PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχεται το τέλος για τα WM 6.x?



s_samaras
09-06-11, 00:22
Η Microsoft απέστειλε μήνυμα προς όλους τους χρήστες των WM 6.x πως σταματά την χρήση του MarketPlace και του MyPhone μέσα στο καλοκαίρι. Αυτό πιστεύω πως θα έχει σαν συνέπεια την άμεση απαξίωση αυτού του λειτουργικού και μαζί του, τις αντίστοιχες συσκευές που τρέχουν αυτό το λειτουργικό. Σίγουρα στο άμεσο μέλλον, πιστεύω, πως θα ανακοινωθεί και η διακοπή υποστήριξης, όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε με τα λειτουργικά των PC. Δεν θέλω να πιστέψω πως κάνει την κίνηση αυτή για να προωθήσει τα WM7, μετά την συνεργασία της με την Nokia, και τις χαμηλές όπως αναφέρονται πωλήσεις. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο το θεωρώ απαράδεκτο. Αντί για αυτό θα έπρεπε να κάνει το νέο της λειτουργικό πιο φιλικό στον χρήστη και πιο ανοιχτό στο προγραμματισμό καθώς και να υποστηρίζει μεγάλες αναλύσεις και διαστάσεις οθόνης, οι οποίες πλέον έχουν γίνει μόδα, θα έλεγα.

pan24
09-06-11, 20:53
εχει ανακοινωσει ηδη οτι σταματαει την υποστηριξη τους

vasim
09-06-11, 22:42
Και λοιπόν; Κάποια στιγμή δε θα γινόταν αυτό;

Εγώ με το omnia ii που έχω δεν με νοιάζει αν θα το σταματήσει γιατί τις βασικές εργασίες που θέλω να κάνω τις κάνω και με αυτό που έχει.

Απο καιρό πάντως είχαν "πεθάνει" οι αναβαθμίσεις..

Tiven
11-06-11, 13:37
Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο το θεωρώ απαράδεκτο. Αντί για αυτό θα έπρεπε να κάνει το νέο της λειτουργικό πιο φιλικό στον χρήστη και πιο ανοιχτό στο προγραμματισμό καθώς και να υποστηρίζει μεγάλες αναλύσεις και διαστάσεις οθόνης, οι οποίες πλέον έχουν γίνει μόδα, θα έλεγα.

Πόσο πιο φιλικό;


Επίσης, τι εννοείς πιο ανοιχτό στον προγραμματισμό;

sv2evs
11-06-11, 14:22
Και λοιπόν; Κάποια στιγμή δε θα γινόταν αυτό;

Εγώ με το omnia ii που έχω δεν με νοιάζει αν θα το σταματήσει γιατί τις βασικές εργασίες που θέλω να κάνω τις κάνω και με αυτό που έχει.

Απο καιρό πάντως είχαν "πεθάνει" οι αναβαθμίσεις..

Συμφωνώ....και δεν θυμάμε κανένα marketplace των 6.χχ να λειτουργεί και να περιέχει εφαρμογές !!! :down:

Hackerman
11-06-11, 17:27
Συμφωνώ....και δεν θυμάμε κανένα marketplace των 6.χχ να λειτουργεί και να περιέχει εφαρμογές !!! :down:

Μια χαρά δούλευε το Marketplace για τα 6.5, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση. Ποια συσκευή είχες; Είχες περάσει custom rom;

Μου έστειλαν και έμενα e-mail ότι σταματάει η παροχή της υπηρεσίας MyPhone. Περισσότερα εδώ (http://www.microsoft.com/windowsphone/myphoneshutdown/MyPhoneArticle-EL.htm)

sv2evs
12-06-11, 10:52
Είχα και έχω το Samsung Omnia Pro...το market place είχε και έχει ελάχιστες εφαρμογές...αυτό εννοώ ότι "λειτουργούσε"...καμία σχέση με android/apple market.

Hackerman
12-06-11, 11:16
Σε αυτό, ναι, έχεις απόλυτο δίκιο.

dhead
09-09-11, 15:52
βασικα κλεινει το myphone και δεν σταματαει η υποστηριξη για τα windows mobile 6

mkaragia
13-09-11, 18:06
Το codebase των WM6 ούτως ή άλλως αντικαταστάθηκε με εντελώς νέο codebase στα Windows Phone. Εξού και η έλλειψη συμβατότητας. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα.
Για κάποιο περίεργο λόγο, στην αρχή η Microsoft είχε δηλώσει ότι θα κρατήσει την σειρά Windows Mobile για πιο "επαγγελματικές" εφαρμογές και την σειρά Windows Phone για πιο consumer oriented. Ευτυχώς λίγο αργότερα κούνησαν το κεφάλι τους και τους πέρασε. Το motto "Windows Phone: A smart choice for business" κυριαρχούσε στο WPC 2011 φέτος:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.