PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62

ardi21
12-12-17, 18:52
Τα αυτόματα φλας είναι άχρηστα στην πράξη γιατί 1) θα ανάβει όποτε κάνεις ορθοπεταλιές, και 2) το φλας πρέπει να ανάβει πριν αρχίσεις να στρίβεις, όχι μετά.
Υπάρχει και η απλή version με τηλεχειριστήριο (https://www.banggood.com/64-LED-Wireless-Remote-Laser-Bicycle-Rear-Tail-Light-Bike-Turn-Signals-Safety-Warning-Light-p-1056503.html) στο τιμόνι αλλά δεν έχει ούτε pulsing ούτε σταθερά αναμμένο mode, οπότε θα πρέπει να έχεις και κανονικό πίσω φως.

Και εγώ θα έλεγα να μην ασχοληθείς πάντως.

Αυτο βλεπω και γω.

manicx
12-12-17, 18:55
Κι εγώ θα έλεγα να μην ασχοληθείς. Πεταμένα λεφτά. Χεράκια. Και θα πρότεινα και κάτι τέτοιο αν θες να σε βλέπουν. Τοποθέτησε το στον καρπό.

http://www.wiggle.co.uk/lifeline-arm-band-safety-light/

Erebos
12-12-17, 20:14
Πάντως αν θες να σε βλέπουν καλύτερα από το πλάι (αν έχεις ίσιο τιμόνι), υπάρχουν και αυτές οι τάπες με LED (https://www.banggood.com/Bicycle-Handlebar-Light-Cycling-LED-Bar-End-Plugs-Safety-Signals-p-928493.html).

vamvakoolas
13-12-17, 11:22
ειχα καποτε και εγω αυτο το διλλημα και εκανα κατι απλο:

σε ενα τερμα σκοτεινο δρομακι εβαλα το κινητο να γραφει με φακο και αρχισα να ποδηλατω μετα ειδα οτι με ενα λαμπακι τυπου jumbo μαλλον θα κατεληγα ΚΑΤ. Μετα δοκιμασα με ψιλοφωσφοριζε ρουχα ειδα βελτιωση. Μετα εβαλα ενα λιγο πιο δυνατο φως πισω και σε συνδιασμο με ρουχα κομπλε... Μαλιστα αντι για κινητο εβαλα και ενα φιλο να παρατηρησει και λυθηκε το θεμα . Εκανα και το υπερτατο τεστ" Σταθμος ΕΚΑΒ Μενιδι" για οσους ξερουν και αφου βγηκα ζωντανος...μπορω να ποδηλατω ακομα και με διακοπες ρευματος:rofl:

για μερικους που λενε οτι ειμαστε σα χριστουγεννιατικο δεντρο μη μασας, καλυτερα να φαινεσαι μιας και μιλαμε για τη ζωη σου

ipo
13-12-17, 20:30
Επαυξάνω στα ανακλαστικά πάνω στα ρούχα. Μία περίοδο που κυκλοφορούσα συχνά μεταμεσονύχτιες ώρες σε λεωφόρους, είχα πάρει ένα πολύ δυνατό παλλόμενο πίσω φως, στο οποίο φόρτιζα τακτικά τις μπαταρίες. Επιπλέον είχα τοποθετήσει στο σακίδιο πλάτης ανακλαστικά αυτοκόλλητα. Μπορείς τα βρεις σε μορφή ταινίας, την οποία κόβεις, σε καταστήματα με είδη σκαφών. Αν πέσει πάνω σου φως αυτοκινήτου, τα ανακλαστικά, ακόμα και των πεταλιών κάνουν καλή δουλειά. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Σίγουρα όμως χρειάζεσαι και δυνατό παλλόμενο φως. Πλέον έχω τοποθετήσει λαμπάκι και στο κράνος.

Ως προς το θέμα με τα φλας, έχω δει ωραίες υλοποιήσεις, με ωραία τόξα, αλλά δεν πληρούν όλα τα κριτήρια που ζητάς. Το πιο εντυπωσιακό που έχω δει είναι γάντια που έχουν ενσωματωμένα φλας (https://www.youtube.com/watch?v=cfpIIjr689k). Βέβαια είναι πολλές περιπτώσεις που είναι καλύτερο να έχεις τα χέρια στο τιμόνι και τα φλας να ενεργοποιούνται από χειριστήριο σε αυτό.

vamvakoolas
14-12-17, 11:08
πολυ σωστο αυτο με τη ταινια και πολυ φθηνο

sdikr
16-12-17, 00:29
ouch

http://thestival.gr/society/item/353068-prostimo-200-euro-se-podilati-pou-bgike-gia-orthopetalies-stin-ethniki-odo




Μπορεί να μην βεβαιώνονται συχνά κλήσεις, ωστόσο η κυκλοφορία στις εθνικές οδούς απαγορεύεται εδώ και πολλά χρόνια.

Έτσι την «πάτησε», σύμφωνα με το patris.gr, ένας ποδηλάτης που κινούνταν στην εθνική οδό Ηρακλείου – Χανίων, καθώς η Τροχαία τον σταμάτησε και του βεβαίωσε πρόστιμο 200 ευρώ.

«Σπάνια θα κόψουμε τέτοιου είδους κλήση γιατί θέλουμε να είμαστε ανεκτικοί. Ο κόσμος πρέπει να ξέρει ότι δεν μπορεί να κινείται στις εθνικές οδούς με ποδήλατα, εκτός και αν υπάρχει συνοδεία (προπομπός) από κάποιο αυτοκίνητο» σχολίασε αστυνομικός.

Ο νόμος πάντως αναφέρει χαρακτηριστικά: «Στους αυτοκινητόδρομους και στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας, οι οποίες διακρίνονται από τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις οδούς εισόδου και εξόδου εξ αυτών, απαγορεύεται η κυκλοφορία πεζών, εφίππων, ζώων, ποδηλάτων, ζωηλότων οχημάτων και γενικά οχημάτων τα οποία δεν κινούνται με κινητήρα, ως και μηχανοκίνητων οχημάτων τα οποία εξ υπολογισμού ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπορούν να αναπτύξουν σε οριζόντια οδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιομέτρων την ώρα».

tsigarid
16-12-17, 00:37
Στην Κρήτη καλύτερα να κόβουν κλήσεις στους πεζούς (τουρίστες και μη) που διασχίζουν την εθνική οδό σε άσχετα σημεία, παρά τους πολύ πιο προσεκτικούς ποδηλάτες.

slalom
16-12-17, 01:09
Εγω ειχα δει το καλοκαιρι πηγαινοντας στο ηρακλειο στο λιμανι, λιγους ποδηλατες πανω στο BOAK
Ειναι επικινδυνο αν δε σε προσεξει ο αλλος

sdikr
16-12-17, 01:19
Στην Κρήτη καλύτερα να κόβουν κλήσεις στους πεζούς (τουρίστες και μη) που διασχίζουν την εθνική οδό σε άσχετα σημεία, παρά τους πολύ πιο προσεκτικούς ποδηλάτες.

ο ΚΟΚ δεν μιλάει μόνο για ποδηλάτες, μιλάει και για πεζούς, αλλά και άλλες περιπτώσεις.

Απο εκεί και πέρα δεν λέει πάλι να πιάσουμε το γιατί να γράψει εμένα, αφου και οι άλλοι κάνουν χειρότερα, κανονικά πρέπει να τους πιάσει όλους, άπλα κάποιοι θα είναι αυτοί που θα τους πιάσει πρώτους

tsigarid
16-12-17, 04:05
ο ΚΟΚ δεν μιλάει μόνο για ποδηλάτες, μιλάει και για πεζούς, αλλά και άλλες περιπτώσεις.

Απο εκεί και πέρα δεν λέει πάλι να πιάσουμε το γιατί να γράψει εμένα, αφου και οι άλλοι κάνουν χειρότερα, κανονικά πρέπει να τους πιάσει όλους, άπλα κάποιοι θα είναι αυτοί που θα τους πιάσει πρώτους

Συμφωνώ απόλυτα, αυτό που εννοώ όμως είναι ότι στα 100k+ χιλιόμετρα που έχω κάνει στην Κρήτη (δεν υπερβάλλω) έχω δει ποδήλατο 10-20 φορές. Πεζούς βλέπω σχεδόν κάθε φορά που βγαίνω στην εθνική. Αν είναι να αρχίσουν από κάπου, να αρχίσουν από εκεί που είναι ο πραγματικός κίνδυνος.

Για να μην αναφέρω τα όρια ταχύτητας στην Κρήτη :censored:

frap
16-12-17, 15:54
Καλά κάνουν... μόλις πρόσφατα δε παρασύρθηκε κάποιος πάνω στην ΠΑΘΕ στο ύψος του Γαλλικού; Μακάρι να τον είχε σταματήσει και εκείνον η τροχαία...

Φανερός Πράκτωρ
16-12-17, 18:55
θέλει λίγο common sense το θέμα... Και από τους ποδηλάτες αλλά και από τα αυτοκίνητα.
Δε μπορεί ο ποδηλάτης να πάει σε κλειστό αυτοκινητόδρομο και λογικά πρέπει να αποφεύγει δρόμους ταχείας κυκλοφορίας (δλδ αν τα αμάξια πάνε 60+ χλμ πάνω από αυτόν.

Πέρα από αυτό, η γαϊδουριά του Έλληνα οδηγού είναι παροιμιώδης.
Όπως πολλές φορές και η κουτοπονηριά του.

Ειδικά στην Κρήτη άρχισα να φοβάμαι ορισμένες στιγμές με το αμάξι... Όχι να έχω και ποδήλατο...
Όχι ότι και σε άλλα σημεία της ελληνικής επαρχίας είναι καλύτερα...

Και μην ξεχνάμε τον αναρχικό ποδηλάτη... :p
https://www.facebook.com/AnarcoCiclistas/videos/917941471712604/
Σε ορισμένους οδηγούς αυτοκινήτων τέτοια αντιμετώπιση χρειάζεται

sotos65
16-12-17, 19:51
Υπόψη πάντως ότι στην Κρήτη αναγκαστικά θα πας και από Εθνική σε κάποια κομμάτια, αφού δεν υπάρχει παράλληλος δρόμος, ενώ διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις παράκαμψη πολλών χιλιομέτρων με ανέβασμα σε βουνά!

Erebos
16-12-17, 20:16
Υπόψη πάντως ότι στην Κρήτη αναγκαστικά θα πας και από Εθνική σε κάποια κομμάτια, αφού δεν υπάρχει παράλληλος δρόμος, ενώ διαφορετικά θα πρέπει να κάνεις παράκαμψη πολλών χιλιομέτρων με ανέβασμα σε βουνά!

Αυτό δεν είναι δικαιολογία.
Όπως με το αυτοκίνητο δεν θα περάσω μέσα από πεζόδρομο για να μην κάνω τον γύρο του τετραγώνου.
Αν θες να πας γρήγορα και ξεκούραστα, πάρε αυτοκίνητο ή μηχανή.

Μπορούμε να μείνουμε on-topic?

sotos65
16-12-17, 20:30
Πρώτα από όλα δεν είναι δικαιολογία, είναι πρακτική ανάγκη. Γιατί διαφορετικά για παράδειγμα για να πας με ποδήλατο από Σούδα στις Καλύβες (12 χμ, από τα οποία 7 στην Εθνική, ο θεός να την κάνει δηλαδή) από τη Μαλάξα, αντί να κάνεις 25-30 λεπτά, θα χρειαστείς 1,5 ώρα ή και παραπάνω (ανάλογα πόσο σηκώνουν τα πόδια σου την ανηφόρα των 8 χμ στα 450μέτρα) και 15 χιλιόμετρα περισσότερο (και αυτός ο χρόνος θα προστεθεί φυσικά στον συνολικό χρόνο της διαδρομής, αφού μπορεί να πηγαίνεις πολύ μακρύτερα). Ή αντί να πας από Γεωργιούπολη στο Ρέθυμνο από την Εθνική, να πας από τον παλιό δρόμο, καμιά 25 χιλιόμετρα περισσότερο (δηλαδή διπλάσια διαδρομή). Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή; Αν αυτός ήταν ο σκοπός δεν θα είχαμε καθόλου ποδήλατο...

Erebos
16-12-17, 21:25
Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή;

Τότε πήγαινε από το βουνό. Άλλοι στο εξωτερικό κάνουν ταξίδια ολόκληρα για να βρουν βουνά να ανέβουν με το ποδήλατο και εσείς προτιμάτε να παίζετε την ζωή σας κορώνα-γράμματα στην Εθνική παρανομώντας κι από πάνω? Τί λογική είναι αυτή?

Αν μιλάμε για καθημερινό commuting για δουλειά, πάρε μηχανή που μπορεί να κυκλοφορεί ασφαλέστερα στο κατώτατο όριο ταχύτητας.

sotos65
16-12-17, 21:32
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις! Αν θέλω να πάω από το βουνό, θα πάω από το βουνό, δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα! Σημερινή έξοδος στα βουνά και γύρω από αυτή την περιοχή.

https://www.strava.com/activities/1315958223

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι κάθε φορά που θέλω να πάω ανατολικά, θα πρέπει να κάνω κύκλους στα βουνά. Δεν χρησιμοποιώ το ποδήλατο για commuting, μόνο για άσκηση, για απόλαυση της φύσης, για να ξεσκάω, για να βγάζω φωτογραφίες, και καμια φορά και για καλή παρέα...

Παρεμπιπτόντως, γνωρίζεις ακριβώς για τι κομμάτι της δήθεν Εθνικής μιλάω; Δεν είναι δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας, σε άλλες περιοχές αυτά τα κομμάτια θα ήταν απλά επαρχιακοί δρόμοι. Δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας υπάρχουν ελάχιστα χμ στην Κρήτη, στις παρακάμψεις Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και κάποια καινούρια κομμάτια μετά το Ηράκλειο προς Άγιο Νικόλαο (νομίζω ότι εκεί μάλλον έγραψαν τον ποδηλάτη).

tsigarid
17-12-17, 00:03
Πρώτα από όλα δεν είναι δικαιολογία, είναι πρακτική ανάγκη. Γιατί διαφορετικά για παράδειγμα για να πας με ποδήλατο από Σούδα στις Καλύβες (12 χμ, από τα οποία 7 στην Εθνική, ο θεός να την κάνει δηλαδή) από τη Μαλάξα, αντί να κάνεις 25-30 λεπτά, θα χρειαστείς 1,5 ώρα ή και παραπάνω (ανάλογα πόσο σηκώνουν τα πόδια σου την ανηφόρα των 8 χμ στα 450μέτρα) και 15 χιλιόμετρα περισσότερο (και αυτός ο χρόνος θα προστεθεί φυσικά στον συνολικό χρόνο της διαδρομής, αφού μπορεί να πηγαίνεις πολύ μακρύτερα). Ή αντί να πας από Γεωργιούπολη στο Ρέθυμνο από την Εθνική, να πας από τον παλιό δρόμο, καμιά 25 χιλιόμετρα περισσότερο (δηλαδή διπλάσια διαδρομή). Και δεν θέλω να πάω γρήγορα και ξεκούραστα, τι λογική είναι αυτή; Αν αυτός ήταν ο σκοπός δεν θα είχαμε καθόλου ποδήλατο...

Υπάρχει νόμος. Δεν μπορείς να τον παρακάμψεις με καμία δικαιολογία χωρίς να γίνεις παραβάτης. Τόσο απλά.

sotos65
17-12-17, 00:12
Αν η τροχαία με γράψει, θα την αποδεχτώ την παράβαση και θα πληρώσω το πρόστιμο... Αλλά κύκλους στα βουνά δεν θα κάνω επειδή υπάρχει νόμος, χωρίς να έχει προβλεφθεί εναλλακτική και νόμιμη διαδρομή (και εδώ που τα λέμε, και η ίδια η τροχαία εθνική οδών κάνει ότι δεν βλέπει σε αυτά τα κομμάτια, δεκάδες φορές τους έχω συναντήσει στο δρόμο αυτόν, κι τόσοι άλλοι ποδηλάτες που επίσης κυκλοφορούν).

tsigarid
17-12-17, 00:15
Κάτι τέτοιο κάνουν σχεδόν όλοι σε όλους τους τομείς και η χώρα πάει κατά διαόλου. Περνάς και με κόκκινο φαντάζομαι όταν δεν έρχεται αυτοκίνητο;

sotos65
17-12-17, 00:19
Φαντάζομαι εσύ δεν κάνεις καμία παράβαση, ούτε καν υπέρβαση ταχύτητας, ποτέ; Βέβαια στη ΝΥ είναι ίσως πιο σφιχτά τα πράγματα με την αστυνομία, οπότε και δεν σηκώνουν πολλά...

Παρεμπιπτόντως όμως, αυτή η πολύ εύκολη αναφορά στα περί χώρας που πάει κατά διαβόλου, με την παραμικρή αφορμή, με ξεπερνά λίγο! Δηλαδή στις άλλες χώρες, όλοι είναι νόμιμοι, πάντα, και παντού, έτσι;

tsigarid
17-12-17, 01:24
Φαντάζομαι εσύ δεν κάνεις καμία παράβαση, ούτε καν υπέρβαση ταχύτητας, ποτέ; Βέβαια στη ΝΥ είναι ίσως πιο σφιχτά τα πράγματα με την αστυνομία, οπότε και δεν σηκώνουν πολλά...

Παρεμπιπτόντως όμως, αυτή η πολύ εύκολη αναφορά στα περί χώρας που πάει κατά διαβόλου, με την παραμικρή αφορμή, με ξεπερνά λίγο! Δηλαδή στις άλλες χώρες, όλοι είναι νόμιμοι, πάντα, και παντού, έτσι;

Όχι σε όλες τις χώρες, αλλά σε πολλές. Επίσης όχι πάντα και παντού, αλλά η λαμογιά της Ελλάδας είναι παγκόσμια πρωτιά. Αυτό είναι άλλο θέμα όμως. Όταν κάνω ποδήλατο πάντως δεν περνάω με κόκκινο, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο.

sotos65
17-12-17, 01:30
Δεν μου φαίνεται περίεργο, γιατί ούτε εγώ περνάω με κόκκινο (δεν ξέρω μήπως αυτό σου φανεί περίεργο). Επειδή είμαι αναγκαστικά "παραβάτης" στην "Εθνική" [υπάρχει μήπως καμία λογική πρόταση για να μην είμαι; Και λογική δεν είναι βέβαια να πηγαίνω από τα βουνά συνέχεια, ούτε να μην πηγαίνω καθόλου προς τα ανατολικά], δεν σημαίνει ότι έχω τον ΚΟΚ στα σκουπίδια... Και παρεμπιπτόντως, μιας και τα φανάρια βρίσκονται συνήθως στις πόλεις, εκεί έχω συναντήσει και τους περισσότερους κινδύνους (είτε με ποδήλατο, μηχανή ή αυτοκίνητο), μέσα στην πόλη και στην κυκλοφορία, κι όχι στην Εθνική...

ΥΓ. Δεν ξέρω καμία χώρα στην οποία να υπάρχει απόλυτη τήρηση των νόμων πάντως, ίσως μόνο η Σιγκαπούρη μου φαίνεται να είναι πιο κοντά σε αυτό, από όσα έχω διαβάσει (κι αυτό υπό την απειλή τιμωρίας μάλλον).

kerkiss
17-12-17, 09:26
Να πας στην Ολλανδία, στην χώρα χαρά των ποδηλατιστών :p

ipo
17-12-17, 22:01
Ας ορίσουμε πρώτα τις έννοιες: Οδός ταχείας κυκλοφορίας είναι μέρος του δρόμου που ορίζεται από σχετικές πινακίδες (http://www.bestl.gr/Resources/Images/b-14.jpg) και πληροί τις αντίστοιχες προϋποθέσεις (διάζωμα, παράπλευρες οδοί, κλπ). Δεν είναι οποιοδήποτε τμήμα του δρόμου που τα αμάξια κινούνται ή δύνανται να κινηθούν ταχέως. Στην Ελλάδα υπάρχουν λίγοι τέτοιοι δρόμοι. Πολλοί περισσότεροι είναι οι αυτοκινητόδρομοι, που έχουν υψηλότερες προδιαγραφές ασφαλείας και μεγαλύτερα όρια ταχύτητας. Επιπλέον, δεν είναι όλες οι εθνικές οδοί αυτοκινητόδρομοι, ούτε οδοί ταχείας κυκλοφορίες. Για παράδειγμα στην επαρχία, πολλά τμήματα των εθνικών οδών αποτελούνται από απλούς δρόμους, μίας λωρίδας ανά κατεύθυνση, χωρίς νησίδα, που διέρχονται μέσα από χωριά και κινούνται νόμιμα από ποδήλατα μέχρι ζωήλατα οχήματα.

Σαφώς και δεν πρέπει να κινούνται τα ποδήλατα σε αυτοκινητόδρομους και οδούς ταχείας κυκλοφορίας, όπως ορίζει ο ΚΟΚ. Το πρόβλημα που εγείρεται, είναι αν θα κινούνται σε δρόμους που τα αμάξια κινούνται γρήγορα, π.χ. λεωφόρους, περιφερειακούς δρόμους. Δυστυχώς οι εξελίξεις της κοινωνίας είναι πιο γρήγορες από τα έργα οδοποιίας. Όχι τόσο στις εθνικές οδούς, για τις οποίες γίνεται πολύς ντόρος, αλλά περισσότερο για τις αστικές μετακινήσεις. Οι ενδοαστικοί οδικοί άξονες είναι σχεδιασμένοι για πολύ μικρότερη ροή αυτοκινήτων σε σχέση με αυτή που υπάρχει τις καθημερινές. Πρακτικά λειτουργούν σωστά μόνο τις Κυριακές, αργά το βράδυ, μέχρι τα ξημερώματα και τις αργίες. Επιπλέον δεν υπάρχουν επαρκείς υποδομές για να υποκαταστήσουν τη μετακίνηση με αυτοκίνητο, με εκείνη με ποδήλατο, ώστε να αποσυμφορηθούν οι δρόμοι.

Έτσι και ως οδηγοί αυτοκινήτων συμμετέχουμε στην κυκλοφοριακή συμφόρηση και ως ποδηλάτες κινδυνεύουμε, με το μην έχουμε σωστούς ποδηλατόδρομους που να εξυπηρετούν τις καθημερινές μετακινήσεις.

Ως ποδηλάτης, εννοείται ότι δεν μπαίνω σε αυτοκινητόδρομο ή οδό ταχείας κυκλοφορίας (έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τέτοια στην περιοχή μου), αλλά δυστυχώς αναγκάζομαι να επιλέξω κεντρικούς δρόμους για να φθάσω στον προορισμό σε λογικό χρόνο. Κηφισίας, Κατεχάκη, Αλεξάνδρας, είχαν γίνει κάποτε συνήθεια. Αν επιλέξεις να πηγαίνεις συνεχώς από στενά, πάλι κινδυνεύεις από εκείνους που παραβιάζουν τα STOP, ξεπαρκάρουν ή ανοίγουν πόρτες χωρίς να σε υπολογίζουν, προσπαθούν να σε προσπεράσουν σε μέρος που δε χωράει αμάξι και ποδήλατο ταυτόχρονα και σίγουρα αυξάνεις κατά τουλάχιστον 30% το χρόνο μετακίνησης.

Φανερός Πράκτωρ
17-12-17, 23:06
Καλά ρε τρελέ, πήγες Κατεχάκη με το ποδήλατο;;;
Αυτό είναι στα όρια της αυτοκτονίας :p

sdikr
17-12-17, 23:08
Καλά ρε τρελέ, πήγες Κατεχάκη με το ποδήλατο;;;
Αυτό είναι στα όρια της αυτοκτονίας :p

Είναι προσεχτικός με τους άλλους χρήστες της όδου, δεν τους χτυπάει :p

tsigarid
17-12-17, 23:16
Καλά ρε τρελέ, πήγες Κατεχάκη με το ποδήλατο;;;
Αυτό είναι στα όρια της αυτοκτονίας :p

Εγώ σε όλη τη 2α-3η λυκείου πήγαινα σχολείο με το ποδήλατο, περνώντας Αλεξάνδρας και Κηφισίας, τι λέμε τώρα... :clap:

ipo
17-12-17, 23:27
Καλά ρε τρελέ, πήγες Κατεχάκη με το ποδήλατο;;;
Αυτό είναι στα όρια της αυτοκτονίας :p
Δυστυχώς είναι επικίνδυνο, επειδή οι οδηγοί παραβιάζουν τα όρια ταχύτητας στον περιφερειακό. Δυστυχώς κάποιοι οδηγοί αυτοκινήτων εκλαμβάνουν τα όρια ταχύτητας σαν ελάχιστα και όχι σαν μέγιστα. Το ανέβασμα το απέφευγα, διότι κινείται αργά το ποδήλατο στην ανηφόρα και είναι η είσοδος της Περιφερειακής Υμηττού που πολλοί παραβιάζουν το όριο ταχύτητας κατά πολύ. Το κατέβασμα όμως το έκανα κανονικά, με sprint, ώστε να μην έχω μεγάλη διαφορά ταχύτητας με τα αμάξια. Η άλλη επιλογή θα ήταν να πάω από Βουλιαγμένης και Βασιλίσσης Σοφίας, που είναι πάλι κεντρικοί δρόμοι. Αν έμπαινα από τα στενά της Δάφνης και των Αμπελοκήπων θα έκανα πολύ περισσότερη ώρα.

Φανερός Πράκτωρ
17-12-17, 23:41
Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι έμπαινες από πανεπιστημιούπολη (που και εκεί είναι επικίνδυνα αλλά λιγότερο) και πήγαινες προς παραλία.

Το πανεπιστημιούπολη-μεσογείων και ανάποδα είναι ουσιαστικά απαγορευτικό & τρελό...

ipo
17-12-17, 23:49
Το πανεπιστημιούπολη-μεσογείων και ανάποδα είναι ουσιαστικά απαγορευτικό & τρελό...
Αυτό έκανα. Από Ηλιούπολη έπαιρνα όλον τον περιφερειακό (και την ανηφόρα κλίσης 15%) και κατόπιν την Κηφισίας. Το αντίστροφο το έκανα από συνήθως από Κηφισίας-Βασιλίσσης Σοφίας-Βουλιαγμένης, διότι στην ανηφόρα του περιφερειακού μετά την Πολυτεχνούπολη τα αμάξια κινούνται με 90-120 km/h και ξαφνικά εκεί που είσαι στην ανηφόρα δεξιά λωρίδα με το ποδήλατο, πρέπει να βρεθείς στη μεσαία από τις 5 λωρίδες, διότι οι δύο δεξιές είναι η είσοδος της Περιφερειακής Υμηττού. Ε, το να είσαι με 25 km/h στο μέσον του δρόμου και να κινούνται τα αμάξια δεξιά και αριστερά σου με 100 km/h είναι επικίνδυνο, οπότε το έκανα ελάχιστες φορές. Στο κατέβασμα που κινείσαι με 50 km/h είσαι πιο ασφαλής.

Το κακό είχε παραγίνει με το τρέξιμο σε εκείνο το σημείο και το καλοκαίρι που πέρασε υπήρχε σχεδόν καθημερινά μπλόκο της τροχαίας, που έγραφε όποιον περνούσε κατά πολύ το όριο των 70 km/h. Αν τηρούνταν από όλους το όριο των 50-60-70 km/h (αλλάζει σε κάποια σημεία), θα μπορούσαν να κινούνται κάπως πιο άνετα τα ποδήλατα κι εκεί.

Φανερός Πράκτωρ
18-12-17, 00:16
Αυτό έκανα. Από Ηλιούπολη έπαιρνα όλον τον περιφερειακό (και την ανηφόρα κλίσης 15%) και κατόπιν την Κηφισίας. Το αντίστροφο το έκανα από συνήθως από Κηφισίας-Βασιλίσσης Σοφίας-Βουλιαγμένης, διότι στην ανηφόρα του περιφερειακού μετά την Πολυτεχνούπολη τα αμάξια κινούνται με 90-120 km/h και ξαφνικά εκεί που είσαι στην ανηφόρα δεξιά λωρίδα με το ποδήλατο, πρέπει να βρεθείς στη μεσαία από τις 5 λωρίδες, διότι οι δύο δεξιές είναι η είσοδος της Περιφερειακής Υμηττού. Ε, το να είσαι με 25 km/h στο μέσον του δρόμου και να κινούνται τα αμάξια δεξιά και αριστερά σου με 100 km/h είναι επικίνδυνο, οπότε το έκανα ελάχιστες φορές.

189508

:mrgreen:

frap
18-12-17, 03:13
Το κατέβασμα όμως το έκανα κανονικά, με sprint, ώστε να μην έχω μεγάλη διαφορά ταχύτητας με τα αμάξια. Η άλλη επιλογή θα ήταν να πάω από Βουλιαγμένης και Βασιλίσσης Σοφίας, που είναι πάλι κεντρικοί δρόμοι. Αν έμπαινα από τα στενά της Δάφνης και των Αμπελοκήπων θα έκανα πολύ περισσότερη ώρα.Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο δρόμο, το πρόβλημα σε οποιοδήποτε "κατέβασμα" με το ποδήλατο δεν είναι στην ικανότητά σου να αναπτύξεις παραπλήσια ταχύτητα με τα αυτοκίνητα, αλλά στο να την ελαττώσεις το ίδιο εύκολα με αυτά...

vamvakoolas
18-12-17, 10:59
[οφ τοπικ] παιδια ο ποδηλατης που "εφαγε" το προστιμο ισχυριζεται οτι ηταν αθλητης και οτι αναγκαστικα βγαινει εθνικη οδο για να καλυψει χλμ. Σε αυτο εχει δικιο. Επειδη ομως ο νομοθετης το προβλεψε θα επρεπε να εχει συνοδεια ιχ οχι μονο αυτος οπως και ολοι μας. Ακομα και στην Αθηνα η Λεωφ Συγγρου απαγορευεται για ποδηλατες (κλειστος αυτοκινητοδρομος θεωρειται απο νομαρχια) αλλα η τροχαια κανει τα στραβα ματια, κανονικα επρεπε ολοι μας να πηγαινουμε απο Θησεως. Ολα τα αλλα ειναι συζητηση για να εχουμε να εκφραζουμε την αποψη μας. Προσωπικα εχω φαει προστιμο στο Βελγιο γιατι για 300 μετρα δεν ειχα συνοδεια ιχ και απλως βγηκα σε ενα δρομακι που δεν ειχε συμανση για ποδηλατο. Πληρωσα και εμαθα [/οφ τοπικ]

κανενα ποδηλατικο τζακετ εστω απο ιντερνετ εχετε να προτινετε φθηνο σχετικα; εχω ενα, τελειο στη βροχη αλλα στο κρυο...τσιγαροχαρτο :down:

Φανερός Πράκτωρ
18-12-17, 11:13
κανενα ποδηλατικο τζακετ εστω απο ιντερνετ εχετε να προτινετε φθηνο σχετικα; εχω ενα, τελειο στη βροχη αλλα στο κρυο...τσιγαροχαρτο :down:

https://www.startfitness.co.uk/cycle/bike-wear/jackets.html?manufacturer=3550%2C17

Εγώ από εδώ παίρνω. Τα χοντρά μου είναι Craft, τα υπόλοιπα (& περισσότερα) Scott.
Χαρούμενος και από τις 2 μάρκες αλλά περιμένω να τα πάρω με εκπτώσεις 60% με 80% που βάζει το συγκεκριμένο μαγαζί σε αυτές τις μάρκες.

- - - Updated - - -

αν θες να πάρεις τώρα και αυτό που θες, θα το πληρώσεις δυστυχώς...

tsigarid
18-12-17, 21:24
Έχετε uniqlo (https://www.uniqlo.com/us/en/men/innerwear) στην περιοχή σας; Αν ναι, ένα επιπλέον layer κάτω από τα ρούχα και τέρμα το κρύο.

ipo
18-12-17, 22:33
Από Startfitness έχω πάρει δύο Scott winter jackets και τα έχω 5 χρόνια. Πολύ ευχαριστημένος και από τα δύο. Βέβαια θεωρώ καλύτερη μάρκα τη Gore, αλλά είναι πιο ακριβή.

Η Συγγρού είναι λεωφόρος. Δεν έχει καν σήμανση οδού ταχείας κυκλοφορίας. Μάλιστα πριν από κάμποσα χρόνια διάβαζα κάπου περίπτωση ενός τύπου που κινούνταν στη Συγγρού με 80 km/h, έγινε τροχαίο ατύχημα και του αποδόθηκε μερική ευθύνη, επειδή ο δρόμος είναι σχεδιασμένος για ταχύτητες μέχρι 70 km/h βάσει του ΚΟΚ κι ας υπήρχε πινακίδα που έγραφε όριο 90 km/h (όπως γράφει και τώρα). Θεωρήθηκε από το δικαστήριο λάθος του φορέα (νομίζω του ΥΠΕΧΩΔΕ) που είχε βάλει τέτοια πινακίδα και παρόλα αυτά αποδόθηκε στον οδηγό μερική ευθύνη. Εξωφρενικό, αλλά αληθινό. Δυστυχώς δε θυμάμαι πού το είχα διαβάσει για να δώσω παραπομπή.

Πάντως δεν μπορεί να βεβαιώσει κλήση κανένας τροχονόμος, αν ο δρόμος δε φέρει σήμανση που να απαγορεύει τα ποδήλατα, π.χ. σήμανση αυτοκινητοδρόμου, οδού ταχείας κυκλοφορίας, συγκεκριμένη σήμανση απαγόρευσης ποδηλάτων ή γενικά τροχοφόρων, πεζόδρομου, κλπ. Τώρα το αν κινδυνεύεις στη Λεωφόρο Συγγρού με το ποδήλατο, όπου είχε σκοτωθεί πριν από μερικά χρόνια ένας ποδηλάτης που είχε γυρίσει όλον τον κόσμο, μέχρι και εμπόλεμες ζώνες, είναι άλλη ιστορία.

vamvakoolas
19-12-17, 10:31
Φανερός Πράκτωρ εισαι ο 3 ος που μου λεει για συγκεκριμμενες μαρκες ιδιως για craft αρα θα το τολμησω

Για Συγγρου δε θα συνεχισω εχουν ηδη γραφτει απειρα σχολια στο ιντερνετ για εμας τους ποδηλατες θελει προσοχη και παντα δεξια
https://www.podilates.gr/forum/metakinisi-stin-poli/anapoda-stin-syggroy?page=1
http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=11001

Erebos
19-12-17, 17:18
https://www.youtube.com/watch?v=m6V_ZxNiSzU

Δεν το ποστάρω για να flamάρω. Απλά για να βλέπουμε τα λάθη κάποιων και να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Φανερός Πράκτωρ
21-12-17, 00:09
Βαμβακούλα, θες να κάνεις οικονομία στα jersey αλλά είσαι φραγκοφονιάς...
Πουλάς ποδήλατο 5 χρόνων (carbon...), χρησιμοποιημένο στα 1300 euros
http://www.cyclist-friends.gr/topic/45636-cervelo-s2-2013-size-58-προσφορα/#entry1031136

ενώ το πλαίσιο καινούργιο σήμερα κάνει 1600
https://www.bike24.com/p2203899.html

δικαίωμά σου βέβαια αλλά αυτό είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα την προβληματικής αγοράς μεταχειρισμένων της Ελλάδας.

vamvakoolas
21-12-17, 10:28
Βαμβακούλα, θες να κάνεις οικονομία στα jersey αλλά είσαι φραγκοφονιάς...
Πουλάς ποδήλατο 5 χρόνων (carbon...), χρησιμοποιημένο στα 1300 euros
http://www.cyclist-friends.gr/topic/45636-cervelo-s2-2013-size-58-προσφορα/#entry1031136

ενώ το πλαίσιο καινούργιο σήμερα κάνει 1600
https://www.bike24.com/p2203899.html

δικαίωμά σου βέβαια αλλά αυτό είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα την προβληματικής αγοράς μεταχειρισμένων της Ελλάδας.
[οφ τοπικ] οτι ναναι, το ποδηλατο που πουλαω εχει ποιο ακριβους τροχους, λαιμο τιμονι κοκ [/οφ τοπικ]

διακρινω μια χολη... αλλα περαστικα και καλα χριστουγεννα:ontopic:

Φανερός Πράκτωρ
21-12-17, 12:17
[οφ τοπικ] οτι ναναι, το ποδηλατο που πουλαω εχει ποιο ακριβους τροχους, λαιμο τιμονι κοκ [/οφ τοπικ]

διακρινω μια χολη... αλλα περαστικα και καλα χριστουγεννα:ontopic:

Κοίτα, το ποδήλατο το πουλάς πανάκριβα. Κατά τη γνώμη μου η τιμή είναι στα όρια της "κλοπής".
Είναι "δικαίωμά" σου να ζητάς όσα θες (αν και υπάρχουν και όρια και σε αυτό) και προφανώς δικαίωμά μας να κάνουμε μια κριτική σε ένα σωστό section ενός forum. Στην τελική συζήτηση είναι για ένα δημόσια προσφερόμενο προϊόν.

Πουλάς ένα ποδήλατο 5 χρόνων (και μοντέλο 5 χρόνων παλιό) με κάμποσες δεκάδες χιλιάδες χλμ λογικά στην πλάτη του, με καταπονήσεις και προφανώς χωρίς εγγύηση. Κανονικά η τιμή ενός τέτοιου θα έπρεπε να είναι κάτω από το 50% ενός καινούργιου (μοντέλο του 2013 όχι του 2017 όπως αυτό που σου έδειξα). Ίσως και κάτω από 40% της τωρινής τιμής του (ακόμα και με τους "καλούς" τροχούς...)

Απλά πονάω αυτόν που πήγε να το αγοράσει αλλά και θα το αγοράσει σε αυτή την τιμή :p

vamvakoolas
21-12-17, 12:47
Κοίτα, το ποδήλατο το πουλάς πανάκριβα. Κατά τη γνώμη μου η τιμή είναι στα όρια της "κλοπής".
Είναι "δικαίωμά" σου να ζητάς όσα θες (αν και υπάρχουν και όρια και σε αυτό) και προφανώς δικαίωμά μας να κάνουμε μια κριτική σε ένα σωστό section ενός forum. Στην τελική συζήτηση είναι για ένα δημόσια προσφερόμενο προϊόν.

Πουλάς ένα ποδήλατο 5 χρόνων (και μοντέλο 5 χρόνων παλιό) με κάμποσες δεκάδες χιλιάδες χλμ λογικά στην πλάτη του, με καταπονήσεις και προφανώς χωρίς εγγύηση. Κανονικά η τιμή ενός τέτοιου θα έπρεπε να είναι κάτω από το 50% ενός καινούργιου (μοντέλο του 2013 όχι του 2017 όπως αυτό που σου έδειξα). Ίσως και κάτω από 40% της τωρινής τιμής του (ακόμα και με τους "καλούς" τροχούς...)

Απλά πονάω αυτόν που πήγε να το αγοράσει αλλά και θα το αγοράσει σε αυτή την τιμή :p

ξαναγραφω περι χολης μιας και [επιχειρηματα ον] τα συγκεκριμμενα εχουν εγγυηση εφορου ζωης για πλαισιο πιρουνι, το ποδηλατο εχει ουτε 1000 χλμ (μαλιστα σε ανταλλατκικα ακομα ειναι εμφανεστατα τα πλαστικα καλλυματα!), και δεν ειναι μονο οι "καλοι" τροχοι που αναφερονται ως αναβαθμιση[/επιχειρηματα οφ]

Επισης μιας και κανω ποδηλατο αρκετα (δεν ανακαλυψα τη ποδηλασια στα 30 ή 35 ή 40 :whistle:), εχω αρκετα ποδηλατα και το συγκεκριμμενο ειναι αθικτο σε μια αποθηκη. Τελος δεν εχω αρνηθει ουτε ανταλλαγες ουτε να δωσω το ποδηλατο με βασικα ανταλλακτικα και με διαφορετικη χαμηλοτερη τιμη.

Παντως οπως εγραψα και σε μερικους καλυτερα να το αφησω αραγμενο στην αποθηκη παρα να το σκοτωσω...(προσφορες τυπου 500/700 ευρ)

slalom
21-12-17, 13:12
Σοβαρα τωρα, τσακωνεστε εδω για αγγελια απο αλλο forum?
Πειτε τα σε εκεινο

ardi21
21-12-17, 16:41
Eπειδη το μπροστα φως εχει χαλασει και παρολο που το πισω ειναι αρκετα καλο, λεω να το ανανεωσω και αυτο και να πάρω αυτο (https://www.cyclist.gr/el/fota-anaklastika/43331-BONTRAGER-SET-ME-EMPROSUIO-KAI-OPISUIO-FVW-ION100-FLARERCITY-008010.html) το σετ.

Εχω διαβασει ικανοποιητικα σχολια, ειναι μικρα, αρκετα δυνατα και επαναφορτιζομενα. Βεβαια το τελευταια ειναι και πλεονεκτημα και μειονεκτημα. Γιατι οταν και αν εξασθενισει η μπαταρια τους, πανε για πεταμα.

Επισης το μπροστα φως, απ'οτι ειδα, βγαζει σχετικα ικανοποιητικη δεσμη ετσι ωστε να βλεπεις, ως ενα βαθμο, και οχι να σε βλεπουν μονο.
189636

Κοιτουσα και για τα απλα που παιρνουν CR2032 μπαταριες αλλα δεν ξερω ποσο θα διαρκουν στην πραγματικοτητα. Γιατι αν ειναι να δινεις 2.5 ευρω καθε τοσο για να τις αλλαζεις (παιρνει 2 το καθενα) θα πληρωσεις 3πλα τα φωτα που μπορει να κανουν 15-20 ευρω το σετ. Δεν ξερω αν το σκεφτομαι σωστα.

Φανερός Πράκτωρ
21-12-17, 17:32
Εγώ θα έλεγα να πάρεις μια κινέζικη απομίμηση του παρακάτω (κοντά στο 5ευρω):
https://www.amazon.co.uk/Smart-Lunar-R2-Rear-Light/dp/B00452O6LI
Έχω 1-2 τέτοια και είναι δυνατά.

Για μπροστά μπορείς να πάρεις τον μικρότερο δυνατό φακό (σε μέγεθος) με cree t6 led που παίρνει μια 18600 επαναφορτιζόμενη μπαταρία.
Θα κάνει κοντά στα 5 ευρώ με μεταφορικά. Η μπαταρία λογικά πιο πάνω αν πάρεις μια ποιοτική. Οι panasonic είναι καλές.

Το σύνολο δεν θα πάει λογικά πάνω από 20-25 ευρώ και θα έχεις φώτα για να βλέπεις, όχι μόνο να σε βλέπουν.
Τώρα πως συγκρίνωνται με αυτά της Bontrager, ειδικά με το πίσω που μάλλον είναι καλό, θα σε γελάσω.

Αλλά αμφιβάλω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα παραπάνω

ardi21
21-12-17, 17:40
Βασικα ο σκοπος μου ειναι να παρω οσο το δυνατον πιο μικρα, δυνατα και επαναφορτιζομενα. Γι'αυτο ειπα να κανω συνολικα την αλλαγη σε αυτα. Αλλιως δινω 10 ευρω για ενα μπροστινο και τελος, αφου πισω εχω.

Δεν με απασχολει τοσο να βλεπω και ουτε ειναι αυτος ο λογος που τα επελεξα. Απλα το σημειωσα γιατι ειδα πως το μπροστινο βγαζει συμπαθητικο φως. Ειναι ενα συν δηλαδη. Ξερω οτι υπαρχουν πολυ πολυ φθηνοτερες λυσεις :p

Αν ξερει καποιος κινεζικα, αντιστοιχα των bontrager που εχω δειξει, με καλα σχολια να μου πει. Γιατι 60 ευρω δεν ειναι και λιγα.

Φανερός Πράκτωρ
21-12-17, 17:48
Όχι εγώ δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Αυτό που έλεγα είναι κάτι σαν το παρακάτω.
https://www.ebay.de/itm/2PC-7000LM-Taktisch-Q5-14500-AA-Zoombaren-3-Modi-Flashlgiht-Outdoor-Taschenlampe/162421812017?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D49133%26meid%3Daf8963d9004c4ff294b55d1ae0ef2aa3%26p id%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D331735239435&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Το οποίο είναι πολύ καλύτερο από αυτά που πουλάνε τα μαγαζιά για 20-30 ευρώ (ή και παραπάνω).
Θα σε βλέπουν και αν το βάλεις σε strobe θα σε καταριούνται αλλά δεν είναι τόσο μικρό.

ardi21
21-12-17, 17:58
Ναι υπαρχουν λυσεις για πολυ δυνατα και αξιοπιστα κινεζικα φωτα που κανουν την νυχτα μερα. Θυμαμαι απο τοτε που εψαχνα φωτα βουνου. Αλλα δεν ειμαι σε φαση να βαλω κανενα γομαρακι πανω στο bike.

@ ADSLgr.com All rights reserved.