PDA

Επιστροφή στο Forum : fujitsu siemens xi 3650 HELP!!!



dimitris777
13-06-11, 17:41
Παιδια καλησπερα θελω την βοηθεια σας ψαχνω να βρω που ειναι η μπαταρια του bios για να κανω reset και δεν μπορω να την βρω με τιποτα και φοβαμαι να το λυσω ολο γιατι δεν ξερω ακριβως πως ανοιγει.HELPPPPP ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

mob
13-06-11, 17:47
Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις rest στο bios ?

dimitris777
13-06-11, 17:50
γιατι κατι πειραχτικε στο bios που εχει να κανει μαλλον με την καρτα γραφικων και με το που ανοιγει κανει 3 σφιριγματα και δεν ανοιγει καθολου.μονο μαυρη οθονη.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι πειραξανε στο bios και εγινε αυτο.για ειπα νατου κανω reset

mob
13-06-11, 17:56
Εάν το laptop σου είναι ακόμα στην εγγύηση καλύτερα να το πας στο επίσημο σέρβις γιατί εάν το ανοίξεις κινδυνεύεις να τη χάσεις.

Πληροφοριακά για να βρεις τη μπαταρία του πρέπει να το ανοίξεις, δε σου το συστήνω, καλύτερα να το πας στο επίσημο σέρβις, πολύ αμφιβάλω πως η λύση είναι απλά ένα reset στο bios.

dimitris777
13-06-11, 18:15
δεν ειναι πια μεσα στην εγγυηση και τωρα το εχω λυση σχεδον αλλα δεν την βλεποω πουθενα.πιστευω οτι κατι τετοιο λυνει το προβλημα μου.αρκει να βρω την μπαταρια.γιατι δεν μπορει να εχει πειραχτει κατι αλλο απο το biος το οποιο να εφερε μεγαλυτερη ζημια.

mob
13-06-11, 18:20
Εάν το έχεις λύσει τότε κοίτα καλύτερα, επάνω και κάτω από τη μητρική γιατί μπορεί να είναι οπουδήποτε.

dimitris777
13-06-11, 18:31
υπαρχει περιπτωση να μην εχει μπαταρια?

mob
13-06-11, 18:33
Οχι ...

cranky
13-06-11, 20:17
Σε αρκετά λαπτόπ, η μπαταρία είναι κάτω απο το πληκτρολόγιο.
Αλλά, δεν πιστεύω οτι θα καταφέρεις τίποτα.

dimitris777
13-06-11, 21:04
Οκ παιδια ευχαριστω την βρηκα δεν το πιστευω τελικα οτι επρεπε να ειχα λθσει ολο το laptop μου βγηκε η πιστη αναποδα.ενω ολα ειναι προσβασημα η μπαταρια ηταν εκει που επρεπε λυθει και η τελευταια βιδα :twisted:.τελος καλο ολα καλα!!!

cranky
13-06-11, 21:32
Θές να πείς, οτι τώρα μπουτάρει κανονικά ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

mob
13-06-11, 22:59
Θές να πείς, οτι τώρα μπουτάρει κανονικά ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif

Πιθανόν τώρα να μπορεί ο συμφορουμίτης να το δώσει στην ανακύκλωση ποιο οικολογικά, χώρια τα πλαστικά και χώρια τα κυκλώματα :p

Πέρα της πλάκας ποιο ήταν το αποτέλεσμα ?

dimitris777
14-06-11, 02:05
Παιδια ολα οκ οπως σας ειπα ανοιξε μια χαρα.εκανα και format και ολα οκ αφου καταφερα και το ξανα συναρμολογσα αμα το βλεπατε θα λεγατε αποκλειτετε να το ξανα ενωσει ολο αυτο.το μονο ρε παιδια που θα ηθελα αν ξερετε να μου πειτε.το λαπτοπ φοραει 2 σκληρους τους οποιους τους βλεπει κανωνηκα μεσα στο bios εβαλα τα windows 7 τα 64 bitαλλα αμα παω στον υπολογιατη βλεπει μονο τον εναν ξερετε γιατι?

cranky
14-06-11, 02:18
Στην Διαχείρηση Δίσκων, τον βλέπει ;

dimitris777
14-06-11, 02:41
πηγα device manager disk drivers και εκει μεσα τον εχει.τι εχει γινει???

cranky
14-06-11, 02:49
Τον εμφανίζει με γράμμα ή σαν «unallocated space» ;
Αν είναι άδειος, δεξί κλίκ πάνω του, φορμάτ, και τελείωσες

dimitris777
14-06-11, 02:53
και πηγα και στην διαχειρηση δισκων οπου τους εχει και τους 2 μονο που ο ενας ειναι με μπλε φοντο και λεει απο κατω primary partition και τον αλλον που δεν φενεται τον εχει με μαυρο και λεει unallocated.πρεπει να κανω κατι για να εμφανιστει και ο αλλος και να μπορει να χρισιμοποιηται?

cranky
14-06-11, 02:57
Αν δεν τον εμφανίζει με γράμμα (D, E, F, κλπ) κάνε δεξί κλίκ πάνω του, και δώσ' του εσύ ένα.
Αν δεν βαριέσαι, κάνε δεξί κλίκ πάνω του, και πές μου τί επιλογές σου βγάζει.

dimitris777
14-06-11, 03:02
λοιπον μεσα απο το compyter management μηλαμε παντα ετσι?λοιπον παω αριστερα εκει που τον εχει με μαυρο και σαν disk 1 και μου βγαζει στο δεξι κλικ convert to dynamic disk μετα λεει convert to gpt disk,offline,properties kai help.εχει και κατι πιο πανω αλλα αυτα δεν με αφηνει να τα επιλεξω

cranky
14-06-11, 03:07
Όχι, μή κάνεις εκεί δεξί κλίκ.
Κάνε εκεί που είναι ο χώρος του δίσκου, που τον εμφανίζει σαν μαύρο, και γράφει και την χωρητικότητά του.

biggeo65
14-06-11, 03:07
Αυτός που έχει το μαύρο φόντο τι μέγεθος έχει; Δεξι κλικ πάνω στο μαύρο φόντο και:
Τον Kάνεις convert to dynamic disk, μετά πάλι δεξί κλικ επάνω του και format σε NTFS.

dimitris777
14-06-11, 03:11
Όχι, μή κάνεις εκεί δεξί κλίκ.
Κάνε εκεί που είναι ο χώρος του δίσκου, που τον εμφανίζει σαν μαύρο, και γράφει και την χωρητικότητά του.

λοιπον εκει μου λεει new simple volume ,properties kai help

........Auto merged post: dimitris777 πρόσθεσε 0 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτός που έχει το μαύρο φόντο τι μέγεθος έχει; Δεξι κλικ πάνω στο μαύρο φόντο και:
Τον Kάνεις convert to dynamic disk, μετά πάλι δεξί κλικ επάνω του και format σε NTFS.

και οι 2 300 gb ειναι να δοκιμασω αυτο που λες?

cranky
14-06-11, 03:12
Είσαι σίγουρος για τον δυναμικό δίσκο, biggeo ; http://img171.imageshack.us/img171/4439/scratchw.gif
Δές τί λέει η MS (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-vista/What-are-basic-and-dynamic-disks).

dimitris777
14-06-11, 03:25
Τελικα παιδια τι λετε να κανω?

biggeo65
14-06-11, 03:32
Ναι το έχω διαβάσει. Από την στιγμή που του δίνει δυνατότητα για δυναμικό δίσκο ή gpt disk τον κάνει δυναμικό για να έχει συμβατότητα .

Πιό εύκολοι είναι οι δυναμικοί δίσκοι στην διαχείριση δεδομένων και προσπελάσιμοι από όλες τις εφαρμογές, ενώ ένας gpt δίσκος (http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463525#X-201104111922342) δεν μπορεί να διαβαστεί από 32-bit Windows XP ,
και δεν μπορείς να κάνεις boot από έναν GPT δίσκο εκτός κι αν έχεις UEFI σύστημα και 64-bit λειτουργικό.


και οι 2 300 gb ειναι να δοκιμασω αυτο που λες?
Ναί κάντο. Δεξί κλικ πάνω στο μαύρο φόντο, convert to dynamic disk, και μόλις τελειώσει η μετατροπή πάλι δεξί κλικ επάνω του και Format NTFS

dimitris777
14-06-11, 03:36
το εκανα αλλα δεν εκανε τιποτα και τωρα που παταω παλι δεξι κλικ μου λεει convert to basic kai convert to gpt disk δεν εχει πουθενα format

biggeo65
14-06-11, 03:40
Τον έκανε dynamic. Επιλογή για Αλλαγή γράμματος ή διαδρομής δίσκου έχει;

dimitris777
14-06-11, 03:45
ναι οκ πατησα new και μου εβγαλε το f και να κανει και ενα γρηγορο format και ολα οκ τωρα τον βγαζει.ευχαριστω πολυ παιδια.αμα τον αφηνα basic και του εκανα αυτο τι θα αλλαζε?

biggeo65
14-06-11, 03:52
Να'σαι καλά.
Ουσιαστικά τίποτα. Απλά οι δυναμικοί δίσκοι είναι λίγο πιο γρήγοροι και πιο αξιόπιστοι όσον αφορά το γράψιμο /διάβασμα δεδομένων, και μπορούν να χωριστούν σε περισσότερα κομμάτια από ότι οι βασικοί δίσκοι.

Δες το λινκ που δίνει παραπάνω ο Cranky.

dimitris777
14-06-11, 03:54
οκ και παλι ευχαριστω ο c που ειναι και τα windows ειναι basic ομως.

και κατι τελευταιο ρε παιδια και δεν θα σας πριζω αλλο.κανωνηκα αυτο το laptop ειχε vista και εγω ειπα να του βαλω windows 7 πηγα στο site της fujitsu για να καταιβασω διαφορους drivers οπως την καρτας γραφικων της καμερας και αλλα και παρολο που διαλεξα οτι εχω window7 τα καταιβασα παω να κανω setup και μου λεει οτι το συστημα που εχω δεν κανει για αυτα.και δεν ξερω πως αλλιως να τα περασω

biggeo65
14-06-11, 16:13
οκ και παλι ευχαριστω ο c που ειναι και τα windows ειναι basic ομως.

και κατι τελευταιο ρε παιδια και δεν θα σας πριζω αλλο.κανωνηκα αυτο το laptop ειχε vista και εγω ειπα να του βαλω windows 7 πηγα στο site της fujitsu για να καταιβασω διαφορους drivers οπως την καρτας γραφικων της καμερας και αλλα και παρολο που διαλεξα οτι εχω window7 τα καταιβασα παω να κανω setup και μου λεει οτι το συστημα που εχω δεν κανει για αυτα.και δεν ξερω πως αλλιως να τα περασω
Mε τα λαπτοπ και τους Drivers είναι λίγο περίεργη η κατάσταση.
Είσαι σίγουρος ότι ψάχνεις για τοιν ακριβή τύπο του Laptop σου;

Το ρωτάω γιατί τα Amilo είχαν προβλήματα με τους drivers. Κι εγώ δυσκολεύτηκα να βρώ. Κι αυτό γιατί Xi 3650 έχουν βγεί πολλά με διαφορετικές προδιαγραφές.

Και δεν κάνουν όλοι οι drivers για όλα τα Xi 3650, και το Ελληνικό Site της Fujitsu, το λέει χαρακτηρηστικά, στους πιο πολλούς drivers, "δουλεύει αλλά χωρίς υποστήριξη"

Καταρχήν όλα ξεκινάνε από το BIOS. Για να έχεις υποστήριξη συσκευών κάτω από Windows 7 πρέπει να έχεις BIOS έκδοση 1.0G, τουλάχιστον.
Αν δεν είναι αναβάθμισε (http://gr.fujitsu.com/support/downloads.html) το BIOS πρώτα.


Έχεις δύο κάρτες γραφικών γραφικών, χρειάζεσαι drivers και για τις δύο (http://gr.fujitsu.com/support/downloads.html) και γενικά κατέβασε ότι drivers βρείς στο παραπάνω λινκ.

Για το πως θα κάνεις αναβάθμιση το BIOS δες το εγχειρίδιο χρήστη ή στο αρχείο που υπάρχει στο zip αρχείο που θα κατεβάσεις.

Επίσης όταν αναβαθμίζεις το BIOS το laptop να είναι συνδεδεμένο στον μετασχηματιστή και στην μπρίζα ρεύματος. Να μην δουλεύει με μπαταρία.

Για την κάμερα οι drivers υποστηρίζωντε μια χαρά. Απλά κατέβασε όλους τους drivers από το λινκ που δίνω ,και πέρνα κάθε έναν ξεχωριστά.

Αλλά πρώτα αναβάθμιση το BIOS. Γραψε στην γραμμή έναρξης msinfo και πάτα ENTER. Δες εκεί ποιά έκδοση BIOS έχεις.

O ευκολότερος τρόπος για να περάσεις τους drivers:

A) Κατέβασε όλους τους drivers από την σελίδα και κάντους αποσυμπίεση τον καθένα στον δικό του φάκελο. Για παράδειγμα για την κάρτα γραφικών και το αρχείο
GeForce 9600M GT (NB9P-GS) (http://support.ts.fujitsu.com/download/ShowDescription.asp?SoftwareGUID=22F1A447-9B51-47B7-84B3-739AA7E5E944&OSID=5347BF10-9275-45AE-B9E4-7BCFD719C92B&Status=True&Component=GeForce 9600M GT (Onboard)).zip στον φάκελο GeForce 9600M GT (NB9P-GS) (http://support.ts.fujitsu.com/download/ShowDescription.asp?SoftwareGUID=22F1A447-9B51-47B7-84B3-739AA7E5E944&OSID=5347BF10-9275-45AE-B9E4-7BCFD719C92B&Status=True&Component=GeForce 9600M GT (Onboard))
κλπ.

Β) Πάνε έναρξη /δεξί κλικ στο Υπολογιστής και επέλεξε διαχείριση. Από το παράθυρο που θα ανοίξει από τα αριστερά επέλεξε Διαχείριση συσκευών, ακι από το δεξί μέρος, για κάθε συσκευή που έχει κίτρινο ερωτηματικό ή αναφέρει ότι δεν λειτουργεί, κάνε δεξίκ κλικ πάνω της , επέλεξε αλλαγή προγράμματος οδήγησης, και μετά δώσε την διαδρομή που αποσυμπίεσες τους drivers ώστε να ψάξει εκεί.

Αν σου ζητήσει επανεκκίνηση κάνε επανεκκίνηση.

dimitris777
27-06-11, 17:06
ευχαριστω πολυ φιλε μου τωρα τον εδωσα το laptop στον θειο μου ολα δουλευανε μια χαρα μονο ενα κιτρινο ερωτηματικο ειχα.απο εκει και εγω τα καταιβασα και οτι πηγαινα να εγκαταστισω μου ελεγε οτι δεν ειναι συμβατο με αυτο το συστημα.τωρα για την αναβαθμιση του bios δεν το ειχα σκεφτει

biggeo65
27-06-11, 19:06
Νάσαι καλά. Το καλό είναι ότι όλα δουλέψανε :) Όσο για το κίτρινο ερωτηματικό ποια συσκεύη αφορά, και δες μήπως μπορείς να χρησημοποιείσεις drivers των vista και να ξεγελάσεις τα 7.

@ ADSLgr.com All rights reserved.