PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγιστος αριθμος συνδεσεις χρηστων ταυτοχρονα σε Speedtouch ST 585v6



djpar
09-06-11, 14:58
Παιδια μια απορια,ποσους χρηστες ταυτοχρονα μπορω να συνδεσω στο μοντεμ.Εχει 4 Ethernet,μπορω πχ να εχω 4 συσκευες ethernet παραλληλα ανοιχτες και να μπαινω και με κινητα-laptop κτλ μεσω wifi ιντερνετ κανονικα απο το μοντεμ.Εψαξα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι.

Seitman
10-06-11, 08:47
Μέχρι 4 καλωδιωμένους στις ethernet (προφανώς) και θεωρητικά μέχρι 255 στο wifi σύμφωνα με αυτό το άρθρο (http://compnetworking.about.com/od/wirelessfaqs/f/howmanydevices.htm)

djpar
10-06-11, 10:54
ευχαριστο,παντος οταν μπαινουν καινουργιες συσκευες χτυπανε οι ip μεταξυ τους και ετσι εχω αλλαξει τις 2 ethernet και τις εχω βαλει μακρια απο το 70(η πρωτη ip δινετε στο 64 απο μονο του).Γενικα το μοντεμ δεν καλει ωραια μεταχειρισει τον ip γιατι και στα wifi εχει τυχη να χτυπανε μεταξυ τους.

Seitman
10-06-11, 11:02
Κάτι δεν κάνεις καλά. Ή θα τα έχεις όλα να παίρνουν αυτόματα ΙΡ ή όλα με το χέρι.

djpar
10-06-11, 12:06
ολα αυτοματα παιρνουν εκτος απο 2 ethernet που τις καρφωνο εγω επειδη εχω ανοιξει και Port σε αυτες τις ip τπ

nnn
10-06-11, 12:15
Αν έχεις βάλει 2 static δες αν σου δίνει επιλογή να τις εξαιρέσεις από το DHCP ή να τις αντιστοιχίσεις σε static route, γιατί μπορεί να τρώει κόλλημα το DHCP και να πηγαίνει να τις κάνει assign 2 φορές.

djpar
10-06-11, 14:22
κοιτα τι γινετε,στο PC εχει επιλογη να την κανω static και ετσι μεσα απο τα windows το εχω auto αλλα στο μοντεμ το δηλωνω static,στο ps3 ομως εχω βαλει μεσα απο το ps3 manual ολα και εκει κολλαει το θεμα γιατι στο μοντεμ λεει static αλλα δεν υπαρχει η επιλογη να το απενεργοποιησω .Κατα τα αλλα δεν ξερω καν που ειναι αυτες οι επιλογες που ειπες τπ το θεμα το εφτιαξα για να μαθω ποσα pc μπορουν να συνδεονται ταυτοχρονα σε ενα απλο μοντεμ.Τελος αν βαλω hub/switch ετσι μου το ειπαν μπορω της 4 ethernet να της κανω παραπανω πχ 8?

ΥΓ.

Interface - LocalNetwork
Interface Information
Interface Group: lan
TCP/IP Configuration
Auto-IP Enabled: Δεν το εχω επιλεξει
Use DHCP Server:Το εχω επιλεξει

μηπως να βαλω και auto ip on?

nnn
10-06-11, 14:56
Για δοκίμασε το με on.

Γενικά τα SOHO routers αντέχουν μέχρι καμιά 20αριά clients, ανάλογα με την RAM και την Cpu που έχει το κάθε router, το θεωρητικό μέγιστο είναι 253 ή 254 (δεν το θυμάμαι ακριβώς).

nikolas17
10-06-11, 16:13
Μέχρι 4 καλωδιωμένους στις ethernet (προφανώς) και θεωρητικά μέχρι 255 στο wifi σύμφωνα με αυτό το άρθρο (http://compnetworking.about.com/od/wirelessfaqs/f/howmanydevices.htm)

Γιατί προφανώς?

Μπορείς να βάλεις κι ένα 16ρι switch από πίσω :p

grgz
10-06-11, 22:43
Γενικά τα SOHO routers αντέχουν μέχρι καμιά 20αριά clients, ανάλογα με την RAM και την Cpu που έχει το κάθε router

Αυτό ακριβώς.

ifaigios
10-06-11, 23:13
Απλά οι static που βάζεις πρέπει να είναι πάντα έξω από το DHCP Pool. Δηλαδή αν το pool σου είναι 192.168.1.[64-253], να φροντίζεις οι static που βάζεις να είναι από 192.168.1.1 έως 192.168.1.63

Και το Auto-IP άσ' το off.

djpar
11-06-11, 13:07
αχα χιλια ευχαριστο

djpar
11-06-11, 23:55
Ρε παιδια μια αλλη ερωτηση,οταν στο σπιτι χρησιμοποιητε ενα αλλο laptop φιλικο ειναι σχεδον σιγουρο οτι το μοντεμ θα κανει ρεσταρτ ειτε στην 1η ειτε στην 1000στη φορα που θα συνδεθει και οχι την ιδια στιγμη αλλα μετα απο 10 λεπτα χρησης του ιντερνετ απο αυτο το λαπτοπ.Τι του εβαλα αλλη ip τι το αφησα να παρει οτι ip θελει τιποτα...τι λετε να φταιει?

ifaigios
12-06-11, 03:53
Είναι σύνηθες πρόβλημα των SpeedTouch αυτό, δοκίμασε κάνα firmware upgrade.

djpar
12-06-11, 09:33
μακριαααα,με firmware update απεκτησα error και restart απο μονο του! μακρια,η βασικη εκδοση και τελος.
ευχαριστο ξανα παντος,αλλα θα το αφησω ετσι αυτο

djpar
21-06-11, 11:41
μια αλλη ασχετη ερωτηση ρε παιδια,επειδη τωρα εχω προβλημα με ενα παιχνιδι το Battlefield Bad Company 2 και ενω εχω ανοιξει ολες τις πορτ παλι με πεταει καποιες φορες,αλλοι μου λενε οτι φταιει η EA αλλοι οτι να το βαλω DMZ το θεμα ειναι οτι στο speedtouch δεν μπορω να βαλω dmz και να δουλεψει με το Ps3 και ετσι ανοιγω συνεχεια πορτ.Δεν υπαρχει τροπος να ανοιξω ολες τις πορτ πχ αν βαλω TCP/UDP απο 0 εως ποσο παει?

nnn
21-06-11, 11:45
Γιατί να το κάνεις αυτό ?
Το να σε πετάει μπορεί να είναι απλά θέμα του server.

Seitman
21-06-11, 11:48
Δε χρειάζεται να ανοίξεις όλες τις πόρτες. Ενεργοποίησε απλά το UPnP στα windows.

cmaniac
21-06-11, 12:38
μακριαααα,με firmware update απεκτησα error και restart απο μονο του! μακρια,η βασικη εκδοση και τελος.
ευχαριστο ξανα παντος,αλλα θα το αφησω ετσι αυτο

Ποιά έκδοση είχες, ποιά έκδοση έβαλες και τί είδους error και restart σου έκανε;

djpar
21-06-11, 13:30
λοιπον το παιζω σε ps3 ανοιξα οτι πορτ ηθελε και οτι πορτ ελεγαν τυχαια στο ιντερνετ εχω upnp enable και στο ps3 και στο μοντεμ αλλα και παλι μετα απο 20 λεπτα με πεταει στο κεντρικο μενου του παιχνιδιου αλλα ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο psn και κανονικα ξαναπαταω να μπω και μπαινω,η μονη λυση λενε αρκετοι ειναι να βαλω dmz μα το speedtouch κολλαει οταν πας να βαλεις public ip στο ps3 και δεν εχω ιντερνετ μετα...εχω τρελαθει γιατι μονο σε αυτο το παιχνιδι το κανει αυτο.
Τελος τωρα θα κουμπωσω ενα belkin που εχει dmz αν παιξει τοτε για σου speedtouch αν οχι τοτε φταιει η ΕΑ

djpar
21-06-11, 15:51
λοιπον ρε παιδια...δεν μπορω αλλο ....την τεχνολογια μου μεσα λοιπον,το belkin επειδη ηξερα οτι ειχε γενικα ενα θεμα το εχω ως backup γενικα για να δω τι παιζει,το θεμα ειναι οτι το μοντεμ ενω επαιξα φουλ το παιχνιδι χωρις κανενα προβλημα μιας και εβαλα το ps3 σε dmz τελικα μετα απο λιγη ωρα που καθομουν στο pc τσουπ dsl down και εχασε κανα mbps απο ταχυτητα το θεμα ειναι οτι γενικα το μοντεμ κλειδωνει αρκετα ποιο πανω απο το speedtouch και γενικα εχει αποσυνδεσεις αρα ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ πρεπει να γυρισω στο speedtouch οπως φαινεται απλα πεστε μου μπορω να ανοιξω ολες τι πορτ το ιδιο πραγμα δεν ειναι με το να βαζω το ps3 σε dmz και αν ναι μπορω να ανοιξω πορτ απο 1 εως (ποσο παει?)?

djpar
21-06-11, 20:24
τελικα ενω το firewall ειναι disable δεν ειναι εντελως 1)το intrusion detection ειναι ανοιχτο 2) το SPI ειναι επισης ανοιχτο,αυτα τα δυο με εδειχναν απο το παιχνιδι...τελος καλο ολα καλα λοιπον με αρκετες αλλαγες και πειραματα μεσω telnet

@ ADSLgr.com All rights reserved.