PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62

vamvakoolas
15-02-16, 11:07
ενα ενδεχομενο ειναι να εχει στραβωσει η ζαντα και να βρισκει στη δαγκανα. Για να ισιωσει (ακτινολογηση λεγεται αυτο) πας σε ποδηλαταδικο ή youtube κοστος απο 10 ως 20 ευρ

Χρήστος1961
18-02-16, 14:19
Φίλε slalom έχω επισκεφθεί τρία ποδηλαταδικα, αφου εγω είμαι ψιλοάσχετος. Φαντάζομαι ότι τα ήλεγξαν, το μόνο που μου είπαν είναι ότι το δημιουργεί η σιαγώνα.

- - - Updated - - -

Φίλε vamvakoolas επισκέφθηκα τρια ποδηλατάδικα, η ρόδα είναι σε άριστη κατάσταση εξάλλου το ποδήλατο είναι σχετικά καινούριο. Άλλαξα μέχρι και τακάκια αλλά προκοπή δεν είδα.

slalom
18-02-16, 22:02
Αρα βρισκει, χαλαρωσε λιγο την ντιζα απο τη μανετα

automatix
17-03-16, 14:15
Καλημέρα,
θέλω να χρησιμοποιήσω, τώρα που έφτιαξε ο καιρός, το ποδήλατο ώστε να πηγαίνω στη δουλειά, αλλά και για βόλτες, μιας και η περιοχή που μένω ενδείκνυται.
Έχω στην κατοχή μου ένα ideal DSS από το σχολείο με σκελετό στα 47cm. Ωστόσο είναι παρατημένο και θέλει ένα extreme makeover.
Σε κάποια σημεία έχει πιάσει σκουριά, θέλει αλλαγή όλου του συστήματος ταχυτήτων, πενταλ, λάστιχα (ίσως ολόκληρες τις ρόδες) κ.α.

Την επισκευή σκέπτομαι να την κάνω μόνος μου και όχι σε κάποιο ποδηλατάδικο. Συμφέρει από άποψη κόστους/χρόνου ή να πάρω ένα καινούριο;

Κυρίως θα κινούμαι σε άσφαλτο και γνωρίζω πως το συγκεκριμένο είναι full suspension, άρα παραπάνω κουραστικό σε δρόμο.

alekan
17-03-16, 14:48
Σου κάνει το μέγεθός του;

automatix
17-03-16, 15:02
Ναι, λίγο που έψαξα το 47άρι είναι για 175-180, οπότε και με καλύπτει.

mzaf
18-03-16, 00:27
Καλημέρα,
θέλω να χρησιμοποιήσω, τώρα που έφτιαξε ο καιρός, το ποδήλατο ώστε να πηγαίνω στη δουλειά, αλλά και για βόλτες, μιας και η περιοχή που μένω ενδείκνυται.
Έχω στην κατοχή μου ένα ideal DSS από το σχολείο με σκελετό στα 47cm. Ωστόσο είναι παρατημένο και θέλει ένα extreme makeover.
Σε κάποια σημεία έχει πιάσει σκουριά, θέλει αλλαγή όλου του συστήματος ταχυτήτων, πενταλ, λάστιχα (ίσως ολόκληρες τις ρόδες) κ.α.

Την επισκευή σκέπτομαι να την κάνω μόνος μου και όχι σε κάποιο ποδηλατάδικο. Συμφέρει από άποψη κόστους/χρόνου ή να πάρω ένα καινούριο;

Κυρίως θα κινούμαι σε άσφαλτο και γνωρίζω πως το συγκεκριμένο είναι full suspension, άρα παραπάνω κουραστικό σε δρόμο.
Αν δεν ήταν full suspension,θα σου έλεγα να προχωρήσεις άφοβα...δοκίμασε να δανειστείς ένα ποδήλατο πόλης χωρίς αναρτήσεις,ή έστω με εμπρόσθια μόνο και θα δεις πως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.;)

automatix
18-03-16, 00:44
Αν δεν ήταν full suspension,θα σου έλεγα να προχωρήσεις άφοβα...δοκίμασε να δανειστείς ένα ποδήλατο πόλης χωρίς αναρτήσεις,ή έστω με εμπρόσθια μόνο και θα δεις πως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.;)

Έχω άλλο ένα, παροπλισμένο, του πατέρα μου. Είναι μάρκας OMEGA, μοντέλο field (δεν βρήκα φώτο ή λινκ να δώσω).
Είναι απλό ποδήλατο, χωρίς αναρτήσεις, αλλά και αυτό θέλει ένα μινι σερβις. Απλός ρώτησα για το IDEAL γιατί μου φάνηκε καλύτερη λύση όντας επώνυμο (άρα καλύτερη ποιότητα σκελετού).

alekan
18-03-16, 09:44
Βίδωσε τελείως τα ελατήρια και τις αναρτήσεις και δοκίμασέ το.

mplamplampla
24-03-16, 21:44
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά τσάντας σχάρας ποδηλάτου. Είχα 3 χρόνια μια της m-wave http://dalavikasbikes.gr/bags/562-bike-bag-mwave.html αλλά έχει αρχίσει να σκίζει οπότε πάω για αντικατάσταση. Κατ'αρχάς να πω ότι για τα λεφτά της, καθώς την είχα πάρει 21 ευρώ, η παραπάνω τσάντα αποδείχθηκε τίμια επιλογή. Τώρα όμως θα ήθελα κάτι παρόμοιας χωρητικότητας αλλά πιο ποιοτικό, πιο εμφανίσιμο και να έχει και ένα μικρό ξεχωριστό μέρος για κλειδιά κτλ. Δε θα ήθελα όμως να ξεφύγω πάνω από τα 60-70 ευρώ. (οπότε αποκλείονται ortlieb κτλ ). Έχω βρει την http://www.axiomgear.com/products/bags/seymour-series/seymour-dlx-30/ αλλά δεν την έχω βρει πουθενά στην Ελλάδα ή Ευρώπη. Έχει καμιά πρόταση κανείς?

manicx
28-03-16, 13:11
Παρόμοια πορεία είχα κι εγώ. Οι φθηνές έβγαλαν τα λεφτά τους. Ήταν βέβαια λίγο κουμούτσες και αντιαισθητικές. Μετά από ψάξιμο για κάτι οικονομικό, κατέληξα ως μάρκα στις Basil. Ολλανδική εταιρία με ποιοτικά προϊόντα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τον κατάλογο που έχουν online (http://www.basil.nl/brochures/collection/index.html). Κατέληξα σε αυτές (http://www.houtasbikes.gr/index.php?route=product/product&product_id=33778). Τις έχω 3 χρόνια τώρα. Ποιοτικότατες. Έχω φάει σούπα και δεν κατάλαβαν τίποτε. Με βρήκε αυτοκίνητο αρκετά και χάλασε μόνο το ένα πλαϊνό φερμουάρ. Ούτε σκισίματα έχω και τις έχω ξεσκίσει. Ψώνια σούπερ μάρκετ, δουλειά-σπίτι κάθε μέρα. Βροχές όσο δεν πάει. Δεν είναι 100% αδιάβροχες αλλά νερό μέσα δεν έχω βρει ποτέ εκτός και αν μιλάμε για κατακλυσμό. Ακόμη και τότε είναι ελάχιστο. Είναι μικρότερες από τις m-wave. Γενικώς κοίταξε σε basil, πολύ καλές.

mplamplampla
28-03-16, 17:35
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι αυτές http://www.deuter.com/AU/ae/bike-access/rack-pack-uni-41122-2304.html Έχουν μεγαλύτερο κόστος από αυτές που προτείνεις εσύ αλλά είναι διαφορετικού στυλ. Έχω ένα μικρό backpack της deuter όπου από ποιότητα είναι πολύ καλό. Είμαι ακόμα αναποφάσιστος, θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες.
Να ξαναπω για κάποιον που θα διαβάσει μελλοντικά το θέμα ότι για την τιμή τους (21€) και οι τσάντες της m-wave είναι πολύ καλές και ένας από τους λόγους που χάλασαν ήταν ότι δεν είχα στο σπίτι μου χώρο προφυλαγμένο από τη βροχή για να βάζω το ποδήλατο. Αλλά για τα λεφτά τους και τη χρήση που τις έκανα (ψώνια, παραλία και δουλειά αφόρτωτες όμως) μια χαρά ήταν. Το μεγάλο τους μειονέκτημα ήταν ότι δεν είχαν καμία μικρή τσέπη να βάλεις κλειδιά κτλ.

Φανερός Πράκτωρ
28-03-16, 23:03
Εγώ έχω τις VAUDE Aqua Deluxe Back.
http://www.amazon.de/VAUDE-Radtasche-Deluxe-Black-11624/dp/B009ZRMATI?ie=UTF8&keywords=vaude%20aqua%20deluxe&qid=1459192781&ref_=sr_1_1&sr=8-1
Πολύ καλές αλλά εκτός του προϋπολογισμού σου (100 ευρώ).
Τις έχω από το φθινόπωρο και δεν έχω κανένα παράπονο. Τις χρησιμοποιώ κάθε μέρα που πάω στη δουλειά.

manicx
29-03-16, 11:12
Ευχαριστώ για τη συμβουλή, εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι αυτές http://www.deuter.com/AU/ae/bike-access/rack-pack-uni-41122-2304.html Έχουν μεγαλύτερο κόστος από αυτές που προτείνεις εσύ αλλά είναι διαφορετικού στυλ. Έχω ένα μικρό backpack της deuter όπου από ποιότητα είναι πολύ καλό. Είμαι ακόμα αναποφάσιστος, θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες.
Να ξαναπω για κάποιον που θα διαβάσει μελλοντικά το θέμα ότι για την τιμή τους (21€) και οι τσάντες της m-wave είναι πολύ καλές και ένας από τους λόγους που χάλασαν ήταν ότι δεν είχα στο σπίτι μου χώρο προφυλαγμένο από τη βροχή για να βάζω το ποδήλατο. Αλλά για τα λεφτά τους και τη χρήση που τις έκανα (ψώνια, παραλία και δουλειά αφόρτωτες όμως) μια χαρά ήταν. Το μεγάλο τους μειονέκτημα ήταν ότι δεν είχαν καμία μικρή τσέπη να βάλεις κλειδιά κτλ.

Αν πας σε μαλακή τσάντα, σκέψου λίγο παραπάνω αν βάζεις βαριά αντικείμενα. Αν το κάνεις και ο πάτος δεν έχει σκληρό πλαστικό, σταδιακά θα πιέζεται και ίσως σκιστεί αν βάζεις αντικείμενα όπως μπουκάλια νερό (θέλουν μοιρασμένο το βάρος). Οι Deuter γενικώς είναι ποιοτικότατες. Το ποδηλατικό σακίδιο που έχω είναι για σεμινάριο σε θέματα αντοχής και ποιότητας.

tiffany
07-04-16, 01:32
Μια ερώτηση σχετικη με γενικό εξοπλισμό. Θέλω να αγοράσω ένα σακίδιο πλάτης και παγούρι. Για να μην πηγαίνω στα τυφλά κατέβασα τον κατάλογο από το alpamayo. Έχετε κάτι αντίστοιχο αλλά με περισσότερες εταιρίες? Πριν καμία δεκαετία που είχα κάνει την προηγούμενη αγορά είχα και καταλογους αλλά τους έφαγε το Internet. Δε θέλω να αρχίσω να μπαίνω σε ένα ενα site καθώς θα χαθώ. Κάτι σε all in one.

vamvakoolas
07-04-16, 09:50
eu-bikeshop.com γενικα τα προιοντα της force εχουν απειρο value for money που λενε και στο χωριο. Νομιζω οτι καποιος τα φερνει και Ελλαδα...

Αlmapayo αν και πρεπει να τους εχω ΅χτισει΅κανενα χωρο τοσες φορες που ψωνιζα εχουν ποιοτικες μαρκες αλλα απο τοτε με τη κριση force και ξερο ψωμι για μενα

tiffany
07-04-16, 15:06
Ευχαριστώ vamvakoolas :oneup:

vamvakoolas
07-04-16, 15:17
Ευχαριστώ vamvakoolas :oneup:

με ενα γκουγκλαρισμα τα φερνουν οι φιλοι μου (φοβερο ποδηλαταδικο-τιμες) στην Αθηνα, γενικα η οικογενεια που εχει το μαγαζι φερνει value for money πραγματα αν και δε το ηξερα αρχισε να φερνει force :worthy:
(200μ απο το σταθμο Αττικη για Αθηνα)
http://www.bikestation.gr/axesoyar/sakidia-platis

stavpal
12-05-16, 16:20
σημερα το lidl ξαναέχει ποδηλατικά είδη....

edit: μφφφ, της πλάκας είναι (crivit). Ένα 3/4 κολάν πήρα, δεν κάνει (αλλόκοτο μαξιλαράκι). 'Ενα τσαντάκι σέλας, πήγα να το βάλω στην σέλα, έλεγα θα σπάσει σε κανα τράνταγμα η βάση...πάνε για επιστροφή. Τζάμπα χρόνος.

Προφέσσορας_Χάος
15-05-16, 21:22
είχε 2 φορές ποδηλατικά μέσα στο μήνα και δεν έφερε αυτη την φορά τα κράνη ..

Την πρώτη φορά αγόρασα την τρόμπα που κανει μια χαρά δουλειά και το κιτ επιδιόρθωσης για τα λάστιχα.

raspoutiv
15-05-16, 22:51
είχε 2 φορές ποδηλατικά μέσα στο μήνα και δεν έφερε αυτη την φορά τα κράνη ..

Την πρώτη φορά αγόρασα την τρόμπα που κανει μια χαρά δουλειά και το κιτ επιδιόρθωσης για τα λάστιχα.

πεταμένα όλα αυτά
και το κράνος, και η τρόμπα και το σετ επιδιόρθωσης

το κράνος χαλάει τα μαλλιά και σε κάνει να φαίνεσαι νέρντουλας
η τρόμπα του lidl δε μπορεί να δώσει την απαιτούμενη πίεση. αγοράζοντας μια σωστή τρόμπα σου χουν δώρο και την ταξιδίου πολλές φορές
οι σαμπρέλες έχουν 4€ και αλλάζουν αμέσως. το μπάλωμα πρέπει να το κάνεις στο χώρο σου μόνο και δεν είναι και σίγουρο πως θα πιάσει

είσαι τυχερός που δεν τα βρήκες ;)

tsigarid
16-05-16, 01:10
πεταμένα όλα αυτά
και το κράνος, και η τρόμπα και το σετ επιδιόρθωσης

το κράνος χαλάει τα μαλλιά και σε κάνει να φαίνεσαι νέντουλας
η τρόμπα του lidl δε μπορεί να δώσει την απαιτούμενη πίεση. αγοράζοντας μια σωστή τρόμπα σου χουν δώρο και την ταξιδίου πολλές φορές
οι σαμπρέλες έχουν 4€ και αλλάζουν αμέσως. το μπάλωμα πρέπει να το κάνεις στο χώρο σου μόνο και δεν είναι και σίγουρο πως θα πιάσει

είσαι τυχερός που δεν τα βρήκες ;)

Μέχρι να πέσεις και να το μετανιώνεις στην υπόλοιπη ζωή σου, αν σου έχει μείνει ζωή. Έχω δει άτομο ακριβώς μπροστά μου να πέφτει σαν σακί και να ραγίζει το κράνος, το οποίο ασφαλώς του έσωσε τη ζωή. Το άτομο κινούνταν με 10-15km/h και έπεσε γιατί ένα παιδάκι στύπησε δυνατά το ποδήλατο κυνηγώντας μια μπάλα, σε ποδηλατόδρομο απόλυτα προστατευμένο από αυτοκίνητα. Το αναφέρω αυτό για να καταλάβετε όλοι εσείς με τις δολοφονικές σας συμβουλές ότι μπορείς να χτυπήσεις πολύ σοβαρά ακόμα και χωρίς να κάνεις αγώνα δρόμου μέσα στην κίνηση.

raspoutiv
16-05-16, 02:10
Μέχρι να πέσεις και να το μετανιώνεις στην υπόλοιπη ζωή σου, αν σου έχει μείνει ζωή. Έχω δει άτομο ακριβώς μπροστά μου να πέφτει σαν σακί και να ραγίζει το κράνος, το οποίο ασφαλώς του έσωσε τη ζωή. Το άτομο κινούνταν με 10-15km/h και έπεσε γιατί ένα παιδάκι στύπησε δυνατά το ποδήλατο κυνηγώντας μια μπάλα, σε ποδηλατόδρομο απόλυτα προστατευμένο από αυτοκίνητα. Το αναφέρω αυτό για να καταλάβετε όλοι εσείς με τις δολοφονικές σας συμβουλές ότι μπορείς να χτυπήσεις πολύ σοβαρά ακόμα και χωρίς να κάνεις αγώνα δρόμου μέσα στην κίνηση.

γι αυτό χτύπησε. επειδή είχε μέση ταχύτητα και τον βάρεσε η μπάλα. αν πήγαινε γρήγορα δε θα τον έριχνε, όπως κι αν πήγαινε αρκετά αργά δε θα πάθαινε τίποτα
απ την άλλη είναι τυχερός που είχε ποδηλατικό κράνος και το είδε να σπάει για πλάκα, κι άρα κατάλαβε πως δεν του προσφέρει καμιά σοβαρή προστασία. το κεφάλι του δε θα πάθαινε τίποτα αλλά το ψευτόπραγμα ράγισε. οπότε ή θα βάλει κράνος μηχανής ή τίποτα.

το σημαντικότερο είναι να μη χτυπήσεις. όχι να αισθάνεσαι προστατευμένος σε περίπτωση ατυχήματος, γιατί δεν είσαι
σου θυμίζω πως όταν πρωτοανακαλύφθηκαν οι ζώνες ασφαλείας αυξήθηκαν τα τροχαία γιατί οι οδηγοί νιώθαν ασφαλείς

tsigarid
16-05-16, 04:47
γι αυτό χτύπησε. επειδή είχε μέση ταχύτητα και τον βάρεσε η μπάλα. αν πήγαινε γρήγορα δε θα τον έριχνε, όπως κι αν πήγαινε αρκετά αργά δε θα πάθαινε τίποτα
απ την άλλη είναι τυχερός που είχε ποδηλατικό κράνος και το είδε να σπάει για πλάκα, κι άρα κατάλαβε πως δεν του προσφέρει καμιά σοβαρή προστασία. το κεφάλι του δε θα πάθαινε τίποτα αλλά το ψευτόπραγμα ράγισε. οπότε ή θα βάλει κράνος μηχανής ή τίποτα.

το σημαντικότερο είναι να μη χτυπήσεις. όχι να αισθάνεσαι προστατευμένος σε περίπτωση ατυχήματος, γιατί δεν είσαι
σου θυμίζω πως όταν πρωτοανακαλύφθηκαν οι ζώνες ασφαλείας αυξήθηκαν τα τροχαία γιατί οι οδηγοί νιώθαν ασφαλείς

Το ψευτοπράμα που ράγισε ήταν ένα εξαιρετικό, ολοκαίνουριο και ακριβό κράνος. Κάθε πρότασή σου είναι επικίνδυνη για τον κόσμο, δεν ασχολούμαι παραπάνω, απλά λυπάμαι να τα βλέπω αυτά και ελπίζω όσοι σε διαβάζουν πραγματικά να σε αγνοούν.

- - - Updated - - -

Κάτι ακόμα, εξαιρετικά σημαντικό: είτε πέσεις από ακίνητος και χτυπήσεις το κεφάλι σου, είτε με 50 km/h, αν φοράς κράνος το χτύπημα μετριάζεται. ΠΟΛΥ. Αυτό λέγεται προστασία. Ή μήπως θες να πεις ότι αν χτυπήσω το κεφάλι μου στην άσφαλτο θα πάθω μικρότερη ζημιά από το να το χτυπήσω με την ίδια ακριβώς ταχύτητα φορώντας κράνος;

Φανερός Πράκτωρ
16-05-16, 11:09
τρολάρει ο raspoutivάκος. Το κακό είναι ότι ο κόσμος που τον διαβάζει (συμπεριλαμβανομένου του tsigarid) δεν το ξέρει και μπορεί να πάρει τα λεγόμενά του της μετρητής.

alekan
16-05-16, 12:23
Δεν τρολάρει. Έπεσε μικρός χωρίς κράνος και τα αποτελέσματα είναι αυτά που διαβάζετε.

raspoutiv
16-05-16, 12:34
Δεν τρολάρει. Έπεσε μικρός χωρίς κράνος και τα αποτελέσματα είναι αυτά που διαβάζετε.

πολύ Αστερίξ διαβάζεις
ρίχτε μια ματια και στις κολεξιόν καπέλων που κυκλοφορούν στα ποδηλατομάγαζα. πείτε τους μετά να τα αποσύρουν και να πουλάνε μόνο κράνη ;)

sdikr
16-05-16, 12:36
πολύ Αστερίξ διαβάζεις
ρίχτε μια ματια και στις κολεξιόν καπέλων που κυκλοφορούν στα ποδηλατομάγαζα. πείτε τους μετά να τα αποσύρουν και να πουλάνε μόνο κράνη ;)

Τέτοια να βάλουν για να μην χαλάνε και τα μαλλιά :p

170512

alekan
16-05-16, 13:05
πολύ Αστερίξ διαβάζεις
ρίχτε μια ματια και στις κολεξιόν καπέλων που κυκλοφορούν στα ποδηλατομάγαζα. πείτε τους μετά να τα αποσύρουν και να πουλάνε μόνο κράνη ;)
Συνεχίζεις τις εξυπνάδες, αλλά μόνο πιό πολύ μπαρουφολόγος γίνεσαι.

raspoutiv
16-05-16, 13:13
Συνεχίζεις τις εξυπνάδες, αλλά μόνο πιό πολύ μπαρουφολόγος γίνεσαι.

θλιβερός όπως το λες

alekan
16-05-16, 13:15
θλιβερός όπως το λες

https://www.google.gr/search?q=cycling+cap+under+helmet&num=30&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiyv_ugrt7MAhVMAsAKHZZRBOcQsAQIGg&biw=1437&bih=939
Καλύτερα ν'ασχολείσαι με τη Eurovision και το Ξανθό Γένος

raspoutiv
16-05-16, 13:16
https://www.google.gr/search?q=cycling+cap+under+helmet&num=30&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiyv_ugrt7MAhVMAsAKHZZRBOcQsAQIGg&biw=1437&bih=939
Καλύτερα ν'ασχολείσαι με τη Eurovision και το Ξανθό Γένος

σπάμαρε όσο προλαβαίνεις πριν τα σβήσουν χειροκροτητή της Ουκρανίας

Φανερός Πράκτωρ
16-05-16, 13:21
Εγώ πάντως δίνω πολύ βάση και στα πίσω φωτάκια...

170514
170515

- - - Updated - - -

Είναι και σε σχήμα καρδιάς για να συσφίγγονται οι σχέσεις με τους οδηγούς.

- - - Updated - - -

Πρέπει πάντα να περνάμε και κοινωνικό μήνυμα...

raspoutiv
16-05-16, 13:28
για την ασφάλειά σας αφήστε τα κράνη και πάρτε τα φωτάκια μου :rofl:

meletis
30-08-16, 01:06
Για GT Avalanche 26" 3.0 του 2012 με διάσταση τροχού 26", τι ελαστικά προτείνετε?Είχα Michelin και φαγώθηκαν σχετικά γρήγορα.
Θα χρειαστώ σύντομα, είμαι ανάμεσα σε Maxxis & Schwalbe.
Χρήση κυρίως άσφαλτο , αλλά και χωματόδρομο.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-16, 11:51
Εγώ για τέτοια χρήση έχω τα Schwalbe Marathon. Ανάλογα τον προσανατολισμό που θέλεις (πιο σκληροτράχηλα, πιο γρήγορα κλπ) παίρνεις και την αντίστοιχη version (π.χ. plus κλπ). Αλλά τα απλά είναι μάλλον μια χαρά για αυτό που θες.

Τι διάσταση ψάχνεις;

meletis
30-08-16, 14:52
Εγώ για τέτοια χρήση έχω τα Schwalbe Marathon. Ανάλογα τον προσανατολισμό που θέλεις (πιο σκληροτράχηλα, πιο γρήγορα κλπ) παίρνεις και την αντίστοιχη version (π.χ. plus κλπ). Αλλά τα απλά είναι μάλλον μια χαρά για αυτό που θες.

Τι διάσταση ψάχνεις;
Απο την μάνα του είχε τα εξής:Maxxis Mobster, 26X2.35"
Θα το δω το απόγευμα, γιατί είναι για Service και θα επανέλθω, θα ρωτήσω και τις τιμές να δώ εδω πόσο πηγαίνουν

Φανερός Πράκτωρ
30-08-16, 20:17
δεν βγαίνουν σε τόσο χοντρά και ούτε χρειάζεσαι κάτι τόσο χοντρό για δρόμο και απλό (πατημένο) χωματόδρομο.
Και το 2" είναι σχεδόν υπερβολή.

- - - Updated - - -

Και για να έχεις μια αίσθηση. Μια καλή τιμή είναι στα 17,5 ευρώ το ένα.
https://www.rosebikes.com/article/schwalbe-marathon-tyre/aid:488709

meletis
31-08-16, 19:10
Το παρέλαβα σήμερα, το ποδήλατο.
Αλλάχτηκε ο λαιμός της σέλας, και έβαλα και ένα πλαστικο στους 3 δίσκους για να μην λερωθεί το παντελόνι.
Κόστος όλα μαζί 15 ευρώ.
Τα λάστιχα κρατάνε ακόμη ίσως βάλω το μροστινο,πίσω να βγάλω λίγο χρόνο ακόμη.:p

stelakis1914
01-09-16, 02:13
Η σελα κυριως στους αντρες ειναι καιριας σημασιας. Πολυ σημαντικο να υπαρχει κενο ή τουνελ στην μεση της σελας.

Αφενος μεν αεριζετε πολυ καλα η περιοχη και το μικροκλιμα της δεν γινεται αφορητα ζεστο και υγρο.(προβληματα σπερματος) αφετερου, δεν ασκειται πιεση στα χαμηλα μερη των γενετικων οργανων και του προστατη.
Οι αιμοροιδες αποφευγονται σε μεγαλο ποσοστο επισεις.

Μια μαλακη και φαρδια σελα δν ειναι καλυτερη απο μια στενοτερη/κοντυτερη και σκληροτερη. Η ανατομια του καθενος ειναι διαφορετικη ως εκ τουτου πρεπει να γινει δοκιμη για τουλαχιστον μια μερα. (καποια μαγαζια παραχωρουν σελες απο οτι εχω ακουσει)

Η χρηση καθως και o τυπος του ποδηλατου παιζει μεγαλο ρολο στην επιλογη της διοτι, οι διαφορετικες γεωμετριες των πλαισιων φερνουν το σωμα του αναβατη σε διαφορετικη σταση επιβαλοντας διαφορετικου σχηματος σελα.

Η σελα που σε βολευε πχ στο παλιο σου trekking η mtm ποδηλατο, σου ειναι αχρηστη στην νεα σου κουρσα.
Επισεις σε μεσαιες>μεγαλες βολτες προτεινεται η χρηση ποδηλατικου εσωρουχου (με μαξιλαρι), για οποιον δν θελει να φοραει ποδηλατικο κολαν.

Κατω 2 παραδειγματα :

Πρωτα κλασικο παραδειγμα κακης φτηνης σελας, υστερα μια πολυ ποιοτικη ανδρικη σελα, πολυ ανετη παρολο το παρουσιαστικο της. (εχω κανει πολλα χλμ με μια ιδια)
Επισεις ζυγιζει και κατι λιγοτερο απο το μισο βαρος.

123914123915

Χαιρετώ τους ποδηλάτες του forum καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post σε αυτό το topic.

Είχα εγκαταλείψει το ποδήλατο από τα πρώτα εφηβικά μου χρόνια αλλά ο αδερφός μου το έβαλε σε πείσμα να μας μυήσει στο hobby του. Μας έφερε το παλιό του ποδήλατο δρόμου (http://thecyclehub.net/review-specialized-allez-c2-2014/) και μας έριξε στα βαθιά νερά με ένα ποδήλατο που είναι πολύ ταχύτερο από όσα είχα μέχρι τώρα καβαλήσει.

Μετά από κάποιες δοκιμαστικές βόλτες το ποδήλατο μου διέλυσε τα "πίσω μάγουλα" σε βαθμό που δεν θέλω να το καβαλήσω πάλι χωρίς να αλλάξω σέλα. Με όσα διάβασα κατανοώ ότι είναι προσωπικό θέμα η επιλογή σέλας αλλά θα ήθελα καμιά συμβουλή από εσάς. Η σέλα που φοράει είναι αυτή της φωτογραφίας παρακάτω.

173991

Σαν πρώτη ενέργεια παρήγγειλα κάτι πρόχειρο από το ebay (http://www.ebay.com/itm/172297542930) μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω με την αλλαγή της σέλας. Μετά από μια πρώτη ματιά μου σκέφτομαι να πάω σε κάτι σαν αυτό (https://www.evanscycles.com/specialized-expedition-gel-saddle-EV147446) ή αυτό (http://www.praktiker.gr/p/sela-podilatou-oxford-ypsilis-anesis-31114) σε οικονομικότερο. Η χρήση του ποδηλάτου θα είναι αποκλειστικά σε δρόμο κυρίως σε αστικό περιβάλλον. Θα χαρώ αν διάβαζα κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει. :rofl:

frap
01-09-16, 02:25
Εκτός κι αν η σέλα είναι εξαιρετικά μικρή για τα "μάγουλά" σου, θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή και να ξανανέβεις για μικρές βόλτες μια στο τόσο. Τα μάγουλα έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται και μετά το πρώτο σοκ θα έρθουν όλα στη θέση τους. Ο προστάτης είναι το μεγάλο πρόβλημα με τι σέλες.

Προσπάθησε να παίξεις με το μπρος-πίσω λίγο και την κλίση πάνω-κατω μπορεί να είναι η θέση της που δε σου κάθεται σωστά σε σχέση με το μέγεθος του ποδηλάτου.

Η σέλα δυστυχώς είναι ένα εξάρτημα που πρέπει να το δοκιμάσεις για να δεις αν σου κάνει.

meletis
01-09-16, 02:32
Ακρίβως προσάρμοσε την θέση που επιθυμείς.
Και εγω μετά απο καιρό που είχα να χρησιμοποιήσω το ποδήλατο , ένιωσα ενόχληση.
Γνώμη μου μήν πάρεις Online, να την δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα με ποδήλατα.

stelakis1914
01-09-16, 02:47
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Σαν σωματότυπος είμαι μικρόσωμος και αρκετά ελαφρύς και η σέλα ήταν ρυθμισμένη (έχω την εντύπωση) σωστά. Ανέφερα στον αδερφό μου το συγκεκριμένο θέμα και μου είπε ότι είναι θέμα συνήθειας και πρέπει να το παλέψω. Ένας ποδηλατάς μου είπε ότι αυτού του τύπου οι σέλες δεν ταιριάζουν σε εμένα και μου ανέφερε αυτά τα γνωστά για τον προστάτη. Στον προστάτη ενώ ένιωθα κάποια ενόχληση αρχικά, δεν μου άφησε κάποιο "πιάσιμο" όπως στα μαλακά πίσω μέρη.

Φανερός Πράκτωρ
01-09-16, 10:03
το να πονάς λίγο για αρχή είναι λογικό. Το βασικό είναι να μη σου μουδιάζει πολύ ή να φτάνεις να μη νιώθεις το...

Οι σέλες έχουν πλάτος. Πρέπει να πάρεις μια σέλα που να αντιστοιχεί στο άνοιγμα των κοκάλων της λεκάνης σου.
Επιπλέον το πλάτος της σέλας εξαρτάται και το πόσο σκυφτή θέση έχεις (άλλη θέση έχουν τα κόκαλά σου όταν είσαι σε όρθια θέση και άλλη όταν είσαι σκυφτός όπως σε ένα ποδήλατο δρόμου).

Μια ιδέα για τα παραπάνω μπορείς να πάρεις από το παρακάτω site.
https://www.sq-lab.com/en

Η SQ-LAb κάνει αρκετά καλές σέλλες αλλά βαράει στα αυτιά (στο θέμα τιμής) και υπερβάλλει λίγο για το μέτρημα κλπ.
Αλλά το να μετρηθείς και να βρεις τι διαστάσεις ψάχνεις είναι ένας καλός μπούσουλας για να βρεις κάτι βολικό.

Επιπλέον μη θεωρήσεις ότι κάτι μαλακό (σέλλες-καναπές) είναι και απαραίτητα και πιο βολικό.
Ειδικά σε μεγάλες αποστάσεις.

manicx
01-09-16, 12:24
Χαιρετώ τους ποδηλάτες του forum καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post σε αυτό το topic.

Είχα εγκαταλείψει το ποδήλατο από τα πρώτα εφηβικά μου χρόνια αλλά ο αδερφός μου το έβαλε σε πείσμα να μας μυήσει στο hobby του. Μας έφερε το παλιό του ποδήλατο δρόμου (http://thecyclehub.net/review-specialized-allez-c2-2014/) και μας έριξε στα βαθιά νερά με ένα ποδήλατο που είναι πολύ ταχύτερο από όσα είχα μέχρι τώρα καβαλήσει.

Μετά από κάποιες δοκιμαστικές βόλτες το ποδήλατο μου διέλυσε τα "πίσω μάγουλα" σε βαθμό που δεν θέλω να το καβαλήσω πάλι χωρίς να αλλάξω σέλα. Με όσα διάβασα κατανοώ ότι είναι προσωπικό θέμα η επιλογή σέλας αλλά θα ήθελα καμιά συμβουλή από εσάς. Η σέλα που φοράει είναι αυτή της φωτογραφίας παρακάτω.

173991

Σαν πρώτη ενέργεια παρήγγειλα κάτι πρόχειρο από το ebay (http://www.ebay.com/itm/172297542930) μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω με την αλλαγή της σέλας. Μετά από μια πρώτη ματιά μου σκέφτομαι να πάω σε κάτι σαν αυτό (https://www.evanscycles.com/specialized-expedition-gel-saddle-EV147446) ή αυτό (http://www.praktiker.gr/p/sela-podilatou-oxford-ypsilis-anesis-31114) σε οικονομικότερο. Η χρήση του ποδηλάτου θα είναι αποκλειστικά σε δρόμο κυρίως σε αστικό περιβάλλον. Θα χαρώ αν διάβαζα κάτι που θα μπορούσε να με βοηθήσει. :rofl:

Πάρε εσώρουχο με μαξιλαράκι. Τα καλύμματα μπορεί να μετακινηθούν. Προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου.

ipo
06-09-16, 20:13
Όλοι οι νέοι ποδηλάτες πονάνε στην αρχή και σπεύδουν να αγοράσουν καινούρια σέλα. Θα πρότεινα να κάνεις υπομονή και θα δεις ότι το σώμα σου σταδιακά θα δείξει μεγάλη προσαρμοστικότητα στη σέλα που έχεις.

Ακόμα και ένας έμπειρος ποδηλάτης, αν αφήσει το άθλημα για μήνες και επιστέψει με ώρες ποδηλασίας, θα πονέσει.

stelakis1914
07-09-16, 00:12
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Κατέληξα στο να μην αγοράσω νέα σέλα και να προσπαθήσω να προσαρμοστώ στην υπάρχουσα συν το κάλυμμα που περιμένω να έρθει και να το δοκιμάσω και αυτό.

mplamplampla
17-09-16, 12:16
Καλημέρα, κατ'αρχάς να αναφέρω ότι είχα παραγγείλει τις παρακάτω τσάντες ποδηλάτου http://www.deuter.com/AU/ae/bike-access/rack-pack-uni-41122-2304.html της deuter. Είναι (ή τουλάχιστον δείχνουν μέχρι τώρα) εξαιρετικά ποιοτικές και εργονομικές. Επίσης μ' αρέσει πολύ το design τους καθώς δείχνουν πολύ ωραία πάνω στο ποδήλατο και δε δείχνουν τον όγκο τους.
Κατά τα άλλα χάλασε ο μπροστά φακός που είχα και ψάχνω για καινούριο. Καμιά ιδέα για μπροστά φως στα 20 -25 max ευρώ. Διαθέτω ήδη 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑΑ.

manicx
19-09-16, 10:44
Κοίτα για φως με LED από κινέζο. Φωτάκια πιου-πιου είναι άχρηστα. Πάρε ή κάτι τέτοιο (http://www.ebay.co.uk/itm/Bright-2500lm-CREE-XM-T6-LED-Bicycle-Bike-Light-Torch-Head-Headlamp-4x18650-Lamp-/121965105308?var=&hash=item1c65afd09c:m:mwfP8FSydbXu5s-KU9L1BaQ) είτε κάτι σε φακό (http://www.ebay.co.uk/itm/Flashlight-Torch-4000LM-CREE-T6-LED-Pocket-Hiking-Bike-Light-18650-Battery-Mount-/401160344409?hash=item5d67051359:g:vKUAAOSwaB5XluQi)με βάση και μπαταρίες 18650.

slalom
19-09-16, 11:19
Εχω παρει το πρωτο, ειναι δυνατο, 5-6 ωρες τις βγαζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.