PDA

Επιστροφή στο Forum : service 80 ευρώ από πλαίσιο



Σελίδες : [1] 2 3

KIT-XDestroyerGR
13-06-11, 17:25
Πήγα πριν 2 βδομάδες να μου βάλουν αυτό (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Turbo-X-550W-Value-Series-DR-8550BTX.htm) και αυτό (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Loki-SD963-Heatpipe-CPU-Cooler-92mm-s775-1156-1366-AMD-AM2-AM3.htm)
Και μου είπαν ότι το κάθε ένα πράμα που μπαίνει χρεώνουμε 40 ευρώ.

Μήπως είναι η κανονική τιμή για όλους η κάναν καμιά μλκ σε μένα?

Seitman
13-06-11, 17:30
Δεν ξέρω αν χρεώνουν το ίδιο σε όλους. Ξέρω όμως ότι το "χαράτσι" που ζητάνε είναι εξωφρενικό. :evil:

iakoboss7
13-06-11, 17:34
80 ευρω για δουλεια 1 ωρας ΤΟ ΠΟΛΥ με καφεδακι και χαλαρα? τοσα παιρνουν ΠΟΛΛΟΙ αλλοι για 2 8ωρα....

πραγματικο "χαρατσι" φιλε seitman οπως λες...

ipo
13-06-11, 17:49
Το τροφοδοτικό μπαίνει εύκολα σε λίγα λεπτά. Η ψύκτρα όμως με το backplate θέλει να λυθεί όλο το σύστημα, να αφαιρεθεί η παλιά ψύκτρα (με τον επεξεργαστή ζεστό, ώστε να είναι μαλακή η παλιά πάστα), να αφαιρεθεί η πάστα, να μπει νέα, να βιδωθεί το backplate και όλα να ξαναμπούν προσεκτικά στη θέση τους. Είναι αρκετή ώρα δουλειάς με πολλή προσοχή και ρίσκο.

Παρ' όλα αυτά τα 80€ είναι πολλά χρήματα. Ούτε τα μισά δε θα έπρεπε να σου ζητήσουν για την τοποθέτηση εξαρτημάτων που αγοράζεις από το ίδιο κατάστημα.

mob
13-06-11, 17:52
Δε γνωρίζω ποια είναι η τιμολογιακή πολιτική τους αλλά εάν οι χρεώσεις έγιναν γνωστές από πριν τότε δε βλέπω το πρόβλημα. Τώρα στο εάν είναι ή όχι ακριβό αυτό είναι άλλη κουβέντα, θα έλεγα πως είναι μιας και ο χρόνος που θα απαιτηθεί δε ξεπερνάει τη μισή ώρα.

hexadecimal
13-06-11, 18:08
Δε γνωρίζω ποια είναι η τιμολογιακή πολιτική τους αλλά εάν οι χρεώσεις έγιναν γνωστές από πριν τότε δε βλέπω το πρόβλημα. Τώρα στο εάν είναι ή όχι ακριβό αυτό είναι άλλη κουβέντα, θα έλεγα πως είναι μιας και ο χρόνος που θα απαιτηθεί δε ξεπερνάει τη μισή ώρα.
Τωρα μαθατε τις χρεωσεις του Πλαισιου?:hmm:

mob
13-06-11, 18:09
Τωρα μαθατε τις χρεωσεις του Πλαισιου?:hmm:

Προσωπικά δε τις γνωρίζω γιατί δε τις πλήρωσα ποτέ.

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 18:31
αυτές είναι τιμές κρίσης... Όπως ο καφές 5 ευρώ.

sa1901
13-06-11, 19:46
Τωρα μαθατε τις χρεωσεις του Πλαισιου?:hmm:
http://www.plaisio.gr/Computers/The-Clickers/Support-Packs.htm


EDIT: Εκ παραδρομής διάβασα: "Πώς μάθατε τις χρεωσεις του Πλαισίου;" :p :oops:

hexadecimal
13-06-11, 19:47
http://www.plaisio.gr/Computers/The-Clickers/Support-Packs.htm
Σε μενα το δειχνεις?:hmm:

emeliss
13-06-11, 19:54
Δεν ρώτησες από πριν την τιμή; Ήταν που ήταν λάμπα το plaisio, μετά το clickers έγινε λαμπατέρ.

Seitman
13-06-11, 19:55
Βρίσκουν και κάνουν...
Ληστρικές χρεώσεις.

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 19:55
Σε μενα το δειχνεις?:hmm:
http://www.youtube.com/watch?v=SKkMkodo4MI

cranky
13-06-11, 20:13
Το τροφοδοτικό μπαίνει εύκολα σε λίγα λεπτά. Η ψύκτρα όμως με το backplate θέλει να λυθεί όλο το σύστημα, να αφαιρεθεί η παλιά ψύκτρα (με τον επεξεργαστή ζεστό, ώστε να είναι μαλακή η παλιά πάστα), να αφαιρεθεί η πάστα, να μπει νέα, να βιδωθεί το backplate και όλα να ξαναμπούν προσεκτικά στη θέση τους. Είναι αρκετή ώρα δουλειάς με πολλή προσοχή και ρίσκο.

Παρ' όλα αυτά τα 80€ είναι πολλά χρήματα. Ούτε τα μισά δε θα έπρεπε να σου ζητήσουν για την τοποθέτηση εξαρτημάτων που αγοράζεις από το ίδιο κατάστημα.
Υπάρχουν όμως και κουτιά, ipo, που έχουν τρύπα στο mobo tray (πχ, Gladiator), που κάνουν την τοποθέτηση του back plate, παιχνιδάκι.

Όπως και νά 'χει, τον γδάρανε τον συμφορουμίτη. :down:

Gianniskriti
13-06-11, 20:18
Αίσχος και ντροπή τους να χρεώνουν 40€/τοποθέτηση ειδικά από τη στιγμή που το αγόρασε από αυτούς.
Έπρεπε όμως και ο συμφορουμίτης να ρωτήσει εξαρχής την τιμή ώστε να τους πει ευχαριστώ δεν θα πάρω.

emeliss
13-06-11, 20:20
Δεν έχει σημασία αν είναι εύκολο ή δύσκολο. Σημασία έχουν οι τιμοκατάλογοι. Τον φίλο πρέπει να τον χρέωσαν The Clickers Εγκατάσταση Εξαρτήματος (http://www.plaisio.gr/Turbo-X/The-Clickers/Installation-services/The-Clickers-Installation-Spare-Part.htm) x 2. Τώρα γιατί χρεώνουν το ίδιο τις υπηρεσίες στο κατάστημα με τις υπηρεσίες στο χώρο του πελάτη, ας ρωτήσει τους ίδιους.

cranky
13-06-11, 20:27
Έπρεπε όμως και ο συμφορουμίτης να ρωτήσει εξαρχής την τιμή ώστε να τους πει ευχαριστώ δεν θα πάρω.
Ο συμφορουμίτης, έπρεπε να ρωτήσει εδώ πρώτα, κι' όχι να πάει να πάρει το σαβουροτροφοδοτικό του Πλαισίου.

hexadecimal
13-06-11, 20:31
Ο συμφορουμίτης, έπρεπε να ρωτήσει εδώ πρώτα, κι' όχι να πάει να πάρει το σαβουροτροφοδοτικό του Πλαισίου.
...:hmm:

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 20:32
Ο συμφορουμίτης, έπρεπε να ρωτήσει εδώ πρώτα, κι' όχι να πάει να πάρει το σαβουροτροφοδοτικό του Πλαισίου.
εε καλά, δεν έχουν όλοι το χρόνο και το κέφι να τρέχουν στα forums για ψύλλου πήδημα.

cranky
13-06-11, 20:43
Δεν θεωρώ, ζούπ, «ψύλλου πήδημα» την αγορά/αντικατάσταση τροφοδοτικού.
Γνώμη μου, συγνώμη κι' όλας. :what:

emeliss
13-06-11, 20:53
εε καλά, δεν έχουν όλοι το χρόνο και το κέφι να τρέχουν στα forums για ψύλλου πήδημα.
Τα 80 τσούζουν όμως...

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 21:04
Δεν θεωρώ, ζούπ, «ψύλλου πήδημα» την αγορά/αντικατάσταση τροφοδοτικού.
Γνώμη μου, συγνώμη κι' όλας. :what:
ναι, απλά παρόμοια πράγματα τα έχω φτιάξει/πάει για επισκευή χωρίς να επισκεφτώ forum. το κάνω ανάλογα τον χρόνο που έχω και το κέφι για ψάξιμο. γι'αυτό το είπα - δλδ ότι εγώ το έχω κάνει.
Παρεμπιπτόντως και εγώ τροφοδοτικό άλλαζα τότε (από laptop βέβαια) και στο πλαίσιο είχα πάει για να τεστάρουν το μηχάνημα - να δω ότι φταίει το τροφοδοτικό και όχι τίποτε άλλο.


Τα 80 τσούζουν όμως...
σίγουρα.

ConstantinosBok
13-06-11, 21:19
τα 80 ειναι υπερβολη , ενα 15 -20 ομως εινια οκ

εγω τοσα παιρνω παντως εννοειται στο χωρο του πελατη παντα



πλακα πλακα επισης δεν θα επαιρνα ουτε το τροφοδοτικο ίσως ουτε την ψυχτρα .

........Auto merged post: ConstantinosBok πρόσθεσε 6 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πλακα πλακα τωρα που το σκεφτομαι : μηπως ειμαι λιγο Μλκσ?????

f15
13-06-11, 21:23
Ευτυχώς που μοντάρω μόνος μου τα εξαρτήματα του υπολογιστή ,άλλωστε δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερα δύσκολο .:lamer
Γενικά οι τιμές υπηρεσιών του πλαισίου είναι τσουχτερές για την εποχή .

cranky
13-06-11, 21:25
Δεν έχουν όλοι, όμως, αυτή τη δυνατότητα/γνώσεις/χρόνο.

redbull790
13-06-11, 21:40
οπου κ να παω πλαισιο,e-shop,multirama αντικριζω υψηλες τιμες...παιζουν με τον πονο μου!οποτε μπηκα κ εγω στη λογικη του e-bay θελοντας κ μη...;)

hemlock
13-06-11, 21:45
Πήγα πριν 2 βδομάδες να μου βάλουν αυτό (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Turbo-X-550W-Value-Series-DR-8550BTX.htm) και αυτό (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Loki-SD963-Heatpipe-CPU-Cooler-92mm-s775-1156-1366-AMD-AM2-AM3.htm)
Και μου είπαν ότι το κάθε ένα πράμα που μπαίνει χρεώνουμε 40 ευρώ.

Μήπως είναι η κανονική τιμή για όλους η κάναν καμιά μλκ σε μένα?
Σου ειπαν τον τιμοκαταλογο...Γιατι/τι σε παρεξενεψε-τωρα μαθαινεις και εσυ τι χρεωνει το Πλαισιο?;)

ipo
13-06-11, 22:07
Ο άνθρωπος πήγε να κάνει μία απλή δουλειά και ανέμενε εύλογη χρέωση. Ο τιμοκατάλογος του Πλαισίου νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι "εύλογος".

Έδειξε λοιπόν καλή πίστη στο κατάστημα, του πήραν πολλά χρήματα και πλέον έχασε την εμπιστοσύνη του. Υποθέτω ότι το Πλαίσιο κέρδισε 80€ και έχασε έναν πελάτη, συν όσους ενημερωθούν από τον τον απογοητευμένο πελάτη. Δεν υπάρχει παρανομία στη μέση, αλλά κατά τη γνώμη μου πελατο-απωστική πολιτική.

hemlock
13-06-11, 22:08
Ο άνθρωπος πήγε να κάνει μία απλή δουλειά και ανέμενε εύλογη χρέωση. Ο τιμοκατάλογος του Πλαισίου νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι "εύλογος".

Έδειξε λοιπόν καλή πίστη στο κατάστημα, του πήραν πολλά χρήματα και πλέον έχασε την εμπιστοσύνη του. Υποθέτω ότι το Πλαίσιο κέρδισε 80€ και έχασε έναν πελάτη, συν όσους ενημερωθούν από τον τον απογοητευμένο πελάτη.
Δεν υπαρχει ευλογο κοστος...Υπαρχει fix τιμοκαταλογος Ipo...

Φανερός Πράκτωρ
13-06-11, 22:11
το ήξερε από την αρχή το κόστος. Αυτό βέβαια δεν κάνει το κόστος λογικό ή απαράδεκτο το ότι διαμαρτύρεται ο πελάτης για την "κλοπή" (ακόμα και αν ήταν εν γνώση του).

redbull790
13-06-11, 22:14
ειμαι της αποψης οτι αυτα τα "μαγαζια" της αρπαχτης ειναι κ μετα αντε γεια...δεν τους νοιαζουν οι πελατειακες σχεσεις εξου κ η ανταποκριση σε service,εγγυησεις κλπ.

sdikr
13-06-11, 22:18
Ο άνθρωπος πήγε να κάνει μία απλή δουλειά και ανέμενε εύλογη χρέωση. Ο τιμοκατάλογος του Πλαισίου νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι "εύλογος".

Έδειξε λοιπόν καλή πίστη στο κατάστημα, του πήραν πολλά χρήματα και πλέον έχασε την εμπιστοσύνη του. Υποθέτω ότι το Πλαίσιο κέρδισε 80€ και έχασε έναν πελάτη, συν όσους ενημερωθούν από τον τον απογοητευμένο πελάτη. Δεν υπάρχει παρανομία στη μέση, αλλά κατά τη γνώμη μου πελατο-απωστική πολιτική.


Γιατί δεν είναι εύλογη χρέωση;
Δεν μπορεί να το θέλεις και όσο ποιο φθηνά γίνεται άλλα να στο βάλουν και τζάμπα, δοκίμασε αν θέλεις και το ebay, Θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω :p

όταν πρέπει να ρίξεις την τιμή σε ένα προϊόν, βγάζεις ότι μπορείς απο επάνω, ένα τέτοιο κόστος είναι τα περαστικά που μέχρι τώρα τα μοίραζες πχ σε 100 τροφοδοτικά απο λίγο και ήταν όλοι χαρούμενοι, τώρα όποιος θέλει το πληρώνει (είναι και ενας τρόπος να χτυπήσεις τα Online shops).

α ναι, απο αυτά τα 80 στο κράτος πάει παραπάνω απο το 40%

ipo
13-06-11, 22:27
Γιατί δεν είναι εύλογη χρέωση;
Δεν μπορεί να το θέλεις και όσο ποιο φθηνά γίνεται άλλα να στο βάλουν και τζάμπα ...
Είναι προσωπική μου εκτίμηση. Πιστεύω ότι είναι πολλά χρήματα τα 40€ για τα λίγα λεπτά δουλειάς που απαιτεί η εγκατάσταση ενός τροφοδοτικού και ο έλεγχος της ορθής λειτουργίας του μηχανήματος. Μιλάμε για 10 λεπτά υπόθεση μαζί με τον έλεγχο ορθής λειτουργίας. Το ίδιο και για έναν σκληρό δίσκο, μία μνήμη, μία κάρτα γραφικών (μαζί με την εγκατάσταση οδηγών) και γενικά σχεδόν τα πάντα.

Η αλλαγή μητρικής, κουτιού, ψύκτρας, θέλουν περισσότερο χρόνο και ίσως δικαιολογούν τα 40€, αλλά για απλά κομμάτια θα έπρεπε να υπάρχει κάποια ευελιξία στην τιμή. Π.χ. στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσαν να του πουν "δώσε 40€ και για τα δύο". Ο πελάτης θα έφευγε ευχαριστημένος, αντί να νιώθει ριγμένος.

Ακόμα θυμάμαι έναν φίλο που φοβόταν να βάλει μόνος του τις μνήμες στο laptop, παρόλο που του έλεγα ότι είναι εύκολο. Πήγε στο Πλαίσιο, έδωσε 15€ (πάνε 6-7 χρόνια) και είδε μπροστά του τον υπάλληλο να ανοίγει το καπάκι της RAM να βάζει την επιπλέον μνήμη και να το ξανακλείνει. 5 λεπτά μαζί με τον έλεγχο ότι bootάρει κανονικά ο υπολογιστής. Δεν ξαναπάτησε ο συγκεκριμένος στο Πλαίσιο. Συν 15€ στο ταμείο, μείον ένας πελάτης.

biggeo65
14-06-11, 02:00
40€ για κάθε αλλαγή είναι πάρα πολλά. Πρίν ένα μήνα πήρα από U.gr ,που έχει και στην πόλη μου συνεργάτη, τροφοδοτικό για έναν παλιότερο υπολογιστή και ψύκτρα για άλλον υπολογιστή, κι ο τεχνικός που τα άλλαξε αρνήθηκε να μου πάρει λεφτά ,έστω κι αν επέμενα.

Είναι θέμα πολιτικής. Γιατί να ξαναπαραγγείλω από ΠΛΑΙΣΙΟ ή e-shop;
80€ για δουλειά 10 λεπτών; Είναι παράλογο.

cranky
14-06-11, 02:25
Έτσι χάνουνε πελάτες.
Και η πλάκα είναι, οτι η πελατοδιωκτική πολιτική, ξεκίνησε με την κρίση. :fool

aglaisma
14-06-11, 02:33
Αντε και πηρα τεσσερις μνημες κοστους 25-30 ευρω η καθεμια(120 συνολο λεω) χωρις να γνωριζω γρι απο κομπιουτορες. Αν ο οποιοσδηποτε ζηταγε 40χ4 € για εγκατασταση θα τον χτυπουσα ειλικρινα.
Σ αυτου του ειδους πελατειακο κοινο στοχευουν, γι αυτο χανουν κι αυτους τους λιγους ψαγμενους που εχουν και γι αυτο το ζορι στο τελος θα γινει...αγγουρι.

frap
14-06-11, 02:49
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω την τιμή ή την πολιτική του Πλαίσιο, σε κάποια πράγματα πληρώνεις την τεχνογνωσία που διαθέτει και όχι αυτό καθαυτό το χρόνο που θα ασχοληθεί κάποιος με το πρόβλημά σου.

Κι αν νομίζετε πως δεν υπάρχει τεχνογνωσία στο να βάλεις ένα τροφοδοτικό ή να αλλάξεις μια ψύκτρα, τότε θα έπρεπε να μπορούμε να το κάνουμε όλοι μας. Δεν είναι όλες οι δουλειές σαν το σκάψιμο.

Και τέλος πάντων, εφόσον η χρέωση έγινε γνωστή εκ των προτέρων, είτε την αποδέχεσαι είτε πηγαίνεις στο επόμενο κατάστημα.

ConstantinosBok
14-06-11, 02:55
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω την τιμή ή την πολιτική του Πλαίσιο, σε κάποια πράγματα πληρώνεις την τεχνογνωσία που διαθέτει και όχι αυτό καθαυτό το χρόνο που θα ασχοληθεί κάποιος με το πρόβλημά σου.

Κι αν νομίζετε πως δεν υπάρχει τεχνογνωσία στο να βάλεις ένα τροφοδοτικό ή να αλλάξεις μια ψύκτρα, τότε θα έπρεπε να μπορούμε να το κάνουμε όλοι μας. Δεν είναι όλες οι δουλειές σαν το σκάψιμο.

Και τέλος πάντων, εφόσον η χρέωση έγινε γνωστή εκ των προτέρων, είτε την αποδέχεσαι είτε πηγαίνεις στο επόμενο κατάστημα.

Κοιτα , το να σου αλλαξει καποιος καποιο κομματι στο πισι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τεχνογνωσια!! 1. χρειαζεται να εχεις νοημοσυνη κατι πανω απο καθυστερημενος ΚΑΙ 2. την διαθεση να ανοιξεις 2 βιδες με ενα κατσαβιδι... Και να τσεκαρεις σαν τα λεγκο που κουμπώνει τι! Αν αυτα που θα δεις δεν φαινονται προφανη ανοιξε και μια ιστοσελιδα να διαβασεςι οδηγιες

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ να το κανουν απλα καποιοι (και εγω μεσα σε αυτους ) παιρνουν λεφτα για να κανουν την δουλεια οταν δεν ισχυουν οι δυο πανω προυποθεσεις.

Επισης αν κανει δεν κανει να μπει σε καποια θεση ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ
πχ ειναι τετραγωνο το καλωδιο και οχι πλακε αν δεν πρεπει να το βαλεις στην πλακε θυρα


ΔΕν σου ζητησε κανει να αλλαξεις τον σερβερ του Δημοκριτου για ονομα του θεου ενα τροφοδοτικουλι σου ειπε να αλλαξεις και μια ψυχτρα ξερω γω!!! εχουν πανω χαρτακια με οδηγιες για χαζους...


Και στο λεω εγω που ειμαι και τεχνικος ! ντρεπομαι μερικες φορες να παρω λεφτα για κατι πραγματα ! ελεος ρε παιδια!:worthy::worthy::worthy:


Κανονικα αλλαγες hardware που δεν προυποθετουν λυσιμο και δεσιμο της μητρικης θα πρεπει να ειναι τσαμπα εφοσον ο πελατης φερει το πισι στο καταστημα και τα πιο πολλα μαγαζια δεν το χρεωνουν. Απλα πραγματα...


Κοιταγα τιμες πλαισιου και ειναι αστειο. Η υπηρεσια : ερχεται καποιος παιρνει το πισι μου του κανει φορματ και το ξαναφερνει κοστιζει 100 Ευρω με αυθεντικα windows του χρηστη !!!!!!

Ελεος...!

frap
14-06-11, 09:49
Δε νομίζω να διαφωνούμε επί τοις ουσίας και απλά περιγράφεις τη γνώση που έχεις εσύ σαν τεχνικός επί του θέματος.

Παραδέχεσαι πως ΔΕ μπορούμε να το κάνουμε όλοι, είτε λόγω νοημοσύνης είτε λόγω χρόνου.

Επειδή δε πιστεύω να θεωρείς όσους δεν γνωρίζουν πραγματικά ηλίθιους, εγώ αυτό το αποκαλώ τεχνογνωσία από μέρους σου. Εάν όλοι επενδύαμε Χ ώρες από το χρόνο μας, θα την αποκτούσαμε και θα μπορούσαμε να εκτελέσουμε την εργασία σε 5 λεπτά. Τη συγκεκριμένη τεχνογνωσία ο καθένας την αξιολογεί και την χρεώνει αντίστοιχα.

Σε αυτό το πλαίσιο, διαπιστώνουμε όλοι πως το Πλαίσιο μάλλον κοστολογεί ακριβά την εργατοώρα των υπαλλήλων του. Αυτό δεν είναι μεμπτό, εφόσον δεν υπάρχει κρυφή χρέωση και το Πλαίσιο δε μονοπωλεί τη συγκεκριμένη υπηρεσία. Όποιος θεωρεί το θεωρεί ακριβό, πάει παρακάτω.

Το γιατί το Πλαίσιο επιλέγει μια τέτοια πολιτική που φαίνεται παράλογη εκ πρώτης όψεως δε μπορούμε να το ξέρουμε. Ίσως η χρέωση να είναι τέτοια ώστε να έχει αποτρεπτικό χαρακτήρα, δλδ να μην απασχολείται το προσωπικό για μικροεργασίες... Όλα έχουν να κάνουν με το bussiness plan που έχουν. Αύριο μπορεί να αλλάξουν ρόττα και να χρεώνουν 5€ ή να το κάνουν εντελώς δωρεάν...

Seitman
14-06-11, 09:54
Ξέρει πολύ καλά τι κάνει το Πλαίσιο.

Με την διείσδυση των υπολογιστών σε κάθε σπίτι, είναι σίγουρο ότι δεν έχουν όλοι τα φόντα να αλλάξουν κάποιο μέρος του υπολογιστή τους, να κάνουν επανεγκατάσταση του συστήματος κτλ.

Και ο αριθμός των ατόμων αυτών, είναι τεράστιος και "βαράει" στο κεφάλι.

hexadecimal
14-06-11, 10:05
Και ο αριθμός των ατόμων αυτών, είναι τεράστιος και "βαράει" στο κεφάλι.
Εξακολουθω να ΜΗΝ κατανοω την σταση σου/σας απεναντι σε τετοιου ειδους υπηρεσιες...:hmm:

Seitman
14-06-11, 10:08
Δεν είμαστε εναντίον των υπηρεσιών φίλε μου. Απλά λέμε, τουλάχιστον εγώ, ότι οι χρεώσεις του συγκεκριμένου "μαγαζιού" είναι υπερβολικές.

cranky
14-06-11, 10:10
Και ο αριθμός των ατόμων αυτών, είναι τεράστιος και "βαράει" στο κεφάλι.
Γι' αυτό προσπαθούν ν' απαλλαγούν.

Seitman
14-06-11, 10:12
Δε νομίζω ότι προσπαθούν να απαλλαγούν. Σου λέει αυτό είναι, άμα σ' αρέσει.

Και αυτός που δεν ξέρει ή δεν έχει κάποιον γνωστό που να ξέρει, θα υποκύψει.

hexadecimal
14-06-11, 10:20
Δε νομίζω ότι προσπαθούν να απαλλαγούν. Σου λέει αυτό είναι, άμα σ' αρέσει.

Και αυτός που δεν ξέρει ή δεν έχει κάποιον γνωστό που να ξέρει, θα υποκύψει.
Μπαααα...Αν δεν εισαι κολημενος πελατης,θα κοιταξεις και παραδιπλα...Ας πουμε οτι το eshop εχει ποιο "λογικες" τιμες ,που αν μη τι αλλο ξεχωριζει την εγκατασταση/εξυπηρετηση/υπηρεσια απο τον χωρο του πελατη με αυτον του μαγαζιου...Δες τις χρεωσεις (http://www.e-shop.gr/tech_support.phtml)...;)
Στην τελικη ΔΕΝ ειναι θεμα χρεωσης ,αλλα το οτι σου εγγυαται το μαγαζι οτι μετα την τοποθετηση ,Whatever, θα δουλευει και οτι δεν θα σου μεινει στο χερι οοοολο το συστημα...

emeliss
14-06-11, 11:30
Πιο ακριβό είναι αν δεις τις χρεώσεις για εργασίες στον χώρο του πελάτη. 50 ευρώ αντί για 40 όσον αφορά την αναβάθμιση.

Στην τελική τέτοιου είδους μαγαζιά σου προσφέρουν τα ίδια πράγματα. Υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις σοβαρά ντόπια καταστήματα πληροφορικής.

hexadecimal
14-06-11, 11:32
Πιο ακριβό είναι αν δεις τις χρεώσεις για εργασίες στον χώρο του πελάτη.

Στην τελική τέτοιου είδους μαγαζιά σου προσφέρουν τα ίδια πράγματα. Υπάρχουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις σοβαρά ντόπια καταστήματα πληροφορικής.
To "λογικες" το εγραψα για παραδοση σε καποιο μαγαζι...

yiapap
14-06-11, 11:53
Καταρχήν όλες οι υπηρεσίες έχουν μια ελάχιστη χρέωση.
Αυτή συμπεριλαμβάνει το κόστος της εργασίας όπως και το κόστος διαχείρισης της εργασίας (εισαγωγή υπόθεσης στο σύστημα, ποιοτικός έλεγχος κτλ.).
Πιστεύω ότι οποιαδήποτε εργασία και να κάνανε πάλι ίδια θα ήταν η χρέωση οπότε είναι άκυρη η τοποθέτηση "αυτό είναι εύκολο άρα κάνε έκπτωση". Δεν μπορείς να έχεις τιμοκατάλογο ανά εξάρτημα, ούτε φυσικά να χρεώνεις ανά πεντάλεπτο!
Το ύψος της χρέωσης οφείλει να γνωστοποιείται στον πελάτη πριν από οποιαδήποτε εργασία. Αν ο πελάτης δεν συμφωνεί μπορεί πολύ απλά να πάει κάπου αλλού ή να προσπαθήσει να το τοποθετήσει μόνος του.
Μπορεί με απλά μαθηματικά να βγαίνει ένα τεράστιο ποσό (40/1.23=32,5€ βγάλτε 30% overheads/κέρδος κτλ ~20/ώρα κόστος τεχνικού). Μην ξεχνάτε όμως ότι το (όποιο) Πλαίσιο πληρώνει τον τεχνικό ΚΑΙ για τις ώρες που δεν έχει να αλλάξει ένα τροφοδοτικό ή μια ψύκτρα.
Άλλωστε με το να συζητάμε για το ύψος δεν βγαίνει άκρη. Εδώ κάποιος φίλος είπε ότι παίρνει κατ' οίκον 15€/ώρα! Βγάλτε 23% ΦΠΑ, βγάλτε παρακράτηση φόρου... Δουλεύει για 6€/ώρα! Συγγνώμη αλλά αυτές δεν είναι χρεώσεις επαγγελματία τεχνικού!!!

Τέλος, όπως πολύ σωστά λέει ο frap όταν αγοράζεις μια εξειδικευμένη υπηρεσία δεν πληρώσεις απλά το γύρισμα του κατσαβιδιού ή το κούμπωμα του molex αλλά την τεχνογνωσία. Όποιοι πιστεύουν ότι είναι εύκολη υπόθεση να αλλαχθεί ένα τροφοδοτικό, ας το δώσουν στη γυναίκα ή στη μητέρα τους να το κάνει!
Κι εμένα μου τη δίνει όταν ο υδραυλικός που παίρνει 40€ για να αλλάξει ένα σιφόνι, αλλά δεν διαμαρτύρομαι. Άμα θέλω... ας το κάνω μόνος μου!
Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον τεχνικό που πάει στην εταιρεία, ξεβιδώνει 1/4 της στροφής μια βίδα και στέλνει τιμολόγιο 1000€. Ο αφεντικός που τρελάθηκε από τη χρέωση του ζητάει ανάλυση του τιμολογίου, οπότε ο τεχνικός του στέλνει:
α/α:1 | Περ.: Γύρισμα Βίδας | Κόστος: 1€
α/α:2 | Περ.: Γνώση του ποιά βίδα να γυρίσεις | Κόστος: 999€

hall2001
14-06-11, 12:10
Κοιτα , το να σου αλλαξει καποιος καποιο κομματι στο πισι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τεχνογνωσια!! 1. χρειαζεται να εχεις νοημοσυνη κατι πανω απο καθυστερημενος ΚΑΙ 2. την διαθεση να ανοιξεις 2 βιδες με ενα κατσαβιδι... Και να τσεκαρεις σαν τα λεγκο που κουμπώνει τι! Αν αυτα που θα δεις δεν φαινονται προφανη ανοιξε και μια ιστοσελιδα να διαβασεςι οδηγιες

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ να το κανουν απλα καποιοι (και εγω μεσα σε αυτους ) παιρνουν λεφτα για να κανουν την δουλεια οταν δεν ισχυουν οι δυο πανω προυποθεσεις.

Επισης αν κανει δεν κανει να μπει σε καποια θεση ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ
πχ ειναι τετραγωνο το καλωδιο και οχι πλακε αν δεν πρεπει να το βαλεις στην πλακε θυρα


ΔΕν σου ζητησε κανει να αλλαξεις τον σερβερ του Δημοκριτου για ονομα του θεου ενα τροφοδοτικουλι σου ειπε να αλλαξεις και μια ψυχτρα ξερω γω!!! εχουν πανω χαρτακια με οδηγιες για χαζους...


Και στο λεω εγω που ειμαι και τεχνικος ! ντρεπομαι μερικες φορες να παρω λεφτα για κατι πραγματα ! ελεος ρε παιδια!:worthy::worthy::worthy:


Κανονικα αλλαγες hardware που δεν προυποθετουν λυσιμο και δεσιμο της μητρικης θα πρεπει να ειναι τσαμπα εφοσον ο πελατης φερει το πισι στο καταστημα και τα πιο πολλα μαγαζια δεν το χρεωνουν. Απλα πραγματα...


Κοιταγα τιμες πλαισιου και ειναι αστειο. Η υπηρεσια : ερχεται καποιος παιρνει το πισι μου του κανει φορματ και το ξαναφερνει κοστιζει 100 Ευρω με αυθεντικα windows του χρηστη !!!!!!

Ελεος...!

Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί για να έχουμε δουλειά και εμείς:oneup:
Πάντως πέρα από την πλάκα το ποσό που πλήρωσε ο φίλος είναι το λιγότερο υπερβολικό,εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν παίρνω τίποτα αν μου το φέρουν σπίτι και κάνα εικοσάρικο το πολύ αν πάω στο το χώρο του πελάτη,πραγματικά θα ντρεπόμουν να ζητήσω παραπάνω.

hexadecimal
14-06-11, 12:18
Καταρχήν όλες οι υπηρεσίες έχουν μια ελάχιστη χρέωση.
Αυτή συμπεριλαμβάνει το κόστος της εργασίας όπως και το κόστος διαχείρισης της εργασίας (εισαγωγή υπόθεσης στο σύστημα, ποιοτικός έλεγχος κτλ.).
Πιστεύω ότι οποιαδήποτε εργασία και να κάνανε πάλι ίδια θα ήταν η χρέωση οπότε είναι άκυρη η τοποθέτηση "αυτό είναι εύκολο άρα κάνε έκπτωση". Δεν μπορείς να έχεις τιμοκατάλογο ανά εξάρτημα, ούτε φυσικά να χρεώνεις ανά πεντάλεπτο!
Το ύψος της χρέωσης οφείλει να γνωστοποιείται στον πελάτη πριν από οποιαδήποτε εργασία. Αν ο πελάτης δεν συμφωνεί μπορεί πολύ απλά να πάει κάπου αλλού ή να προσπαθήσει να το τοποθετήσει μόνος του.
Μπορεί με απλά μαθηματικά να βγαίνει ένα τεράστιο ποσό (40/1.23=32,5€ βγάλτε 30% overheads/κέρδος κτλ ~20/ώρα κόστος τεχνικού). Μην ξεχνάτε όμως ότι το (όποιο) Πλαίσιο πληρώνει τον τεχνικό ΚΑΙ για τις ώρες που δεν έχει να αλλάξει ένα τροφοδοτικό ή μια ψύκτρα.
Άλλωστε με το να συζητάμε για το ύψος δεν βγαίνει άκρη. Εδώ κάποιος φίλος είπε ότι παίρνει κατ' οίκον 15€/ώρα! Βγάλτε 23% ΦΠΑ, βγάλτε παρακράτηση φόρου... Δουλεύει για 6€/ώρα! Συγγνώμη αλλά αυτές δεν είναι χρεώσεις επαγγελματία τεχνικού!!!

Τέλος, όπως πολύ σωστά λέει ο frap όταν αγοράζεις μια εξειδικευμένη υπηρεσία δεν πληρώσεις απλά το γύρισμα του κατσαβιδιού ή το κούμπωμα του molex αλλά την τεχνογνωσία. Όποιοι πιστεύουν ότι είναι εύκολη υπόθεση να αλλαχθεί ένα τροφοδοτικό, ας το δώσουν στη γυναίκα ή στη μητέρα τους να το κάνει!
Κι εμένα μου τη δίνει όταν ο υδραυλικός που παίρνει 40€ για να αλλάξει ένα σιφόνι, αλλά δεν διαμαρτύρομαι. Άμα θέλω... ας το κάνω μόνος μου!
Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον τεχνικό που πάει στην εταιρεία, ξεβιδώνει 1/4 της στροφής μια βίδα και στέλνει τιμολόγιο 1000€. Ο αφεντικός που τρελάθηκε από τη χρέωση του ζητάει ανάλυση του τιμολογίου, οπότε ο τεχνικός του στέλνει:
α/α:1 | Περ.: Γύρισμα Βίδας | Κόστος: 1€
α/α:2 | Περ.: Γνώση του ποιά βίδα να γυρίσεις | Κόστος: 999€
Δεν ειναι ανεκδοτο αυτο που γραφεις....Το ειχε πει ο μαθηματικος Sylvester (αν θυμαμε ορθος)...:p
Eιχε πει σε ενα "πελατη του" οτι δεν σε χρεωνω για την τρυπα που ανοιξα στο ταβανι (για να σου βαλω την λαμπα) ,αλλα σε χρεωνω επειδη ξερω που την ανοιξα την τρυπα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.