PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ ΔΕΝ μου προσφέρει ΑDSL!! (ή κάπως έτσι...)



phaedonk
19-03-04, 22:33
Όσοι διάβασαν τις μέχρι τώρα περιπέτειές μου ( http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5405 ) να κάνω το Zyxel μου να συγχρονίσει με το DSLAM θα ξέρουν ότι στέφθηκαν με απόλυτη αποτυχία.
Τι σπλίτερ καινούριο αγόρασα, τι καλώδια δοκίμασα, τίποτα...
Μέχρι που πριν από λίγο ήρθε το τρίτο συνεργείο του ΟΤΕ να ελέγξει τη γραμμή μου και αφού δοκίμασε 2 δικά του μόντεμ μου προσέφερε μια τεράστια ΗΤΤΑ...
Είμαι, λέει, στα όρια όσον αφορά την απόσταση από τον ΟΤΕ και, κατά συνέπεια, δεν γίνεται να έχω DSL στην παρούσα φάση. Τους λέω: Και ο αδερφός μου που μένει στα 100 μέτρα πώς έχει συγχρονιστεί μια χαρά?
Έχει, μου λένε, PSTN (όντως έχει) και σε τέτοιες οριακές περιπτώσεις έχουν καλύτερη απόδοση από τις ISDN. Πίκρα εγώ...
Θα δοκιμάσουν αύριο σαν έσχατη λύση την ποιότητα της γραμμής μου από το κέντρο μου και αν έχει κάποιο πρόβλημα (σχεδόν απίθανο) και το διορθώσουν, τότε ίσως να δω φως...
Ρε παιδιά μιλάμε για απελπισία αυτή τη στιγμή! 160 ευρώ το Zyxel 650H-33, τι σπλίτερ-ενεργοποιήσεις-πάγιο κλπ... Εννοείται πως αν δεν υπάρχει λύση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να τους δώσω δεκάρα για ενεργοποίηση-πάγιο (καλύπτομαι από την σύμβαση ή θα μου πουν κανά τρελό ας πρόσεχες, να κουφαθώ τελείως?)
Οι τύποι του συνεργείου μου είπαν ότι έχω αρκετές ελπίδες να συνδεθώ αν αλλάξω τη γραμμή μου σε PSTN. Εμένα όμως ποιος μου εξασφαλίζει ότι αφού δούλεψε στον αδερφό μου στα 100 μέτρα από μένα, θα δουλέψει και σε μένα? Μάλλον κανείς... Τι να πω ρε παιδιά? Απογοήτευση... Το πιο ωραίο της υπόθεσης είναι ότι το κέντρο μου είναι στην Καλαμαριά, ενώ εγώ μένω κοντά στη Θέρμη όπου και έχει κέντρο του ΟΤΕ. Δηλαδή με συνδέουν στου δια*λου τη μάνα, ενώ το λογικό θα ήταν να συνδέομαι με Θέρμη...

Όποιος έχει καμιά ιδέα επί του θέματος ας με διαφώτίσει βρε παλικάρια...

kadronarxis
19-03-04, 22:58
:roll:
Βάλε στο google τη φράση:
ADSL NOISE MARGIN PROBLEMS.
Γίνεται χαμός.
Το adsl είναι πάρα πολύ ευαίσθητο όσον αφορά, το θόρυβο. Λόγω του ότι δουλεύει maximum στο 1.1 ΜΗz το καλώδιο του οτε.
Εγώ ανήκω στο Τ-Κ Παύλου Μελά Θεσ-νίκης, έιχα adsl για μια βδομάδα, και εντελώς ξαφνικά, άρχισαν τα προβλήματα.Διακοπές σύνδεσης, 0 ΚΒ/sec ταχύτητες και τέτοια. Δεν είμαι μόνο εγώ, είναι αρκετοί σαν και μένα και Καλαμαριά μεριά.
Ο οτε περιμένει απάντηση από alcatel για το πρόβλημα.
Σε μια πρόχειρη, όμως, περιήγηση στο internet, τέτοια προβλήματα έχουν παντού στον κόσμο, άτομα συνδεδεμένα σε εταιρείες δεκαπλάσιες του όγου του οτε,
και αυτό που με ανησυχεί είναι ότι

ΛΥΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ.

Οπότε φίλε, καλύτερα να μην έχεις παρά να έχεις με προβλήματα.
Σου εύχομαι πάντως καλή τύχη...

Άντε γερά!

ΥΓ: δυστυχώς για τα παιδιά απο θεσσαλονίκη, ακόμα το πρόβλημα παραμένει.

nnn
20-03-04, 00:06
μια λίγο ακραία λύση και βέβαια μετά από συνεννόηση με τον οτε για τη διαθεσιμότητα θύρας isdn στο κέντρο της θέρμης,είναι να κάνεις αίτηση για καινούρια γραμμή που να έρχεται από το κέντρο της θέρμης.

αφού συνδεθείς κανονικά με adsl μπορείς να διακόψεις την παλιά σου γραμμή και να κρατήσεις την καινούρια.

δυστυχώς στο θέμα του θορύβου η adsl είναι τρομερά ευαίσθητη.
θα σου πρότεινα επίσης να σιγουρευτείς ότι η καλωδίωση του σπιτιού σου είναι εντάξει.
κάποιο καλώδιο που δεν πατάει καλά,είναι φαγωμένο κτλ.στην οριακή κατάσταση που είσαι παίζει ρόλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.