PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62

Προφέσσορας_Χάος
28-11-15, 18:44
Το θέμα με την ανάρτηση και τους ποδηλάτες . gr αφορά ιδανικούς δρόμους Ευρωπαικούς χωρίς μπαλώματα ή φρεάτια και άλλη κατηγορία ποδηλάτων.
Οχι για οικονομικά trecking ποδήλατα εως 300 ευρώ.
Επίσης στους ποδηλάτες υποστηρίζουν όλοι να μην εχει αναρτήσεις επειδή το λένε όλοι..Κοινώς το διάβασαν απο ενα sticky θέμα ακρως θεωρητικό γενικό και με ελλειπη τεκμηρίωση.

Εαν εχεις προσέξει τα περισσότερα αυτου του εύρους τιμής εχουν ανάρτηση. Δεν την έβαλαν για την πλάκα τους.

Για μένα δεν υπάρχει πιο βολικό πράγμα απο την ανάρτηση διότι απορροφά όλους του κραδασμούς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Το μεγεθος αλλάζει απο εταιρεία σε εταιρεία. Για παράδειγμα δες τι προετείνει η IDEAL στον πίνακα ύψους αναβάτη . Αντίστοιχο πίνακα θα έχει και η ORIENT και άλλες.
http://www.idealbikes.net/?section=2767&language=el_GR&itemid1494=2824&detail1494=1

47άρη κάθετο σωλήνα θέλεις εως το μέγιστο 53.Πολύ χοντρικά αυτό πρέπει να δείς απο κοντά τι βολεύει.

Επίσης ο καβάλος δεν πρέπει να χτυπά στον οριζόντιο σωλήνα μόλις κατεβαίνεις απο την σέλα.Γιατι σε ενα απότομο φρενάρισμα ή αν ξεχαστείς θα χτυπήσεις .
Καλό ειναι να έχει και μερικά εκατοστά απόσταση αλλά δεν ειναι πάντα εφικτό απο τι έχω καταλάβει ειδικά στα trekking που ειναι ψηλά ποδήλατα.
Σίγουρα να μην ακουμπάει όμως .

vscrapi
28-11-15, 19:16
Το θέμα με την ανάρτηση και τους ποδηλάτες . gr αφορά ιδανικούς δρόμους Ευρωπαικούς χωρίς μπαλώματα ή φρεάτια και άλλη κατηγορία ποδηλάτων.
Οχι για οικονομικά trecking ποδήλατα εως 300 ευρώ.
Επίσης στους ποδηλάτες υποστηρίζουν όλοι να μην εχει αναρτήσεις επειδή το λένε όλοι..Κοινώς το διάβασαν απο ενα sticky θέμα ακρως θεωρητικό γενικό και με ελλειπη τεκμηρίωση.

Εαν εχεις προσέξει τα περισσότερα αυτου του εύρους τιμής εχουν ανάρτηση. Δεν την έβαλαν για την πλάκα τους.

Για μένα δεν υπάρχει πιο βολικό πράγμα απο την ανάρτηση διότι απορροφά όλους του κραδασμούς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Το μεγεθος αλλάζει απο εταιρεία σε εταιρεία. Για παράδειγμα δες τι προετείνει η IDEAL στον πίνακα ύψους αναβάτη . Αντίστοιχο πίνακα θα έχει και η ORIENT και άλλες.
http://www.idealbikes.net/?section=2767&language=el_GR&itemid1494=2824&detail1494=1

47άρη κάθετο σωλήνα θέλεις εως το μέγιστο 53.Πολύ χοντρικά αυτό πρέπει να δείς απο κοντά τι βολεύει.

Επίσης ο καβάλος δεν πρέπει να χτυπά στον οριζόντιο σωλήνα μόλις κατεβαίνεις απο την σέλα.Γιατι σε ενα απότομο φρενάρισμα ή αν ξεχαστείς θα χτυπήσεις .
Καλό ειναι να έχει και μερικά εκατοστά απόσταση αλλά δεν ειναι πάντα εφικτό απο τι έχω καταλάβει ειδικά στα trekking που ειναι ψηλά ποδήλατα.
Σίγουρα να μην ακουμπάει όμως .


Μάλιστα...
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσαι εξαιρετικά διαφωτιστικός! Καλή συνέχεια...

alekan
28-11-15, 19:53
Στα 30 ε; Μη μασάς καθόλου εγώ ξεκίνησα στα 35 και μετά από 1,5 χρόνο καβάλησα και κούρσα. Απλά στην αρχή σχεδίαζε λίγο τις διαδρομές σου προσεχτικά,μέχρι να νιώσεις τελείως άνετος. Καλές βόλτες.

raspoutiv
28-11-15, 20:28
απ αυτά που διαβάζω είναι εμφανές πως λείπει ο επαγγελματισμός κι η οδηγική παιδεία απ τους ποδηλάτες σήμερα. να γιατί τους χαιρετάς στο σταύρωμα κι αυτοί ποζάρουν

πάρτε μηχανάκι άμα θέλετε οικονομία κι αφήστε το ποδήλατο. να ρίξετε κ καμιά γυναίκα της προκοπής.
όχι αλλά χιψστέρια

vscrapi
28-11-15, 20:42
Στα 30 ε; Μη μασάς καθόλου εγώ ξεκίνησα στα 35 και μετά από 1,5 χρόνο καβάλησα και κούρσα. Απλά στην αρχή σχεδίαζε λίγο τις διαδρομές σου προσεχτικά,μέχρι να νιώσεις τελείως άνετος. Καλές βόλτες.

Thanks!!! Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα (σχεδόν...). Θέληση να υπάρχει μόνο!:oneup:

Προφέσσορας_Χάος
28-11-15, 20:52
Μια χαρά είναι η ηλικία πάντως :)

Υπολογίστε στο κόστος και τα βασικά παρελκόμενα.
Κράνος +Παγουροθήκη + κουδουνάκι

Μια αλυσίδα της προκοπής εαν το αφήνετε σε ελεγχόμενο μέρος.

Ενας καθρέπτης για ασφάλεια. Να βλέπετε τι συμβαίνει πίσω σας.

alekan
28-11-15, 21:22
απ αυτά που διαβάζω είναι εμφανές πως λείπει ο επαγγελματισμός κι η οδηγική παιδεία απ τους ποδηλάτες σήμερα. να γιατί τους χαιρετάς στο σταύρωμα κι αυτοί ποζάρουν

πάρτε μηχανάκι άμα θέλετε οικονομία κι αφήστε το ποδήλατο. να ρίξετε κ καμιά γυναίκα της προκοπής.
όχι αλλά χιψστέρια

Μίλησε ο κινεζοχιπστερ.

vscrapi
28-11-15, 23:37
Μια χαρά είναι η ηλικία πάντως :)

Υπολογίστε στο κόστος και τα βασικά παρελκόμενα.
Κράνος +Παγουροθήκη + κουδουνάκι

Μια αλυσίδα της προκοπής εαν το αφήνετε σε ελεγχόμενο μέρος.

Ενας καθρέπτης για ασφάλεια. Να βλέπετε τι συμβαίνει πίσω σας.

Τελικά, μάλλον εδώ καταλήγω (θα το δω κι από κοντά βέβαια...).
https://www.skroutz.gr/s/1934108/Orient-Avenue-28.html

Για τα παρελκόμενα, θα τα δω κι αυτά σιγά σιγά...

Προφέσσορας_Χάος
28-11-15, 23:58
Μια χαρα επιλογή σε αυτο το price range εχει και καλές αξιολογήσεις.

Αναμένουμε εντυπώσεις .

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 00:45
Και εγώ νομίζω ότι οι αναρτήσεις δεν χρειάζονται για δρόμο (ακόμα και με λακούβες) και στρωμένο χωματόδρομο. Σε τέτοια μέρη πάω ακόμα και με την κούρσα. Ενώ στο mountain που χρησιμοποιώ τώρα σε δρόμο έχω κλειδώσει την ανάρτηση (ένας λόγος που πήρα mountain ήταν και το δικό σας σκεπτικό). Επιπλέον στις τιμές που μιλάτε, πιο αξιόπιστο θα είναι το ποδήλατο με ξερό τιμόνι παρά με ανάρτηση. Και με τα επιπλέον λεφτά από την ανάρτηση, παίρνεις καλύτερα περιφερειακά.

Π.χ. είναι πολύ πιο σημαντικό αν το χρησιμοποιείς για commuting να μπορεί να πάρει σχάρα παρά να έχει ανάρτηση.

vscrapi
29-11-15, 00:52
Και εγώ νομίζω ότι οι αναρτήσεις δεν χρειάζονται για δρόμο (ακόμα και με λακούβες) και στρωμένο χωματόδρομο. Σε τέτοια μέρη πάω ακόμα και με την κούρσα. Ενώ το mountain που χρησιμοποιώ τώρα σε δρόμο έχω κλειδώσει την ανάρτηση (ένας λόγος που πήρα mountain ήταν και το δικό σας σκεπτικό). Επιπλέον στις τιμές που μιλάτε, πιο αξιόπιστο θα είναι το ποδήλατο με ξερό τιμόνι παρά με ανάρτηση. Και με τα επιπλέον λεφτά από την ανάρτηση, παίρνεις καλύτερα περιφερειακά.

Π.χ. είναι πολύ πιο σημαντικό αν το χρησιμοποιείς για commuting να μπορεί να πάρει σχάρα παρά να έχει ανάρτηση.

Μιας και τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα και προκειμένου να αποφύγω τις πολλές "απώλειες" (τούμπες κοινώς), θεωρείς ότι θα έχει κάποια διαφορά αν θα έχει ανάρτηση ή όχι σχετικά μ αυτό;

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 01:15
Μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά:
- διαφορά στις τούμπες δε νομίζω ότι θα δεις
- διαφορά στην άνεση θα δεις. Με ανάρτηση θα είναι σχετικά καλύτερα. Αλλά νομίζω μετά τον πρώτο καιρό θα είσαι ΟΚ. Και πιο ελαφρύ θα είναι το ποδήλατο και λιγότερα πράγματα θα έχεις να σκέφτεσαι και πιο αποκρίσιμο/άμεσο θα είναι (χωρίς ανάρτηση).

Εμένα π.χ. θα με ένοιαζε πιο πολύ να έχω καλύτερα φρένα παρά μια (φθηνή) ανάρτηση. Βέβαια ο καθένας κάνει την ιεράρχησή του.

raspoutiv
29-11-15, 01:21
αφού πιάσατε κουβέντα για τούμπες, πείτε και για κράνη

γιατί αν πω εγώ για τα καπέλα θα αρχίσετε πάλι

alekan
29-11-15, 02:09
αφού πιάσατε κουβέντα για τούμπες, πείτε και για κράνη

γιατί αν πω εγώ για τα καπέλα θα αρχίσετε πάλι
Κοτόπουλα με κράνη;

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 11:32
@vscrapi

Δηλαδή γιατί να μην πάρεις κάτι σαν το παρακάτω;
http://www.dekoshop.gr/shop/ποδήλατα-ανά-μάρκα/orient-my-way-28-700c-21sp-151391

164202

όμορφο είναι αλλά δεν έχω ιδέα για την αξιοπιστία του. Εγώ σε τέτοιο θα πήγαινα για αρχή στην πόλη. Αν μπορούσα θα το έπαιρνα και με υδραυλικά δισκόφρενα αλλά πάμε σε τελείως άλλες κατηγορίες τιμών.

Όταν πήγα να πάρω το πρώτο μου "σοβαρό" ποδήλατο στην ενήλικη ζωή μου ήμουν ανάμεσα σε ένα στο στυλ που σου δείχνω, ένα trekking και ένα mountain bike. Τελικά πήρα το mountain bike επειδή το trekking/τα trekking που είδα δε μου γέμισαν το μάτι και μου φάνηκαν λιγότερο σπιρτόζικα στην οδήγηση από το mountain που μου άρεσε. Πήγα στο mountain για να έχω άνεση και να μπορώ να πάω σε χώμα (και για να έχω ποδήλατο μιας συγκεκριμένης/καθαρής κατηγορίας και όχι μίξης κατηγοριών). Τελικά την παραπάνω άνεση (πέρα από τον πρώτο καιρό) δεν την χρειάζομαι και όταν πηγαίνω χώμα, πάω σε μέρη που μπορώ να πάω οριακά και με μια κούρσα. Οπότε...

Για να μη μακρηγορώ: Ένα ποδήλατο με μπροστά ανάρτηση δεν είναι κακή επιλογή για την φάση που είσαι. Το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις τώρα είναι να αρχίσεις να κάνεις ποδήλατο με αυτό που σε γεμίζει πιο πολύ. Αν αρχίσεις να κάνεις χιλόμετρα για τα καλά και σου αρέσει το σπορ θα έχεις καταλήξει περισσότερο τι στυλ ποδηλάτου & ποδηλασίας σου ταιριάζει πιο πολύ (ή θα πάρεις ένα ποδήλατο από κάθε κατηγορία :p)

Για την επιλογή κατέληξε σε 2-3 κατηγορίες που σε καλύπτουν:
- fitness?
- touring?
- mountain?
- trekking?

Διάλεξε μερικά ποδήλατα στο price range που σε ενδιαφέρει και προσπάθησε να τα καβαλήσεις για βόλτα (να είναι στο νούμερό σου - υπολόγισέ το και μόνος σου/μη βασιστείς μόνος στους πωλητές). Βρες γνωστούς που μπορεί να τα έχουν, πήγαινε σε καταστήματα κλπ.

Ορισμένα καταστήματα σε αφήνουν να τα πάρεις και για μια μεγάλη βόλτα (μέρες). Π.χ. το cyclist.gr έχω δει ότι το κάνει σε κάποιες ακριβές κούρσες. Μπορεί να το κάνει και σε πιο φθηνά ποδήλατα. Δεν θα έχει orient λογικά (το κατάστημα παίζει σε άλλο price range) αλλά μπορείς να πάρεις το πιο οικονομικό ποδήλατο της κατηγορίας που σε ενδιαφέρει για να δεις αν σου κάνει η κατηγορία. Μη νιώσεις άσχημα αν πολλά καταστήματα ξινίσουν με μια τέτοια απαίτηση (test drive). Είναι πολύ λογική απαίτηση και δεν είναι δυνατόν να παίρνεις ποδήλατο χωρίς να το δοκιμάσεις έστω 10 λεπτά γύρω από το τετράγωνο.

Πέρα από τα να αγοράσεις ένα καινούργιο ποδήλατο, μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρισμένο. Έτσι πήρα εγώ την πρώτη μου κούρσα. Την πλήρωσα 250 ευρώ ενώ καινούργια έκανε 600-700 ευρώ. Όταν την αγόρασα ήταν 7 χρονών και αρκετά προσεγμένη. Αν και μου κόστισε περίπου όσο τα orient που συζητάμε, είναι σίγουρα άλλη κατηγορία στο θέμα περιφερειακών, βάρους & συνολικής ποιότητας.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχω δει τέτοιες προσφορές σε μεταχειρισμένα επειδή ο κόσμος κάνει κέφι να αγοράζει καινούργιο, η αγορά του ποδηλάτου είναι μικρή και οι πωλητές μεταχειρισμένων έχουν υπερβολικά υψηλές & παράλογες απαιτήσεις.

Σχετικά με τα site ποδηλάτου:
- podilates.gr: έχει πολλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες αλλά θέλει και λίγο φιλτράρισμα (όπως και κάθε forum). Είναι χαοτικοί, πολλοί εκεί μέσα είναι ισχυρογνώμονες και πλακώνονται συχνά σαν παιδάκια. Εγώ νομίζω ότι αξίζει και θα κόψεις μετά από λίγο καιρό τι καπνό φουμάρει ο καθένας.
- cyclist-friends.gr: αρκετές πληροφορίες, πολύ πιο ζωντανό από το podilater.gr, λιγότερες κατινιές αλλά τα καλύτερα ποδήλατα είναι αυτά που πουλάει το cyclist! Επιπλέον είναι και ψώνια: Από αυτούς που αγοράζουν κούρσα για να λένε απλά ότι έσωσαν 2000 ευρώ μέχρι τους μηχανικούς ποδηλάτων - που μπορεί να γράψουν και αυτοί στο forum- που θεωρούν ότι κάνουν δουλειά πυρηνικού φυσικού.

Σε γενικές γραμμές να ξέρεις ότι το ποδήλατο είναι ένα υπερτιμημένο προϊόν (παγκοσμίως) οπότε προσπάθησε να προστατεύσεις όσο μπορείς την τσέπη σου χωρίς να πάρεις παράλληλα κάποιο χρέπι.

raspoutiv
29-11-15, 12:15
τον φώτισες

σύμφωνα με το μήνυμα σου χρειάζεται να αγοράσει 1 ποδήλατο από κάθε είδος, πρέπει να διαβάσει όλα τα φόρα, να τα απορρίψει κιόλας (και το λες αυτό σε forum) και τελικά ενώ θα πρεπε να πάρει κάτι με υδραυλικά φρένα του λες να μη δώσει και πολλά γιατί τα ποδήλατα δεν αξίζουν.
όλα αυτά για να του πεις να πάρει μηχανάκι εν ολίγοις

ας τον ρωτήσει κάποιος τουλάχιστον τι του ρθε και θέλει ποδήλατο σε τέτοια ηλικία. είναι παιδικό απωθημένο εν όψει Χριστουγέννων;
γιατί όχι τρενάκι;

- - - Updated - - -


Κοτόπουλα με κράνη;

αν πάτε και σαν κότες κοιτώντας τα καθρεφτακια σας τότε μιλάμε για τον ορισμό

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 12:16
τον φώτισες

σύμφωνα με το μήνυμα σου χρειάζεται να αγοράσει 1 ποδήλατο από κάθε είδος, πρέπει να διαβάσει όλα τα φόρα, να τα απορρίψει κιόλας (και το λες αυτό σε forum) και τελικά ενώ κατ πρεπε να πάρει κάτι με υδραυλικά φρένα του λες να μη δώσει και πολλά γιατί τα ποδήλατα δεν αξίζουν.
όλα αυτά για να του πεις να πάρει μηχανάκι εν ολίγοις

ας τον ρωτήσει κάποιος τουλάχιστον τι του ρθε και θέλει ποδήλατο σε τέτοια ηλικία. είναι παιδικό απωθημένο εν όψει Χριστουγέννων;
γιατί όχι τρενάκι;

Είναι φανερό ότι κάνεις ποδήλατο από τον καναπέ :p

raspoutiv
29-11-15, 12:17
Είναι φανερό ότι κάνεις ποδήλατο από τον καναπέ :p

να μια ωραία πρόταση για το φίλο
ποδήλατο γυμναστικής να πάρει
έχει και λειτουργία κρεμάστρας

vscrapi
29-11-15, 13:22
τον φώτισες

σύμφωνα με το μήνυμα σου χρειάζεται να αγοράσει 1 ποδήλατο από κάθε είδος, πρέπει να διαβάσει όλα τα φόρα, να τα απορρίψει κιόλας (και το λες αυτό σε forum) και τελικά ενώ θα πρεπε να πάρει κάτι με υδραυλικά φρένα του λες να μη δώσει και πολλά γιατί τα ποδήλατα δεν αξίζουν.
όλα αυτά για να του πεις να πάρει μηχανάκι εν ολίγοις

ας τον ρωτήσει κάποιος τουλάχιστον τι του ρθε και θέλει ποδήλατο σε τέτοια ηλικία. είναι παιδικό απωθημένο εν όψει Χριστουγέννων;
γιατί όχι τρενάκι;

- - - Updated - - -



αν πάτε και σαν κότες κοιτώντας τα καθρεφτακια σας τότε μιλάμε για τον ορισμό



Τι να σας πω ρε παιδιά... Ένα ποδηλατάκι είπα να πάρω, το καλύτερο δυνατό σε λογική τιμή, για να ξεκινήσω μια χομπιστικη δραστηριότητα που στερήθηκα μικρός...
Γι' αυτό έγραψα τα δεδομένα μου, για να με καθοδηγήσουν οι εμπειρότεροι (σίγουρα) από εμένα πάνω σ' αυτό το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι βοηθήθηκα πάντως!

frap
29-11-15, 14:30
Για κάποιον που ξεκινά τώρα, ο μπούσουλας είναι απλός. Αν θες να κάνεις τα χιλιόμετρα σε άσφαλτο κοιτάς για 28άρι τροχό. Πιο στενά λάστιχα, πιο σλικ, καλύτερο κράτημα και κατευθυντηκότητα, μεγαλύτερες ταχύτητες, γρανάζια πιο απλωμένα. Αν θες να πηγαίνεις σε βουνά και χώμα, πας σε 26άρια, πιο βολικά, πιο φαρδιά και ανθεκτικά ελαστικά με καλύτερο κράτημα σε σαθρά εδάφη, πιο στιβαρή κατασκευή.

Στα 28άρια μπορείς να έχεις κούρσες και τρέκινγκ. Η κούρσα είναι πιο ελαφριά, πιο γρήγορη αλλά με πιο άβολη θέση οδήγησης. Επίσης το γρανάζωμά της ενδεχομένως να σου βγάλει το λάδι σε ανηφόρες, μέχρι να αποκτήσεις δύναμη στα πόδια και αντοχές. Αν τη θέλεις για προπόνηση είναι μια χαρά, αν απλά θέλεις βόλτες μάλλον την πιο όρθια θέση του τρέκινγκ μαζί με τα πιο άνετα γρανάζια θα τα εκτιμήσεις περισσότερο.

Στο θέμα ανάρτηση. Μετά από 8 χρόνια πάνε έλα στη δουλειά στο δρόμο μαζί με αυτοκίνητα και όχι πάνω-κάτω στα πεζοδρόμια, με 28άρι τρέκινγκ και 28mm ελαστικά την έχω ακόμη στην πιο σκληρή ρύθμιση. Τις μεγάλες λακκούβες και ανωμαλίες του οδοστρώματος τις αποφεύγεις, τις μικρές τις τρώει η μεγάλη διάμετρος του τροχού. Όταν δεν έχεις άλλη επιλογή σηκώνεσαι στα πετάλια και περνάς χωρίς να καταπονηθείς διόλου. Αν είναι περιττό βάρος; Όχι. Θεωρώ πως με βοηθά να έχω πολύ μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στο μπροστινό φρένο μου, που το χρησιμοποιώ κατά κόρον και να περιορίζω την απόσταση φρεναρίσματος. Γι αυτό και μόνο πιστεύω πως αξίζει να την "κουβαλάω".

Προφέσσορας_Χάος
29-11-15, 15:53
Τελικα υπάρχουν και κάγκουρες ποδηλάτες .. μάλιστα :clap:

Φόρα το καπελάκι σου εσυ ρασπουτιν να είσαι κλαρινογαμπρός και ασε μας εμας με το λίγο μυαλό που έχουμε να ξεφτιλιζόμαστε.

Στο θέμα μας οσον αφορά τις αναρτήσεις για τι βάρος μιλάμε; Ρωτάω διότι δεν νομίζω οτι ο μέσος ποδηλάτης θα κοιτάξει εαν το ποδήλατο ειναι 15 ή 16 κιλά.

Σήμερα δοκίμασα το καθρέπτη της mirrycle και βλέπω τα πάντα πίσω .

Εξαιρετική κατασκευή δεν κουνήθηκε καθόλου στην βόλτα.

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 16:40
Τελικα υπάρχουν και κάγκουρες ποδηλάτες .. μάλιστα :clap:

Φόρα το καπελάκι σου εσυ ρασπουτιν να είσαι κλαρινογαμπρός και ασε μας εμας με το λίγο μυαλό που έχουμε να ξεφτιλιζόμαστε.
Μην τον ξεσυνερίζεσαι τον ρασπουτινάκο. Τρολάρει.
Κατά βάθος μας αγαπάει και ζηλεύει που αυτός τελικά κατάληξε να παίρνει το μηχανάκι :p

sdikr
29-11-15, 16:43
Τελικα υπάρχουν και κάγκουρες ποδηλάτες .. μάλιστα :clap:

Φόρα το καπελάκι σου εσυ ρασπουτιν να είσαι κλαρινογαμπρός και ασε μας εμας με το λίγο μυαλό που έχουμε να ξεφτιλιζόμαστε.

Στο θέμα μας οσον αφορά τις αναρτήσεις για τι βάρος μιλάμε; Ρωτάω διότι δεν νομίζω οτι ο μέσος ποδηλάτης θα κοιτάξει εαν το ποδήλατο ειναι 15 ή 16 κιλά.

Σήμερα δοκίμασα το καθρέπτη της mirrycle και βλέπω τα πάντα πίσω .

Εξαιρετική κατασκευή δεν κουνήθηκε καθόλου στην βόλτα.

Οι ποδηλάτες είναι το χειρότερο είδος κάγκουρα στην άσφαλτο, ούτε ΚΟΚ ούτε βλακείες, μόνο έχουν προτεραιότητα!

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 16:44
Τι να σας πω ρε παιδιά... Ένα ποδηλατάκι είπα να πάρω, το καλύτερο δυνατό σε λογική τιμή, για να ξεκινήσω μια χομπιστικη δραστηριότητα που στερήθηκα μικρός...
Γι' αυτό έγραψα τα δεδομένα μου, για να με καθοδηγήσουν οι εμπειρότεροι (σίγουρα) από εμένα πάνω σ' αυτό το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι βοηθήθηκα πάντως!

Μην πελαγώνεις! Δεν είναι τίποτα το φοβερό. Απλά ρίξε μια ματιά στις κατηγορίες που σου είπα να ξέρεις τι είναι και αυτές.
Δοκίμασε και ένα ποδηλατάκι από τις κατηγορίες που θα καταλήξεις και διάλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Το βασικό είναι να νιώθεις όμορφα/άνετα όταν είσαι πάνω και να σε τραβάει να βγεις έξω.
Θέλει λίγο διάβασμα και αναζήτηση το θέμα αλλά δεν είναι τίποτα τραγικό.

raspoutiv
29-11-15, 16:48
@προφέσσορα του χάους

θα σου απάνταγα αλλά έχεις καθρεφτάκι
u mad?
Y U MAD???


Μην τον ξεσυνερίζεσαι τον ρασπουτινάκο. Τρολάρει.

μόνο ο Wan νομίζεις πως έχει δικαίωμα να τα χώνει;


Κατά βάθος μας αγαπάει και ζηλεύει που αυτός τελικά κατάληξε να παίρνει το μηχανάκι :p

σιγά που ζηλεύω τα ποδοκίνητα παιχνίδια σας όταν έχω 1000 άλογα με μια γκαζιά μου. τη σκόνη μου τρώτε
αφήστε τα ποδήλατα τώρα που χειμώνιασε. από καλοκαίρι πάλι. τώρα σοβαρότητα

Φανερός Πράκτωρ
29-11-15, 16:54
Οι ποδηλάτες είναι το χειρότερο είδος κάγκουρα στην άσφαλτο, ούτε ΚΟΚ ούτε βλακείες, μόνο έχουν προτεραιότητα!

:p

Η αλήθεια είναι ότι και στην Ελβετία βλέπω τέτοια (ειδικά 1 συγκεκριμένο φανάρι το σφάζουν οι ποδηλάτες σε ποσοστό 50%). Οπότε φαντάζομαι στην Ελλάδα τι πρέπει να γίνεται...
Πρέπει να φταίει ότι πολλοί δεν έχουν οδηγήσει αυτοκίνητο/μηχανή για να έχουν οδηγική παιδεία πριν βγουν με το ποδήλατο στο δρόμο.

Πάντως το ζήτημα είναι ότι οι οδηγοί αυτοκινήτων μπορούν να προκαλέσουν σοβαρό ατύχημα σε τρίτους λόγω του μεγέθους του αυτοκινήτου κλπ. Και δεν έχω δει λίγες καφρίλες (και προκλητικές/επικίνδυνες συμπεριφορές)

manicx
30-11-15, 13:25
Στην Ελλάδα οι περισσότεροι ποδηλάτες είναι κάγκουρες γιατί έχουν οδηγήσει αυτοκίνητο. Επειδή καταγράφω καθημερινά με την κάμερα, αν ανέβαζα ότι τραβάω θα μένατε χαζοί. Διπλό λεωφορείο να περνάει με κόκκινο, να μπλοκάρει μπροστά, και αφού το μπλόκαρε αυτός, ξεκινάνε να κλείσουν και τη δεύτερη λωρίδα στο ρεύμα 3-4 ΙΧ. Ο κύριος λόγος που γίνονται μποτιλιαρίσματα στα φανάρια είναι αυτός. Πάντως δεν έχει να κάνει με την παιδεία λόγω μη οδήγησης ΙΧ ή μοτοσυκλέτας αλλά την έλλειψη παιδείας γενικώς.

Προσωπικά, όσο γραφικός και να γίνομαι, σταματάω σε κάθε φανάρι* ακόμη και σε διαβάσεις πεζών (αν βρείτε μηχανή ή αυτοκίνητο να σταματάει, πριν πιάσουμε τους ποδηλάτες, πείτε μου), βγάζω χέρι για κάθε αλλαγή κατεύθυνσης. Ομολογώ ότι πιάνω την μέση σε μποτιλιαρίσματα γιατί όσες φορές αποφάσισα να πάω στο ρεύμα οι από πίσω συμπεριφέρονταν σαν κάφροι. Αν δείτε λοιπόν προς Χαλάνδρι, Αγ Παρασκευή, ΟΑΚΑ έναν μ@κ@κα να βγάζει χέρια και να σταματάει, πείτε μου ένα για.




*Η μόνη φορά που πέρασα κόκκινο ήταν όταν στην Σπύρου Λούη βρέθηκα δίπλα-δίπλα με την γυναικεία ποδηλατική ομάδα της Λιθουανίας. Συνήθως κοιτάω την Πάρνηθα στο βάθος αλλά είχα πολλές πάρνηθες στο ύψος του καθίσματος στις κούρσες και αφαιρέθηκα.

Φανερός Πράκτωρ
30-11-15, 13:34
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει (αλλά μάλλον το ξέχασα): Καταγράφεις για να έχεις στοιχεία σε περίπτωση ατυχήματος;

manicx
30-11-15, 13:43
Και αυτό, ναι. Έχω γίνει Βρετανός (6 χρόνια εκεί με χάλασαν). Πολλές φορές σε κάποιες ωραίες διαδρομές, και την διαδρομή.

raspoutiv
30-11-15, 13:43
Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει (αλλά μάλλον το ξέχασα): Καταγράφεις για να έχεις στοιχεία σε περίπτωση ατυχήματος;

κι εγώ καταγράφω αλλά μόνο τις εκτός πόλης διαδρομές, πιο πολύ για τη διαδρομή και λιγότερο για την καταγραφή του τρόπου θανάτου μου. καθημερινά βαριέμαι να το κάνω. δεν έχει ιδιαίτερο νόημα και βαράει κι άσχημα στους γύρω. υπάρχει καμεροφοβία βλέπεις

βάλε κι εσύ μια action cam στο τιμόνι μιας που κάνεις μεγάλες διαδρομές

manicx
30-11-15, 14:15
βάλε κι εσύ μια action cam στο τιμόνι μιας που κάνεις μεγάλες διαδρομές

Εγώ την έχω στο κράνος. Σε καπελάκι δεν μπαίνει! :p

Φανερός Πράκτωρ
01-12-15, 10:45
Εγώ την έχω στο κράνος. Σε καπελάκι δεν μπαίνει! :p

όσες φορές αποφάσισα να πάω στο ρεύμα οι από πίσω συμπεριφέρονταν σαν κάφροι.
Μεταξύ μας τώρα, αν έχεις τον καθρέφτη που είπες (που είναι σαν αιλουροειδές) αλλά και κάμερα στο κράνος, λογικό είναι να "τραβάς τα βλέμματα" :p

manicx
01-12-15, 12:29
Βασικά σαν την ουρά από Alien είναι ο καθρέπτης...:p

Innersense
06-12-15, 07:19
Συνήθως κοιτάω την Πάρνηθα στο βάθος αλλά είχα πολλές πάρνηθες στο ύψος του καθίσματος στις κούρσες και αφαιρέθηκα.
Sorry που θα σταθώ στο πιο αστείο σημείο του post σου γιατί τα περί κυκλοφορίας είναι όντως τραγικά στην Αθήνα του σήμερα, παρόλα αυτά τέτοια ατάκα δε θα μπορούσα να την προσπεράσω!
Να σαι καλά συμποδηλάτη, καλές διαδρομές με τέτοια "αθλητικα" εναύσματα!

vamvakoolas
11-01-16, 10:55
μετα απο καιρο μιας και ειχα το πλαισιακι σκονισμενο (κουρσα) αποφασισα να αγορασω ολα τα υπολοιπα (σειρα δηλαδη ανταλακτικα φρενα τροχους).

Mετα απο ερευνα αγορας στη χωρα μας που απελπιστικα οχι μονο απο τις τιμες αλλα και απο τη λαμογια αγορασα τα μεν ανταλλακτικα (σχεδον ολα) απο bike24 και τροχους απο ribble.

Με βαση κατι υπολογισμους υπολογισα οτι γλιτωσα περιπου 30% αν το αγοραζα εδω ενω για χρονους παραδοσης ουτε καν το συζηταω...

Φανερός Πράκτωρ
17-01-16, 16:41
Δεν έχω ασχοληθεί με τα μαγαζιά στην Ελλάδα αλλά η αγορά μεταχειρισμένων (όσο την έχω χαζέψει στα διάφορα ελληνικά φόρουμ) είναι αστεία. Πουλάει ο καθένας με το σκεπτικό πόσα θέλει να βγάλει ή πόσα του λείπουν και όχι πόσο κοστίζει το ποδήλατό του. Ίσως να τον πονάει που το πλήρωσε χρυσό και δεν το χρησιμοποιεί αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα...

Βλέπω ποδήλατα να είναι χρησιμοποιημένα κάποια χρόνια (π.χ. 3-4-5) αλλά και με χτυπημένους σκελετούς και ο άλλος να κόβει ένα 20-30% από την τιμή που το αγόρασε ή πουλιέται εκείνη τη στιγμή το ποδήλατο.

Γελοιότητες.

Μάλλον στην Ελλάδα δεν κάνει ο κόσμος μαζικά ποδήλατο, πολλούς από αυτούς που κάνουν τους παραμυθιάζουν για να τα σκάσουν και μετά αυτό φαίνεται στην τιμή μεταπώλησης. Όπως π.χ. συχνά γίνεται και με τις apple συσκευές.

vamvakoolas
18-01-16, 11:09
Δεν έχω ασχοληθεί με τα μαγαζιά στην Ελλάδα αλλά η αγορά μεταχειρισμένων (όσο την έχω χαζέψει στα διάφορα ελληνικά φόρουμ) είναι αστεία. Πουλάει ο καθένας με το σκεπτικό πόσα θέλει να βγάλει ή πόσα του λείπουν και όχι πόσο κοστίζει το ποδήλατό του. Ίσως να τον πονάει που το πλήρωσε χρυσό και δεν το χρησιμοποιεί αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα...

Βλέπω ποδήλατα να είναι χρησιμοποιημένα κάποια χρόνια (π.χ. 3-4-5) αλλά και με χτυπημένους σκελετούς και ο άλλος να κόβει ένα 20-30% από την τιμή που το αγόρασε ή πουλιέται εκείνη τη στιγμή το ποδήλατο.

Γελοιότητες.

Μάλλον στην Ελλάδα δεν κάνει ο κόσμος μαζικά ποδήλατο, πολλούς από αυτούς που κάνουν τους παραμυθιάζουν για να τα σκάσουν και μετά αυτό φαίνεται στην τιμή μεταπώλησης. Όπως π.χ. συχνά γίνεται και με τις apple συσκευές.
εχεις δικιο για τη μαζικοτητα αλλα στο βελγιο στα μεταχειρισμενα ποδηλατα και ανταλλακτικα υπαρχει παρανεια:

βλεπεις κατι χρεπια δεκαετιας 80-90 να κανουν 400 με 500 ευρ και κατι ροδες αρχαιες στα 200 ευρ και μοντερνα ποδηλατα 5ετιας στα 200!!

Βασικα σκεφτομαι την ακριβη κουρσα που εχω να τη φερω βελγιο να τη πουλησω γιατι Ελλαδα πιστευω (με τα 1300 περιπου που θα ζητησω) θα το σκοτωσω ειτε λογω περιερισμενης αγορας ειτε καπιταλ κοντρολσ...

Φανερός Πράκτωρ
18-01-16, 12:33
Καλά και φθηνά ποδήλατα & ανταλλακτικά (μεταχειρισμένα) έβρισκα στη Γερμανία (όταν/όσο ήμουν εκεί)

- - - Updated - - -

υγ: όσο χάζευα τις αγγελίες στη Γερμανία δεν είδα ποτέ κούρσα που να έχει πωληθεί στο ebay (σαφώς) πάνω από χιλιάρικο (μιλάω για αυτά που ο κόσμος αγοράζει όχι αυτές που βάζει ο πωλητής μια τιμή και δεν πατάει ψυχή). Κοίταζα βέβαια άλλου βεληνεκούς μεταχειρισμένα οπότε μπορεί να μου ξέφυγε. Βέβαια το Βέλγιο μπορεί να είναι αλλιώς.

vamvakoolas
18-01-16, 12:38
το ειχα βαλει ebay χωρις αποτελεσμα

το καλο ειναι οτι ενας ντοπιος μου ειπε οτι οι αγοραπωλησιες εδω γινονται μεσω facebook και πριν καιρο εγινα μελος στην αντιστοιχη ομαδα που αποτι βλεπω κυριως ολοκληρα ποδηλατα ακομα και ακριβα αλλαζουν χερια παρα ανταλλακτικα

Φανερός Πράκτωρ
18-01-16, 12:44
Ναι δεν είναι παράλογο αυτό. Και εγώ στη Γερμανία ξεκίνησα από ένα single speed, το πούλησα επειδή δε με βόλεψε (και έβγαλα και κέρδος...!!!) και αγόρασα μια κούρσα. Όλα μέσω ebay. Η κάθε χώρα & αγορά έχει τον τρόπο της.

Φανερός Πράκτωρ
29-01-16, 13:38
Όλα άρχισαν όταν αποφάσισα να αλλάξω την πίσω κασέτα για να ανεβαίνω πιο εύκολα τις ελβετικές ανηφόρες. Είπα να αλλάξω και το μπροστά ντεραγιέ (ένα απλό τριπλό shimano 2xxx) μια που δεν κατάφερνα να το ρυθμίσω τελείως σωστά και μου έσπαγε τα νεύρα.

Όταν ήρθε η πίσω κασέτα διαπίστωσα ότι το παλιό μου πίσω ντεραγιέ δεν σήκωνε 30άρι γρανάζι. Οπότε πήρα και πίσω ντεραγιέ. Ενώ ρύθμιζα τις ταχύτητες η αριστερή μανέτα (sora 8ετίας+) παρέδωσε το πνεύμα. Οπότε κατέληξα να αλλάξω και μανέτες (claris)!!! :p

Τελικά πήρα και μια brooks και ένα compact τιμόνι που βρήκα φθηνά. Από ότι βλέπω μόνο σκελετό δεν άλλαξα (που μάλλον σε αυτό θα έρπεπε να επικεντρωθώ)... :p

Πάντως το φρενάρισμα βελτιώθηκε αισθητά με τις καινούργιες μανέτες ενώ η σέλα δείχνει πολλά υποσχόμενη...
Αααα και επιτέλους οι μπροστά ταχύτητες αλλάζουν μια χαρά (τελικά μάλλον δεν ήμουν εγώ ο ανάπηρος που δε μπορούσα να ρυθμίσω καλά το παλιό ντεραγιέ).

Το συγκεκριμένο ποδήλατο το χρησιμοποιώ για commuting κυρίως προς/από τη δουλειά αλλά και για σχετικά μεγάλες βόλτες κάποια ΣΚ (50-100 km)

166474

alekan
29-01-16, 15:47
Ομορφιές!

manicx
01-02-16, 12:37
Όλα άρχισαν όταν αποφάσισα να αλλάξω την πίσω κασέτα για να ανεβαίνω πιο εύκολα τις ελβετικές ανηφόρες. Είπα να αλλάξω και το μπροστά ντεραγιέ (ένα απλό τριπλό shimano 2xxx) μια που δεν κατάφερνα να το ρυθμίσω τελείως σωστά και μου έσπαγε τα νεύρα.

Όταν ήρθε η πίσω κασέτα διαπίστωσα ότι το παλιό μου πίσω ντεραγιέ δεν σήκωνε 30άρι γρανάζι. Οπότε πήρα και πίσω ντεραγιέ. Ενώ ρύθμιζα τις ταχύτητες η αριστερή μανέτα (sora 8ετίας+) παρέδωσε το πνεύμα. Οπότε κατέληξα να αλλάξω και μανέτες (claris)!!! :p

Τελικά πήρα και μια brooks και ένα compact τιμόνι που βρήκα φθηνά. Από ότι βλέπω μόνο σκελετό δεν άλλαξα (που μάλλον σε αυτό θα έρπεπε να επικεντρωθώ)... :p

Πάντως το φρενάρισμα βελτιώθηκε αισθητά με τις καινούργιες μανέτες ενώ η σέλα δείχνει πολλά υποσχόμενη...
Αααα και επιτέλους οι μπροστά ταχύτητες αλλάζουν μια χαρά (τελικά μάλλον δεν ήμουν εγώ ο ανάπηρος που δε μπορούσα να ρυθμίσω καλά το παλιό ντεραγιέ).

Το συγκεκριμένο ποδήλατο το χρησιμοποιώ για commuting κυρίως προς/από τη δουλειά αλλά και για σχετικά μεγάλες βόλτες κάποια ΣΚ (50-100 km)

166474

Για να μην κρυώνεις στις Ελβετικές ανηφόρες προτείνω και διπλό fleece


https://www.youtube.com/watch?v=-U-e6FlAeVI

Φανερός Πράκτωρ
01-02-16, 13:07
Καλή ιδέα και θα είναι πολύ πρακτικό στην κατηφόρα! Το βασικό πρόβλημα που βλέπω είναι ότι δεν θα διπλώνει καλά για να μπει στο τσαντάκι. :p

slalom
09-02-16, 00:54
Εχει παρει κανεις αυτο?

Cateye CC-SC100B https://www.cateye.com/en/products/detail/CC-SC100B/

εντυπωσεις?

Φανερός Πράκτωρ
09-02-16, 01:00
σε τι τιμή το βρίσκεις;

slalom
09-02-16, 15:35
Για κλάματα
http://www.ebay.co.uk/itm/CatEye-Padrone-Smart-Plus-Double-CC-SC100B-Cycling-Computer-with-Speed-Cadence-/172090345115?hash=item281162469b:i:172090345115

κλεινεις τα ματια, δαγκωνεσαι και πατας buy now

Φανερός Πράκτωρ
09-02-16, 15:41
Καλά...

Αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο polar 100 ή 200 και με 20-30 ευρώ + τα μεταφορικά έχεις ασύρματο κοντέρ + speed sensor + cadence sensor + heart rate sensor.
Ενδεικτικά:
http://www.ebay.de/itm/Polar-CS300-CS200-/111862810442?hash=item1a0b8b074a%3Ag%3A930AAOSwT%7E9WhNJ5&nma=true&si=sppSMQLwpu3M2XKQ64cL8I8WIAo%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
http://www.ebay.de/itm/Polar-CS-200-Fahrrad-Computer-Zubehoer-NEU-/121870946806?hash=item1c601311f6%3Ag%3A4-IAAOSwFqJWoAJ%7E&nma=true&si=sppSMQLwpu3M2XKQ64cL8I8WIAo%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Κράτα τα λεφτά σου για κάτι πιο σημαντικό (π.χ. εγώ στη Γερμανία είχα πάρει 100 ευρώ ένα ατσάλινο single speed)

Χρήστος1961
13-02-16, 20:09
Καλησπέρα σας
Νέος στην ομάδα και σχετικά νεος στο ποδήλατο αλλά όχι στην ηλικία.
ιάζομαι μια βοήθεια, όταν ο μπροστινός τροχός πέσει σε λακούβα ή βρει κάποιο εμπόδιο ακούγεται ένα περίεργος ήχος. Μετά από πολλα παρατηρησα ότι αυτο προέρχεται από την μπροστινή σιαγόνα των φρένων ο ηχος είναι πιο έντονος όταν η ροδα είναι στο πλάι.
Κάποια βοήθεια;

slalom
13-02-16, 20:32
Ειναι σφιγμενη καλα η ροδα στο πηρουνι, μηπως παιζει?
Μηπως θελει λιγο χαλλαρωμα η ντιζα να ανοιξει η σιαγωνα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.