PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

meletis
22-07-15, 23:08
Παίδες τα ποδήλατα Kellys, τα έχετε ακουστά; Στην ιστοσελίδα τους βλέπω έχουν πολλές αντιπροσωπείες (http://www.kellysbike.com/INT/dealer-locator)στην Ευρώπη

Μας πρότειναν ένα Kellys Cliff10 (http://www.kellysbike.com/INT/bikes-2015/cross/cliff-10-black-yellow/black) ως ανώτερης κατηγορίας/ποιότητας ποδήλατο/πλαίσιο σε "value" τιμή, στα 350€...

...βέβαια ο ίδιος πωλητής ανέφερε εγγύηση εφ' όρου ζωής για το σκελετό, αλλά εγώ είδα πως είναι 2 χρόνια η βασική + 3 χρόνια αν εγγράψεις ο ίδιος το ποδήλατό σου στην ιστοσελίδα της εταιρείας....

Προδιαγραφές
frame KELLYS Crosslite 6061 alloy
frame size 430mm (17") / 480mm (19") / 530mm (21")
fork SR SUNTOUR M3010, 50mm, coil spring
head parts semi-integrated
b.b.parts cartridge (120mm)
crankset PROWHEEL (48x38x28)
shifters SHIMANO ST-EF51-7 EZ-fire Plus
f/derailleur SHIMANO M191 (31.8mm)
r/derailleur SHIMANO TX35
speed 21
freewheel SHIMANO MF-TZ31-7 (14-34)
chain KMC Z51 (114 links)
brakes APSE V-brake
brake levers SHIMANO ST-EF51-7 EZ-fire Plus
brake inner wire DRIVING Force SCS (SlickCableSystem)
hubs alloy (32 holes)
rims KLS Draft 622x19 (32 holes / eyelets)
spokes U.C.P. steel
tires INNOVA 40-622 (700x38C)
stem KALLOY Uno (diam 28.6mm / 15°)
handlebar steel RiseBar (25.4mm)
grips KLS Advancer
seat post steel (27.2mm)
saddle KLS CrossLine
pedals plastic
weight kg 13,95 (480mm)
Καλησπέρα. Απο οτι είδα έχει ίδιο τύπο αλουμινιόυ στο σκελετό με το GT που έχω είναι όντως ελαφρύ.
KELLYS Crosslite 6061 alloy
Θα σου προτείνα να κοιτάξεις και τα IDEAL είναι αξιόπιστα ποδήλατα. Στα χρήματα που διαθέτετε βρίσκετε με μηχανικά φρένα. Ειχα ψαχτεί μήπως άλλαζα το GT Avalanche 3.0

stavpal
25-07-15, 00:05
το συγκεκριμένο kellys το βλέπω ψιλομαπα. Την δουλειά σου θα την κάνεις αλλά με π.χ 350 βρισκεις πολύ καλύτερο μεταχειρα ποδήλατο.

vgiozo
25-07-15, 01:06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τί φαίνεται μάπα στο Kellys;

Καλή περίπτωση μεταχειρισμένου είναι ένα Ballistic Coaster 3.0 που πέτυχα σε μια αγγελία στο car.gr, αλλά χωρίς γνώση περι ποδηλάτων κι αξιολόγησης της κατάστασής τους (αλλά και λόγω του ότι το συγκεκριμένο είναι στη Δράμα), προτιμώ την αρχική εγγύηση + την δωρεάν υποστήριξη που θα έχω από ένα ποδηλατάδικο, αν αγοράσω από εκεί.

Βρήκαμε κι ένα Cross Razor Disc (http://www.crosscycle.gr/?section=1201&language=el_GR&itemid706=1231&detail706=1) στα 320€, με δισκόφρενα, 24 ταχύτητες, ρόδες αφιαρούμενες με μοχλό.
Βουλγάρικα πλην τίμια διάβασα ότι είναι γενικά, χωρίς όμως να βρω κάτι συγκεκριμένο γι αυτό το μοντέλο.

Πλαίσιο: CROSS Alloy 6061 T4/T6 Hardtail 700C/Αλουμίνιο
Εμπρόσθια Ανάρτηση: Suntour Suspension NEX-4110-V4
Λαιμός Τιμονιού: CROSS Alloy Adjustable
Τιμόνι: CROSS Alloy Riser Bar 25,4 mm
Σέλα: CROSS Trekking
Ντίζα Σέλας: CROSS Alloy 27,4 mm
Εμπρόσθιος Εκτροχιαστής: SHIMANO FD-TX50
Οπίσθιος Εκτροχιαστής: SHIMANO RD-M191 Altus 24-Speed
Χειριστήρια Ταχυτήτων: SHIMANO Easy-Fire Shifters
Φρένα: PROMAX mechanical disc brakes
Κέντρα Τροχών: Alloy
Ελεύθερο: SHIMANO MF-TZ21, 14-28Z
Ζάντες: Crosser X Alloy Double-Wall
Ελαστικά: KENDA 28”x 1.95
Μετάδοση: SHIMANO FC-M131, 48/38/28T
Πετάλια: MTB
Wheel Size: 700C

Γενικά σκέφτομαι τα λίγο άνω των 300€ μόνο αν έχουν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό, αλλιώς κι εγώ είμαι τώρα περισσότερο μεταξύ
- Orient Volta (λόγω κλειδώματος στην ανάρτηση)
- Ideal Nergetic (λόγω καλύτερης γενικά φήμης και μεταπωλητικής αξίας)

Αν στα + 30-50€ από αυτά δεν βρίσκεται κάποια "ευκαιρία", προτιμώ να δοθούν για λασπωτήρες και μια καλούτσικη σχάρα...

...βρήκα κι ένα "Energy Impact" με υδραυλικά δισκόφρενα στα 380€, αλλά είναι ήδη πολύ εκτός προϋπολογισμού αλλά δεν θα αγόραζα κι από μάρκα για την οποία δεν βρίσκω καν σελίδα κατασκευαστή.

alekan
25-07-15, 18:33
Tα δισκόφρενα δεν σου χρειάζονται.
Επαρχία μένεις; Τι ποδήλατα έχουν οι ποδηλατάδες που είναι κοντά σου;

vgiozo
25-07-15, 18:51
Πιθανότατα όχι, απλώς σκέφτομαι τί καλυτερο μπορώ να πάρω με μικρές σχετικά διαφορές στη τιμή...

Το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου μένω Θεσσαλονίκη, αλλά τα καλοκαίρια βρίσκομαι συχνά στην επαρχία/χωριό κι εκεί στις γύρω διαδρομές παίζει αρκετό χώμα και μέτριοι δρόμοι...

alekan
25-07-15, 21:21
Tα δισκόφρενα είναι παντελώς άχρηστα για τη χρήση σου και ανεβάζουν το κόστος συντήρησης.
Για την ανάρτηση επίσης η πάγια θέση μου είναι πως είναι έξτρα βάρος που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό για την χρήση που αναφέρεις.

Πήγαινε μια βόλτα από ποδηλατάδικα λοιπόν (αν και μάλλος το έχεις κάνει ήδη), ΄ρωτησε για περσινά και προπέρσινα μοντέλα, κάνε και κανα παζάρι.
ΙΜΗΟ θα κοίταζα ξερό πιρούνι, δυνατότητα για φαρδιά λάστιχα (38mm και άνω αν μιλάμε για 700c τροχό), vbrakes, σύστημα με 8αρα κασέτα και φυσικά μακρυά από revoshifters, μόνο "σκανδάλη".

vgiozo
25-07-15, 22:56
Tα δισκόφρενα είναι παντελώς άχρηστα για τη χρήση σου και ανεβάζουν το κόστος συντήρησης.
Για την ανάρτηση επίσης η πάγια θέση μου είναι πως είναι έξτρα βάρος που δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό για την χρήση που αναφέρεις.

Πήγαινε μια βόλτα από ποδηλατάδικα λοιπόν (αν και μάλλος το έχεις κάνει ήδη), ΄ρωτησε για περσινά και προπέρσινα μοντέλα, κάνε και κανα παζάρι.
ΙΜΗΟ θα κοίταζα ξερό πιρούνι, δυνατότητα για φαρδιά λάστιχα (38mm και άνω αν μιλάμε για 700c τροχό), vbrakes, σύστημα με 8αρα κασέτα και φυσικά μακρυά από revoshifters, μόνο "σκανδάλη".

Περιέργως στα 6 καταστήματα που έχω παει μέχρι στιγμής δεν έχω δει προσφερόμενο trekking χωρίς ανάρτηση...γι αυτό έχω και μια προτίμηση στο Orient Volta μέχρι στιγμής, του οποίου η ανάρτηση κλειδώνει...

Στη πράξη επίσης δεν έχω δει να κάνουν καλύτερες τιμές για παλαιότερα μοντέλα, από τη στιγμή που είτε δεν αλλάζουν καθόλου (πλην χρωματικών συνδυασμών) είτε ελάχιστα...αυτό που έχω διαβάσει περί 20-30% έκπτωση σε περσινά μοντέλα δεν το έχω δει πουθενά, δυστυχώς...

- Τα περισσοτερα που ανέφερα έχουν v-brakes, εκτός από το Cross Razor που έχει δισκόφρενα
- όλα έχουν STEF ταχύτητες
- λάστιχα 700*38 σίγουρα έχει το Kellys Cliff...ενώ τα Ideal Nergetic + Orient Volta νομίζω έχουν 700*40...το Cross Razor Disc δεν είμαι σίγουρος
- όσον αφορά τη κασέτα, για τί ψάχνω ακριβώς, πως το βλέπω στις περιγραφές;

Ποιά είναι η κρίσιμη διαφορά στα ελαστικά που επισημαίνεις και γιατί η 8άρα κασέτα (έναντι; )

Οι πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μέχρι στιγμής είναι οι εξής:

1) Orient Avenue
Frame: Alloy 6061 50cm-55cm / 19,5”-21,5”
Fork : Zoom 120 ,30mm
Derailleur: Shimano RD TX-35
Shifter: Shimano STEF-51/7
Brakes: Tektro v-brakes
Freewheel: Shimano TZ-21
B.B set: Neco
Rims: Mach1 double ER28
Weight: 15,9

2) Orient Volta
Frame: Alloy 6061 50cm-55cm / 19,5”-21,5”
Fork: Zoom 120 ,lockout 30mm
Derailleur: Shimano RD TX-35
Shifter: Shimano STEF-51/7
Brakes: Tektro v-brakes
Freewheel: Shimano TZ-21
B.B set: Neco
Rims: Mach1 double ER28
Weight: 15,4

3) Ideal Nergetic
Frame: Cross 28, AL6061-T4/T6
Fork: RST Neon-T, 60 mm, Preload Adjust
Rear shock
Front derailleur: Shimano FD-TX51
Rear derailleur: Shimano RD-TX35
Shifter: Shimano ST-EF51
Bottom bracket: Thun Sealed Cartridge
Crank set: Prowheel MYP-501, 48-38-28T, 170 mm
Cassette sprocket: Shimano CS-HG20, 12-14-16-18-21-26-32T (21sp)
Chain: KMC Z51
Front hub: Joytech Alloy QR
Rear hub: Shimano FH-RM30
Rims: Exal TX19, 622-19*21 mm
Tires: Kenda K948 Kwick, 700*40C (42-622)
Brakes: Miranda Elegance Cold Forged V-Brakes
Handlebar: ID PROJECT, Riser Bar, 63 cm, Backsweep 9°, Rise 30 mm
Stem: ID PROJECT, <=47 cm 80 mm, else 100 mm, 30°
Seat post: ID PROJECT, 24 mm Offset, 27.2*350 mm
Saddle: Selle Royal One

4) Cross Razor Disc
Πλαίσιο: CROSS Alloy 6061 T4/T6 Hardtail 700C/Αλουμίνιο
Εμπρόσθια Ανάρτηση: Suntour Suspension NEX-4110-V4
Οπίσθια Ανάρτηση: -
Λαιμός Τιμονιού: CROSS Alloy Adjustable
Τιμόνι: CROSS Alloy Riser Bar 25,4 mm
Σέλα: CROSS Trekking
Ντίζα Σέλας: CROSS Alloy 27,4 mm
Εμπρόσθιος Εκτροχιαστής: SHIMANO FD-TX50
Οπίσθιος Εκτροχιαστής: SHIMANO RD-M191 Altus 24-Speed
Χειριστήρια Ταχυτήτων: SHIMANO Easy-Fire Shifters
Φρένα: PROMAX mechanical disc brakes
Κέντρα Τροχών: Alloy
Ελεύθερο: SHIMANO MF-TZ21, 14-28Z
Ζάντες: Crosser X Alloy Double-Wall
Ελαστικά: KENDA 28”x 1.95
Μετάδοση: SHIMANO FC-M131, 48/38/28T
Πετάλια: MTB
Wheel Size: 700C

5) Kellys Cliff10
frame: KELLYS Crosslite 6061 alloy
fork: SR SUNTOUR M3010, 50mm, coil spring
head parts: semi-integrated
b.b.parts: cartridge (120mm)
crankset: PROWHEEL (48x38x28)
shifters: SHIMANO ST-EF51-7 EZ-fire Plus
f/derailleur: SHIMANO M191 (31.8mm)
r/derailleur: SHIMANO TX35
speed: 21
freewheel: SHIMANO MF-TZ31-7 (14-34)
chain: KMC Z51 (114 links)
brakes: APSE V-brake
brake levers: SHIMANO ST-EF51-7 EZ-fire Plus
brake inner wire: DRIVING Force SCS (SlickCableSystem)
hubs: alloy (32 holes)
rims: KLS Draft 622x19 (32 holes / eyelets)
spokes: U.C.P. steel
tires: INNOVA 40-622 (700x38C)
stem: KALLOY Uno (diam 28.6mm / 15°)
handlebar: steel RiseBar (25.4mm)
grips: KLS Advancer
seat post: steel (27.2mm)
saddle: KLS CrossLine
pedals: plastic
weight kg: 13,95 (480mm)

raspoutiv
25-07-15, 23:50
καλά που χουμε cc και δε μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς και στα ξένα sites :p

αφού δε θα κάνεις βουνό κοίτα για κούρσα μεταχειρισμένη. ρώτα ίσως σε κανα ποδηλατικό όμιλο της περιοχής που όλο και κάποιο μέλος θα χει κάποιο για πούλημα

από αυτά που έδειξες προτίμησε το Ideal. ας φάει ψωμί και κανας πατρινός

vgiozo
26-07-15, 00:30
καλά που χουμε cc και δε μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς και στα ξένα sites :p

αφού δε θα κάνεις βουνό κοίτα για κούρσα μεταχειρισμένη. ρώτα ίσως σε κανα ποδηλατικό όμιλο της περιοχής που όλο και κάποιο μέλος θα χει κάποιο για πούλημα

από αυτά που έδειξες προτίμησε το Ideal. ας φάει ψωμί και κανας πατρινός

Σιγά μην έκανα παραγγελία από εξωτερικό για ποδήλατο...τρέμω στην ιδέα των μεταφορικών και μόνο, αλλά έτσι κι αλλιώς ψάχνω και τοπικά και σε επίπεδο γειτονιάς, ώστε η πρόσβαση για σέρβις να είναι εύκολη.

Τα Ideal συναρμολογούνται στη Πάτρα, τα Orient στη Λάρισα, τα Ballistic στη Θεσσαλονίκη...από ευκαιρίες για ενίσχυση τοπικών επιχειρήσεων άλλο τίποτα...

Δεν ξέρω γιατί αλλά σιχαίνομαι τις "κούρσες", αισθητικά και για το "επαγγελματικό" ύφος των αναβατών...αν δεν είναι να καλύπτω μεγάλες αποστάσεις σε καλό δρόμο και σχετικά υψηλές ταχύτητες, τί να τη κάνω;

Άνθρωπο δικό μου που να εμπιστεύομαι και να γνωρίζει από ποδήλατα δεν έχω, οπότε η επιλογή του μεταχειρισμένου δεν προκρίνεται...προτιμώ την δωρεάν τεχνική υποστήριξη του ποδηλατάδικου με αγορά καινούριου από την αρχικά χαμηλότερη τιμή του μεταχειρισμένου, που θα μου προσθέτει μετά επιπλέον χρεώσεις για συντήρηση (αν ήξερα να την κάνω μόνος μου, δεν θα μ' ένοιαζε)

Όπως είπα είμαι περισσότερο μεταξύ
- Orient Volta: επειδή ρυθμίζεται και κλειδώνει η ανάρτηση
- Ideal Nergetic: λόγω ονόματος/μεταπωλητικής αξίας κι ίσως καλύτερης ποιότητας;;;
και μετά λιγότερο
- Cross Razor Disc: επειδή φαίνεται να παρέχει κάαατι παραπάνω με μικρή σχετικά διαφορά, με 24 ταχύτητες, δισκόφρενα και 5ετή εγγύηση σκελετού...αλλά καθότι δεν φαίνεται να είναι τόσο διαδεδομένα, δεν ξέρω αν η εγγύηση ή η τεχνική υποστήριξη γίνεται πιο δύσκολη, συγκριτικά με άλλες μάρκες.

- Το Kellys Cliff10 από κοντά φαίνεται να είναι κάπως πιο προσεγμένο σε λεπτομέρειες που δεν ξέρω πόσο λειτουργικά έχουν αντίκτυπο, αλλά δείχνουν μια παραπάνω προσοχή στην λεπτομέρεια
...πχ τα σύρματα που οδηγούν στον πίσω άξονα από το τιμόνι δεν περνούν από το κάτω μέρος του διαγώνιου άξονα - όπου θεωρητικά ας πούμε πιο εύκολα μπορεί να σκαλώσει κάτι ή/και να τρώνε περισσότερη βρωμιά/νερά - αλλά από τον οριζόντιο άξονα, κι εκεί είναι τυλιγμένα με διαφανές πλαστικό, και μετά ακολουθούν το πίσω μέρος του οπίσθιου κάθετου άξονα...
...αλλά η αλήθεια είναι θα προτιμούσα να τα δώσω τα εξτρά για μια καλή σχάρα και λασπωτήρες...

raspoutiv
26-07-15, 00:35
Τα Ideal συναρμολογούνται στη Πάτρα, τα Orient στη Λάρισα, τα Ballistic στη Θεσσαλονίκη...από ευκαιρίες για ενίσχυση τοπικών επιχειρήσεων άλλο τίποτα...

ήμουν σαφής. να φάει ψωμί κανας πατρινός. οι άλλοι μου είναι αδιάφοροι :p

για το θέμα του σέρβις μη φοβάσαι. από όπου κι αν το χεις πάρει θα σε κλέψει ο ποδηλατάς. καλύτερα να μάθεις μόνος σου να το σουλουπώνεις σταδιακά. έχουμε κι 1 αρχιμαστόρι εδώ μέσα που θα σου ανοίξει τα μάτια όταν έρθει η ώρα.

για τις κούρσες κάνεις λάθος. είναι το κατ εξοχήν ποδήλατο δρόμου. αφού σε νοιάζει η άσφαλτος τότε γιατί να κοιτάς άλλα; για να παιδεύεσαι;
τέλος πάντων το κάθε ποδήλατο έχει το σκοπό του. αν θες να πηγαίνεις ατσαλάκωτος στη δουλειά σου προτίμησε κανα city bike. αλλιώς πάρε κούρσα

vgiozo
28-07-15, 13:20
Αυτό το ποδηλατάκι πώς σας φαίνεται...κάπως εν-καυλο μου φαίνεται εμένα, ιταλικό στυλάκι, πλήρες εξοπλισμού, αλλά δυστυχώς "City"...
http://www.podilato.eu/trekking-sport---city-man/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF-trekking-city-bottecchia-220-man-black-28-p_1496.html
158689

Προδιαγραφές
Σκελετό / Telaio / Frame: TRK Alu 6061
Πιρούνι / Forcella / Fork: Bottecchia acciaio / Bottecchia steel
Σασμάν / Cambio / Rear derailleur: Shimano TX 55 21v
Λευγεδάκια / Comando cambio / Shifting lever: Shimano RS 36 21v.
Ελεύθερο / Ruota libera / Freewheel: Shimano TZ 077
Δισκοβραχίονας / Guarnitura / Chainwheel: Suntour XCC 48x38x28
Φρένα / Freni / Brakes: Bottecchia alu v-brake
Ζάντες / Cerchi / Rims: Alu 700c bianco / white
Κέντρα / Mozzi / Hubs: Alu Parallax con blocc. ant./ w/front q.r.
Ελαστικά / Coperture / Tires: TRK 700x38
Τιμόνι / Piega / Handlebar: Alu Bottecchia trk
Λαιμός Τιμονιού / Piantone / Stem: Alu Bottecchia multipositions
Λαιμός Σέλας / Reggisella / Seat post: BTC Alu con morsetto / w/clamp
Σέλα / Sella / Saddle: Bottecchia comfort
Πεντάλ / Pedali / Pedals: TRK resina / TRK resin
Μεγέθη / Misure / Sizes: 48 - 52 - 56 c-f / m-e
Χρώματα / Colori / Colours: bianco+sabbia, nero+marrone/ white+sandy, black+brown
Βάρος / Peso / Weight: Kg 15,300
Accessori: portapacchi-parafanghi-carter-imp.luce-lucchetto-campanello-cavalletto
Accessories: carrier-moudguards-chainguard-light set-lock-bell-kickstand


Επειδή το ποδήλατο δεν θα είναι μόνο για άθληση, αλλά για μετακίνηση εν γένει, με τα trekking με απασχολούσε λίγο πως το παντελόνι θα γίνεται μ*ί καπέλο από την αλυσίδα, αυτό έχει και μεγάλο σχετικό προφυλακτήρα...βέβαια τέτοια αξεσουάρ κάνουν γύρω στο 5€ όσο κοίταξα, αλλά άντε να πετύχεις κανά ταιριαστό...

Κάπως "customιά" φαίνεται βέβαια, ίσως ειναι κακό για τη συντήρηση αυτό...

ΕΔΙΤ:

Φτου, τώρα πρόσεξα ότι οι ταχύτητές του είναι Revo...

alekan
28-07-15, 13:46
Ζήτησε από τον ποδηλατά σου να σου αλλάξει τα χειριστήρια. Δεν είναι τίποτα και το κόστος θα πρέπει να είναι μικρό.

raspoutiv
28-07-15, 13:47
δεν πειράζει αν οι ταχύτητες είναι γυριστές. αν είναι σωστά ρυθμισμένο όλα δουλεύουν ρολόι. με τα ποδήλατα πόλης δε χρειάζεσαι και μεγάλο εύρος ταχυτήτων. 2 ελαφριές για την εκκίνηση και για την ανηφόρα, 2 πιο βαριές για την επιτάχυνση μετά το ξεκίνημα και κανα 2 σκληρές για το γκάζι στο ίσωμα. ε δεν προλαβαίνεις να πας και μακριά γιατί σε βρίσκει φανάρι μετά. οπότε μην τις πολυσκέφτεσαι αυτές

στυλάτο να οδηγάς ποδήλατο πόλης και δεν τσαλακώνεσαι, ούτε καταστρέφεις τα παντελόνια σου. αν αυτή είναι η κύρια χρήση που θες τότε είναι η σωστή επιλογή για σένα. μετά παίρνεις και την κούρσα που θες ;)
για το ποιο city bike θα πάρεις δε μπορεί να σε καθοδηγήσει εύκολα κάποιος. εξαρτάται από τις επιλογές που είδες και από το πόσο σπαθί έκοψες τον κάθε ποδηλατά που μίλησες. σε αυτό ξέρεις σίγουρα καλύτερα από εμάς ποιο να προτιμήσεις

μην το καθυστερείς όμως γιατί οι καλές μέρες τρέχουν και χάνεις την ευχαρίστηση που θα σου δώσει η ποδηλατάδα για τη δουλειά σου. το πιο σημαντικό κέρδος από το πετάλι είναι η ευεξία που προσφέρει

- - - Updated - - -


Ζήτησε από τον ποδηλατά σου να σου αλλάξει τα χειριστήρια. Δεν είναι τίποτα και το κόστος θα πρέπει να είναι μικρό.

κι αυτό γίνεται αν και μάλλον είναι αχρείαστο. πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους είναι δλδ

vgiozo
28-07-15, 14:24
δεν πειράζει αν οι ταχύτητες είναι γυριστές. αν είναι σωστά ρυθμισμένο όλα δουλεύουν ρολόι. με τα ποδήλατα πόλης δε χρειάζεσαι και μεγάλο εύρος ταχυτήτων. 2 ελαφριές για την εκκίνηση και για την ανηφόρα, 2 πιο βαριές για την επιτάχυνση μετά το ξεκίνημα και κανα 2 σκληρές για το γκάζι στο ίσωμα. ε δεν προλαβαίνεις να πας και μακριά γιατί σε βρίσκει φανάρι μετά. οπότε μην τις πολυσκέφτεσαι αυτές

στυλάτο να οδηγάς ποδήλατο πόλης και δεν τσαλακώνεσαι, ούτε καταστρέφεις τα παντελόνια σου. αν αυτή είναι η κύρια χρήση που θες τότε είναι η σωστή επιλογή για σένα. μετά παίρνεις και την κούρσα που θες ;)
για το ποιο city bike θα πάρεις δε μπορεί να σε καθοδηγήσει εύκολα κάποιος. εξαρτάται από τις επιλογές που είδες και από το πόσο σπαθί έκοψες τον κάθε ποδηλατά που μίλησες. σε αυτό ξέρεις σίγουρα καλύτερα από εμάς ποιο να προτιμήσεις

μην το καθυστερείς όμως γιατί οι καλές μέρες τρέχουν και χάνεις την ευχαρίστηση που θα σου δώσει η ποδηλατάδα για τη δουλειά σου. το πιο σημαντικό κέρδος από το πετάλι είναι η ευεξία που προσφέρει

- - - Updated - - -



κι αυτό γίνεται αν και μάλλον είναι αχρείαστο. πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους είναι δλδ

Βασικά το ποδήλατο το θέλω
- για να αποφεύγω τα αστικά όποτε μπορώ
- για να πηγαίνω να κάνω εργασίες/αγγαρείες μου πιο γρήγορα
- να επεκτείνω έτσι και την ακτίνα μετακίνησης χωρίς αστικό
- για ψυχαγωγία εδώ στη πόλη
- για καμιά εκδρομή στο χωριό
- για άθληση

...εδώ Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι 80% δρόμος, 20% χώμα, αλλά στο χωριό μπορεί να είναι το αντίστροφο (άσε τους κατεστραμμένοςυ δρόμους)...
...εκτός βέβαια αν μπλέξουμε με καμιά ποδηλατοπαρέα κι εδώ κι αρχίσουμε διαδρομές οπότε θα ζοριστεί το ποδήλατο αν είναι city...

Οπότε ασφαλώς δεν θα το καβαλάω μόνο με τις φόρμες ή με σορτσάκι για να μην με νοιάζει, αλλά αν μπορώ να προστατευθώ και με ένα σχετικό αξεσουάρ σε ένα trekking ποδήλατο, μου αρκεί...

...το συγκεκριμένο μου άρεσε γιατί έρχεται στημένο με όλα τα αξεσουάρ που θα χρειαζόμουν, αργά ή γρήγορα, δεμένα σε ένα αρμονικό αισθητικό σύνολο, φτιαγμένα και προσαρμοσμένα στον συγκεκριμένο σκελετό...

...ως προς το γούστο, προτιμώ τα λίγο πιο "αθλητικά" ποδήλατα (το ανθρακί Ideal Nergetic πχ) που δεν θα με αγχώνουν κι όλας μην πάθουν το παραμικρό και μοιάζουν μετά σαν ξεφτισμένα κουστούμια...

...αν αυτό που το κάνει "city" είναι μερικά εξτρά για τη προστασία από την αλυσίδα και το κάπως γυριστό τιμόνι, αλλά αντέχει και σε παραπάνω δεν πειράζει...να μην μου μείνει στο χέρι/πόδι ή να ασχημίσει από γρατσουνιές κτλ με ανησυχεί περισσότερο...

raspoutiv
28-07-15, 14:47
δεν υπάρχει ένα ποδήλατο για όλες τις δουλειές
δλδ για το χωριό δε γίνεται, ούτε θα σε βόλευε να κουβαλάς στο αμάξι το ποδήλατο για να κάνεις 1ώρα βόλτα εκεί

για μικροδουλειές εντός πόλης είναι φτιαγμένο αυτό που έστειλες. εφόσον οι περισσότερες ανάγκες σου από ότι βλέπω είναι τέτοιες θα σε καλύψει. υπ όψιν πως με αυτό δε βολεύει να βγαίνεις εκτός πόλης, όπου θα θες και μεγαλύτερες ταχύτητες. εντός πόλης όμως θα σαι άρχοντας
κοίτα να σε καλύψει πρωτίστως σε αυτό που το χρειάζεσαι περισσότερο

vgiozo
28-07-15, 15:27
δεν υπάρχει ένα ποδήλατο για όλες τις δουλειές
δλδ για το χωριό δε γίνεται, ούτε θα σε βόλευε να κουβαλάς στο αμάξι το ποδήλατο για να κάνεις 1ώρα βόλτα εκεί

για μικροδουλειές εντός πόλης είναι φτιαγμένο αυτό που έστειλες. εφόσον οι περισσότερες ανάγκες σου από ότι βλέπω είναι τέτοιες θα σε καλύψει. υπ όψιν πως με αυτό δε βολεύει να βγαίνεις εκτός πόλης, όπου θα θες και μεγαλύτερες ταχύτητες. εντός πόλης όμως θα σαι άρχοντας
κοίτα να σε καλύψει πρωτίστως σε αυτό που το χρειάζεσαι περισσότερο

Αν τα ποδήλατα trekking δεν καλύπτουν αυτές τις "multi"-χρήσεις, τί τις καλύπτει;

Επίσης επειδή γράφοντας "χωριό" καθένας λογικά σκέφται τις ειδικές συνθήκες που μπορεί να ταιριάζουν στη δική του περίπτωση να ξεκαθαρίσω...χωριό έγραψα ναι, στρωμένοι χωματόδρομοι ναι, προβληματικά στρωμένοι δρόμοι ναι...όχι αποκλειστικά βέβαια αυτά, αλλά αποτελούν μέρος των διαδρομών...δεν έγραψα για εκδρομές στα βουνά και πολύ απολύως περιστασιακής και ολιγόωρης χρήσης.

Επίσης, τα χωριά μου δεν είναι κοντά (δεν παίζουν εκδρομές ημερήσιες ή ΣΚ δλδ), οπότε η παραμονή εκεί γίνεται μεν πιο σπάνια, αλλά πιο παρατεταμένα, πχ Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαίρι (φέτος κολλήσαμε στο άστυ)...
..οπότε όπως το χρησιμοποιώ εδώ, θα το χρησιμοποιώ και στο χωριό, αλλά για μεγαλύτερες διαδρομές, όπου οι περισσότερες ταχύτητες θα είναι αναγκαίες, αλλά και οι δρόμοι όχι τόσο καλά στρωμένοι...

Τα trekking δλδ τα προκρίνω όχι επειδή δεν έχω αποφασίσει για τη χρήση του ποδηλάτου (σαφώς δεν είναι πολύ εξειδικευμένη) αλλά επειδή αναγνωρίζω ότι δεν μπορώ να ελέγξω, στις περιστάσεις χρήσεις του ποδηλάτου, τις συνθήκες των δρόμων...

Να μου πεις, εγώ δεν παρέθεσα "city" ποδήλατο παραπάνω;
Ασφαλώς αλλά για συγκεκριμένους λόγους (σύνολο παρελκομένων) και συνοδευόμενο από ερώτημα για τη δυνατότητά του να ανταποκριθεί σε πιο ευρείες χρήσεις...
...υπογραμμίζω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 21 ταχύτητες, δίπατες ζάντες κοκ...

alekan
28-07-15, 15:28
Δεν υπάρχει 1 ποδήλατο για όλες τις χρήσεις.-

Τα τρέκινγκ τα βρίσκω μουφοποδήλατα. Καλύτερα 29άρι ΜΤΒ με πιο ασφαλτινο λαστιχάκι ή hybrid.
Aν θες αποστάσεις-ταχυτητούλα κλπ και δεν γουστάρεις το κριαρο τιμόνι, τότε πας σε ποδήλατο fitness.

vgiozo
28-07-15, 17:31
Δεν υπάρχει 1 ποδήλατο για όλες τις χρήσεις.-

Τα τρέκινγκ τα βρίσκω μουφοποδήλατα. Καλύτερα 29άρι ΜΤΒ με πιο ασφαλτινο λαστιχάκι ή hybrid.
Aν θες αποστάσεις-ταχυτητούλα κλπ και δεν γουστάρεις το κριαρο τιμόνι, τότε πας σε ποδήλατο fitness.

Την πιθανότητα να πάω τελικα σε τίποτα ΜΤΒ με σιδερένιο σκελετό με αλλαγή τροχών δεν την αποκλείω, γιατί η εναλλακτική κοστίζει περισσότερο χωρις να αποκλείεται και η πιθανότητα απογοήτευσης...

ΑΛΛΑ
...δεν μιλάμε εδώ για ένα ποδήλατο για όλες τις χρήσεις, ας μην μεταπίπτουμε από το συγκεκριμένο στο αφηρημένο...

ένα ποδήλατο
- για μικρές και μεσαίες αποστάσεις
- εντός πόλης/σε ασφάλτινους δρόμους
- αλλά κι εκτός σε στρωμένο χωματόδρομο ή σε μέτρια ασφαλτοστρωμένο δρόμο
- με δυνατότητα για περιστασιακά μεγαλύτερες διαδρομές-εκδρομές ΣαββατοΚύριακου
- για ψυχαγωγία
- και λίγο για άθληση
...δεν είναι "ένα ποδήλατο για όλες τις χρήσεις εν γένει"...είναι ο ορισμός του trekking off road ποδηλάτου...είναι ποδήλατο για τις συγκεκριμένες "μικτές" χρήσεις

Από κει και πέρα
- ούτε θα ταξιδέψω από μια πόλη στην άλλη
- ούτε χρειάζομαι τις υψηλές ταχύτητες της κούρσας
- ούτε σε βουνό με πέτρες θα το πάω
- ούτε "ταρζανιές" θέλω να κάνω
- ούτε για απλές βόλτες στη παραλία το θέλω
- ούτε για να ταριάζει με τα ρούχα μου

...ένα μεταφορικό μέσο θέλω, που όμως δεν θα με προδώσει σε μέτριο οδόστρωμα...με το οποίο θα μπορώ να κινούμαι με άνεση εντός πόλης, χωρίς να με περιορίζει σ' αυτή τη χρήση...

Αν δεν τα κάνει αυτά το trekking, τότε να μην πάρω ποδήλατο, γιατί θα μου είναι άχρηστο...

alekan
28-07-15, 17:52
http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/road-hybrid-bikes/scott-atacama-sport-x70.html

http://www.orient-bikes.gr/en/bikes-en/orient-bikes/urban-bikes/281-urban-bikes-en/my_way-en.html

http://www.ballistic.gr/el/bicycles/view/1321

http://www.podilato.eu/etaireies/dema-podilata/podilata-dema/trekking/podilato-trekking-cross-dema-trino-silver-28-p_2584.html

http://www.podilato.eu/etaireies/bottecchia-podilata/podilata-bottecchia/fitness-on-off-road/podilato-fitness-on/off-road-bottecchia-310-man-28-p_2547.html

Kona Dew μεταχειρισμένο.

Φανερός Πράκτωρ
28-07-15, 18:01
Την πιθανότητα να πάω τελικα σε τίποτα ΜΤΒ με σιδερένιο σκελετό με αλλαγή τροχών δεν την αποκλείω, γιατί η εναλλακτική κοστίζει περισσότερο χωρις να αποκλείεται και η πιθανότητα απογοήτευσης...

ΑΛΛΑ
...δεν μιλάμε εδώ για ένα ποδήλατο για όλες τις χρήσεις, ας μην μεταπίπτουμε από το συγκεκριμένο στο αφηρημένο...

ένα ποδήλατο
- για μικρές και μεσαίες αποστάσεις
- εντός πόλης/σε ασφάλτινους δρόμους
- αλλά κι εκτός σε στρωμένο χωματόδρομο ή σε μέτρια ασφαλτοστρωμένο δρόμο
- με δυνατότητα για περιστασιακά μεγαλύτερες διαδρομές-εκδρομές ΣαββατοΚύριακου
- για ψυχαγωγία
- και λίγο για άθληση
...δεν είναι "ένα ποδήλατο για όλες τις χρήσεις εν γένει"...είναι ο ορισμός του trekking off road ποδηλάτου...είναι ποδήλατο για τις συγκεκριμένες "μικτές" χρήσεις

Από κει και πέρα
- ούτε θα ταξιδέψω από μια πόλη στην άλλη
- ούτε χρειάζομαι τις υψηλές ταχύτητες της κούρσας
- ούτε σε βουνό με πέτρες θα το πάω
- ούτε "ταρζανιές" θέλω να κάνω
- ούτε για απλές βόλτες στη παραλία το θέλω
- ούτε για να ταριάζει με τα ρούχα μου

...ένα μεταφορικό μέσο θέλω, που όμως δεν θα με προδώσει σε μέτριο οδόστρωμα...με το οποίο θα μπορώ να κινούμαι με άνεση εντός πόλης, χωρίς να με περιορίζει σ' αυτή τη χρήση...

Αν δεν τα κάνει αυτά το trekking, τότε να μην πάρω ποδήλατο, γιατί θα μου είναι άχρηστο...

Πάρε ένα touring. To Bottecchia που έβαλες είναι προς αυτή την κατεύθυνση αν δεν είναι ακριβώς αυτό.
Μια χαρά εγώ νομίζω ότι θα σου κάνει ένα τέτοιο ποδήλατο και το βασικό είναι να αρχίσεις να κάνεις χιλιόμετρα.
Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.

Νομίζω ότι το ξαναείπα. Προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμένο. Αν δε μπορείς να κρίνεις εσύ, βρες έναν φίλο που μπορεί.
Τα ποδήλατα είναι υπερτιμημένα μηχανήματα και συνήθως είναι κρίμα να αγοράζονται καινούργια. Επιπλέον στην Ελλάδα έχουν ένα "βίτσιο" να πουλάνε τα μεταχειρισμένα ακριβά. Οπότε αν πας προς αυτή την κατεύθυνση, πρόσεχε.

Το θέμα του service θα το κάνεις πολύ σύντομα μόνος σου αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

raspoutiv
28-07-15, 18:08
...ένα μεταφορικό μέσο θέλω, που όμως δεν θα με προδώσει σε μέτριο οδόστρωμα...με το οποίο θα μπορώ να κινούμαι με άνεση εντός πόλης, χωρίς να με περιορίζει σ' αυτή τη χρήση...

Αν δεν τα κάνει αυτά το trekking, τότε να μην πάρω ποδήλατο, γιατί θα μου είναι άχρηστο...

τώρα τα λες καλά
γιατί δεν παίρνεις 1 παπάκι να σαι άρχοντας; τέτοια εποχή είναι και τζάμπα

vgiozo
28-07-15, 21:51
τώρα τα λες καλά
γιατί δεν παίρνεις 1 παπάκι να σαι άρχοντας; τέτοια εποχή είναι και τζάμπα

λολ...

alekan
28-07-15, 22:01
Λιντάκι καλύτερα

vgiozo
28-07-15, 22:05
http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/road-hybrid-bikes/scott-atacama-sport-x70.html

http://www.orient-bikes.gr/en/bikes-en/orient-bikes/urban-bikes/281-urban-bikes-en/my_way-en.html

http://www.ballistic.gr/el/bicycles/view/1321

http://www.podilato.eu/etaireies/dema-podilata/podilata-dema/trekking/podilato-trekking-cross-dema-trino-silver-28-p_2584.html

http://www.podilato.eu/etaireies/bottecchia-podilata/podilata-bottecchia/fitness-on-off-road/podilato-fitness-on/off-road-bottecchia-310-man-28-p_2547.html

Kona Dew μεταχειρισμένο.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, κάποια απ' αυτά τα έχω δει από κοντά (το τελευταίο ξεφεύγει βέαια από τον προϋπολογισμό)...προκρίνεις χωρίς ανάρτηση βλέπω...δεν έχω καβαλήσει ποτέ ποδήλατο με ανάρτηση και δεν ξέρω...


Πάρε ένα touring. To Bottecchia που έβαλες είναι προς αυτή την κατεύθυνση αν δεν είναι ακριβώς αυτό.
Μια χαρά εγώ νομίζω ότι θα σου κάνει ένα τέτοιο ποδήλατο και το βασικό είναι να αρχίσεις να κάνεις χιλιόμετρα.
Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία.

Νομίζω ότι το ξαναείπα. Προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμένο. Αν δε μπορείς να κρίνεις εσύ, βρες έναν φίλο που μπορεί.
Τα ποδήλατα είναι υπερτιμημένα μηχανήματα και συνήθως είναι κρίμα να αγοράζονται καινούργια. Επιπλέον στην Ελλάδα έχουν ένα "βίτσιο" να πουλάνε τα μεταχειρισμένα ακριβά. Οπότε αν πας προς αυτή την κατεύθυνση, πρόσεχε.

Το θέμα του service θα το κάνεις πολύ σύντομα μόνος σου αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου.

Το Bottecchia παραπάνω ειναι trekking-city bike...ίσως το πλήθος παρελκομένων το κάνει να φαίνεται φτιαγμένο να φιλοξενήσει αποσκευές, εξ ου και η απόδοση του χαρακτηρισμού "touring" θα υποθέσω...

Το κάπως κυρτό τιμόνι ίσως μειώνει τη κλίση της πλάτης προς τα εμπρός κι έτσι ευνοεί μια πιο όρθια στάση, δεν ξέρω αν αυτό ταιριάζει με τον χαρακτηρισμό "touring"..

Έτσι και το πάρω πάντως, φοβάμαι ότι θα μου το κάνουν κλεψιμέϊκο εντός μηνός...

alekan
28-07-15, 22:09
Στον προϋπολογισμό σου λοιπόν, θα υπολογίσεις και την αγορά καλής κλειδαριάς, προτιμότερο είναι το πέταλο.

Η όρθια θέση είναι πιθανό να σε κουράσει περισσότερο σε βάθος χρόνου.

Προφέσσορας_Χάος
03-11-15, 01:23
Σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ενα trecking για τις κοντινές αποστάσεις στη γειτονία μου ψώνια βόλτα κτλ.. Μπορεί να το πηγαίνω και καμια βολτίτσα στο βουνό αλλά σε στρωμένο χωματόδρομο.

Εχω καταλήξει σε σκελετο αλουμινίου 28αριδες τροχούς + V brakes απο όσα έχω διαβάσει. Αναρτήσεις μπροστά έχουν σχεδόν όλα τα trecking αλλά κλείδωμα αναρτήσεων φαντάζομαι τα πιο ακριβά.

Εχω ενα budget εως 300 ευρώ το οποιο εαν αξίζει τον κόπο μπορω να το ανεβάσω max στα 350.

Φυσικά πρέπει να αγοράσω κράνος και αλυσίδα άμεσα οπότε ειναι και αυτα έξοδα επιπλέον.

Εχετε να προτείνετε κάτι διότι έχω μπερδευτεί. Θα πάω αυριο βέβαια στο ποδηλατάδικο αλλά θέλω να ξέρω 2-3 βασικά πραγματάκια να προσέξω.

Μεσω internet εχω ξεχωρίσει τα 2 παρακάτω ideal αλλά δεν βγάζω άκρη ουτε στο επίσημο site της IDEAL για το βάρος τους και απο τι υλικό ειναι ο σκελετός.
ενα ειναι το IDEAL nergetic κοντα 300 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/283114/Ideal-Nergetic-28.html

και το άλλο το IDEAL στα 350 ευρώ crosmo https://www.skroutz.gr/s/6952690/Ideal-Crossmo-2014-28.html

τα παραπάνω με καλύπτουν; Υπάρχει μήπως κάτι άλλο αξιόπιστο σε trecking σε αυτη την κατηγορία χρημάτων;

alekan
03-11-15, 08:53
Tα Ideal είναι σε γενικές γραμμές από αλουμίνιο και σχετικά βαριά.

frap
03-11-15, 11:28
Δλδ τι να πάρει ανθρακονήματα;

Προφέσσορας_Χάος
03-11-15, 13:25
Εννοεί ο φίλος οτι υπάρχουν και πιο βαριά αλουμινίου. Δεν ειναι όλα το ίδιο. Ανθρακονήματα δεν ειναι για το πορτοφόλι μας ..
Σκεφτείτε εναν νέοπα που εχει να καβαλήσει ποδήλατο απο το γυμνάσιο (πάνω δεξιά η ηλικία μου ) που και ποδήλατο του supermarkt των 120 ευρώ να του δωσεις θα καταχαρεί. Βέβαια το ψάχνω για κάτι πιο αξιοπρεπές και γι αυτό θέλω τη γνώμη σας.

τι να επιλέξω στα 300 βαριά 350 ευρώ;

Μεχρις στιγμής βρίσκομαι στο Ideal Nergetic στα 290

Διαβάζω οτι αρκετοί έχουν και το IDEAL megisto στα 370 περίπου ; αξίζει εναντι τα 80 ευρώ διαφορά έναντι του nergetic ; Εχει κάποια ποιοτική διαφορά; https://www.skroutz.gr/s/295373/Ideal-Megisto.html

slalom
03-11-15, 13:43
Εγω θα προτεινα να εισαι πιο "ανοιχτος" μεχρι τα 500€
Πηγαινε σε ενα μαγαζι και συζητησε το.

manicx
03-11-15, 14:31
Εγώ θα πρότεινα κάτι σε μεταχειρισμένο. Δώσε λεφτά να αλλάξεις τα χερουλάκια και είσαι οκ. Το μέγεθος κοιτάς; To Crossmo που έχω, το έβγαλε μια χρονιά με καλά περιφερειακά (σχετικά) και μετά το ξαναέσκισε. Έχω κανονικό τιμόνι, λαιμό, ACERA πίσω κλπ.

Προφέσσορας_Χάος
03-11-15, 14:37
το μέγεθος λογικά ειναι 47άρι δηλαδη M για Ideal μιας και είμαι 1.75 - 80 κιλά

alekan
03-11-15, 17:52
Δλδ τι να πάρει ανθρακονήματα;

Tιτάνιο :p


Εγώ θα πρότεινα κάτι σε μεταχειρισμένο.

Aυτό.

Αλλιώς το Crossmo ή το Megisto από αυτά που έχεις παραθέσει.

Προφέσσορας_Χάος
03-11-15, 18:07
Παιδιά ευχαριστώ πολύ.

Θα πάω σε ενα απο τα 2 κοντά στα 350. Δυστηχώς δεν μπορώ να διαθέσω άλλα τη δεδομένη στιγμή.

vamvakoolas
03-11-15, 18:49
θυμαμαι πριν ασχοληθω με τα ποδηλατα ελεγα 300 ή 350 ευρ για ποδηλατο ειναι τρελα!

Βεβαια και εδω ειναι οτι πληρωσεις περνεις π.χ τα ακριβα ειναι ελαφρα και ευκολα στη χρηση

Αυτο που θα προτεινα και αρκετοι φιλοι μετα κολλησαν με το μικροβιο ειναι να παρεις ενα μεταχειρισμενο αλουμινενιο ακομα και με 250 ευρ και αν δεις οτι σου αρεσει το ολο νταλαβερι ή το κρατας και περνεις κανενα ελαφρυτερο τροχο καλη αναρτηση ή παμε για κατι καλυτερο. Εμενα προσωπικα το πρωτο μου αγωνιστικο ποδηλατο ηταν δεκαετιας του 60 velosolex για οσους ξερουν και ειχα δωσει αν θυμαμαι 150 ευρ

Προφέσσορας_Χάος
03-11-15, 19:00
Μήπως εχουν αυξηθεί όμως οι τιμές των ποδηλάτων κατακόρυφα;

Θυμάμαι προ 5ετίας αγόραζες Mountain IDEAL με 140 ευρώ του κουτιού.. και μάλιστα το έψαξα να βρώ πόσο κοστίζει σήμερα και είδα ενα παρόμοιο στα 250 .

frap
03-11-15, 22:12
Έχουν βάλει παραπάνω περιφερειακά και τα πουλάνε ακριβότερα. Για mounten με 140€ δε θυμάμαι, ίσως κανένα Strike!, έτσι δε το λέγαν το φτηνό 26άρι; Αλλά το '07 το Megisto είχε τιμή καταλόγου 330 και μου το άφησε 300. Την ίδια περίοδο έπαιρνες το Crosser (το crossmo τώρα) με 250.

Μετά βάλανε ελάχιστα καλύτερο ανάρτηση, Vbrakes και κέντρα, κάπως στενότερα λάστιχα, λίγο καλύτερο εμπρός δισκοβραχίονα, πολύ χειρότερο πίσω εκτροχιαστή (το δικό μου έχει Deore!), και το στείλανε 370+. Και βγάλανε και μια έκδοση με δισκόφρενα στα 440φεύγα.

Νομίζω πως απλά θέλανε να κάνουνε χώρο για το Nergetic.

Τώρα σε σχέση με τα βάρη, το Megisto του '07 με 7005 ήταν ~15kg. Πόσο να είναι το ελαφρύτερο; 13kg; Δε ξέρω αν θα μπορέσει να καταλάβει τη διαφορά ειδικά ο "νέοπας" :p

manicx
04-11-15, 12:55
Μήπως εχουν αυξηθεί όμως οι τιμές των ποδηλάτων κατακόρυφα;

Ναι γιατί πλέον το έχουν κάνει hobby και μάλιστα ακριβό. Σε παγκόσμιο επίπεδο. Το ποδήλατο από προσιτό έχει γίνει πανάκριβο, τουλάχιστον αν θες να πάρει κάτι αξιοπρεπές. Αλλιώς παίρνεις ποδήλατο από το supermarket.

Προφέσσορας_Χάος
04-11-15, 13:03
Μου λεγε ενα φίλος μου προχθές οτι του έχουν κλέψει 2 ποδήλατα.. Ενα παιδικό οταν ηταν μικρός απο την αυλή της πολυκατοικίας..και ενα ideal που το χρησιμοποιούσε ώς φοιτητής..Μάλιστα το βρήκε 1 χρόνο αργότερα στην πολη που ηταν φοιτητής και φώναξε αστυνομία αλλά δεν το είχε δηλώσει οπότε το πήρε η κοπελια που πιθανότατα το έκλεψε και έφυγε κυρία.

Ψάχνω στο νετ και διαβάζω οτι ειναι παγκόσμια επικερδής επιχείρηση οι κλοπές ποδηλάτου. Οπότε γενικότερα δεν το αφήνεις απο τα μάτια σου και το βράδυ το βάζεις ή αποθήκη ή σπίτι..

Στο γυμναστήριο που πηγαινα είχε γίνει στέκι κλεφτών μιας και είχαν κλέψει πολλά παρκαρισμένα ποδήλατα στην είσοδο. Μου φαινεται αδιανόητο να συμβαίνει τέτοιο πράγμα αλλα ειναι μια πραγματικότητα.

Τώρα όσον αφορά τις αλυσίδες για μένα που θα το έχω στο οπτικό μου πεδίο και δεν θα το παρατάω χωρίς την εποπτεία μου τι να προτιμήσω;
Να δώσω 30-40 ευρώ για μια αξιοπρεπή κλειδαριά; ή να πάρω ενα συρματόσχοινο του 10ευρου;

slalom
04-11-15, 13:15
Ο δισκοβραχιονας εχει 26/36/48 δοντια
Το 26 το εχω καταργησει. Τι μεγαλυτερο μπορω να βαλω κρατωντας (ιδανικα) τα 36/48?

frap
04-11-15, 13:31
Έχει νόμημα να πας σε παραπάνω δόντια στο μικρό χωρίς να μεγαλώσεις και το μεσαίο; Η επικάλυψη θα είναι μεγάλη, πχ το 1-3/4 θα απέχει ελάχιστα από το 2-2/3.

Υπάρχει πχ το FC-M131 με 28/38/48.

manicx
04-11-15, 14:17
Μου λεγε ενα φίλος μου προχθές οτι του έχουν κλέψει 2 ποδήλατα.. Ενα παιδικό οταν ηταν μικρός απο την αυλή της πολυκατοικίας..και ενα ideal που το χρησιμοποιούσε ώς φοιτητής..Μάλιστα το βρήκε 1 χρόνο αργότερα στην πολη που ηταν φοιτητής και φώναξε αστυνομία αλλά δεν το είχε δηλώσει οπότε το πήρε η κοπελια που πιθανότατα το έκλεψε και έφυγε κυρία.

Ψάχνω στο νετ και διαβάζω οτι ειναι παγκόσμια επικερδής επιχείρηση οι κλοπές ποδηλάτου. Οπότε γενικότερα δεν το αφήνεις απο τα μάτια σου και το βράδυ το βάζεις ή αποθήκη ή σπίτι..

Στο γυμναστήριο που πηγαινα είχε γίνει στέκι κλεφτών μιας και είχαν κλέψει πολλά παρκαρισμένα ποδήλατα στην είσοδο. Μου φαινεται αδιανόητο να συμβαίνει τέτοιο πράγμα αλλα ειναι μια πραγματικότητα.

Τώρα όσον αφορά τις αλυσίδες για μένα που θα το έχω στο οπτικό μου πεδίο και δεν θα το παρατάω χωρίς την εποπτεία μου τι να προτιμήσω;
Να δώσω 30-40 ευρώ για μια αξιοπρεπή κλειδαριά; ή να πάρω ενα συρματόσχοινο του 10ευρου;

Πέταλο + συρματόπλεγμα μεγάλου μήκους. Πέταλο για κλείδωμα σε σταθερή μεταλλική μπάρα και συρματόπλεγμα για να πιάνεις εμπρός και πίσω τροχό. Τις δυο άκρες τους σύρματος τις περνάς μέσα από το πέταλο. Και αν έχει quick release η σέλα, την βγάζεις και την παίρνεις μαζί σου.

vamvakoolas
04-11-15, 14:27
Πέταλο + συρματόπλεγμα μεγάλου μήκους. Πέταλο για κλείδωμα σε σταθερή μεταλλική μπάρα και συρματόπλεγμα για να πιάνεις εμπρός και πίσω τροχό. Τις δυο άκρες τους σύρματος τις περνάς μέσα από το πέταλο. Και αν έχει quick release η σέλα, την βγάζεις και την παίρνεις μαζί σου.

+1 απο εμενα

raspoutiv
04-11-15, 14:30
αν κάνει 5' να δέσει και να ξεδέσει το χασε το παιχνίδι

πάρε 1 καλό πέταλο για τις δύσκολες περιοχές και για τις μακρόχρονες αποθηκεύσεις σε επισφαλή χώρο, και για τα μικροδρομολόγια έχε μια πιο βολική αλυσιδίτσα. τα quick release αν θες τα αντικαθιστάς με βίδες αλλά καν το αφού και αν έχεις την 1η απώλεια

vamvakoolas
04-11-15, 16:09
αν κάνει 5' να δέσει και να ξεδέσει το χασε το παιχνίδι

πάρε 1 καλό πέταλο για τις δύσκολες περιοχές και για τις μακρόχρονες αποθηκεύσεις σε επισφαλή χώρο, και για τα μικροδρομολόγια έχε μια πιο βολική αλυσιδίτσα. τα quick release αν θες τα αντικαθιστάς με βίδες αλλά καν το αφού και αν έχεις την 1η απώλεια

ελα απο το Παγκρατι (3 αποπειρες κλοπης ποδηλατου μου σε αποσταση 10μ απο εμενα) και πιστευω να αναθεωρησεις περι αλυσιδιτσας και 5 λεπτων

raspoutiv
04-11-15, 21:55
ελα απο το Παγκρατι (3 αποπειρες κλοπης ποδηλατου μου σε αποσταση 10μ απο εμενα) και πιστευω να αναθεωρησεις περι αλυσιδιτσας και 5 λεπτων

έχω διαφορετική εμπειρία γι αυτό. εμένα μια σέλα μου κλέψανε 1 φορά, την έβαλα με βίδα μετά, και μια απόπειρα κλοπής της πλάκας είχα. βαρέσαν με μικρό κοφτάκι την αλυσίδα και χάραξαν μόνο την επικάλυψη.
ανάλογα με το που μένει ο φίλος, και τι μέρος αποθήκευσης έχει, ας κρίνει

slalom
05-11-15, 00:38
Έχει νόμημα να πας σε παραπάνω δόντια στο μικρό χωρίς να μεγαλώσεις και το μεσαίο; Η επικάλυψη θα είναι μεγάλη, πχ το 1-3/4 θα απέχει ελάχιστα από το 2-2/3.

Υπάρχει πχ το FC-M131 με 28/38/48.
Μα προφανως θελω πανω απο το 48, αρα θα ειναι πχ 36/48/ + κατι μεγαλυτερο

Φανερός Πράκτωρ
05-11-15, 00:57
Τι έγινε; Απόκτησε ξανά ποδηλάτες το adslgr; :twisted: :p

tiffany
06-11-15, 12:56
Είπα να ξεκινήσω μετά από χρόνια casual ποδηλασία. Κοινώς να πηγαίνω για καφέ. Απλά επειδή είμαι ολίγον υπερβαρος με πονάει ο πωπος μου. Δεν μπορώ δηλαδή να κάνω ούτε εκατό μέτρα.

Έχω δανειστεί ένα gt με αναρτήσεις μπρος πίσω. Τώρα τι μοντέλο δεν ξέρω. Θέλω μια άνετη σέλα για να μπορώ να κινούμαι.

Επίσης λόγω ακινησιας τα λάστιχα στο τιμόνι έχουν πιάσει μπιχλα και κολλάνε. Πως θα τα καθαρίσω;

manicx
06-11-15, 13:35
Ανάρτηση μπρος πίσω είναι σκότωμα για βόλτες στην πόλη. Τις λαβές δεν τις καθαρίζεις εύκολα, καλύτερα πάρε ένα νέο ζεύγος. Σέλες υπάρχουν πολλές. Φαρδιές, πλατιές αλλά γενικώς θέλει να δώσεις λεφτά για κάτι καλό. Πχ κάτι τέτοιο (http://www.tsirikosbikes.gr/bike-spare-parts/saddle/selle-royal-premium-wave-moderate-men-s-saddle.html).

@ ADSLgr.com All rights reserved.