PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι να μη σου τύχει



frantux
18-03-04, 16:51
Λοιπον... isp Tellas. Εδώ και 1,5 μήνα παρουσιάζεται πρόβλημα με ορισμένους servers, τα ping μου ειναι κανονικά αλλά μολις συνδεθω τιλταρει η γραμμή, απο 200ms πάω στα 3, 4, 5, 60 sec, όχι μόνο απο το pc ποθ συνδέεται, αλλά από όλους στο LAN, σα να κολλάει το modem ένα πράγμα. Ταχύτητες download φυσιολογικότατες.
Αρχικά λέω ο ISP πάλι, παίρνω netcarta, το ίδιο. Μετά λέω... καποια μαμακία έκανα, αρχικά κοιτάζω settings, μετά κάνω format, μετά δοκιμάζω με 4 διαφορετικούς υπολογιστές με win xp, win2k, linux slackware μέσω hub και με cross link στο modem με τον καθένα, το προβλημα εκεί...
θα φταίει το modem...
Παίρνω το modem ενός φίλου, ίδιες δοκιμές το ίδιο πρόβλημα. OTE να λέει "δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, η γραμμή άψογη" κλπ
Με τα πολλά αναλαμβάνει τεχνικός της intracom και μου αλλάζει όριο στα 512. Ως εκ θαύματος τα πάντα εξαφανίζονται [έρχομαι στο επίπεδο που ήμουνα πριν 1,5 μήνα], αισθάνομαι προς στιγμήν ότι βρέθηκε άκρη, έφταιγε πόρτα μου η κάτι τετοιο, θα έρθουν πάλι στα ίσια τους τα νέυρα μου κλπ. Μετά με περνάει σε άλλη 384, τα ίδια χαλια με πριν [ΩΧ]. Η σύνδεση που δοκίμαζα Tellas 384 συνέχεια.
Μου λέει αυτός δεν ξέρω τι γινεται κλπ κλπ, δικαιολογίες, του λέω εγω "Δηλαδη μου λες ότι πρεπει να πάρω 512 για να είμαι όπως ήμουνα" - "όχι δεν είπα κάτι τέτοιο" - "πες μου τι μπορώ να κάνω να το φτιάξω τότε" - "δε μπορείς να κάνεις τίποτα" - "τότε μου λες ότι πρέπει να πάρω 512" - "όχι δεν είπα κάτι τέτοιο" - "τότε φτιάξτο" - "είναι μια χαρά" - "όχι δεν ειναι" - "δε μπορώ να κάνω κάτι" και να πηγαίνουμε έτσι.
Παίρνω την άλλη μέρα στον ΟΤΕ, τα και εκεί... "Μα δε φταίει το hardware η το software μου" - "Μπορεί να έχετε ιο" - "μα το δοκιμασα με 4 pc 3 λειτουργικά και 2 modem" - "δε μπορώ να κάνω τιποτα"
Εκεί μου έρχεται και το κορυφαίο "Εδω έχει σημειωθεί ότι αποδείχθηκε πως δε φταίμε εμείς και δε μπορεί να γίνει τίποτα, ίσως πριν 1,5 μήνα να είχατε 1:3 αναλογία και τωρα 1:10" - "Μα τα download speeds είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ, δεν έχω τέτοιας φύσης πρόβλημα, το downstream fast όταν παρουσιάζεται το προβλημα είναι κάτω απο 3 kbyte/sec"... απάντηση... ούτε λίγο ούτε πολύ "ποσώς μας ενδιαφέρει τι κανετε εσεις αν τα download speeds είναι κανονικά"

Τώρα θα κάνω σε πρώτη φάση γραπτή δήλωση στον ΟΤΕ και ακολούθως κάποια προσφυγή αν δε γίνει τιποτα...
Αν έχετε αντιμετωπίσει/αντιμετωπίζεται κάποιο τέτοιο πρόβλημα θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή/αναλλαγή απόψεων :)

Klime
18-03-04, 17:02
Φίλε σε καταλαβένω απόλυτα γιατι μόλις διάβασα το μηνυμά σου είπα "Αμαν, κατι μου θυμίζει αυτό". Λοιπόν είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Κόντεψα να αλλάψω ολόκληρω το δίκτυό μου γιατι αυτοί απο τον ΟΤΕ με διαβεβαίωναν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή μου και οτι αν υπήρχε δυνατότητα να "πιάσω" απο τον ΟΤΕ 8 Mbit θα τα "έπιανα" κανονικότατα". Αυτή η ιστορία γινεται που λες για 1 περίπου μήνα και εγώ να βγάζω αφρούς αφού δεν μπορούσα να εντοπίσω το πρόβλημα. Ένας μάγκας απο εδω μέσα μου λέει να προσέξω μήπως "πέφτω" σε προβληματική πόρτα. Και αποφάσισα να αναβαθμίσω και την γραμμή μου απο 512/128 σε 1024/256 πιο πολύ για το upstream της 1024. Τελος πάντων το πρόβλημα λύθηκε (μάλλον θα είμουνα σε προβληματική πόρτα) και έχω ηρεμίσει. Εσυ αναφέρεις επίσης οτι και σε άλλη πόρτα της 384 πάλι τα ίδια σου κάνει. Πιστεύω οτι δεν θα βρείς άκρη εκτώς και αν αναβαθμίσεις την γραμμή σου. Υπάρχει δίκτυο πίσω απο την ADSL σου; Μετράει και αυτό πιστεύω. Περιμένω να μου πείς περισσότερα!

wintech2003
18-03-04, 17:11
Σε ποια περιοχη ειστε ρε παιδια να ξερουμε...

Klime
18-03-04, 17:14
Απο καβάλα εγω το αλλο το παιδί δεν ξερω!

frantux
19-03-04, 02:27
Ειμαι απο κερατσινι...
Ξεχασα να αναφερω οτι ο server ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να ειναι προβληματικος ΦΥΣΙΚΑ, οχι επειδη το εδειξαν μονο τα test του ποτε, αλλα και επειδη μιλαμε για servers μεσα στην Exodus, που ο οτε μπροστα τους ειναι κατι λιγοτερο απο ψιλικατζιδικο bandwidth (#1 provider στο google).
Εγω δεν αναβαθμιζω, ισως να το εκανα για τον εαυτο μου, αλλα τωρα θα κανω τα παντα για να μην τους περασει
Αν θελει καποιος να δοκιμασει κατι να δει αν παιζει το ιδιο προβλημα (ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παρουσιαζεται μονο εκει) μπορει να παει www.subspacedownloads.com και να κατεβασει continuum 0.37 να δει αν του παιζει [εμενα εξωτερικα μου δινει normal pings και εσωτερικα δεν ξερει τι του γινεται]
Δοκιμαστε και ενα ping στο 64.85.65.229 αλλα θα δωσει μαλλον 50%+ packetloss γιατι ειναι εσωτερικος και θελει VPN για να παιξει...
απογοητευση...

υγ: ειμαι σε 10/100 3com hub, 3-4 pc πανω αλλα δοκιμασα και cross link στον καθενα ξεχωριστα οπως ειπα

frantux
19-03-04, 02:36
Sorry για το διπλο post αλλα μολις διαβασα το προβλημα σου klime, μοιαζει αλλα δεν ειναι ακριβως το ιδιο...
Εδω λεμε tiltαρει η γραμμη, οταν παρουσιαστει το προβλημα ολα τα pc παθαινουν το ιδιο

GrEEk_OuTcAsT
19-03-04, 06:58
Το πρόβλημα αυτό φίλε ειναι γνωστό. Με απλά λόγια ειναι υπερφόρτωση του DSLAM. ειδικά στα παιχνιδια που χρησιμοποιούν πολλά καναλια και UDP πακέτα (Unreal μηχανής ειδικά αλλα και αλλα πολλά) το προβλημα ειναι αφάνταστο. Κάνε tracert απο DOS τις ώρες που εχεις το πρόβλημα και θα δεις πως το ping σου προς το BBRAS ειναι πάνω απο 40. Πάνω απο 40 = Μπουκομενο DSLAM.
Λύσεις?
1) Περίμενε αναβάθμιση του DSLAM απο τον ΟΤΕ (Απο οτι ξέρω κάνουν μονο αμα φτάσει στο έσχατο μπούκομα το DSLAM)
2) Ανέβασε την γραμμή σου όπως εκανες σε 512 (τον ISP σου δέν χρειαζεται). Αυτό σου δίνει μεγαλύτερη προταιρεότητα στο DSLAM και στήν ουσία κανει το εξής: Κανει όλους τους άλλους στο DSLAM να εχουν να έχουν ακόμα χειρότερα ping προς BBRAS εκτός απο εσένα που πας καλά λογο προταιρεότητας. Φύσικα αμα όλοι βάλουν 512 θα είναι όλοι ισάξιοι και πάλι θα έχεις το πρόβλημα :lol: .
3) Άλλαξε παίχνιδια :) . Τα παιχνίδια Quake3 μηχανής εχουν λιγότερο πρόβλημα επειδή στέλνουν μεγάλα πακέτα με 1 μονο Connection. Και φυσικά υπάρχουν και τα strategy ;).
4) Παίζε μονο κατα τις 4:00 μετά τα μεσάνυχτα που δέν είναι μπουκομένα τα DSLAM (τουλαχιστον οχι τόσο). Αλλα παλι μπορεί να τα εχουν αφίσει για Download lol.

frantux
22-03-04, 00:08
Outcast έχεις απόλυτο δίκιο και το ξέρω, γνωστό το πρόβλημα απλά ήλπιζα να μην είναι αυτό...
Εγώ περιμένω/ελπίζω να περάσει δικιές της γραμμές η Tellas ελπίζοντας ότι θα προωοήσουν [λόγω των πολύπλευρων συμφερόντων πάντα] και δε θα βάλουν ότι DSLAM να'ναι που μπουκώνουν με φρουτόκρεμες [πως αλλιώς να χαρακτηρίσεις τα 384kbit όταν οι άλλοι εχουν 8mbit χωρίς πρόβλημα...]

kadronarxis
22-03-04, 00:17
πωπωπωπωωωω, τί είπες τώρα ρε frantux;
εεε, το παλικάρι είπε το καλύτερο από όλα.

Φανταστείτε, αν μπουκώσουν τα dslam, με 384kbit/sec,τι έχει να γίνει, αν πέσουν οι τιμές και η γραμμή 1mbit είναι προσιτή σε όλους;;;;;

Αυτό είπε με απλά λόγια.
Τρομερό, και θα συμφωνήσω Α Π Ο Λ Υ Τ Α.
Φανταστείτε τι έχει να γίνει.

ΥΓ: Δεν είμαστε για πουθενά τελικά.

PReD
22-03-04, 02:23
συμφωνώ...

Μα για εντελώς πουθενά δεν είμαστε...

Αίσχος και αηδία...

@ ADSLgr.com All rights reserved.