PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ασύρματη σύνδεση ...



Avvocato
11-06-11, 00:59
Παιδια για σας, εβαλα σημερα στο σπιτι φορθνετ 2play κι εχω παρατηρησει οτι ενω η γραμμη χρονιζει ψηλα, οπως εκανε και με την νετονε, η συμπεριφορα της δεν εχει καια σχεση.

Συγκεκριμενα σε ιδιο τορεντ με πολλους χρηστες, κι ενω το διπλα pc με οτενετ 24μβ δινει χαλαρα 1,2μβ/δευτ ταχυτητα, η φορθνετ ξεκινα δινατα και μετα χαμηλωνει και κλειδωνει στα 60-80κβ/δευτ.

Ειναι στιγμες που κανει παλι σαλτο σε φουλ ταχυτητα και μετα λες και πατα καποιος φρενο και σταμαρα.
Ρουτερακι εχω το thomson TG 585 v8 me to 2.7.8 firmware.

Η γραμμη σας ξαναλεω ειναι καλη, αλλα η συμπεριφορα της ειναι περιεργη και δεν εχω καταληξει αν φταιει η φορθεντ η το ρουτερ. Σε λιγο θα δοκιμασω κι ενα παλιοτερο να δω πως θα παιζει αυτο.

vaggospat13
11-06-11, 12:42
κοιτα δεν υπαρχει περιπτωσει να σου κοβει η φορθνετ ταχυτητα εγω πιανω μεχρι και 2,4mBps
στα ποσα συγχρονιζεις εσυ; δοκιμασε να κατεβασεις αυτο κ πες ποσο πιανεις http://ftp.ntua.gr/pub/DesktopBSD/Releases/1.6/DesktopBSD-1.6-amd64.iso

Avvocato
11-06-11, 15:46
λοιπον παιδια επανερχομαι με νεωτερα, επειτα απο επιπονα τεστ και πειραματα.

Οσο προσπαθουσα ασυρματα να κατεβασω τορρεντ, μπουκονε το συμπαν. Ακομη και διπλα στο ροθτερ να ημουνα με διαφορερικες καρτες wireless και διαφορετικα pc, ειτε λαπτοπ ειτε σταθερα, τα ιδια χαλια.

Μπουκονε, και δεν ανοιγε ουτε καν σελιδες στο web.
Μολις το συνδεσα ενσυρματα δουλευει ρολοι και μαλιστα πιανει το μεγιστο της ταχυτητας που χρονιζει. Προφανως κατι εχει να κανει με την ασυρματη συνδεση, ισως να ειναι bug του firmware, δεν ξερω. Δεν δοκιμασα αλλο ρουτερ για να σας πως, παντος στο συγκεκριμενο 585 v8 το ασυρματο και τα τορρεντ ειναι (ακομη κι ενα τορρεντ με μολις 5 συνδεσεις) ειναι ασυμβιβαστα πραγματα.

Οποιος εχει βρει καμια λυση ας ενημερωσει σχετικα γιατι εγω γεμισα καλωδια θελοντας και μη :(

030366
11-06-11, 18:43
Δοκίμασε το απλό αρχικά, να αλλάξεις κανάλι στο wireless.

Avvocato
11-06-11, 21:21
το δοκιμασα και αυτο, σε χειροκινιτο καναλι.... τιποτε, αλλα προς το παρον απο το μεσημερι μεχρι τωρα ενσυρματα δεν εχει κανει ουτε αποσυνδεση, ουτε τιποτε και κατεβαζει σταθερα με οσο χρονιζει η γραμμη.

Πολυ περιεργο παντος το ολο θεμα......!!!!!!!!!!!!

Seitman
11-06-11, 22:11
Δοκίμασε τα κανάλια 1,5,9,13. Είναι τα πιο "καθαρά".

Επίσης κάνε μια αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του firmware και πέρνα το user.ini v4 που έχει φτιάξει ο cmaniac. Ότι χρειάζεσαι θα το βρεις στο http://leoforeia.gr/thomson/

nnn
11-06-11, 23:07
Τι λειτουργικό έχει το Pc με το WiFi ?

Avvocato
12-06-11, 01:22
Ubuntu εχει, αλλα δοκιμασα και αλλο pc με xp αλλα και με 7.

Σε ολα τα ιδια εκανε, οποτε απεκλεισα το γεγονος να φταιγανε πχ οι ασυρματες καρτες ή τα ασυρματα στικακια.

Επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση μεγαλη ειναι το εξης:

Δοκιμασα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις του, απενεργοποιησα το firewall......τιποτε, εκανα δικο μου κανονα......παλι τιποτε.

Δοκιμασα το parental control να ειναι απενεργοποιημενο, αλλαξα κι εκει μερικες ρυθμισεις ωστε να ειμαι βεβαιος οτι περνανε τα παντα ελευθερα........τιποτε.
Και το αποκορυφωνα, στις ρυθμισεις του getway εχει επιλογη web browsing interception, την οποια αν επελεγα να απενεργοποιησω ή να την βαλω σε οτιδηποτε αλλο απο enable, τοτε δεν ανοιγε καμια αλλη σελιδα εκτος απο αυτη του ρουτερ, δηλαδη την 192.168.1.254

@ ADSLgr.com All rights reserved.