PDA

Επιστροφή στο Forum : Νομικές Συμβουλές !!!!!



Phaethon
10-10-06, 10:08
Κύριοι ( είναι επίσημο λόγο του θέματος :) )

Σήμερα κλείνω 5 μέρες χωρίς γραμμή DSL για αδιευκρίνιστους λόγους.

Είμαι συνδρομητής στην ΤΕΛΛΑΣ με γραμμή από ΟΤΕ που όμως πληρώνω σαν πακέτο στην ΤΕΛΛΑΣ.
Το ότι είμαι 5 μέρες χωρίς DSL δεν φαντάζει τραγικό , το θέμα είναι όμως ότι συμβαίνει για 5η φορά μέσα σε έναν χρόνο !
Σε αυτές τις 5 φορές η μεγαλύτερη διάρκεια είναι 3,5 εβδομάδες χωρίς σύνδεση. Αθροιστικά πρέπει να κλείνω 1.5 μήνα.
Φυσικά εγώ είμαι απόλυτα συνεπής στις υποχρεώσεις μου προς την ΤΕΛΛΑΣ.

Στην ερώτηση τώρα :
επειδή είμαι αποφασισμένος να διεκδικήσω αναδρομικά όλα τα πάγια και όσα ορίζει ο νόμος σαν αποζημίωση ακόμα και ένδικα, όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας με ενημερώσει σε αυτό το νήμα .

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Και επειδή βαριέμαι τα επισήμα να πανε να $%**^^^&^%&%%**(&(&(^&$$**(**^%&$^#^#^%# , (&^*^%*%%&^%&^%&^%&^%&%%
και ο ΠΟΤΕ και η ΤΡΕΛΛΑΣ ήμαρτον δεν τους αντέχω αλλλλλλλλλλλλλλλλλο !!!!:mad:

Φυσίκα θα απευθυνθώ και στο ΙΝΚΑ απλά είπα να παρω και την γνώμη σας .

yiapap
10-10-06, 10:29
Phaethon<
Δες τη συμβασή σου. Νομίζω ότι αναφέρει πως δικαιούσαι αποζημίωσης αν η διακοπή είναι μεγαλύτερη από Χ ημέρες.
Βέβαια όταν μιλάμε για αποζημίωση μιλάμε μόνο για έκπτωση των χρημάτων για το αντίστοιχο διαστημα.
Αφού το κάνεις, αν υπάρχει τέτοιος όρος στείλε ένα fax στην Tellas με τις ακριβείς ημερομηνίες όπου θα επικαλείσαι τον όρο της σύμβασης και θα ζητάς αποζημίωση για όλες τις ημέρες της διακοπής.
Αν δε γίνει τίποτε, τότε καταγγελία στο ΙΝΚΑ στην οποία θα αναφέρεις και το fax (ή το συστημένο) που τους έστειλες.

papdoux
10-10-06, 10:39
συνηθως υπαρχει ενας ορος στα συμβολαια οτι ο παροχος (Τελλας) δεν ευθυνεται για προβληματα τριτων (δικτυο ΟΤΕ). Αμα στις δικες σου περιπτωσεις φταιει ο ΟΤΕ τοτε πιθανον να προσπαθησουν να σε μπερδευσουν.

Phaethon
10-10-06, 10:44
Ευχαριστώ για τις συμβουλές yiapap.
Φαντάζομαι ότι σε πρώτη φάση είναι υποχρεωμένοι να μου αποστείλουν αναλυτική κατάσταση με όλες τις μέρες που ήμουν εκτός , μετά απο αίτημα μου, έτσι;

Υπάρχει κανείς που έχει προχωρήσει ποτέ σε τέτοια διαδικασία και αν ναι ποια ήταν η κατάληξη ;

Phaethon
10-10-06, 10:47
συνηθως υπαρχει ενας ορος στα συμβολαια οτι ο παροχος (Τελλας) δεν ευθυνεται για προβληματα τριτων (δικτυο ΟΤΕ). Αμα στις δικες σου περιπτωσεις φταιει ο ΟΤΕ τοτε πιθανον να προσπαθησουν να σε μπερδευσουν.

Φύσικα και περιμένω τέτοια απάντηση, αλλά εγώ σε αυτούς πληρώνω , οπότε περιμένω χρηματική πίστωση απο αυτούς και μετά ας πάνε να τα διεκδικήσουν αυτοί απο τον ΟΤΕ .

Ετσι νομίζω είναι το σωστό.

yiapap
10-10-06, 11:09
συνηθως υπαρχει ενας ορος στα συμβολαια οτι ο παροχος (Τελλας) δεν ευθυνεται για προβληματα τριτων (δικτυο ΟΤΕ). Αμα στις δικες σου περιπτωσεις φταιει ο ΟΤΕ τοτε πιθανον να προσπαθησουν να σε μπερδευσουν.Ο Phaethon δεν έχει πάρε δώσε με τρίτους. Ο Phaethon έχει σύμβαση με την Τellas. Ο Phaethon δεν ξέρει ούτε για ΟΤΕ ούτε για πΟΤΕ.
Εκτιμώ (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι αυτά περί ευθυνών τρίτων δεν μπορούν να καλύψουν την Tellas εκτός κι αν μιλάμε για πολύ ιδιάζουσες περιστάσεις (π.χ. φυσική καταστροφή).

@Phaethon,
Δε γνωρίζω αν είναι υποχρεωμένοι να σου στείλουν... πολεμοφόδια για να τους κυνηγήσεις. Το καλύτερο θα ήταν να τους πεις ΕΣΥ ποιές μέρες ήσουν αποσυνδεδεμένος.

Phaethon
10-10-06, 11:38
@Phaethon,
Δε γνωρίζω αν είναι υποχρεωμένοι να σου στείλουν... πολεμοφόδια για να τους κυνηγήσεις. Το καλύτερο θα ήταν να τους πεις ΕΣΥ ποιες μέρες ήσουν αποσυνδεδεμένος.

Επειδή κάθε φόρα νόμιζα ότι θα ήταν η τελευταία , το ξέρω είμαι αισιόδοξος , τους " συγχωρούσα " και δεν κράταγα ακριβή στοιχεία πέρα από μία γενική αίσθηση ότι έμεινα χ μέρες χωρίς ιντερνετ.
Βλακεία μου αλλά δεν κράτησα λεπτομέρειες. Σε άπειρες επικοινωνίες που είχα όμως μαζί τους κατάλαβα ότι έχουν καταχωρήσει και το τελευταίο δευτερόλεπτο που δεν μου παρείχαν υπηρεσίες.
Θέλω να ελπίζω , είπαμε είμαι αισιόδοξος , ότι θα μου στείλουν αναλυτική κατάσταση. :hmm:

crimson
10-10-06, 12:34
Φίλε βρες δικηγόρο κι έχε υπόψη ότι ο μόνος τρόπος για να τους δώσεις να καταλάβουν (και να ασχολήθούν μαζί σου) είναι να αρνηθείς να πληρώσεις (έστω πχ τον τελευταίο λογαριασμό που σου έστειλαν).

vampira
10-10-06, 13:42
Αν το πρόβλημα παραμένει πάνω από 48 εργάσιμες ώρες με υπαιτιότητα του ΟΤΕ, τότε επιστρέφεται αυτόματα το πάγιο της aDSL στον λογαριασμό σου για αυτές τις ημέρες. Άρα κάποια επιστροφή έγινε στην Tellas και δίκιο έχεις να την διεκδικήσεις. Έχε υπόψην ότι οι αρχικές 48 ώρες δεν περιλαμβάνονται στην επιστροφή χρημάτων.

Υποθέτω ότι μπορείς να διεκδικήσεις μόνο το πάγιο της γραμμής εφόσον δεν φταίει η Tellas για όσες μέρες δεν ήσουν on line.

Off topic: μιας και είμαστε στο ίδιο dslam, Phaethon τα ίδια προβλήματα με σένα είχα και εγώ όλη την χρονιά που μας πέρασε, κάποια στιγμή ήμουν off line για 10 ημέρες, αλλά από τον Ιούνιο δεν μου ξαναέτυχε.

Phaethon
10-10-06, 14:27
Off topic: μιας και είμαστε στο ίδιο dslam, Phaethon τα ίδια προβλήματα με σένα είχα και εγώ όλη την χρονιά που μας πέρασε, κάποια στιγμή ήμουν off line για 10 ημέρες, αλλά από τον Ιούνιο δεν μου ξαναέτυχε.

Και εγώ απο τον Ιούνιο δεν είχα πρόβλημα... εώς τώρα !!
Τι να πώ μάλλον τα προβλήματα έρχονται με τα πρωτοβρόχια :p :p

Θα δώ τι μπορώ να πετύχω και θα σου πώ αν θές να κάνεις τιποτα και εσύ.

Phaethon
10-10-06, 18:36
Τελικά επανήλθε η σύνδεση σήμερα μετά απο 4 μέρες αφού , οπως μου είπαν απο τον ΟΤΕ μου έκαναν ένα απλό reset !!!! δηλαδή περίμενα 4 μέρες για μία δουλειά 10".
Anyway εγώ θα προχωρήσω κανονικά τις διαδικασίες για αποζημίωση.

evans1
11-10-06, 02:15
:sorry: Μέ εμένα βρέ παιδιά πού πληρώνω τήν ΤΡΕΛΛΑΣ γιά 512 καί εδώ καί 2 μήνες έχω ταχύτητα κάτω από 256 τί γίνεται;;;:hmm: :hmm: :closed: :closed:

Phaethon
11-10-06, 14:11
Λοιπόν σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο ΤΕΛΛΑΣ , μετα απο δική μου επιστολή όπου τους έλεγα ότι θα κάνω παράπονο στην ΕΕΤΤ και μού υπαγόρευσαν το κείμενο που θα στείλω στο FAX για να μου επιστρέψουν τα χρήματα για όλες τις μέρες που δεν είχα ΙΝΤΕΡΝΕΤ .
Μάλιστα με διαβεβαίωσαν ότι διατηρούν πλήρες αρχείο και δεν χρειάζετε απο μένα να τους πω πότε ήταν οι διακοπές !!!!

Τι να πώ τελικά και ο Αγιος φοβέρα θέλει για να στρώσει !!!

Score : Καταναλωτής - Πάροχος επιτέλους 1 - 340 :p :p πάμε γερά για την ισοπαλία

yiapap
12-10-06, 12:12
Λοιπόν σήμερα με πήραν τηλέφωνο απο ΤΕΛΛΑΣ , μετα απο δική μου επιστολή όπου τους έλεγα ότι θα κάνω παράπονο στην ΕΕΤΤ και μού υπαγόρευσαν το κείμενο που θα στείλω στο FAX για να μου επιστρέψουν τα χρήματα για όλες τις μέρες που δεν είχα ΙΝΤΕΡΝΕΤ .
Μάλιστα με διαβεβαίωσαν ότι διατηρούν πλήρες αρχείο και δεν χρειάζετε απο μένα να τους πω πότε ήταν οι διακοπές !!!!

Τι να πώ τελικά και ο Αγιος φοβέρα θέλει για να στρώσει !!!

Score : Καταναλωτής - Πάροχος επιτέλους 1 - 340 :p :p πάμε γερά για την ισοπαλία
Πολύ θετικό, έστω και καθυστερημένα.
Μπράβο στην Tellas :oneup:

Phaethon
12-10-06, 13:35
Πολύ θετικό, έστω και καθυστερημένα.
Μπράβο στην Tellas :oneup:

Ναι πέρα απο τα όσα πέρασα νομίζω ότι είναι θετικό βήμα.

Λέμε τα άσχημα αλλά πρέπει να όμολογουμε και τα καλά.


P.S Φανταστείτε η Τελλας να ήταν σαν την FREE στην Γαλλία και να μπουζουριαζαν όποιον λέει κάτι ασχημο για αυτούς :) θα πέρναγα την υπόλοιπη ζωη μου σπάζοντας πέτρες στον κορυδαλό :)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51993

Επειδή ποτέ δεν ξέρεις ... Μπραβο στην ΤΕΛΛΑΣ πολύ καλοί άνθρωποι :p :p

ghostnik
12-10-06, 14:10
Αυτά είναι πολύ καλά νέα ... :oneup:
Επιτέλους κάποιος δικαιώνεται και το καλύτερο χωρίς να μπαίνεις σε διαδικασίες με δικηγόρους κ.ο.κ
Επειδή και εγώ είμαι αισιόδοξος φίλε Phaethon και πιστεύω οτι η σύνδεση κάποια στιγμή θα ισιώσει δεν σημαίνει οτι θα καθόμαστε χωρίς να κάνουμε τίποτα. Ιδιαίτερα όταν το πρόβλημα είναι οτι δεν μπαίνεις κάν στο Internet ...

Μπράβο σου (και στην ΤΕLLAS) που το κυνήγησες και έδωσες κουράγιο και σε εμάς τους υπόλοιπους οτι υπάρχουν και κάποιοι που καταλαβαίνουν και θέλουν να βοηθήσουν.

Πάμε γερά για το 2 - 340 .... :p

papdoux
12-10-06, 15:03
το μπραβο στην Τελλας γιατι; επειδη εκανε μετα απο τη φοβερα της καταγγελιας; δηλαδη πρεπει να φτανουν οι πελατες στα ακρα για συμβει το σωστο;

ghostnik
12-10-06, 16:04
Όχι αλλά θα μπορούσε να του κάνει τη ζωή δύσκολη ... ή να του λέει μισόλογα ... ή να αδιαφορήσει πλήρως ... κ.ο.κ

alefantos
23-10-06, 11:03
Η ΤΕΛΛΑΣ ΠΑΝΤΑ ΕΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΙΣΤΩΝΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΡΚΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΦΑΞ.

Phaethon
24-10-06, 11:25
Η ΤΕΛΛΑΣ ΠΑΝΤΑ ΕΑΝ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΙΣΤΩΝΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΡΚΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΦΑΞ.

Το κακό είναι ότι σε παρα πολλά τηλέφωνα για διαφορα προβληματα που είχα εδώ και εναμισή χρόνο , τώρα αξιώθηκαν να μου πουν για αυτήν την διαδικασία !!!

Eντάξει έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης που δεν ήξερα τα δικαιώματα μου. :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.