PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για το Thomson TG585 v8



Vitruvian78
10-06-11, 20:36
Λοιπόν σήμερα έπειτα απο τηλεφώνημά μου στο Oteshop της περιοχής, απέκτησα το τελευταίο κομμάτι του Thomson TG585 v8 που υπήρχε διαθέσιμο. Το BaudTec με είχε τρελλάνει στα κολλήματα και τις αποσυνδέσεις. Ευελπίστώ οτι το Thomson TG585 v8 θα αποδειχθεί αντάξιο των προσδοκιών μου. Μια ερώτηση.....το κουμπί για το ασύρματο λειτουργει σε αυτό το ρούτερ ή όχι;;; Το πατάω παρατεταμενα για να ανάψω ή να σβήσω το ασύρματο και δεν γίνεται απολυτως τίποτα, δεν φωτίζεται το κουμπί. Έχω την εντύπωση οτι δεν δουλεύει γιατί τελικά την απενεργοποίηση την έκανα μέσα απο το interface. Αν το κουμπί κανονικά δουλεύει, ή δουλεύει αλλά δεν φωτίζεται, ενημερώστε με για να ξέρω αν έχει πρόβλημα το ρούτερ. Στην τεχνική υποστήριξη που πήρα μου είπανε οτι δεν είναι απαραίτητο να το χειρίζομαι απο το κουμπί και κατευθείαν με παρέπεμψαν στο interface.

redbull790
10-06-11, 20:50
σε εμενα δουλευει κανονικα...10'' πατημενο κ ανοιγει-κλεινει..με firmware 8.2.7.7

Vitruvian78
10-06-11, 20:57
σε εμενα δουλευει κανονικα...10'' πατημενο κ ανοιγει-κλεινει..με firmware 8.2.7.7

Το ίδιο firmware έχει κι εμένα αλλά δεν δείχνει να δουλεύει.....

redbull790
10-06-11, 21:14
εγω μεσα απο το ιnterface συνηθως το ρυθμιζω..παντως ισως με καποιο αλλο firmware να δουλεψει...

Vitruvian78
10-06-11, 21:17
Καλά δεν με νοιάζει και απόλυτα.....η γραμμή μου φαίνεται να λειτουργει άψογα μέχρι στιγμής......για να δουμε! Είναι όντως απο τα καλύτερα ρούτερ;

redbull790
10-06-11, 21:23
ειχα κ εγω το baudtec,απελπισια...με το thomson ειμαι υπερευχαριστημενος..μου ανεβασε την ταχυτητα σε σχεση με το προηγουμενο +1,5 mbps!απ αυτα που δινουν οι παροχοι το θεωρω απ τα καλυτερα!!!κραταει τη γραμμη σταθερη χωρις αποσυνδεσεις...:oneup:

yuk
10-06-11, 23:01
Το δικό μου πάντως με 8.2.7.8 έχει πιο πολλά bugs και από φωλιά μυρμηγκιών... Καμία σχέση με το λατρεμένο 780wl που το χαίρεται άλλος τώρα. :roll:

yuk
11-06-11, 01:06
Και επειδή το κατηγόρησα, έφαγε ένα σκάλωμα και άρχισε να σέρνεται και μετά δεν κατέβαζε τίποτα...
Ούτε με ρηστάρτ έφτιαχνε, μονο με hard reset. Τρώς και 15' μέχρι να πάρει σωστά τις ρυθμίσεις, γιατί αν αλλάξεις κάτι, ξεχνάει τα προηγούμενα...
Πρέπει να αποφασίσω γρήγορα ποιό μόντεμ θα πάρω... δεν υπάρχει αυτό το πράγμα με το 585... :mad:

21706
11-06-11, 09:59
Το δικό μου πάντως με 8.2.7.8 έχει πιο πολλά bugs και από φωλιά μυρμηγκιών... Καμία σχέση με το λατρεμένο 780wl που το χαίρεται άλλος τώρα. :roll:

Αυτό που δίνει ο ΟΤΕ είναι με 8.2.7.7. Έκανες αναβάθμιση;

Seitman
11-06-11, 10:04
Περάστε μια βόλτα από το http://leoforeia.gr/thomson/

Εκεί θα βρείτε τα πάντα... Firmware, user.ini και tools.

21706
11-06-11, 10:31
Περάστε μια βόλτα από το http://leoforeia.gr/thomson/

Εκεί θα βρείτε τα πάντα... Firmware, user.ini και tools.

Χρησιμεύει σε τίποτα η αναβάθμιση σε 8.2.7.8 για σύνδεση conn-x ή
μήπως αυτό είναι που δημιουργεί τα προβλήματα που βλέπει ο yuk;

Seitman
11-06-11, 11:15
Μια αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση βοηθάει πάντα.

Και τα user.ini που έχει φτιάξει ο cmaniac υπάρχουν σε 2 "εκδόσεις". Για conn-x tv και γενικά. A! και "δουλεύει" το κουμπί για το ανοιγόκλεισμα του wireless.

yuk
11-06-11, 11:50
Χρησιμεύει σε τίποτα η αναβάθμιση σε 8.2.7.8 για σύνδεση conn-x ή
μήπως αυτό είναι που δημιουργεί τα προβλήματα που βλέπει ο yuk;
Το firmware του OTE το κράτησα περίπου μισή μέρα γιατί εκτός των άλλων είχα προβλήματα με το ασύρματο. Οι συσκευές δεν μπορούσαν να συνδεθούν πάντα (authentication failed στα event logs) ή αποσυνδέονταν χωρίς λόγο μετά από λίγο.

Βασικά πιστεύω ότι το δικό μου είναι πατάτα, γιατί τα ίδια έκανε και παλιότερα (έφτιαχνε με restart όμως) και το είχα πει στον ΟΤΕ, τσέκαρε τη γραμμή, μου άλλαξε DSLAM και το θέμα του Ιντερνετ είχε σταματήσει για 2 βδομάδες μέχρι σήμερα.

Πάντως και από αυτά που διαβάζω εδώ, νομίζω ότι το v8 δεν είναι μόντεμ που μπορείς να βασιστείς πάνω του.


Edit: Hooray for my crappy modem! :lol:

http://i.imgur.com/EKu2l.png

Georgevtr
11-06-11, 15:05
omg :bless:

redbull790
11-06-11, 16:23
τι να πω..τελικα ειναι τι κομματι θα σου κατσει..εγω με 585 δεν εχω κανενα παραπονο..:smoke:

yuk
11-06-11, 16:27
Εντάξει, με ένα restart έφτιαξε, αλλά τρώει κάτι τέτοια κοκομπλόκα...

http://i.imgur.com/elrbf.png

Vitruvian78
11-06-11, 17:57
τι να πω..τελικα ειναι τι κομματι θα σου κατσει..εγω με 585 δεν εχω κανενα παραπονο..:smoke:

Κι εμένα έφτιαξε η γραμμή μου!! Ούτε αποσυνδέσεις πλέον, ούτε κολλήματα!
Απλά πείτε μου πού πάω στο ρούτερ (έψαξα αλλά δεν το βρήκα....γενικά το interface του συγκεκριμένου ρούτερ δεν ειναι και ότι καλύτερο απο πλευράς πλοήγησης) για να αναβαθμίσω το firmware και ποιό firmware να χρησιμοποιήσω! :)

21706
11-06-11, 18:00
Κι εμένα έφτιαξε η γραμμή μου!! Ούτε αποσυνδέσεις πλέον, ούτε κολλήματα!
Απλά πείτε μου πού πάω στο ρούτερ (έψαξα αλλά δεν το βρήκα....γενικά το interface του συγκεκριμένου ρούτερ δεν ειναι και ότι καλύτερο απο πλευράς πλοήγησης) για να αναβαθμίσω το firmware και ποιό firmware να χρησιμοποιήσω! :)

Αφού έφτιαξε η γραμμή σου γιατί να κάνεις αναβάθμιση;

Seitman
11-06-11, 18:20
Η αναβάθμιση γίνεται με εξωτερική εφαρμογή.

Vitruvian78
11-06-11, 18:20
Αφού έφτιαξε η γραμμή σου γιατί να κάνεις αναβάθμιση;

Απλά μήπως και καταφέρω να κάνω το κουμπί του ασύρματου δικτύου, που υπάρχει στην μπροστινή πλευρά του ρούτερ, να λειτουργήσει.

redbull790
11-06-11, 18:56
κ εγω θα σου ελεγα αφου εισαι οκ να μην..αλλα αμα θες με καλωδιακι ethernet και με τον προσφατο wizard απο το http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Upgrade_Wizards/Windows/ και με το fw 8.2.7.8 που θα βρεις παλι εκει...

vspiros
11-06-11, 21:12
Πάντως εγώ με 2 585 v7i που δοκίμασα (λόγω τβ) με το που δοκίμαζα να κατεβάσω 3-4 αρχεία μαζί με το jdownloader ...με το που πέρναγε ένα λεπτό έκαναν μόνα τους επανεκκίνηση και από 1mbp πήγαινε στα 60 kmbp !!!!Τα εγκατέλειψα και έβαλα το sagem και βρήκα την υγειά μου

bluesattack
13-06-11, 14:17
Να κανω και εγω μια ερωτηση.
Πηγαινοντας και εγω απο το baudtec (που επνεε τα λοισθια μαλλον) στο TG585 v8 εχω αυτες τις τιμες :

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=88560&stc=1&d=1307963349

Για αρχη πως βλεπετε τις (αλλαγμενες λιγο) γενικες τιμες ?

και τι συμβαινει (και τι σημαινουν) με αυτα τα errors ? Πολλα δεν ειναι :p? Αυτο δειχνει οτι καποιο προβλημα υπαρχει και οτι θα επρεπε να τσεκαρω κατι ? (πχ φιλτρα..η κατι αλλο) .Παντως αυτη την στιγμη και η συνδεση και το connextv φαινεται να δουλευουν πια ομαλα.
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.