PDA

Επιστροφή στο Forum : MyPhone Explorer δεν αναγνωρίζει Sony Ericsson Spiro



GeoXrh
10-06-11, 11:45
εια χαρά σε όλους.

Προσπαθώ να περάσω επαφές από το Sony Ericsson K700i στο Spiro (W100i). ΕΣε πρώτη φάση με το MyPhone Explorer πέρασα τις επαφές από το παλιό κινητό στο Microsoft Outlook. Όλα καλά μέχρι εδώ.

To πρόβλημα είναι ότι το Spiro δεν αναγνωρίζεται από το MyPhone Explorer. Είτε με Bluetooth είτε με USB.

Προτρέπει το πρόγραμμα να επιλέξω Σύνδεση Τηλεφώνου και όχι Μεταφορά Αρχείων όταν συνδέσω το κινητό με USB.
Πως γίνεται αυτό; Όταν συνδέω το κινητό με το PC μέσω USB εμφανίζεται το κλασσικό παράθυρο ενεργειών που βλέπουμε όταν βάζουμε οπτικούς δίσκους ή usb stick. Φυσικά το κινητό το βλέπω σαν σκληρό δίσκο.

Με το Bluetooth γιατί δεν καταφέρνω να συνδεθώ στο MyPhone; Έπαιξα με τις θύρες COM λίγο αλλά τζίφος.

Να σημειώσω ότι έχω κάνει δοκιμές τόσο σε Windows XP Professional SP3 όσο και σε Windows 7 Professional x64.

Όσο για το Sony Ericsson PC Suite, στα Windows 7 δεν κατάφερα να το εγκαταστήσω, στα XP δεν κατάφερε να μου αναγνωρίσει το Spiro.

Ουσιαστικά αυτό που με απασχολεί είναι να αναγνωρίσει ο MyPhone Explorer το κινητό.

Ευχαριστώ για κάθε δυνατή βοήθεια.

Seitman
10-06-11, 12:55
Αν πας στις επιλογές του τηλεφωνικού καταλόγου, δεν έχει επιλογή για back στην κάρτα μνήμης?
Τις κάνεις backup, βάζεις την κάρτα στο spiro και κάνεις restore.

Αλλά η τρέχουσα έκδοση του MyPhone Explorer, από ότι είδα, δεν υποστηρίζει το spiro. Ίσως σε μελλοντική.

GeoXrh
11-06-11, 14:21
Υπάρχουν οι επιλογές που αναφέρεις, όμως δεν κάνει backup γιατί οι επαφές είναι 350 περίπου και η SIM παίρνει 200. Μου βγάζει σχετικό μήνυμα ότι δεν χωράνε.

Μα καλά να μην υπάρχει ούτε ένα πρόγραμμα συγχρονισμού; Ούτε καν το Sony Ericsson PC Suite δε συνεργάζεται σύμφωνα με το επίσημο site της Ericsson. Αν είναι δυνατόν.

Seitman
11-06-11, 14:25
Όχι στη SIM, στην κάρτα μνήμης. ;)

GeoXrh
11-06-11, 21:19
Μια και δεν είχα κάρτα μνήμης, τελικά η λύση δόθηκε χρησιμοποιώντας την επιλογή Αποστολή Όλων από το παλιό κινητό στο καινούργιο μέσω Bluetooth. Ευχαριστώ Seitman, να 'σαι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.