PDA

Επιστροφή στο Forum : απόσταση από το κέντρο



ρυθμίσεις
11-06-11, 00:05
χαίρετε

λόγω του ότι ο ΟΤΕ μου παρέχει 1.5Μbit (επειδή λένε είναι μακριά το κέντρο dslam) και αυτό σε ακριβή τιμή, σκέφτομαι κάποιο εναλλακτικό πάροχο

γνωρίζω ότι τα κεντρικά της Forthnet είναι στην Καλλιθέα κοντά μου (λίγα τετράγωνα πιο κάτω), οπότε σκέφτομαι μήπως θα έχει καλύτερη σύνδεση στην περιοχή

λέτε να ισχύει? πώς είναι γενικά η Forthnet στην Καλλιθέα?

ευχαριστώ

alex24
11-06-11, 00:33
Μπες στο μοντεμ και γραψε μας τα στατιστικα της γραμμης σου να σου πουμε

ρυθμίσεις
11-06-11, 01:04
ευχαριστώ

Geocheats2
11-06-11, 01:13
Από τα στατιστικά

1.Πιθανόν δεν έχεις βάλει φιλτράκια
2.θεωρητικά στην χειρότερη των περιπτώσεων θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 7 mbps με 13 mbps
3.Για κάποιο λόγο είσαι κλειδωμένος σε 2αρι προφίλ (κοίτα τον λογαριασμό να δεις ποιο πακέτο έχεις)
4.αν έχεις φιλτράκια σε όλες τις συσκευές και 24αρι προφίλ δήλωνε βλάβη μέχρι να βαρεθείς (άμα είναι έτσι έχεις χοντρό πρόβλημα)

alex24
11-06-11, 01:22
ευχαριστώ

Εισαι σε προφιλ με ταχυτητα 2mbps απο τον ΟΤΕ και τοσο πιανεις δεν εχεις καποιο προβλημα.....Λοιπον εαν δοκιμασεις να πας σε 24αρα θα πιανεις πανω απο 10 στην καλυτερη τολμησε το

ρυθμίσεις
11-06-11, 01:32
Από τα στατιστικά

1.Πιθανόν δεν έχεις βάλει φιλτράκια
2.θεωρητικά στην χειρότερη των περιπτώσεων θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 7 mbps με 13 mbps
3.Για κάποιο λόγο είσαι κλειδωμένος σε 2αρι προφίλ (κοίτα τον λογαριασμό να δεις ποιο πακέτο έχεις)
4.αν έχεις φιλτράκια σε όλες τις συσκευές και 24αρι προφίλ δήλωνε βλάβη μέχρι να βαρεθείς (άμα είναι έτσι έχεις χοντρό πρόβλημα)


Εισαι σε προφιλ με ταχυτητα 2mbps απο τον ΟΤΕ και τοσο πιανεις δεν εχεις καποιο προβλημα.....Λοιπον εαν δοκιμασεις να πας σε 24αρα θα πιανεις πανω απο 10 στην καλυτερη τολμησε το

1.Έχω βάλει φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή, δεν ξέρω αν δεν το έχω συνδέσει σωστά ή αν είναι χαλασμένο. Στο καλώδιο που βγαίνει απο την πρίζα, έχω βάλει μια διακλάδωση και το ένα σκέλος πάει κατευθείαν στο μόντεμ, ενώ το άλλο πάει πρώτα στο φίλτρο και μετά στο τηλέφωνο. Μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και μόνο μία πρίζα τηλεφώνου έχω. Τώρα αν είναι χαλασμένο το φίλτρο, δεν το ξέρω.

2,3,4.Το προφίλ που έχω είναι 2Mbit, διότι όταν έβαζα 24Mbit είχα disconnects και χαμηλή ταχύτητα (1-3Mbit), οπότε ο τεχνικός μου είπε ότι η γραμμή μου σηκώνει μόνο μέχρι 2MBit, επειδή είμαι μακριά από το κέντρο dslam. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω 24Mbit, όταν δεν μπορώ να πιάσω πάνω από 1.5Mbit.

Να επιχειρήσω πάλι να πάω στα 24Mbit? Δεν νομίζω να έχει γίνει κάποια αλλαγή από πλευράς ΟΤΕ, ώστε να πιάνω πάνω από 1-2MBit. Γι' αυτό (αλλά και επειδή είναι ακριβός ο ΟΤΕ) σκεφτόμουν εναλλακτικό πάροχο. Και μιας και η Forthnet έχει τα κεντρικά γραφεία της εδώ κοντά, μήπως προσφέρει και καλύτερη ποιότητα σύνδεσης από τους άλλους παρόχους.

FuS
11-06-11, 02:25
.... Στο καλώδιο που βγαίνει απο την πρίζα, έχω βάλει μια διακλάδωση και το ένα σκέλος πάει κατευθείαν στο μόντεμ, ενώ το άλλο πάει πρώτα στο φίλτρο και μετά στο τηλέφωνο. Μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και μόνο μία πρίζα τηλεφώνου έχω.

Έχεις ήδη βάλει τον διακλαδωτή. Το φίλτρό βγάλε το.
Συνδέεις το τηλέφωνο και το ρούτερ στο διακλαδωτή χωρίς φίλτρο.

Seitman
11-06-11, 09:55
1.Έχω βάλει φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή, δεν ξέρω αν δεν το έχω συνδέσει σωστά ή αν είναι χαλασμένο. Στο καλώδιο που βγαίνει απο την πρίζα, έχω βάλει μια διακλάδωση και το ένα σκέλος πάει κατευθείαν στο μόντεμ, ενώ το άλλο πάει πρώτα στο φίλτρο και μετά στο τηλέφωνο. Μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και μόνο μία πρίζα τηλεφώνου έχω. Τώρα αν είναι χαλασμένο το φίλτρο, δεν το ξέρω.


Εγώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο.

Όταν λες διακλαδωτή... Τι εννοείς? Το splitter που ήταν στη συσκευασία του router?

Αν όχι και έχεις βάλει έναν απλό διακλαδωτή, να τον ξηλώσεις και να χρησιμοποιήσεις το splitter. Έχει δύο εξόδους. Η μία με την σήμανση ADSL είναι για το router και η άλλη με τη σήμανση PHONE είναι για το τηλέφωνο. Αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία.

Τώρα αν έχεις συνδέσει το splitter, δε χρειάζεται το φίλτρο πριν την τηλεφωνική συσκευή.

ρυθμίσεις
11-06-11, 16:10
Εγώ θα σταθώ σε αυτό το σημείο.

Όταν λες διακλαδωτή... Τι εννοείς? Το splitter που ήταν στη συσκευασία του router?

Αν όχι και έχεις βάλει έναν απλό διακλαδωτή, να τον ξηλώσεις και να χρησιμοποιήσεις το splitter. Έχει δύο εξόδους. Η μία με την σήμανση ADSL είναι για το router και η άλλη με τη σήμανση PHONE είναι για το τηλέφωνο. Αυτή είναι η σωστή συνδεσμολογία.

Τώρα αν έχεις συνδέσει το splitter, δε χρειάζεται το φίλτρο πριν την τηλεφωνική συσκευή.

οκ το έφτιαξα

Seitman
11-06-11, 17:06
Και??? Πως είναι τα στατιστικά σου τώρα?

ρυθμίσεις
11-06-11, 21:46
Και??? Πως είναι τα στατιστικά σου τώρα?

δεν βλέπω καμιά διαφορά!

Seitman
11-06-11, 22:02
Δε βλέπεις διαφορά, γιατί είσαι στο 2άρι προφίλ.
Αλλά με τα στατιστικά σου, στην καλύτερη περίπτωση θα συγχρονίσεις μέχρι τα 8Mbps.

alex24
11-06-11, 23:21
Και λιγο παραπανω...

baskon
11-06-11, 23:27
Και φυσικα δεν συγχρονιζεις στο 1.5 mbit οπως αναφερεις αλλα καθαρα στα 2 mbps...
Προφανως αναφερεσαι σε καποιο (αναξιοπιστο) speedtest για τo 1.5 mbps.
ισως σε αλλη εταιρεια να συγχρονισεις παραπανω.διαλεξε καποια με υψηλο sn margin,πχ Hol ή ontelecoms που ρυθμιζεις μονος σου τη γραμμη σου..
Αναφερω ψηλο sn margin γιατι απο οτι φαινεται η γραμμη σου μπορει να συγχρονισει παραπανω.Μόνο που απο ότι φαινεται το θεμα σου ειναι οι αποσυνδεσεις..
Επισης και μια 4αρα της Cyta λογικά θα πάει καλά..

makfil
12-06-11, 08:17
γνωρίζω ότι τα κεντρικά της Forthnet είναι στην Καλλιθέα κοντά μου (λίγα τετράγωνα πιο κάτω), οπότε σκέφτομαι μήπως θα έχει καλύτερη σύνδεση στην περιοχή

λέτε να ισχύει? πώς είναι γενικά η Forthnet στην Καλλιθέα?



Με δεδομένο ότι κάθε πάροχος φτάνει, με το δίκτυό του (ίνα), μέχρι το τοπικό κέντρο του ΟΤΕ, και από εκεί φτάνει στον πελάτη με το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, δεν έχει σημασία εάν το σπίτι σου είναι δίπλα στο κτίριο του παρόχου.

Η καλλίτερη θέση είναι να βρίσκεται το router σου δίπλα στο κτίριο του τοπικού κέντρου του ΟΤΕ ή ... και μέσα σ' αυτό ...

CortexDSL
12-06-11, 10:42
Δεν είναι απαραίτητο ότι επειδή η γραμμή δίνει 35 attenuation θα συγχρονίζει στα 8 ή 10 mbps. Αν τα καλώδια της γειτονιάς είναι αλλοιωμένα, που φαντάζομαι γι αυτό ο τεχνικός του ΟΤΕ είπε ότι δεν θα πιάνει πάνω από 2, μπορεί για να μείνει σταθερή η υπηρεσία χωρίς αποσυνδέσεις να χρειάζεται SNR στα ύψη.
Πάντως από θέμα κόστους αξίζει να το επιχειρήσεις καθώς η 2άρα του ΟΤΕ μαζί με το τηλέφωνο στοιχίζει όσο ένα 2play σε άλλο πάροχο.

johnsruro
14-06-11, 09:43
Δεν είναι απαραίτητο ότι επειδή η γραμμή δίνει 35 attenuation θα συγχρονίζει στα 8 ή 10 mbps. Αν τα καλώδια της γειτονιάς είναι αλλοιωμένα, που φαντάζομαι γι αυτό ο τεχνικός του ΟΤΕ είπε ότι δεν θα πιάνει πάνω από 2, μπορεί για να μείνει σταθερή η υπηρεσία χωρίς αποσυνδέσεις να χρειάζεται SNR στα ύψη.
Πάντως από θέμα κόστους αξίζει να το επιχειρήσεις καθώς η 2άρα του ΟΤΕ μαζί με το τηλέφωνο στοιχίζει όσο ένα 2play σε άλλο πάροχο.

Σωστό και από τεχνικής πλευράς και από τιμολογικής. Ειδικά τα lite-economy πακετα που δίνουν οι εναλλακτικοί (αυτά που δεν εχουν κινητά και διεθνή τηλέφωνα δηλαδή) έχουν σχεδόν τη μισή τιμή. Στη Cyta πχ φτιάχνεις ότι πακέτο θες, στη forthnet έχει προσφορά το sport pack με 19 το μήνα, όποτε κάτι βγάζεις!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.