομπούς ξεχωριστα και αν είναι συμβατοί. Δες αν θα μπεις σε διαδικασία αναζήτησης συμβατότητας και ακόμα χειρότερα δες αν θες να μπεις σε ψάξιμο αν οι πομποί σου συνεργάζονται με τη Χ εφαρμογή (από όσο είχα δει/καταλάβει δεν ήταν σίγουρο ότι θα δουλεύει καλά με όλες τις εφαρμογές που παίζουν σε ένα συμβατό κινητό).
- Το endomondo το έχω για φραγκοφονιά. Ειδικά για την ποδηλασία.
- Αν πας σε λύση κινητού με ANT καρδιά, cadence & speed, τι θα κάνεις με το κινητό όταν κάνεις ποδήλατο; Αφού λες ότι θες να κάνεις σοβαρά ποδηλασία, θα θες να δεις το ρυθμό που κάνεις πετάλι ώστε να το κρατήσεις στα 80 με 100-110 rpm αλλά και τους χτύπους της καρδιάς ώστε να είσαι στην κατάλληλη ζώνη. Πιστεύεις ότι θα τα βλέπεις όλα αυτά καλά με το κινητό και αν ναι που θα το στερεώσεις (+ τι θα γίνει αν πέσεις σε λακκούβα;).
- Υπάρχει η λύση της garmin αλλά είναι γελοίο να δώσεις 300-400 ευρώ για να τα βλέπεις όλα αυτά + να τα αποθηκεύεις για να τα δεις σε χάρτη στο σπίτι (σημείο-σημείο).
- Υπάρχει η λύση των "φτωχών συγγενών" της garmin.
- Υπάρχει η λύση των μεταχειρισμένων (εξωτερικού κυρίως - οι Έλληνες που πουλάνε μεταχειρισμένα ψάχνουν κυρίως για μαλάκες) που κάνεις κάποιες παραχωρήσεις και παίρνεις κάτι σε (αρκετά) καλύτερη τιμή.

Τα ζυγίζεις και βλέπεις. Ρώτα αν θες και άλλα και αν μπορούμε/ξέρουμε θα σου πούμε.

slalom
05-05-15, 22:38
To Endomondo εχει στις ρυθμισεις Accessory Settings->ANT+ Sensors με υποσημειωση Heart Rate monitor, Cycling Speed/cadence
οποτε ειμαστε καλυμμενοι σ'αυτο

Το κινητο το εχω σε βαση με strap-on στο λαιμο του τιμονιου (αντεχει λακουβες), πιο πολυ θελω τους αισθητήρες για τα στατιστικα
Μπορω να δω στο τελος τη διαδρομη με την τηλεμετρια και να προσαρμοσω το στυλ μου την επομενη φορα

Η εφαρμογη ειναι μια χαρα, οι διαδρομες μου υπαρχουν στο λογαριασμο μου αν αλλαξω συσκευη.
Για αλλη συσκευη δεν το σκεφτομαι καθολου, μονο οι αισθητηρες μου λειπουν αυτη τη στιγμη

ντυθείτε αντρίκια και μην ξεχνάτε: το καλοκαίρι πάντα καπελάκι
Μεσα απο το κρανος ετσι?

Φανερός Πράκτωρ
05-05-15, 22:53
To Endomondo εχει στις ρυθμισεις Accessory Settings->ANT+ Sensors με υποσημειωση Heart Rate monitor, Cycling Speed/cadence
οποτε ειμαστε καλυμμενοι σ'αυτο

Εγώ δεν θα βασιζόμουν μόνο σε αυτό.


Μπορω να δω στο τελος τη διαδρομη με την τηλεμετρια και να προσαρμοσω το στυλ μου την επομενη φορα

Και σε αυτό διαφωνώ επειδή μπορεί να θες να κάνεις 10 λεπτά στο 90% των max παλμών σου, 20 λεπτά στο 70% και να βλέπεις ότι πάντα πεταλάρεις με το σωστό ρυθμό.


Η εφαρμογη ειναι μια χαρα, οι διαδρομες μου υπαρχουν στο λογαριασμο μου αν αλλαξω συσκευη.
Για αλλη συσκευη δεν το σκεφτομαι καθολου, μονο οι αισθητηρες μου λειπουν αυτη τη στιγμη

Η εφαρμογή (endomondo) για να δουλέψει πλήρως ζητάει σοβαρή συνδρομή ανά μήνα εκτός και αν αναθεώρησαν στο ποσό ή στο τι δίνουν τσάμπα.
Υπάρχουν σίγουρα καλύτερες και πιο φθηνές εκεί έξω (δεν ξέρω αν είναι ANT compatible).

slalom
05-05-15, 23:31
Εγώ δεν θα βασιζόμουν μόνο σε αυτό.
Σκοπευω να στειλω ενα email σε καθε πωλητη

Και σε αυτό διαφωνώ επειδή μπορεί να θες να κάνεις 10 λεπτά στο 90% των max παλμών σου, 20 λεπτά στο 70% και να βλέπεις ότι πάντα πεταλάρεις με το σωστό ρυθμό.
Αυτο θα συμβει αναγκαστικα σε τρελες ανηφορες. Και επειδη παιζω συνεχεια με ταχυτητες για να διατηρω ενα σταθερο περιπου και ξεκουραστο ρυθμο με το πεταλι, θαλω να το δω

Η εφαρμογή (endomondo) για να δουλέψει πλήρως ζητάει σοβαρή συνδρομή ανά μήνα εκτός και αν αναθεώρησαν στο ποσό ή στο τι δίνουν τσάμπα.
Υπάρχουν σίγουρα καλύτερες και πιο φθηνές εκεί έξω (δεν ξέρω αν είναι ANT compatible).
Συμφερει να παρεις ετησιο, αλλα ποια εφαρμογη δε ζηταει λεφτα?
Για το Strava λες?

raspoutiv
06-05-15, 00:20
Μεσα απο το κρανος ετσι?

ααα πάλι τα ίδια θα λέμε; το κράνος είναι για τις πορείες με πανό, όχι με ποδήλατο.
ο σωστός ποδηλάτης ντύνεται σα νορμάλ άνθρωπος. όχι σαν τον Άρμστρονγκ που χε 100 χορηγούς στο τζέρσει του. μην αποκόπτεστε από την κοινωνία. είμαστε 1 με αυτή και το δείχνουμε

μια κοινωνική προσφορά του ρασπούτιν ;)

Φανερός Πράκτωρ
06-05-15, 22:08
Συμφερει να παρεις ετησιο, αλλα ποια εφαρμογη δε ζηταει λεφτα?
Για το Strava λες?

Το cyclemeter είναι πολύ πιο τίμιο και εμένα μου ταιριάζει περισσότερο από το endomondo.
Το strava το είχα δοκιμάσει στην αρχή και προτίμησα το endomondo το οποίο και άφησα επειδή το κόστος του ήταν συγκρίσιμο με το να πάρω τα ίδια τα μηχανήματα (μεταχειρισμένα).

Τώρα παίζω με κοντερ που δείχνει ταχύτητα, παλμούς & cadence σε realtime + το cyclemeter για να βλέπω τη διαδρομή/υψομετρικά/ταχύτητα στο σπίτι.

slalom
07-05-15, 01:20
Εισαι σιγουρος για το ονομα?
Δεν τη βρισκω στο store

Φανερός Πράκτωρ
07-05-15, 03:32
Cyclemeter GPS - Cycling Running and Mountain Biking Ride Tracking by Abvio Inc.
https://appsto.re/fr/-2hTt.i

slalom
07-05-15, 09:34
Α ειναι για αιφονι

Innersense
07-05-15, 20:37
Για πείτε τίποτα φθηνές intro προτάσεις για Wireless ant+ cadence και παλμούς παιδιά.

Θα προτιμούσα ρολόι περισσότερο ζώνη, υποτίθεται ότι είναι πιο ακριβής η ζωνη;

Για αγορα ebay/alibaba china μια χαρά

@ ADSLgr.com All rights reserved.