PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση ...



digital.power
13-06-11, 10:04
Παίδες,

μόλις πριν μερικές ημέρες ενεργοποιήθηκα στην Wind και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Ο εξοπλισμός μου είναι ο ακόλουθος:

1. 2 γραμμές ADSL (έως 24 mbps), 1 ΟΤΕ και 1 WIND
2. TP-LINK TL-R480T+ (double wan) + βασικά Modems των ISPs

Settings:

1. Bridged τα 2 βασικά Modems των ISPs στο TL-R480T+
2. Διαχείριση συνδέσεων μέσω TL-R480T+

Αποτέλεσμα:

1. Σύνδεση κανονική στο ιντερνετ και απο τους 2 ISPs

Πρόβλημα - Ερώτηση:

Ενώ η γραμμή της WIND συνδέεται κανονικά στο ιντερνετ δεν pingάρουν τα DNS της και αν στο PC του τοπικού δικτύου χρησιμοποιήσω τα γνωστά DNS της Wind δεν έχω Web. Αν όμως χρησιμοποιήσω τα DNS του ΟΤΕ ή την IP του κεντρικού Router (Gateway IP) τότε έχω κανονικά Web !
Επίσης στο απο πάνω διαμέρισμα ο γείτονας κι αυτός με Wind, ούτε κι αυτός pingάρει αλλά έχει Web.

Έχω πάρει τηλέφωνο στην Wind αλλά δεν βγαίνει άκρη !
Τι γίνεται ακριβώς με την Wind? Έχει κόψει το ping στους DNS της ?

djpar
13-06-11, 12:25
ακριβος,δεν απαντανε αλλα δουλευουν,απο οσο ξερω και εγω

thenetpoet
13-06-11, 13:19
το ping στους DNS ειναι κομμενο.
Ποιους DNS δοκιμαζεις?

PliSkiN
14-06-11, 08:52
Όπως ήδη έχει αναφερθεί, οι DNS της Wind δεν απαντάνε σε pings. Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιείς τους DNS της Wind αντί του ΟΤΕ, παρουσιάζουν αρκετά συχνά προβλήματα.

thenetpoet
14-06-11, 16:50
Όπως ήδη έχει αναφερθεί, οι DNS της Wind δεν απαντάνε σε pings. Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιείς τους DNS της Wind αντί του ΟΤΕ, παρουσιάζουν αρκετά συχνά προβλήματα.

πως τεκμηριωνεται οτι οι dns της wind παρουσιάζουν αρκετά συχνά προβλήματα? μηπως εχεις μεινει κανενα χρονο "πισω"?

PliSkiN
14-06-11, 17:15
Κοίτα να σου πω την αλήθεια, νομίζω πως μέσα στο 2011 γνωστοί με Wind, είχαν θέματα με browsing που είχαν να κάνουν με τους DNS. Όχι κάτι τραγικό, θέμα κάποιων ωρών, αλλά και πάλι, αφού μπορεί να παίξει με DNS του ΟΤΕ, γιατί όχι; Προσωπικά τουλάχιστον, δεν είχα κάποιο πρόβλημα με αυτούς

thenetpoet
14-06-11, 17:16
φυσικα και μπορει να παιξει με dns οτε, αλλα δεν υπαρχει προβλημα αν παιξει με wind dns.

PliSkiN
14-06-11, 17:22
Καλά δεν είπα ότι αν χρησιμοποιήσει DNS Wind, θα έχει χάλια browsing. Απλά προσωπικά θα προτιμούσα DNS OTE για τους λόγους που ανέφερα

nnn
15-06-11, 11:50
good luck στην χρήση Ote Dns από σύνδεση εκτός ΟΤΕ, αν θέλει οπωσδήποτε άλλους δοκιμάζει με αυτόν του Grnet/ΕΔΕΤ 194.177.210.210

3llinas
15-06-11, 18:14
εγω προσωπικά κανω χρηση των google DNS http://code.google.com/speed/public-dns/ και ειμαι μια χαρα μεχρι τωρα

thenetpoet
16-06-11, 20:16
αφου δε σε πειραζει να εχεις 60+ms προς τους dns που χρησιμοποιεις....

@ ADSLgr.com All rights reserved.