PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοικονόμηση ρεύματος κλείνοντας την τηλεόραση και την οθόνη του PC.



KallitexnisPro
10-06-11, 01:36
Γειά σας παίδες,

Εδώ και περίπου ένα μήνα άρχισα ένα "ασυνήθιστο" τρόπο εξοικονόμησης ρεύματος.

Όταν δεν χρησιμοποιώ τις τηλεοράσεις, κλείνω το κουμπί της αναμονής, όπως και επίσης
την οθόνη του υπολογιστή.

Είναι κάτι που ποτέ δεν το έκανα, και μόνο τώρα το εφαρμόζω.

Έχει επίπτωση στην οικονομία του ρεύματος?

Georgevtr
10-06-11, 04:53
Τα πάντα παίζουν ρόλο,σύν ότι καταναλώνεις πολύ λιγότερο co2.Eπίσης καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις όλες τις παλιές λάμπες του σπιτιού σου με νέες (εξοικονόμησης ενέργειας)

goku
10-06-11, 08:54
εγώ προσωπικά όχι μόνο τα κλείνω από το κουμπί τους, αλλά τα έχω συνδεδεμένα σε πολύπριζα και κλείνω και αυτά από το κουμπί που έχουν.

thodoris31
10-06-11, 09:45
Εγώ όταν φεύγω απο το σπίτι για πολλές μέρες τα βγάζω όλα απο τις πριζες....:)

Οικολογιιια !:oneup:

alekan
10-06-11, 11:08
Οι τηλεοράσεις και οι οθόνες καταναλώνουν περίπου 1w σε κατάσταση standby.

anon
10-06-11, 11:10
Συν ότι δεν υπάρχει καμμιά μελέτη που θα ήταν ενδιαφέρον κατα πόσο το ολοκληρωτικό κλείσιμο επιβαρύνη την ζωή των συσκευών. Γνωρίζω ότι ειδικά στους υπολογιστές το άνοιγμα κλείσιμο τους επιβαρύνει ως προς τον χρόνο ζωής, και σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά και για αυτόν τον λόγο, δεν συνίσταται το κλείσιμό τους.

nyannaco
10-06-11, 11:38
Οι τηλεοράσεις και οι οθόνες καταναλώνουν περίπου 1w σε κατάσταση standby.Αρα μία συσκευή που είναι το 90% χρόνου stand-by, θα καταναλώσει σε ένα χρόνο 1 x 24 x 365 x 0.9 = 7,884Wh, ή 7.9KWh, με κόστος περίπου €1.
Σε CO2 δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό, αλλά σίγουρα πολύ λιγότερο από άλλες κακές πρακτικές (λάμπες πυράκτωσης) και συνήθειες (αναμμένα φώτα που δεν χρειάζονται κλπ κλπ, εκτός θέματος).
Προσωπικά δεν θα μπω στη διαδικασία για συσκευές (εκτός PC εννοείται) που έχουν ρολόι.
Για δε την οθόνη του υπολογιστή, έχω ένα εξαιρετικό πολύμπριζο με λειτουργία master-slave, που όταν κλείσει ο υπολογιστής κόβει οθόνη, modem, εκτυπωτή, ηχεία. Το συνιστώ.

goku
10-06-11, 18:03
Εγώ όταν φεύγω απο το σπίτι για πολλές μέρες τα βγάζω όλα απο τις πριζες....:)

Οικολογιιια !:oneup:

εγώ όταν φεύγω για πολλές μέρες κατεβάζω εντελώς τον γενικό από τον ηλεκτρικό πίνακα.

bendersteed
10-06-11, 18:06
εγώ όταν φεύγω για πολλές μέρες κατεβάζω εντελώς τον γενικό από τον ηλεκτρικό πίνακα.

Και το ψυγείο σου;

button
11-06-11, 16:51
Συν ότι δεν υπάρχει καμμιά μελέτη που θα ήταν ενδιαφέρον κατα πόσο το ολοκληρωτικό κλείσιμο επιβαρύνη την ζωή των συσκευών. Γνωρίζω ότι ειδικά στους υπολογιστές το άνοιγμα κλείσιμο τους επιβαρύνει ως προς τον χρόνο ζωής, και σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά και για αυτόν τον λόγο, δεν συνίσταται το κλείσιμό τους.

Ε όταν έχεις και UPS άντε τράβα απο πρίζα .. Τι κατανάλωση έχει ενα UPS σε πλήρη φόρτιση εχω ενα 600watt ΜGE και είναι το μονο που με ανησυχεί σε κατανάλωση


Και το ψυγείο σου;

Παίρνει μαζί και το ψυγείο

goku
11-06-11, 23:20
Και το ψυγείο σου;

αν είναι προγραμματισμένο να φύγω φροντίζω να είναι άδειο, τώρα αν τύχει κάτι δεν κλείνω τον γενικό, ρίχνω όλες τις ασφάλειες εκτός από αυτή που αφορά το ψυγείο.

sdikr
11-06-11, 23:41
Συν ότι δεν υπάρχει καμμιά μελέτη που θα ήταν ενδιαφέρον κατα πόσο το ολοκληρωτικό κλείσιμο επιβαρύνη την ζωή των συσκευών. Γνωρίζω ότι ειδικά στους υπολογιστές το άνοιγμα κλείσιμο τους επιβαρύνει ως προς τον χρόνο ζωής, και σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά και για αυτόν τον λόγο, δεν συνίσταται το κλείσιμό τους.

Αυτό έχει να κάνει κυρίως με τα μηχανικά μέρη (σκληρό δίσκο, ανεμιστήρες, dvd ) Που καταπονούνται στο start - stop.
Τα ηλεκτρονικά είναι άλλο θέμα, συνήθως όμως η ζωή της είναι αρκετά μεγαλύτερη απο το διάστημα που θα κρατήσουμε εμείς τον υπολογιστή


Πάντως αυτό που μπορείς να γλυτώσεις εύκολα είναι αν έχεις λάμπες πυρακτώσεως, καθώς και όταν χρειαστεί να αλλάξεις κάποια συσκευή να κοιτάξεις να είναι ενεργειακής απόδοσης Α
Πάντως τροφοδοτικά κλπ τραβάνε ρεύμα πχ το τροφοδοτικό του κινητού άσχετα αν το έχεις συνδεμένο στο κινητό, οπότε δεν χάνεις και τίποτα να τα βγάλεις απο την μπρίζα όταν δεν το χρειάζεσαι.

button
12-06-11, 01:07
Εγω ξεχνάω μια ζωή τον φορτιστή

cool11
14-06-11, 21:31
Τι να πουμε και για το 'κατεβαστηρι' που δεν κλεινει ποτε και κατεβαζει 24x7?

@ ADSLgr.com All rights reserved.