PDA

Επιστροφή στο Forum : Με την αναβάθμιση ο τοίχος χάλασε!!!!!



Jercieblue
09-10-06, 15:20
Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους αγαπητούς συνομιλητές και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό…

DSL 512 γραμμή από ΟΤΕ , 4ΝΕΤ ISP.

Είμαι και εγώ ένας από τους τυχερούς που αναβαθμίστηκαν, από τους πρώτους κιόλας. Μια μέρα λοιπόν ανοίγω το pc και βλέπω 1MB, WOW λεω let the downloading begins…. αμ δε!!!

Dl 15-25 kb/s , αδύνατον λεω. Τηλ στον ΟΤΕ, δεν φταιμε εμείς, μου λενε... τηλ στην 4net , ούτε εμείς φταιμε, μου λενε.......grrrrr. τηλ στο 1242, πάρε στο 121 λενε, τηλ στο 121 πάρε στο 1242 μου λενε, μίλησα τους λεω , καλά λενε , δηλώστε βλάβη, δηλώνω, τπτ, ξανά παίρνω , δεν βρήκαμε τπτ μου λενε, ξανά δηλώνω, τπτ πάλι , ξανά παίρνω, δεν βρήκαμε τπτ, δώσε μου τον υπεύθυνο του 121 λεω , μου τον δίνουν. Μάλιστα λεει , έχουμε γενικό πρόβλημα, το καταλαβαίνουμε , και εμείς προσπαθούμε να μιλήσουμε με τους τεχνικούς αλλά δεν τους βρίσκουμε , μου λενε, και μου δίνουν ένα τηλ. Να προσπαθήσω και εγώ... παίρνω, καμία απάντηση, ξανά, τπτ, ξανά, τπτ. Ξανά στο 121, ξανά με τον υπεύθυνο. Μου λεει ακριβός τα ίδια, εκείνη την ώρα χτυπάει το κινητό μου, από το 1242 μου λενε, βρήκα το πρόβλημα σας μου λεει μια κοπέλα, ΑΛΗΘΕΙΑ λεω , ναι μου λεει, φταιει ότι έχετε μεγάλη απόσταση από το dslam, γελάω, το κλείνω , ξανά δηλώνω βλάβη στο 121..... και επιτέλους μετά από 2 μέρες με παίρνουν τηλ. Και μου λένε...... όντως υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή. Σήμερα το πρωί ήρθε τεχνικός στο σπίτι, και μου λεει το εξής. Το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση που βρίσκετε μέσα στον τοίχο....!!!??????? ΟΡΙΣΤΕ??????

Δηλαδή με την αναβάθμιση ο τοίχος χάλασε!!!!!, πριν την αναβάθμιση όλα δούλευαν ρολόι, και η πλάκα είναι ότι την ώρα που μου το έλεγε κατέβαζα με 90kb/s ???????

ΧΡΕΩΣΗ : 40 EURO και όλα είναι όπως πριν.

Τι να πω.... ντροπή τους.

Doxaios
09-10-06, 15:50
Μισό μισό ,αφού είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα γιατί πλήρωσες λεφτά??Στον τεχνικό που ήρθε τα έδωσες?Γενικότερα σε ποιές περιπτώσεις πληρώνεις για τέτοια πράγματα?

manicx
09-10-06, 16:48
Και μόνο που έρχεται τα πληρώνεις.

Doxaios
09-10-06, 16:55
Εγώ έχω δηλώσει μέχρι τώρα 2 φορές βλάβη. Μου είπαν θα καθαρίσουν την γραμμή και θα ελέγξουν.Δεν ήρθε κανένας εδώ. Θα πληρώσω τίποτα?

ownagE_
09-10-06, 17:27
Οχι.

Στις επισκεψεις κατ'οικον πληρωνονται :p

manoulamou
09-10-06, 19:27
Πληρωνονται για τον ελεγχο εντος του σπιτιου
γιατι η ευθυνη τους ειναι στις εξωτερικες εγκαταστασεις,
μεχρι την πορτα μας δηλαδη!!!



ετσι που μιλαγες για τοιχο, νομισα οτι εννoουσες το firewall:rofl:

kepitu
09-10-06, 20:01
Αν ειναι δυνατον... ειναι τραγελαφικο, δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω ή να γελασω.
Μαλλον να κλαψω γιατι ειμαι κ εγω στο σταδιο με τα τηλεφωνηματα σε altec, 1242 και 121.

Αν μου πειραξουν τον τοιχο θα τους πειραξω εγω τον γιακα τους!

Jercieblue
09-10-06, 20:55
O συγκεκριμένος τοίχος είναι εκεί εδώ και χρόνια, δεν τον πείραξα…. Καθόλου, αλήθεια, από τα θρυλικά downloads των, 6.5 – 7 kb/s που έκανα με το modemακι, μέχρι την 512 λίγες μέρες πριν...... τεσπα, αφού λοιπόν, ο οτετζης δεν έκανε τίποτα πήρα την υπόθεση στα χέρια μου..... διαπίστωσα και εγώ ο ίδιος θόρυβο στην γραμμή μου, όπως πολύ σωστά με ενημέρωσαν.... λεω σίγουρα είναι αυτό???? Μου λεν « ΚΑΛΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!» ε.... οπότε λεω δεν μπορεί, θα το βρω.... βλέπω θόρυβος από modem 51db…. Όπα λεω, δεν ξέρω τι είναι αυτό , αλλά μεγάλο μου φαίνεται.... και τελικά βρέθηκε το πρόβλημα... τα δυο φίλτρα που υπάρχουν στα άλλα 2 τηλ ήταν βαλμένα ανάποδα..... τέλεια λεω, ΤΕΛΕΙΑ , παω στο pc απο 51 τα db στα 27, χαμόγελο μέχρι τα αυτιά... καφεδάκι, τσιγαράκι..... και..... click για download…………15-20kb/s

μου άρεσε που ήταν και σίγουρος..... δεν ξέρω αν και τα 27 είναι πολλά, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έβλεπα κάποια διαφορά από τα 51....

όσο για τα λεφτά όχι , δεν τα έδωσα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν στην λυπητερή στο τέλος του 2μηνου.!!!!

pk33
11-10-06, 09:23
πόσα χιλιόμετρα είναι το σπίτι από το κέντρο του ΟΤΕ; Αν είσαι οριακά τότε μπορεί να παίζεις με 512 αλλά όχι με 1024. Επίσης αν σου αλλάξανε DSLAM με την αναβάθμιση το νέο DSLAM μπορεί να θέλει περοσσότερα db στο upload.
πάντως και τα 27db εξασθένηση είναι πάρα πολλά. έχω δεί CISCO που σταματάνε να παίζουν στα 15-18 db.

WAntilles
11-10-06, 21:17
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω γιατί ωρύεσαι.

Αυτό που σου είπαν έχει απόλυτα λογική βάση.

Η καλωδίωση στον τοίχο σου δημιουργεί μία Α στάθμη θορύβου η οποία προφανώς επιτρέπει συγχρονισμό σε μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που είχες πριν τον 2πλασιασμό, αλλά όχι καί μεγαλύτερη από αυτήν που θα έπρεπε να έχεις μετά τον 2πλασιασμό.

Το ότι μέσα από ένα καλώδιο περνούν χωρίς λάθη τα 33Kbps ενός dial-up modem, δεν σημαίνει αυτόματα ότι από άποψη θορύβου το καλώδιο θα αντέχει π.χ. και 2Mbps.

ZT2000
12-10-06, 12:40
Τουλάχιστον σε σένα η ονομαστική ταχύτητα που δείνχνει το modem σου συμφωνεί με την ταχύτητα που πληρώνεις. Εμένα απο 25 Αυγούστου που τελείωσε η αναβάσμιση στο DSLAM της περιοχής μου ενώ πληρώνω για 2048 το modem μου δείχνει 768 και απο τότε είμαι μπαλάκι ανάμεσα σε 121, 1242, ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ

Jercieblue
22-10-06, 01:09
Αγαπητέ φίλε WAntilles,
Μάλλον δεν διάβασες το μήνυμα μέχρι το τέλος.... λοιπόν

Δηλαδή με την αναβάθμιση ο τοίχος χάλασε!!!!!, πριν την αναβάθμιση όλα δούλευαν ρολόι, και η πλάκα είναι ότι την ώρα που μου το έλεγε κατέβαζα με 90kb/s ???????


Dialup 7-8 kb/s
Adsl 384 36-38kBps
Adsl 512 45-50kBps
Adsl 1024(ημέρα) 15-20kBps
Adsl 1024(νύχτα) 89-95kBps

Λοιπόν??? Φταίει ο τοίχος??????????????????
Αν όντως υπήρχε πρόβλημα με το καλώδιο δεν θα έβλεπα ποτέ 90kBps.
Πιστεύω να κατάλαβες τώρα.

sdikr
22-10-06, 01:25
Αγαπητέ φίλε WAntilles,
Μάλλον δεν διάβασες το μήνυμα μέχρι το τέλος.... λοιπόν

Δηλαδή με την αναβάθμιση ο τοίχος χάλασε!!!!!, πριν την αναβάθμιση όλα δούλευαν ρολόι, και η πλάκα είναι ότι την ώρα που μου το έλεγε κατέβαζα με 90kb/s ???????


Dialup 7-8 kb/s
Adsl 384 36-38kBps
Adsl 512 45-50kBps
Adsl 1024(ημέρα) 15-20kBps
Adsl 1024(νύχτα) 89-95kBps

Λοιπόν??? Φταίει ο τοίχος??????????????????
Αν όντως υπήρχε πρόβλημα με το καλώδιο δεν θα έβλεπα ποτέ 90kBps.
Πιστεύω να κατάλαβες τώρα.

Αν και μαλλον το πρόβλημα έχει να κάνει με την αναβαθμιση, και απλά θα πρέπει να περιμένεις

Ναι ειναι δυνατόν την ημέρα με την νυχτά να έχει διαφορά λόγο υγρασίας ;)
Αυτό μπορείς να το δεις απο το μενου του router σου εκεί που αναφέρει τα snr db etc

ριξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?goto=newpost&t=21205)

Constant1ne
22-10-06, 01:44
Ώπα παιδιά και μένα έχει έρθει τεχνικός σπίτι 2 φορές αλλά δεν πλήρωσα. Αν υπάρχει ΖΗΜΙΑ απ την πόρτα σου και μέσα πληρώνεις

manoulamou
22-10-06, 11:08
Ναι αυτα ακριβως ισχυουν. Αν ερθει Οτετζης πληρωνεις μονο
για ο,τι εχει χαλασει μεσα στο σπιτι (μην κανουμε και τοπογραφικο τωρα:p)
και βεβαια δεν πληρωνεις για συσκευες εντος της οικιας, εαν εχεις υπογραψει και πληρωνεις παγιο συντηρησης!
(Ξερω απο πρωτο χερι: εχω μονοκατοικια και πληρωνα παγιο συντηρησης τηλεφωνου)

WAntilles
22-10-06, 16:27
Αγαπητέ φίλε WAntilles,
Μάλλον δεν διάβασες το μήνυμα μέχρι το τέλος.... λοιπόν

Εσύ δεν με διάβασες προσεκτικά.


Δηλαδή με την αναβάθμιση ο τοίχος χάλασε!!!!!, πριν την αναβάθμιση όλα δούλευαν ρολόι, και η πλάκα είναι ότι την ώρα που μου το έλεγε κατέβαζα με 90kb/s ???????

Λοιπόν??? Φταίει ο τοίχος??????????????????

Ναι, χάλασε, και φταίει ο τοίχος.

Αυτό το διάβασες;


Αυτό που σου είπαν έχει απόλυτα λογική βάση.

Η καλωδίωση στον τοίχο σου δημιουργεί μία Α στάθμη θορύβου η οποία προφανώς επιτρέπει συγχρονισμό σε μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που είχες πριν τον 2πλασιασμό, αλλά όχι καί μεγαλύτερη από αυτήν που θα έπρεπε να έχεις μετά τον 2πλασιασμό.

Jercieblue
23-10-06, 15:21
Τέλος πάντων , επειδή το θέμα μας δεν είναι ποίος θα το παίξει πιο έξυπνος από τον άλλων , πιστεύω ότι αν όντως υπάρχει πρόβλημα μέσα στον τοίχο και δεν άντεχε η καλωδίωση , δεν θα έβλεπα ποτέ ταχύτητα 90kB/s, σημείωση ότι σήμερα το πρωί (07:15) η ταχύτητα ήταν 115kB/s.

ΥΓ. Κανένας δεν τα ξέρει όλα, και αν πραγματικά υπάρχει κάποιος που πιστεύει το αντίθετο, τότε μάλλον ξέρει πολύ λίγα.

Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.