PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακούστε ένα καινούριο! (134)



Scrappy
18-03-04, 19:16
Η ερώτηση ήταν "Γιατί μετά από 10 μέρες δεν έxει ανάψει ακόμα το πράσινο λαμπάκι; Θα προλάβετε σε 2 μέρες να είναι όλα κομπλέ;"

Απάντηση : "Η ενεργοποίηση γίνεται σε 10-20 μέρες μετά από την εγκατάσταση του modem!"
Και συμπληρώνει : "Πρέπει να αφήσετε συνδεδεμένο το modem για 10 μέρες για να το δούν οι τεxνικοί και να προxωρήσουν."
:lol: :lol: :lol:

Τελικά βολεύτηκα πάλι με μια απάντηση του στυλ "στις 12 μέρες τα ξαναλέμε" φυσικά από άλλη τηλεφωνήτρια.

Επίσης μου είπαν πέρασε το πρώτο τεxνικό στάδιο και τώρα έxει άλλα 2.
Ξέρει κανείς ρε παιδιά τι σημαίνει αυτό στην πράξη;

Το xρονικό έxει ώς εξής:
Δευτέρα 8/3 : Επιβεβαίωση online αίτησης("Σε 7 μέρες πάρτε το 121")
Πέμπτη 11/3 : Εγκρίθηκε η αίτηση και προσφέρθηκαν να με ενημερώσουν.("Σε 7 μέρες θα πάρτε το 121")
Πέμπτη 18/3 : Στηρίζομαι στο τελευταίο 7 που μου είπαν,ξεxνάω τα πάντα περί 12ημερου και παίρνω το 121. Ευγενικότατοι εκεί,λένε θα το πουν στην τεxνική υπηρεσία και θα με ενημερώσουν :twisted: :twisted: :twisted:
Κάποιοι θα είναι εξηπηρετικοί δε μπορεί...

Lunacy
18-03-04, 21:18
Η σύμβαση λέει (τα έχω ξεχάσει και λίγο, πάει καιρός) οτι σου ενεργοποιούν τη γραμμή σε 12 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ μέρες (κάπου υπάρχει στο OTEshop, όταν κάνεις την αίτηση). Μέτρα 12 εργάσιμες από την αίτηση και αν δεν στην έχουν ενεργοποιήσει, παίρνεις όλα τα σχετικά έγγραφα και πας στον πΟΤΕ της περιοχής σου, με μία εκτύπωση της σύμβασης και υπογραμμισμένο με φωσφοριζέ κίτρινο το "12 εργάσιμες μέρες". Και, τρίφτο στη μούρη του/της υπεύθυνου.

Από τη στιγμή που κάνεις την αίτηση, ο πΟΤΕ έχει υποχρεώσεις απέναντι σου. Μην ψαρώνεις.

Good luck!

shakm
18-03-04, 21:21
Και επίσης θυμίσου το όταν έρθει ο πρώτος λογαριασμός του οτε που θα σου έχουν χρεώσει μάλλον και τις μέρες που υποτίθεται οτι έπρεπε να έχεις dsl... :roll:

Durdyn
19-03-04, 01:31
Εμένα μου είπαν για 12 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ μέρες.
Tις εργάσιμες τις είπαν για να στείλουν το modem με courier

Scrappy
19-03-04, 01:56
Και σε εμένα οι περισσότεροι με τους οποίους μίλησα έκαναν την πράξη 8(ημερα αίτησης)+ 12 και μου έλεγαν να περιμένω μέxρι τις 20.
Δουλεύουν σαββατοκύριακα οι τεxνικοί;

apos74
19-03-04, 02:16
Ρε παιδια, ο καθενας στο 134 λεει το μακρυ του και το κοντο του. Οι ανθρωποι ειναι τελειως ανημερωτοι!!!!

Για παραδειγμα σε εμενα ακουστε τι λεγανε...

Τεταρτη 18 Φεβρουαριου κανω αιτηση τηλεφωνικα απο το 134.
Υπαρχει και διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου οποτε ολα τελεια.
Η κοπελα μου λεει οτι σε 12 εργασιμες μερες θα ενεργοποιηθει η συνδεση μου.
Υπολογιζω κατα τις 5 Μαρτιου.
Το μοντεμ μου το στελνει ο πΟΤΕ με κουριερ στις 24 Φεβρουαριου (θα εκανα την εγκατασταση μονος μου).
Την επομενη μερα 25 Φεβρουαριου τους παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι θα ενεργοποιηθει μεσα σε 12 μερες (οχι εργασιμες!!!) απο την ημερα που εκανα την αιτηση.
Για πιο σιγουρα μου λενε να παρω ενα τετραψηφιο νουμερο (δεν το θυμαμαι τωρα) για να μου πουνε ποτε ακριβως θα γινει η ενεργοποιηση.
Τους παιρνω στο καπακι και τι μου λενε οι ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ (Οτετζηδες, βολεμενοι του συστηματος)!!!
Οτι η ενεργοποιηση θα γινει μεσα σε 12 εργασιμες μερες ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ και οχι απο την ημερα που εκανα την αιτηση!!!
Ακουσον ακουσον!!!
Δεν εδωσα βαση στις μαλακ.... τους και το κλεινω.
Και πια ειναι η πλακα!!!
Η συνδεση μου ειχε ηδη ενεργοποιηθει!!!
Οταν εκλεισα το τηλεφωνο πηγα και συνδεσα το Μοντεμ για να ειναι ετοιμο για την "μεγαλη" μερα και προς μεγαλη μου εκπληξη, ειδα οτι το JetSki :mrgreen: ειχε ηδη συνδεθει με το DSLAM.
Αυτα τα ολιγα για τους δημοσιους υπαλληλους του πΟΤΕ που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα. Ελλας το μεγαλειο σου!!!

Lunacy
19-03-04, 02:22
Ναι, και εμένα 12 ημερολογιακές μου είπαν (και το έκαναν σε 5 γιατί είχαμε μεγάλη ιστορία και τους έβαλα φωνές), αλλά στην αίτηση ( http://www.oteshop.gr/adsl_oroisimvasis.htm παράγραφος 3.1) λέει 12 εργάσιμες. Ας πάρουμε το χειρότερο (δηλαδή 12 εργάσιμες).

epro
19-03-04, 09:36
Το σίγουρο είναι ότι όποιος και αν είναι αυτός που σου μιλάει στο 134 είναι άσχετος. Η δική μου σύνδεση είχε ήδη ενεργοποιηθεί και αυτοί μου λέγανε ότι είμαι σε σειρά αναμονής.

ReDeeMeR
04-04-04, 09:12
Καποια πραγματα που πρεπει να γνωριζεται στη μηχανοργανωση του ΟΤΕ.Όλες οι πληροφοριες που έχουν στη διαθεση τους έχουν καθυστέρηση 1 με 2 ημέρες.Οι περισσοτεροι τηλεφωνητες-τριες είναι συμβασιουχοι φοιτητες με το πολυ 8μηνή συμβαση.Ειδικα για το DSL οι πληροφοριες που δινουνέ σε όλους αυτους είναι ελαχιστη για να μην λένε στους πελατες παραπάνω από όσα χρειαζεται.Το μόνο που έχει το 134 σαν υπηρεσια μπορει να κάνει είναι να διαχειριζεται τα αιτηματα και συνδεσεις Dsl απο εκει και ύστερα η ευθύνη περνάει στα κατατόπους καταστηματα του ΟΤΕ.Ο υπαλλήλος που σηκώνει στο τηλεφωνο δεν μπορει να ξερει αν έχει ενεργοποιηθει η σύνδεση εκτος αν έχουνε περασει 3 με 4 ημερες απο την ενεργοποιηση απο το κέντρο.Επομένως αλλου τα παραπονα
Φιλικα ο γνωστος αγνωστος υπαλληλος του 134 της γειτονιας σας

Lunacy
04-04-04, 11:37
Καποια πραγματα που πρεπει να γνωριζεται στη μηχανοργανωση του ΟΤΕ.Όλες οι πληροφοριες που έχουν στη διαθεση τους έχουν καθυστέρηση 1 με 2 ημέρες.Οι περισσοτεροι τηλεφωνητες-τριες είναι συμβασιουχοι φοιτητες με το πολυ 8μηνή συμβαση.Ειδικα για το DSL οι πληροφοριες που δινουνέ σε όλους αυτους είναι ελαχιστη για να μην λένε στους πελατες παραπάνω από όσα χρειαζεται.Το μόνο που έχει το 134 σαν υπηρεσια μπορει να κάνει είναι να διαχειριζεται τα αιτηματα και συνδεσεις Dsl απο εκει και ύστερα η ευθύνη περνάει στα κατατόπους καταστηματα του ΟΤΕ.Ο υπαλλήλος που σηκώνει στο τηλεφωνο δεν μπορει να ξερει αν έχει ενεργοποιηθει η σύνδεση εκτος αν έχουνε περασει 3 με 4 ημερες απο την ενεργοποιηση απο το κέντρο.Επομένως αλλου τα παραπονα
Φιλικα ο γνωστος αγνωστος υπαλληλος του 134 της γειτονιας σας

Μα, εμείς δεν κατηγορούμε τους συγκεκριμένους υπαλλήλους, γιατί ξέρουμε οτι (δυστυχώς) τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λές. Την ευθύνη έχει (ώς συνήθως) ο ίδιος ο πΟΤΕ. Σε όλα τα τηλε-φονικά ( :twisted: )κέντρα στην Ελλάδα, γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα: Βάζουν άσχετο κόσμο (=μικρό κόστος) και ούτε καν τους κάνουν ένα σεμινάριο της προκοπής, να τους εξηγήσουν τί και πώς. Μου τη σπάει αφάνταστα όταν παίρνω τέτοια τηλέφωνα και ξέρω περισσότερα από το άτομο που μου απαντάει, και φτάνουμε να παίζουμε το παιχνίδι "Ναί ή Όχι" για να βρώ μια άκρη :evil:

geokas
04-04-04, 12:58
ΡΕ πΑιΔιΑ γΙα ΤοΝ οΤε ΠοΙαΣ χΩρΑς ΜιΛαΤε????????????
ΕγΩ ΓιΑτΙ εΠεΙτΑ αΠο !2! ΜηΝεΣ δΕν ΕχΩ ΑΚΟΜΑ τΗν DSL ΜοΥ???? :shock:

maxtak
04-04-04, 13:41
Συναδελφοι γιατι παιδευεστε και μετρατε ημερες και δεν κανετε το αυτονοητο Ελληνικο που παντα πετυχενει...
μετα τις δυο-τρεις μερες αφοτου γινει η αιτηση και αφου παμε στον ΟΤΕ της περιοχης και παρουμε(τσαμπα) το φιλτρο η splitter περνουμε ευγενικα τηλεφωνο το 8011167700 και ρωταμε τι γινεται με την αιτηση μας και ποτε "προβλεπεται" να γινει η ενεργοποιηση...Την επομενη η μεθεπομενη μερα παλι το ιδιο(παντα ευγενικα για να μην μας βαλει ο τεχνικος στη μαυρη λιστα)...
Α..και οταν αναψει το "λαμπακι" το θαυματουργο και δουμε οτι δεν μπορουμε να συνδεθουμε ακομα ΔΕΝ ξεχναμε ποτε οτι ΠΡΕΠΕΙ να ξαναπαρουμε τα "δικα μας τα παιδια" 8011167700 γιατι παντα "ξεχνανε" να κανουν το τελικο reset.......
Με αυτο το τροπο ΠΑΝΤΑ(εκτος αν υπαρχει τεχνικο κωλυμα) η ενεργοποιηση γινεται πριν συμπληρωθουν οι 12 εργασιμες ημερες...>
Γιατι παντα η Ελληνικη Υπηρεσια Θελει την Υπενθυμηση της......

divisionbell
04-04-04, 13:48
Συμφωνό απόλυτα με τον φίλο Maxtak. Μόνο έτσι θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς τρεχάλες, άγχος και γρήγορα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.